Horen en zien Soepeler premieregeling kan particuliere bouw stimuleren Oók al aan de sigaar? BUMBELENDEWENSHOORN EEN WOELIGE TIJD L r Agenda voor Haarlem B.B. gaat vergaderen over de dienstplicht voor nood wachters Blijf meester Bouwondernemers formuleren hun wensen en suggesties Kort en bondig 9 AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Griep kon blijspel niet verzieken De radio geeft vrijdag Een van de beide Explorer zenders zwijgt Twee jaar geëist wegens overval op tankstation Toneelgroep „Studio" speelt „Droom der gevangenen" Daders van roofoverval in Ridderkerk bekennen igsiancESiiCQHSSSi Verzending van zeepost Vechtlustige steward krijgt acht maanden ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG .J DONDERDAG 13 FEBRUARI 1958 teteéme De griep was woensdagavond twee der acteurs van de toneelgroep, die het blijspel ..Cesare" van Jan Fabricius opvoerde, de baas geworden. Zowel Matthieu van Éys- den als Chris Baay moesten verstek laten gaan. Toch hebben we daarvan in de uit zending niets gemerkt. Johan Schmitz en John Lanting vervingen hen op lofwaar dige wijze. Daarmee was de voorstelling gered. Het zou jammer zijn geweest, wan neer de zorgvuldige voorbereiding van re gisseur Willy van Hemert en de kennelijke toewijding, welke de spelersbent opbracht, zo slecht beloond waren geworden. Het was een avond uitstekend televisie toneel. Niet altijd konden wij voor de vondsten van Van Hemert bewondering hebben. Sommige vertekeningen in het beeld, ook al waren ze misschien zo be doeld, verstoorden de illusie van perfectie en daarmee de sfeer. Maar van beslissende invloed bleken ze niet. Daarvoor was Fa bricius' dichterlijk fantasierijke tekst te verrassend, daarvoor ook werd er met name door Wim van den Heuvel geacteerd dat het een aard had. De schelmse Cesare, vrouwenverleider en bedrieger, stond er in zijn vertolking ten voeten uit. Sonja Brill leverde hem voortreffelijk tegenspel. Zelfs Rika Hopper kwam er nog aan te pas in een moederrol, die haar ster nog eens deed schitteren. Het was allemaal leuk en vol zwier, net zo luchthartig als men het zich kon wensen, een echt blijspel, waarin de humor de boventoon voerde en het een zowel als het ander Van Hemert zelf ook schik gehad moet hebben. Een com pliment apart voor de decors van Peter Zwart. Een boze tong zij echter uitgestoken naar de politieke zwaarwichtigheden, die aan „Cesare" voorafgingen. Beeldschermer HILVERSUM 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7,00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avon turen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Orgelspel. 10.35 Voor de zieken. 11.05 Voor de kleuters. 11.20 Plantaardig en mineraal. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kinderkoor. 14.15 Boek- bespr. 14.35 Hobotrio. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muziekrevue. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Lichte muz, 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 P.v.d.A., caus. 18.25 Latijnse klanken. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30 Het platteland nu, forum. 19.55 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Levend uit de kracht Gods, caus. 20.20 Boeken. 20.25 Boeken. 20,35 Regeringsuitz.: De Ver. Naties in de afgelopen, weken, door mr. C. W. A. Schür- mann. 20.45 Kamerkoor en orgel. VARA: 21.00 Leert uw landgenoten kennen. 21.30 De lange weg, documentaire. 21.55 Gram. 22.25 Buitenlands overzicht. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7,00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws- en weerber. 8.15 en 8.30 Gram. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Radio-philharm. orkest. 