Tunesië blokkeert Franse bases op zijn gehele grondgebied Eisenhower verwacht geen langdurige depressie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Toenemende spanning uit zich in demonstraties gè'MORRIS 'teforeyof/dt/^/ HET WEER Nasution opent inleidend pamfletten- gevecht met Midden-Sumatra Autorijbewijs wordt ook geldig voor driewielige scooters Volgende maand wellicht al een begin van opleving" Beurs en economen zijn minder optimistisch Felle reacties uit Padang Scherpe uitsteeksels aan auto's en motorfietsen zullen worden verboden Zomer in het hoofd Twee doden op de Leidse Mare-singel Prins Bernhard naar Canada Rouault overleden Iets meer wind Bommenwerper wierp deel van een kernwapen in zee Schijvenaar als redder Het woord is aan Verdachte van 9 moorden in Schotland gearresteerd Gerepatriëerden in Venetië 72e.I AARGANG No 184 DONDERDAG 13 FEBRUARI 1958 303e JAARGANo iso Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Zandvoortse strandexploitanten richten al hun hoop en energie thans alweer op het zomerseizoen, dat vol gens de gebruikelijke orde ook dit jaar weer tegemoetgezien kan worden. De ligstoelen worden van kraaknieuwe overtrekken voorzien, met vrolijke heldere kleuren. Mogen zij nog vóór het najaar genaakt alweer verschoten zijnvan de zon bedoelen wij, niet van de regen. TUNIS (UP) De spanning in Tunesië neemt nog steeds toe. Tunesische troepen, die echter maar gering in aantal zijn, hebben cordons gelegd rond de Franse leger basis in het land en de regering zet het diplomatieke offensief tegen Frankrijk voort. De Tunesische autoriteiten hebben het Amerikaanse aanbod tot bemiddeling tussen Frankrijk en Tunesië met vreugde begroet. De woede van de bevolking heeft zich geuit in anti-Franse betogingen in Tunis en Bizerta, waaraan door duizenden werd deelgenomen. De Franse troepen, die in de garnizoensplaatsen opgesloten zitten, worden onrustig over hun opsluiting. Men vreest, dal enig incident in of bij een van die leger-bases tot nieuw geweld zal leiden. De blokkade van de bases, waaronder de marinebasis van Bizerta, vormt een onder deel van het besluit van Tunesië, na het bombardement van Sakiet-Sidi-Joessef, om alle Franse militaire strijdkrachten (die op 20 tot 25.000 man worden geschat) uit dit vroegere Franse protectoraat te doen verdwijnen. De president van Tunesië, Habib Bourguiba, heeft aan buitenlandse journalisten medegedeeld, dat „de strijd voor de evacuatie" van de Franse bases „de dringendste taak" van Tunesië is ge worden. Er leven echter 80.000 Franse kolonisten in Tunesië en in Frankrijk wordt gemeend, dat het terugtrekken van de Franse troe pen uit Tunesië de Franse burgers zonder bescherming zou laten. Het feit, dat de Tunesische regering geen poging deed de anti-Franse betogingen te verbieden, wordt als een bevestiging gezien van de veronder stelling, dat zij niet terug wil komen op haar eis tot ontruiming van Tunesië door alle Franse troepen. Bourguiba, zo gelooft men, voelt dat de lucht-aanval op Sakiet hem de gelegenheid Vrachtwagen reed de stoep op Vanmorgen omstreeks half negen is een militaire vrachtwagen, die in een colonne reed en bestuurd werd door een Haarlem mer, op onverklaarbare wijze op de Mare- singel in Leiden uit de file geraakt en de stoep opgereden. Een vrouw en een kind werden gedood, twee andere voorbijgan gers liepen kwetsuren op. De chauffeur kreeg een shock. OTTAWA (UP) Prins Bernhard zal dit voorjaar een informeel persoonlijk bezoek brengen aan Canada, aldus heeft een woordvoerder van het Canadese ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Het reisplan is, volgens deze woordvoerder, nog niet gedetailleerd uitgewerkt. Volgens een zegsman