(Panda en de wijze Meester Het wordt weer zachter f v Tekort op handelsbalans 1957 viel uiteindelijk nog mee Y Voor dit jaar een invoeroverschot van circa 17 percent verwacht Export-obstakels moeten opgeruimd worden Wereldnieuws TocU ió het zo r~ 2 Levensverzekeringsbedrijf is tevreden over 1957 Produktie met ruim twee honderd miljoen gestegen „Regering belemmert export-transacties op krediet" Robaver: tien percent „Reële werkloosheidscijfer geen 122.000 maar 81.000" Britse vakverbond bezorgd over werkgelegenheid Blaauwhoed n.v. verhoogt dividend tot 7 pet. Sigarenindustrie gaat de produktie verminderen Oorzaak: stagnatie in aanvoer van ruwe tabak Recordexport van land- bouwprodukten uit de V.S. Stevens komt in juni voor opnamen naar Amsterdam Georganiseerde landbouw kant zich tegen „vrije boer" Kostbare schatten gevonden in kerk te Praag Britse invoeroverschot weer gestegen SPOOR ZOEKEN J DONDERDAG 13 FEBRUARI 1958 De toeneming van het tekort op de Nederlandse handelsbalans over het afgelopen jaar, welke zich in de zomermaanden nog als uiterst ernstig liet aanzien, is uiteinde lijk binnen enigszins meer aanvaardbare grenzen gebleven, aldus het verslag van het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland over het vierde kwartaal 1957. Gedurende deze periode verminderde het invoeroverschot vergeleken met het vierde kwartaal van 1956 van 875 miljoen gulden tot 532 miljoen gulden. Aangezien ook over het derde kwartaal het invoeroverschot reeds een daling had vertoond (van 923 miljoen gulden in 1956 tot 780 miljoen gulden in '57), bedroeg de toeneming van het tekort op de handelsbalans niet meer dan ruim 600 miljoen gulden, zodat de medio 1957 ingetreden verbetering niet alleen een verdere toeneming van het tekort heeft voorkomen, maar ook dat daarop voor ongeveer 500 miljoen gulden werd ingelopen. Over het eerste halfjaar van 1957 was het tekort op de handelsbalans vergeleken met de overeenkomstige periode van 1956 reeds met bijna een miljard gulden overschreden. Een en ander resulteerde uiteindelijk in een totaal invoeroverschot over het gehele jaar 1957 van 3800 miljoen gulden, een dekkingstekort opleverende op de handels balans van 25 percent tegen een tekort van 23 percent in 1956 en van 16 percent in de jaren 1955 en 1954. Er bestaat overigens nagenoeg geen hoop, dat de voor onze betalingsbalans zo belangrijke inkomsten uit het dienstenverkeer in staat zullen blij ken het door het goederenverkeer veroor zaakte dekkingstekort volledig te compen seren. Definitieve gegevens hierover zijn echter nog niet beschikbaar, aldus het ver slag. Export-styging Analyseert men het derde en vierde kwartaal 1957 gezamenlijk, dan blijkt dat de stijging van de uitvoer vergeleken bij het tweede halfjaar 1956 633 miljoen gul den (ruim 11 percent) van de waarde be droeg. In oktober, november en december 1957 beliep de uitvoer respectievelijk 1123, 1095 en 957 miljoen gulden (totaal 3175 miljoen gulden) tegenover een invoer van respec tievelijk 1335, 1240 en 1132 miljoen gulden (totaal 3707 miljoen gulden), terwijl over het derde kwartaal 1957 de uitvoer 2981 miljoen gulden bedroeg en de invoer 3761 miljoen gulden. Over het laatste kwartaal van 1956 be liep de uitvoer verder 2783 miljoen gulden en de invoer 3748 miljoen gulden, over het derde kwartaal 1956 respectievelijk 2650 miljoen gulden en 3573 miljoen gulden. Houdt men overigens rekening met het Door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zijn de voorlopige gegevens betref fende de activiteiten