HET WEER Bourguiba doet beroep op de Veiligheidsraad van de UNO GELUKKIG s ^'MORRIS before[/ouéuij/ Premieregeling particuliere woningbouw verbeterd Gemeenteclassificatie voor maxima der stichtingskosten „Midden-Sumatra heeft morgen revolutionaire regering" Frankrijk en Tunesië scherp tegenover elkaar ik heb iAJjfk, dekens! Minder wind Irak en Jordanië verenigd in „Arabische statenbond" Het woord is aan Beperkingen SUMUAL: Schaatsen in China STUURMAN COHEN Demonstraties in Tunis 72e JAARGANG No 185 VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 303e JAARGANG No 33 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TP TP Tj Tl 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. r1 I 1 1 Verschijnt dageHjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 6E &T i IWssaai ff 1 B M ÉT IF j| IT J1 i fl IS. M Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 JL JL \JL \hA JL JL W JL JL J. ij JLastr \zJL JL \aJL %g& fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijkt OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Tot laat in de avond leek het gisteren, dat zich een lichte verbetering in de Frans-Tunesische betrekkingen begon af te tekenen. Parijs had 's middags met een nieuwe nota aan Bourguiba gepoogd de dialoog te hervatten en het Tunesische staatshoofd heeft zich gisteren in zijn wekelijkse radioboodschap onthouden van uitlatingen, waardoor de tegenstellingen konden worden toegespitst. Uit een uit voerige verklaring van de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Christian Pi- neau, gisteravond voor de Nationale Ver gadering, kwam wel duidelijk tot uiting dat aan een vruchtbaar gesprek van beide zijden voorwaarden worden gesteld, die moeilijk te harmoniseren zijn. Pineau liet weten, dat Frankrijk met Tunesië wil pra ten zonder een mes op de keel en Bourgui ba stelde als eis, dat eerst alle Franse garnizoenen in Tunesië ontruimd zullen moeten worden. Bovendien wenst Tunesië het toekomstige statuut van de oorlogs haven Bizerta met de Atlantische mogend heden, doch zonder Frankrijk te bespre ken. Die laatste voorwaarde is niet alleen voor Parijs onaanvaardbaar, doch lijkt ook moeilijk gerijmd te kunnen worden met de beginselen der Atlantische solidariteit. Bange vraag De mogelijkheden van goede diensten van de kant van Amerika of misschien Marokko of zelfs Italië, die alle drie be middeling hebben aangeboden, worden nog bestudeerd, doch een contact tussen Tunis en Parijs lijkt de eerstkomende da gen niet waarschijnlijk. De Franse re gering ziet zich verplicht rekening te hou den met de nationalistische gevoelens, die zich in Frankrijk steeds sterker doen gel den, en Bourguiba tracht daarentegen kennelijk de troeven uit te spelen, die hij door de verontwaardiging in de hele we reld over het Franse bombardement op Sakiet, in handen heeft gekregen. Eerst zullen de gemoederen tot rust moeten ko men, alvorens het conflict aan de hand van de bestaande verdragen en afspraken tussen beide landen kan worden opgelost. De grote, en bange, vraag is, of onder de huidige gespannen verhoudingen een nieuw incident kan worden voorkomen. Vandaag worden in Tunesië proteststa kingen, betogingen en gebedssamenkom sten tegen Frankrijk gehouden, die wei nig goeds voorspellen. Aan de andere kant zou de geringste onvoorzichtigheid van een Franse officier of onder-officier, in of voor zijn kazerne in Tunesië, een onher stelbare catastrofe kunnen ontketenen. NEW YORK (Reuter) Tunesië heeft de Veiligheidsraad ervan op de hoogte ge- ADVERTENTTE Feestelijke vitamientjes: DOPERWTJES (uit blik) met boter en fijngeknipte peterselie. ADVERTENTIE Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met opklaringen. Meest matige zuid westelijke wind. Vannacht min der zacht, morgenmiddag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. bracht, dat als de Franse troepen in Tu nesië proberen de beperkingen waaraan zij onderworpen zijn, te overtreden, Tu nesië zich „in een toestand van rechtma tige zelfverdediging" zal