Minister Algera opende R.A.I. Amsterdam krijgt een nieuw R.A.I.-gebouw ^Praatótoel Pasteltinten 3 R.A.I.-voorzitter bezorgd over de zware lasten die op het autoverkeer drukken Nieuwe keuringseisen voor autoruiten Arbeider gedood door contragewicht van lift Minder verkeersonge vallen sinds invoering van de maximum snelheid Labour won de tussentijdse verkiezing in Rochdale Opmerkelijk succes voor de liberale kandidaat Dr. Wohlgemut gearresteerd in West-Berlijn Boefjesbende in Bunschoten ingerekend Schip tegen spoorbrug over de Maas Op de Stelende soldaat krijgt een jaar Vader mishandelde baby van vijf weken Twaalfjarige jongen met vaders bromfiets verongelukt DONDERDAG 13 FEBRUARI 1958 De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, heeft hedenmorgen de internationale automobieltentoonstel ling in het RAI-gebouw te Amsterdam geopend. „'Ik doe dat thans voor de vijf de keer," zei de bewindsman, die voorts opmerkte, dat intussen de vooruitzichten waaronder deze tentoonstelling wordt gehouden, uit economisch oogpunt be zien, belangrijk minder gunstig zijn ge worden. „De noodzakelijk geworden be stedingsbeperking zal, wellicht in nog sterkere mate, zijn weerslag vinden in de verkoop. Ook de met deze bestedings beperking samenhangende zwaardere lasten, in de vorm van een verhoogde omzetbelasting op motorrijtuigen en banden, zullen in dit opzicht een rem mende invloed uitoefenen. De minister wilde er, ter voorkoming van onnodig pessimisme, op wijzen dat de bestedingsbeperking op het voor 1958 be schikbare bedrag voor de aanleg van rijks wegen, die toch voor het doorgaande ge motoriseerde verkeer van het meeste be lang zijn, wel enige invloed heeft gehad, doch dat dit zeker wordt gecompenseerd door de daling van de kostprijzen in de wegenbouwsector. De wegen- en bruggen bouw heeft gestaag voortgang. De minister memoreerde de aanleg van rijksweg 4 a, waarvan het tweede gedeelte pas is open gesteld. Mr. Algera was van mening dat deze tentoonstelling van bijna 200 inzendingen ervan getuigt hoe ook de RAI er toe bij draagt de moeilijkheden van het ogenblik te boven te komen. Hij wilde voorts bij „uitzondering" uiting geven aan zijn grote waardering voor de energie en de onder nemerszin, die het mogelijk hebben ge maakt dat in Nederland weer personen auto's geproduceerd zullen worden. Hij sprak de hoop uit, dat dit produkt van vaderlandse bodem een waardige plaats op de Nederlandse en op de buitenlandse wegen zal weten te verwerven en te be houden. Minister Algera besloot zijn openings rede met er zijn blijdschap over uit te spreken, dat zich thans gunstiger perspec tieven lijken te openen voor de bouw van een nieuw tentoonstellingsgebouw. De minister was ingeleid door de alge meen voorzitter van de RAI, de heer E. F. Eriksson, die onder meer zei, dat deze RAI een staalkaart biedt van de prestaties der auto-industrie in de gehele wereld. Hij merkte echter op, dat de directe vooruit zichten voor de omzetten in deze branche minder rooskleurig zijn. „Een reeks fiscale maatregelen heeft in het afgelopen jaar de personenauto getroffen. Volgens onze be- De hoofdcommissie voor de normalisa tie heeft nieuwe keuringseisen gepubli ceerd voor gehard veiligheidsglas voor verkeersmiddelen, waarbij er rekening mee is gehouden dat vooral voor auto's steeds meer gebruik wordt gemaakt van gebogen glas. Het is gebleken, aldus de toelichting, dat de te grote dichtheid van de glaskorrels per vierkante centimeter in veiligheidsglas bij breuk ernstige be zwaren geeft voor het uitzicht van de be stuurders van voertuigen: het plotseling optreden van de „matglazen toestand". Reeds het opspringen van een steentje van de weg kan daardoor ernstige onge lukken veroorzaken. Door proeven is nu vastgesteld dat het korrelaantal aanmerkelijk kan worden ver laagd, waardoor het doorzicht door een gebroken ruit wordt verbeterd zonder dat de korrels grote gevaren voor letsel op leveren. De nieuwe keuringseisen noemen voor de verschillende soorten ruiten de minimum en maximum aantallen korrels per mm2 