Breedband slingert straks vier maal per jaar een blikken lint rond de aarde In Noordholland zijn negen kandidatenlijsten ingeleverd Nieuwe elektrolytische vertinnerij (f21 miljoen) staat op het punt van beginnen 3 rieven aan dc redactie Amsterdamse Beun DE BEURS van gisteren DINSDAG 11 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Zuiniger Belangstelling Licht en donker In de put Gaatjesver klikkers Verkiezingen Provinciale Staten Tweede prinsenkind verwacht in Monaco UIT STAD EN STREEK Uityoering door 'het orkest van Toonkunst Hedenavond orgelconcert in Concertgebouw Nieuwe filmmaatschappij opgericht in Amsterdam Paard op hol, voerman om het leven gekomen „Temmers" van de H-bom brengen verslag uit Amerikaanse waarnemers naar Sovjet-verkiezingen Hevige sneeuwstormen in Scandinavië Mild lenteweer veroorzaakt moeilijkheden in Frankrijk Dr. Ernest Jones t Fuchs vordert langzaam Senaatscommissie voor de ruimtevaart in V.S. benoemd (Van een onzer redacteuren) ALS ALLES GOED GAAT en waarom zou het dat niet zijn de Hoog ovens en de aan hen verwante „Breedband N.V." over luttele maanden in staat elk jaar de aarde vier keer te omspannen met een eindeloos lint van blik een schitterende sjerp van vertind staal, dat bij onvoorstelbare hoeveelheden tegelijk uit de „dompelfabriek en uit de nieuwe, thans aanlopende „elektrolytische vertinnerij ruist. Vier keer rond de aarde, dat is ruw genomen 160 miljoen meter. Elk jaar. Elk jaar miljarden blikjes voor sigaren en voor melk, voor ananas en voor doperwtjes, wier geboorte zich voltrekt in een hoge machine met rollen en hete liften, met peilloze kelders en met lichtsignalen, bespied door twaalf man en omgeven door een stoeterij van elektriciens en bankwerkers, controle mensen en knappe kwaliteitsrekenaars. Deze nieuwe blikmachine, die met de hele opbouw en de verdere technische outillage de lieve som van 21 miljoen vergde, spuit thans nog eindeloze hoeveelheden onvertinde, zogenaamd „zwarte" platen blik uit, nadat zij rol na rol duh plaatstaal heeft ingeslikt en doorgevoerd. C-l*'fiTrc i tynrsl-f- sisiJ n 4 A- lm .'«.-.7, 7,1:1. TV. .7 Straks wordt dat zilveren blik elektrolytisch blik. En even verderop staat nóg een installatie, de oude „dompelvertinnerij"die niet verder wordt uitgebreid, omdat men in het uitgebreide blikken wereldje, dat zich de laatste jaren is gaan vormen, ook niet precies weet, waar het heen gaat naar „dompelblik" met zijn veel dikkere laag tin of naar „elektrolytisch blik" met zijn ijle laagje. Blik is een verhaal en blikmaken is een verhaal. Zy komen samen onder de hoge kap van een nieuwe uitbreiding, die Breedband onderging en waar Ameri kaanse installateurs samen met Holland se technici spiedend tussen rollen en scha ren turen en waar het af en toe goed fout gaat, zodat het blik in de kreukels schiet en iedereen op knoppen drukt en naar rode lichten kykt. Het verhaal van het blik is nog niet eens zo veel ouder dan dat van het blik maken, want de blikjes prijken nog maar kort in de vuilnisbakken der mensheid tussen Singapore en Delfzijl. Aanvankelijk maakte men vrijwel uitsluitend „dompel- blik", of om een Amerikaanse aanduiding te gebruiken „hot-dipped"-blik. Heet ge dompeld dus in een bad van tin, waar het glanzend uitkwam, maar met een laagje tin van een dikte, dat het wat duur maakte. Wel sterk overigens en bestemd tegen allerlei stoffen, die vergeefs aan die ste vige tinlaag gingen bijten. Zoals „rode vruchten", die nogal agressief kunnen zijn naar elke blikjesfabrikant u haarfijn kan vertellen. Veel agressiever bijvoorbeeld dan melk. Melk is niet agressief. Sigaren zijn het ook niet. Sigaren houden zich heel rustig. Rode vruchten niet. Toen dan ook in de. oorlog Japanse bom menwerpers op Pearl Harbour neerdoken en het Westen werd afgesneden van een zeer belangrijke