van het gezamenlijke levensverzekeringbedrijf in 1957. Deze to nen aan, dat in 1957 de toevoer aan nieuwe posten wederom hoger is geweest dan in voorgaande jaren, aldus de voorlichtings commissie uit het levensverzekeringsbe drijf. In de drie hoofdbranches kapitaal-, rente- en volksverzekering kwam voor een totaal bedrag van 3.934 miljoen aan nieuwe verzekeringen tot stand tegen 3.721 miljoen in 1956: een bruto-vooruit- gang van 213 miljoen. De toeneming is enigszins bij die van 1956 ten achter ge bleven. Een opmerkelijk feit is, dat on danks de algemene ouderdomswet met de daaraan verbonden verplichting tot pre miebetaling, de door het particuliere le vensverzekeringbedrijf bereikte resultaten geen teruggang vertonen, doch dat in tegendeel een produktie is geboekt, welke die van alle vorige jaren overtreft. Vergeleken bij 1956 lag de toevoer aan nieuwe renteverzekeringen op een iets ho ger niveau. In 1957 bedroeg de produktie 1.940 miljoen of 49.3 percent tegen f 1.793 miljoen of 48.2 percent een jaar daarvoor. In absolute cijfers ging de kaitaalverzeke- ring in 1957 met 1.737 miljoen meer vooruit dan in 1956 1.692 miljoen). Rela tief liep het aandeel in de kapitaalver zekering echter iets terug, namelijk van 45.5 percent van het totaal in 1956 tot 44.1 percent in 1957. In de volksverzekering werd een lichte vooruitgang geboekt. Hier bedroeg de pro duktie 257.7 miljoen of 6.6 percent in 1956 235.5 miljoen of 6.3 percent, Het Centraal Orgaan voor de economi sche betrekkingen met het buitenland wijst er in zijn jongste kwartaalverslag op, dat het gedurende de verslagperiode kennis kreeg van enige gevallen waarin Neder landse exporteurs grote moeilijkheden on dervonden bij het verkrijgen van toestem ming tot kredietverlening respectievelijk -verzekering in verband met voorgenomen exporttransacties op krediet. Het Centraal Orgaan kan zich niet aan de indruk onttrekken dat bij bepaalde Nederlandse overheidsinstanties onvol doende besef aanwezig is voor de nood zaak, dat de Nederlandse exporteurs zich ook op het gebied van de kredietverlening aanpassen aan hetgeen hun concurrenten in andere landen met steun van hun rege ringen op dit terrein doen. Het Orgaan heeft er volledig begrip voor, dat hier be paalde grenzen van redelijkheid niet kun nen worden overschreden, doch indien dit, zoals in de gevallen die het hier op het oog heeft, niet zo is, dient zijn inziens aan de Nederlandse exporteurs de mogelijk heid te worden geboden, aan de buiten landse concurrentie ook op het gebied der krediet-verlening het hoofd te bieden. Voor een land als het onze, welks eco nomie in sterkere mate dan die van welk Westeuropees land ook op de uitvoer in vrije concurrentie is aangewezen, is het behoud en de versterking van onze export positie een belang van de allereerste orde Het Centraal Orgaan is van plan, zich in de komende tijd intensief met dit on derwerp bezig te houden. hogere indexcijfer van de exportprijzen, dan blijkt dat het exportvolume in het derde kwartaal 1957 5 percent en in het vierde kwartaal 7 percent heeft gelegen boven hetgeen in 1956 het geval was. De waarde van het invoertotaal over het vierde kwartaal 1957 lag tenslotte ongeveer één percent beneden het niveau van de overeenkomstige periode van 1956, terwijl in het derde kwartaal 1957 de waarde van de import nog 5 percent boven het niveau van het derde kwartaal 1956 lag, al was het invoervolume toen reeds bijna gelijk. Over het vierde kwartaal 1957 is dat vo lume tot 5 percent beneden het in het vier