Mode Architect Maaskant sprak over de wederopbouw van Rotterdam Komend zomerseizoen vermoedelijk vier vuurwerken in Zand voort Bodemonderzoek in en rondom Haarlems stadhuis toegelicht EEKHOORN IN BOEKENKAST 5 Boeiend betoog voor Kring Haarlem van B.N.A. LUNCHROOM - RESTAURANT IIII.GR. houtstraat bij de gr. markt,. Dr. J. H. v. d. Kamer sprak voor Haarlemse huisvrouwen ZOEKT U 'N DRUKKER Feestavond ter viering van Lourdes-eeuwfeest VERENIGING „HAERLEM" Leden Haarlemse Rode Kruiskorps naar Venetië Burgerlijke Stand van Haarlem Acties om meer vertier in badplaats te brengen Vragen over jeugdcellen in bureau Smedestraat Monteur zou twee auto's verduisterd hebben Bijzondere liturgische avond in Heemstede Carnaval in Heemstede Haarlemse rechtbank herdenkt deurwaarder Veertigjarig bestaan van K.A.B. gevierd A. Haanschoten verlaat Nederlandse Heide Mij. Matthaus Passion op 2 en 3 april in Haarlem Damtitel Kennemerland Felle strijd in de hoofd- klassegroepen DINSDAG 11 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT tIk heb Rotterdam nog nooit zo mooi gezien als de dag na het bombardement. pe ondergang van de stad was groots en adembenemend. We wisten, dat we aan het eind van de ramp stonden, dat dit het begin van onze glorie zou worden, besef ten we nog niet". Dat was een van de markante formuleringen welke de Rotter damse architect H. A. Maaskant gebruik te in zijn maandagavond voor de kring Haarlem van de Koninklijke Maatschappij tot bevordering der bouwkunst-Bond van Nederlandse Architecten in „Brinkmann" gehouden causerie over de na-oorlogse ontwikkeling van Rotterdam. In een soms aan lokaal-chauvinisme grenzend, door de resultaten overigens gerechtvaardigd en thousiasme over de wederopbouw van de stad kwam hij tot uitspraken als „Er is net genoeg verwoest om een nieuwe city, welke trouwens toch aan sanering toe was, te kunnen bouwen" en „Eigenlijk had de brandgrens nog wat verder moeten lig gen". Spreker wees ook op het opmerke lijke feit, dat vrijwel niemand zich de oude stad herinnert. De Rotterdammer stond voor de ramp vrij onverschillig tegenover zijn stad, die eigenlijk op een onlogische plaats is gebouwd Dordrecht lag bij voorbeeld beslist gunstiger laat tot ont wikkeling kwam en stedebouwkundig pas na 1927 wat orde op zaken stelde. De ramp nu heeft in korte tijd mogelijk gemaakt, wat in de meeste steden zich zo geleide lijk voltrekt, dat niemand het opmerkt, namelijk de modernisering en voortdu rende verandering van het centrum. Ste debouwkundig gesproken profiteerde Rot terdam nog van een ander voordeel van de oorlog: men moest met de wederop bouw vijf jaar wachten. Ware dat niet het geval geweest, dan was de stad zeker op een ouderwetse manier herbouwd en had zij nu op niemand indruk gemaakt. De geestesgesteldheid was in 1940 immers gunstig voor de Delftse richting in de ar chitectuur: men wilde „terug" en had geen behoefte aan vernieuwing en geen moge lijkheid om over het door de bezetters ge predikte neo-classicisme heen te springen. „Men was angstig zijn eigen wereld in de plaats te stellen van de overgeleverde mo tieven". Ontwerpen voor een open bebou wing van Blaak en Hofplein werden toen afgewezen, maar worden op het ogenblik uitgevoerd. Het nog door ir. Witteveen met grote voortvarendheid onmiddellijk na de ramp gemaakte herbouwplan voorzag in een gesloten stratenplan, waarvan de ge- velwanden op blokkaarten reeds in détails stonden aangegeven. De levensvoorwaar de voor de herbouw werd door ir. Ringers geschapen toen deze de totale onteigening van alle grond in de verwoeste binnen stad bewerkte. Na de oorlog werd door de nieuwe directeur van de Rotterdamse stadsontwikkeling, ir. Van Traa, een in 1955 gewijzigd basisplan gemaakt, dat de stad haar tegenwoordig open karakter heeft gegeven en dat ook in haar toepassing veel flexibeler is. De grote vondst van dat basisplan is geweest, dat het havenbekken actief in het stadsbeeld wordt betrokken waardoor men van het Hofplein de Maas