Horen en zien Jonge varensgezel sloeg zijn stiefvader dood BUMBELENDEWENSHOORN EEN WOELIGE TIJD i Knap op die kale schutting met Ceta Bever Buitenbijts r VmkcJk kW Agenda voor Haarlem Heksterkwartet in de Tu inzaai Moeder hielp dader aan schone kleren Tekenaar H. M. van der Spoel onderscheiden Kort en bondig MAANDAG 10 FEBRUARI 1958 4 televisie AANKONDIGINGEN EN N ABfcSCHOÓWINGEN j Geen enthousiasme Goede reportages Prijsvraag om teksten De radio geeft dinsdag T elevisiepr ogramma Vertalingen van „De nacht der Girondijnen" Minister Hofstra opende belastinggebouw Hoogste wolkenkrabber van A msterdam Om tzveehonderdvijftig gulden Koninklijk bezoek aan West-Friesland Schipper loopt bij val in ruim hersenschudding op De schrootfraude Zeeuwse handelaren voorlopig vrijgelaten Roofoverval op oude vrouw leverde 30 gulden op ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG SAN FRANCISCO "wfv fê~ die zijn heerlijk! Over het zaterdagavondprogramma van de V.P R.O.'-televisie kunnen we kort zijn. Nadat Guus Oster voor Simon Car- miggelt en de andere toeschouwers een serie merendeels goed gelukte imitaties op „Gysbreght"-tekst had weggegeven, kwam een als internationaal aangekondigd caba ret de aandacht opeisen. Opeisen en boei en zijn twee verschillende dingen en dat laatste vermocht eigenlijk enkel het groepje Los Barritos, dat knap werk te zen en te horen gaf. Dit laatste nummer werd ook door de B.B.C. uitgezonden. De overige prestaties lagen grotendeels wel op cultureel peil, doch waren vaak door gebrek aan tempo, niet in staat tot en thousiasme te inspireren. Zaterdag en zondag zijn de televisie kijkers op bezoek geweest in Bad-Gastein, waar de wereldkampioenschappen skiën werden gehouden. De camera's waren zo danig opgesteld, dat men de deelnemenden van het begin tot het einde op hun lange tocht kon volgen. Afgezien van de spor tieve prestaties, was het tevens een goede propaganda voor het Oostenrijkse winter sportcentrum. Het volgende buitenlandse bezoek be trof de Italiaanse badplaats Viareggio, aan de Middellandse Zee, waar zondag middag duizenden op de been waren om de carnavalsoptocht te zien voorbijtrek ken. Deze plaats is even bekend als Nice op het gebied van de carnavalsviering. Ook daar trekken grote figuren en ta bleaus door de straten. De cameramannen hadden het door de geweldige drukte zwaar te verduren, maar zij zijneer toch in geslaagd een goed beeld te geven van de tocht. Dichter bij huis was de reportage van de badminton-kampioensschappen in het Krelagehuis te Haarlem, waar Aad van Leeuwen commentaar gaf bij de prestaties van de finalisten. Voor belangstellenden in deze sport was de uitzending goed ge slaagd. Beeldschermer „Minjon", de jeugdomroep van de A.V.R.O., heeft een prijsvraag uitgeschre ven voor amateur-tekstschrijvers, niet ouder dan vijfentwintig jaar. De beste teksten zullen worden gebruikt in de uit zendingen van „Minjon". Men kan mede dingen met teksten van maximaal vijftien minuten in drie categorieën, te weten: voor hoorspelen, klankbeelden en cabaret. De teksten dienen voor 1 april te worden ver zonden aan AVRO-Minjon in Amsterdam. Zij zullen worden beoordeeld door een "jury, bestaande uit de heren Kommer Kleyn, Jan van Herpen, Flip van dei- Schalie en Herman Broekhuizen. De uit slag zal 1 mei 1958 bekend worden ge maakt. Voor elk der drie categorieën is de hoofdprijs een platenspeler. Tevens wor den er boekenbonnen uitgeloofd. ADVERTENTIE WASMACHINES Gunstige betalingsvoorwaarden HARTENDORP GEN. CRONJéSTR. 43 - HAARLEM Telefoon 52760 HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgel en zang. 11.30 Pianovoordr. 