Opperbevel in Algiers zou Parijs nergens in gekend hebben Kabinet-Djuanda legt eisen uit Padang naast zich neer HET W De aanval op Sakiet-Sidi-Joessef Positie van gematigde Bourguiba nu verzwakt tegenover extremisme Na vijf jaar 72e JAARGANG No 182 DINSDAG 11 FEBRUARI 1 958 303e JAARGANG No 30 Amerika verlangt een verklaring van Frankrijk Liftkooi in Franse mijn neergestort, elf doden Tsjoe trad af als minister van buitenlandse zaken éee MORRIS 'êeforeyot/fa/// Selwyn Lloyd in Athene Bejaarde Haarlemse door gasvergiftiging om het leven gekomen BLIKGROENTEN Minister Witte: Geen extra steun aan particuliere woningbouw Het woord is aan Aanhoudend zacht Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 T "I" 1 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Lmi *34* I I W*\ B Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I J i j js®ral 1 1 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 JL JL JL A AAA A fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft afgelopen nacht tot half een meer dan drie en een half uur lang tijdens een bijzondere zit ting de consekwenties onder ogen gezien van het Franse bombardement op het Tu nesische grensplaatsje Sakiet-Sidi-Joessef waar zaterdag bijna tachtig doden en méér dan tachtig gewonden vielen. Het zelfde onderwerp zal vandaag in het par lement ter sprake komen, waarbij pre mier Felix Gaillard hoogstwaarschijnlijk een verklaring zal afleggen, die in ieder geval door de gehele wereld in spanning wordt verbeid. Hoe die verklaring van de minister-pre sident echter ook uit mag vallen, bijna algemeen wordt nu in Parijs wel aange nomen, dat het initiatief van deze raid niet van de Franse regering is uitgegaan, maar van het plaatselijke opperbevel in Algerije. De minister van nationale defen sie, Chaban-Delmas, heeft zondag zo als wij gisteren reeds berichtten de militairen met zijn autoriteit gedekt en hij kon ook moeilijk anders doen, maar in feite werd de regering zo neemt men aan dit keer eens te meer door onder geschikte instanties voor een voldongen feit geplaatst. Indertijd werd ook de sultan van Marok ko buiten medeweten van Parijs door de resident-generaal afgezet en gedeporteerd en ook de aanhouding nadien van 't vlieg tuig, waarin de Algerijnse rebellenleider Ben Bella zat, vond plaats zonder vooraf gaand overleg met of toestemming van de verantwoordelijke ministers in Parijs. De Tunesische president Bourguiba waar schuwde destijds Frankrijk nog, dat het Ben Bella moest loslaten om de leiding van het Bevrijdingsfront niet geheel door links-extremisten te zien inpalmen. De initiatiefnemers van al deze verrei kende beslissingen moeten worden gezocht in extremistische, rechtse en in het bij zonder militaire kringen, die er belang bij menen te hebben de tegenstellingen in Noord-Afrika op de spits te drijven. Om de onschuldige slachtoffers plegen deze elementen zich veel minder te bekomme ren. Dat het Franse prestige ook nu weer een stevige deuk heeft opgelopen, wordt wel duidelijk wanneer men de internatio nale pers raadpleegt. In diplomatieke milieus vreest men zelfs al voor een nieuwe crisis in de At lantische gemeenschap en Washington toont zich in het bijzonder ongerust over de positie van Bourguiba, die terecht als een kostbaar bondgenoot van het Westen beschouwd kan worden in de Arabische wereld. Inderdaad loopt het Tunesische staatshoofd nu onmiddellijk gevaar door de extremisten onder de voet te worden T ij N Z S I In de Amerikaanse pers wordt de Fran se aanval op het dorp als vergelding voor beschieting van Franse vliegtuigen vanuit de plaats veroordeeld als „bar baarsheid" en „dwaasheid". Het diplomatieke contact tussen Frank rijk en Tunesië is in feite geheel afge broken. De Tunesische ambassadeur in Parijs, Masmoedi, Is zondag naar Tunis vertrokken. Voor zijn vertrek bezocht hij generaal De Gaulle, die de wens