12.10 Cello en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Vocaal ens. 14.05 Schoolradio. 14.25 Gram. 14.45 Alt en clavecimbel. 15.10 Voordr. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Gram. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voordr. 17.20 Ko perensemble. 17.35 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Accordeonmuziek. 18.20 Stemmen van overzee. 18.35 Gevar. progr. voor de jeugd. 18.50 Cursus openbaar kunstbezit. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Rege ringsuitz.: Vraaggespr. over de reis van H.K.H. Prinses Beatrix naar Suriname en de Nederland se Antillen. 19.25 Nieuwe gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd op eigen wieken, hoorspel. 20.50 Südwestfunk-ork. en soliste. 21.55 Surinaams avontuur, reisbeschrijving. 22.15 Ac cordeon-wereldkampioenschap 1957. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Boekbespr. 22.35 —24.00 Gram. BRUSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Operettemuziek. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.25 Zang en piano. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volks zang. 20.00 Ork.concert. 20.50 Kaleidoscoop. 21.05 Ork.conc. (verv.). 21.30 Gitaarrecital. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nieuws. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse leger heeft bekendgemaakt dat een van beide zenders van de Amerikaanse kunstmaan zwijgt. Bij de lancering van de „Explorer" (Verkenner) hadden Ame rikaanse geleerden, voorspeld dat een van beide zenders twee weken zou werken. De andere zender zal, naar aangenomen wordt, nog twee tot drie maanden functio neren. Vanochtend was de „verkenner" 148 maal rond de aarde gedraaid, waar bij zij 7.200.000 kilometer had afgelegd. Amerikaanse deskundigen zeggen, dat zij door middel van de „Verkenner" op veel meer punten dan hun Russische col lega's met behulp van hun „spoetniks", inlichtingen hebben verstrekt aan de ge leerden van andere landen die deelnamen aan het Internationale Geofysische jaar. Het is gebleken, dat er tussen 350 en 2.600 km. hoogte (het laagste en hoogste punt in de baan van de „Verkenner") vrijwel geen meteorieten, welke gevaar kunnen opleveren voor toekomstige ruimtevaar ders voorkomen. De dichtheid van kosmi sche stralen is op die hoogte minder groot dan men aanvankelijk dacht, maar deze kan variëren in de tijd. Aan de buitenkant van de kunstmaan heeft men temperatu ren gemeten variërend van honderd gra den Celsius onder nul tot 300 graden er boven. Binnen de satelliet varieerde de temperatuur van 10 tot 29 graden, welke geschikt is voor het menselijk organisme. CHRIS SCHEFFER ZIEK De zanger Chris Scheffer zal wegens ziekte niet kunnen medewerken aan de première van de opera „Martha" van Friedrich von Flotow, die vrijdag 14 fe bruari in de Stadsschouwburg te Amster dam zal worden gegeven. De vol van Lyo- nel, die hij zou vertolken, w 't nu gezon gen door Rudolf Kat. Deze -al ook optre den in de uitvoering van maandag 17 fe bruari te Utrecht. De raad van Bestuur Bouwbedrijf (de federatie van ondernemersorganisaties in het bouwbedrijf) heeft zich naar aanlei ding van de stagnatie in de particuliere woningbouw de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid schriftelijk een aantal suggesties gedaan om de bestaan de belemmeringen op te heffen. In deze brief wordt onder meer gezegd: 1. De moeilijkheden, die voortvloeien uit de kapitaalschaarste en de daarmede samengaande hoge rentevoet, zouden kun nen worden ondervangen door een verho ging van de premies of door het verlenen van een tijdelijke rentebijslag. 