anda en de wijze Meester Koffiehandel vreest ernstig nadeel van de gemeenschappelijke markt Minister Algera stelde rijksweg Ypenburg-Burgerveen in gebruik Het zachte weer houdt aan Wereldnieuws oclx ió het zo J Euromarkt-delegatie naar overleg over vrijhandels zone H. BIJSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf Mij ii. voor de walvisvaart 5 pet. dividend Daggeld verlaagd tot 3lA percent Ghana zendt handelsmissie naar Nederland De onttrekkingen aan deviezenreserves Jaarbeurs in Frankfort Papierfabriek Scholten 16 pet. dividend Rotterdamse Lloyd ontslaat bijna honderd man In 1960: Rotterdam-Schiphol in veertig minuten Claimrecht Dordtsche vrij wel geheel uitgeoefend Diamantbewerkers gaan niet over naar het metaal- bedrijfsbond Amsterdam heeft zware financiële zorgen GROEIENDE CENT DINSDAG 11 FEBRUARI 1958 De koffiemai-kt is in 1957, wat Europa en speciaal ook Nederland betreft, bekneld geweest tussen enerzijds de nawerking van het Suezconflict en anderzijds de oogstver- wachting van Brazilië voor het jaar 1958- 1959, aldus het jaaroverzicht van de Ver- eeniging voor den Koffiehandel. In markt technisch opzicht was het jaar niet on verdeeld gunstig. Ook de omzetten hadden hieronder aanzienlijk te lijden. Tegen het eind van het jaar brachten de moeilijkheden in Indonesië nieuwe onrust teweeg. Voor de Nederlandse koffiehandel in het algemeen is de nieuwe situatie niet zo erg belangrijk. De invoer van Indone sische koffie is slechts ca 10 percent van het totaal en een groot deel hiervan komt dan nog uit Singapore. Wel zal men er rekening mee moeten houden dat kwali teit en kwantiteit van de directe export uit Indonesië er niet op vooruit zullen gaan. Ook voor de transitohandel is de ontwikkeling niet gunstig. De binnenlandse detailhandel werd ver stoord door het feit dat textielwinkels te gen kostprijs koffie gingen verkopen. Toen de Nederlandse branders niet bereid ble ken de voor deze actie benodigde koffie te verwerken, werd ze gebrand uit België ge ïmporteerd. „Het is te hopen dat hiervoor snel een oplossing wordt gevonden", zo wordt in het verslag gezegd. De invoer voor binnenlandse consumptie bedroeg ca 675.000 balen, 2 percent minder dan in 1956. Dit is een gevolg van de uit zonderlijk grote invoeren in 1956 (Suez- kanaal-kwestie). De consumptie zelf is vrijwel onveranderd gebleven. De invoer bestond uit de volgende soorten: Angola 36V2 percent, Brazilië 221/* percent, Cen traal Amerika 15 percent, Indonesië 10 percent, Columbia 9 percent, Kongo en Brits-Oost-Afrika 31/* percent, diversen 3/2 percent. Ten opzichte van de Euromarkt heeft de koffiehandel te kennen gegeven dat haars inziens de resultaten van de gemeenschap pelijke markt voor de Nederlandse econo mie in haar geheel uiterst problematisch zijn. De voordelen moeten nog blijken, ter wijl de nadelen zeer evident zijn. Voor de koffiehandel zou het een ramp zijn in dien een invoerrecht van 16 percent wordt geheven op alle koffie, behalve op die uit de Belgische Kongo en de Franse gebieden BRUSSEL (UP) Het hoge gezagsor gaan van de Euromarkt zal op de bijeen komst over de vorming van een vrij han delsgebied, die op 17 februari in Parijs wordt gehouden, vertegenwoordigd zijn door voorzitter Walter Hallstein en be stuurslid Jean Rey. Deze zullen worden bijgestaan door de afgevaardigden van de aangesloten landen en van de Kolen- en Staalgemeenschap. Hiertoe is besloten op de vergadering van het gezagsorgaan die het afgelopen weekeinde werd gehouden op het kasteel Val Duchesse bij Brussel. Hier werd te vens meegedeeld dat het Franse memoran dum betreffende