van de Canadese ambassade in Den Haag zou de prins in mei naar Canada gaan als gast van goe- verneur-generaal Vincent Massey In zijn woning te Parijs is op zesen tachtig jarige leeftijd gestorven de beroem de Franse schilder Georges Rouault, die lange tijd conservator van het aan het werk van zijn leermeester Moreau gewijde museum is geweest. Rouault verwierf zich vooral naam door zijn religieus-sociale schilderijen, waarin duidelijk de invloed van de wereldbeschouwing van Léon Bloy waarneembaar is. Aanvankelijk werkte hij in expressionistische trant, waaruit hij ge leidelijk een eigen stijl ontwikkelde, ge kenmerkt onder meer door het afstand doen van de beginselen der perspectief en van het „inlijsten" in zwarte banen van forse kleuren, waardoor zijn oude liefde voor de glasschilderkunst tot uiting kwam. Rouault genoot ook bekendheid door zijn illustraties van boeken en enkele ballet decors. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES - HERENJASJES Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met vanavond en vannacht enige regen, maar morgen overdag overwegend droog weer. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Zachter, vooral in de nacht en ochtend. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. 99 WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft woensdag in een specia le verklaring uiting gegeven aan zijn be zorgdheid over de toenemende werkloos heid in de V.S. Hij gaf evenwel als zijn mening te kennen, dat „de meeste slechte berichten reeds ontvangen zijn en dat Amerika geen langdurige daling van de economische bedrijvigheid tegemoet gaat". Alles wijst ar volgens de president op, dat zich in maart het begin van een verbetering der werkgelegenheid zal gaan aftekenen. „Dit zal dan het begin van het eind van de economische achteruitgang zijn, mits wij de taak, die wij te verrich ten krijgen, met vertrouwen op ons ne men", aldus de president. Nog seen crisismaatregelen Eisenhowers verklaring is ingegeven door het jongste werkloosheidscijfer van 4.490.000, dat dinsdag bekend gemaakt is. Eisenhower deelde mee, dat de centrale bank de laatste maanden maatregelen heeft genomen tot verruiming van het kre diet. Het programma der regering voor ziet verder voor de eerste helft van het lopende jaar in een scherpe stijging van het tempo, waarin contracten voor de aan schaffing van defensiematerieel bij het particuliere bedrijfsleven worden ge plaatst. Dit laatste zal volgens de presi dent leiden tot een uitbreiding van de werkgelegenheid in vele industriesteden Naar raming zullen er dit jaar contracten voor defensiematerieel ter waarde van 23,6 miljard dollar worden geplaatst. In 1957 bedroegen deze uitgaven 17,8 miljard dollar. De regeringsuitgaven voor civiele openbare werken zullen in 1958 stijgen tot 1,730 miljoen dollar en in 1959 tot 1.970 mil joen dollar, vergeleden met 1.290 miljoen dollar in het afgelopen jaar. Volgens de president zal de export- en importbank in de eerste helft van 1958 kredieten verstrek ken voor de financiering van uitvoer ter waarde van 625 miljoen dollar. Beurs reageerde niet De president zei, at hij dit feitenmate riaal bekendmaakte om de valse indruk weg te nemen als zou de regering niet vol doende doen op economisch gebied. Moch ten nog andere maatregelen nodig zijn, dan kan Amerika ervan verzekerd zijn dat zij zullen worden voorgesteld en dat dit op tijd zal geschieden, zo verzekerde Eisenhower. Dit presidentiële getuigenis van vertrou wen in de economische vooruitzichten had weinig invloed op de effectenbeurs te New York. In financiële kringen te New York ves tigt men er de aandacht op, dat de ver klaring van de president impliceert dat de