t Ook poollicht op Venus anda en de wijze Meester A m Zie Boven: Veel bewolking CJP.N.-beschuldigingen tegen F. Reuter en B. Brandsen Lipsticks Wereldnieuws Tock ió het zo 2 Rechtse fractie wilde leiding der partij in handen PARFUMERIE Elizabeth Kerkelijk Nieuws Minder afnemers voor meer bakstenen Ontslagen bij betonfabriek Heinkel naar Dublin Oud-KNll-majoor wenst „Janans" salaris Waarom burgemeester Van Hall lid van de Eerste Kamer blijft Nieuwe ambassadeur van Joegoslavië Raad voor luchtvaart Jongen verongelukte met zweefvliegtuig Den Haag krijgt 21 miljoen uit woningbouwlening Voor uitbreiding visserij- school f 550.000 beschikbaar Unilever verkoopt belangen in Noorwegen Benelux-ministers bijeen Theeproduktie op Java met 40 pet gedaald JUISTE KOERS J ZATERDAG 15 FEBRITARI 1958 In een toelichting op de door het partij bestuur der C.P.N. de vorige week tegen twee bestuursleden, de heren F. Reuter en B. Brandsen, genomen maatregelen, wordt gezegd, dat zij door hun handelwijze „hoopten voldoende verwarring te zaaien om op een geschikt moment de leiding van de partij in handen te kunnen nemen". Al dus wordt medegedeeld in het partijblad „De Waarheid". „Fractioneel optreden, het vormen van een eigen kliek in de partij met een eigen standpunt, is een der ergste vergrijpen waaraan communisten zich schuldig kun nen maken", aldus de toelichting. Verder wordt gezegd: „De politieke ver wording van de groep Reuter-Brandsen bleek doordat zij communisten, die in dienst staan van het verbondsbestuur der E.V.C., na maandenlang pressie op hen te hebben uitgeoefend, willen ontslaan we gens hun trouw aan de partij. Hetzelfde was het geval met een leidende functio naris uit een der E.V.C.-bonden, die als partijbestuurslid zijn partij trouw wilde blijven, en door gezamenlijke machinaties van enige uit de partij getreden vakbonds bestuurders en het E.V.C.-secretariaat met ontslag werd gedreigd. Zo wordt gepro beerd de E.V.C. van een steunpunt der strijdende arbeiders te maken tot een steunpunt van de reactie tegen de com munistische partij". „Uit het optreden van de rechtse groep Reuter en Brandsen is steeds duidelijker geworden, dat hun optreden niet gericht was tegen personen in de partijleiding, maar tegen de politiek van de partij en tegen die van de internationale commu nistische beweging. De aanvallen op de leidende kameraden, die de voornaamste verantwoordelijkheid dragen voor de uit voering van de partijpolitiek, moesten als camouflage dienen voor hun werkelijke bedoelingen", aldus de toelichting, waarin voorts met betrekking tot de staking van de Haagse bouwvakarbeiders en de hou ding daarbij van de rechtse groep wordt opgemerkt: „Op een ogenblik dat N.V.V.- ers openlijk in verzet komen tegen de rechtse leiders van hun vakbond en in hun organisatie en de P.v.d.A.-pers uiting geven aan hun ontstemming op een ogenblik ook dat vele arbeiders in ver trouwen naar de E.V.C. zien voor leiding en steun, ondermijnen Brandsen c.s. de autoriteit van hun organisatie en onder graven zij het vertrouwen van de arbeiders in hun eigen kracht", aldus de publicatie in „De Waarheid". advertentie in de nieuwe gewij zigde samenstelling. 