r SPECIALE AANBIEDING max Factor INVISIBLE FOUNDATION C max Factor De senaat als blok aan het been RAI v. Nasser feliciteert Feisal met de „Arabische statenbond" Van dag tot Zevende V-concert Op en om hét Binnenhof ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 3 ie Werkgeversverbond koopt hotel in Noordwijk aan Zee Hoesseins naam niet in zijn telegram genoemd Solistische medewerking van Bram de Wilde max Factor INVISIBLE FOUNDATION VAN De auto waarover U denkt staat op de AMSTERDAM Op de Maandag gaat Prinses Beatrix naar Suriname van 13-23 Februari /'"Hoe is het ontstaan Dit woord: OUDROEST .J Minister Algera heeft donderdag, ter ge legenheid van de opening van de RAI, een verheugende doch tegelijk verbazingwek kende mededeling gedaan, namelijk dat voortaan scherpe uitsteeksels aan auto's verboden zullen zijn. Dat lijkt nogal wat! Hoe verheugend deze bepaling ook moge klinken gezien het groot aantal dodelijke gevolgen van onnodige en louter als ver fraaiing bedoelde metalen gevaarlijkheden aan autocarrosserieën onmiddellijk doe men twijfels op aan de practische uitvoe ring van deze bepaling. Een vluchtige blik op het fraais van de RAI is voldoende om te beseffen, dat er dan heel wat zou moeten gebeuren. Immers, wanneer de bepaling consequent en doeltreffend zou worden doorgevoerd, zou dat niets minder dan een revolutie op het gebied van de carrosserie- bouw betekenen en de voltrekking van een dergelijke omwenteling is eenvoudig on mogelijk, aangezien bijna honderd percent van de in Nederland rijdende auto's van buitenlandse herkomst is en dus uit de poorten komt van fabrieken, waar een Nederlandse minister geen enkel gezag kan doen gelden. Zou minister Algera zijn bepaling willen doen doorvoeren door middel van invoer- voorschriften, dan zou hij moeten beginnen met nagenoeg alle Amerikaanse auto's van de markt te weren, wat natuurlijk even ondenkbaar is als een eventuele invloed van de minister op de carrosserie-ontwer pers van Amerikaanse automobielconcerns. Voorlopig kan men dus aannemen, dat de minister een ietwat onberedeneerde uit lating heeft gedaan, waar men niet veel van kan verwachten. Misschien heeft hij enkel bedoeld, dat gemakkelijk te demon teren versierselen op de voorstevens van Amerikaanse chroompraalwagens moeten worden verwijderd, doch 1 dan wekt zijn formulering veel meer verwachtingen dan zij in feite rechtvaardigt. Want ook bij verwijdering van extreme gevaren in de vorm van vlijmscherpe pijlen op auto- neuzen blijft het euvel bestaan, dat de fronten van de meeste moderne auto's zo danig zijn geconstrueerd, dat bij een bot sing met een zwakkere en dan denken we voornamelijk aan fietsers en voetgan gers de aangeredene geen enkele kans heeft de dodelijke klap te ontgaan. Nog steeds denken de auto-ontwerpers slechts eenzijdig aan de beveiliging van de inzit tenden en niet aan de mogelijkheid om ook de buitenwereld die zich buiten de stalen omheining van de carrosserie bevindt een kansje te geven bij een eventueel conflict zo min mogelijk schade op te lopen. Zij zien de auto misschien als een tank maar dan zien zij die buitenwereld als een vijand en dat klopt met de cijfers van het slagveld: de doden van de weg. Men doet tegenwoordig zoveel met schuimrubber. Zou er in de autowereld niet een vindingrijk vernufteling zijn, die dit materiaal kan introduceren als een men senredder? Schuimrubber glanst niet, zoals chroom. Maar misschien is ook daar wat op te vin den. Onze techniek staat immers voor niets. Misschien zelfs niet voor humaniteit Het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond heeft het hotel Astrid aan de Koning in Astrid-Boulevard te Noordwijk aan Zee aangekocht, dat na een grondige verbou wing geschikt zal zijn als conferentieoord en als hotel. Het ligt in de bedoeling het