tinproducent, ging men zoeken naar een zuinige besteding van de slinkende tinvoorraden, De oplossing werd gevonden in de elek trolytische vertinnerij, waarbij langs elek trische weg een dunne laag tin op het dun ne plaatstaal wordt neergeslagen en waar bij het mógelijk was maar vijf gram op elke vierkante meter staal uit te smeren. „Hot dip" deed er wel eens 20 of meer gram op per vierkante meter en dat scheelde een mooi schuitje tin. Het scheelde échter ook in de houd baarheid van de produkten, die er in de blikjes verpakt moesten worden en voor de tropen was dat elektrolytische tin ook wel eens niet helemaal geschikt. Maar de kunstharstechniek stond ook niet stil en men ging het elektrolytische tin lakken met kunstharslakken, die op hun beurt weer de narigheid opleverden, dat zij „verouderden" en dus ook alweer niet volledig voldeden. In elk geval: er zyn vele knappe kop pen bezig met tin en met blik en met kunsthars en er komt misschien wel eens een moment, dat er in plaats van tin al leen maar kunsthars op de blikken plaat wordt aangebracht. Al ligt dat moment nog wel even in het verschiet. Voorlopig kunnen èn de dompelinstalla- iie èn de elektrolytische vertinnerij van Hoogovens nog vooruit, want er is enorm veel behoefte aan blik. De blikverwerken- de industrieën zien dan ook met meer dan gewone belangstelling uit naar het eerste elektrolytisch vertinde blik van Hoog ovens, dat vermoedelijk volgende week het bedrijf gaat verlaten en dat zij tot nu toe moesten invoeren. Inmiddels ratelen de scharen en tollen de haspels in de nieuwe uitbreiding van de K.N.H.S. al enige dagen, want voordat het eerste tin wordt aange bracht, wil men weten, of en hoe de nieuwe installatie werkt en moeten de ploegen van twaalf mensen, die het geval bedienen er zelf helemaal mee vertrouwd raken. Met voorlopig alleen „zwart blik" IN EEN VAN DE NOORDELIJKSTE UITHOEKEN van Breedband wordt het plotseling veel lichter onder Du- dok's strakke daklijn van het lange fabriekscomplex. Voor wie uit de „oude" koudwalserij naar de nieuwe aanbouw wandelt, krijgt een opmerking van een bedrijfsman een haast diepe betekenis, namelijk, dat de mens in zijn fabrieken maar helemaal geen ra men meer moest aanbrengen - althans niet meer in het dak. Want het licht- doorlatendhouden van glas is zo duur en zo bewerkelijk in een altoos roetend bedrijf, dat zelfs de meest geperfectio neerde verlichting altijd nog goedkoper is. Vandaar, dat het in de koudwalserij, waar de ramenwassers alweer een mooie poos geleden geweest zijn, sche mert en het in de nog nieuwe aanbouw van de elektrolitische vertinnerij volop dag is. En mochten daar de bovenlichten ook zijn besmeurd door rook en smook, dan is er altijd nog een onafzienbare batterij van TL-lampen met ingebouw de reflectoren, welke het daglicht in de vertinnerij bedrieglijk nabij kunnen komen. Nog even en dan bouwt de mens zijn industriële mollengangen geheel van steen, m,et wanden van kunstlicht on daken van reflectoren De mastodont, die voor dit alles is.op gesteld en die mettertijd nog een twee lingbroer aan de overkant van zijn hal er bij kan krijgen, is een ingewikkeld appa raat, dat heel veel dingen zelf en automa tisch doet, maar de mens toch nog wel broodnodig heeft, getuige het moment, waarop alles scheef loopt en er alleen met heen en weer schuiven en voorzichtig los peuteren weer beweging in het doffe sta len lint te krijgen is. Want dat lint is het belangrijkste. Eigen lijk de continuïteit van het lint, dat van een enorme rol wordt afgewikkeld en via een kantschaar, die de randjes netjes bij knipt, naar de eigenlijke vertin-installa- tie ritselt. Op een gegeven moment is zo'n haspel aan het begin natuurlijk op en zal er een nieuw begin moeten worden „ge plakt" aan het eindje van de vorige rol. De installatie kan