11.50 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Metropole-ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade- ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Pianovoordracht. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Journ. 18.30 R.V.U.: Aangeboren hartgebreken bij kinde ren. door dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen, eerste lezing. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Koorconc. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Pianovoordracht. 22.35 Experimentele muziek. 22.55 Ik geloof, dat.. 23.00 Nieuws. 23.15 Koereen v. New York. 23.16 24.00 Finale Nat. Eurovisie Song Festival. HILVERSUM n 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolra dio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Platennieuws. 13.25 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Gevar. progr. 16.00 De zonnebloem. 16:30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: dr. J. I. S. Zonneveld: De Savannegor del in Suriname. 13.00 Lichte muziek. 18.20 Idem. 18.40 Gram. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Honderd jaar Lourdes, report. 19.30 Pontificale avondmis. 21.00 Gram. 21.15 Cel lo en piano. 21.45 Bezoek Prinses Beatrix aan de Nederlandse Antillen en Suriname. 22.00 Concert gebouworkest. 22.35 De Radiodokter. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Naissance de Lourdes, klankbeeld. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Strijkkwintet. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.45 Boekbespr. 18.00 Muz. door de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool, cello en clavecim- bel. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.50 Nederl. Eurovisiefilm. 21.15 Eurovisie Song Festival 1958: Nat. Finale. Onder de titel „The breaking point" is bij „The World Publishing Company in New York" een vertaling verschenen van „De nacht der Girondijnen" geschreven door prof. dr. J. Presser. Dit boek was het boekenweekgeschenk van 1957. Ook Duitse en Engelse edities zullen binnenkort het licht zien. Zondagmiddag had in de tuinzaal van het Haarlems Concertgebouw het uitge stelde optreden plaats voor „Geloof ei Wetenschap" van het Heksterkwartet, het terecht gereputeerde ensemble, bestaande uit de violisten Jo Hekster en Frits Water man, de altist Karei Schouten en de cellist Johan de Nobel, die de bezoekers op een keurig programma met werken van Schu bert, Dvorsjak en Franck vergastten. Van Schubert speelde men een nage laten opus, het kwartet in D, dat. de com ponist echter reeds op zeventienjarige leeftijd schreef. Het heeft van dit vroeg tijdig ontstaan de onvolkomenheden maar ook de kenmerkende deugden, als daar zijn: een frisse onbevangenheid, een op vallende bescheidenheid, doch daarbij ook een eerlijke drang om zichzelf te wezen, wat reeds in periodebouw en harmonische uitwijkingen tot uiting komt. Deze prille romantiek kwam verrukkelijk tot uiting in de vier-eenheid van het Kwartet. Van Dvorsjak werd opus 51, in Es. ten gehore gebracht, in 1879 door het Joachim- kwartet ten doop gehouden en dus vrij wat ouder dan het befaamde Negerkwar tet, dat pas in 1893 ontstond. De boheemse zoetvloeiendheid en de Slavisch melancho lische karakteristiek wedijveren om het tot een sappig klanktafereel te maken, waarin de volkskunst haar deel heeft. Door aanwending van een „skocna" een soort polka, die prachtig gestyleerd het slotdeel tot een opgewekt muzikantesk stuk maakt heeft deze nationale tendens een fasci nerende uitwerking. Alleen aan het