uitsprak dat de huidige moeilijkheden de kansen op een toekomstig nauw samengaan van Frankrijk en Tunesië niet zouden beder ven. Er wonen in Tunesië nog ongeveer 80.000 Fransen. Twee jaar geleden, voor het land onafhankelijk werd, waren er 180.000. Verder liggen er thans nog ongeveer 15.000 Franse militairen, 45.000 minder dan twee jaar geleden. De belangrijkste Franse militaire steunpunten zijn thans de vloot- basis Bizerta en Sfax, Gabes en Foem- Tatahoewine. De Tunesische autoriteiten hebben maandag geweigerd Franse soldaten aan boord van het schip „Kairouan" toestem ming te geven te Bizerta aan land te gaan. Koning Mohammed V van Marokko heeft maandag kroonprins Moelay Hassan en de Marokkaanse minister van Buiten landse Zaken, Ahmed Balafrej, die een particulier bezoek brengen aan Parijs, te ruggeroepen, aldus een mededeling van de Marokkaanse ambassade in Parijs. In regeringskringen in Rabat is gezegd, dat de terugroeping een gevolg is van het Franse bombardement van het Tunesische dorp Sakiet-Sidi-Joessef. :!P; gelopen. En diezelfde ontwikkeling heeft zich onder de Algerijnen nog duidelijker afgetekend. Wanneer men de Franse regering dus vermoedelijk wel vrij kan pleiten van de direkte verantwoordelijkheid van het bom bardement, dan blijft zij niettemin aan sprakelijk voor het gebrek aan autoriteit, dat zij over haar ondergeschikte organen weet uit te oefenen. Een probleem trou wens, dat niet alleen in de militaire sek- tor en in verband met de tragedie van Sakiet-Sidi-Joessef wordt gesteld. Enige uren tevoren was bekendgemaakt, dat de Tunesische regering had besloten onmiddellijk 15 Franse boerengezinnen uit te wijzen uit het gebied van Sbeitla, onge veer 100 kilometer van het dorp Sakiet- Sidi-Joessef, dat zaterdag door Franse vliegtuigen is gebombardeerd. Tunesië heeft bij de UNO geprotesteerd tegen de „flagrante schending van de geest van het UNO-handvest" door Frank rijk en verklaard, dat Franse troepen in de afgelopen paar maanden ongeveer vijf tig maal de Tunesische grens hebben ge schonden. Tunesië heeft het gebruik van Tunesi sche vliegvelden door Franse militaire vliegtuigen verboden. De telefoonverbin dingen tussen Franse bases in Tunesië waren zondag al verbroken. Buitenlandse diplomaten, onder wie Amerikanen, zul len een bezoek aan Sakiet-Sidi-Joessef brengen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. In een voor hen ter beschikking gesteld gedeelte van paleis 't Loo bij Apel doorn hebben maandag de eerste groepen gerepatrieerden uit Indonesië hun intrek genomen. Zij werden door de particulier secretaresse van prinses Wilhelmina, mejuffrouw J. C. M. M. Geldens, begroet. De wapenzaal was grote WASHINGTON (UP) De ambassadeur van Tunesië in de Verenigde Staten, Mongi Slim, heeft maandag gedurende een uur besprekingen gevoerd met minister Dulles. Na afloop confereerde Dulles gedurende anderhalf uur met Eisenhower over de Tu nesische kwestie. Na afloop van de bespre kingen met Slim poseerde Dulles, hoogst ongebruikelijk, samen met de Tunesische ambassadeur voor defotografen, die het departement belegerden. In kringen die in nauw contact staan met het Witte Huis wordt opgemerkt dat de president „zeer verontrust" is over het bombardement van Sakiet Sidi Joessef. Naar verder nog uit Washington ver luidt, heeft Dulles om nadere inlichtingen gevraagd over de omstandigheden, waar onder het bombardement werd gelast. De Franse ambassadeur Alphand kon die bij zonderheden niet geven. Dulles zou vooral willen weten of Gaillard en Pineau van te voren waren ingelicht. Naar van betrouw bare zijde verluidt heeft Alphand duidelijk gemaakt, dat een scherpe Amerikaanse critiek op het Franse beleid de stemming in Frankrijk tegenover de V.S. ongunstig zou beïnvloeden. Dulles zou geantwoord hebben, dat hij dat gevolg niet wenst, maar dat dit niettemin een ernstige zaak is, die