het Britse plan voor een vrijhandelsgebied nog niet binnen is. Straatsburg en de O.E.E.S. PARIJS (AFP) De commissie van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, die belast is met de studie van een eventuele hervorming van het statuut van de Raad, heeft maandag on der leiding van de assemblée-voorzitter Dehousse in Parijs het verslag van de Fransman Teitgen over de kwestie van de hervorming besproken. Het verslag gaat voornamelijk over een eventueel sa mengaan van de raad met de O.E.E.S. De commissie komt op 3 maart weer bijeen. Zij moet verslag uitbrengen op de voorjaarszitting van de Raadgevende Vergadering. ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 De geldswaarde van de produktie der Nederlandse Maatschappij voor de Walvis vaart n.v. in het boekjaar 1956-'57 werd gewaardeerd op 14 miljoen (v.j. 16,3 miljoen). De tankvaart leverde een batig saldo op van 1,6 miljoen 0,6 miljoen). De bedrijfskosten bedroeven 12 miljoen 17,3 miljoen) en de algemene onkosten 0,7 miljoen. Het bedrijfsoverschot vóór aftrek van afschrijvingen, beliep 2,8 mil joen. Uit hoofde van het met de staat ge sloten garantiecontract zal de staat een bedrag van 4,1 miljoen bijdragen in het tekort. De uitkeringen van de staat belopen dan in totaal 28,8 miljoen. De boek waarde van de thans bestaande vloot zal wegens de door de staat gegarandeerde afschrijvingen per 30 juni 1961 belopen 9 miljoen. Besloten werd 5,4 miljoen op de vloot af te schrijven. De winst- en verliesrekening sluit met een voordelig saldo van 832.369 (onv.). Voorgesteld wordt onveranderd 5 percent dividend op de gewone aandelen. Het seizoen was helaas wederom teleur stellend, zegt het jaarverslag. Wegens de slechte weersomstandigheden kon in het baleinwalvisseizoen van 69 dagen op 41 dagen geheel of gedeeltelijk niet worden gevist. De „Willem Barendsz" heeft totaal 1289 baleinwalvissen gevangen en 145 pot vissen. Van de traanproduktie werd tot dusver 600 ton verkocht tegen een gemid delde prijs van 882,91 per ton. De ver koop van de overige traan werd aange houden wegens de algemene daling op de olie- en vetmarkt. De verdere produktie was voorverkocht. De bij het einde van het boekjaar nog onverkochte voorraad traan is gewaar deerd op 11,7 miljoen. Tussen de seizoe nen hebben zowel de „Willem Barendsz" als de „Bloemendael" deelgenomen aan de tankvaart, die een goed lonend emplooi gaf. In het najaar van 1951 is de „Bloe mendael" enige maanden in charter ge weest bij een buitenlandse walvisvaart maatschappij. De produktie uit het seizoen 1957-'58 is door de maatschappij voorver kocht. in Afrika. „Onze zeer belangrijke transito- en driehoekshandel zou hierdoor zeer zwaar getroffen worden. Dit zou het aan zien van Amsterdam en Rotterdam als koffiemarkten ernstig schaden", aldus het verslag, waarin voorts de vraag wordt ge steld wat te verwachten is van het lopen de jaar. De grote Braziliëoogst 1958-1959 heeft zijn schaduw reeds vooruit ge worpen. Bovendien kan de intensieve pro paganda in Amerika en in Europa de con sumptie zodanig vergroten, dat de hogere produktie geheel wordt geabsorbeerd. In de produktielanden lijkt men ernst te gaan maken met de propaganda voor kof fie. Het is een feit dat een goed geleide propaganda de afzet kan stimuleren. Of deze stimulans echter groot genoeg zal zijn om de verhoogde produktie op te nemen, blijft een vraag. De beste propaganda voor het gebruik van koffie is altijd nog een vraagprijs die het publiek wil betalen. Dat hiermee terdege rekening moet worden gehouden, vooral als de conjunctuur tot een wat lager peil zou