de kwartaal 1956 bereikte (hoge) niveau gedaald. Geen voorspelling Men kan zich afvragen, wat de gunstiger gang van zaken in het jaar 1958 voor de handelsbalans zal gaan betekenen. Er zijn echter zovele onzekere factoren in het spel, zoals politieke en conjuncturele in binnen- en buitenland, dat elke voorspelling niet anders dan onder de grootste reserve kan worden gegeven. Zuiver rekenkundig geredeneerd, met eliminatie van het normale seizoens element uit de dekkingspercentages van het vierde kwartaal en aannemende, dat met het gemiddelde der zodoende gecorri geerde dekkingspercentages het niveau bereikt is, waarop in- en uitvoer zich ook in 1958 onderling zullen verhouden, kan gezegd worden aldus het verslag van het Centraal Orgaan dat een dekkings percentage van 83 pet. voor 1958 te ver wachten valt 2,3 tot 2,6 miljard). Zon der toenemende gunstige ontwikkelingen in 1958 zal het dekkingstekort dus nog niet kunnen worden gereduceerd tot het niveau van het normale jaar 1954. De vermindering van de invoer is vooral een gevolg geweest van verminderde aan koop van grondstoffen, motorrijtuigen en investeringsgoederen, dus van voor het economische leven belangrijke zaken, zo dat een en ander op den duur niet zonder ernstige schade voor onze economie ge handhaafd zal kunnen blijven, tenzij de invoercijfers voor consumptiegoederen nog een verdere achteruitgang te zien zouden geven. In 1958 zal de uitvoer dan ook wil men het dekkingstekort tenminste ver kleinen aanzienlijk verhoogd moeten worden. Dit wil dus zeggen, aldus het verslag, dat de grootst mogelijke aandacht zal moeten worden gegeven aan de ernstige bezwaren, welke bepaalde industriële bedrijfstakken in toenemende mate ondervinden ten aan zien van de financiering van hun export en van de internationale concurrentie op het gebied der krediettermijnen. Daarnaast zullen dan ook de in een nood situatie tydelijk zeer strak aangetrokken teugels ten opzichte van investeringen dienen te worden gevierd. Niets is immers op den duur zo schadelijk voor het pro- duktie-apparaat als een stagnatie in de vernieuwingen en de noodzakelijke aan passingen. De ervaring heeft bovendien geleerd, dat het accres van de uitvoer zich slechts wei nig manifesteert in de agrarische sector, waarschijnlijk hoofdzakelijk als gevolg van het op dit gebied bijzonder sterke protec tionisme in andere landen. Bestedingsbeperking tenslotte vraagt om gelijktijdige exportvergroting en derhalve voor alles om behoud van de concurrentie kracht. Vrijkomende binnenlandse produk- tiekrachten, die ongebruikt worden, leiden immers tot vermindering van het nationale inkomen en tot welvaartsverlies. Een zeer actief exportbeleid is bovendien noodzake lijk, gezien de gang van zaken in Indonesië. Overschakeling van activiteiten, die op Indonesië waren gericht, zal noodzakelijk blijken, aldus het verslag. In de hedenmiddag gehouden jaarver gadering van de Rotterdamsche Bank n.v. werden de jaarstukken zonder meer goed gekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 10 percent. De aftredende commissaris sen mr. Y. J. H. van der Meulen en B. E. Ruys werden bij acclamatie herkozen. Bij de opening van het nieuwe geweste lijk arbeidsbureau in Breda heeft de directeur-generaal van de Arbeidsvoor ziening, dr. ir. D. R. Mansholt, woensdag verklaard, dat het jongste cijfer van 122.000 als arbeidsreserve geregistreerde mannen geen reëel beeld van de werk loosheid geeft. Hij betoogde dat dit cijfer verminderd moet worden met 10.000 (per sonen, opgenomen in