werkloosheid wellicht nog zal toenemen voor er verbetering intreedt. Men herin nerde aan een voorspelling van de minis ter van Handel, Sinclair Weeks, dat de werkloosheid in februari mogelijk het cij fer vijf miljoen zal bereiken. De effectenmarkt zette woensdag de da ling van de voorafgaande vijf dagen voort. De stemming van de markt leek nerveus waartoe de mening van sommige kringen bijdroeg, dat er nog een verde re achteruitgang van de economische toe stand is te verwachten. Behalve door de scherpe stijging van de werkloosheid werd de koersdaling veroorzaakt door de berich ten over een flauwe stemming op de olie- markt en de kopermarkt, het aandringen van de Standard Oil of New Jersey op verdere beperking van de produktie van olieprodukten en enige ontmoedigende be richten over bedrijfsresultaten en dividend verlagingen. Situatie onderschat? Naar ter beurze /erluidde heeft men in sommige beleggerskr.ngen het gevoel, dat de regering de ernst van de economische toestand onderschat en niet inziet, met welke spoed er corrigerende maatregelen moeten worden genomen. Makelaars te New York vestigden de aandacht op een steeds langer wordende lijst van verontrustende jaarverslagen uit verscheidene belangrijke takken van nij verheid. Er komen niet alleen dividendver lagingen voor, maar er zijn ook maat schappijen, die het dividend passeren Meer dan de helft van de Amerikaanse staalondernemingen had in het afgelopen jaar lagere winsten. Dit is ook het geval in de mijnbouw, de machine-industrie en in de industrie van landbouwmateriaal. Voorts meldden vele grote chemische maatschappijen lagere winsten. Politieke motieven Men herinnerde er te New York aan, dat een commissie van vijf economen maandag tegenover een economische commissie uit het Congres heeft ver klaard, dat voor november de maand van de Congresverkiezingen geen her stel van de welvaart is te verwachten, ten zij de regering nieuwe maatregelen tot bestrijding van de recessie neemt. Het besluit van oresident Eisenhower, een verklaring over de economische toe stand af te leggen is ook ingegeven door de steeds scherper wordende aanvallen van de Democratische partij op de economi sche politiek der regering. De president is vastbesloten de aanval van de oppositie te weerstaan door een sfeer van vertrouwen in de economie te scheppen om een mogelijke hysterie te voorkomen. De democraten ondersteunen hun aan val met te wijzen op het feit, dat niet al leen de werkloosheid groot is, maar dat ook de gemiddelde werkweek in de in dustrie in januari in sterker mate dan ge woonlijk is gedaald. De gemiddelde werk week daalde in januari met 0,7 uur tot 38,7 uur. Hij was in januari 1,5 uur kor ter dan in januari van het vorige jaar. SAVANNAH (Reuter-AFP) De Ame rikaanse luchtmacht zoekt naar een deel van een kernwapen dat een bommenwer per van het type B-47 de vorige week in het gebied van Savannah in de Amerikaan se staat Georgia in zee heeft afgeworpen na een botsing met een straalvliegtuig van het type Sabre F-86. De luchtmacht deelde echter mee, dat het wapen voor ver voer geschikt was gemaakt en daardoor niet kan ontploffen. Er is ook geen gevaar voor radio-activiteit. De piloot van de straaljager kon zich met zijn valscherm in veiligheid brengen en de bommenwerper landde veilig op de vliegbasis Huntex. heeft gegeven, om zijn eis van ontruiming door de Franse troepen, met behulp van de wereld-opinie te verwezenlijken. Om aan die eis nog meer kracht bij te zetten, heeft hij de Tunesische ambassadeur in de V.S., Mongi Slim. opdracht gegeven de Veilig heidsraad in New York te verzoeken ter zake van het Franse bombardement han delend op te treden. Als de bemiddelings pogingen tussen