dalen, staat als een paal boven water, aldus het jaaroverzicht. Voor het eerst sinds de Nederlandsche Bank haar wisseldisconto met een half percent heeft verminderd, is de toestand op de geldmarkt zodanig geworden dat tot een verlaging van daggeld (call money) kon worden overgegaan. Gisteren werd besloten dit tarief, dat vele weken op 3V2 percent heeft gestaan, te brengen op 3% percent. Vrijdag en zaterdag was de markt al ruimer geworden, zodat gisteren de om standigheden een verlaging volkomen wet tigden. Zelfs acht men het niet uitgesloten, dat in de naaste toekomst het tarief met wederom een kwart percent kan worden verminderd en tot 3 percent zou kunnen worden gereduceerd. De regering van Ghana is voornemens vijf handelsmissies naar het buitenland te zenden. De eerste missie zal India, Pakis tan, Ceylon en Birma bezoeken. De twee de zal een bezoek brengen aan China, Hon- kong en Japan. De derde missie zal zich naar Engeland, Nederland en West-Duits- land begeven. De vierde zal Oost-Duits- land, de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije bezoeken. De vijfde missie zal zich naar Canada, de Verenigde Staten, Jamaica en Portorico begeven. De missies zullen in de verschillende landen de mogelijkheden tot uitbreiding van de handel met Ghana, en tot het aantrekken van buitenlands kapi taal onderzoeken. Voorts wil men in deze landen de kleine industriële bedrijven be studeren. Elke commissie zal vier leden omvatten, waaronder een minister. De Engelse „Financial Times" vestigt de aandacht op de onttrekkingen aande deviezenreserves in de verscheidene lan den, behalve in de Verenigde Staten en West-Duitsland en schrijft, dat het voor zichtig van die andere landen zou zijn te overwegen, hoe een vergroting van de re cessie in de wereld vermeden zal kunnen worden ook zonder Amerikaanse mede werking. Het blad merkt op, dat, wan neer al het andere mocht mislukken, dis criminering tegenover met dollars te betalen goederen weer ingevoerd zou moeten worden. Waarschijnlijk zijn maat regelen nodig om te voorkomen dat grote re vraag in het binnenland grotere dollar uitgaven gaat veroorzaken. Het is zeker nog te vroeg om discriminering als poli tiek voor te stellen. Wanneer de noodza kelijkheid daarvoor echter ontstaat, zal een gecoördineerde werkwijze van ster- linggebied en van de landen der organisa tie voor Europese economische samen werking nodig zijn", aldus de „Financial Times". De internationale voorjaarsbeurs van Frankfort aan de VTain, de 20ste na de laatste oorlog, wordt gehouden van 2 tot 6 maart. Op het jaarbeursterrein zijn twee nieuwe hulphallen bijgebouwd. De opper vlakte beslaat nu ruim 100.000 vierkante meter, verdeeld over 16 hallen en 10 pavil joens voor tezamen 3500 firma's, waarvan een derde buitenlandse ondernemingen. Voor de eerste keer zullen deelnemen Ethiopië, Finland en Tsjechoslowakije. De Europese maatconfectie en de stoffenin- dustrie zullen van zich laten blijken op een internationale jaarbeursmodeshow, waar aan 11 landen, waaronder Nederland, zul len deelnemen. Het Nederlandse paviljoen, onder auspiciën van het CIHAN, zal door 28 firma's geheel bezet worden; 22 andere Nederlandse bedrijven hebben ruimte voor zich laten reserveren in de hallen. Enkele Nederlandse firma's moesten worden afge wezen, aangezien de „Frankfurter Messe" volledig is volgeboekt. Uit de balans en winst- en verliesreke ning van de karton- en papierfabriek voor heen W. A. Scholten n.v. te Groningen blijkt, dat de netto winst over het 52ste boekjaar per 31 augustus 1957 bedragen heeft 212.990 (vj. 225.787). De bruto winst, na aftrek van belastingen, was iets lager dan het vorig jaar namelijk 2.128.374 (v.j. 2.333.356). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 16 percent. De kartonfabriek kampte in het begin van het boekjaar met moeilijkheden in de afzet. De verminderde vraag naar stro karton zette zich in de eerste drie maan den nog voort. Dientengevolge moest in die periode een produktiebeperking wor den toegepast. Daarna nam de vraag toe en kon het bedrijf de resterende maanden volledig blijven doorwerken. De afzet der produkten van de papierfabriek vond bijna geheel in het binnenland plaats en was zo danig, dat het bedrijf het gehele jaar heeft kunnen doorwerken. Zowel de prijzen van de produkten der kartonfabriek als die van de papierfabriek konden zich op het bestaande peil handhaven. Produktie en afzet kwamen nagenoeg overeen met die van het vorige boekjaar. De grondstoffen- voorziening voor beide fabrieken verliep vrij normaal. De betaalde prijzen waren lager dan in het vorige boekjaar. Evenwel konden de beginvoorraden grondstoffen niet worden gehandhaafd. In verband met het weer op peil brengen van deze voor raden tegen „ijzeren-voorraad"-prijzen werd de reserve voor aanvulling voor raden gebracht op 190.000. De zeer ver hoogde kosten konden slechts gedeeltelijk worden gecompenseerd. Het verloop der werkzaamheden aan de investeringsobjecten beantwoordt aan de verwachtingen. Ook dit boekjaar zullen daarvoor nog grote bedragen nodig zijn. De nieuwe krachtcentrale hoopt de directie vóór 1 september in bedrijf te kunnen stel len. De afzet van het gerede produkt on dervindt steeds meer moeilijkheden. Zelfs moest reeds tot produktiebeperking wor den besloten. Omtrent de resultaten van het lopende jaar kan de directie generlei voorspellingen doen. Het aandelenkapitaal bleef onveranderd 1.275.000. De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd heeft 97 personeelsleden moeten ontslaan of pensioneren als gevolg van de moeilijk heden in Indonesië. Van deze 97 zijn 48 personen van boven de zestig jaar, de bij de Lloyd geldende pensioengerechtigde leeftijd. De ontslagenen maken deel uit van het reparatiebedrijf, het stuwadoorsbedrijf, de bewakingsdienst en de magazijnen. De reden is, dat er minder werkgelegen heid is op de kaden bij de schepen, die in de buitenlijnen varen. Deze schepen, bij voorbeeld die in de JavaNew Yorklijn, deden altijd eerst Indonesië aan om er produkten te laden en voeren dan via Rot terdam om te lossen naar de Verenigde Staten. Tengevolge van de moeilijkheden in. Indonesië doe'n nu minder schepen Rot terdam aan. De minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera opende vandaag symbolisch een nieuw deel van de rijksweg 4a tussen Rijswijk-Ypenburg en Burgerveen met aansluitende provinciale wegen. De plech tigheid geschiedde in aanwezigheid van tal van autoriteiten op het gebied van we genbouw, verkeer en vervoer op de roton de boven de weg van Den Haag naar Gou- da-Utrecht. Voordien was in café-restau rant „Hoornwijck" bij het begin van de nieuwe weg te Rijswijk een samenkomst gehouden, tijdens welke minister Algera een toespraak hield. Reeds in 1927 werd bij de vaststelling van het rijkswegenplan behoefte gevoeld aan een verbinding Den Haag-Amsterdam oostelijk van Leiden in plaats van de ver binding via Sassenheim. Pas na 1954, toen de rijksweg no. 2 Amsterdam-Utrecht ge reed kwam, kon goed worden begonnen. Reeds was voor ruim vijfentwintig miljoen gulden aan deze weg besteed. Dit jaar bedragen de kosten twaalf miljoen gulden. In 1960, aldus de minister, zal rijksweg 4a in Haarlemmermeer