de gewestelijke sociale werkvoorzieningen) en met 29.000 (mannen die normaal tewerk gesteld zijn). De resterende 81.000 vormen het werke lijke werklozencijfer, aldus dr. Mansholt, die in dit aantal geen aanleiding tot angst psychosen zag, daar er thans een terug gang in de toename der werkloosheid ge constateerd wordt (in november-december 1957 beliep de toeneming 12.000. in januari 1958 vijfduizend mannen). Uit de officiële cijfers zijn echter volgens de heer Mans holt nog geen algemene conclusies te trek ken. LONDEN, (Reuter) De leiders van het acht miljoen leden tellende Engelse vakverbond, de T.U.C. hebben in een bijeenkomst te Londen besloten een be roep te doen op de minister van financiën, Derick Heathcoat Amory, om een begro ting voor te stellen die de werkgelegen heid beschermt, de stijging van de kos ten van levensonderhoud tegengaat en be lastingverlichting brengt voor personen met kleine inkomens. De leiders van het vakverbond zijn voor al bezorgd over het gevaar voor werk loosheid, dat voortspruit uit de kredietbe perkingen en de tegenwoordige investe ringspolitiek. De economische deskundigen van de T.U.C. zullen een begrotingsplan opstel len, dat na goedkeuring door het bestuur van het vakverbond aan de minister zal worden voorgelegd. Een flinke bezetting der opslagruimten en een vrij levendige bedrijvigheid in na genoeg alle onderdelen der vennootschap hebben geleid.tot een resultaat dat dankzij de gunstige omzetten en ondanks de voort durend stijgende kosten bevredigend is, aldus het verslag over 1957 van Blaauw hoed n.v. De bedrijfsrekening wijst een bate aan van f 1.654.923 (v.j. f 1.553.567). Het saldo winst beliep f 507.500 (f435.000). Voorgesteld wordt 7 procent (v.j. 6 pet) dividend over een kapitaal van f 7.250.000 (onveranderd). De werkgevers- en de werknemersorga nisaties in de sigarenindustrie hebben tij dens een bijeenkomst in Den Haag de si tuatie besproken, waarin deze branche komt te verkeren als gevolg van de ont wikkelingen in Indonesië ten aanzien van de uitvoer van ruwe tabak naar Neder land. Men kwam eensgezind tot de con clusie, dat het zeer gewenst is de produk tie van sigaren voorlopig af te remmen. Daarom is in overleg met de arbeidsin spectie, besloten per 1 maart de werktijd tijdelijk in te korten. De export van landbouwprodukten uit de Verenigde Staten bereikte in 1957 on danks een scherpe daling in het laatste halfjaar de recordwaarde van 4,5 miljard dollar, zo is officieel in Washington mee gedeeld. Het ministerie van Landbouw heeft tevens een programma aangekondigd om dit jaar nieuwe exportmarkten te ont wikkelen vooropgesteld, dat het Congres akkoord zal gaan met de verlenging van de wet, die op 30 juni afloopt en volgens welke de Verenigde Staten vreemde valu ta kunnen accepteren als betaling voor surplusvoorraden landbouwprodukten, of deze overtollige voorraden kan ruilen voor strategische materialen. (Voor de beurs zie pagina 4) Film: „Dagboek van Anne Frank" George Stevens, de regisseur van de film „Het dagboek van Anne Frank" heeft be sloten de Amsterdamse opnamen voor deze film niet aan het begin, maar aan het einde te maken. Aanvankelijk zou men op 3 maart aan de Prinsengracht begonnen zijn. Een staf van tachtig man acteurs en technici zouden daartoe naar Nederland vliegen. Nu begint Stevens op 5 maart in de studio's van Twentieth Century Fox in Hollywood. Volgens de thans geldende plannen zal men zestien weken opnemen. Tegen juni zal het grootste deel van de film klaar zijn. Dan pas wil Stevens in Amsterdam filmen. Daar wilde men aan vankelijk twee weken aan het werk blij ven, maar dit zal vermoedelijk nu wel korter worden. Stevens motiveerde dit be sluit met een beroep op het Hollandse weer in maart. In dat jaargetij acht hij buiten opnamen in Holland een te riskante bezig heid met teveel kansen op oponthoud. ADVERTENTIE 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrieken. 