slot lijkt het moeilijk om zonder stoplappen de eindstreep te halen, wat in het oeuvre van deze componist trouwens geen uitzondering is. Wellicht rekende Dvorsjak in zo'n geval op een ruim, bravoereus samensepl, zoals wij dat indertijd van de „Bohemers" hoor den. Het Heksterkwartet zoekt het in voor namere klankkwaliteiten, die weer andere waarden van de compositie aan het licht brengen, in een weliswaar bewogen, maar toch klassiek evenwicht. Het diep-mense- lijk accent, dat aan de Russische „Dumka" en haar alternatieven gegeven werd, kon gelden als de ideale toets bij een levendige herschepping. Tenslotte genoten wij het voorrecht het machtige en innerlijk sterke Kwartet van Franck te horen in een interpretatie waar voor geen woorden van lof te groot zijn. Als toetssteen voor de edelste en volmaakt ste vorm van musiceerkunst kreeg het veeleisende werk het volle pond aan tech nische beheersing en geestelijke spanning. Waarop wij van harte kunnen zeggen: tot wederhoren „Hekster-kwartet" Jos. de Klerk De minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra opende zaterdag het nieuwe centrale belastinggebouw in Amsterdam dat met zijn elf verdiepingen (de totale hoogte is 47,5 meter) het hoogste gebouw van de hoofdstad is; De bouwkosten, ex clusief de inrichting, bedroegen ruim acht miljoen gulden. Het nieuwe gebouw is gelijk men weet ontworpen door de oud-rijksbouwmeester, ir G. Friedhoff, die met dit project zijn loopbaan afsloot. De bewindsman zei, het gebouw met een gevoel van vreugde en trots te aan vaarden, dit laatste „omdat daaruit blijkt, dat er in Nederland nog bouwmeesters zijn, die een statig en doelmatig gebouw kunnen ontwerpen en uitvoeren". De minister bracht dank aan ir. Fried hoff, zijn medewerkers en allen, die aan de totstandkoming hebben medegewerkt. De belastingdienst in ons land omvat on geveer 19.000 ambtenaren, waarvan er ruim 1.000 geheel of gedeeltelijk in dit nieuwe gebouw hun werk verrichten. „Mo ge dit gebouw het symbool zijn van de wijze waarop de belastingdienst zijn taak wil verrichten: doelmatig en waardig", zo besloot minister Hofstra zijn toespraak. Namens het personeel werd een grote wandschildering in de cantine, ontworpen door prof. G. V. A. Röling, hoogleraar aan de rijksakademie van beeldende kunsten te Amsterdam, aangeboden. De 65-jarige Haagse boekhandelaar B W. W. is zaterdagavond in zijn woning aan de Weimarstraat door zijn stiefzoon, de 22 jaar oude varensgezel P. B. doodgesla gen. De dader heeft een volledige bekente nis afgelegd. De aanleiding tot zijn daad was een ruzie over geldzaken. De doodslag moet omstreeks zeven uur 's avonds gepleegd zijn. De moeder van de dader de tweede vrouw van de boek handelaar was daarbij in de woning aanwezig. Toen zij het vertrek na de ruzie tussen de twee mannen betrad, vond zij haar echtgenoot dood en overdekt met bloed op de grond liggen. Zij schijnt haar zoon, wiens kleren ook met bloed be smeurd waren, een costuum van de ver- slagene gegeven te hebben. Pas nadat de zoon, die zich inmiddels uit het kasregis ter van zijn stiefvader alle papiergeld had toegeëigend, vertrokken was, heeft de vrouw alarm geslagen. Het verhaal dat zij twee uur later op het politiebureau deed, leek aanvankelijk te kloppen. „Ik ging om zeven uur uit huis om mijn zoon naar de trein te brengen. Bij mijn terugkeer om negen uur vond ik mijn man vermoord in de achterkamer liggen. De lade van de kassa stond open Prijs Kunstenaarsverzet De jaarlijkse prijs voor beeldende kunst der Stichting Kunstenaarsverzet 1942 1945, dit jaar op het gebied van de