die toelaatbaar worden geacht. In een warenhuis te Eindhoven is woens dagochtend een schoonmaker, de 45-jarige gehuwde J. H. van Rooij, terwijl hij de wanden van een liftkoker reinigde, door het neerdalende contragewicht in de nevenliggende tweede liftschacht dodelijk aan het hoofd verwond. rekeningen betekent een en ander, dat een berijder van een auto in de prijsklasse van 6000, die 25.000 km per jaar aflegt, jaar lijks ruim 900 aan de fiscus moet afdra gen. Het kan dan ook niet uitblijven, dat deze aanzienlijke verhoging van lasten op den duur in het prijspeil van talrijke arti kelen tot uiting zal komen. Dat na de oor log het Nederlandse autopark aanmerkelijk is uitgebreid, is een van de factoren, die de groei van onze economie mogelijk maak ten. Datgene, wat technisch vernuft binnen het bereik van velen brengt, wordt echter door fiscale maatregelen geblokkeerd." „Met alle begrip voor de noodzaak om Rotterdam heeft de balans opgemaakt van de verkeersongevallen in de eerste drie maanden sinds in de bebouwde kommen de maximumsnelheid werd in gevoerd. Daarby bleek, dat in deze pe riode het aantal aanrijdingen met do delijke afloop met 59 procent vermin derd was. Bedroeg dit aantal in de pe riode november 1956 tot februari 1957 22, gedurende hetzelfde tijdvak een jaar later is het gedaald tot 9. In hetzelfde tijdvak verminderden de aanrijdingen met ernstig lichamelijk letsel met 19 procent (van 348 tot 272), de aanrijdin gen met licht lichamelijk letsel met 15,5 procent van 344 tot 291 en de aanrijdin gen met uitsluitend materiële schade met 4,5 procent van 3977 tot 3791. De verkeerspolitie merkt hierbij op, dat voor het invoeren van de maxi mumsnelheid de cijfers van de ver keersongevallen in Rotterdam zich de laatste jaren in een opgaande lijn bewo gen. Overzichtsfoto van de RAI 1958. tot maatregelen tot beperking van de be stedingen te komen, is het mij onbegrijpe lijk, waarom dergelijke maatregelen drie keer achtereen in nauwelijks één jaar tijd en zo zwaar steeds één produkt, de per sonenauto moesten treffen. Het besef, dat het bezit van een auto niet langer als een luxe kan worden aangemerkt, is in de laat ste jaren sterk toegenomen. Maar beseft men wel voldoende, dat datgene, wat geen luxe- is, als men het maar zwaar genoeg belast, tot luxe kan worden?" vroeg de heer Eriksson, die opmerkte dat de per sonenauto in ruim 90 pet. van de gevallen primair voor zakelijke doeleinden wordt gebruikt. (Van onze correspondent in Londen) De voor de televisie uitgevochten tus sentijdse Lagerhuisverkiezing in de katoenstad Rochdale in Lancashire, wel ke algemeen als een barometer voor de politieke toestand wordt beschouwd, heeft een opzienbarend resultaat opgeleverd. De conservatieven werden overtuigend verslagen en de zetel, die sinds de alge mene verkiezingen van 1951 in hun han den was, ging over naar Labour. Bij de algemene verkiezingen van 1955 werden in Rochdale op de conservatieven 26.518 stemmen uitgebracht, thans 9.827. In 1955 bedroeg de conservatieve meerderheid 1590 stemmen, het Labour overwicht thans 4530 stemmen. In 1955 deed er echter geen liberaal mee. Het opmerkelijkste succes werd nu ge boekt door de liberale kandidaat Ludovic Kennedy, echtgenoot van de balletdanse res en actrice Moira Shearer, die als poli tiek commentator voor de televisie grote populariteit geniet. Kennedy kreeg 17.603 stemmen. Het algemene beeld is hiermee beves tigd. Talrijke kiezers, die de conservatie ven ontrouw worden, nemen hun toevlucht tot de liberalen inplaats van over te lo pen naar Labour. Tenslotte overtreft het aantal anti-socialistische stemmen, 27.000 in belangrijke mate het op Labour uitge brachte aantal. De conservatieven zijn ver bolgen over de „liberale inmenging", die hun kansen bederft. De laatste maal, dat de liberalen in Rochdale uitkwamen was bij de algemene verkiezingen van 1950, toen zij ruim 10.000 stemmen verwierven, ook ten koste van de conservatieven. De Labour-meerderheid bedroeg toen ruim 4000 stemmen. Overigens is Rochdale van oudsher een radicale