70 en 90 ct alléén bij Apothekers en Drogisten Over West-Europa handhaafde zich vooral in de hogere luchtlagen een zuid westelijke luchtstroming. Een daarin mee bewegende storing bracht gisteren in het grootste deel van het land tijdelijk regen. Zij werd gevolgd door een in betekenis toenemende rug van hogedruk, die aanlei ding gaf tot opklaringen en een afneming van de wind. De temperaturen werden daardoor in de afgelopen nacht lager dan in de voorgaande nachten, terwijl boven dien op uitgebreide schaal mist ontstond. Ten westen van de Golf van Biscaye be weegt een nieuwe storing naar het noord oosten. Deze storing zal de wind doen toe nemen uit zuidelijke richting, waardoor weer zachtere lucht ons land zal binnen stormen. Daarbij kan hier en daar nog wat regen vallen, maar er zullen ook op klaringen voorkomen. WEERRAPPORTEN Vrydag 14 februari Zon op 7.59 uur, onder 17.51 uur. Maan op 5.08 uur, onder 13.58 uur. Maanstanden 18 febr. 16.38 uur nieuwe maan. 26 febr. 21.51 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 14 februari Hoog water 0.12 en 12.52 uur. Laag water 8.06 en 20.49 uur. Temperaturen buiten- £0 en binnenland: heden 5 ■SS morgen 7 uur. Neerslag: f ti Ss laatste 24 uur. S E Qf O 4» Helsinki ij zei O -7 4 Stockholm geheel bew. zw 2 1 Oslo zwaar bew. windst. 5 5 Kopenhagen zwaar bew. wzw 2 2 Aberdeen licht bew. zw 5 0 Londen onbewolkt windst. 1 0 Amsterdam onbewolkt zw 4 0,7 Brussel licht bew. z 6 7 Luxemburg ï-egen windst. 6 7 Parijs geheel bew. O 7 1 Bordeaux zwaar bew. O 10 0 Grenoble onbewolkt windst. 6 0 Nice half bew. nnw 8 0 Berlijn half bew. w 7 1- München zwaar bew. zzw 9 0 Zürich zwaar bew. windst. 10 0 Genève onbewolkt zw 8 0 Locarno zwaar bew. windst. 4 0,4 Wenen zwaar bew. wnw 4 0 Innsbruck licht bew. wnw 2 0 Rome mist O 10 0 Ajaccio onbewolkt ono 9 0 Madrid regen n 10 3 Mallorca licht bew. nw 9 0 Algiers onbewolkt windst. 17 0 Den Helder onbewolkt zzw 3 0 Ypenburg mist zw 3 2 Vlissingen onbewolkt zzw 4 6 Eelde onbewolkt zw 1 0,1 De Bilt mist zzw 3 4 Twente onbewolkt zzw 3 5 Eindhoven onbewolkt zzw 4 6 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z 5 6 62. In de tent van de oosterse wijze heer sten intussen ook weinig vrede en vrien delijkheid. Joris was zeer ontstemd toen hij bemerkte, dat Panda zijn mooie plan netje had doorkruist. Hij spoedde zich naar de bewuste lachspiegel, die het mis noegen van de laatste klant had opge wekt, Panda in een knellende greep met zich meetrekkend. „Zo!", riep hij, toen hij zijn vervormde spiegelbeeld in het oog kreeg. „Jij knoeit met mijn spiegels, hè? Jij denkt het beter te weten dan ik, nietwaar? Jij geeft westerlingen op eigen houtje grote hoofden? Ik zalOp het geroep kwam de wijze meester aanlopen, die de onrustbarende toename van On vriendelijke Gedachten in de Kosmos wil de bezweren. „Vrede! Kalmte! Wijsheid!", riep hij buiten adem. „Broeder Goedbloed, laat af dat ruw geweldBroeder Panda heeft het immers allemaal goed bedoeld! Het was toch wijs, wat hij deed...". Hij wachtte even om op adem te komen. „Ziet", sprak hij toen, op de spiegel wij zend. „Is dat niet prachtig? Deze spiegel weerkaatst