teken kunst, is zaterdagmiddag uitgereikt aan de schilder H. M. van der Spoel (Kloetin gen), tijdens een bijeenkomst in de aula van het Stedelijk Museum in Amsterdam. De vice-voorzitter van de stichting reik te voor de eerste keer aan de heer Van der Spoel de legpenning uit, welke het bestuur heeft laten ontwerpen door prof. Grégoire. De ontwerper werd geïn spireerd door „Jacob en de Engel". Aan all- bekroonden van voorgaande jaren zal alsnog deze penning worden uitgereikt In het juryrapport wordt onder andere gezegd: „Het tekenen is voor Van der Spoel bij zijn ontwikkeling als een echt modern kunstenaar ook een bezinnen op onze tra ditie, waarbij hij terug grijpt tot op onze zeventiende eeuwers. Door zijn kwaliteiten als tekenaar en de ruime en diepe gericht heid van zijn getuigen, kan hij een voor beeld zijn en appelleren bij een grote ver scheidenheid van kunstminnenden". De jury bestond uit prof. Wieger Bruin, de heer Bob Buys, Lotte Ruting en prof. Jan Wiegers. Na de prijsuitreiking, hield de dichteres, mevrouw M. Vasalis, een rede getiteld „Kunstenaar en verzet". Daarin besprak zij in het algemeen de verhouding van de kunstenaar en de maatschappij en het recht van de kunstenaar op verzet. De prijsuitreiking werd onder anderen bijge woond door J. Hulsker, namens de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de burgemeester en mevrouw Van Hall, de voorzitter van de Raad voor de Kunst, mr. dr. P. J. Witteman en fami lieleden van kunstenaars, die in het verzet om het leven zijn gekomen. De prijs voor letterkunde werd, als er kenning voor zijn verdiensten op het ge bied van het korte verhaal, zoals werd be richt, toegekend aan W. F. Hermans. Deze heeft echter de prijs geweigerd op grond van zijn principiële bezwaren tegen litte raire prijzen in het algemeen, naar aan leiding waarvan wij in ons blad van afge lopen vrijdag een vraaggesprek publiceer den. Het bestuur der stichting heeft in middels besloten deze prijs van duizend gulden te schenken aan de mr. J. F. van Royenstichting, herstellingsoord voor kun stenaars. en op de grond lag nog wat kleingeld. Ik vluchtte naar de buren die de politie waar schuwden". De recherche vond echter geen sporen, die er op zouden kunnen wijzen dat de moordenaar een vreemde geweest zou zijn. Nergens waren sporen van braak en de speurhonden verschaften ook geen uit komst. Wel vond men in een bureau een schuldbekentenis van zestienhonderd gul den, getekend door de stiefzoon. Dat, en het feit, dat de vrouw van de verslagene erg vaag was omtrent de verblijfplaats van haar zoon, wekten tenslotte enige arg waan. Een zuster van de dader, die in Rotter dam woont, verschafte nadere inlichtin gen over de schuld van 1600 gulden, waarvan volgens haar een bedrag van 250 nog niet afgelost was. Zondagmiddag werd de varensgezel bij zijn kosthuis in de Maasstad gearresteerd. Na een langduri ge ondervraging viel hij door de mand. Hij biechtte op dat hij zaterdagmiddag bij een bezoek aan zijn moeder twist gekre gen had over de nog openstaande schuld. Hij vroeg zijn stiefvader uitstel, maar toen deze dit weigerde, was de jongeman handtastelijk geworden. De boekhande laar verweerde zich heftig, en na een kor te worsteling moet B. hem toen de dodelij ke slagen gegeven hebben. Daarna stak de dader de duizend gulden aan bankpa pier, die hij in het kasregister vond, in zijn zak, kleedde zich in een costuum van zijn slachtoffer en verliet daarop de wo ning. Zij moeder heeft hem vergezeld tot aan de tramhalte op de Regentesselaan. De jongeman heeft vervolgens verschei dene café's in de Haagse