2. Dat de premie niet meer, zoals voor heen, wordt verstrekt aan de bouwer maar aan de eerste eigenaar-bewoner heeft tot gevolg, dat het bedrag .der premie niet meer kan dienen voor de mede-financie ring van de bouw. Dit leidt er voorts toe, dat ook over het bedrag van de premie overdrachtskosten en makelaarsprovisie moeten worden betaald. Bij een gemiddel de premie van 4200.- betekent dit een extra last aan overdrachtskosten en aan makelaarsprovisie van ƒ325,50 per wo ning. Daarom wordt erop aangedrongen, de premie wederom toe te kennen aan de bouwondernemer. 3. Het verminderen der premie van 125 tot 50 pet. bij overschrijding van de voor huurwoningen gestelde huurgrenzen, zal een remmende invloed uitoefenen op de bouw van huurwoningen, omdat een slui tende exploitatie binnen de gestelde huur prijs nu dikwijls niet meer mogelijk is. Daarom wordt voorgesteld een geleidelijk aflopende premie in te voeren. „Geen terugvordering van premies" 4. De bepaling dat de premie wordt te ruggevorderd als de huurwoning binnen tien jaar wordt verkocht aan een eige naar-bewoner, is in strijd met de bevor dering van het eigen-woningbezit. Geen adspirant eigenaar-bewoner zal een der gelijke woning kopen, indien de vraag prijs zo hoog is dat de exploitatie hem meer zal kosten dan hij tot dan toe aan huur heeft betaald. Daarom wordt ge vraagd deze bepaling te doen vervallen. 5. Als een ernstig bezwaar wordt ge voeld dat wanneer niet binnen een half jaar na het gereedkomen van een woning een koper is gevonden, niet alleen de mo gelijkheid van een premie-toeslag volgens de gewijzigde beschikking bevordering eigen-woningbezit vervalt, maar ook slechts de mogelijkheid van een halve pre mie overblijft. Variabele grens gewenst 6. Uitgangspunt zou moeten zijn een zo danige soepelheid van de premie-beschik king, dat het mogelijk is, in elke gemeen te een huis, bestemd voor de verkoop, van dezelfde grootte en dezelfde kwaliteit te bouwen, ondanks de verschillen in kos tenfactoren, die de bouwondernemer niet zelf in dë hand heeft. Met de huidige be schikking is dit niet mogelijk, zodat b.v. in gemeenten waar de grond-, funderings- en bouwkosten zeer hoog zijn, vrijwel geen woningen kunnen worden gebouwd en ze ker niet voor grote gezinnen. Hiertoe zou de op een vast bedrag gefixeerde grens van de stichtingskosten moeten worden ver vangen door een variabele grens, die be- invloed wordt door de hoogte van de te verlenen totaal-premie. 7. De bouw van woningen, bestemd voor de verkoop, zou aanzienlijk kunnen wor den gestimuleerd als voor elke woning, die binnen de gestelde stichtingskosten blijft, honderd pet. premie wordt verstrekt. De koper behoudt dan het recht, zich tot de betreffende instanties te wenden voor het verkrijgen van een toeslag van maximaal 35 pet. van de premie op grond van de beschikking bevordering eigen-woningbe zit. Zoals wy gisteren nog in een deel van onze editie konden melden, heeft de recht bank te Amsterdam tegen twee Rotter dammers,, de 24-jarige chauffeur R. v. d. M. en dc even oude taxichauffeur J. den H., die bekenden tezamen de roofoverval op het benzine-tankstation aan de Haagse Weg (by de Sloterweg) in Amsterdam op 4 september 1957 te hebben gepleegd, twee jaar met aftrek van voorarrest geëist. Het plan voor deze overval was uitge gaan van de in financiële moeilijkheden verkerende v. d. M. Deze had de taxichauf feur weten over te halen mee te doen. Met een in Katendrecht gekocht alarm pistool had v. d. M. de 23-jarige pompbe diende B. A. Brouwers, bedreigd met de woorden „Op met je geld". De pompbe diende had zijn geldtas met 578 gulden af gegeven. De overvaller verdween daarna ijlings in de door Den H. bestuurde taxi, die in de richting Den Haag wegreed. Op donderdagavond 28 november j.l. meldde