eerst goed het oosters ideaal: een grenzenloos denkvermogen, waarbij het lichaam in het niet verzinkt! DIT beeld is het, dat onze westerse vrienden gelukkig en tevreden stemt en aanzet tot Vriendelijke Dingen!" Die laatste bewe ring werd onmiddellijk van alle kanten aangevallen, toen grote en kleine projec tielen de tent doorzeefden. Want dat kon toch niet met een vriendelijke bedoeling geschieden. En iemand, die gelukkig en tevreden was, deed zulke dingen stellig niet ADVERTENTIE reeds vanaf 36. De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49, Tel. 20049, Haarlem Op de Veïuwe en in de Gelderse vallei woedt op het ogenblik een strijd tussen de georganiseerde landbouw en de „Bond be- drijfsvrijheid in de landbouw". Deze bond houdt onder voorzitterschap van de heer H. Koekoek uit Bennekom, die tevens hoofdredacteur is van „De vrije boer", het orgaan van de B.V.L., op vele plaatsen op de Veluwe protestvergaderingen. Tijdens deze bijeenkomsten, die in het algemeen druk door de Veluwse boeren worden be zocht, kant hij zich tegen de vestigings eisen in de landbouw, de monopolieheffin gen op de granen en tegen het landbouw schap. Door zijn toedoen mislukte onlangs een executieverkoop in Kootwijkerhout bij de landbouwer H. van der Brink aldaar, die zijn heffing voor het landbouwschap niet wilde betalen. Deze verkoping bracht toen 5,20 op. De georganiseerde landbouw begint tot een tegenactie over te gaan. De voorzitter van de Gelderse Maatschappij van Land bouw, de heer Van der Ley, heeft zich scherp gekant tegen de „Bond bedrijfs- vrijheid in de landbouw". „Ik heb lang geaarzeld om stelling te nemen tegen de agitatie van de bond, omdat het peil ervan zo bedroevend laag ligt. Men ziet zich ge steld tegenover een weke modderige brei van vaagheden en aantijgingen", aldus de heer Van der Ley, die van de vergadering veel bijval kreeg. „In de oorlog was er een gi'oep, die ons volk onnoemelijk zwaar heeft benauwd. Er blijken echter nog enige figuren, die in de oorlogsjaren een trieste rol hebben gespeeld, te leven uit dezelfde giftige wortel als destijds. Zij misbruiken de gevoelens van onveiligheid en onbehagen, die er onder de boei'enbe- volking worden gevonden, om het oude gif onder een nieuw etiket ook nu weer in onze samenleving in te dragen". Een vex-tegenwoordiger van de Christe lijke Boex-en- en Tuindersbond in Gelder- land heeft de „Bond bedrijfsvrijheid in de landbouw" een „Nederlandse Poujadisti- sche beweging" genoemd. Het in Pi'aag verschijnende avondblad ..Vecerni Praha" maakte melding van de ontdekking van een schat aan gouden ju welen, schilderijen en boeken in de kelder van de Loretta-kerk in Praag. Toen een loodgieter in de kelder naar waterleiding buizen zocht vond hij twee gouden kronen, gouden platen, een scepter, kroonjuwelen, waardevolle schilderijen, tapijten en boe ken. Volgens de „Vercerni Praha" waren de schatten in de kerk verborgen door Capucijners van het klooster waartoe de kerk behoorde, vóór de communistische staatsgreep in 1948. De monniken werden later door de communisten uit het kloos ter verjaagd. Tsjechische historici onder zoeken thans de schatten om een schat ting van de historische waarde ervan te kunnen maken, aldus het blad. LONDEN (Reuter) Het Engelse invoer overschot is vorige maand in vergelijking met december 1957 met 16 miljoen ster- ling gestegen tot 34,7 miljoen sterling. Het bleef echter 17 miljoen sterling onder het gemiddelde maandelijkse invoerover schot van geheel 1957. De invoer steeg in januari met