Arbeiders geronseld voor een niet-bestaande Duitse firma In Djakarta is thans het hoogtepunt van politieke spanningen bereikt Verkorting van diensttijd wordt in studie genomen Brits-Frans-Amerikaans beraad over het Nabije Oosten Nieuwe taak voor vrijwilligers van op te heffen Nationale Reserve Strenge straf geëist tegen verdachte in grote zzvendelaffaire DONDERDAG 13 FEBRUARI 1958 5 Kerkelijk Nieuws Marcel Cachin overleden Driemogendhedenverk/aring wordt nader bezien met het oog op Egyptisch-Syrische unie MODESHOW en CAUSERIE voor aanstaande moeders Tragisch misverstand Bromfietser doodgeschoten door jachtopziener (Van onze Kamerverslag gever) Minister Staf heeft de suggestie uit de Tweede Kamer overgenomen, een breed samengestelde commissie in te stellen teneinde hem te adviseren over de mogelijk heid van verkorting van de diensttijd voor eerste militaire oefening. Naar aanleiding van dit advies zal hij aan de Kamer rapport uitbrengen. Eerder was minister Staf tot de conclusie gekomen, dat hij niet tot verkorting kan overgaan, maar hij achtte de zaak zo belangrijk, dat hij aan het verzoek van een deel van de Tweede Kamer wilde voldoen. Minister Staf heeft voorts verklaard, dat in verband met het nieuwe legerplan en de voorwaartse verdediging met nieuwe wapens, voor het eerst is gesproken over de verdediging van het noorden en oosten van ons land. Dat dit inderdaad zal geschieden kon hij niet toezeggen, want deze kwestie houdt ook verband met een eventuele terugtrekking van het Engelse leger uit Duitsland en de opbouw van het Westduitse leger. Minister Staf heeft voorts meegedeeld, dat hij binnenkort de Nationale Reserve zal opheffen. Van 1954 af is reeds meege deeld, dat aan de militaire taak van de Nationale Reserve in 1960 een einde zou komen. De minister wenst een nieuwe mili_ taire organisatie. Daartoe zou hij willen toelaten de huidige vrijwilligers en de dienstplichtigen zonder mobilisatiebestem ming. Er wordt alleen gedacht aan infan- terie-eenheden, die zijn gegroepeerd bin nen een straal van 20 kilometer, waaruit tenminste één peloton kan worden ge vormd. De minister wil een zuiver mili taire organisatie zonder vrijwilligers, met minder oefeningseisen. Zeer binnenkort zal de minister deze plannen uitvoeren. De vrijwilligers zal worden aangeraden deze nieuwe verplichtingen aan te gaan. De „Karei Doorman" De heer Vermeer (P.v.d.A.) heeft gis teren de volgende motie ingediend; „De Kamer, van oordeel, dat verlichting van defensielasten noodzakelijk is en dat het aan gerechte twijfel onderhevig is of het vliegdekschip „Karei Doorman" een mili tair onmisbaar onderdeel vormt van onze defensiebijdrage in de NAVO, nodigt de minister uit met onze bondgenoten in de NAVO pverleg te plegen over de vraag hoe aan dit schip in NAVO-verband een meer doelmatige bestemming kan worden gegeven." De V.V.D., C.H.U. en A.R. wezen deze motie af, maar de K.V.P. wilde haar hou- dign nader overwegen tot het moment van de stemming, zodat het lot van de motie gisteravond nog onzeker was (al is ver werping wel zeer waarschijnlijk). De heer Korthals (V.V.D.) merkte op dat de regering voor haar marinebeleid in ieder geval geen steun krijgt van een dei- grote regeringspartijen. Minister Staf verklaarde dat het ge moderniseerde vliegkampschip voor de NAVO grote waarde heeft. En staatssecretaris Moorman merkte op, dat de „Karei Doorman" na de moder nisering nog acht jaar de trots van onze marine kan zijn. Stopzetting van de ex ploitatie betekent geen belangrijke verlich ting van lasten, want de vliegtuigen en de bemanningsleden blijven. Het zou neer komen op een exploitatiebezuiniging van naar schatting vijf miljoen gulden. Daar mede kan men toch geen andere marine plannen uitvoeren. De financiering van de uitvoering van de plannen voor de krijgsmacht ligt tot en met 1960 