Frankrijk en Tunesië suc ces zouden hebben, dan, zo neemt men aan, zou hij zijn plan om een protest bij de UNO in te dienen, laten varen. Druk op Gaillard PARIJS (UP) Er wordt steeds meer druk op president Gaillard uitgeoefend om stappen te nemen in de crisis met Tunesië en niet werkeloos toe te zien. In de wandel gangen van de Kamer hoort men stemmen die willen, dat Gaillard, als de Kamer van middag bijeenkomt, met een verklaring zal komen over zijn plannen ten opzichte van Tunesië. Bij de leden van het parlement heerst de vrees, dat de blokkade van de Franse troepen tot incidenten zal leiden. En op het wereldtoneel dreigt het diplo matieke offensief van Tunesië Frankrijk te isoleren en tot buitenlandse interventie in het Algerijnse conflict te leiden. Het Amerikaanse aanbod om te bemiddelen betekent in zekere zin ook een gevaar voor Gaillard, want bemiddeling betekent con cessies en concessies van enige betekenis aan Tunesië zouden zijn politieke zelfmoord betekenen. De Franse politiek heeft scherpe kri tiek ondervonden, zelfs van zijn NAVO- De oud-international voetballer Henk Schijvenaar heeft weer eens van zich doen spreken. Toen namelijk de tien jarige Mario de Vries in de Lijnbaans gracht in Amsterdam viel, sprong de oud-Haarlemmer, die juist in zijn auto passeerde, hem direct na en kreeg het knaapje, dat niet kon zwemmen, nog bijtijds te pakken. Toen Mario van de eerste schrik bekomen was en droge kleren had aangetrokken, ging hij Schijvenaar in diens bloemenzaak aan de Prinsengracht hartelijk bedanken, hetgeen men op de foto kan zien. bondgenoten, toen de permanente raad van de NAVO, een van de toporganisaties van het bondgenootschap, gisteren in Pa rijs bijeenkwam. De Britse regering heeft verklaard „zeer verontrust" te zijn. Frankrijk wil geen schuld bekennen en Tunesië denkt er niet in de binden, inzake zijn steun aan de Algerijnse rebellen. Folies verbodey (Reuter) Het Tunesische ministerip van Binnenlandse Zaken heeft verboden, dat de Folies Bergère uit Parijs te Tunis optreden. De revue zou vrijdag beginnen. Volgens het ministerie is het nu niet de tijd voor plezier. Tot woensdagavond hadden 366 uit Tu nesische grensprovincies verdreven Fran sen zich bij de Franse ambassade te Tunis gemeld. (AFP) Het aantal Fransen, dat dit ge bied moet verlaten, neemt nog steeds toe. Toch betreft de maatregel niet alle Fran sen in de grensstreek. Volgens de Tune sische autoriteiten hebben zij, die met de overige bevolking goede betrekkingen on derhouden, niets te vrezen. Zij die hun huis moeten verlaten krijgen over het alge meen maar twee uur hiervoor de tijd. Plato: Met elke handeling is het aldus ge steld: geheel op zichzelf is ze noch goed, noch kwaad. LONDEN (AFP) In Schotland is de 31-jarige vrijgezel Peter Manuel, onder verdenking van moord, negen maal ge pleegd, gearresteerd. Manuel zou de moor den in de afgelopen twee jaar hebben ge pleegd. Hem is met name de moord op de jeugdige Anne Kneilands ten laste ge legd. Haar stoffelijk overschot werd in januari 1956 op een golfterrein in Schot land aangetroffen. Zij was door messte ken om het leven gebracht. De moorden zijn op zeer verschillende wijze gepleegd, zodat de Schotse politie ze geruime tijd aan meer dan een moor denaar heeft toegeschreven. Zij veronder stelt, dat Manuel in bepaalde gevallen in opdracht en tegen betaling heeft ge moord. VENETIE (UP) Woensdag heeft de Italiaanse „Toscana" in de San Basilio- haven van Venetië 519 Nederlanders uit Indonesië aangebracht. DJAKARTA (UP) Vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht hebben heden vluchten boven Midden-Sumatra gemaakt. Pamfletten werden afgeworpen waarin werd uitgelegd waarom de regering