verbouwde hotel 's winters als conferen tieoord te gebruiken en het 's zomers als hotel te exploiteren. Er komen vier confe rentiezalen. In de zomer zal er accomo- datie zijn voor tachtig logeergasten. AMMAN (Reuter) Na de uitroeping van de Arabische statenbond in de Jor daanse hoofdstad hebben koning Feisal van Irak en koning Hoessein van Jordanië zich vrjjdag voor de radio tot hun volken gericht. Hoessein zei: „Op deze dag trekken onze harten naar Palestina. Wij beloven voor Allah, evenals tevoren, te streven naar voldoening van de rechten, ons door de vijand ontstolen. Wij zullen de wapens niet neerleggen voor we ons doel bereikt hebben". Koning Feisal zei te hopen dat de stap van de beide landen niet de laatste zou zijn op de weg naar volledige Ara bische eenheid. De twee monarchen beiden geboren op 2 mei 1935 zijn achterkleinzoons van de Hasjemitische sjerif Hoessein, die in de eerste wereldoorlog de Arabische revolte tegen de Turken leidde. De Iraaks-Jor- daanse unie heeft 6.500.000 inwoners, de Egyptisch-Syrische 27.000.000. Koning Feisal van het olierijke Irak is Het programma van het zevende con cert in de vrijdagavondserie van het Noordhollands Philharmonisch Orkest op 14 februari in de gemeentelijke Concert zaal vermeldde twee klassieke werken vóór de pauze en drie composities uit de Franse school in de tweede helft van de avond. Dat Henri Arends het als een be langrijk deel van zijn taak ziet om uitvoe ringen van repertoirestukken die in het slop van de routine dreigden te geraken nieuwe glans te geven, bleek wederom bij de Eerste Symfonie van Beethoven waar mee hij de avond opende. Door goedge plaatste accenten en een welsprekende frasering alsmede door bijzondere zorg voor wat de Duitse theorieboeken „durch- brochene Arbeit" noemen: het over ver schillende instrumenten verdelen van mo tieven die onderling samenhangen, werd de formele achtergrond doorzichtig waar tegen de nog grotendeels galante thema's en motieven hun spel vrijuit konden spelen. Het slechts acht jaar oudere kla rinetconcert van Mozart (uit 1791, het sterfjaar van de componist) sloot hierbij goed aan. De wijze waarop Bram de Wilde, de soloklarinettist van 't Concertgebouw- Orkest, de solopartij vervulde, werd ge kenmerkt door dezelfde eenvoud die de bloem is van de grootste virtuositeit welke men op het scheppend niveau in Mozarts werk bewondert. Solist en orkest waren bijzonder goed op elkaar afgestemd, het geen wel wat zegt in dit werk, waarin de grens naar de kamermuziek nog maar be trekkelijk is. De gedempte evocatie van landelijke vreugde in het tweede deel vond ik het hoogtepunt van deze uitvoering, die veel succes verwierf. Na de pauze werd het concert met het symfonische gedicht „Pour une fête de printemps" van Albert Roussel voortgezet. Hoewel de mozaïekachtige contrapuntiek in de uitvoering misschien niét overal een helder beeld vertoonde, bewoog de muziek zich op enkele momenten in die sfeer van heldere dronkenschap, die men het beste als „meditcrraal" zou kunnen aanduiden. Een bijzonder zware opgave was vervol gens de Rhapsodie voor klarinet en orkest, waarin Bram de Wilde voor de tweede keer als solist voor het voetlicht kwam. De muzikale constructie is hier geheel op gelost in een vervloeiend spel van mo tieven, die schijnbaar improvisatorisch aaneengeschakeld zijn. Alleen een uiterst zorgvuldige realisatie, waarin de exactheid geen moment onverenigbaar is met sou plesse, kan zulk een muziek behoeden voor de indruk van brokkeligheid. In de uit voering leek mij dit gevaar niet geheel ondervangen, wellicht door de beperkin gen die de repetitietij d had opgelegd. .Arends en het orkest besloten de avond echter op bijzonder fortuinlijke wijze met de populaire „Tovenaarsleerling" van Dukas, waarop klaarblijkelijk hard was gestudeerd. En