binnenstad be zocht en is daarna per taxi naar Rotter dam gereden, waar hij het resterende geld in gezelschap van enkele Katendrechtse vrouwen opmaakte. Bij zijn arrestatie zondagmiddag had hij geen cent meer op zak. Bij het lijk van de boekhandelaar zijn een das en een dameskous gevonden. De politie vermoedt, dat de dader hiermee de kreten van zijn slachtoffer heeft willen smoren. Zijn eigen bebloede kleren heeft de dader in 'n koffer, die hij eveneens van zijn moeder gekregen had, naar Rotter dam meegenomen. Na B's bekentenis is ook de vrouw van de vermoorde boekhandelaar aangehou den. Kennissen wisten nog te vertellen dat het ongeveer één jaar oude huwelijk niet bepaald harmonieus was. Moeder en zoon blijven voorlopig op het politiebureau in voorarrest. De Koningin zal op woensdag 19 februa ri een bezoek brengen aan West-Friesland. Des morgens zal de vorstin de bloemen tentoonstelling „Westfriese Flora" te Bo- venkarspél bèzichtigen. Des middags zal een bezoek worden'gebracht aan het West- friese Museum in Hoorn. Daarna zal de Koningin zich in het raadhuis laten voor lichten over de toekomstige ontwikkeling van het noordelijk gedeelte van de provin cie Noord-Holland, welk onderwerp zal worden ingeleid door mej. mr. A. E. Rib- bius Peletier, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Hierbij zullen verte genwoordigers van industrie, landbouw, geestelijkheid, culturele instellingen en vrouwenorganisaties aanwezig zijn. Zaterdagmorgen is de schipper van de lichter „Verandering", die in de Staal- haven-noord op het terrein van de Hoog ovens te IJmuiden gemeerd ligt, in het ruim van zijn schip gevallen. De schipper, de heer J. J. de J. uit Dordrecht, werd met een hersenschudding naar het Rode Kruisziekenhuis te Bever wijk overgebracht. Fokko had alle zeilen laten hijsen, dat de touwen kraakten. Maar hoe ze ook vóór de wind probeerden te vluchten, de zeerovers gingen harder. En het duurde niet lang of de galei was vlak bij het schip Fokko staarde woedend naar de vijand; hij begreep, dat hij en zijn mannen niet op konden tegen die gevreesde bruine rovers. Nu was de galei naast het schip. De Moren stonden met hun wapens gereed om op De Vrije Vogel over te springen... 71-72 De drie Zeeuwse schroothandelaren, die betrokken zijn bij de fraude op het mini sterie van Economische Zaken met de E.G.K.S.-verklaringen, zijn uit de voor lopige hechtenis ontslagen. Het gerechtshof te 's Gravenhage is van oordeel dat voor verdere gevangenhouding geen rechts gronden aanwezig zijn. Het onderzoek is zo goed als afgesloten. De drie schroothandelaren, directeuren van de n.z. Zeeuwse Metaalhandel, had den van de referendaris D. van der G. van het ministerie van Economische Zaken zo genaamde „derde-landen-verklaringen" ge kregen voor schroot. Wanneer een hande laar in schroot koopt in landen die niet zijn aangesloten bij de E.G.K.S., moet hij per ton een hoger bedrag betalen dan wanneer hij dat doet in de E.G.K.S.-landen In dit geval kan de handelaar bij het ministerie van Economische Zaken een „derde-landen-verklaring" krijgen, waarop hem het bedrag wordt gerestitueerd dat hij meer heeft moeten betalen dan wanneer hij het schroot uit de E.G.K.S.