vier legerkolonels ontslag heeft gegeven. In de afgeworpen pamfletten, welke het ministerie van Voorlichting had laten druk ken, werd uitgelegd dat de kolonels de veiligheid van de staat in gevaar hebben gebracht. De pamfletten zijn uitgeworpen boven de „rebellensteden" Padang en Bukittinggi. Inmiddels heeft de Indonesische Anti communistische Liga een verklaring uitge geven waarin de hoop wordt uitgesproken dat de regering geen geweld zal gebruiken. Arrestatie rebellen gelast DJAKARTA (ANP) De spanning in Djakarta is woensdagavond gestegen door een radiorede van generaal Nasution, de stafchef van het Indonesische leger, waarin hij de arrestatie gelastte van de vier kolo nels die maandag een ultimatum aan de regering-Djuanda hebben gesteld. Nasution heeft alle militairen opgedra gen de kolonels, die dinsdag oneervol ont slagen zijn, aan te houden. De vier kolonels vertoeven, naar men aanneemt, in Midden- Sumatra Zij worden ervan beschuldigd, dat zij de veiligheid van de staat in gevaar brengen en dat zij betrokken zijn geweest bij de aanslag op president Sukarno in november van het. vorige jaar. waarbij elf mensen om het leven kwamen en een hon derdtal gewond werd. De kolonels zijn: luitenant-kolonel Ach- mad Hussein, die is afgezet als comman dant van Noord-Sumatra, kolonel Maludin Simbolon. die is afgezet als onderbevel hebber van het leger, kolonel Dahlan Diambek en kolonel Zulkifli Lubis. Vice-luchtmaarschalk Suryadarma heeft woensdagavond Midden-Sumatra voor alle vliegtuigen met uitzondering van toestellen van de luchtmacht gesloten verklaard. De Garuda Indonesian Airways heeft alle vluchten naar het opstandige gebied ge staakt. Waarschuwing aan Sukarno DJAKARTA (ANP) - Radio-Padang heeft woensdagavond een verklaring uitgezonden van de „jonge kolonels" waarin er bij pre sident Sukarno en waarnemend president Sartono op wordt aangedrongen van de drie resterende dagen voor het verstrijken van hun ultimatum gebruik te maken; dit vanwege de ernstige gevolgen die het niet- aanvaarden van het ultimatum kan hebben. In dit ultimatum wordt ontbinding geëist van het huidige Indonesische kabinet en Voor het besturen van driewielige auto scooters heeft men een rijbewijs A nodig. Het Wegenverkeersreglement zal echter zodanig worden gewijzigd, dat zij ook door houders van een rybewys B bestuurd mo gen worden. Daardoor wordt bereikt, dat iemand, die een normale personenauto heeft bereden, ingeval hij wil overgaan tot aanschaffing van een driewielige autoscooter, niet een rijbewijs A behoeft te behalen, waarvoor hij examen zou moeten afleggen op een motorfiets, waarop hij niet voornemens is ooit te rijden en die een geheel andere rij- techniek vereist. Tevens zal, in navolging van de Zwitserse regeling, de bepaling worden opgenomen, dat, indien van de vierwielige autoscooters twee achterwielen zeer dicht bij elkaar staan, deze als één achterwiel zullen worden aangemerkt. Voorts zal in het Wegenverkeersregle ment worden bepaald, dat motorrijtuigen na 1 januari 1959 niet meer mogen zyn voorzien ven scherpe uitstekende delen, welke onnodig zjjn en ingeval van botsin gen of aanrijdingen ernstig letsel kunnen veroorzaken. Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, hedenmorgen medegedeeld in een rede ter gelegenheid van de opening van de autotentoonstelling te Amsterdam. Maximum snelheid De minister deed een dringend beroep op alle welmenende automobilisten, ertoe mede te werken, dat de maatregel inzake de maximum snelheid, die reeds bewezen heeft op de verkeersveiligheid een positief gunstige invloed te kunnen uitoefenen, zyn goede uitwerking niet mist. „De maximum snelheid heeft reeds zeer veel gemoederen en pennen in beweging gebracht, vóór zij was ingevoerd en ook daarna is de rust nog niet weergekeerd. Welke bezwaren men ook moge aanvoeren, na 1 november van het vorig jaar heeft het ongevallencijfer een opmerkelijke daling ondergaan en niemand zal durven volhou den, dat deze daling met de snelheidsbe perking binnen de bebouwde kom generlei verband houdt. Tot mijn spijt moet ik con stateren, dat de automobilisten, die ken nelijk menen dat de maximale snelheid niet voor hen geldt, in aantal toenemen", aldus minister Algera. vorming van een nieuwe regering onder leiding van Mohammed Hatta en de sultan van Djokjakarta. Radio-Padang verklaarde dat de PTT de telefoonverbindingen met Java heeft ver broken. Het publiek kan nu boodschappen aan verwanten op Java sturen via Radio- Padang Voorts meldde Radio-Padang dat Dahlan Djambek, een van de vier ontslagen kolo nels, gezegd heeft dat er na de maatregelen van de centrale regering, die volgden op het ultimatum, geen reden meer bestaat om met de regering-Djuanda te onderhan delen Functionarissen van de P.T.T. in Dja karta verklaarden dat de televerbindingen met Midden-Sumatra verbroken zijn in verband met de stappen van de regering tegen het opstandige gebied. De voormalige premier Sutan Sjahrir, die voorzitter is van de P.S.I., de Indonesische socialistische partij, vergeleek woensdag de huidige situatie in Indonesië met die in 1948. het jaar van de bloedige communis tische revolutie in Madioen op Oost-Java en de daarop volgende tweede militaire actie van de Nederlanders. Sjahrir zei: „Evenals in 1948 laten de door Moskou geleide communisten zich nu weer gelden als een macht." Een woordvoerder van de organisatie van oud-strijders voor de onafhankelijk heid, verklaarde woensdagavond op Su matra. dat genoemde organisatie vijftien bataljons kan mobiliseren om te strijden tegen overste Hussein, de commandant van Midcfen-Sumatra. „Verdriy'f communistische invloed!" SINGAPORE (Reuter) Radio-Padang heeft woensdag gemeld, dat een aantal or ganisaties in Midden-Sumatra telegram men aan de centrale regering heeft gezon den, waarin geprotesteerd wordt tegen het ontslag van de vier kolonels. Volgens radio-Padang heeft de vereni ging van oud-militairen van Midden-Su matra aan premier Djuanda getelegra feerd, dat zij „zijn haastige actie inzake het ontslaan van de vier kolonels be treurt". Dit kan niet worden aanvaard, al dus het telegram. De vereniging voor volkstraditie in dit gebied heeft premier Djuanda getelegra feerd, dat zijn handelingen een „schande" zijn en tegen „de tradities", die de bevolking van Midden-Sumatra zo sterk verdedigt. De volksactie-partij van Midden-Suma tra, die kolonel Hussein steunt, zond tele grammen aan president Sukarno, de voor zitter van het Indonesische parlement en de stafchef van het leger. Volgens radio- Padang werd hierin gezegd, dat het be sluit van de premier om de vier kolonels te ontheffen niet wordt goedgekeurd. „Wij, de bevolking van Midden-Sumatra. be treuren de actie van het coalitiekabinet, dat niet constitutioneel is. Wij zijn ons er van bewust, dat de kolonels vast besloten zijn in het uitvoeren van hun plicht om de Republiek Indonesia, gebaseerd op de proclamatie van 1945. op te bouwen en te beschermen". Volgens een ander bericht van radio- Padang hebben studenten in Payarkumbu (Midden-Sumatra) een vergadering gehou den, waarin „eenstemmig steun werd ge geven aan de doelstellingen van de volks actie-partij". Volgens dit bericht waren er aanplak biljetten gezien met de woorden „Bung Karno verliet de weg der democratie" en „Verdrijf de communistische invloed uit Indonesië". ADVERTENTIE CIGARETTES

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1