elf mil joen sterling tot 325 miljoen sterling. L.S. „Drie lectors van de medische facul teit van een Oostduitse universiteit zijn naar West-Berlijn uitgeweken", aldus heeft de Westberlijnse vluchtelingen- dienst woensdag meegedeeld. De uit gewekenen zijn dr. Maischein, dr. Goos en dr. Siemon. Amnestie. Vele vroegere spionnen die be kend hebben en geprofiteerd hebben van de „menslievendheid van de rege ring der Sovjet-Unie" leiden thans „een rustig en nuttig leven" in Letland, al dus heeft de openbare aanklager van Letland, Lipin, volgens Tass aan jour nalisten te Riga medegedeeld. Lipin onthulde dat vele Russische burgers die in de oorlog met de vijand hadden sa mengewerkt en later deel uitmaakten van anti-Russische organisaties, bij een decreet van 1955 amnestie gekregen hebben. Plastic raket. In Japan heeft men mot goed gevolg proeven genomen met een plas tic raket, die tijdens een vlucht van veertig seconden een snelheid bereikte, dx\iemaal zo groot als die van het ge luid. De raket bereikte een hoogte van twee-en-een-halve kilometer. De raket, die 69 cm lang is en 35 kg weegt, is geheel van plastic, met uitzondering van vier metalen roeren. Kuur. Premier Otto Grotewohl van Oost- Duitsland is woensdag voor een kuur ven verscheidene weken uit Berlijn ver trokken, zo meldt het officiële Oost duitse persbureau A.D.N. Het persbu reau vermeldde er niet bij, waar hij heen gaat en hoelang de kuur zal duren. Grotewohl is per trein vexTrokken. Op het station waren uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen. Labour-stoottroepen. De Britse labourpar- tij heeft „stoottroepen" georganiseerd om apathie in de partijgelederen te be strijden. De actie die op 6 maart in Londen zal beginnen, wordt gesteund door een groep parlementsleden, vak bondsvertegenwoordigers en leden van de coöperatieve beweging. De „stoot troepen" komen in de plaats van de „be weging voor overwinning van het socia lisme", die veertien jaar geleden werd opgericht. Dienstplicht. Het Bulgaarse pax'lement heeft, naar x-adio Sofia meldt, een dienstplichtwet aangenomen. Tot nog toe kon de dienstplicht in Hongarije alleen bi] regeringsdecreet worden in gevoerd. Tevens werden 52 nieuwe le den van het opperste gerechtshof geko zen, ter vervangen van rechters wier ambtstermijn van vijf jaar reeds ver streken was. President van het opperste gerechtshof werd Nikoly Zvettkov. Sneeuwman. Er is een Amerikaanse ex peditie op weg om de „afschuwelijke sneeuwman" te gaan zoeken. Onder lei ding van Gerald Russell wil deze expe ditie gedux-ende 16 weken op het geheim zinnige wezen jacht maken. Het gezel schap is woensdag uit Katmandu naar Oost-Nepal vertrokken. Daar voegen zich nog drie onderzoekers bij de expe ditie, evenals acht sherpa's en 72 dra gers. Brand. Bij een brand in een woonhuis te Alliance (Ohio, V.S.) zijn woensdag ze ven kinderen en hun vader om het le ven gekomen. De moeder wist zich met het jongste kind in veiligheid te stel len. De oorzaak van de brand was een oververhitte kachel. Uitbreiding. De Franse minister-president Gaillard heeft woensdag een besluit ge tekend krachtens hetwelk een aantal nieuwe gebouwen voor de universiteit van Parijs zal worden opgetrokken, waardoor de ruimte voor de studie in de natuurwetenschappen met zestig px-o- cent zal toenemen. De kosten zullen 65.000.000 gulden bedragen. Geschorst. Leslie Perkins, hoofd van de afdeling contracten van de Londense elektriciteitsraad, is in zijn functie ge schorst in afwachting van een onder zoek naar zijn connecties