9 5 ff Makkelijk aan te brengen, houden de lippen zacht als flu weel In 20 prachtige kleu ren die de gehele dag houden. Etui Argent f '10.50 Etuii Doré f 8.50 Refill f 4.50 (met plastic huls, waardoor de refill ook zonder etui ge bruikt kan worden) ff Zandvoortselaan 75 Heemstede - Tel. 56827 Ruime parkeergelegenheid C 40 Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eenrum G. R. Brink te IJs- brechtum; te Bruchem en Kerkwijk J. Jongerden, kand. te Huizen (N.H.); te Heerewaarden (toez.) K. G. de Noord, kand. te Wehe; te Gendt (Betuwe) J. Rib- bink, kand. te Ruurlo; te Leerbroek en te Lopik J. Smit, kand. te Vinkeveen; te Dussen (N. Br.) J. A. de Waard, kand. te Rijsoord. Bedankt voor Veenendaal J. T. Doornenbal te Oene. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-Oost (6de pred.pl.) J. van Leeuwen te IJmuiden en C. P. T. Rijper te Amsterdam-Oost. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Zuidhorn R. Houwen te Nijmegen. Aangenomen naar Zwolle (vac. R. H. Bremmer) Z. G. van Oene te Slie- drecht. Bedankt voor Leeuwarden (3de pred. pl.) C. W. Thijs te Voorburg. Beroepen te Oostkapelle H. van Gilst te Dirksland. Bedankt voor Hendrik Ido Ambacht H. Rijksen te Vlaardingen. Geref. Gemeenten Tweetal te Barneveld M. Blok te Rijs- sen en W. C. Lamain te Grand-Rapids, van wie laatstgenoemde is beroepen. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Zwolle en Enschedé H. L. G. Ouwerkerk te Tiel. De Nederlandse baksteenindustrie meldt dat er in 1957 1592,5 miljoen metselbak- stenen geproduceerd zijn tegen 1497,5 mil joen in 1956. De aflevering van deze stenen daalde echter. In 1957 werden 1478,7 mil joen metselstenen afgeleverd, tegen 1491,6 miljoen in 1956. De produktie van gebakken straatstenen bedroeg in 1957 531,1 miljoen straatklinkers tegen 535,6 miljoen in 1956. Verzonden werd in 1957 464,9 miljoen stenen, tegen 532,4 miljoen in 1956. Wegens de vertraagde uitvoering van de opdrachten voor bouwmaterialen voor woningen tengevolge van de bestedingsbe perking heeft de directie van de beton fabriek P. van Dijk jr. te Alphen a. d. Rijn een twaalftal leden van het personeel ont slag moeten aanzeggen. De ontslagen zullen volgende week ingaan. De Dundalk Engineering Company te Dublin heeft van de Heinkel-fabrieken in Stuttgart alle fabrikatierechten van de Heinkel „Kabinenroller" overgenomen. De gehele fabrikage van deze miniatuur auto wordt van Duitsland overgebracht naar Dublin. In Dundack zullen de „Kabi nenroller" voor de exportmarkt gebouwd worden. De Heinkelfabrieken in Stuttgart zullen zich uitsluitend gaan toeleggen op de vliegtuigbouw (UP) De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft conclusie genomen in het ge ding van mr. E. J. Froeling, oud-majoor van het Kon. Ned. Indisch Leger, tegen de Staat der Nederlanden over de vraag of de staat de salarissen van de oud-KNIL- militairen over het tijdvak van de Japan se krijgsgevangenschap behoort te beta len. De rechtbank te 's Gravenhage had in 1956 de vordering toegewezen, maar in hoger beroep is dit vonnis vernietigd, waartegen de heer Froeling in cassatie was gegaan. De procureur-generaal heeft geconclu deerd tot verwerping van het beroep van de heer Froeling. Het geding betreft de interpretatie van artikel 2a van de Garantiewet Militairen KNIL. De staat betwist dat volgens dit ar tikel aansprakelijkheid van de staat be staat ten aanzien van de niet betaalde bezoldiging over het tijdvak in Japanse krijgsgevangenschap doorgebracht. De procureur-generaal was van mening dat bij aanvaarding van het standpunt van de eiser een opmerkelijke discrimina tie zou ontstaan tussen de reeds vóór 26 de cember 1949 ontslagen militairen en de militairen waartoe de heer Froeling be hoort. Die eerste categorie gewezen mili tairen zou bij eisers opvatting bedoelde nabetaling niet ontvangen. Volgens de pro cureur-generaal heeft de wetgever niet be doeld dat het betwiste voorschrift ook op de nabetaling betrekking zou hebben, zo dat een aanvulling of correctie van de wets tekst rechtstreeks Tegen de bedoeling van de wetgever zou indruisen. De Hoge Raad zal 28 maart arrest wijzen. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. heeft medegedeeld, dat hij lid van de Eerste Kamer zal blijven. Hij was. toen hij het burgemeesterschap van de hoofdstad aanvaardde, van plan geweest als senator te bedanken. Mr. Van Hall heeft namelijk gemerkt, dat de houding van de ambtenaren der ministeries anders is, wanneer men Ka merlid is. Daarom acht hij het gunstig voor de stad Amsterdam dit lidmaatschap te handhaven, te meer daar er nog tal van onderwerpen tussen de regering en het bestuur van de hoofstad te bespreken zijn. De heer Branko Draskovic is benoemd tot ambassadeur van Joegoslavië in Den Haag. De heer Draskovic is 46 jaar en geboren in Montenegro. Aan de universi teit van Belgrado behaalde hij zijn mees tertitel in de rechten. Van 1941 af heeft hij aan de zijde der partisanen gevochten. In 1943 trad hij als lid toe tot de Joegosla vische communistische partij. In 1945 werd hij benoemd tot hoofdredacteur van ..Politika", het belangrijkste dagblad in Joegoslavië. In 1950 ging hij als corres pondent voor dit blad naar Parijs. Daar was hij tevens correspondent van het Joegoslavische nieuwsagentschap. In 1953 ging hij in de diplomatieke dienst. Hij werd hoofd van de afdeling pers en voor lichting van het ministerie van Buiten landse Zaken in Belgrado. De Raad voor de Luchtvaart heeft uit spraak gedaan in drie zaken, welke onge vallen met vliegtuigen betroffen. Het ern stigste ongeval was dat op 1 juli 1957, toen een zweefvliegtuig, bestuurd door de 15-ja- rige jongen uit Sprang Kapelle, na een normale start van het vliegveld Gilze Rijen van een hoogte van 150 meter neerstortte. De jeugdige vlieger kwam om het léven. Een deskundige van het Nationaal Lucht vaartlaboratorium had bij het onderzoek geconstateerd dat de stuurknuppel vroe ger op zeer slechte wijze was gelast. Hij achtte het onwaarschijnlijk dat een jonge man van 15 jaar zoveel kracht zou heb ben dat hij de knuppel in tweeën zou heb ben getrokken. Overeenkomstig het oor deel van de deskundige is de Raad voor de Luchtvaart van mening dat de breuk van de stuurknuppel is ontstaan als gevolg van het ongeluk. De raad nam als enige verklaring van de oorzaak van het ongeval aan, dat de nog niet ervaren zweefvlieger, die zonder zonnebril pal tegen de zon invloog, verblind is geraakt en als gevolg daarvan een fata le stuurbeweging heeft gemaakt. De tweede zaak betrof een 26-jarige vlie ger uit Haarlem, die op 19 juni 1957 bij sproeiwerkzaamheden met een Piper Cup een noodlanding moest maken bij het dorp 's Heer Abtskerke in Zeeland en daarbij tegen een boom botste, waardoor het toe stel ernstig werd beschadigd. De piloot bleef ongedeerd. Naar het oordeel van de raad is dit on geval veroorzaakt doordat de motor we gens brandstofgebrek op geringe hoogte af sloeg. De bestuurder had tijdens de vlucht zonder blijkbare noodzaak van de linker- op de rechtertank wergeschakeld, hoewel de rechtertank slechts een als reserve be doelde kleine hoeveelheid brandstof bevat te. Indien hij zich van tevoren behoorlijk had vergewist van de inhoud van