wie gedacht had dat men in de stemming van een pedagogisch con cert huiswaarts zou keren, kwam gelukkig bedrogen uit. In een over het algemeen iets teruggehouden tempo verviel geheel het tekenfilmkarakter a la Disney en tra den tal van anders niet waargenomen details naar voren, die het hernieuwde aanhoren van dit veelgespeelde stuk alles zins de moeite waard maakten. Een goed besluit van een gevarieerde muziekavond. Sas Bange Een rij]c sortiment aan bloemen zal volgende week te zien zijn op de grote ..Westfriese Flora",die thans reeds een kwart eeuw ieder jaar wordt gehou den. De feestelijke „Flora" zal daarom mooier zijn dan ooit. Momenteel is men bezig de honderden bloeiende bollen, orchideeën, heesters en dergelijke in sierlijke perken te groeperen. Dinsdag middag om twee uur zal de „Westfriese Flora" door de Duitse ambassadeur in ons land, dr. Hans Mühlenfeld, worden geopend. hoofd van de nieuwe staat. Koning Hoes sein, wiens land grotendeels uit woestijn bestaat, is zijn plaatsvervanger. Beiden behouden in hun gebieden de koninklijke rechten. De statenbond krijgt een weer macht, een parlement en een vlag. Er zal een gemeenschappelijke buitenlandse en defensiepolitiek worden gevoerd en bin nenkort zal er ook een economische unie worden gesloten. Het unieverdrag bevat vermoedelijk de bepaling, dat beide delen van de fede ratie hun eigen bondgenootschappen kun nen hebben. Irak is namelijk lid van het pact van Bagdad en Jordanië voelt er niet voor ook toe te treden. CAIRO (Reuter) President Nasser van Egypte heeft koning Feisal van Irak telegrafisch zijn gelukwensen gezonden ter gelegenheid van de vereniging met Jordanië. Hij noemde de nieuwe Arabische statenbond „een gezegende stap", waar naar het gehele Arabische volk heeft ver langd. Nasser zei ervan overtuigd te zijn dat de vereniging van Jordanië en Irak „de dag van grote eenheid" naderbij brengt. Het is waarnemers opgevallen, dat koning Hoessein in Nassers boodschap niet wordt genoemd. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat elke poging tot nauwere aaneensluiting van de Arabische volken wordt toegejuicht, als zij door de volken gewenst wordt en men rekening houdt met het welzijn en de stabiliteit in het gehele gebied. De woordvoerder, die deze verklaring verstrekte, wilde niet met zoveel woorden zeggen, of volgens de Ver enigde Staten de nieuwe Arabische staten bond en de Egyptisch-Syrische unie aan deze voorwaarden voldoen. Israel zwijgt discreet JERUZALEM (UP) Israel bewaart een discreet zwijgen over de unie tussen Jordanië en Irak. Volgens Israëlische di plomaten is tweederde van de Jordaanse bevolking op de hand van Nasser en stem men ook vele Irakezen in met Nassers plannen om de gehele Arabische wereld te verenigen. Militair gezien vormt de Jordaans-Iraakse unie geen dreiging voor Israel, zeggen de Israëlische kringen. LONDEN (UP) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken verklaarde, dat Groot-Brittan- nië het nieuws met veel genoegen ver nomen heeft. Ter zelfder tijd verklaarde de woordvoerder, dat Groot-Brittannië ten aanzien van de federatie tussen Egypte en Syrië zijn oordeel opschort, aangezien Londen met geen van beide landen diplo matieke betrekkingen onderhoudt. NEW YORK (UP) De vertegenwoor diger van de Arabische Liga in New York, Kamil Abdoel Rahim, heeft de verwach ting uitgesproken dat vroeg of laat een unie tussen de verenigde Arabische repu bliek Egypte of Syrië en de Ara bische statenbond Jordanië en Irak tot stand zal komen. Rahim acht de pro clamatie van de Arabische statenbond niet gericht tegen de verenigde Arabische re publiek, doch eerder als een aanvulling ervan. ADVERTENTIE Introduceert In handige nieuwe plastic tubes Deze vederlichte basiscrème schenkt uw huid nieuwe levenskracht. Uw make-up houdt nu (royale proeftube) GRATIS bij aankoop van MAX FACTOR'S H Creme Puff (handelsmerk) betekent Max Factor Hollywood Creamy Powder Make-up. U boft vandaag! Uw winkelier heeft een heel bijzondere aanbieding voor u. Koop nu uw Creme Puff en u krijgt gratis een royale proeftube met Max Factors Invisible Foundation. Zo introduceert Max factor de nieuwe, handige plastic tubeverpakking van deze befaamde voedingscrème. Max Factor's Invisible Foundation... de voor treffelijke basiscrème, die geheel in de huid wordt opgenomen. Onzichtbaar dus. maar terdege merkbaar: deze speciaal vochtrijke crème geeft nieuwe levenskracht aan uw huid. Nu blijft uw huid fris. gaaf cn stralend-jeugdig. Loop dit voordeeltje niet mis - de voorraad is be perkt! Koop vandaag nog uw Creme Puff met de gratis proeftube Invisible Foundation. HOLLYWOOD Imp. Marfac N.V., Huddestraat 5, Amsterdam Tot de bekoringen van het volgen van de parlementaire werkzaamheden behoort on getwijfeld onder meer, dat er zich plots verrassende wendingen in een debat kun nen voordoen. Zo was het bijvoorbeeld iets heel onverwachts, dat zich onlangs tijdens de debatten in de Tweede Kamer over de begroting van minister Luns voordeed ten aanzien van ons twee-Kamerstelsel. De vorige keer stipte ik dienomtrent reeds een en ander aan, doch ik voegde er toen aan toe, daarop nog nader te zullen terug komen. Met name in verband met de door prof. Romme, de aanvoerder van de K.V.P., geuite kritiek aan het adres van de Eerste Kamer. Hij stak allerminst on der stoelen of banken, vooral tegen hand having van die tak van de Staten-Gene- raal bezwaar te koesteren, omdat deze meer en minder is gaan afglijden naar een „doublure" van de Tweede Kamer. En voorts, omdat hij een deugdelijk vlot te gang van zaken in ons bestel meer dan eens deerlijk in de weg staat. Ronduit gezegd waren die beide kriti sche opmerkingen mij uit het hart gegre pen. Wanneer men eens nagaat, hoe on ze Senaat ontzaglijk veel tijd besteedt aan de behandeling van de verschillende begrotingshoofdstukken, valt alleen reeds daaruit de slotsom te trekken, dat hij zich al te zeer schuldig maakt aan nodeloos herkauwen van wat al eerder aan de over zijde van het Binnenhof in het midden is gebracht. In de regel gebeurt dat zonder dat hiermee ook maar iets nuttigs wordt gedaan, terwijl het nadeel van een der gelijke gang van zaken is, dat de begro tingswetten rijkelijk laat tot stand komen en bovendien, dat de ministers, die hun tijd toch waarlijk wel nuttiger kunnen be steden, al te veel uren in de zaal van de Eerste Kamer moeten doorbrengen. Maar ook ten opzichte van de wijze, waarop de Kamer van vijfenzeventig ten aanzien van de behandeling van andere wetsontwerpen te werk gaat, is veelal pre cies eenzelfde kritische noot op haar plaats Voor een Kamer, wier enige taak hierin gelegen zou kunnen zijn, na te gaan, of een door de Tweede Kamer genomen be slissing inderdaad wel voldoende in over eenstemming te achten valt met de rechts overtuiging van het volk, heeft het geen pas zich zozeer als de Eerste Kamer al te veelvuldig doet in bepaalde onderdelen van een wetsontwerp te verdiepen. Sinds jaar en dag valt er in dit opzicht een ern stige misKenning door onze senatoren waar te nemen van de taak, die zij te ver richten hebben. Opvallend is bovendien, dat de Eerste Kamer veel meer dan wenselijk ware over duidelijk blijk geeft een te lastige sta-in- de-weg te zijn doordat zij een soepel lo pen van de wetgevende machinerie node loos belet. Het hoge gezelschap pleegt zeer ongaarne bereid te zijn een handje te helpen om, indien dit in 's lands be lang ook aanbeveling zou verdienen, wets ontwerpen fluks af te doen en aldus met bekwame spoed de weg naar het staats blad te banen. Typerend in dit verband was bv. het ge beurde met het ontwerp tot