v. d. M. zich bij de Rotterdamse politie en noemde hij tevens de naam van zijn mededader, die van zijn bed gelicht werd. Tijdens de zitting kwam aan het licht, dat nog geen half uur voor de overval een agent in burger met de pompbediende had zitten praten. Zijn voorgevoel dat er iets mis kon gaan, kwam uit. Ongeveer twee maanden tevoren was een overval gepleegd op het benzinetankstation aan de rijksweg AmsterdamUtrecht, daarom hield de politie een oogje op de tankstations. De raadsman van de chauffeur verzocht een gecombineerde straf met een ruime voorwaardelijke tijd op te leggen. Dat zijn cliënt zichzelf aangegeven had, pleitte vol gens de verdediger voor hem. De advocaat van Den H. achtte diens mededaderschap niet bewezen en hij vroeg vrijspraak. Aan heling achtte hij zijn cliënt wel schuldig en voor dit feit meende hij, dat met een onvoorwaardelijke straf, gelijk aan de preventieve hechtenis kon worden vol staan. Zijn verzoek om onmiddellijke in vrijheidstelling van de taxichauffeur wees de rechtbank af. Uitspraak 26 februari. Gevallen in hang van visrokerij De visroker C. H. B. is. gistermiddag omstreeks half drie bij het "ophangen van vis gevallen in een hang van een visrokerij te IJmuiden. Hij moest worden opgeno men in het Antoniusziekenhuis te IJmui den, daar hij een hersenschudding had opgelopen. ADVERTENTIE Tegen het einde van maart zal de stich ting toneelgroep „Studio" de eerste voor stelling geven van „Droom der gevange nen" van Christopher Fry in de vertaling van Bert Voeten. Ben Groeneveld voert de regie. Medewerkenden zijn Jan Velzeboer, Eric PJooyer, Jaap Hoogstra en Ton Da lenoord. „Studio" wil met de voorstel lingen van dit stuk, dat speciaal voor ver toning in kerken is geschreven, een bij drage leveren tot het culturele werk der kerkelijke organisaties in Nederland. De 27-jarige W. van D. uit Dordrecht en de even oude P. A. uit Zwijndrecht heb ben bekend, zaterdagavond de roofoverval op de weduwe De Jong te Ridderkerk te hebben gepleegd. Vandaag zullen zij voor de officier van Justitie te .Rotterdam ge leid worden. De mannen waren reeds zon dag door de Ridderkerkse politie aange houden. De strijd tussen de muiters van De Vrije Vogel en de Moorse zeerovers was spoedig beslist. Alle matrozen waren gevangen genomen en met stevige touwen geboeid; en ook Fokko, hun hoofdman, deelde dat lot. De Moren juichten, toen ze de kist met goudgeld op hun galei overbrachten; de buit was binnen. Toen stopten ze ook de gevangen matrozen in het ruim van hun galei, vernielden de zeilen en het touwwerk van De Vrije Vogel en voeren weg. 77-78 ADVERTENTIE OPGEVANGEN IN EEN RESTAURANT „Daar zou ik m'n eten voor laten staanl" (Zó boeiend is nu PANORAMA Op maandag 24 februari zal het dagelyks bestuur van de Stichting Bevordering Be scherming Bevolking in spoedvergadering bijeenkomen om zich naar aanleiding van het voornemen van minister Struycken om de noodwacht-„dienstplicht" in de grote steden in te voeren, te beraden. Het ziet er naar uit, dat het Stichtingsbestuur een groot aantal bezwaren zal uiten tegen een dergelijke maatregel. Uit voorafgaande berichten moge gebleken zijn, dat er hoe wel in grote trekken geen wrijving bestaat tussen de minister van Binnenlandse Za ken en het Stichtingsbestuur, in de details wel degelijk een aantal essentiële punten zijn, waarin men van mening verschilt. Zo legt minister Struycken zwaar het accent op de paraatheid van de operatieve dien sten, terwijl het Stichtingsbestuur ons bij monde van mr. L. Tielenius Kruythoff, directeur van het uitvoerend orgaan van de Stichting, er op wees dat het vooral de nadruk legt op het belang van het vrij willige karakter. Het verschil ligt dus