vast, maar daarna kan in alle vrijheid een beslissing worden genomen over de verdere jaarlijkse defensieuitgaven. Wegens de aanschaffing van nieuwe wapens en het bijhouden van de technische ontwikkeling vreesde de heer Vermeer (P.v.d.A.), dat na 1960 een jaarlijks bedrag van 1350 miljoen niet meer toereikend zal zijn en dat de defensie-uitgaven dan boven de 2000 miljoen zullen stijgen. Hij vond, dat dit boven de draagkracht van het Nederlandse volk gaat. Daarom behield hij zich alle vrijheid voor ten aanzien van het uitgaven-plafond na 1960. Ook de heer V i s c h (K.V.P.) vroeg zich af of het plafond op de huidige hoogte kan worden bestendigd en of daarmede niet veel te hoog wordt gegrepen. Het nieuwe legerplan Over het nieuwe legerplan heeft minister Staf medegedeeld, dat het is aangepast aan de financiële mogelijkheden. Bij het opstel len ervan is alles gedaan in overleg met de opperbevelhebber van de NAVO, die in de eerste plaats parate strijdkrachten wenste. De territoriale verdediging is beter gewor den doordat mobilisabele eenheden niet in de voorste lijn zijn opgenomen. Zij kunnen dus optreden in de territoriale verdedigin gen en voor die taak kan de Nationale Reserve dus worden gemist. In de NAVO wordt bezwaar gemaakt tegen deze beper kingen. Men kan in België wel zeggen, dat verkorting van de diensttijd mogelijk is door vervanging van dienstplichtigen door vrijwilligers, maar die vrijwilligers moeten er eerst zijn. Gewetensvraag „Indien wij het schild sterk willen hou den, moeten wij ook tactische kernwapens en raketten aanvaarden. Dat is ook voor de regering een gewetensvraag. De verant woordelijkheid moeten wij echter durven dragen om een aanval op ons gebied te voorkomen. Wij verschuilen ons voor ons geweten niet achter de NAVO", zei minis ter Staf, „want wij hebben in 1954 in de NAVO met de inschakeling van tactische kernwapens ingestemd. Indien het schild zou worden aangevallen, zullen ze ook worden gebruikt. De regering doet alles om de ontspanning in de wereld te bevorderen. Niet wij zijn oorlogszuchtig." Er is de toezegging, dat artillerieraketten ter beschikking zullen worden gesteld van het Nederlandse legerkorps en geleide pro jectielen voor de luchtverdediging. Er worden thans vliegtuigen ingericht voor het vervoer van kernwapens. In de loop van 1958 of 1959 zullen de nieuwe wapens worden geleverd. Het is beslist niet waar, dat Amerika ons verouderd materiaal stuurt. Gerepatrieerden Gerepatrieerden uit Indonesië, die kin deren hebben of gehuwd zijn, zullen, onge acht hun leeftijd, niet meer onder de wapenen worden geroepen. Zij, die in 1933 of vroeger zijn geboren, zullen eveneens niet worden opgeroepen en ook niet dege nen, die een toekomst in het buitenland zoeken. Voor ongehuwden, die na 1934 zijn geboren, zal de oproeping in militaire dienst .geval voor geval worden bekeken. De begrotingen van Oorlog en Marine werden zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Alleen de communisten wilden geacht worden te hebben tegengestemd. Op vijfhonderd meter van zijn ouder lijke woning in de Slangenburg bij Doe- tinchem is dinsdagmorgen omstreeks half- drle een 27-jarige landbouwer R. H. door de jachtopziener S. uit Westendorp dood geschoten. De jachtopziener stond uit te kijken naar stropers. Toen H. op zijn bromfiets over de binnenweg naderde, sommeerde de boswachter hem te stoppen. II. verkeerde blijkbaar in de veronder stelling, dat men hem wilde overvallen en reed door. De jachtopziener greep zijn ge weer en loste een schot, dat de jongeman in de nek trof. Het slachtoffer zakte in elkaar en overleed ter plaatse. De jachtopziener had al geruime tijd in hinderlaag naar eventuele stropers uitge zien. Hij beweert dat hij niet de bedoeling had H. neer te schieten. Hy wilde In de lucht schieten, doch hield zijn geweer te laag. De jongeman was ongehuwd, doch zou binnenkort gaan huwen. Hij stond gunstig bekend. De jachtopziener geldt ter plaatse als iemand dié graag met stropérs vecht. Hij is in afwachting van het onderzoek door het parket in bewaring gesteld. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Genderen J. Jongerden. kand. te Huizen (N.-H,); te Meerkerk J. S. de Waard, kand. te Rijsoord. Toegelaten tot de evangeliebediening de heren C. v. Bart, te Maarssen, J. v. d. Heide te Zeist, A. H. v. d. Heuvel te Utrecht, J. J. Krajenbrink te Dinxperlo, C. v. Schoonhoven te Bar- neveld, H. C. Spijkerboer te Utrecht en C. Vijfhuizen te Niéuwkoop. Beroepen te Langeralc en te Neerlang broek J. Smit, kand. te Vinkeveen; te Giessen-Nieuwkerk en te Polsbroek-Vlist J. .Jongerden, kand. te Huizen (N.-H.); te Willige-Langerak C. van Bart, kand. te Maarssen. Geref. Kerken Tweetal te Utrecht-Noord (vac. 3de pred.pl.) G. P. Hartvelt te Assen en J. van 'Leeuwen te IJmuiden. Beroepen te Heere G. W. H. Peddemors te Dirkshorn (N.-H.). Aangenomen naar Urk (vac. 3de pred.- pl.) H. Veenstra te Veenwoudsterwal. Chr. Gcref. Kerken Tweetal te Driebergen H. C. van der Ent te Werkendam en D. Slagboom te 's-Gra- venhage. PARIJS (AFP) -- Het oudste lid van de Franse Nationale Vergadering, de com munist Marcel Cachin, is op 88-jarige leef tijd overleden. Hij was lid van het poli tieke bureau van de partij en directeur van het partijblad „l'Humanité." De oud ste afgevaardigde is nu de 82-jarige Kanun nik Felix Kir, burgemeester van Dijon. (Van onze correspondent in Djakarta) De binnenlandse politieke spanningen in Indonesië hebben thans een hoogtepunt bereikt als nooit tevoren op een moment, dat dit land met ernstige economische moeilijkheden wordt geconfronteerd, als een gevolg van de anti-Nederlandse maat regelen in het kader van de West-Irianac- tie. Dit blijkt uit de verklaring van de eer ste minister ir. Djuanda, dat „de regering krachtig zal optreden naar aanleiding van de laatste ontwikkelingen, ofschoon zij van het standpunt uitgaat dat zij haar uiterste best moet doen het uitbreken van een burgeroorlog te voorkomen". Dit zei de premier in antwoord op het ultima tum van kolonel Achmed Hussein. Hoewel niemand een burgerkrijg wenst, wijst het feit dat het gebruik van geweld niet wordt uitgesloten op de ernst van de toestand waarin Indonesië zich nu be vindt. Intussen is Husseins ultimatum in oppo sitiekringen te Djakarta minder gunstig ontvangen. Hoewel men van oordeel is, dat de regering-Djuanda zo spoedig moge lijk moet verdwijnen om plaats te maken voor een regering met dr. Hatta aan het hoofd, menen deze politici dat kolonel Hus sein abrupt heeft gehandeld. Dit heeft hen in een .zeer moeilijke positie gebracht. Met betrekking tot de maatregelen tegen de In het paleis Noordeinde in Den Haag is woensdag een tentoonstelling van Britse foto's geopend. De Engelse am bassadeur in ons land. Sir Paul Mason, bezichtigt hier enkele fraaie inzendingen. huidige regering wensen deze politici te te wachten tot president Sukarno in de hoofdstad zal zijn teruggekeerd. Zij willen namelijk trachten de regering in het par lement ten val te brengen door de begro ting voor 1958, die binnenkort in behande ling zak worden gebracht, af te keuren. In dien deze poging mocht mislukken, heeft de oppositie haar hoop erop gevestigd het parlement te kunnen bewegen het benoe men van een regering te verzoeken, die gebaseerd zal zijn op een samengaan van Sukarno en Hatta, overeenkomstig de wens van de nationale conferentie die vo rig jaar in september werd gehouden. Een dergelijke regeling wordt als zeer goed mogelijk beschouwd, omdat alle belang rijke politieke partijen de communisten uitgezonderd haar zullen steunen. Ver der zijn de leden der Djakartaanse oppo sitie van mening, dat indien Hussein c.s. stappen zullen ondernemen