Uitgaan in Haarlem FILATELIE cAnsti N.V. „RIPPERDA" Martine Carol bokst het voor elkaar in „Nathalie" Lezen en laten lezen gordijnstoffen Nogmaals Indonesië zaterdag 15 februari 1958 toneel muziek diversen tentoonstellingen Haal de lente in huis met WYERS Décorstoffen VOOR AL UW SCHILDERWERKEN EEN FILM MET HUMOR p. w. Franse Gastdirigenten bij het Nederlands kamerorkest KERKELIJK LEVEN IN DOKTERS WACHTKAMER Zondag 16 februari. Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft on der regie van Henk Rigters een voor stelling van het blijspel „Wie is Janus?" van Carolyn Green. Medewerkenden zijn onder anderen Mary Dresselhuys, Mien Duymaer-van Twist, Joan Rem- melts en Louis Borel. Het decor werd ontworpen door Edo Spier. Maandag 17 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft onder regie van Karl Guttmann weer voorstellingen van „Het dagboek van Anne Frank" met Martine Crefcoeur in de hoofdrol. Dinsdag 18 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" her haalt een voorstelling van „Het dagboek van Anne Frank", de door het echtpaar Frances Goodrich en Albert Hackett ver vaardigde toneelbewerking van „Het achterhuis". Woensdag 19 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Nogmaals geeft de Arnhemse toneelgroep „Theater" een voorstelling van „Het Dagboek van Anne Frank". De voornaamste rollen worden vertolkt door Martine Crefcoeur, Robert de Vries en Jules Croiset. De decors wer den ontworpen door Boris Aronson. Donderdag, 20 februari, Stadsschouw burg, 20 uur: De toneelgroep „Thea- UNO. Op 14 april a.s. geeft de post dienst van de UNO twee postzegels uit. Het zijn een 3 cent (blauw) en een 8 cent (purper). De zegels zijn ontworpen door Olav Mathiesen uit Denemarken, lid van het U NO-secretariaat te New York. 7,e geven beide een afbeelding van de Central Hall, Westminster, Lon den. Het zijn de eerste zegels van een serie die de gebouwen waarin de zit tingen van de Algemene Vergadering van de UNO plaatsvonden, in beeld brengt. Het eerste gedeelte van de eer ste zitting in 1946 werd in de Central Hall gehouden. SURINAME. - Ter gelegenheid van het 120-jarig bestaan van het toneel gezelschap „Thalia" geeft de Surinaam se postadministratie binnenkort een serie postzegels van vier waarden uit. De voorstellingen hebben betrekking op het schouwburgbezoek in het heden i en in het verleden. De serie bestaat uit de volgende waarden: 7*/s ct. Jet. (blauw en zwart), 10 ct. 5 „ct. (violet l en zwart), 15 ct. 71/» ct. (groen en zwart) en 20 ct. 10 ct. (oranje en- zwart). De zegels zijn van 15 februari' af aan de filatelistenloketten in Neder land verkrijgbaar. De verkoopprijs in Ned. crt. bedraagt f 1.56 per serie. ISRAELDe Onafhankelijkheidsdag en de 10e verjaardag van de proclama- tie van de staat Israël zal o.m. worden gevierd door de uitgifte van een post- zegel van 400 pruta (donkergroen, licht groen en zwart). De zegel, ontworpen door Otte Wallish uit Tel Aviv, toont een symbolische voorstelling: een Menora (kroonkandelaar met zeven ar men) en een olijftak met 10 bladeren als zinnebeeld voor de 10 jaren onaf- f- hankelijkheid. De zegel is gedrukt in fotolitografie. Hij zal in de loop van april verschijnen. 