op rijksweg 4 wor den aangesloten. Het thans gereed gekomen tracé verkort de rijtijd Rotterdam-Schiphol reeds aan zienlijk. Deze rijtijd zal in 1960 nog slechts veertig minuten bedragen. Rijksweg 4a, aldus de minister, brengt de twee steun pilaren van de Nederlandse welvaart dich ter bij elkaar. Bij totale kosten van zestig miljoen gulden en een onderhoud van ze ven ton per jaar wordt een voordeel van deze verbinding becijferd van 8,3 miljoen gulden of veertien percent per jaar. De provinciale besturen van Noord- en Zuid-Holland legden enige delen van de provinciale wegennetten eerder aan dan de bedoeling was, waardoor provinciale weg 5bis, Burgerveen Leiden-Oude Wete ring en vandaar naar de bestaande rijks weg 4 reeds nu verbinding geven met het gereed zijnde deel van rijksweg 4a. Voor deze samenwerking sprak minister Algera zijn grote waardering en dank uit. Nadat de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr. J. Klaasesz de rede van de minister beantwoord had, vertrok het gezelschap naar de rotonde te Voorburg, waar minister Algera, staande op een bulldozer, een dwars over de weg gelegd aarden dammetje wegduwde. Hiermee was de nieuwe weg officieel geopend. Vervolgens reed men over het beton-ce- menten wegdek en over het deel, dat met platen van voorgespannen beton geplaveid is, naar Burgerveen en vandaar over de nieuwe provinciale wegen en via rijksweg 4 naar Schiphol. Bijeenkomst op Schiphol Aan een lunch voerde de heer A. B. J. Prakken, waarnemend Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland het woord. Deze gaf uiting aan grote be wondering voor de prestaties van de Rijks waterstaat en besprak het belang van een „vlotte wisselstroom" tussen de polen Amsterdam en Rotterdam, waarvan bei de provincies zullen mee-profiteren. Het nóg Ye' bouwën deel van 4a kal met een Een groot depressiegebied, waarvan het zwaartepunt ten westen van de Britse eilanden is gelegen, beïnvloedt het weer in geheel West-Europa. Het veroorzaakt een krachtige zuidelijke luchtstroming, waarmee zachte lucht wordt aangevoerd. Ook in ons land zijn de temperaturen hier door ver boven normaal. In Zuid-Limburg werd maandagmiddag een temperatuur van bijna 16 graden gemeten. Een storing, die vanmorgen passeerde, gaf aanleiding tot enkele flinke buien, waarbij hier en daar zelfs onweer voorkwam. De storing werd gevolgd door opklaringen. De zachte lucht heeft de vorst nu uit geheel Dene marken verdreven en dringt langzaam verder naar het noorden op, voorafgegaan door zware sneeuwval. In ons land zal het zachte weer voortdu ren. De regenkansen nemen weer toe door ook aanleiding geven tot veel wind. WEERRAPPORTEN Woensdag 12 februari Zon op 8.03 uur, onder 17.47 uur. Maan op 3.20 uur, onder 12.08 uur. Maanstanden 11 febr. 18 febr. 26 febr. 00.34 uur 16.38 uur 21.51 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 12 februari Hoog water 10.05 en 22.44 uur. Laag water 5.16 en 17.57 uur. Temperaturen buiten- tt u en binnenlandheden S 5S morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. c V Su 2 aS Helsinki poolsneeuw windst.-18 0,1 Stockholm zwaar bew. 0 -6 0,1 Oslo sneeuw no -9 2 Kopenhagen regen ozo 1 Aberdeen half bew. zzo 6 19 Londen half bew. zzw 9 0,2 Amsterdam regen z 9 0,2 Brussel zwaar bew. zzo 10 0,2 Luxemburg regen z 8 3 Parijs half bew. z 9 4 Bordeaux zwaar bew. wzw 13 0 Grenoble regen zw 13 3 Nice regen n 11 4 Berlijn zwaar bew. zzo 4 0 Frankfort zwaar bew. 0 3 0 München licht bew. z 0 0 Garmisch P. half bew. zo 5 0 Zürich geheel bew. ono 2 0 Genève regen windst. 9 3 Locarno regen windst. 