-landen had betrokken. De drie Zeeuwse handelaren hadden de referendaris steekpenningen ge geven en kregen van hem de derde-landen- verklaringen, zonder dat was onderzocht of het schroot inderdaad van buiten de E.G K.S. afkomstig was. Destijds is bericht, dat de schroothandelaren op deze wijze onge veer 700.000 gulden hadden verdiend. De referendaris zou hiervan 25.000 gulden hebben ontvangen. efegov "sin -7' «T r.oo ADVERTENTIE Zaterdagavond hebben twee mannen een roofoverval gepleegd op de 75-jarige al leenwonende weduwe De Jong in Ridder kerk. De mannen drongen haar woning aan de Kivietssteeg binnen, grepen 't weerloze oudje en bonden haar aan handen en be nen. Met een doek werd haar de mond ge snoerd. Nadat zij haar op haar bed hadden geworpen dreigden zij de vrouw met de dood, indien zij niet vertelde waar zij haar geld opgeborgen had. De rovers maakten, nadat zij het huis onderzocht hadden, een beurs met dertig gulden buit Zij zijn per auto verdwenen. Hoewel licht gewond, slaagde de oude vrouw er in, zich na een worsteling van een half uur van haar boeien te bevrijden en de buren te waarschuwen. De politie heeft in de loop van zondag twee mannen aangehouden. Het zijn de 27-jarige W. van D. uit Dordrecht en de even oude P. A. uit Zwijndrecht, die in een café te Dordrecht werd aangehouden. Beide mannen ontken nen iets met de roofoverval te maken te hebben. De politie beschikt echter, volgens haar mededeling, over voldoende bewijzen om hen in verzekerde bewaring te houden. In de woning van de oude vrouw werd on der meer een knoop gevonden, afkomstig van de regenjas van W. van D. Voorts zijn van beide mannen vinger- en schoenaf- drukken aangetroffen. 70. Heine haalde even zijn schouders op. „Met het eerste boek heb ik geen al te grote moeilijkheden onder vonden. Het tweede is weliswaar scherper, maar angst? Ik kan toch niet bang zijn voor mensen, die ik belachelijk vind!" Toch zou ik, in uw plaats, korte tijd buitenslands gaan", ried Campe hem op ernstige toon aan. „Dan kunnen we 't rustig aanzien, of er een hevige storm zal opsteken." Heine keek hem peinzend aan. „Misschien geen slecht idee! Zo'n reis zou stof voor een nieuw boek kunnen opleveren". En opeens drong het tot hem door, waar hij heen zou willen: „Campe, ik ga naar En geland, daar is Canning!" Campe keek hem verrast aan. Dit was inderdaad een pracht-idee! Heine zou over Engeland en Canning kunnen schrijven. De grote rede van Canning was nog in ieders geheugen. Hij had de liberalen in Europa opgelucht doen ademhalen. Welk een moed sprak uit die rede: De minister van Buitenlandse Zaken van het machtige Groot-Brittannië deed daarin een aan val op de aristocratie en zette het werk van de Franse revolutie voort... Hoewel van oorsprong zelf conser vatief, gaf hij in die rede duidelijk te kennen, dat hij voor de liberale ideeën toegankelijk was. Vol toorn had Metternich Canning gecritiseerd. Was er een betere lof mogelijk? „Ik wil werkelijk graag naar Engeland", zei Hein- rich Heine, „ik zie in Canning een man, die zijn en daarmee onze ideeën zal weten door te zetten. Zo'n reis zal echter geld kosten, Campe!" „Ik betaal het honorarium vooruit", antwoordde Campe, die onmiddellijk begrepen had, dat deze reis een nieuw succes-boek zou kunnen opleveren. Even aarzelde Heine, het bedrag zou stellig niet voldoende zijn, maar hij wilde Campe niet om méér geld vra gen. Er was misschien nog een andere mogelijkheid... De volgende morgen ging hij naar Ottensen. Hij trof zijn oom aan het ontbijt en de twee mannen groet ten elkaar op joviale wijze. Hun verhouding was thans een geheel andere dan vroeger. Heine was niet meer van zijn oom afhankelijk; hij was een heerser in een geestelijke wereld, zoals Salomon Heine een heerser in het rijk der miljoenen was. Salomon Heine was in een goede stemming. Hij slurpte zijn koffie genietend naar binnen en merkte op: „Je weet niet hoe prettig 't is, Harry, dat ik me tegenwoordig niet onmiddellijk