daar niet worden stopgezet, zodat men in twee heel diepe putten een constant „voorraadje" kweekt, waar de machine even mee voort kan ter wijl men aan zijn aanvoerkant met het inleggen van een nieuw lint bezig is. In die kelders van respectabele diepte, hangt in een sierlijke bocht, tezamen 80 meter band uit en wie weet, dat de machine on geveer 18 kilometer band per uur ver zwelgt, kan zich indenken, dat het ver wisselen van rol aan het begin deksels vlug moet gebeuren, wil het voorraadje in de twee putten niet opraken. En dat wordt dan een klein sportief grapje van de zware industrie: de mannen, die het begin van het nieuwe lint aan het staartje van het oude moeten vastleggen, zetten alles, op alles, om deze klusin twaalf seconden voor ell-mar te krijgen. Dat is dus: stopzetten, beide einden" over elkaar leggen en als de weerlicht een machinale puntlas er overheen jagen. Het lukt nog ook, zodat de seinlichten, die er gens midden in de hal vertellen, hoe ver de voorraad is, nooit op rood hoeven te springen ten teken, dat de machine door zijn reserve in de putten heen is. Het komt wel eens tot een oranje licht, maar dan is die puntlas ook wel zowat klaar. Het verdere procédé is vrij eenvoudig, al blijft de vernuftige uitvoering van de Men heeft met die beide putten voor de elektrolitische vertinnerij van Hoog ovens wel even in de put gezeten tij dens de bouw. Want wanneer de mens in Kennemerland twintig meter onder de aarde wil verdwijnen, is daar een kleilaag, die de nodige moeilijkheden oplevert: de scheiding namelijk tussen het zoele en het zoute water, waarmee ook de tunnelbouwers een paar ge vechten hebben moeten leveren. Op een gegeven moment wilden de caissons, waarmee dit omvangrijke karwei in de nieuwe fabriekshal werd geklaard, niet verder en een duiker moest naar beneden om te zien, wat daarvan de oorzaak was. Het bleek een schelpen laag te zijn. Die weggespoten moest worden. Maar daarbij kwam er een nieuwe moeilijkheid opduiken in de vorm van een nabije muur van een aanpalende fabriekshal, waar kraan tjes van zo'n twintig ton rondreden, zodat de lichtelijk transpirerende inge nieurs om de haverklap met de maatlat klaarstonden, om na te gaan, of die muur niet ging wijken Het heeft zes toeken gekost, voor alles in orde was. En het is een haast alweer vergeten stukje sensatie ge weest bij de bouw van de nieuwe ver tinnerij. Want men is uiteraard weer uit de put gekomen ook. machine, die het voor elkaar brengt, een durende bron van verbazing. Het komt er op neer, dat het donkere stalen lint door borstelmachines, beits- en spoelbakken gekuist in vertinningsbakken terecht komt waar er een dunne laag tin op wordt neer geslagen. die er matglanzend uitziet. Het moet echter hoogglanzend zijn, zodat de stalen loper omhoog gaat door een „hete lift", die het staal tot vlakbij het smeltpunt van het tin opwarmt, waardoor het net even gaat vloeien en daardoor mooi gaat glimmen. Tenslotte verlaat het via spoelbakken en drogers de machine en komt het onder een roterende schaar, die er nette platen van hakt, waarna de sorteermachine er verder wel raad mee weet. Middelerv/ijl hebben elektrische verklik kers van een hoge perfectie uitgezocht, of er geen gaatjes in het blik zitten en of de platen wel de vereiste dikte hebben (en het stukje, dat gevormd wordt door die vlugge puntlas van het allereerste begin gaat er dan ook subiet uit), waarna de ..blikmaagden", die als enige dochteren Eva's het vreemde bezoek aan het Hoog- ovenbedrijf altoos zo onbegrijpelijk lang boeien, er nog een nakeuring op verrich ten. om later geen boze brieven van blik jesfabrikanten te riskeren, die beginnen met „Tot onze niet geringe verwonde ring Holland maakt binnenkort dus ook elek trolytisch blik en is weer „bij" op dit punt. Voor Hoogovehs is deze nieuwe installatie