5 7 Wenen mist zw 0 0,2 Innsbruck licht bew. w 1 0 Rome onbewolkt 0 8 0 Ajaccio zwaar bew. 0 10 0 Madrid regenbui wzw 8 6 Mallorca onbewolkt z 13 0 Algiers weerlicht z 15 0 Den Helder zwaar bew. z 9 0,3 Ypenburg regen zw 10 1 Vlissingen lichte regen z 8 4 Eelde licht bew. zzw 9 0,5 De Bilt geheel bew. z 10 0,1 Twente licht bew. z 10 0,5 Eindhoven zwaar bew. z 10 0,1 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zo 10 0,4 60. Panda's achterdocht wekte bij Joris tal van Onvriendelijke en Onrustige Ge dachten op. „Hoe durf je te zeggen, dat ik mijn patiënten bedrieg!", riep hij opge wonden. „Gaan ze niet allemaal gelukkig hier vandaan, vol vredige eh, gemoedsrust? Voelen ze zich soms niet heel wat beter, nd de behandeling? Uh? Nou dan!" Maar Panda was te verontwaardigd, om zich iets van Joris boosheid aa.n te trekken. „Ze DACHTEN alleen maar, dat ze beter waren, omdat ze er zo uit zagen in jouw LACHSPIEGEL!", antwoordde hij. „Die SPIEGEL maakte ze blij en tevreden! Bah, allemaal bedriegerij! Maar dat wordt nu anders, Joris Goedbloed!" Inderdaad, want de spiegeltruc had op de heer Tref- kens een heel ander effect, dan op de vorige klanten. De magische behandeling had ook op hem een wat pijnlijke indruk gemaakt en evenals bij zijn voorgangers, was zijn stemming er eerder slechter op geworden, toen hij het kamertje verliet. Maar waar de lachspiegel de anderen met één slag alle narigheid deed vergeten, scheen de heer Trefkens van zijn spiegel beeld de genadeslag te krijgen. Het feit, dat zijn denkvermogen in de spiegel zeer vleiend was uitgedijd, was voor hem blijk baar een zware klap, die hij moeilijk kon verwerken. „Ziet het resultaat van de magische behandeling", las hij verwezen en de wassende woede in zijn ogen werd door de spiegel honderdvoudig vergroot. Voltooid gedeelte van rijksweg 4a "'imiMinn Nog in uitvoering (rijksweg 4a) Tijdelijke aansluiting 1 Bestaanderijksweg IjpüJ tunnelbak (aquaduct) onder de ringvaart van de laarlemmermeerpolder doorlopen, waardoor weg- en scheepvaart elkaar niet zullen hinderen en voorts door de uitbrei ding van Schiphol. De heer Prakken her innerde aan het belang van de kruising van water-, lucht- en landverbindingen. Nagegaan moet worden, of een oplossing, als bij de Ringvaart verkregen, elders ondanks de hoge kosten financieel ook ver antwoord zal zijn. Behalve aan het Noord zeekanaal en het IJ dacht hij daarbij spe ciaal aan de Zaan en het Spaarne en de Ringvaart van de Haarlemmermeerpol der bij Schiphol op kruisingen met andere primaire wegen. De heer Prakken noemde andere pro dukten van gelukkige samenwerking tus sen rijk en provincie als de provinciale weg Uitgeest-Limmen bij de Velser tun nel. Voorts duidde hij op de moeilijkheden bij de aanleg van de weg Buitenhuizen- Zaandam. Er bestaan nog verscheidene punten op de Noordhollandse wegenverlanglijst, die alleen met steun van het rijk of slechts geheel van rijkswege tot uitvoering kunnen worden gebracht, aldus de heer Prakken. De samenwerking, die bij de aanleg van rijksweg 4a tot zulke goede resultaten heeft geleid geeft de verwachting, dat er ook wat die andere punten betreft door samenwerking veel zal worden bereikt. Als hiermede wensen worden geuit, of gedachten worden uitgesproken, die uit een bepaalde wens voortspruiten, dan moge in aanmerking worden genomen, dat de tot standkoming van elk groot werk een sti mulerende invloed heeft en voorts, dat hierbij zelfs in dagen van bestedings beperking of bestedingsbeheersing het oog gericht zal moeten zijn op de toe komst. Wat hiervoor uit economisch oog punt het beste moet worden geacht, dient