zorgen behoef te ma ken, als ik je zie verschijnen. Vroeger vond ik 't allesbehalve prettig als je kwam. Je kwam dan niet voor mij, of mijn gezin, maar voor mijn portemon- naie!" Heinrich Heine luisterde slechts met een half oor. Hij speelde met een zilveren kandelaar en merkte tenslotte op: „Ik heb een nieuw plan in mijn hoofd." Salomon bleef koffie slurpen en antwoordde niet. Heine vervolgde: „Ik wil naar Engeland." „Wat houdt je tegen," antwoordde Salomon Heine. „Als je daar zin in hebtDoe mijn groeten aan Rothschild, en ik zal je ook brieven meegeven voor het bankiershuis Goldschmidt en Co. Dat zijn goede relaties van me, Harry!" Hij begon langzaam goudgele honing op een boter ham te smeren. „Het leven in Engeland is duur," vervolgde Hein rich Heine. „De honing bijvoorbeeld is in Londen tweemaal zo duur als in Hamburg." „Wat maakt dat jou uit?" zei Salomon, terwijl hij een stuk van zijn boterham afbeet, „je hebt toch, zoals je me vertel de, een behoorlijk honorarium gekregen en je ver wacht uiteindelijk nog veel meer." Harry merkte op: „Van u zou ik eigenlijk een spe ciaal honorarium moeten ontvangen voor elke brief, die ik u schrijf. Maar ik vraag dat niet, dichters zijn grootmoedigZijn oom keek hem aan. „Dat ont brak er nog maar aan! Je behoeft mij heus geen brie ven te schrijven!" „Goed," zei Heine, „goed, ik kan van mijn geld. wat de gewone dingen betreft, wel rond komen. Al leen kan ik natuurlijk niét een bank als de uwe op waardige wijze representeren, wanneer ik in Londen komHet is dus beter dat ik maar niet naar Gold schmidt en Co. ga." Salomon Heine scheen na te denken. Hij was vol achterdocht. Maar er school stellig enige waarheid in de woorden van zijn neef. Deze zei op nonchalan te toon: „Als u dat niet bezwaarlijk is, geeft u mij dan een aanbeveling mee voor Baron Rothschild en een kredietbrief tot maximum 400 Pond Sterling!" „Alléén voor representatiekosten," zei Salomon Hie- ne, „heb je dat goed begrepen?" „Alleen voor representatiekosten," herhaalde Hein rich Heine, „waar anders voor?" HOOFDSTUK XVIII. De voorbereidingen voor de reis naar Engeland wer den getroffen. Intussen waren echter ook de voorbe reidingen voor de uitgave van zijn tweede bundel reisschetsen in volle gang. Aan oom Salomon stuurde Heine het eerste exemplaar, dat van de pers kwam, in rood leer gebonden. Pas twaalf dagen later werd het boek aan de boekhandel afgeleverd, dezelfde dag, dat Heinrich Heine scheep ging naar Engeland. Het was een merkwaardige sensatie: het land te moeten verlaten, terwijl een nieuw geesteskind het levens licht aanschouwde. .Hoe zou zijn boek ontvangen worden? Dc postverbindingen tussen Engeland en het vaste land waren allesbehalve vlot. Wannéér zouden de eer ste berichten over de reacties van het publiek tot hem doordringen Heinrich Heine werd in Londen door Goldschmidt met veel plichtsplegingen ontvangen. Zelfs de kranten vermeldden zijn aankomst. Voor het eerst bemerkte hij, dat zijn naam ook buiten de grenzen van zijn va derland al enige bekendheid had gekregen. Hij gaf veel geld uit; het leven in Londen bleek zéér duur te zijn. De mensen en het Londense klimaat benauwden hem. De vele mist en de onbewogen En gelse gezichten maakten hem neerslachtig. Hij gaf zijn plan, om ook hier reis-schetsen te schrijven, op. Hij overlegde, hoe hij op andere wijze aan inkomsten zou kunnen komen, want het dure leven in de Engelse hoofdstad slokte zijn geld op. Salomon Heine zat aan het ontbijt en smeerde met een welvoldaan gevoel de goudgele honing op zijn brood. De morgenpost lag naast zijn