een logische afsluiting van het Breedband- oroces. zoals de nieuwe oxystaalfabriek die onlangs aanliep en volgende week ook officieel gaat beginnen, een logisch ver lengstuk werd van de staalfabrikage en zoals de nieuwe Hoogoven IV een vol making is van de ruwijzeraanmaak. Vanmorgen zijn in de negen kieskringen in Noord-Holland 'e kandidatenlijsten in geleverd voor de verkiezing van leden van de Pronvinciale Staten van Noord-Hol land. Ingeleverd zijn negen lijsten en bij de verkiezingen in '954 waren er tien. De K.N.P. en de Socialistische Unie nemen niet meer aan de verkiezingen deel: als nieuwe partij heeft zich gemeld de Paci fistische Socialistische Unie. In de kieskring Haarlem zijn vanmor gen reeds alle lijsten bij de voorzitter van het stembureau, bui emeester mr. O. P. F. M. Cremers, ingeleverd. Er was nog gelegenheid tot in de namiddag lijsten in te leveren, maar verwacht werd dat hier van geen gebruik gemaakt zal worden. Voor het eerst bij de verkiezingen heb ben de partijen de gelegenheid gekregen de namen der politieke partijen te registre ren. Alle partijen hebben hiervan gebruik gemaakt. Ingekomen waren de namen van kandi daten van de Partij van de Arbeid (lijst aanvoerder de heer W Mensink te Haar lem), de Katholi ':e Volkspartij (ir. W. Merkx), de Communistische Partij Ne derland (de heer Gortzak, die vroeger lijst aanvoerder was staat thans op een lagere plaats), de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (mevrouw mr. J. M. Stoffels- Van Haaften), de Anti Revolutionaire par tij (mr. A. Bruch), de Christelijk Histori sche Unie (mr. A. Wensing), de Pacifis tisch Socialistische Partij, Staatkundig Gereformeerde Partij en het Gerefor meerd Politiek Verbond. De twee laatst genoemde partijen namen in 1954 ook aan de verkiezingen deel, maar geen der kan didaten wei-den tot lid van de Provinciale Staten gekozen. De kieskring Haarlem omvat de gemeen ten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort en Bennebroek. Vanmiddag om vijf uur zal het hoofdstembureau verga deren en aan het einde van de week ko men de leden van dit bureau opnieuw bijeen om te beslissen over de geldigheid en handhaving van de namen. Daarna zal er gedurende twee dagen gelegenheid be- faan om bezwaren in te dienen bij Gede puteerde Staten. In Noordholland wordt in de negen kies kringen deze procedure gevolgd. Nadat de lijsten definitief goedgekeurd zijn in de kringen worden ze gezonden naar Haar lem, waar het centraal stembureau geves tigd is en waarvan de burgemeester van Haarlem eveneens 'oorzitter is. Later zal worden overgegaan tot vast stelling van de nummering van de lijsten. Zittende leden kunnen een voorkeurnum mer vragen, waarbij rekening gehouden wordt met het aantal leden. Indien dit ge schiedt dan wordt de volgorde: 1. Partij van de Arbeid; 2. K.V.P.; 3. C.P.N.; 4. V.V.D.; 5. A.R.; 6. C.H.U Een loting zal gehouden worden voor de PS.P., Staat kundig Gereformeerde Partij en het Ge reformeerd Politiek Verbond. De verkiezing van de Pronvinciale Sta ten is bepaald op woensdag 26 maart. MONTE CARLO (UP) Omstreeks 15 maart zal het tweede kind van prinses Gracia van Monaco worden geboren. De vier verloskundigen die aanwezig waren bij de geboorte van prinses Caroline, zul len begin maart opnieuw naar Monte Carlo worden ontboden. Wanneer het tweede kind een jongen is wordt deze in plaats van prinses Caroline, troonopvolger. Berichten als zou prinses Gracia een tweeling verwachten zijn nadrukkelijk ontkend. (Verkort weergegeven) De Frankestraat. Vele bewoners van de Frankestraat in Haarlem zouden graag zien, dat voor deze zeer smalle straat een parkeerverbod wordt opgelegd. Dikwijls staan er wel vijftien auto's geparkeerd en er rijden de gehele dag vrachtwagens door. Omdat de straat smal is, moeten die nood gedwongen over het