zetel, waarop de liberalen in hun bloeitijd konden rekenen en die later meestal in het bezit was van Labour. De conservatieven wisten dat zij Rochdale zouden verliezen, maar zij zijn geschokt door het feit, dat hun stemmen aantal zo diep omlaag tuimelde. Dit is de derde ze tel, die sinds de algemene verkiezingen van 1955 aan Labour toevalt. BERLIJN (DPA) Dr. Wolfgang Wohlgemuth, die in juli 1954 tezamen met het toenmalige hoofd van het bureau ter bescherming van de Westduitse grondwet, dr. Otto John, naar Oost-Berlijn is uitge weken, is in West-Berlijn gearresteerd. De Westberlijnse politie hield reeds sinds enige dagen het oog op de kennissen-kring van dr. Wohlgemuth; deze zal nu volgens justitiële kringen in West-Berlijn door het federale hooggerechtshof te Karlsruhe worden berecht. Dit hof heeft dr. John in 1956 tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld. Dr. John heeft tijdens het proces verklaard, dat dr. Wohlgemuth hem, tij dens een bezoek aan diens woning, een verdovend middel had toegediend en hem vervolgens naar Oost-Berlijn had ontvoerd. Het hof verklaarde echter dat Johns bewe ring „volstrekt ongeloofwaardig" was. Dr. Wolhgemuth werd herhaaldelijk verzocht als getuige op te treden. In Bunschoten zijn zeven jongens van veertien tot achttien jaar opgepakt, die zich schuldig hebben gemaakt aan tal van diefstallen in deze gemeente. Zij hadden zelfs een opslagplaats voor hun buit, die uit snoep, bier, likeur, cola en worst be stond. Eergisteren kwam er een einde aan de ze diefstallenreeks. Een voorbijganger zag hoe een jongen door een andere knaap geassisteerd werd om door een tuimel raam boven de etalage van een drankwin kel te klimmen. De jongens werden inge rekend en noemden toen vlot de namen van hun mede-bendeledën. Woensdagavond omstreeks zes uur is het motorschip „Trekvogel" (428 ton) dwars voor de spoorbrug te Maastricht gekomen en tegen de pijlers gedrukt door de stroom. Het ongeluk gebeurde waarschijnlijk doordat het schip in aanvaring is gekomen met de resten van een noodpijler van de oude spoorbrug. Zes sleepboten zijn aan het werk geweest de „Trekvogel" van zijn plaats te krijgen, wat tenslotte wel geluk te, maar op een andere manier dan be oogd was. Juist toen men het schip weer van de pijlers had, braken namelijk de strangen van de sleepboten, waarna de „Trekvogel" die een defect roer had, stuurloos stroomafwaarts dreef. Hoewel de financiële be sprekingen tussep RAI- bestuur en het gemeente bestuur van Amsterdam nog niet zijn geëindigd, zal, indien de eerste helft van april 1958 de rijksgoedkeu ring afkomt, kort daarna een begin worden gemaakt met het bouwen van het nieuwe RAI-gebouw aan de Scheldestraat, tussen Scheldeplein en Wester- scheldeplein in Amsterdam. Het nieuwe gebouw zal be staan uit vier expositie hallen met een totale op pervlakte van 31.655 vier kante meter. Van het vroe ger ontworpen complex is in het nieuwe plan de on dergrondse garage verval len en zal het congresge bouw voorlopig niet wor den gebouwd, hoewel met het later bijbouwen hiervan wel rekening is gehouden. In de voorgevel van 't com plex zal de voorwand van de grote centrale hal, die een breedte krijgt van 67.50 meter bij een lengte van 195 meter een domi nerende functie hebben. Links naast de grote hal en omsloten door een kantoorgebouw en cafe-restau- rant komt een hal met een breedte van 45 meter en een lengte van 90 meter. Aan de andere lange zijde van de centrale hal komen twee achter elkaar liggende hallen, eveneens met een breedte van 45 meter en een gezamenlijke lengte van 165 meter. De ruimten tussen de kolommen kunnen eventueel afgesloten worden, zodat het gebouw tegelijkertijd voor diverse evene menten gebruikt kan worden. Men denkt bijvoorbeeld de hal van 45 bij 90 meter te gebruiken voor tennis en andere zaal- De Engelsen zijn sterk in vele dingen, doch het sterkst zijn zij ongetwijfeld in het maken van goede landkaarten. Sinds kort mag ik mij verheu gen in een wandkaart van En gelse makelij, die getiteld is „Europe and the Near