hem diep geschokt heeft. Bij een eventuele behandeling in de Veiligheidsraad zouden de V.S. niet aar zelen om aan Tunesische zijde tegenover Frankrijk te gaan staan. LENS (AFP) In een mijn te Meri- court bij Lens (Noord-Frankrijk) is dins dagochtend een liftkooi neergestort. De elf mijnwerkers, die zich er in bevonden, maakten een val van 65 meter en waren op slag dood. PADANG (UP) In het gouverneurs paleis te Padang hebben kolonel Malud- din Simbolon en kolonel Achmed Hussein het „handvest ter verdediging van vrijheid en recht", dat is het ultimatum aan pre mier Djuanda voorgelezen. Hun redevoe ringen werden door radio-Padang uitge zonden. Simbolon, die secretaris-generaal van de Bantengraad is, zeide dat de politieke situatie in Indonesië „met de dag slechter is geworden" sinds president Sukarno van zijn bezoek aan de Sovjet-Unie terugkeer de. De „geleide democratie" was slechts herschapen tot eetzaal. Daar verenigde men zich aan de maaltijd onder „het toeziend oog" van prins Willem de Derde, stichter van het Loo. Uit Grin- delwald was een telegram van welkom gekomen, verzonden door Koningin Juliana. De gerepatrieerden beant woordden het met een betuiging van dank. De chauffeur van goeverneur Speeken brink van Curasao bestuurt de auto, waarmee de prinses haar tochten over het eiland maakt. Eugenio Obispo is zijn naam. Hier poseert Eugenio voor zijn wagen. een fagade om de werkelijke intenties van de president, de communisten de re geringsmacht in handen te spelen te ver hullen", aldus kolonel Simbolon. Voorts noemde kolonel Achmed Hussein een lange lijst van redenen op waarom Indo nesië met desintegratie werd bedreigd. De regering-Djuanda dient binnen vijf dagen te worden vervangen door een kabi net .samengesteld uit leiders „die bekend staan om hun integriteit, competentie en gezag", aldus het handvest. „Een derge lijke regering mag niet onderhevig zijn aan atheïstische invloeden", zo werd er. kennelijk doelend op communistische in vloed, aan toegevoegd. Er werd niet gezegd hoe men zou op treden indien de centrale regering het ul timatum naast zich neerlegt. Doch indien aan de wensen van de revolutionaire raad niet wordt tegemoetgekomen behoudt men zich de vrijheid voor „actie te voeren ter verwezenlijking van de genoemde doel stellingen". Mondeling voegde Hussein er echter aan toe, dat als de eisen niet worden ingewil ligd „wij onze trouw aan Sukarno zullen opzeggen". Niet alleen Hatta, die in de eisen der „jonge kolonels" als toekomstig minister president wordt afgeschilderd, blijft zeer gereserveerd, maar ook een andere kandi daat voor het toekomstig kabinet: Sultan Hamengku Buwono. Deze heeft volgens een AFP-bericht uit New York maandag avond in Ithaca verklaard, dat hij nog niet kon zeggen of hij in zou stemmen met het vormen van een nieuwe regering in Indo nesië, zoals de tegenstanders van president Sukarno wensen. „Alles zou afhangen van de vraag, wie zullen worden uitgenodigd deel te nemen aan deze regering". Resolutie genegeerd SINGAPORE (AFP) De Indonesische premier, ir. Djuanda, heeft maandag ver klaard, dat zijn regering in het geheel geen rekening zou houden met de resolutie van de massabijeenkomst te Padang, die af treden van het huidige kabinet eiste. Dit heeft het Indonesische persbureau PIA ge meld in een uitzending, die in Singapore is opgevangen. HONKONG (Reuter) Premier Tsjoe En Lai is vandaag (dinsdag) op zijn ver zoek als minister van Buitenlandse Zaken vervangen door Tsjen Ji, die tevens vice- premier wordt. Dit is bekend gemaakt door het persbureau „Nieuw China". Tsjoe was sinds het aan de macht komen van de communisten in 1949 zowel premier als minister van Buitenlandse Zaken. Een dag eerder legde hij de verklaring af, dat hij de voorwaarden voor een duur zame wereldvrede gunstiger acht dan ooit. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 DAMESPANTALONS IN KLEUREN ATHENE (UP). - De Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd en de gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, zijn in Athene aangekomen voor bespre kingen met de Griekse regering over de kwestie Cyprus. Zowel Lloyd als de Griek se premier Karamanlis heeft verklaard, dat er van dit overleg geen verwachtingen gekoesterd mogen worden met betrekking tot een directe oplossing van het probleem Cyprus. Maandagavond is in een woning in de Generaal De la Reystraat in Haarlem het stoffelijk overschot gevonden van de 77- jarige bewoonster van dat huis. Een arts gaf als doodsoorzaak gasvergiftiging op en een onderzoek van de recherche be vestigde dit vermoeden. In de achterka mer bevond zich namelijk een zeer ver ouderd gasverlichtingsornament waaruit gas ontsnapte doordat in de trekbuis van het ornament niet voldoende vloeistof (water of glycerine) aanwezig was. Ver moedelijk heeft de bejaarde bewoonster verzuimd de vloeistof bij te vullen. Op Curagao bracht prinses Beatrix een bezoek aan het dorpje Monlagne. Een jonge inwoner heette haar wel kom. Rechts gezaghebber Gorsira van Curagao. ADVERTENTIE menu van de das De regering heeft geen plannen op di recte wijze de woningbouw in de particu liere sector te steunen", zo verklaart de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid in zijn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerüd de heer Van Eiber gen (A.R.). De minister is van oordeel, dat de hoofdoorzaak van het achterblijven van de particuliere bouw is gelegen in de heersende kapitaalschaarste en de daar uit volgende hog" rentevoet. De belangrijkste bijdrage, die de rege ring aan het bestrijden van deze grond oorzaak van de stagnatie in de particulie re bouw heeft gegeven, is het in overleg met het bedrijfsleven doorgevoerde pro gram van bestedingsbeperking, dat al lengs zijn gunstige resultaten op de geld en kapitaalmarkt enigszins begint te ver tonen. Het ligt in het voornemen van de minis ter de bestaande premie- en bijdragere geling enigszins te wijzigen, waardoor een aantal bepalingen, die een belemmering blijken te vormen voor de soepele werking dezer regeling, zullen vervallen of gewij zigd zullen worden. De minister acht het niet juist een tij delijke rentebijslag op de premies toe te kennen. Hij is dan ook niet voornemens daartoe over te gaan. Uit het aantal aanvragen om subsidie voor particuliere bouw, die het departe ment bereiken, blijkt, dat dit aantal bij het vorig jaar achterblijft. De berichten, die de minister van de directie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid uit de provincies ontvangt omtrent de voor bereiding van nieuwe bouwplannen, geven de indruk, dat de animo voor particuliere bouw nog steeds bij de subsidiemogelijk heid achterblijft, aldus de minister. La Rochefoucauld: De liefde tot het recht is bij de meeste mensen niets anders dan de vrees, onrecht te zullen lijden. De Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft gisteren haar vijfde ver jaardag gevierd en daarmee is een einde gekomen aan de „overgangsperiode", ge durende welke volgens het verdrag van de Gemeenschap der zes landen de grondsla gen moesten worden gelegd voor een soe pel werkende gemeenschappelijke markt in kolen, staal, ijzer, ijzererts en schroot. Er is nu dus een nieuwe fase in de ont wikkeling van de Kolen- en Staal-Gemeen- schap aangebroken, een fase die niet alleen reeds op grond van het verdrag nieuwe eisen aan haar zal stellen, maar die boven dien samenvalt met het begin van de werkzaamheden der intussen gevormde Economische Gemeenschap en Euratoom. Leest men het verdrag er op na, dan blijkt dat de doelstellingen, die door de Gemeenschap in de overgangsperiode van vijf jaar moesten worden verwezenlijkt, weliswaar voor een groot deel, maar zeker niet volledig bereikt zijn. Het voor naamste punt, de