beide tanks, zou hij deze handeling stellig heb ben nagelaten. Voorts bleek dat het onder houd van de benzinekraan niet naar beho ren is geschied. Het gebeurde toont naar het oordeel van de raad aan, dat de be stuurder zich kennelijk onvoldoende re kenschap heeft gegeven van de beschik bare brandstofhoeveelheid. Deze houding getuigt van een nonchalante wijze van vlie gen en op grond van deze overweging acht de raad een berisping op zijn plaats. Een 35-jarige verkeersleider van de Ko ninklijke Luchtmacht uit Hilversum was bij een start op het vliegveld Deelen op 4 juli 1957 in een korenveld neergekomen, waarbij net vliegtuig werd beschadigd. Naar het oordeel van de raad is dit onge val veroorzaakt door het feit dat de lange benen van de bestuurder een goede wer king van de stuurorganen van dit kleine vliegtuig hebben belemmerd. De raad achtte het wenselijk dat de directeur-ge neraal van de Rijksluchtvaartdienst aan dacht aan deze stuurconstructie besteedt. De raad zag geen aanleiding de bestuur der enigerlei straf op te leggen. Poollicht, het verschijn sel dat deze week. weer op vele plaatsen op het noordelijk halfrond is waargenomen, ook in ons land, komt niet al leen op de aarde voor. Een Amerikaanse astro noom heeft het kort ge leden ook op Venus ont dekt. Dr. Gordon Newkirk uit Colorado heeft op het donkere gedeelte van Venus een licht schijnsel waargenomen dat hij toeschrijft aan dezelfde oorzaak die ook de hand heeft in het ontstaan van ons pool licht: materiële deeltjes (geen straling dus), die uit de zon komen bij het optreden van zonne vlammen. In januari het is hier toen gemeld liep Venus juist tussen de zon en de aarde door en keerde ons dus toen haar donkere kant toe. Ook nu is Venus nog maar een betrekkelijk klein eindje naar rechts (naar het westen) gevor derd en afgezien van de smalle sikkel die zij nu aan de linkerkant ver toont is zij dus nog over wegend. donker. Het. is logisch, te ver wachten dat van de stroomde eitjes die bij zo'n zonne-uitbarsting de ruimte in „spuiten" (met snelheden van honderden kilometers per seconde) ook Venus haar portie krijgt; eer der zelfs dan wij, door dat Venus' baan dichter bij de zon ligt. Een van de vragen die de wetenschapsmensen bezighoudt heeft be trekking op de „dikte" van zo'n stroomdeeltje. Vormen zij een vrij nau we bundel, zoals een waterstraal uit een brandslang, dan zou het dus na een zonne-uit barsting kunnen gebeu ren dat de straal Venus Morgenster Venus in haar huidige gedaante: het grootste deel van de schijf is donker. wel treft en .de aarde niet of, omgekeerd, Ve nus mist en de aarde wel raakt. Men heeft hierin nog niet voldoende inzicht. Maar dr. Newkirk hoopt op een nieuwe kans (die hij luellicht deze week al heeft gehad). Venus is bezig, zich steeds ver der te verwijderen van de lijn zon-aarde; aan de hemel gemeten be draagt die afstand op het ogenblik al een graad of vijfentwintig. Mocht blijken dat ook wanneer Venus en de aarde, van de zon af be keken, in vrij ver uit- eenliggende hemelstre ken staan, toch op beide planeten poollicht ont staat, dan kan dat wij zen op een grote diver gentie van de stroom zonnedeeltjes. In dat geval kan er misschien in de toe komst een praktische ka7it aan deze waarne mingen zitten: de deel tjes in kwestie, die al tijd minstens twee et malen nodig hebben om de aarde te bereiken, komen eerder op Venus aan. Bij een gunstige stand van Venus zou het poollicht op die pla neet ons dan kunnen „waarschuwen" voor te verwachten radiostorin gen in het komende et maal bij ons, zoals de nieziwsdieiist van het ANP de boeren nacht vorst aankondigt. Lichtschijnsels aan de donkere kant van Venus zijn trouwens al eerder waargenomen, niet al leen door de Russische astronoom Kozirew in 1954, maar ook door de Italiaan Riccioli in 1643. Hij signaleerde een „asgrauw" licht op Ve nus' donkere zijde, dat- in die tijd echter niet kon worden thuisge bracht. g: v. w. De n.v. Bank voor Nederlandse Gemeen ten heeft aan 's-Gravenhage uit de op brengst van de eerste nationale woning bouwlening 1957 een bedrag van f21.657.000 aangeboden. Zij zal bestemd zijn voor consolidatie en verdere financie ring van reeds onder handen zijnde wo ningbouwwerken en daarmee samenhan gende werken. De rente is zes procent, de aflossing geschiedt in twintig jaarlijkse termijnen, aanvangende op 15 nov. Boven het Middellandse Zeegebied, men. Waarschijnlijk zal ons land zich ge- Zuid-Frankrijk en het Alpengebied h'and- durende het weekeinde in het overgangs- haaft zich een krachtig hogedrukgebied, waarin fraai weer voorkomt met hoge middagtemperaturen. In Zuid-Frankrijk werden vrijdag temperaturen bereikt van 26 graden, in midden-Frankrijk en Zuid- Duitsland van 20 graden. Ook ons land bevindt zich nog steeds in de zachte lucht, al worden de temperaturen niet zo hoog. In Limburg is wel reeds enkele dagen 15 graden of wat meer gemeten, maar in het noordwesten van het land, waar de lucht- aanvoer bij zuidwestelijke wind in hoofd zaak over zee plaats heeft, werd het niet warmer dan omstreeks 10 graden. Zater dagmorgen trok langs Schotland nog een zwakke storing in oostelijke richting. Deze wordt gevolgd door een nog in betekenis toenemend gebied van hoge luchtdruk, dat langs een vrij noordelijk gelegen baan de oceaan overtrekt. Onder invloed hiervan zal in Schotland en Noord-Engeland de wind tijdelijk meer naar het noordwesten tot noord draaien, waarbij wat koudere lucht in de richting van ons land zal stro- gebied tussen deze lucht en de warme ver der naar het zuiden aanwezige lucht, be vinden, waarbij plaatselijk wat regen of motregen kan vallen. De winden nemen nog wat verder af en de temperaturen zullen voornamelijk in het noorden van het land wat lager worden. WEERRAPPORTEN Zondag 16 februari Zon op 7.55 uur, onder 17.54 uur. Maan op 6.24 uur, onder 16.04 uur. Maandag 17 februari Zon op 7.53 uur, onder 17.56 uur. Maan op 6.53 uur, onder 17.09 uur. Maanstanden 18 febr. 16.38 uur nieuwe maan. 26 febr. 21.51 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 16 februari Hoog water 2.31 en 14.49 uur. Laag water 10.21 en 22.48 uur. Maandag 17 februari Hoog water 3.18 en 15.30 uur. Laag water 11.09 en 23.28 uur. Temperaturen biu ten- te en binnenland, heden c morgen 7 uur. Neerslag: t/J f V 2 laatste 24 uur o c ÏL 4> aS Helsinki geheel bew zzw -4 0 Stockholm onbewolkt wnw -1 1 Oslo onbewolkt wnw -6 0,1 Kopenhagen zwaar bew. wnw 3 3 Aberdeen licht bew. windst. -1 0,5 Londen geheel bew. wzw 11 0 Amsterdam geheel bew. zw 10 0 Brussel zwaar bew. zw 12 2 Luxemburg half bew. zw 7 0 Parijs licht bew. ozo 8 0 Bordeaux zwaar bew O zo 12 0,2 Grenoble licht bew. zw 5 0 Nice zwaar bew. nnw 12 0 Berlijn zwaar bew. wnw 11 2 Frankfort zwaar bew. zw 10 0 München zwaar bew. zw 7 0 Zürich half bew. windst. 4 0,5 Genève onbewolkt windst. 3 0 Locarno onbewolkt ono 0 0 Wenen half bew. wzw 8 0 Innsbruck half bew. windst. 