East" en die een juweeltje in zijn soort mag heten. Wellicht heeft de Engelse vaardigheid in de topografie iets te maken met hun vroegere bekwaamheid in het maken van een imperium; het is niet na te gaan, welke van deze twee kunsten zij het eerst zijn gaan beoefenen en welke vaardigheid oorzaak dan wel gevolg geweest is. Hoe het ook zij, het imperium kraakt en brokkelt, doch de landkaarten mogen er wezen. Wanneer men Europa en het Nabije Oosten in zachte pas teltinten uitgespreid ziet, dob berend op het hemelsblauwe blauw van de oceaan en de zeeën, voelt men de borst zwellen van culturele trots. Ziedaar Europa waar de pi laren der beschaving hecht ge grondvest staan, waar de her sencellen van de wereld on verdroten vonken schieten door het ganse zenuwstelsel der aarde. Waar de Kunsten hun verfijnde ontwikkeling kregen na er geboren te zijn. Waar de democratie gebaard en ge koesterd werd waar de schepen zeilklaar werden ge maakt om tot de uithoeken der wereld de beschaving te brengen. Europa met zijn mu sea, zijn paleizen van macht en cultuur, zijn monumenten van onvergankelijke geest kracht, omgezet in steen, in ijzer, in goud en in mensen. Mensen die uitzwerven over de wereldzeeën en alle rassen vervullen van ontzag en na ijver. Wat een bof, dat we toeval lig in Europa werden geboren. Het is niet meer dan billijk dat wij, Europeanen, rekenen op de medewerking en steun van allen en alles buiten ons werelddeel om datgene, wat wij bouwden en cultiveerden, in stand te houden. Het is daarom ten zeerste te betreu ren, dat sommige volkeren buiten de zachte pasteltinten die Europa omlijnen op deze prachtige landkaart, zich ver stouten twijfels te koesteren aan de noodzaak om het oude Europa op de troon der wereld te laten zetelen. Ze gaan zelfs zover, hun eigen aard en op vattingen de voorkeur te ge ven en een afwijzende houding aan te nemen tegen datgene, wat binnen de pasteltinten sinds eeuwen zijn volstrekte supprematie heeft bewezen. Dat is ongehoord om niet te zeggen onverdragelijk. Het is al erg genoeg dat zeker land aan de plompverloren oostkant van ons superieure werelddeel gemeend heeft een belachelijk soort namaakdemocratie te moeten ontwikkelen, waarmee op volkomen onsportieve, in trigante wijze een bruut in dustrialisatieproces is gefor ceerd om daarmee niet alleen commerciële, doch zelfs poli tieke en ideologische concur rentie te bedrijven op de com merciële, politieke en ideolo gische markten der wereld. Veel erger is het, dat op die markten de barbaarse stand werkers van het oosten een talrijker en gretiger gehoor vinden dan de Europese, zo dat de toestand ontstaan kon dat men openlijk de Europese gezagspositie negeert en zich ontworstelt aan de zachtaar- fg%. dige, culturele bevoogding van Europa, die immers indertijd is ingesteld voor de bestwil van allen in den vreemde. Dit alles roept om daadwer kelijke correctie. Het gezag van Europa dient te worden hersteld in de wereld de twijfel aan Europa's superio riteit moet worden uitgeroeid en de mensheid moet opnieuw de overtuiging krijgen dat alle goeds uit Europa komt en dat zij geroepen is zich te schik ken en in te spannen in de dienst van haar geestelijke leidslieden, allen geboren en getogen tussen de zachte pas teltinten. Helaas.het wekt bitter heid in eigen hart, deze ironie voort te zetten en verder te dwalen op de kronkelwegen van vervlogen illusies. Het wekt wrevel, te merken dat men oud geworden is en de geest des tijds niet meer ver staat. Dat geldt voor mensen, maar ook voor werelddelen. Het geldt voor Europa spe ciaal, dat als een oude, sukke lige grijsaard de stok zwaait tegen de jongelieden die hem naschelden. Naschelden is een teken van onbeschaafdheid. De grijsaard kan dus nog troost putten uit de overweging, dat hij de be schaving in pacht heeft en dat zijn belagers barbaren zijn. Het machteloze zwaaien van zijn stok echter is geen com pliment voor zijn zelfbeheer sing. Zou deze grijsaard wer kelijk zo door en door be schaafd zijn, zo in hart en nie ren cultureel, zo veredeld en versneden