8 LIECHTENSTEIN. - 18 maart a.s. verschijnt de vijfde sportserie in de waarden 15 rp., 30 rp., 40 rp. en 90 rp. fc 8 3 De zegels brengen respectievelijk de f c volgende takken van sport in beeld: zwemmen, schermen, tennissen en h wielrennen. Op dezelfde dag komen j ook twee postzegels uit naar aanleiding i van de Wereldtentoonstelling in Brus- 8 sel, n.l. 25 rp. en 40 rp. Beide waarden geven een kaart in reliëf van het vor stendom. De twee series zijn ontworpen door prof. Josef Seger uit Wenen en gedrukt bij de Zwitserse drukkerij Courvoisier S. A. te La Chaux-de-Fonds ter" geeft een abonnementsvoorstelling van „Omzien in wrok" (Look back in anger) van John Osborne. Robert de Vries heeft de regie. Medewerkenden zijn onder anderen Anne-Marie Heyligers, Anny de Lange en Kees Brusse. Zaterdag 22 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft de eerste voorstelling in Haarlem van het blijspel „Toontje heeft een paard gete kend" van Lesley Storm. Fie Carelsen speelt hierin de laatste rol van haar to neelloopbaan. Zondag 23 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Nogmaals geeft de Haagse Come die met Fie Carelsen in de hoofdrol een voorstelling van „Toontje heeft een paard getekend". Cees Laseur heeft de regie. Medespelenden zijn: Maria de Booy, Cees Laseur, Jan van der Linden en anderen. Maandag 17 februari, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeelt de stadsbeiaardier Arie Peters weer het carillon van de Grote Kerk, eveneens kan men hem besluisteren op vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdagmiddag van twaalf uur tot half een bespeelt Ari Peters het carillon ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Marijke. Dinsdag 18 februari, Rembrandttheater, 12.40 uur: Gedurende veertig minuten treedt in het Pauzetheater op het Ken- nemer Kwintet, afgewisseld door een op treden van Ben van Dijk (trompettist bij het N. Ph. O.) als pianovirtuoos. Woensdag 19 februari, Hoofddorp, 20 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Or kest geeft onder leiding van Henri Arends een concert in de Beurshal te Hoofddorp. Het programma vermeldt de Symfonie nr. 29 in A (K.V. 201) van Wolfgang Amadeus Mozart, een concert voor trompet en orkest van Haydn, de „Carmen"-suite van Bizet en „De to venaarsleerling" (L'Apprenti sorcier) van Dukas. Donderdag 20 februari, Brinkmann, 12.40 uur: In het Pauzetheater bespreekt de hoboïst Jacques Moolenijzer het con cert, dat het Noordhollands Philharmo nisch Orkest op 25 februari in het Rem brandttheater zal geven. Maandag 17 februari, Concertgebouw, 20 uur: Het orkest van de Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering dei- Toonkunst geeft onder leiding van Ma- rinus Adam een uitvoering. Het pro gramma vermeldt werken voor orkest van Rameau en Johann Sebastian Bach, het eerste deel uit het Kroningsconcert van Mozart en het eerste deel uit het Tweede Pianoconcert van Rachma- ninov. Zaterdag 22 februari, Heemstede, 20.15 uur: In het „Huis met de sleutels" aan de Bronsteeweg zal Ans Wiersema een zangrecital geven, waarbij zij aan de vleugel wordt begeleid door Heieen An- dré de la Porte-Hubbeling. Het program ma vermeldt liederen van Caldara, Per- golesi, Hendrik Andriessen, Johann Se bastian Bach, P. Ketting, Bartók, Or- thell en Kódaly. „GELÓÓF ^ËN WETENSCHAP" Maandag 17 februari, Brinkmann, 20 uur: Dr. A. L. Constandse houdt zijn zesde voordracht in de cursus „Het wereldge beuren van heden". Maandag 17 februari, Brinkmann, 21 uur: Lucy Schouten houdt haar tweede en laatste voordracht in de met lichtbeel den en grammofoonklanken geïllus treerde cursus over „Indianen in Ame rika". VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 17 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Prof. dr. Garmt Stuiveling houdt zijn tweede lezing over de sohrijver Si mon Vestdijk. Woensdag 19 februari, Frans Halsmu seum, 20 uur: Mr. J. Bierens De Haan houdt zijn tweede en laatste lezing over „Onze sociale existentie" in de cursus „De mens in de samenleving". Vrijdag 21 februari, Minervatheater, 20 uur: Dr. E. F. Jacobi, directeur van Ar- tis, houdt zijn tweede lezing in de cur sus „Dieren met gevoel en verstand", waarbij lichtbeelden worden geprojec teerd. FILMVOORSTELLINGEN Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur nogmaals vertoning van „In het jacht gebied der haaien". Lidotheater: Zaterdag 23.30 uur en zon dagochtend 11 uur vertoning van „The Glenn Miller-story" met James Stewart en June Allison, Studiotheater: Zondagochtend 11 uur op nieuw vertoning van „In einer kleinen Konditorei" met Paul Hörbiger. ANDERE BIJEENKOMSTEN Zaterdag 15 februari, Mendel-College, 20 uur: In de aula van de school geven leerlingen van het Mendel-College een opvoering van „Het dievenbal", een blij spel van Jean Anouilh in de vertaling van Gerard Rekers. Jan W. van de Ven heeft de regie. Zaterdag 15 februari, Minerva Theater, 14.30 uur: Aerdenhouts kindertoneel geeft ten behoeve van poliopatiënten een' opvoering van „Klein Duimpje en de reus". Zaterdag 15 februari, Heemstede, 19.30 uur: In Dreefzicht wordt voor leden van de vereniging „De Oosthoek" een caba retavond gegeven waaraan medewer king wordt verleend door onder andere „The Ballroom Players". Zondag 16 februari, Brinkmann, 10.30 uur: Onder auspiciën van het Humanistische Verbond spreekt dr. A. Saalborn uit Bus- sum over „De menselijke levenscurve". Zondag 16 februari, Overveen, 14.30 uur: In zaal „Domi" geven leerlingen van Truus Smit een uitvoering van composi ties van onder anderen Schubert, Beet hoven, Purcell, Tsjaikofsky en César Franck. Maandag 17 februari, Begijnhofkapel: Voor Interkerkelijk Evangelisatiecomi té spreekt ds. J. Kroon over: „Een mens zonder God een lamp zonder stroom", 20 uur. Zangdienst van 19.30 uur af. Maandag 17 februari, Heemstede, 20 uur: In het kerkgebouw aan de Postlaan geeft de heer De Bordes onder auspiciën van de Nederlandse Protestanten Bond een voordracht van het toneelstuk „Gene- sius" van Henri Ghéon. Dinsdag 18 februari, ,,'t Nut" 20 uur: On- Zaterdag 22 en zondag 23 februari geeft de Haagse Comedie in de Haarlemse Stadsschouwburg voorstellingen van „Toontje heeft een paard getekend", waarin Fie Carelsen ter gelegenheid van haar afscheid als actrice de rol van de grootmoeder vervult. Vroeger heeft zij daarmee bij het voormalige Residentie Tooneel al succes gehad. Men ziet Fie Carelsen hier in haar rol. der auspiciën van Volksonderwijs spreekt de heer Jaap Buys over „De spoetnik in de school". Woensdag 19 februari, Brinkmann, 20 uur: Onder auspiciën van de Vereniging voor Pedagogiek spreekt de heer E. J. Lodewijks over „Automatisering en On derwijs". Dit is een uitgestelde lezing, aanvankelijk vastgesteld voor 14 fe bruari. Woensdag 19 februari, Gedempte Oude gracht 104, 20 uur: In het wijkgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeen te in Haarlem spreekt de districtsbe stuurder van het N.V.V., de heer H. Overmeijer, over de verdelingsstudie van het wetenschappelijk bureau van het N.V.V., getiteld „Wenkend perspec tief". Woensdag 19 februari, Concertgebouw 20 uur: De heer L. A. Lauriers spreekt over de afdeling Haarlem van de Ko ninklijke Vereniging „Oost en West" over „Land en volk van Suriname", waarbij films worden vertoond. Donderdag 20 februari, Beatrixschool 20 20 uur: Voor het Instituut voor Arbei dersontwikkeling houdt het hoofdbe stuurslid J. van Dijk een voordracht on der de titel „Zwerftocht door Europa", waarbij kleurendia's worden vertoond. Hartenlustschool: Donderdag 20 en vrij dag 21 februari worden in het Jeugd huis aan de Donkerelaan in Bloemen- daal ouderavonden gehouden met ver toning van enkele films, onder andere „De parapluie" van Kees Brusse, „Stad onder water", „De branding lokt" en enkele documentaires. Donderdag 20 februari, Jacobstraat 20 uur: In het gebouw der Vrijzinnig Her vormden spreekt de heer G. Bolle uit Amsterdam ov:r Israel, waarbij hij te vens kleurendia's vertoont. Lijst van door de Haarlemse Stadsbibliotheek en -leeszaal aangeschafte boeken. Romans: van Ammers-Küller, Drie gouden dochters; Coolen, De grote voltige; Dekker, Het andere; Ekert-Rotholz, Waar tranen verboden zijn; Vellinga, Jansonius en zijn niveau; Böll. So ward Abend und Morgen; Kornfeld. Blance, oder Das Atelier im Garten; Hilton. Contango; Lin Yutang, Moment in Peking. 