met kracht te worden nagestreefd, aldus besloot de heer Prakken. Bij de op 7 februari gehouden inschrij ving op nieuwe preferente- en gewone aan delen in de Dordtsche Petroleum-In dustrie Maatschappij n.v. is het claim recht van vrijwel alle aandelen uitgeoe fend. (Voor de beurs zie pagina 7). Visum. De afgezette dictator van Vene zuela, Pérez Jiménez, heeft een visum voor de V.S. ontvangen. Sinds 23 januari verblijft Jiménez met zijn fa milie en enkele naaste medewerkers, in de Dominicaanse republiek. Schat. In de kelder van een kleine kerk in Praag is bij toeval een kroningsschat ontdekt, bestaande uit twee gouden kronen, een scepter, juwelen, gouden schotels en kelken, waardevolle ge waden en 25 kilogram goud. De her komst van de schat, die grote historische waarde heeft, is onbekend. Volgens Tsjechoslowaakse kranten hebben mon niken de kostbaarheden na de oorlog verborgen om ze uit handen van de communistische autoriteiten te houden. Sneeuw. Ten gevolge van een sneeuwstorm, zijn in het noorden van de staat New York tenminste vijftien personen om het leven gekomen. De sneeuw ligt op sommige plaatsen vijf meter hoog. Ook in Canada is veel sneeuw gevallen in delen van Ontario, Quebec en de kust provincies. Hier zijn reeds zestien men sen dodelijk verongelukt. Predikant. Een negerpredikant is maan dag voor het eerst tot voorzitter van de raad van protestantse kerken in de stad New York gekozen. Het is de 39-jarige Gardner Taylor, predikant van een ge meente in Brooklyn. Bus in afgrond. Bij Tanjon in Midden- Korea is een bus geslipt en in de rivier de Koem gestort. Van de dertig inzitten den zijn er 26 om het leven gekomen. De bus maakte een val van 15 meter van een brug af. Struikelblok. De grootste vier partijen in Zweden zijn er niet in geslaagd, over eenstemming te bereiken over het ont- werp-pensioenwet. Men neemt thans aan, dat een ontbinding van de Tweede Kamer van het Zweedse parlement op handen is en dat nog dit jaar verkie zingen zullen worden gehouden. Treiier gezonken. Bij Dunmore East (Ier land) is maandag een treiier die be schutting zocht voor de storm, gekap seisd en gezonken. Vijf vissers kwamen om het leven. Slechts een opvarende kon zich redden. Buisbreuk. Maandag is in de Amerikaanse stad Jersey een noodtoestand ontstaan door een breuk in een grote buis van de waterleiding. Wegens het gevaar voor verzakkingen werden scholen, winkels en fabrieken gesloten. Door deze breuk zijn ongeveer 100.000 van de 300.000 inwoners van de stad zonder water ge komen. De Algemene Nederlandse Diamantbe- werkersbond (A.N.D.B.) gaat niet over naar de Algemene Nederlandse Metaal- bedrijfsbond, aangesloten bij het N.V.V. Het onder de leden van de A.N.D.B. gehouden referendum heeft tot resultaat gehad dat 484 leden zich voor overgang naar. .de A.N.M.B„ uitspraken. Er waren hiervoor echter 538 stemmen (twee derde van het ledental) vereist. Er werden to taal 807 referendumbrieven verzonden en er kwamen 702 terug. Een door de A.N.D.B. ingestelde com missie had tot overgang geadviseerd op grond van financiële moeilijkheden en het feit dat het zelfstandig voortbestaan van de bond geen oplossing voor de vele pro blemen kan brengen. Voorts was het vol gens de commissie de vraag of een orga nisatie, wier ledental zo is teruggelopen nog wel reden van bestaan heeft. Het ge hele bestuur van de A.N.D.B. en de meer derheid van de bondsraad hadden zich voor overgang naar de A.N.M.B. uitge sproken. Aan de leden was daarom ook hiertoe het voorstel gedaan. B. en W. van Amsterdam spreken in hun Memorie van Antwoord op de Ge meentebegroting 