tot een specimen van geestelijk supermens? Als dat waar is, kan hij blijven leven tot hij dood gaat in de overtuiging, miskend en door bruut onverstand overweldigd en onttroond te zijn. Nogmaals helaas ook die troost blijkt ons, Europeanen, niet te worden gegund. Want dat zwaaien met de stok is dezer dagen nog eens ontstel lend tot een wrede gewelddaad uitgegroeid, waardoor wij allen ons niet enkel dienen te scha men doch zelfs ernstig onge rust moeten worden over onze eigen culturele inborst. In Sakiet-Sidi-Joessef, een onooglijk dorpje aan de grens van Algerije, hebben Europese en nog wel Franse bom men een straf toegediend aan hen, die het waagden met Europa en nog wel met Frankrijk te spotten. Zij hebben 75 doden en meer dan honderd gekwetsten ver oorzaakt onder de bevolking van dat plaatsje, waarbij tien tallen vrouwen en kinderen omkwamen of verminkt wer den. Driemaal helaas is dat de correctie, die Europa zal toe dienen aan de wereld, om allen te overtuigen van zijn cultu rele overwicht en het recht van zijn gezag? Is dat de ma nier, waarop de beschaving zichzelf propageert bij de ont wikkelde, recalcitrante volken buiten de pastellijnen? Er is een Frans-Noordafri kaans geschil van politieke aard, waarvan de achtergron den en historische ontwikke lingen te gecompliceerd zijn geworden om simpel en direct te worden beoordeeld op ge lijk of ongelijk. Doch iedereen ook al weet hij niets van politieke verwikkelingen kan simpel en direct oordelen over de totale, onmiskenbare onrechtmatigheid van moord op onschuldige mensen, op ar geloze kinderen. Deze moord en alle moor den van wie ook op wie ook zijn daden van barbaarse mentaliteit, waaraan elke cul turele inslag vreemd moet zijn. Wanneer, Europa, zult ge ophouden met de uitoefening van een gestolen recht tot af straffing door moord? De uit eengereten kinden van Sakiet- Sidi-Joessef hebben de stok gevoeld van een miskend cul tuurcentrum, dat bewijzen wilde beter te zijn dan an deren. Zullen zij gestorven zijn in de boetvaardige overtuiging dat zij de straf hadden ver diend? Of zal hun dood wel licht hun ouders hebben over tuigd van het feit, dat Europa geroepen is tot een schitterend leiderschap in de moderne wereld? De bommen op Sakiet-Sidi- Joessef zijn in werkelijkheid gevallen op de hoofden van Europese generaties. Zij heb ben op vele plaatsen der we reld een mythe uiteengeslagen, die Europa in al zijn zwakheid althans nog eerbiedwaai'dig noemde. Wanneer zal Europa besef fen dat het niet alleen zijn macht, doch zelfs zijn erfgoed der beschaving verkwanseld heeft hier, en daar, en over al waar Europese bommen vielen op argeloze mensen? Zal het dat misschien pas beseffen, wanneer de prach tige landkaart in zachte pas teltinten zal heten: „The Near East and Europe"? Of wanneer de barbaarse krachten van buiten zich ver enigen om de wrevelige oude grijsaard te overweldigen en hem te vernietigen in naam van de kleine, dode kleurlin gen overal ter wereld, die in de loop der geschiedenis ge storven zijn onder de straffen de hand van een blank meer- derwaardigheidslijder? J. L. De schilders Lastig als de schilders bezig zijn; men vergeet zo gauw hun aanwezigheid aan het bovenlicht en doet, zich alleen wanend terwijl zij door het bovenlicht aandachtig toezien, dingen die men anders slechts in yolkomen afzondering pleegt te doen. Wij bijvoorbeeld stappen vaak op de spiegel toe, trekken daar een aantal ge zichten in die de stemming van het ogen blik sterk-vergroot uitdrukken, draaien de oogballen, rekken de mondhoeken ver uiteen en steken soms ook de tong uit. Dat doen wij nimmer als er iemand bij is; zoiets is ook een typisch afzonderings- gebeuren. Maar het wordt ruw verstoord als er schilders door het bovenlicht toekijken. Dat begrijpt iedereen. Want dan staat men daar toch plotseling maar heel bloot en raar met de opgave, het maar even aannemelijk te maken. Wij hebben, om nog een geheim te open baren, een zachte genegenheid voor de fluitketeldop. En wanneer een onzer huis genoten te lang met de buurvrouw aan