2 din.; Céline, D'un chateau l'autre; Peisson, Dieu te juge!; fan der Fear, Ta him dyn begearte; Földes, A halaszó macska uccfija. Populair wetenschappelijk: Dit is een suuerlijc boeexken, ed. J. J. Mak; Begaafdheidsonderzoek en intelligentiespreiding, 2 din.; van Gelder, Spoor zoeken in de bonte wereld van geloven en denken: Randstad en delta; d'Espallier en Pee- ters, Het kind op de drempel van de lagere school, dl. 1; Het internationaal geophysisch jaar; Janssen. Meubeltjes, die u zelf kunt maken; Schlltmeyer, Rijdt veilig: Muller-Idzerda, 100 ka merplanten en hoe ze behandeld moeten worden; van Loey, Middelnederlandse spraakkunst, dl. 2 Klankleer; Andreus, Het land van horen en zien; Greshoff, Bric brac; Hana. Vijf eeuwen schil derkunst; Döring. Photographieren, aber richtig; Habn, Du chant; Davison, Mijn schip is te klein; Escalas, Gids van Majorca; Brouwer, Bewogen levens, dl. 2; This is the Dominican republic; Verslagen der rijksverzamelingen van geschiede nis en kunst, dl. 78, 1956. Vrijdag 21 februari, Brinkmann, 20 uur: Onder auspiciën van de Kennemer Kring van de School voor Wijsbegeerte spreekt prof. dr. H. P. H. Teesing over „Feno menologie en psychologie". Vrijdag 21 februari, Kleine Brinkman, 20 uur: Voor leden v an het genootschap „NederlandEngeland" wordt gespro ken over verscheidene onderwerpen: ti tels zijn „Open view on castles and coun try-houses", „Chamel Islands" en „Trooping the Colours". Vrijdag 21 februari, H.B.S.-A 20 uur: Ter gelegenheid van het Interscholair Jeugd- toernooi wordt in de aula van de H.B.S.- A aan de Zijlvest weer een bijeenkomst gehouden. Het programma vermeldt het optreden van een pantomimegroep. Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht over stromingen februari 1953. Geopend dage lijks van 9—12.30 en van 13.30—16 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur en zondag van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10—15 uur en op zon- en feestdagen van 13—15 uur. Huis Van Looy: Van 15 februari tot 6 maart wordt een expositie gehouden van werk door leerlingen van scholen, die deel nemen aan het Interscholair Jeugdtoer- nooi. De openingsuren zijn op werk dagen van 9 tot 17 uur en van 19.30 tot 22 uur en op zondagen van 14 tot 17 uur. ADVERTENTIE Met garantiebewijs Modern van kleuren, fleurig van aanzien bestand tegen zon en was Vraag uw woninginrichter naar AR1STO GORDIJNSTOFFEN voor kleurechtheid. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werk dag behalve maandag, van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78 Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen behalve maandag van 1017 uur, des zondags van 13—16 uur. Galerie Espace: Van 15 februari tot 8 maart exposeert Lucebert tekeningen en gouaches. Geopend op werkdagen van 11 tot 17 uur. Haarlem-Noord: In de kunstzaal Ten Bruggen-Cate in de Reitzstraat wordt van 15 februari tot 10 maart een tentoon stelling gehouden van aquarellen en te keningen van Julia Giesberts en Mies Deinum en kunstnaaldwerk van Berthe van Duyvenbode. Dagelijks geopend van 11 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Garenkokerskade no. 19 - Haarlem - Telefoon 13648 - 13720 Expositie. De vereniging Haagsche Kunstkring opent op zaterdagmiddag 15 februari in haar gebouw aan de Denne- weg de eretentoonstelling ter gelegenheid van de vijfenzeventigste verjaardag van de beeldhouwer Joop