in de benadering van het probleem, dat inhoudt dat met name in een aantal grote steden de paraat heid van de noodwacht nog tekort schiet. In kringen van het Stichtingsbestuur is men de mening toegedaan, dat er nog niet voldoende wervingspogingen voor de operatieve, medische en opruimdiensten zijn gedaan. Zoals bekend, houdt de Stich ting zich voornamelijk bezig met de pro paganda, voorlichting en werving. De Stichting is een particuliere instelling, om dat.de regering heeft gemeend dat men voor een vrijwillige dienst de particulier moet opwekken door particulier, en niet van overheidswege. Men wijst er verder op dat een dienst plicht voor de noodwachters een enorm apparaat zal vergen voor selectie, keuring, controle op de opkomst, enz., terwijl dit ontmoedigend zal werken op de vrijwilli gers. De voordelen ziet de Stichting echter ook in: een volledige bezetting van deze van vitaal belang zijnde .dienst, het dwin gen van de dienstplichtigen om op de op leiding te komen, enz. Mr. Tielenius Kruythoff wees ons er met nadruk op, dat er geen grote tegen stelling bestaat tussen de Stichting en de minister. De Stichting vraagt zich echter af of de „dienstplicht" niet vermeden kan worden door een reorganisatie van de diensten, waarbij de eisen voor bepaalde diensten iets minder zwaar zouden worden, terwijl men er toch op toe zou kunnen zien, dat de paraatheid hierdoor niet zou worden geschaad. In kringen van het Stichtingsbestuur vraagt men zich ook af, waarom de minister niet eerst een wer vingsactie voor de noodwachters een kans zou willen geven. Een wervingsactie kost geld en hier komt men dan op de beste dingsbeperking, welke de B.B. beperkingen oplegt. Het voorlopige standpunt van het Stich tingsbestuur komt dan ook hier op neer, dat de eis van de minister van een vol ledige bezetting van de operatieve diensten wordt onderschreven. Dat die bezetting op het ogenblik onvoldoende is, wordt even eens beaamd. Men wijst er verder op, dat de wervingsresultaten nog heel behoorlijk zijn. Of een grote werving voor de nood wachters resultaat zal hebben, is niet be kend, maar een dergelijke actie is nog nimmer gevoerd. Dit werven geschiedde tot nu toe intern. Een van de problemen met de noodwachters is dat in tijden van mobilisatie deze in een kazerne onderge bracht zullen worden en dus hun gezin zullen moeten verlaten voor de duur van de mobilisatie-periode. Men wijst er tevens op dat vrijwilligers het werk door innerlijke bezieling beter zullen verrichten. Mr. Tielenius Kruythoff ontkende nogmaals ten stelligste, dat de minister reeds een besluit zou hebben genomen, en wees er op dat het Stichtings bestuur blijkens de statuten de bevoegd heid heeft de regering advies uit te bren gen over bijvoorbeeld de psychologische gevolgen van maatregelen met betrekking tot de B.B. ADVERTENTIE over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.S. ,,Alcor" 20 febr.; Australië s.s. „Oronsay" 24 febr.; Brazilië: s.s. „Libertad' 24 febr.; Canada: s.s. „Rijndam" 17 febr.; s.s „Sommelsdijk" 19 febr.; m.s. „Byklefjell" 24 febr. Chili via New York 19 febr.: Ned. Antillen: m.s „Adonis" 17 febr.; m.s. „Isis" 24 febr.; Nieuw Zeeland via Engeland 22 febr.; Suriname: m.s „Charis" 19 febr.; Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" 22 febr.; Brits- Oost-Afrika: s.s. „Pierre Loti" 22 febr. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Het Haagse gerechtshof heeft de 23-jari- ge steward F. K. uit Enfield in Engeland veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest. Hij had in september van het vorige jaar in de Rochussenstraat te Rotterdam een flinke opschudding veroorzaakt. Met een mes stak hij een kelner in de arm. Een agent, die hem achtervolgde kreeg een diepe steek in de linkeroksel. De procu reur-generaal had een jaar en zes maan den met aftrek gevorderd. De rechtbank te Rotterdam had de jongeman in eerste aanleg veroordeeld tot een jaar met af trek. 73. Slechts enkele contacten waren er: dr. Lindner, de Beierese minister Schenk, bij wie hij de Russische gezant Tjutchew ontmoette, die zijn gedichten kende en er zelfs één in het Russisch had vertaald.... Der gelijke ontmoetingen deden hem opleven, maar in het algemeen was zijn gezondheidstoestand in München zo slecht, dat hij zich slechts met moeite op de been hield. Naar buiten liet hij echter zo min mogelijk merken. Zijn leven was thans dat van een gevierd, welgesteld man. Toch had dit leven iets onwerkelijk voor hem. Het werk voor de „Annalen" viel hem niet zwaar, doch gaf hem weinig vreugde. Heine verkeerde vaak in de salon van de Rus Tjut- schew, die evenals hijzelf warm liep voor de vrijheids gedachte. Hij vertelde Heine veel over zijn land, over de volksliederen, sagen en gebruiken. Door hem kwam hij ook regelmatig met minister Schenk in contact en deze beloofde Heine al zijn in vloed bij de koning te zullen aanwenden om hem een professoraat aan de Münchense universiteit te bezor gen. Intussen maakte Heine plannen om naar Italië te reizen voor herstel van zijn gezondheid. Schenk juichte zijn plan toe. De overeenkomst met Baron Cotta liep af en alles scheen mee te werken om zijn plan te verwezenlijken. Veel hartelijk woorden werden bij zijn afscheid van München gesproken. Men rekende er stellig op, dat hij in de Beierse hoofdstad terug zou keren Op de 15de juli 1828, een stralende zomerse dag, vertrok dr. Heinrich Heine. Het was alsof zijn vijanden op dit vertrek hadden gewacht: onmiddellijk hierna brak er in München een felle anti-Heine-campagne los. In een betrekkelijk on bekend blad, dat echter door de adel en geestelijk heid werd gesteund, trok men fel van leer tegen „de jood Heine" en belasterde hem op schaamteloze wij ze. HOOFDSTUK XX Heine reisde via Tirol. Hij genoot intens van de aanblik der hoge bergen en ademde de frisse lucht met een gevoel van genot in. De bevolking was een voudig, vrolijk en tegemoetkomend. In Zuid-Tirol straal de een warme zuidelijke zon en Heine begon zich steeds opgewekter te voelen. En hoe meer hij naar het zui den kwam, hoe mooier de meisjes in zijn ogen wer den! Welk een ranke aantrekkelijke wezentjes, met hun matglanzende huid en mysterieuze donkere ogen. Ze waren vaak armoedig gekleed en Heine moest op eens aan zijn vader denken, die maar al te graag deze mooie jonge vrouwen in zijn stoffen zou hebben gekleed. Hij voelde even iets van heimwee naar zijn ouders. Ze woonden thans in Hamburg. Hij zou ze, als hij terug was, gaan opzoeken Het warme zonnige klimaat deed hem geheel op leven. Verona onderging hij als een droom. Hij ge noot van het nietsdoen, zittend voor de café's, temid den van het lawaaiige, roezige leven rondom. De reis via Brescia naar Milaan langs slechte, stoffige wegen was echter allesbehalve aangenaam. Steeds meer beelden trokken aan hem voorbij, van Milaan ging de reis naar Pavia, Genua, Livorno en uiteindelijk naar Lucca. In deze badplaats hoopte hij genezing te vinden van zijn kwaal. In Lucca was het leven zonnig en opgewekt. De he mel was stralend blauw en Heine voelde zich opge nomen in een sprookjesachtig bestaan. Zijn krachten kwamen terug en hij begon weer te schrijven. Hij voelde zich tot grote, nieuwe dingen in staat. In de ze opperbeste stemming schreef hij ook een verzoe nende brief vol humor, aan Salomon Heine, in Ham burg. Heel langzaamaan begon, mèt het herstel van zijn krachten, dit bestaan