kan zien. In de wijziging van het basis plan werd een tweede vondst verwerkt: de functieverdeling tussen winkel-, woon- en bedrijfsstraten, waarvan de winkelpro menade de Lijnbaan zo'n geslaagd voor beeld is. De financiële belemmeringen men moest tegen de viervoudige bouw- ADVERTENT1E De sfeer bij FRANKEN draagt bij tot het goede resultaat van uw zakelijke bespreking. Ende koffie is heerlijk mm Maandagmiddag hield dr. J. H. v. d. Kamer voor de afdeling Haarlem en om streken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen iri de muziekzaal van restaurant Brinkmann een lezing over het onderwerp: „Onze voeding." De opkomst was groot, hetgeen wel bewees, dat veel huisvrouwen tot de conclusie gekomen zijn, dat onze voeding gezond moet zijn en aan bepaalde eisen moet voldoen. Dr. J. H. v. d. Kamer hield eerst een algemene beschouwing over de voeding. Daarna besprak hij een belangrijke ver tegenwoordiger van onze voeding: de graankorrel, belangrijk, omdat hij grond stof levert voor ons dagelijks brood, en ook diverse andere bestanddelen van de kor rel belangrijk zijn voor onze voeding. Al lereerst bevat de korrel meel, suiker en zetmeel. Deze zogenaamde koolhydraten vormen een bron van kracht, die we no dig hebben om te kunnen werken, lopen enz. Een andere voedingsstof uit de graan korrel is het vet. dat evenals het zetmeel een energieleverancier is. Wij, in Europa gebruiken zowel koolhydraten als vet, vol gens de heer Van der Kamer van dit laat ste vaak te veel. De Eskimo's gebruiken vrijwel geen koolhydraten, zij leven haast alleen van vetten (traan, olie), maar le ven dan ook in een heel ander klimaat. In de onderontwikkelde gebieden daaren tegen, zoals Afrika en China, is het juist andersom, daar wordt de nadruk gelegd op de koolhydraten als energiebron. De derde belangrijke voedingsstof uit de graankorrel is het eiwit. Eiwit is een to taal andere stof als koolhydraten en het vet. De laatstgenoemde stoffen zorgen voor de energie en de eiwitten maken het mogelijk, dat het gehele organisme kan functioneren. Deze drie voedingsstoffen: koolhydraten, vetten en eiwitten moeten dus daaglijks in ons menu voorkomen. De voeding moet harmonisch worden samen gesteld, als we van het een eens iets te weinig nemen gaat het mis. prijs van voor de oorlog herbouwen gaven het aanzien aan de collectieve huis vesting van zaken en kantoren, omdat men de eigen nuisvesting niet kon betalen. Het Groothandelsgebouw, verscheidene com binatiewinkelpanden en kantoorgebouwen zijn een uitvloeisel van deze tendenz, die schaalvergrotend op het stadsbeeld heeft gewerkt. De bebouwingsdichtheid daalde echter van 55 pet. in 1940 tot 31 pet. thans. De hoven bij de grote woongebouwen ach ter de Lijnbaan zijn groter dan de Markt van Delft! De heer Maaskant noemde in de loop van zijn boeiend betoog nog de vol gende cijfers van de verwoesting: 27.000 woningen, 7.000 bedrijfspanden, waarvan 2500 winkels met twintig kilometer étala gefront, dertien bioscopen, dertien zieken huizen, vijfentwintig openbare gebouwen en tientallen scholen. Er moest vijf mil joen kubieke meter puin worden geruimd. De brand werkte bovendien cityvergro- tend, omdat vele winkels en bedrijven zich aan de singels om het gebombardeerde gebied gingen vestigen. Ook de wijk- en buurtwinkelcentra ontwikkelden zich door 't vacuum in de binnenstad, terwijl voorts de regionale verzorgende functie van Rot terdam verviel. Deze laatste werd dooi de geslaagde herbouw herwonnen: de om geving „winkelt" weer in de Maasstad. De voorzitter van de Kring Haarlem van de B.N.A., de heer K. Jonkheid, dankte de spreker voor zijn interessante, met diapo sitieven geïllustreerde causerie. Na de pauze werden twee films „En toch Rotterdam" en de documentaire „Houen zo" van Herman van der Horst vertoond, welke laatste met een dankbaar applaus werd ontvangen. ADVERTENTIE voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel. 