vorming van een vrije gemeenschappelijke markt in de genoemde produkten, is gerealiseerd voor zo ver het de openstelling van de onderlinge grenzen der zes landen zonder douane-tarieven en zonder kwantitatieve invoerbeperkingen betreft. Aan het systeem om door middel van regeringssubsidies de concurrentie positie van binnenlandse produkitn tegen over die van andere Gemeenschapslanden kunstmatig te verbeteren, is praktisch een einde gemaakt. Op vervoersgebied is een belangrijke vooruitgang geboekt door de afschaffing van speciale grenstarieven bij de spoorwegen, maar andere vervoers- kwesties (vooral inzake het weg- en water vervoer) wachten nog op oplossing, voor namelijk omdat de regeringen het on danks het aandringen van de Hoge Auto riteit en het Gemeenschaps-parlement daarover nog niet eens zijn geworden. Ook wat de strijd tegen de machtspositie van kartels betreft is er weliswaar het een en ander bereikt, maar nog lang niet genoeg om van een volledig succes te kunnen spreken. Als men, om niet al te technisch te worden, niet verder ingaat op deze en de vele andere ingewikkelde vraagstukken van Gemeenschapsbeleid, kan worden j vastgesteld dat er in de afgelopen vijf jaar door het bestaan van de K.S.G. toch wel een belangrijke verandering in de Europese economie, voorzover die geba seerd is op de vitale grondstoffen kolen en staal, tot stand is gebracht. Het is daar door nu mogelijk geworden, een zo voor de hand liggende zakenmethode te volgen als het verkopen van Oost-Franse kolen aan West-Duitse fabrieken die dichter bij de Lotharingse mijnen dan bij het Roer gebied liggen, en het leveren van kolen uit de mijnstreek van Aken aan afnemers in Noordoost-België. Deze methode ligt wel voor de hand, maar tot vijf jaar geleden kon zij toch niet worden toegepast omdat de tolmuren en de daarbij behorende voor schriften dit onmogelijk maakten. Even onmogelijk was, vóór 10 februari 1953, een logisch verloop van de handel in ijzererts (waarvan de uitvoer door het grootste West-Europese ertsland, Frankrijk, ernstig beperkt werd) en in schroot, dat door alle zes de landen krampachtig werd vastge houden. Er is in dit opzicht tijdens de overgangs periode dus wel een belangrijke stap ge daan in de richting van een vrij Europees handelsverkeer. En daardoor heeft de K.S.G ongetwijfeld ook stimulerend ge werkt op de pogingen om de economische eenwording van de zes landen ook op andere gebieden dan kolen en staal tot stand te brengen. Het is dan ook van het grootste gewicht, dat de K.S.G. die stimu lerende rol b 1 ij f t vervullen, ook nu de twee andere Gemeenschappen zijn begon nen te functioneren, en dat zowel de Hoge Autoriteit als het Gemeenschaps-parlement zich hardnekkig verzet tegen elke aan drang om de K.S.G. „gelijk te schakelen" met die andere, minder autonome Gemeen schappen. Dat gevaar is niet denkbeeldig, want het einde van de overgangsperiode betekent tevens het einde van het tijdperk waarin het K.S.G.-verdrag niet ingrijpend kon worden gewijzigd. Er zijn hier en daar al stemmen opgegaan om het verdrag nu zo gauw mogelijk te herzien, maar gelukkig staan er tegenover de voorstanders van een nivellering der K.S.G. met de Econo mische Gemeenschap en Euratoom ook (vooral in parlementaire kringen) voor standers van verdere versterking der posi ties van Hoge Autoriteit en Gemeenschaps- parlement. Hoe de strijd tussen deze twee groepen zal uitvallen, is niet te voorzien, maar onze sympathie is met de verdedigers van de supra-nationale idee, waarzonder een waarlijke Europese eenwording niet mogelijk is. Simon Koster Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, maar ook enkele verspreide buien. Later toenemende bewolking en plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht harde wind tussen zuid en zuid west. Aanhoudend zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1