naar aanlei ding van de verwerping van hun ultima tum door de regering, zij, in het defensief gedrongen, voor een alternatief zullen worden geplaatst. Door Hussein te blijven steunen zouden zij tot een illegale bewe ging gaan behoren; in het andere geval, wanneer zij Hussein en de zijnen hun steun opzeggen, zullen zij de positie van de huidige regering versterken. In politieke kringen te Djakarta wordt overigens algemeen aangenomen dat, in- uitgaat... naar het directe contact met de zuivere Virginia tabak in de Gladstone zonder filter, of naar het koele, mildere roken door het extra fijne Silk Filter: GLADSTONE blijft GLADSTONE, de King Size Virginia op-zijn-best. MET OF ZONDER SILK FILTER: GLADSTONE HOUDT DE SMAAK WAAR U VAN HOUDTI dien de kolohels in Midden-Sumatra na het verstrijken van het ultimatum verde re stappen zullen ondernemen, zij niet dooi de andere delen van dat eiland de Garu- da-raad op Zuid-Sumatra inbegrepen zullen worden gesteund. Midden-Sumatra dat economisch niet zelfstandig is, zal dan geheel zijn geïsoleerd. TOKIO (UP) Diplomaten alhier zien het grootste gevaar van de situatie in In donesië in een eventuele „internationali sering" van de tegenstellingen, in dien zin dat het internationale communisme en de contrakrachten daartegen in het geding zouden' komen. In dat geval acht men een blijvende verdeeldheid onder de Indone siërs en een uiteenvallen van Indonesië niet onmogelijk. Aldus luidt de mening van diplomaten die zich in de loop der jaren met Indonesische toestanden hebben be ziggehouden. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië overlegt met de Verenigde Staten en Frankrijk of de voorgenomen Egyptisch- Syrische Unie wijziging vereist van de be palingen van de driemogendhedenverkla ring over het Nabije-Oosten van mei 1950. aldus heeft de Britse minister van Staat Noble in het Lagerhuis medegedeeld. Op grond van deze verklaring hebben de drie mogendheden de verplichting op zich ge nomen. het evenwicht in de wapenleveran ties aan Israel en zijn Arabische buurlan den te handhaven en de vrede en stabili teit in liet gebied te bewaren. Groot-Brit tannië zou de verklaring niet van toepas sing. gevonden hebben voor Egypte sinds Cairo in 1955 besloten had wapens uit communistische landen te aanvaarden, AMMAN (Reuter) Koning Hoessein van Jordanië zal zijn besprekingen met zijn achterneef Feisal van Irak over een federale unie van hun koninkrijken van daag besluiten. De koningen zouden over een aantal kwesties overeenstemming hebben bereikt. Uit betrouwbare bron verluidt, dat in het communiqué gezinspeeld zal worden op een regering, een opperbevel en een ont- wikkelingsraad voor de twee Hasjemitische koninkrijken, naar analogie van de Sy- risch-Egyptische Unie. Koning Hoessein wenst een losse federale unie, met twee parlementen, doch een gecombineerde de fensie, buitenlandse politiek en economie. Irak zou lid blijven van het pact van Bag dad, doch Jordanië zou er zich niet bij aansluiten. Saoedi-Arabië zou nog niet besloten hebben zich bij een Iraaks-Jordaanse fe deratie aan te sluiten. Aanpassing van het Saoedische patriarchale regeringsstelsel aan het parlementaire stelsel van Jordanië en Irak zal zeker moeilijkheden opleveren. RIAD (AFP) Een woordvoerder van de Saoedi-Arabische regering heeft met klem tegengesproken dat een vertegen woordiger van koning Saoed aanwezig is bij de Jordaans-Iraakse besprekingen. De koning hoopt echter, zo voegde hij er aan toe, dat deze conferentie goede resultaten voor de Arabieren en Mohammedanen zal hebben. Saoedi-Arabië lijkt gunstig te staan tegenover een Jordaans-Iraakse fe derale unie. Nog een koning BAGDAD (AFP) Koning Mohammed van Marokko heeft een uitnodiging voor een bezoek, aan koning Feisal aanvaard. Hij zal zijn bezoek waarschijnlijk deze zo mer, na een pelgrimstocht naar