van Lunteren. Even eens zal dan de tentoonstelling van de tweede afdeling worden geopend. De ex positie duurt tot 7 maart. MISSCHIEN herinnert de lezer zich, dat bij een opname voor de film, waarin zij een hoofdrol vertolkte, de Franse film ster Martine Carol gillend op de grond lag te spartelen met een gezicht vertrokken van pijn. Ze had haar rug gekwetst bij de toepassing van een judo-greep, die haar via een achterwaartse duikeling op de grond deed belanden. Dat was zo voor geschreven in het scenario, alleende pijn niet. Martine werd ijlings naar het ziekenhuis gebracht en was er een maandje „mooi mee". In de film „Nathalie", welke deze week in Rembrandt te Haarlem draait, kan men vaststellen waarom Mar tine met zoveel geweld ter aarde moest worden geworpen. Het is voor deze film, dat zij, om het eens echt pathetisch te zeggen, heeft geleden. Dat is dan een pi kante anekdote, die uw nieuwsgierigheid misschien zal opwekken en u naar het Rembrandt-theater drijft. U zult er geen spijt van hebben. Ook zonder de mislukte judo-val biedt de film „Nathalie" u een maximum aan spanning en humor. Er zijn in de filmwereld geslaagde com binaties van echtparen, die het met elkaar in de film best doen. Hij is dan regisseur en zij ster. Men denke maar aan Fedenco Fillini en Guiletta Masina. In dit geval geldt het Christian Jaque en Martine Ca rol. Tot dusver ben ik nooit zo erg onder de indruk geweest van het werk van Christian Jaque. Ik herinner mij eigen lijk nog het sterkst zijn „Lucretia Bor- ghia", waarin hij een grootse historische verbeelding probeerde op te roepen, maar de toeschouwer overzadigd achterliet met in feite maar een heel gewone intrige, die pompeus was opgedoft. Ook in die film speelde Martine Carol op het eerste plan. Het staat mij bij, dat de film „Nana" naar de roman van Zola mij evenmin helemaal kon voldoen. Voor Christian Jaque ben ik eigenlijk pas gewonnen door „Nathalie". Een thriller zo geestig en tegelijk zo span nend te maken, dat men er alleen maar genoegen aan beleeft, vereist de vaardig heid van de meester. Men kan erop neer zien als ware banaliteit identiek met een gangsterstory. Daar doet men dan ver keerd aan. Hitchcock is er al om dat te bewijzen zoals de litteratuur zijn gen res kent, zo kent ook de film ze en het filmmedium blijkt voor dit genre moge lijkheden te over te bieden, reden waar om het ook eo druk beoefend wordt. De platgetreden paden evenwel verlaten, en tegen de persiflage aan een thriller ver vaardigen, ik geef het u te doen. Christian Jaque doet het! Hij heeft daarbij een wapen gehanteerd, waarmee hij het pleit helemaal in zijn voordeel heeft beslecht: het tempo. Van het moment af, dat de ca mera vooruit lijkt te schieten naar een verdacht heer temidden van een groepje passagiers, die juist per vliegtuig zijn ge arriveerd, jaagt hij ons van de ene verras sende situatie in de andere. Hij geeft ons geen tijd tot beredenering. Hij snelt voort van moord tot moord of beter: van consta tering tot consternatie, dat we in bijster akelig gezelschap zijn geraakt en het bij na onmogelijk is daar heelhuids uit te komen. Wanneer dan zijn heldin, een man nequin, die op eigen houtje detective speelt, dat gezelschap zoekt, ja, haar be schermer, een zeer sympathiek politieman, nog allerlei kolen stooft, dan gaat men op zijn nagels zitten bijten van spanning en ergernis. Waarom moet ze dat nu doen? Waarom kiest ze nu niet de veiligste weg, recht in de armen van haar minnaar? OVER DE INHOUD van de film behoef ik niets te vertellen. Als het maar even kan, is dat ook mijn gewoonte niet. De lezer begrijpt toch wel uit wat ik vertel waarin de verdiensten schuilen van de film. Zeer zeker in de regie van Christian Jaque. Het tempo noemde