bevinden. De Tu nesische regering zal dan geen verant woordelijkheid voor de gevolgen kunnen aanvaarden. De Franse militairen in Tu nesië zijn „geen gevangenen of geïnter neerden". Zij kunnen hun kampen elk ge wenst ogenblik verlaten „op weg naar in schepingsplaatsen". De Tunesische re gering wil bij het vertrek behulpzaam zijn. Ook is zij bereid het terugtrekken van be zettingen van afgelegen posten te verge makkelijken. TUNIS (Reuter) De Tunesische po litie heeft de „blokkade" van het hoofd kwartier van de bevelhebber van de Franse strijdkrachten in Tunesië, generaal Gambiez, verscherpt. Vrouwen van Franse officieren verzochten Tunesische vrien den hun kinderen van school te halen. Als Frankrijk vrij is van het kolonialis me. wil Tunesië met dit land samenwer ken, niet alleen in Tunesië maar ook in AÏgérije, zo heeft Bourguiba verklaard Wat er met Sakiet was gebeurd heeft zich tientallen malen in Algerije voorgedaan zonder dat de vrije wereld hierover iets heeft gezegd. „Daarom begrijpen wij dat de Algerijnen zeggen: onafhankelijk of de dood", aldus Bourguiba. Volgens hem moet de vrije wereld de kracht hebben om aan „het Franse kolonialisme" niet alleen in Tunesië, maar ook in Algerije een halt toe te roepen. Franse tegenklacht PARIJS (AFP) Frnkrijk zal bij de Veiligheidsraad een klacht indienen naar aanleiding van „herhaalde schendingen van de Algerijnse grens door uit Tunesië komende elementen", aldus verluidt in officiële Franse kringen te Parys. (Reuter) De klacht zal „zeer binnen kort" worden ingediend in antwoord op het Tunesische verzoek om de kwestie „agressie door Frankryk tegen Tunesië", op de agenda van de Veiligheidsraad te plaatsen. AMMAN (Reuter) Koning Hoessein van Jordanië en koning Feisal van Irak hebben vandaag in het koninklijk paleis te Amman een overeenkomst getekend, die voorziet in de totstandkoming van een Jordaans-Iraakse statenbond. Hieraan zjjn drie dagen van besprekingen vooraf gegaan, die in de afgelopen nacht zyn voortgezet. Aan deze beraadslagingen is, behalve door de twee vorsten, deelge nomen door kroonprins Abdoel Illah van Irak en leden der wederzijdse kabinetten. Naar verluidt zullen beide landen door één regering worden bestuurd, over één leger beschikken en een gemeenschappe lijke buitenlandse politiek en economisch beleid voeren. Beide koningen zullen nog aan het bewind blijven. Koning Feisal wordt symbolisch hoofd van de nieuwe statenbond, aldus een Jor daanse mededeling. Beide landen zullen gezamenlijk hun verdediging verzorgen. De unie zal twee hoofdsteden hebben, Bagdad en Amman, die telkens gedurende zes maanden hoofdstad zullen zijn. De naam van de unie is „Arabische staten bond". Er zal ee~ einde komen aan alle grensformaliteiten. Na onderhandelingen, die, naar verwachting drie maanden zuilen duren, zal er een gemeenschappelijke Jor daans-Iraakse economie gevestigd wordeh. De unie is vanochtend tegelijkertijd in Amman en Bagdad afgekondigd. Zaterdag en zondag zullen in beide landen als open bare feestdagen worden beschouwd. (UP) De fusie van de twee Hasjemieti- sche koninkrijken heeft ten doel hen te versterken tegen verwachte druk van de zijde van de „verenigde Arabische repu bliek" van Egypte, Syrië en Jemen. Te zelfder tijd is deze stap bedoeld als een soortgelijke poging naar verwezenlijking van de reeds lang gekoesterde droom van Arabische eenheid. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 De subsidieregeling voor de particuliere woningbouw wordt met ingang van 15 februari op enkele punten gewijzigd. De huidige regeling ontmoette namelijk be paalde bezwaren in de kringen van het bouwwezen. Bovendien hebben de financieel- economische omstandigheden zich gewijzigd. De rentevoet is gestegen hetgeen bij de oude regeling de huizen moeilijker exploitabel maakt. Het bedrijfsleven toont thans minder belangstelling voor woningen, die bestemd zijn voor hun werknemers, het geen een direct gevolg is van de ontspanning, welke zich thans op de arbeidsmarkt openbaart. De verwachtingen