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 In het Minerva-Theater in Heemstede werd maandagavond ter gelegenheid van het eeuwfeest van de verschijningen in Lourdes een feestavond gehouden onder auspiciën van het comité van Katholieke Actie in de parochie van O. L. Vr. Hemel vaart. De voorzitter van dit comité, de heer J. Th. Meyer, sprak een openings woord, waarna de heer Fred Thomas uit Amsterdam, in een boeiende causerie ge tuigenis aflegde van zijn ervaringen als, zoals hij zei, bevoorrecht pelgrim naar Lourdes. De heer Thomas verklaarde, dat hij aan vankelijk een aversie tegen Lourdes had. Toen hij echter zeer ernstig ziek was en ten dode was opgeschreven, raadden vrien den hem aan naar Lourdes te gaan, waar in hij eindelijk toestemde. In januari 1949 vertrok hij. Zijn erva ringen in Lourdes waren eerst teleurstel lend. Langzamerhand begonnen de rust en de stilte van de grot, waar Bernadette in 1858 haar verschijningen had, op hem in te werken. Vijf maanden nadat de heer Thomas naar Amsterdam was terugge keerd was hij genezen. „Men zal met hart en ziel moeten geloven in het wonder van Lourdes en het mysterie moeten aanvaar den als een kind", aldus de heer Thomas tenslotte. De acteur Albert v. Dalsum droeg daarna „De opdracht van de maagdepalm aan de maagd Maria" van Joost van den Vondel voor, waarna de kleurenfilm „De nationale bedevaart naar Lourdes" werd vertoond. De muzikale omlijsting werd verzorgd door het zangkoor van de kathedrale basi liek onder leiding van dr. A. J. M. Kat. Iedere dag, tegen het invallen van de schemering, krijgt de bewoonster van een villa in Heemstede nabij Groenendaal bezoek van een jeugdige eekhoorn, die, na te zijn binnengelaten, regelrecht, via de gordijnen naar de bovenste plank: van een boekenkast, klimt en zich achter de boeken een gemakkelijk plaatsje voor de nacht uitzoekt. Na zijn eerste visites heeft zijn gastvrouw daar een wollen doek neergelegd en een schaaltje met. voedsel neergezet, hetgeen het diertje ten zeerste blijkt te appreciëren, 's Morgens wordt de eekhoorn uitgelaten, 's avonds is hij prompt, op t.ijd terug om zijn ongewone nachtverblijf weer op te zoeken. Een groot aantal leden en genodigden van de vereniging „Haerlem" heeft maan dagavond in de muziekzaal van restaurant Brinkmann aan de Grote Markt met de gedachten verwijld bij een tijd, waarin rid ders en lansknechten in de straten van Haarlem even alledaagse verschijningen waren als onze auto's en bromfietsen tegenwoordig. Zij hebben stil gestaan bij de overblijfselen van een samenleving en een beschaving, die na eeuwen lang in de schoot der aarde verborgen te zijn ge weest, het daglicht van onze twintigste eeuw hebben toegelaten om van een roem rucht verleden te getuigen. De heer R. Woudstra van de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek in Amersfoort heeft zijn toehoorders weg wijs gemaakt in de historie van het ge bouwencomplex, dat omsloten wordt door de Grote Markt, Jacobijnestraat, Nobel- straat en Zijlstraat. Hij deed dit aan de hand van een serie kleurendia's van plat tegronden en foto's, die gemaakt werden van hetgeen bij het oudheidkundig bodem onderzoek in 1956 in en rond het Haar lemse stadhuis te voorschijn is gekomen. De inleider bracht onder de aandacht, dat men bij de laatste opgravingen een aan tal merkwaardigheden is tegengekomen, die de vaak bestreden veronderstelling, dat op dit historisch stuk grond eens een grote kerk heeft gestaan, volledig heeft be vestigd. Het onderzoek heeft ook nog meer bij zonderheden aan het licht gebracht over de begrenzing van het grafelijk slot aan 't Sant, de tegenwoordige Grote Markt. Dit slot werd in 1133 door de Westfriezen en Kennemer boeren verbrand. Op dezelf de plaats verrees echter in 1155 een Haar lems bolwerk tegen dezelfde belagers. Deze van steen opgetrokken verdedigings werken waaromheen huizen werden ge bouwd moeten als de bakermat van Haar lem worden beschouwd. Een uit het jaar 1555 daterende plattegrond van Jacob van Deventer illustreert hoe snel en in welke mate