met een fir ma die voor de raad heeft gewerkt. Perkins is een belangrijk aandeelhou der van die firma. Munt. Een zilveren Griekse munt met een afbeelding van de Apollokop en daterend van omstreeks 400 jaar voor chr., is in Londen voor 32.000 gulden verkocht. Men zegt dat dit 1e hoogste prijs is die ooit voor een munt is betaald. Stad gezocht. Een Amerikaanse expeditie zal gaan zoeken naar de ruïnes van de stad Sardis, die in de oudheid door ko ning Croesus werd bestuurd en onge veer honderd km van Izmir (Smyrna) aan de westkust van Turkije lag. Sar dis was een der gx-ote steden van de oud heid. IN ONZE jonge jaren hebben we het spoorzoeken veelvuldig bedreven, al kun nen we moeilijk volhouden dat we daarin vakkundig waren. Nauw verwant aan deze sport is de oriëntatie in de wildernis. Nu levert dat spelletje in ons land in het algemeen weinig moeite op, want er zijn werkelijk heel weinig streken aan te wijzen, waarin niet een paar herkennings punten uit het landschap om hoog steken en als richting aanwijzers kunnen dienen. In de wildernis is dat natuurlijk iets anders. Ook daar kunnen allerlei objecten weliswaar aanduidingen geven ten aan zien van de richting die de woudloper moet nemen, mo.ar dat zijn dan toch geen kerktorens, boerde rijtjes, kampementen e.d. cultuurobjecten, waarmee ons dichtbevolkte land is vol gebouwd. De Indiaan uit vroeger dagen, die ons altijd als voorbeeld heeft gediend, had in zijn jonge jaren al geleerd, dat de toppen van altijd groene bomen een tikkeltje naar het oosten zijn omgebogen als gevolg van de heersende westenwinden. Wilde hij zich dus niet naar de hemellichamen oriënteren, dan gaven die omgebogen boomtoppen hem al een aanwijzing in de richting, waar hij het oosten moest zoe ken. Een andere aanwijzing in die zin vormde het mos en de boomschors, die aan de vochtige noord- en noord-oostzijde der bomen altijd dikker zijn. Mocht hij hierover nog in twijfel verkeren, dan zou een inkeping in de dennenbomen hem een duidelijker antwoord hebben kunnen ge ven, want het dennenhars is aan de zuid zijde helder amberkleurig, aan de noord- kant van de bomen daarentegen dofgrijs. Nog andere verschijnselen in de natuur konden in dit opzicht voor de Indiaan van betekenis zijn, zoals bijvoorbeeld het feit dat veel spinnen hun web aan de zuidkant hangen, zodat de op zon beluste insecten niet de minste moeite behoefden te doen er al dartelend en dansend in verzeild te geraken. De fuut en de eend waren de Indiaan ook onbe wust ter wille, alleen al van wege him hebbelijkheid bij voorkeur aan de westelijke oevers van meren en rivieren te broeden. Was de Indiaan, door al dergelijke aanwijzingen in de natuur, volkomen in staat zijn richting in de wildernis te bepalen, wij van onze kant willen graag tonen hieruit lering te hebben getrokken. Gele gerd bij de helling van een heuvel, mid den in het gebied der Indianen, zouden we midden in de nacht het kamp in op schudding brengen met de waarschuwing dat we door Indianen beslopen werden. Hoewel niemand enig geluid kon horen, zouden we zelfs de richting kunnen aan geven van waaruit de Indianen naderden, t.w. de noordhelling van de heuvel. Daar blijft de grond vochtig, zodat geen ver raderlijk geritsel van bladeren en ver scholen takjes de naderende vijand aan kondigt, zoals op de zuidhelling. En inder daad, als Karl May nog geleefd had, zou den we inderdaad vanuit die richting be slopen zijn! De oriëntatie in volle zee is weer een apart onderwerp. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2