van begin verleden .iaar, dat de particuliere bouw 40.000 woningen zou opleveren, zal als gevolg hiervan niet bewaarheid worden. De financiële en economische omstandigheden hebben deze schattingen parten gespeeld. De subsidieregeling is nu aangepast aan de huidige situatie. Het teruglopen van de bouwactiviteit heeft volgens minister Witte geen catastrofale omvang. De hoop is gewettigd, dat de verbeteringen, welke thans zijn aangebracht, de particuliere wo ningbouw verder zullen stimuleren. De „stekeligheden" uit de oude regeling zyn thans verdwenen. De verbeteringen omvatten vijf punten: Het maximumbedrag aan stichtingskosten, waarboven geen premie meer wordt ver leend, wordt thans naar de gemeentegroep gedifferentieerd. De oude regeling kende geen differentiatie, doch één stichtingsbe drag van 30.000. Thans zal de grens gaan lopen van 27.000 tot 30.000. De maximum-huurprijzen, waarboven geen premie wordt verleend, worden enigszins verhoogd. De oude regeling hield in, dat deze maximum-huurprijs in de ge meenten Amsterdam, Den Haag en Rot terdam 120 per maand bedroeg. Van 15 februari af zal in deze gemeenten een huurprijs van 140 als maximum gelden. De mogelijkheid wordt thans geschapen een geringer premiebedrag te ontvangen bij overschrijding van de maximale stich tingskosten of huurprijzen. Daar de bouw kosten niet steeds strikt te schatten zijn, zodat deze wel eens naar boven kunnen uitlopen, betekent deze faciliteit een grote ruggesteun voor de bouwer, daar volgens de oude regeling het recht op premie ge heel verviel bij overschrijding van de maximumbedragen. De premie zal thans bij overschrijding van de maximumgrens gekort worden met een bedrag, gelijk aan dat van die overschrijding. Ook in de ge vallen, waarbij niet een „bemiddelend or gaan" voor de „eigen" woning wordt in geschakeld (Bouwfonds Nederlandse Ge meenten bijvoorbeeld) zal thans de volle premie toegekend worden, hetgeen ook van toepassing zal zijn voor aanvragers van 65 of ouder. Vooral op deze verrui ming van de mogelijkheid de volle premie te ontvangen, is zeer sterk door bouw ondernemers aangedrongen. Tenslotte zal voortaan de premie toegekend worden aan de aanvrager-initiatiefnemer (de bouw ondernemer) en niet meer aan de eerste eigenaar van de woning bij de eerste be woning. Met deze verandering is minister Witte volledig tegemoet gekomen aan de bezwaren, welke aan de oude regeling kleefden (o.a. verhoging van overdrachts kosten en makelaarsprovisie), en die nog pas uiteengezet waren door de Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Deze nieuwe regeling zal geen extra-last voor de schatkist betekenen. Het budget was erop gebaseerd, dat per maand tussen de 3.000 en 3.300 woningen voor subsidie in aanmerking zouden komen. De nieuwe re geling moet het nu mogelijk maken, dat dit aantal inderdaad zal worden bereikt. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. NOORSE TRUIEN - SOKKEN Simon Koster K a r r Iedere vrijheid wordt omgrensd door de bakening rondom de vrijheid van anderen. Het verkeer in ons land ondergaat sedert enige tijd de invloed van twee soorten van beperkingen: de snelheidsbeperking en de bestedingsbeperking. De eerste soort wordt meer en meer erkend als een gunstige factor voor de verhoging van de veiligheid op de weg; de tweede daarentegen werkt in aanzienlijke mate de onveiligheid in de hand. Beide aspecten zijn gisteren bij de be raadslagingen over de begroting van Ver keer en Waterstaat in de Tweede Kamer door verschillende sprekers naar voren gebracht. Daarbij is uiting gegeven aan groeiende ongerustheid niet alleen over het feit, dat de bestedingsbeperking het vei liger maken van thans onveilige wegen ernstig belemmert, maar ook over de steeds grotere onveiligheid, die in de komende jaren het onontkoombare gevolg zal zijn van een overheidsbeleid dat de verbete ring en uitbreiding van het wegennet niet op z'n minst gelijke tred laat houden met de gestadige toeneming van het gemotori seerde verkeer. Zo wees de heer