deze nederzetting sedert de twaalfde eeuw zich had uitgebreid. Over de ont wikkeling van de gebouwen rondom het grafelijk slot zijn slechts weinig gegevens bekend. Wel staat vast dat graaf Willem II in het midden van de dertiende eeuw aan de orde der Predikheren terrein heeft afgestaan voor het bouwen van een kloosterkapel. Resten van Grote Kerk Bjj een diepgaand onderzoek van de bo dem onder het stadhuis en het terrein daarachter zijn de resten van een grote kerk met zware zijbeuken en een kerkkoor aangetroffen. De kerk moet omstreeks het begin van de twaalfde eeuw door brand volkomen zijn verwoest. De grootte van het kerkgebouw kon on der andere worden afgeleid uit de in de brandlaag blootgelegde funderingen en resten van palen, die de kerk hebben ge schraagd. Ook zijn in de verbrande aarde onder de resten van het voormalige kloos ter scherven van kruiken en potten ger vonden, die kenmerkend zijn voor het be gin der twaalfde eeuw. Deze vondsten zouden dus als bewijs kunnen dienen voor de stelling, dat de bouw van het in 1579 afgebroken klooster van recenter datum is dan die van de kerk. Het bodemonder zoek heeft verder ook aan het licht ge bracht, dat de beek die langs het grafelijk slot en het klooster stroomde en die in het Spaarne uitmondde in het jaar 1544 werd overwelfd. De soreker wees erop dat Hedenavond om negen uur vertrekt van het Haarlemse station een ploeg van de colonne Haarlem van het Rode-Kruiskorps naar Venetië, om behulpzaam te zijn bij het transport van gerepatrieerden uit In donesië. Aldaar arriveren in de marine haven 519 personen en onder hen zijn on geveer 250 dames, heren en kinderen, die speciale hulp nodig hebben, omdat er zo wel zieken en invaliden als bejaarden en kinderen onder zijn. In Venetië, waar zij met het Italiaanse schip „Toscana" de- barkeren, staat een trein gereed, die het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft gecharterd voor het vervoer naar Nederland. De trein bestaat uit dertien wagons, waaronder zes of zeven wagons die tot een rijdende verpleeginrichting worden ingericht, benevens één of twee restauratierijtuigen, die bestemd zijn voor passagiers zowel als degenen, die hen ver zorgen. De zorg van de zieken en bejaarden is opgedragen aan de Haarlemse colonne van het Rode Kruis. Aan het hoofd van de ploeg staat de commandant der colonne Haarlem, de arts W. C. Kors, bijgestaan door de pelotonscommandant, de arts P. de Smit. Vier Rode-Kruisverpleegsters, veertien helpsters en zes helpers maken de reis mee. De trein wordt vrijdagmiddag omstreeks vijftien uur te Weert verwacht. De gezon den stappen uit en vertrekken naar de legerplaats Budel en de hulpbehoevenden reizen door naar Arnhem, waar zij ver moedelijk omstreeks achttien uur aanko men. Per ambulance worden de hulpbe hoevenden naar ziekenhuizen en verpleeg inrichtingen overgebracht. ONDERTROUWD, 10 febr.: R. Zahrad- nik en E. Hunold. GEHUWD: 10 febr.: R. Klerk de Reus en Th. H. Oolders. BEVALLEN van een zoon 8 febr.: G. J. H. Holman-Van Bakel; H. van Veen- Veldmeijer; M. Chr. Zwiers-Damen; J. J. Wassenaar-Hulsebosch; 9 febr.: P. E. M. van den Berg-Kostermans; J. H. Kruijs- wijk-Struik; 10 febr.: M. Hendriks-Wal beek. BEVALLEN van een dochter: 7 febr.: M. E. Branderhorst-Strijbos; C. van Lent- Van Werven; L. de Jonge-Eggers; 8 freb.: J. L. van Haarlem-Van der Linde; L. Groe- neveld-Ketel; J. Tromp-Spee; 9 febr.: C. D. Kunnen-De Vries; C. G. Witkamp-Van der Genugten; H. Nieuwpoort-Visser; J. Th. C. van Schoor-Van der Linden; C. Lehman- Van Wieringeb; C. J. Harting-Koper; H. J. Bouman-Van den Berg; C. M. Poelsma- Metz. OVERLEDEN, 6 febr.: M. van der Waar- den-Brune, 79 jr., Hazepaterslaan; 8 febr.: J. H. Visser, 6 u„ Burgwal: P. Jansen-Rees, 74 jr., Voorzorgstraat; 9 febr.: II. J. Ver- burgt, 79 jr., Gasthuisvest. Er bestaan in Zandvoort plannen om in het komende zomerseizoen de badgasten meer amusement en vertier te bieden. Nu de eerste aanvragen voor zomerverhuur zo wel uit binnen- als