1 0 Rome mist, ono 11 0 Ajaccio mist O 9 0 Madrid licht bew. windst. 10 0 Mallorca licht bew. n 10 0 Algiers mist windst. 10 0 Den Helder lichte regen zw 10 0,1 Vlissingen geheel bew. wzw 11 2 Eelde zwaar bew. wzw 9 0,1 De Bilt geheel bew. zw 11 0,1 Twente geheel bew. zw 11 0.2 Eindhoven lichte regen wzw 11 2 VIv. Z.-Limb. zwaar bew. zzw 11 2 64. De schiettent van de heer Trefkens trok veel belangstellenden. En het was opvallend, dat de beste schutters allemaal lieden waren, die eerder de magische be handeling hadden ondergaan in de tent van de wijze, die zij nu met zoveel geest drift vernielden. Daarom zou er voor eerst wel geen einde komen aan de salvo's, die de oosterse missie roemloos dreigden te beëindigen. Toen Joris dan ook zag, dat er weinig meer te redden viel, besloot hij om tenminste het geld in veiligheid te brengen„Oef, de grond wordt mij hier te heet onder de voeten", mompelde hij, terwijl hij met pijnlijke zorg de biljetten bundelde en in een doos stopte. „Ik moet maken, dat ik hier vandaan kom, voor ik mijnhm, reserves moet offeren!" Op dat ogenblik rukte een goedgericht schot hem de doos uit de vingers, zodat de waardepapieren in het rond fladderden. In de schiettent aan de overkant ging een gejuich op. „Hoera!", hoorde men de heer Trefkens brullen. „Prijs!! Wat een pracht- schot!" Dat prachtschot maakte een einde aan Joris' reserves en boven de trieste resten van zijn bloeiende onderneming verscheen schielijk een witte vlag, die energiek heen en weer werd gezwaaid Tussen Unilever n.v. en de Noorse maat schappij a/s Borregaard is in beginsel overeenstemming bereikt omtrent de ver koop van Unilever's belangen in de Nor- diske Fabriker De-no-fa a/s en a/s Lille- borg Fabriker aan Borregaard voor een bedrag van 4'/2 miljoen Engelse ponden in contanten. De-no-fa bezit in Noorwegen een fabriek voor de harding en raffinage van oliën en vetten en Lilleborg olie- en zeepfabrieken. BRUSSEL (Belga) Het ministercomi té van Benelux vergadert vandaag in Brus sel. De agenda omvat: 1) goedkeuring van de besluiten van de in december jl. gehouden bijeenkomst door de beperkte interministeriële groep inza ke de gelijkschakeling van de landbouw politiek en de totstandkoming van een ge meenschappelijk stelsel voor de bere kening van de kostprijs der landbouwpro- dukten. 2) goedkeuring van het ontwerp van ge meenschappelijke memorie van toelich ting van het unieverdrag bestemd voor de drie parlementen. 3) onderzoek van de conjunctuurtoestand in de drie landen. 4) het programma der gemeenschappe lijke handelsbesprekingen in 1958. (Van onze correspondent in Djakarta) De theemarkt te Djakarta is bijna lam gelegd. Normaal worden er per week 2500 kisten thee verhandeld, maar nu zijn de transacties teruggelopen tot 1500 kisten in dezelfde periode. Uit bronnen, die in nauw contact staan met de theeplantages, vernamen wij, dat de vermindering van het aanbod te wijten is aan een teruggang der produktie met veertig procent. Een en ander wordt ver oorzaakt door het optreden van een scha delijke bladluis. Dit euvel heeft thans bij na alle theeplantages op West-Java aange tast. De strijd tegen de luis kan momen teel echter niet effectief worden gevoerd, doordat het personeel van de plantages er niet aan deelneemt. Strafbaar. President William Tubman van de Afrikaanse negerrepubliek Liberia heeft de volksvertegenwoordiging ver zocht een wet tegen rassendiscrimina tie uit te vaardigen. De wet is gericht tegen buitenlandse