Maenen (K.V.P.) op de „angstwekkende achterstand" in de wegen aanleg en hij verklaarde ronduit, dat de gevolgen van de politiek der bestedings beperking „catastrofaal voor de verkeers veiligheid" dreigen te worden. De heer Zegering Hadders (V.V.D.) merkte op, dat, hoe ernstig de vertraging in de aanleg van rijkswegen ook is, het nóg erger is gesteld met de provinciale en gemeentewegen. „Er kan bijna niets worden uitgevoerd door de beperkingsmaaaregelen," zei hij. En de heer De Ruiter (C.H.) betoogde, dat af remming van wegenverbetering in enkele jaren tot verkeers-chaos moet leiden. Het kan bijna niet anders of minister Algera moet onder de indruk zijn gekomen van deze talrijke (we hadden er nog meer kunnen citeren) uitingen van ongerustheid over een beleid, dat weliswaar niet in laat ste instantie het beleid van zijn departe ment is omdat het een uitvloeisel is van de politiek der bestedingsbeperking, die voor rekening van het gehele kabinet komt maar waarvoor dat departement niettemin in grote mate de verantwoorde lijkheid draagt. Minister Algera mocht er dan gisteren in de hoofdstad met een zekere trots op kunnen wijzen dat juist deze week een nieuw gedeelte van de rechtstreekse weg tussen Amsterdam en Rotterdam gereed is gekomen, zijn toe hoorders van de RAI hadden als de beleefdheid het hun niet had verboden daartegenover kunnen wijzen op tal van nieuwe wegen en noodzakelijke wegver- beteringen, die -nog steeds niet gereed zijn. Het kan daarom alleen maar nuttig zijn, dat dit onderwerp op dezelfde dag in de Tweede Kamer aan de orde is ge komen, en dat de sprekers toen hun onge rustheid over de stand van zaken niet onder stoelen of banken hebben gestoken. De andere vorm van beperking, de snel heidsbeperking, is in de Kamer algemeen toegejuicht, ook al werd door sommige leden betoogd, dat men de maximum-snel heid van 50 kilometer per uur alleen daar moet voorschrijven waar dat beslist nodig is. Dit voorbehoud hadden de sprekers zich naar onze mening gerust kunnen besparen, want er bestaat toch al een duidelijk merk bare neiging bij de overheid om het maxi mum van 50 k.m., als het rmar éven kan, tot 70 k.m. te verhogen. Een goed voor beeld daarvan biedt juist nu de Zandvoor- terweg in Aerdenhout, waar deze verhoging pas heeft plaatsgehad, hoewel het begrip „bebouwde kom" hier toch wel zeer duide lijk aanwezig is. Nu kan men betogen, dat de Zandvoorterweg een goede, vrije brede verkeersweg is, waar het autoverkeer (be halve op zondagen in het zomerseizoen) gemakkelijk „uit de voeten" kan. Maar dan houdt men geen rekening met overstekende voetgangers, voor wie daar geen enkele beveiligde oversteekplaats bestaat en die tussen snel-rijdende auto's ernstig in ge vaar komen. Temeer daar een maximum snelheid van 70 k.m. door sommige auto mobilisten schijnt te worden beschouwd als een vrijbrief om 90 k.m. te rijden, zoals diezelfde lieden ook 70 reden toen 50 de maximum-snelheid was. Want en dit is de kern van de zaak het politietoezicht is op die weg, zoals trouwens ook op de meeste andere wegen waarvoor maximum snelheden zijn vastgesteld, veel te gering. Minister Algera heeft gisteren een drin gend beroep gedaan op „alle welmenende automobilisten", ertoe mee te werken dat de snelheidsbeperking haar goede uitwer king niet mist. Maar hij zou meer bereiken met maatregelen, waardoor juist de „wel menende automobilisten", evenals alle andere categorieën weggebruikers, zouden worden beschermd tegen hen, die het al leen met zichzelf, maar niet met de rest van de gemeenschap „wel menen". MANILLA (U.P.) Zaterdag: zal op Su matra een revolutionaire regering worden geproclameerd, aldus heeft luitenant- kononel Ventje Sumual op een perscon ferentie in Manilla verklaard. Deze regering zal de democratische sta ten onmiddellijk om erkenning verzoeken. Donderdagavond heeft Radio Padang, op Sumatra, er aan herinnerd dat het ultima tum over tv/ee dagen zou aflopen. Dit zou volgens Indonesische kringen in Djakarta halfelf 'savpnds (16.30 Ned. tijd) zijn. Doch