buitenland binnenko men, gaat men aan het komende seizoen terdege aandacht besteden. Men komt steeds meer tot het besef, dat wat Zand voort in de na-oorlogse jaren aan amuse ment bood, beslist onvoldoende was. Ge tracht moet worden te bewerkstelligen, dat de badgasten zich in de badplaats niet vervelen. Gevreesd wordt, dat als te wei nig amusement wordt geboden zoals dit in voorgaande jaren het geval was dat dit op den duur een teruglopen van het vreemdelingenbezoek tot gevolg zal heb ben. Tot nu toe is het aantal aanvragen voor zomerhuur bevredigend. Men zal ech ter zijn gasten iets moeten bieden om de belangstelling voor de badplaats levend te houden. De stichting „Touring Zand voort" geeft hierbij het voorbeeld. De di recteur van deze stichting, de heer J. Th. B. Hugenholtz, wi t tezamen met de voor zitter, burgemeester mr. H. M. Van Fene- ma, verscheidene grote zaken voor zomer- vuurwerken op het strand te interesseren. Van enkele ondernemingen werden bij dragen toegezegd, mits bij elk vuurwerk een reclamestuk wordt ingelast. Het resul taat van dit contract is, dat in plaats van het traditionele vuurwerk, dit jaar ver moedelijk vier vuurwerken zullen worden ontstoken. Zo mogelijk zal dit aantal het volgend jaar worden uitgebreid tot zes per seizoen. Men heeft zich hierbij op het standpunt gesteld, dat ook de Zandvoortse bedrij ven, die bij deze attracties gebaat zijn, daaraan eveneens een steentje moeten bij dragen. „Touring Zandvoort" heeft zich daarom tot de drie Zandvoortse bedrijfs verenigingen de Zandvoortse Handels vereniging, de r.k. Middenstandsvereni ging „De Hanze" en de Horeca-vereniging „Ons Belang" gewend met het ver zoek om per jaar vijfhonderd gulden voor het vuui-werk beschikbaar te stellen. Als de besturen hiertoe kunnen besluiten, dan is het doorgaan van de vier vuurwerken in het komende seizoen verzekerd. In de loop van deze week zullen enkele straatverenigingen vergaderen om onder meer te spreken over de huidige seizoen verlichting van de winkelstraten in het centrum. Thans nog wordt deze verlich ting per straat verzorgd. Er bestaan plan nen om hiervoor in de toekomst één cen trale commissie in te stellen met als uitein delijk doel een uniforme seizoenverlichting voor het gehele dorpscentrum, te weten: de Hallestraat, Kerkstraat, Grote Krocht, Kerkplein en Ra-adhuisplein. Op deze wijze zal waarschijnlijk met minder kosten dan thans een mooier resultaat kunnen worden verkregen. Er heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit de heren I. Dikker, L. de Leeuw en D. Petrovitch, die wil trachten de bij het seizoenbedrijf betrokken bedrij ven, zoals de hotels, pensionbetirijven en de winkeliers, ertoe te brengen jaarlijks een minimum bedrag van vijftig gulden af te staan voor het organiseren van zomer- evenementen. Ook particulieren kunnen hieraan hun steun geven. De eerste reac ties op dit plan zijn zeker gunstig. De voor lopige commissie van voorbereiding zal binnenkort nog met enige personen wor den uitgebreid. Uit een met de ontvangen gelden te stichten fonds wil men ieder jaar gedu rende de maanden juni, juli en augustus enkele attractieve evenementen organi seren, speciaal uiteraard voor de avond uren. Met de stichting „Touring Zand voort" wordt hiervoor nauw samenge werkt. Als voldoende attracties worden geboden, zal de stichting zich bij haar werk namelijk meer op de propaganda kunnen richten. Verwacht wordt; dat reeds in het komende seizoen de resulta ten van de verschillende activiteiten kun nen worden ondervonden. Het Haarlemse raadslid mevrouw T. Kerkhoff-Pet (Arb.) heeft de volgende schriftelijke vragen aan het college van B. en W. gesteld: 1. Zijn B. en W. niet van mening dat de huidige situatie op het bureau van politie in de Smedestraat zodanig is dat het op sluiten van jeugdige arrestanten, jonge kinderen dikwijls, onverantwoord moet worden geacht? 