in Lucca hem echter onrustig te maken. Hij dacht weer aan het leven, dat hij in Duitsland achter had gelaten en maakte zich allerlei zorgen. Waarom hoorde hij niets van Minister Schenk over de mogelijkheid van een benoeming tot profes sor in München? Tenslotte hield hij het in Lucca niet langer uit; hij reisde verder naar Florence. Vandaar schreef hij een dringende brief aan Schenk. Hij voegde eraan toe, dat hij in Florence op antwoord zou blijven wachten. Het was 1 oktober, toen hij in Florence aankwam en de hele maand oktober verliep, zonder dat hij iets uit' München hoorde. De gunstige invloed van Lucca begon reeds te tanen. Zijn hoofdpijnen kwamen terug. Hij bleef wachten. Het was alsof donkere wolken zich samenpakten. Tenslotte gaf hij het op. Er was geen rust meer in hem, hij moést terug naar Duitsland... Via Bologna, Ferrara, Padua bereikte hij Venetië. Daar vond hij „poste restante" een brief van zijn broer Maximiliaan. Misschien kon zijn broer hem iets verblijdends meedelen...? Haastig scheurde hij de brief open. Terwijl hij de inhoud las, werd hij doods bleek. Zijn broer deelde hem mede, dat zijn vader op zijn sterfbed lag. Een koude rilling doorhuiverde Heine. Hij sloot de ogen en zag zijn vader voor zich, zoals hij in zijn beste jaren was geweest: een vrolijke, hartelijke, ietwat lichtzinnige man... Van Venetië reisde hij via Verona, Trento en Inns bruck terug naar München. Daar had hij een kort ge sprek met Baron Cotta, die de „Annalen" niet wilde voortzetten, maar Heinrich Heine voor een ander tijd schrift wilde inschakelen. Heine kon op dat ogenblik geen beslissing nemen. Hij wilde éérst naar Hamburg... Op de 27ste decem ber arriveerde hij in Wurzburg en daar bereikte hem het bericht, dat Samson Heine op 2 december was over leden. De dood van zijn vader maakte een diepe indruk op Heinrich Heine. Natuurlijk had hij deze gebeurtenis kunnen zien aankomen. Zijn vader was jarenlang ziek geweest en genezing was uitgesloten... Maar het féit van diens dood trof hem als een harde slag onmiddel lijk na zijn zonnig-vrolijke bestaan in Italië en mis schien dat het daardoor extra hard scheen aan te ko men.. Veel contact had er nooit tussen Samson Heine en zijn zoon bestaan. Hij begreep niets van de opgroeien de jongen; zijn leven bestond uit mooie stoffen, mooie vrouwen en een vrolijk bestaan, voorzover zijn licht zinnige inslag hem dat financieel niet onmogelijk maakte. Op de achtergrond was steeds de liefdevolle leiding van zijn verstandige vrouw. Zijn vader hield van een zorgeloos bestaan, van glans en de schone dingen dezer aarde, en dit laatste was het wat hem met zijn zoon verbond: ook Heinrich Heine streefde naar een zorgeloos leven en het schone. (Wordt vervolgd) Geen film. De plannen tot vervaardi ging van een film over de provincie Gro ningen zijn voorlopig opgegeven. Het was de bedoeling een normaalfilm in kleuren, met een looptijd van 20 minuten samen te stellen. Naar raming zou deze film f 75.000 gaan kosten. Een actie van de Kamer van Koophandel bracht slechts f30.000 op. Mo gelijk zal later, wanneer de omstandighe den gunstiger zijn, een nieuwe poging wor den ondernomen. Armseinen. De hoofdcommissie voor de normalisatie heeft definitieve normen gepubliceerd voor armseinen, waarmee helpers aan kraandrijvers aangeven hoe te handelen. „Waar dag en nacht duizenden arbeiders in havenplaatsen, scheepswer ven en fabrieken, in dikwijls ware mast bossen van hefkranen, werken onder ge vaarlijke omstandigheden, moet tussen kraandrijvers en hun helpers een code be staan van armseinen, die ieder misverstand uitsluit. Met behulp van tekeningen en lijnfiguurtjes wordt duidelijk gemaakt, welke armbewegingen