Mekka, op uitnodiging van koning Saoed van Saoedi- Arabië, afleggen. Een Iraakse economische delegatie zal naar Marokko gaan om te onderhandelen over een handelsverdrag. LONDEN (U.P.) Noeri El Said, de be jaarde Irakse politicus, zal deze week een particulier bezoek aan Londen brengen met het oog op zijn gezondheid. AMMAN (U.P.) In de Jordaanse hoofdstad verluidt dat de Jordaanse rege ring voornemens is Groot-Brittannië en de Verenigde Staten 120 miljoen dollar steun te vragen voor een nieuw vijfjarenplan. (Van onze correspondent) „Een ernstige zwendelaffaire, waarbij op grote schaal arbeiders geronseld wer den voor een Duitse bouwonderneming, die in het geheel niet bestond. Het is bij zonder laaghartig van de verdachte ge weest, ook Hongaren het slachtoffer van deze praktijken te maken. Links en rechts heeft deze aartsoplichter mensen uitgeplunderd. Ook uit een oogpunt van maatschappelijke beveiliging is het nodig dat hij behoorlijk gestraft wordt, opdat hy niet over een half jaar weer met proefver lof al oplichtende door het land trekt". Aldus een passage uit het requisitoir van de procureur-generaal bij het Haagse hof tegen de 50-jarige Rotterdamse koop man G. Th. A. F. tegen wie de procureur tenslotte een gevangenisstraf van drie jaar zonder aftrek en ter beschikking stelling van de regering eiste. Tezamen met een aantal Nederlandse en Duitse figuren had de verdachte getracht geld te verdienen met het „uitvoeren" van Ne derlandse arbeiders naar Duitsland, waar zij in de bouwvakken zouden worden te werkgesteld. Verscheidene betrokkenen werden er door verdachte bij herhaling toe gebracht, steeds meer geld in de affai re te steken. Een lompenkoopman uit Bol nes betaalde bijvoorbeeld 450 aan de ver dachte, die zei dit geld nodig te hebben omdat hij voor honderd arbeiders bij het Westduitse consulaat de paspoorten moest laten afstempèlén. In feite was er geen sprake van dat de arbeiders naar Duitsland konden, omdat de verdachte geen visa en werkvergunningen voor hen had. Hongaren opgelicht Een andere oplichting, die de verdach te tenlaste was gelegd, betrof een viertal Hongaren uit Vlissingen, die zogenaamd in Duitsland tewerkgesteld zouden wor den, als zij 100 per persoon betaalden. Dit geld zou verdachte naar zijn zeggen als „zekerheid" bij de Duitse ambassade moeten deponeren. Ook dit verhaal was van a. tot z. gelogen. De verdachte stak het geld in eigen zak. Eén van de Honga ren werd door het hof met behulp van een tolk verhoord. De procureur-generaal vergeleek deze zwendelzaak met het sprookje van de ge laarsde kat. „Alles wat u hier ziet, is van de markies van Carabas, zei de gelaarsde kat en bijna hetzelfde haalde verdachte uit met zijn slachtoffers, die hij meenam naar West-Duitsland en die hij wijsmaak te dat een aantal bouwwerken, waar hij hen langsreed, gebouwd werd door „de onderneming". De verdediger meende dat de verdach te alleen maar de enigszins domme figu rant was van andere betrokkenen, die hem thans van oplichting beschuldigen om zelf buiten schot te blijven en hem voor alles laten opdraaien. De schijn is weliswaar tegen de ver dachte, aldus pleiter, maar het bewijs is niet geleverd. De raadsman vroeg vrij spraak. Uitspraak 26 februari. ADVERTENTIE We hebben het genoegen u uH te nodigen tot het bijwonen van een welke wij a.s. donderdag van 1 0.30 tot 1 2.00 uur en 14.30 tot 16,00 uur zullen houden in ons gebouw Grote Houtstraat 54-60, Haarlem. Onder het genot van een smakelijk kopje koffie of thee met gebak demon streren en expliceren wij u op originele wijze, zowel het nieuwste op het ge bied van baby's uitzet als de modernste kleding voor de aanstaande moeder. GRATIS TOEGANGSBEWIJZEN zijn verkrijgbaar op de baby-afdeling tweede etage van ons gebouw Grote Houtstraat 54-60 te Haarlem. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9