2. Indien deze vraag door B. en W. be vestigend kan worden beantwoord is Uw college dan bereid en ziet het de mogelijk heden om ten spoedigste uitvoering te ge ven aan het raadsbesluit van 18 juli 1956 waarin besloten werd tot de bouw van twee jeugdcellen? De Haarlemse politie heeft een 28-jari- ge monteur aangehouden die ervan ver dacht wordt een vrachtwagen en een per sonenauto verduisterd te hebben. De mon teur had deze beide automobielen namelijk in huurkoop maar korte tijd later deed hij ze van de hand. De vrachtwagen kon wor den achterhaald; de personenauto was ech ter al weer doorverkocht op de automarkt in Utrecht. De monteur is in verzekerde bewaring gesteld. het de bodemonderzoeker niet zo zeer te doen was om de resten van muren en fun damenten bloot te leggen, dan wel om daaruit belangrijke gegevens te verzame len over de ontwikkeling van Haarlem in de eerste eeuwen van zijn bestaan. De voorzitter van de vereniging „Haer lem", dr. C. Spoelder, dankte de heer Woudstra voor diens boeiende betoog. Onder auspiciën van Bijzonder Kerke- werk in Heemstede zal donderdagavond 13 februari in de Nederlands Hervormde Kerk aan het Wilhelminaplein in Heem stede een liturgische bijeenkomst worden gehouden, waarop men een indruk kan krijgen van de karakteristiek der Joodse, katholieke en protestantse muziek in de eredienst, in het bijzonder van de recita tieven daarin. Aan deze bijeenkomst wordt medewerking verleend door de koren van de Nederlands Hervormde Kerk in Heem- stde onder leiding van de heer Paul Chr. van Westering en de kerk van Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart aan het Valkenbur gerplein onder leiding van Louk Nelissen, benevens door de voorzanger Harry Ereira van de Liberale Israëlitische Gemeente in Amsterdam In het komende weekeinde zal ook in Heemstede carnaval worden gevierd. De heer Henk van Leeuwen, de beheerder van „Nieuw Berkenrode" aan de bezoekers van de vroegere Haarlemse kermis welbe kend heeft daartoe het initiatief geno men. De toneelmeester Peter van Warmer dam is nu bezig de romantische versiering van de drie zalen, hierbij geïnspireerd door Venetië, aan te brengen." De achterzaal wordt in een wintertuin omgetoverd, en het café zal herschapen worden in een café-terras. Het carnavalsfeest zal op za terdag, zondag en maandag worden gehou den. Vanmorgen is tijdens een bijzondex-e zitting van de Haarlemse rechtbank de maandag overleden deurwaarder, de heer P. van den Steenhoven herdacht. De pi-esident, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, hield een korte toe spraak waarin hij de overledene niet al leen als een accuraat en kundig deurwaar der kenschetste maar vooral als een mens die het |$krt op de rechte plaats droeg. Spreker zei steeds veel waardering te heb ben gehad voor de gemoedelijke wijze waarop de thans ontslapene steeds optrad Hij illustreerde het menslievende kax-ak- ter van de heer Van den Steenhoven met een voorbeeld uit de pi-aktijk. Ook tijdens de bezettingsjaren heeft de heer Van den Steenhoven zich een goed vaderlander ge toond; niet alleen met de mond maar ook met de daad gaf hij daarbij een voorbeeld dat respect afdw.ong. „Wij zullen van deur-waarder 'Van den Stëenhoven goedé herinneringen blijven bewaren," aldus mr baron van Tuyll van Serooskerken. De plechtigheid werd bijgewoond door leden van de balie, deurwaarders, ambte naren van de rechtbank en enige vrienden van de overledene. Dc feestelijke viering van het veertigja rig bestaan van de afdeling Vogelenzang van de Katholieke Arbeidersbeweging, die zondag plaats had. wexxl ingezet met een plechtige hoogmis in de parochiekerk, op gedragen door de geestelijke adviseur pastoor H. J. van den Burg. 