ik al. In een adem daarbij de coupage en montage. Haarscherp en trefzeker. Men lette maar eens op de prachtige achtervolging in het warenhuis en de geestige scènes in de bus met de grappige effecten van de opgejaag de mannequin voorin en haar „beul" ach terin. Maar men lette ook op het effect van hun beider gezichten in de kelder, waarin hij haar ondervraagt. Zij beneden, hij boven in het beeld, zij, de verdrukte, hij superieur. En nu ik toch bezig ben: de telefoongesprekken zijn al evenzeer staal tjes van fraaie opname-kunst, ditmaal in hun psychologische werking ten opzichte van de toeschouwer, die er met de neus bovenop wordt gezet en zich tegelijk kan localiseren. Ja, Christian Jaque verstaat zijn vak. Maar wat zou zijn film zijn ge weest wanneer Martine Carol niet zo pre cies het type had gecreëerd, dat hij nodig had. De schone vrouw wij willen nu eenmaal de perfectie die hulpeloos is, maar eigenwijs, die in het nauw zit, maar o zo handig is, die harde klappen krijgt te incasseren, maar allerminst op haar mondje blijkt gevallen. (Over haar rug praten we niet meer). Het, is bijna te mooi om waar te zijn en toch speelt Martine Carol het klaar om met een joyeuze vrij moedigheid het juffertje op de been te zetten en te houden. Daar zal haar man haar dankbaar voor zijn geweest. Wel, ik ben het ook. En als u zich graag eens een tikje spannend wil ontspannen, u zult er haar de verschuldigde hoogachting voor geven. Alvorens Szymon Goldberg na zijn te rugkeer uit Amerika in begin april de lei ding van het Nederlands Kamerorkest weer zal opnemen zijn verschillende gast dirigenten geëngageerd. Na de vijf concer ten onder leiding van Paul Sacher, die heeft toegezegd zich volgend seizoen voor een langere periode beschikbaar te hou den voor het Nederlands Kamerorkest, zal het concert in het Concertgebouw te Am sterdam vanavond worden geleid door de dirigent André Rieu. Solist is Hans Hen- kemans. Voor de volgende periode staat het orkest onder leiding van Paul Hup- perts. Op vrijdag 28 februari zal in het Haagse Diligentia een uitvoering worden gegeven. Soliste is dan de mezzo-sopraan Irma Kolassi. Als laatste in de rij gastdi rigenten komt de Nederlander Mau- rits Sillem, die concerten zal leiden in Am sterdam, Gouda, Tuindorp-Oostzaan en Den Haag. Wat zal er onder de huidige stand en ontwikkeling van zaken in Indonesië van de zending daar terecht komen? Dit is een vraag waarmee de zendingslichamen der kerken in Nederland zich in de laatste maanden voortdurend hebben bezigge houden. Toen kort geleden de Raad voor de zen ding van de Nederlands Hervormde kerk in Oegstgeest bijeenkwam om zich over de situatie te beramen, hebben veel buiten staanders verwacht, dat in deze vergade ring het besluit zou worden genomen om de zendingsarbeiders uit Indonesië terug te roepen. Dit is niet gebeurd. Integendeel, de Raad heeft uitgesproken grote waarde ring te hebben voor de trouw en volhar ding waarmee alle zendingsarbeiders in zijn dienst op hun post zijn gebleven en hij besloot, zolang de Indonesische kerken doorgaan met het vragen om Nederlandse zendelingen, door te gaan met het uitzen den van hen. Tijdens de vergadering kwam een tele gram uit Indonesië binnen waaruit bleek, dat de terugreisvisa van drie zendelingen met verlof opnieuw aldaar in behandeling waren genomen. Kort voor de vergadering was bericht binnen gekomen dat aan twee jonge, tevoren nog niet uitgezonden zen delingen, visa waren verleend om Indo nesië binnen te komen en daar te gaan werken. Het betreft hier twee kandidaten waarvan de ene naar de Chinese kerk in Bandoeng gaat en de andere in dienst komst van de Vrij Evangelische gemeen ten op Sumatra. De houding van de Indonesische Raad van Kerken, die