het tuinhek staat te babbelen, passen wij deze dop op zeer geraffineerde wijze toe: wij zetten het ding aan de mond en blazen er luid en doordringend op. Het effect is heel mooi: in de mening dat er water aan de kook is gegaan, snelt de huisgenoot weg van het hek en klaar is kees. Zo deden wij ook onlangs. Toen dus de schilders bezig waren. In de achterkamer stonden wij, drukten de fluitketel om de lippen en bliezen. Zwaar maar mooi werk, da.t duizelig maakt. En: voor de spiegel, zo is ons gebleken, gaat het beter. Dan ziet men de wangen prachtig-glanzend bollen. Dan Wij stonden zo voor de spiegel te bla zenOp dus de fluitketeldop. Toen wij bemerkten dat er een schilder door het bovenlicht toekeek. Wij stokten. Want wat doet men in zo'n geval? Men staat met een volmaakt rond rondje zwart van de fluit rondom de mond, dat u een stomver wonderde gelaatsuitdrukking verleent, voor de spiegel en zoekt naar een mooie verantwoording voor dit gedrag. Wij keken derhalve eerst snel met één oog door het fluitje, beklopten het ding toen krachtig, schudden het en grepen toen de hamer. Wij legden de fluitketelfluit repareerderig en danig op tafel en gaven er twee geweldige klappen op. En liepen toen, met het technisch air van een expert, de gang in. „De fluit doet het weer, hoor!", riepen rvij daarna zeer luid door het hele huis zodat ook de schilder het goed kon horen, „de fluit doet het weer. Ik heb hem weer gemaakt!" „Hemeltjelief, wélke fluit nou weer!!", antwoordden de gezinsleden verschrikt. Lastig als de schilders bezig zijn. Duif (Van onze correspondent Het was een droeve voorgeschiedenis, die de auditeur-militair bij de krijgsraad in Den Haag voorlas bij de behandeling van de zaak van de soldaat G. S. uit Gou da, die terechtstond omdat hij in de leger plaats De Bilt een pistool, een bajonet, een scheermes, een kniptang en andere zaken had weggenomen. Bovendien had hij op 3 november van het vorig jaar in zijn woonplaats Gouda ingebroken en 20 pak jes sigaretten en een fles wijn buitgemaakt. Die voox-geschiedenis was een aaneenscha keling van contacten met politie en rech ter. Er bestaat echter een rapport over deze soldaat, waaruit blijkt dat hij ver minderd toerekeningsvatbaar is. De auditeur-militair eiste een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest, ter beschikkingstelling van de regering en ontslag uit de militaire dienst. „Deze jongen heeft in zijn leven alle boten gemist", zei de verdediger. „Hij had nooit goedgekeurd mogen worden voor de dienst. Hij is totaal ongeschikt". Pleiter vroeg geen ter beschikkingstelling op te leggen en de soldaat een gecombineerde straf te geven. Het vonnis was conform de eis. De sol daat is in appel gegaan. (Van onze correspondent) In Rotterdam is aangehouden de 22- jarige isoleerder F. L., die verdacht wordt van ernstige mishandeling van zijn vijf weken oude zoontje. In de nacht van 15 op 16 januari had de jonge vader niet kunnen slapen omdat het kind uren achtereen huilde. De man, die nerveus van aard is, had in een aanval van drift het kind zo hard op bed gegooid dat het een been brak. Buren hebben aangifte van de mishande ling gedaan. Bij een verkeersongeval te Hardinxveld is een twaalfjarig jongetje, dat een brom fiets bereed, om het leven gekomen. Een elfjarig vriendje, dat acherop zat, moest ernstig gewond naar een ziekenhuis wor den gebracht. De twaalfjarige Arie van Houwelingen was na schooltijd gaan rijden met de bromfiets van zijn vader en had zijn jon gere vriendje Krijn de Ruiter achterop genomen. Toen een autobus hun weg kruiste, slaagde de jongen er niet in de bromfiets tot stilstand te brengen. Hij reed met een flinke vaart tegen de bus en werd zo ernstig gewond, dat de dood vrij wel terstond intrad. Het vriendje kreeg ernstig letsel aan het hoofd. In Tilburg is de 85-jarige weduwe W. Bacx-Van den Beer om het leven geko men, toen zij vlak voor een rijdende vrachtauto de weg overstak. Een aanrij ding was niet meer te vermijden. Zij was op slag dood.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5