de rebellen lieten zich er tot dus ver niet over uit welke stappen zij zouden nemen, of zelfs maar of zij al dan niet een eigen regime zouden oprichten. „Wij zijn gereed" DJAKARTA (AFP) De Bantengraad heeft in Midden-Sumatra de „staat van oorlog" afgekondigd, zo heeft Radio-Pa- dang bekend gemaakt. Volgens de radio wacht de militaire raad de orders af van kolonel Hussein alvorens een nieuwe mili taire actie te ontketenen „Wij zijn gereed om alle mogelijke ge volgen onder ogen te zien", zo heeft de militaire raad volgens Radio-Padang ver klaard. In Kirin zijn dit jaar de nationale studentenschaatswedstrijden van China gehouden. Het evenement werd geopend met een shoiv van de studen ten van Kirin, die men vrijelijk de „Waterhoofden-parade" zou kunnen noemen. Troepen trouw aan Hussein DJAKARTA (ANP) Radio-Padang heeft donderdagavond bekend gemaakt, dat alle officieren en manschappen in Midden-Su matra hun trouw hebben betuigd aan hun commandant Achmad Hussein, die door de stafchef generaal Nasution is ontslagen. Voorts wprd meegedeeld, dat Hussein een beroep had gedaan op de bevolking van Midden-Sumatra om de pamfletten, die de Indonesische luchtmacht heeft uit geworpen, te verscheuren, te verbranden of in te leveren bij de dichtstbijzijnde autoriteiten. De bevolking werd aangera den te allen tijde kalm en waakzaam te zijn. Na de gewone nieuwsuitzending werd een verklaring van de „Revolutionaire Raad" voorgelezen. „President Sukarno" aldus de verklaring „rust niet uit voor herstel voor zijn gezondheid, noch helpt hij het volk. Hij tracht wapens te ko pen van het? Russische blok, kennelijk om te worden gebruikt ter onderdrukking van de volksbeweging in de „opstandige ge bieden". De uitzending werd „een charter van verdediging en recht" genoemd. President Sukarno werd beschuldigd van het hande len tegen de grondwet. De buitenlandse politiek van de centrale regering te Djakarta bestaat uit het ver nietigen van de vriendschappelijke betrek kingen met de Westerse wereld ten einde Indonesië nader tot het Russische blok te brengen. Dit, aldus Radio-Padang, werd gedaan onder de dekmantel van de strijd om West-Irian terug te krijgen. DJAKARTA (ANP) De militaire com mandant van Zuid-Sumatra, overste Bar- lian, heeft de waarschuwing doen horen, dat „een burgeroorlog tot onze gezamen lijke vernietiging moet leiden". Volgens het Zuidsumatraanse blad „Ba- tanghari Sembilan" heeft een militaire eenheid stellingen betrokken op het vlieg veld van Palembang. ADVERTENTIE PONTIAC HORLOGES NV 1UWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS Vandaag worden er in Tunesië anti- Franse demonstraties gehouden om uiting te geven aan de verontwaardi ging over het Franse bombardement op het Tunesische grensplaatsje Sakiet- Sidi-Joessef. Deze foto werd gemaakt tijdens de betogingen, die woensdag in de straten van Tunis werden gehouden. De demonstranten dragen borden mee, waarop anti-Franse slagzinnen in het Arabisch zijn geschilderd. (Van onze correspondent in Parijs) Na een paar dagen zo lijkt het al thans geaarzeld te hebben, heeft het Tunesische staatshoofd Habib Bourguiba de beslissing genomen de Veiligheidsraad officieel te mengen in het ernstige con flict, dat vorige week zaterdag bij het bombardement van Sakiet met Frankryk is uitgebroken. Maandag of dinsdag zal de Veiligheidsraad in buitengewone zitting bijeenkomen. Het is nog niet bekend, dat als een der vijf permanente leden over het vetorecht beschikt, daarvan ook ge bruik zal maken om de behandeling van de Tunesische aanklacht te blokkeren. Ge ruchten willen dat Frankryk een tegen- beschuldiging opstelt. Belangrijker dan de eventuele diplomatieke gevolgen op inter nationaal terrein, lijkt voor het ogenblik de situatie te zijn, die in Tunesië zelf is geschapen. Ongeveer vijftienduizend Franse soldaten zijn in hun garnizoenen van de buitenwereld afgesneden en op korte termijn zullen zy, in enkele geval len, voedselgebrek krijgen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1