1958 nog eens nadrukke lijk uit, dat de financiële positie van de gemeente buitengewoon zorgelijk moet worden geacht. Het nadelig saldo van 1958 op de begroting wordt geraamd op ruim 28 miljoen gulden. B. en W. zeggen van mening te zijn, dat dit tekort niet het gevolg is van een te hoge raming van de uitgavenkosten, doch van een te laag in- komstenpeil. Daarom achten zij een ver betering van de financiële situatie slechts mogelijk door een verhoging van het basis bedrag der algemene uitkering uit het ge meentefonds. DE MACHT der verdubbeling, dat wil zeggen de geweldig grote getallen, die in korte tijd bereikt worden door het voor gaande getal steeds te verdubbelen, komt wellicht het beste met „de cent van Adam" tot uitdrukking. We weten natuurlijk wel, dat ten tijde van Adam de cent nog niet bestond, maar in het onderhavige geval wordt desondanks verondersteld dat in de tijd van Adam iemand de be- schikking over een dergelijk muntstukje heeft gehad. Hoe wel ook de bankierskantoren van latere datum zijn, veron derstellen we voorts, dat die cent tegen samengestelde rente op de bank werd gezet. Uiter- V. aard behoeft de bank voor deze cent geen woekerrente te betalen en kan met de matige rente van vier percent genoegen worden genomen. Na ongeveer zeventien jaar is de cent dan verdubbeld, want door alle bijgeschreven renten gedu rende drie periode is het spaarkapitaal tot twee cent aangegroeid. Dat is inderdaad nog geen vermogen, waarover wij - verwende mensen van de twintigste eeuw - ons kunnen opwinden. Maar door de ruim zestig eeuwen, die vol gens de traditie sinds de tijd van Adam zijn verstreken, heeft die éne cent zich tot op de dag van heden ongeveer driehon derdveertig keer verdubbeld. En wanneer u zich herinnert tot welk een fantastisch getal de vierenzestigvoudige verdubbe ling van de graankorrel op het schaakbord heeft geleid, kunt u zich voorstellen, dat de cent een volkomen onvoorstelbaar be drag te voorschijn roept. Toch zullen we proberen u van dit bedrag enig idee te geven, niet door u met grote getallen te vermoeien, want dan schieten we ons doel toch voorbij. De cent is in ruim zesduizend jaar immers aangegroeid tot een bedrag dal niet is uit te spreken, omdat het wordt ge vormd door een tien met honderd nullen er achter. We kunnen daarom beter dit kapi taal in een grote brandkast opbergen, op dat we enig idee krijgen van de grootte van ons bezitWe gaan daarbij uit van de veronderstelling, dat het kapitaal ons werd uitbetaald in briefjes van duizend gulden. Desondanks zou die brand kast van formidabele afme tingen moeten zijn om al deze bankbiljetten te herbergen. U weet, dat het licht een snelheid heeft van driehon derdduizend kilometer per seconde en dat een lichtjaar de afstand is, die het licht in een vol jaar aflegt. Een lichteeuw is dienovereenkomstig nog honderd keer gro ter. Welnu, om het kapitaal dat werd ver kregen door één cent driehonderdveertig keer te verdubbelen, op te bergen in bank biljetten van duizend gulden, zouden we een brandkast moeten hebben, die zó diep is, dat het licht ruim tweehonderd miljard lichteeuwen nodig heeft om de achter wand van de kluis te bereiken. De breedte van de kluis zou eveneens tweehonderd miljard lichteeuwen moeten bedragen, evenals de hoogte! En zelfs wanneer die ven met bulldozers de bankbiljetten uit uw brandkast, zouden vegen, zouden zij u na duizenden jaren hard werken niet noemenswaard armer hebben gemaakt. Dat doet ons denken aan een ivel erg nuchtere man, die een volkomen onver vulbare wens uitte. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2