trottoir. Dat is tachtig cm. breed en op vele plaatsen maar zestig cm. Men kan met een fiets of een kinder wagen de deur soms niet in, omdat de weg geblokkeerd is. De passerende vrachtauto's hebben de straatverlichting kapot gereden. Vele malen zijn de lampen hersteld, doch zij zijn nu weggenomen, zodat het 's avonds vooral tussen de Gedempte Oude Gracht en de Peuzelaai-steeg zeer donker is. ENKELE BEWONERS VAN DE FRANKESTRAAT Nieuws in het kort Kinderbijslag. De Partij van de Ar beid afdeling Bloemendaal houdt woens dagavond 12 februari in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan een bijeenkomst. Drs. Roe mers, lid van de Tweede Kamer, zal dan spreken over „Het nieuwe ontwerp kinder bijslagwet". Ere-voorzitter. Op de jaarvergadering van de Christelijke gymnastiekvereniging „Kracht en Vriendschap" is de aftredende voorzitter, de heer A. G. Luttik, tot ere voorzitter benoemd. De heer T. Geuze- broek, reeds jaren lang lid, heeft zijn plaats ingenomen. Maandagavond 17 februari zal het Toon kunstorkest in Haarlem in het Haarlemse Concertgebouw onder leiding van Marinus Adam een uitvoering geven. Het program ma vermeldt orkestwerken van Rameau en Johann Sebastian Bach, het Kronings concert van Mozart en het eerste deel van het tweede pianoconcert van Rachma ninoff. Het programma van het orgelconcert, dat Piet Kee hedenavond in het Gemeen telijk Concertgebouw te Haarlem geeft, luidt als volgt: 1. Apparition de l'Eglise éternelle, Olivier Messiaen; 2. Fantasie op. 41, Bernard v. d. Sigtenhorst Meyer; 3. Drie koraalbewerkingen: a. Herzlich tut mich verlangen, b. Schmücke dich, o liebe Seele, c. O Gott, du frommer Gott, Jo hannes Brahms; 4. Preludium en fuga in C. op. 109, Charles Camille Saint Saëns; 5. Grande Pièce Symphonique op. 17, Andan tino serioso-Allegro non troppo e maestoso Andante - allegro - andante Allegro an dantino - allegro-andante, Finale, César Franck. In verband met de belangstelling, die er bij het Tuschinski-concern bestaat voor het vervaardigen van Nederlandse speel films, is in Amsterdam opgericht de Sap phire Film n.v. Tot 'irecteur van deze maatschappij is benoemd de heer Rudolf Meyer, die onder andere de pi'oduktie van de films „Pygmalion", „Vadertje Lang been" en „Sterren stralen overal" op zijn naam heeft staan. Als eerste object over weegt de Sapphire Film n.v. de verfilming van een scenario van de cineast Bert Haanstra en de journalist Jan Blokker. Zoals reeds werd bericht zal de regie hier voor worden gevoerd door de Engelsman Alexander Mackendrick. In Baarle-Nassau is een voor een wagen gespannen paard op hol geslagen. De voer man, de 21-jarige J. G. Küsters, viel van de bok en werd door de wagen overreden. Hij werd naar een ziekenhuis in Breda overgebracht, waar hij later is overleden. WASHINGTON (UP) Acht Ameri kaanse geleerden hebben maandag de Con grescommissie voor atoomenergie verslag uitgebracht van de pogingen, de waterstof bom te „temmen". Zij legden er de nadruk op dat het nog wel een jaar kan duren en dit betreft zowel het Engelse Zeta-project als het Amerikaanse „perhapsatron" eer men zeker weet of er inderdaad kernfusie reacties tot stand komen. De vorderingen der Engelse en Amerikaanse geleerden lopen vrijwel gelijk, zo werd hier aan toe gevoegd. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag de namen bekendgemaakt van drie Amerikaanse waarnemers, die de volgende maand de verkiezingen voor de Opperste Sovjet in Rusland zullen bij wonen. Het zijn prof. Cyril Black van de Uni versiteit van Princeton, Hedley Williams Donovan, hoofdredacteur van het tijdschrift „Fortune" en Richard Scammon, een poli tieke deskundige van het Amerikaanse in stituut voor regeringszaken. Drie Russische waarnemers hebben in 1956 de presidentsverkiezingen in de V.S. bijgewoond. Een van de drie Rode Kruisauto's, die werden vernield bij het Franse ver geldingsbombardement op de Tunesi sche grensplaats Sakiet Sidi Joessef. Het Franse opperbevel in Algerije had doen weten, dat er zich ten tijde van de luchtaanval „op de geschutsopstel- lingen" geen Rode Kruisauto's in het dorp bevonden. KOPENHAGEN (UP) Terwijl een groot deel van Europa verrast werd door voorjaarsachtige temperaturen woedde in Denemarken hevige sneeuwstormen. In Kopenhagen stagneerde het tramverkeer, zodat veel mensen te voet naar huis moes ten door een sneeuwlaag die hier en daar een halve meter dik was. Verschillende particuliere spoorwegondernemingen staakten de diensten. Ook bij het staats spoor kwamen veel vertragingen voor. Tal rijke automobilisten moesten hun wagens op de weg in de steek laten en deze vorm den dan later weer een obstakel voor de sneeuwploegen. Vier Denen zijn in de sneeuwjacht verongelukt en omgekomen. Vannacht heeft een hevige sneeuwstorm ook in Zuid Zweden het verkeer bijzonder bemoeilijkt en talrijke verbindingen ver broken. Honderden automobilisten raakten in de sneeuw vast. Voorjaar stemperaturen In heel Duitsland heersten maandag temperaturen van 55 graden fahrenheit en hoger. De Duitse weerkundigen verklaren, dat de winter voorbij is. Voor de komende week voorspellen zij stijgende temperatu ren, doch tegen het eind van de maand verwachten zij nog een lichte vorst. Overstromingen In de Mühlen en Freudenvallei in Zwit serland ontstonden maandag overstromin gen doordat het warme weer de sneeuw in het gebied van Schaffhausen snel tot smelten bracht. Ook Frankrijk heeft ernstig te lijden van overstromingen tengevolge van het smel ten van sneeuw door het plotseling inge vallen zachte weer. Vier personen zijn ten gevolge van deze overstromingen om het leven gekomen. Maandag werd gemeld, dat in vel rivieren het water vallend was. Maar in het oosten van het land en in Normandië stonden nog tal van dorpen blank. Te moyeuvr. nabij Metz konden 4.000 arbeiders niet aan het werk gaan, doordat hun staalfabriek in het water stond. LONDEN (Reuter) Dr. Ernest Jones, een doctor in de psychologie van wereld vermaardheid, die nauw met dr. Sigmund Freud heeft samengewerkt, is dinsdag in de leeftijd van 79 jaar in een Londens zie kenhuis overleden. Dr. Jones was een der voormannen van de Freudiaanse psycho-analyse in Engeland en de Verenigde Staten. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uu 3-3V20/- Nederl. '47 85% 85% 3% Nedl. 1962/64 89% 89,5/ie A. K. U 158% 158% Calvé Delft 295 295 Van Gelder Zonen 184 183 K. N. Hoogovens 273 272 Nederl. Ford 197% 177 N. Kabelfabriek. 228 228 gew.Philips Gloeil 247% 246 Pref.PhilipsGloeil 148% 148% Unilever 340 340% Wilton Feyenoord 209 209 Dordtsche Petrol 607 610 Kon. Petroleum 149,80 149.30 Billiton 195 195. A'dam Rubber 44% 42% K. L. M 110,— 109.50 Holl. Amer. Lijn 145% 145 K. N. S. M 139 138% N. Scheepv. Unie 111 111 v. Nievelt Goudr 150% 151 Phs. v. Ommeren 201 200 H. V. A 87% 87 Verg. Deli Mijen 61% 61 ^msterd. Bank 210 209 Nat. Handelsbank 74% 71% Ned. Handel Mij 149% 149 ilotterd. Bank 172 172 Fwentse Bank 160% 160% Anaconda Copper 431/ie 43% Bethlehem Steel 39% 39% rJ. S. Steel 56% 56% Teneral Motors.. 34% 34% 62 60% Tidewater 23 22% Vorige koers CHRISTCHURCH (UP) Dr. Vivian Fuchs, heeft met zijn expeditieleden maan dag slechts 19 mijl afgelegd op weg naar Scott Base. Sir Edmund Hillary wijst de expeditie de weg door dit barre zuidpool gebied, dat vol gletsjerspleten is. Fuchs meldde voorts dat het gezelschap zich in goede welstand bevindt en dat de sneeu.wtractors het nog uitstekend doen. WASHINGTON (U.P.) Vice-president Nixon van de V.S. heeft maandag een uit zeven democraten en zes republiekeinen bestaande Senaatscommissie voor ruimte vaart benoemd. Algemeen wordt aangeno men dat de democratische