bord. Haastig liet hij zijn blik over de verschillende brieven glijden. Ahaer was ook een brief uit Londen bij! Van Rothschild! Hij maakte de brief open. (Wordt vervolgd) Laatste telg. Op de leeftijd van 81 jaar is gisteren te Rijs in Gaasterland over leden, jkvr. Q. J. J. van Swinderen. Zij was de laatste telg van dit geslacht, dat zeer veel voor Gaasterland heeft betekend en destijds de oude heerlijkheid „Huize Rijs" bewoonde. Tot op hoge leeftijd heeft freule Van Swinderen actief deelgenomen aan het culturele leven in de zuidwesthoek van Friesland. Accordeonistenconcours. Op het so listenconcours van de afdeling Friesland van de Nederlandse Accordeonisten asso ciatie, waaraan door ruim negentig perso nen uit de gehele provincie werd deelgeno men, is mejuffrouw T. Komrij van Vrouw- buurstermolen amateur-kampioene ge worden, Woning uitgebrand. In Utrecht is de woning van de kolenhandelaar D. Wester aan de Liesbosweg geheel uitgebrand. De bewonei-s van het huis waren in de schouwburg toen buren rookontwikkeling waarnamen en de brandweer waarschuw den. Deze bestreed het vuur met acht stralen, maar de woning brandde uit en van de inboedel kon slechts een klein ge deelte worden behouden. Verzekering dekt de schade. Hoogleraar. In de vacature voor de leerstoel in de physische chemie, die per 1 februari, ontstaan is door het vertrek van prof. dr. J. J. Hermans naar de Verenig de Staten, is dr. A. J. Staverman benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks universi teit te Leiden. Tekort. De secretaris-penningmeester van het waterschap Niervaert te Klundert, W. A. B. uit Heiningen, is gearresteerd. Controle van de boeken van het water schap heeft een tekort aangetoond van f 20.000. ADVERTENTIE 26 i MAANDAG 10 FEBRUARI Brinkmann: Voor bond van Ned. Archi tecten houdt de heer H. A. Maaskant een lezing over: „De na-oorlogse ontwikkeling van Rotterdam", 20 uur. Minerva-Theater: Lourdes-avond, 20 uur. FILMS Cinema Palace: „Notre Dame de Paris", 14 j., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Begeerte en zonde", 18 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Nina", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The king and the four queens", a.l., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „De Spaanse vlieg", 18 j., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De terugkeer van Lemmy Caution", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Les Diaboliques", 18 j., 18.45 en 21.15 uur. DIVERSEN Brinkmann: Voor de ver. Haerlem houdt de heer R. Woudstra een lezing over „De resultaten van het oudheidkundig bodem onderzoek in 1956 in en rond het stadhuis, 20 uur. DINSDAG 11 FEBRUARI Stadsschouwburg: Het Rotterdams Toneel met „De min in 't Lazarushuis", 20 uur. Rembrandt-theater: Veertig minuten Spectacle Coupé", 12.40-13.20 uur. Con certgebouw: Orgelconcert door Piet Kee, 20 uur. Cinema Palace: „Notre Dame de Paris", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Begeerte en zonde", 18 j., 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „Nina", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The king and four queens", a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „De Spaanse Vlieg", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Thea ter: „Vera Cruz", 14 j., 14.30 uur; „De terug keer van Lemmy Caution", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Les diaboliques", 18 j., 14, 18.45 en 21.15 uur. DIVERSEN De Leeuwerik: De Haarlemse toneelver. Vriendenkring" met: „Een inspecteur voor u", 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6