op het hoogste niveau stappen heeft ondernomen bij zijn rege ring om de Nederlandse zendingsarbeiders toestemming te geven in Indonesië te gaan en te blijven werken, werd met dankbaar heid door de Raad voor de Zending ge memoreerd. Men besloot naar deze Raad van Kerken te schrijven: „U kunt door gaan met vragen om mensen, wij blijven zenden", waarbij men zich ondertussen niet ontveinsde, dat de mogelijkheid be staat, dat nieuwe, nu uitgezonden zen dingsarbeiders, over enige maanden mis schien moeten terugkeren. Sterk leefde bij de leden van de Raad het besef dat de spanningen en druk, waaronder de Nederlanders nu in Indo nesië leven, voor sommige zendingsmen sen psychisch te groot kunnen worden. Men heeft dan ook alle voorbereidingen getroffen om in noodgevallen zeer snel de zendingsmensen te kunnen laten repa triëren. Ook zag de Raad terdege het grote risico, waaraan hij zijn zendingsarbeiders in deze omstandigheden bloot stelt. Men realiseerde zich echter ook, dat de zen ding in alle eeuwen gevaarlijk is geweest en zeer veel offers heeft gevraagd. De vergadering toonde zich zeer dankbaar, dat ook nu nog jonge zendingsarbeiders in het geloof bereid zijn er heen te gaan. Het ogenblik kan zeer snel komen, waar op de Nederlandse zendingsmensen in In donesië niet werkelijk meer kunnen hel pen, maar een belemmering betekenen voor het werk van de kerken aldaar. Ge bleken is in voorafgaande jaren, dat de kerken in Indonesië in zo'n geval hier eer lijk voor uitkomen, en zelf vragen aan de Nederlanders om weg te gaan. De Raad heeft echter de ervaring opgedaan, dat bui tenlandse kerken en zendingsgenootschap pen zeer weinig animo tonen om in In donesië te gaan werken. Enkele dagen na deze bijeenkomst kwa men de zendingsvragen opnieuw aan de orde in de vergadering van de Generale Synode der Hervormde kerk. Daarbij werd onder meer het merkwaardige feit gecon stateerd, dat de verhouding tussen de Ne derlandse en de Indonesische kerken in de laatste jaren steeds beter werd, terwijl deze juist tussen de regeringen steeds slechter werd. Tot op de dag van vandaag hebben de Indonesische kerken uitdrukke lijk gepleit voor een steunende houding te genover de Nederlandse zendingsarbeiders. De eenheid in Jezus Christus ging voor hen uit boven nationale scheidingen. In deze synodale vergadering was als gast aanwezig ds. S. Marantika, die veer tien jaar lang predikant op Ambon is ge weest en nu sedert 1955 werkzaam is als secretaris van de Raad van Kerken in In donesië. Hij heeft aan het slot van de be sprekingen woorden gesproken, die op de synodeleden een zeer diepe indruk hebben gemaakt: „De samenwerking tussen de Indonesi sche en Nederlandse kerken, aldus ds. Ma rantika, is een toetssteen voor ons bestaan als kerk. Bij het getuigen van onze een heid in Christus valt al het andere weg. Het is een voorrecht die eenheid in Chris tus uit te dragen, vooral in Azië. En juist nu bij alles wat er tussen onze volken ge beurt. Ik ben ervan overtuigd, dat de een heid in Christus op onze schouders is ge legd. Dat wij dit met woord en daad ook in Indonesië moeten tonen is geen zaak van een anti-nationalistische stemming, maar van een principieel christelijk getui genis. Dit deden wij in vrees en beven. Christen-zijn is risico nemen. Dit risico hebben wij genomen toen wij ons lieten dopen. God beware ons voor afvalligheid". De voorzitter van de Synode heeft daarna bijzondere woorden van dank ge richt tot ds. Marantika, wiens aanwezig heid beschouwd werd als een teken van tastbare verbondenheid tussen de Indo nesische en Nederlandse kerken. ADVERTENTIE ,Ben ik aan de beurt? Nee, gaat u maar gerust voorT'j (Zó boeiend is nu PANORAMA

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3