tijdelijke ver hoging van de omzetbelasting. Op 3 janu ari had de Tweede Kamer daaraan haar zegen gehecht, maar niettemin moest het daarna nog meer dan een maand duren, eer men aan de overzijde van het Binnen hof bereid was het ontwerp in openbare behandeling te nemen. Toch had dat, met een beetje goede wil, heel gemakkelijk ge kund, aangezien de senatoren tijd genoeg hadden gehad om zich omtrent hetgeen er aan dit ontwerp vastzat, mede aan de hand van wat daarover ook in de pers was verschenen, een oordeel te vellen. Tengevolge nu van de senatoriale traag heid zijn er voor de schatkist enige milli- oenen te .oor gegaan Werkeliik, voor het- geen de Eerste Kamer in dit geval heeft gedaan, of, juister gesproken, heeft nage laten, kan men toch onmogelijk enigerlei waardering koesteren. Alles tezamen genomen meen ik, dat prof. Romme schoon gelijk had, toen hij in de Tweede Kamer verklaarde van me ning te zijn, dat de voordelen, die volgens sommigen aan het twee-Kamerstelsel ver bonden zouden zijn, niet tegen de nadelen daarvan opwegen. Als belangrijkste argu ment voor behoud van het instituut van de Eerste Kamer pleegt te gelden, dat er op die manier tenminste een waarborg voorhanden is tegen het misbruik, dat de" Tweede Kamer anders van haar positie zou kunnen maken. Indien zij, ongeremd door het vooruitzicht, dat er geen zuster instelling voorhanden is, die nog wel eens een spaak in het wiel zou kunnen steken, tot amendering van wetsontwerpen zou overgaan, zou zij eventueel al te onbera den het tot stand komen van minder ge slaagde wetten kunnen bevorderen, ja zelfs in haar macht hebben. Aldus in gro te trekken de kern van het belangrijkste pleidooi tegen een één-Kamerstelsel. Hiertegen valt terstond in het midden te brengen, dat die voorstelling van za ken er glad naast is. Tenslotte is er nog altijd zo iets als een Kabinet (respectie velijk een minister), waardoor er voor be denkelijke amendering een stokje gesto ken zou kunnen worden. Bovendien bestaat er, ook in het licht van de praktijk, waar lijk geen gegronde reden voor beduchtheid voor al te onberaden daden van de direkt door de kiezers gekozen volksvertegen woordigers. Mij komt het daarom voor, dat wij gerust met één Kamer zouden kun nen volstaan, hetgeen aan een wat vlotter lopen van het wetgevend apparaat slechts ten goede zou komen. En indien men er dan toch behoefte aan zou koesteren, over een grondwettelijk middel tegen te grote almacht van slechte één Kamer te be schikken, dan zou daartoe veel beter dienst kunnen doen het instituut van het volksre ferendum dan het bestaan van nog weer een Kamer met alle daaraan verbonden bijkans steeds volkomen overbodige en te vens hinderlijke omslachtigheid. Voorzitterlijk optreden De vorige week heb ik nog een geheel andere aangelegenheid voor de heden te verschijnen kroniek bewaard. Te weten het gebeurde in de Tweede Kamer, nadat prof. Gerbrandy zich door voorzitterlijk vermaan genoopt had gezien om een ten opzichte van een bevriend staatshoofd het gold nier de president van Indonesië als ontoelaatbaar te beschouwen uitdruk king terug te nemen. Terecht geldt ten opzichte van de parlementaire gedachten- wisseling onder meer de regel, dat deze geen vrijbrief mag opleveren om zich aan beledigende uitdrukkingen ten opzichte van een bevriend staatshoofd te buiten te gaan. Zolang ons land met enige andere staat diplomatieke betrekkingen onder houdt, heet dat land een bevriende staat te zijn. En dan is het nu eenmaal de on partijdige voorzitter van de Kamer, die daar de orde heeft te handhaven, onder meer de taak er tegen op te komen, in dien er iets van beledigende aard over het staatshoofd van zulk een bevriende mogend heid wordt gezegd. Daarom deed voorzit ter Kortenhorst niets dan zijn plicht, toen hij prof. Gerbrandy op de