gebruikt dienen te worden om de kraandrijver de last bij voorbeeld te laten hijsen of vieren. Kalk in de ogen. Een aantal brand weerlieden dat in Den Haag geholpen had bij het doven van een partij ongebluste kalk, die door broei was gaan smeulen, heeft daarbij kalk in de ogen gekregen. Nadat hun in het ziekenhuis Zuidwal de eerste hulp was verleend, zijn zij ter con trole doorgestuurd naar het ooglijdersinsti- tuut aan de Tasmanstraat in Den Haag. Thuisvaart. Het fregat „Johan Mau- rits van Nassau", dat sinds 17 maart 1955 in Nederlands Nieuw-Guinea vertoeft, is op 9 februari naar Nederland vertrokken. Het schip zal op de thuisreis Singapore en Aden aandoen en wordt omstreeks begin april in Den Helder verwacht. De „Johan Maurits van Nassau" is door de „Evertsen" afgelost. Dit schip is op 26 januari in Ne derlands Nieuw-Guinea aangekomen. Recordtijd. Een Britanniatoestel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" heeft de afstand tussen Londen en New York afgelegd in de recordtijd van 9 uur 48 min. Het oude record stond even eens op naam van „El Al" met een tijd van 9 uur 57 minuten. Het record voor dit traject in omgekeerde richting staat voorts ook op naam van een Britannia van de „El Al". Op 9 januari van dit jaar heeft een toestel van deze luchtvaartmaatschappij dé afstand New York-Londen in 7 uur 44 mi nuten afgelegd. Directeur. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft tot directeur van de ge meentelijke lichtbedrijven te Leeuwarden benoemd ir. C. B. van Ardenne, hoofdinge nieur bij het G.E.B. te 's-Gravenhage. Aanbesteding. De n.v. Grontmij. heeft te Zierikzee aanbesteed het aanbrengen van een deklaag en slijtlagen op wegen in de herverkaveling Schouwen-Duiveland met een totale oppervlakte van 271.400 vierkante meter. Laagste inschrijver was de firma Strij- land te Uithoorn vóór f 963.000. Hoogste inschrijver was de Koninklijke Wegen bouwmaatschappij te Utrecht voor f 1.045.000. De raming was f 935.000. DONDERDAG 13 FEBRUARI Cinema Palace: „Notre Dame de Paris", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Begeerte en zonde", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Nina". 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The king and the four queens", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De voddenrapers van Abbé Pierre", 14 jaar, 20.15 uur. Rem brandt Theater: „De Spaanse vlieg", 18 jaarj 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: Voor volksuniversiteit: „Madame de20 uur. Studio Theater „Les diaboliques", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Concertgebouw: Nederlandse Reisver- eniging; echtpaar Boesman over ballon- avonturen, 20 uur. Hervormde Kerk, Ramplaan: Voor de Protestantse Gezondheidszorg de film „Vechten en Dienen", 20 uur. Hervormde Kerk, Wilhelminaplein Heemstede: Joodse. Katholieke en Pro testantse liturgische muziek, 20.15 uur. VRIJDAG 14 SEPTEMBER Schoolvoorstelling: Toneelgroep Puck met „Taloelah", 14 uur. Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest, zevende concert in de se rie V, 20.15 uur. BIOSCOPEN: Cinema Palace: „Santa Lucia", alle leef tijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Brandend moeras", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: Pyama Game", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Op leven en dood", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Mi nerva Theater: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Nathalie", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Vrouw zonder ge nade". alle leeftijden, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Zondige vrouwen", 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13