fractievoorzit ter Lyndon B. Johnson voorzitter zal wor den. Voorts is een commissie van geleer den benoemd, die de subcommissie voor v/apens van de Congrescommissie voor atoomenergie van advies zal dienen AMSTERDAM Het was gisteren de laatste dag van de handel in claims Koninklijke olie. Van de eerste dag af was de belangstelling volop op de claimhoek gericht, maar men kan niet zeggen dat de activiteit elke dag op merkelijk groot is geweest. Wel viel giste ren vast te stellen dat een zeer belangrijk deel van de claims naar het buitenland is gegaan, in de eerste dagen naar Amerika, later vooral ook naar Parijs. Ook gisteren was Parijs de grote koper van claims. Dit hield mede verband met de toestand in Tunis, die reeds tot gevolg heeft gehad dat de goudprijs in Frankrijk is opgelopen. Aandelen Koninklijke Olie worden kenne lijk als een veilige belegging in de huidige onzekere Franse politieke toestand geacht. De handel verliep overigens uitermate rustig. Vandaag zijn de claims waardeloos geworden, dus gisteren moest nog gespuid worden wat mogelijk was. De notering lag merendeels op 4,56 en die voor de aan delen op 149,50 tot 149,70, een verhou ding die hoeklieden hoopgevend achten voor de naaste toekomst. Internationale fondsen waren voorts aangeboden onder invloed van New York, dat erg teleurstelde. Vooral Unilever moest het ontgelden en zakte zelfs 7 punten in tot 340. Maar ook Philips en AKU ont kwamen niet aan een zwakkere houding. KLM daarentegen lag vlak tegen de f 110 aan. Men klaagde steen en been over gebrek aan orders. De omzetten zullen stellig niet groot zijn geweest. Scheepvaart ontmoette zeer weinig belangstelling en verkeert in afwachting van het jaarverslag KNSM. In donesische fondsen waren verlaten en on zeker. Men weet niet meer waar men aan toe is. Staatsfondsen waren goed prijshoudend. Vrijdag is in de rentespaarbrieven een be drag omgezet van niet minder dan 1.065.000. De notering werd gisteren ver nomen op 100V2 a 100%. De 5l/2 pet lening PEGEM, uitgegeven tegen 99 pet, werd ge taxeerd op 101. Ook deze lening is zwaar overtekend. De markt sloot zeer rustig met weinig opmerkelijke veranderingen. Pro longatie 41/2 pet. (ANP) NEW YORK Bij geringere omzet daalden de meeste koersen gisteren, maar het slot lag boven het laagste niveau van de dag. Tegenover een lange lijst van dalingen stonden enkele koersverbeteringen o.a. bij Standard Oil of New Jersey en Ame rada in de oliehoek, New Haven bij de spoorwegen, Ratheon bij de electronische industrieën en National Gypsum onder de vervaardigers van bouwmaterialen. Trouwens, de meeste chemische fond sen, spoorwegen, olies, metalen, staal- waarden, automobiel-industrieën en ban denfabrieken waren lager. Maar de om zet was kleine*- dan vrijdag, toen de hele lijst aanzienlijk daalde. De verkopen van gisteren werden toege schreven aan sterke weerstand op de hui dige niveaus van de gemiddelden, maar bovendien aan een aantal minder gunsti ge kwartaalverslagen en enige dividend verlagingen. De meerie verliezen bleven echter be scheiden van omvang en waren slechts in weinige gevallen meer dan een dollar, behalve bij de spoorwegen waarvan er ve le op het laagste punt van de dag méér dan een dollar lager waren. Bij de che micaliën werd de daling geleid door East man en Allied Cnemicals. Sommige van de oliefondsen kregen steun en één er van, Amerada, kon zelfs een winst van een dollar boeken. Scheepsbouwaandelen ble- van gedrukt door het annuleren van or ders voor tankschepen. St. Joseph Lead viel meer dan twee dollar als gevolg van dividendverlagj g Het industrie-gemiddelde daalde van 448,76 tot 445,94, spoorwegen van 108,70 tot 107,77 en openbare nutsbedrijven van 72,53 tot 72,40. De omzet bedroeg 1.900,000 aandelen. (UP).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11