maatschappijen die rassen-onderscheid hebben ingevoerd in kerken en op scholen in Liberia. Het wetsontwerp beoogt segregatie en dis criminatie strafbaar te stellen met boe ten tot 120.000 gulden en deportatie van buitenlanders of gevangenisstraf voor Liberianen. Afgewezen. Ex-president Perón van Ar gentinië zou, naar uit goede bron in Ciudad Trujillo, de hoofdstad van de Dominicaanse Republiek, wordt verno men, een visum voor West-Duitsland hebben aangevraagd. Dit verzoek zou echter door Bonn zijn afgewezen. Verschalkt. Een groep studenten van de universiteit van Manchester heeft de bewaking van het atoomcentrum te Dounway in Schotland, waar de reac tor voor de eerste Britse atoomonder zeeboot wordt gebouwd, verschalkt. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn negen studenten erin geslaagd het cen trum binnen te dringen en onopgemerkt aan de reactor een zwart vaantje te bevestigen. Vorig jaar zomer deden zij hetzelfde in Calder Hall. Groot man. In een nieuw deel van de grote Russische encyclopedie, waarop twee jaar is gewacht, wordt Stalin een groot man genoemd ondanks fouten in zijn karakter en verkeerde beslissingen. De ze officiële biografie van Stalin beslaat slechts zes pagina's. De laatste uitga ve van de encyclopedie welke tijdens Stalins leven werd uitgegeven, bevatte een levensbeschrijving van 87 bladzij den, met veertien foto-pagina's. Ontploffing. Een gasbrand na een ontplof fing in een zwavelmijn bij Caltanissetta op Sicilië heeft aan acht mijnwerkers het leven gekost. Er werden 64 mijn werkers gewond, sommigen zeer ern stig. Uitgewoed. Het afgelopen jaar zijn in Groot-Brittannië meer dan twaalf mil joen gevallen van Aziatische griep ge constateerd, aldus blijkt uit het week overzicht van de Wereldgezondheids organisatie (W.H.O.). Ongeveer tien percent van de beroepsbevolking heeft, sinds het uitbreken van de epidemie in de zomer van 1957, als gevolg van de ziekte drie of meer dagen niet kunnen werken. In Zwitserland en de Verenig de Staten is de ziekte vrijwel uitgewoed. Vluchtkoffers. President Jiménez heeft bij zijn haastige verti'ek uit Venezuela en kele koffers met ruim 23 miljoen gul den aan aandelen, chèques op buiten landse banken en andere waardepapie ren achtergelatën, aldus is in Caracas bekendgemaakt. Zijn bezit wordt ge schat op 400 miljoen gulden, waarvan het grootste deel in het buitenland is belegd. Terugtocht. De Sovjet-Unie zal op zeer korte termijn 17.000 man troepen uit Hongarije terugtrekken, meldt het Sov- jct-pè'rsbüreau Tass. Deze maatregel wordt genomen in het kader van de algemene sterktevermindering van de Russische weermacht. Moeilijkheden. De vier leden van de rege ring van Monaco zijn vrijdag uit pro test uit de vergaderzaal van het parle ment weggelopen, nadat het eenstem mig een motie had aangenomen, waarin wordt aangedrongen op grondwetswij ziging en verandering in het bestuur van het vorstendom. De zeventien aan wezige leden stemden allen voor de mo tie. De Nationale bond van onafhankelij- ken, die voorstander is van een consti tutionele monarchie in plaats van de absolute macht an de vorst, verkreeg vorige maand elf van de achttien ze tels in het parlement. Gevaarlijk. De Britse minister voor Volks gezondheid, Derrick Walker-Smith, ver klaart in een memorandum dat tachtig percent van de dodelijke ongevallen ten gevolge van brand in 1956 waren toe te schrijven aan het vlamvatten van kleding, voornamelijk van nachtjapon nen. De minister beveelt daarom het dra gen van pyjama's in plaats van nacht japonnen aan. Manieren. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat een Roemeens employé van de Britse legatie in Boekarest, George Balica, woensdagavond buiten het gezant schapsgebouw is gearresteerd door vijf mannen. De vrouw van Balica werd tegen de grond gesmakt. Balica werd in een auto geduvvd en weggevoerd. DE POLYNESIëRS en Micronesiërs die de Stille Zuidzee bevoeren gebruikten voor het bepalen van richting en afstand uiter aard nog andere middelen dan wind en water, die midden op de Oceaan geen of onvoldoende gegevens verstrekten. Zij hadden enige kennis van de sterren, waar van sommigen onder hen 150 stuks bij naam kenden en bovendien wisten zij de tijden en positie van iedere ster, alsmede op welke tijden f bepaalde sterren zekere ei landen zouden passeren, zodat zij bij het koersen in volle zee daarmee rekening konden houden en hun koers daarnaar konden bepalen. Ook de vo- V. gels, die op grote afstand land kunnen waarnemen, verleenden in open zee hun diensten zoals ze dat bij andere zeevarende volken lang vóór dien reeds hadden gedaan. Foeniciërs en Noorman nen hebben op hun tochten vogels mee genomen en de bewoners van de Zuidzee- eilanden hielden voor dat doel fregatvogels die linea recta naar het dichtstbijzijnde land vliegen, zodat de zeevaarders slechts hun koers hadden te volgen. Voor datzelfde doel werden de vluchten van de Jan van Genten nauwkeurig gadegeslagen, omdat deze vogels 's middags van hun visgronden terugkeren om op het land hun jongen te voederen. Ook de kreten van vogels in de nacht of overdag konden aanwijzingen geven over de nabijheid van land. Maar het waren ook weer niet de vogels alléén, die de eilandbewoners behulpzaam waren op de lange zeetochten. Vissen kon den in dit opzicht van bijna evenveel be tekenis zijn, vooral de soorten die zich in de nabijheid van de kusten ophouden en zich maar zelden in de open oceaan ver- tonen. Het merkwaardigst is in dit ver band echter het zoogdier, dat de aanwe zigheid van land op nog veel grotere af stand kan waarnemen dan de vogels. Voor dit doel werden op deze verre tochten dan ook herhaaldelijk zoogdieren meegenomen, die de plaats van de land-ziende vogels moesten innemen. In het bijzonder het varken, dat een afkeer van water heeft, blijkt uiterst gevoelig te zijn voor de nabijheid van land en het is dan ook alge meen bekend dat de zeevaar ders van Tahiti op hun lange zeereizen varkens meena men, wier gevoelige neus op grote afstand, de aanwezig heid van land waarnam. Uit de tekenen van opwinding die de dieren vertoonden kon dan worden opgemaakt, dat zich - vaak ver buiten zicht r land. bevond en we kunnen het rustig aan deze navigators van de oceaan overlaten dat kleine stipje in de oneindigheid van de uitgestrekte waterplas te vinden! Zo vre selijk mysterieus behoeven we de „land- gevoeligheid" van de varkensneus nu ook weer niet te vinden, want ook mensen hebben de ammoniakgeuren van de guano- rijke Peruaanse stranden op vele tiental len mijlen afstand kunnen waarnemen. De neus van het varken die aanzienlijk ge voeliger is, heeft uiteraard wat minder duidelijke geuren nodig om dienovereen komstig te reageren. Over lange zeereizen gesproken, wist u dat niet Magehaes, maar 18 anderen het eerst de tocht om de wereld hebben vol bracht! Daarover maandag. (Nadruk verboden) li. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2