's Middags werden de leden in het verenigingsgebouw gehuldigd, die 40 en 25 jaar lid van dc bond zijn. Het hoofdbestuurslid de heer L. A. Weber sprak hen toe, waarbij hij hen aan de jongeren ten voorbeeld stelde Nadat hij hen had gelukgewenst, reikte hij hen de jubileumsinsignes uit. Ondermeer voerden nog het wooi'd de afdelingsvoor zitter, de heer A. de Groot, alsmede pas toor H. J. van den Burg. Vertegenwoordi gers van enkele afdelingen gaven tevens van hun belangstelling blijk, 's Avonds werd het toneelspel „Wij weten niet alles' opgevoerd. De heer J. Hoogervorst, die al 21 jaar lid van het bestuur is, werd ge huldigd. Op 13 februari zal de heer A. Haanscho ten uit de Pijnboomstraat 37 in Haaxdem wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid nemen van zijn collega's van de Nederlandse Heide Maat schappij. De heer Haanschoten die op 15 februari 1898 in Sloten (Noordholland) ge boren wei'd volgde eerst de cursus van de Noordhollandse Maatschappij voor Land bouw aan de Landbouwwinterschool en vei-volgens bezocht hij de Bosbouw- en cultuux-technische school van de Nedei"- landse Heide Maatschappij van welke school hij in 1925 het einddiploma kreeg. In 1929 werd de heer Haanschoten in Haarlem aangesteld als adjunctopzichter en via de rang van opzichter werd hij op 1 januari 1943 benoemd tot hoofdopzichter. Hij gaf op uitstekende wijze leiding en zijn ondex-geschikten zien hem dan ook met enige weemoed afscheid nemen. Dat ge beurt dan in restaurant „Bolwerk", op 13 februari van drie tot vijf uur. De jaarlijkse uitvoeringen van de Mat thaus Passion van Johamx Sebastian Bach door de Chi'istelijke Oratoriumvereniging in Haarlem, zullen ditkeer in het Haarlems concertgebouw onder leiding van George Robert woi'den gehouden op woensdag 2 en donderdag 3 april. De solisten zijn de zelfden als vorig jaar, te weten de sopraan Heieen Verkley, de alt Wilhelmina Mat- thès, de tenor Han le Fèvre (evangelist), de bas Rom Kalma (Chxüstuspartij), de tenor Henk Meijer, de bas Arie de Rijk, de bas Hans van der Leeuw, Piet Lentz viola da gamba en Piet Halsema aan het orgel. Het knapenkoor „De zingende klok ken" onder leiding van de heer H. W. Odijk zal dit jaar voor het eerst mede werken. De begeleiding geschiedt weer door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. (Show», snufjes en alle» wat verdei In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Gistermiddag en avond hebben bijna tweeduizend dames in gedachten hun zo- mergarderobe samengesteld, toen ze in het Concertgebouw de voorjaarsmode show van „Margriet" bezochten. In een prettig tempo toonden vier mannequins een rijk gevarieerde collectie strand,- sport- en zomerkleding, die ieder met een beetje handigheid en smaak zelf kan naaien. De modellen waren aangepast aan de nieuwe modelijnen en het type van de Nederlandse vrouw: De wijdblousende x-ug van blouse en japon wordt door een band op heuphoogte bij elkaar genomen (battle dress idee de kragen van de ja ponnen wijken enigszins van de hals en de décolletés zijn van voren hoger dan van achter. De katoenen jurkjes zijn langs kraag en zakjes vaak met een jei-sey rand je afgezet en de knopen van de tailleurs zijn niet glanzend maar mat. Het jonge meisje draagt veel jersey mantels, ton sur ton, en de structuurweefsels komen ex- voor pakjes en deux pièces steeds meer in. Al deze door Parijs aangegeven mode nieuwtjes troffen we bij deze show aan en zelfs de afgezakte ceintuur op heuphoogte en de hemdjurk ontbx-aken niet. Met veel smaak was er een keuze gemaakt uit de rijke collectie zomerstoffen: frisse be drukte katoentjes waren vaak op originele manier verwerkt en vooral het genre cock- tailkleding oogstte veel bijval. Het enthou siaste applaus aan het einde van de show hield de belofte in dat de opgedane inspi ratie spoedig omgezet zal worden in da den Katy Bij de voortzetting van de wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Kennemerland werd voox-al in de drie hoofdklassegroepen taaie strijd geleverd. Blijkbaar zijn alle deelnemers in deze af deling ernstig van plan één van de finale plaatsen te veroveren, want na vier ronden heeft nog geen der deelnemers een kans- gevende voorsprong kunnen nemen. In groep A van de hoofdklasse leverde H. Schuringa een bijzondere prestatie door A. de Jong in een opsluitpartij geen ge legenheid te geven zijn stelling effectief te maken. Een foutloze afwikkeling bracht de volle winst bij H. Schuringa. W. van Wort en L. van Steenbergen speelden een goede positiepartij, resulterende in een weder zijds verdiende puntenverdeling. De afge broken partij uit de derde ronde tussen W. van Wort en W. van Leuffen werd zonder verder te spelen door Van Leuffen opgegeven Met vijf punten uit drie par tijen heeft H. Schuringa de leiding genomen, op de voet gevolgd door J. Bus en A. de Jong met elk vier uit drie. In groep B was het treffen tussen J. H. Meux-e en L. Fopma bijzonder fraai. Door sterk aanvalsspel bracht Meure zijn tegen stander eerst in tijdnood en profiteerde daarna handig van een zwakke zet om de partij in zijn voordeel te beslissen. L. Vis ser. uitkomende tegen A. Douma, schijnt een genie te zijn in het legg-n van hinder lagen. Ook Douma liep in een van zijn valletjes, doch kon nog juist remise for- cex-en. De partij J. van Straten—J. War merdam werd afgebx-oken in een stand die remise waarschijnlijk maakt. In deze groep heeft J. Drayer de leiding met vijf punten uit drie wedstrijden, gevolgd door A. Dou ma. J. H. Meure en J. Warmerdam met elk vier punten. In groep C verstevigde G. Postma zijn positie door G. Zeeuwe te verslaan. H. v. d. Vossen moest het opnemen tegen Th. Tiel- rooy, beiden nog ongeslagen. Eerstgenoem de accepteerde al vroeg een lange vleugel- opsluiting, welke hem in het verdere ver loop van de strijd enig nadeel opleverde. Precies op tijd wist v. d. Vossen echter over rechts een aanval te lanceren, waar- mede hij voldoende compensatie kreeg om remise te bereiken. De door H. Willemse sterk gespeelde partij tegen N. Blom moest worden afgebroken. Winst voor Willemse lijkt waarschijnlijk. Met vijf uit vier heeft G. Postma de leiding. Hij wordt op de voet gevolgd door Th. Tielrooy en H. v. d. Vos sen met elk vier uit drie. De ranglijsten van de drie eerste klasse groepen beginnen enige tekening te ver tonen, dank zij het sublieme spel valx de gebroeders Beliën en J. ter Haak. In groep A bevestigde J. ter Haak zijn goede vorm door ook zijn vierde partij te winnen. Nu was J. Oorthuis het slachtoffer. W. Per soon won verdiend van F. Langeveld. R. J. Kroes kon ook nu zijn vorm niet vinden en vei'loor van A. Mast. In deze groep gaat J. ter Haak met acht uit vier onbedreigd aan de kop, gevolgd door W. Persoon met vijf uit drie. Groep B bracht de ontmoeting tussen H. le Noble en P. Knopper. Na een spannende strijd wist Le Noble de partij in zijn voor deel te beslissen. Ook in zijn partij tegen Th. van Wort bewees J. Post duidelijk, dat hij volkomen uit vorm is. Hij verloor kans loos. De partij P. VenemaJ. Beliën werd afgebroken in een vermoedelijke remise stand De afgebroken partij uit de derde ronde tussen H. le Noble en J. Beliën is bij het uitspelen door laatstgenoemde in winst omgezet. Met vijf uit vier heeft J. Beliën de leiding, gevolgd door Th. Bot, H. le Noble en P. Venema met elk vier punten. In groep C boekte C. Beliën zijn derde achtereenvolgende overwinning door ook A. F van Leuffen geen kans te geven. A. Masteling won van F. Ipemburg. A. Smit moest na een langdurige aanva] op een zo genaamde zwevende schijf van zijn tegen stander M .Bosma ervaren, dat het win nen van zo'n schijf geen eenvoudige zaak is. Tenslotte eindigde de partij in remise. C. Beliën heeft met zes uit drie de leiding in deze groep, gevolgd door A. Masteling met vier uit twee. De voor de tweede klasse gespeelde par tijen resulteerden in: C. v. d. Does—J. Schuiten 0-2, A. van SabbenTh. Sassen 2-0, I. RisseeuwH. Diemei 2-0. Met zes uit drie heeft A. van Sabben de leiding, direct gevolgd door H. Diemei, die zes pun ten scoorde uit vier partijen. Voor het thuisdammerstoernooi werd gespeeld: L. PaapP. v. d. Velsen 1-1 en Th. Konijnen burgA. v. d. Geest eveneens 1-1. De af gebroken partij tussen P. v. d. Velden en F. Koo.ymans werd bij arbitrage voor P. v. d. Velden gewonnen verklaard.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9