vingers tikte En daarom ook was het van die afgevaar digde misplaatst om, toen hij de verboden uitdrukking terug nam, de voorzitter toe te voegen, dat hij zulks deed aangezien deze dit had gevraagd nu het hier „zijn ('s voorzitters) vriend gold. Dr. Korten horst had schoon gelijk, dat hij zich die opmerking niet liet aanleunen en prof Gerbrandy er op wees, dat, indien deze zich nog wilde beschouwen deel van onze natie uit te maken, het hier iemand be trof, die ook voor hem als „bevriend" te beschouwen viel, gezien nu eenmaal, dat het ging om het staatshoofd van een met ons land „bevriende" mogendheid. Men begrijpe mij wel, voor menige grap van prof. Gerbrandy kan ik alleszins waarde ring hebben, maar dit neemt niet weg, dat juist een in het algemeen zo voortreffelijk parlementariër als hij kan zijn, de eerste moest wezen om het voorzitterlijk gezag ten volle te eerbiedigen. Dr. E. van Raalte ADVERTENTIE Dagelijkse plichten Dit is een waarschuwing. Stelt niet heden uit tot morgen wat gij thans nog kunt bezorgen. Dit is mijn eigen versie van mijn eigen probleem. Indien ge nog jong zijt - nog geen tach tig, bedoel ik - en nog een redelijke le vensverwachting hebt, ga. dan terug in uw gedachten naar uw prille jeugd. Kunt u zich nog herinneren wat u eigenlijk had moeten doen en hebt verzuimd? Misschien was het een Franse les of een piano-étude, of misschien uw grootmoeder bezoeken. Welnu, het leven laat geen verzuim toe. Die ene Franse les doet er niet toe, uw grootmoeder leefde wellicht nog tot diep in haar wijze grijze ouderdom, maar het nare met verzuim is dat het met de jaren erger wordt. Die ene Franse les en dat ene Franse boek worden honderd Franse lessen en zeventien Franse klassieke en moderne auteurs. Het resultaat is dat u eigenlijk geen Frans meer kunt spreken of lezen. Èn zo gaat het met piano, sterre- kunde, vriendschap en verwantschap, en met het klimmen der jaren worden toe armer en armer, kaler en geestlozerWat niet vooruit gaat, gaat achteruit. Laat uzelf wegglijden in het verzuim en ge zijt op weg naar een armelijke oude dag. Financieel is het al net zo: spaar iedere dag een dubbeltje en ge zijt miljonair drie dagen nadat het testament geopend wordt. Indien ge niet geestelijk verarmen wilt, verrijk uzelf dan. En dat geldt ook al voor lichamelijke dingen: spieren en behendigheid, kniebui gingen en tanden-poetsen. U voelt het al: ik heb berouw. Berouw over het vele dat ik verzuimd heb. Maar nu wordt het nog erger. Verzuim is menselijk. Nu zou het ogenblik moeten komen, dat ik zeg: goed, ik heb mijn halve leven verzuimd, maar van dit ogenblik ga ik met volle kracht vooruit. Ik ga schrij ven en reizen, mijn bureau opruimen en mijn schoenen poetsen, viool spelen, Franse boeken lezen en vaar de tandarts. En nu komt het vreselijke. Met het verzuim is de wil verlamd en vervet. Ge kunt niet meer wat ge vroeger iedere nieuwjaars dag begon en zeker zesendertig uur vol hield: uw best doen. Verzuim breekt de ivil. Ge wordt zwaarwichtig van geest en lichaam, traag van hartstocht, verlamd van initiatief, wantrouwend van ver wachting. Verzuim., het trexirigste woord, in een verzuimd bestaan. Vrienden, vervult uw dagelijkse plichten, weest niet ontevreden over uzelf maar doet uw best. Het is mis schien uw laatste kans. Ik begin nog vandaag, ja ditzelfde ogen blik, Ik schrijf een stukje over verzuim. H. B. Fortuin Prinses Beatrix bezocht vrijdag het zes de eiland in het Caraïbisch gebied, dat deel uitmaakt van het koninkrijk, St. Eustatius. Statius, zoals het eiland meest al wordt genoemd, is van een totaal ande re structuur dan Saba en heeft ook een totaal andere historie. Eens werd het „De Gouden Rots" genoemd en was er langs de baai, waar prinses Beatrix 's morgens aan land ging, een kade met vele volge propte pakhuizen. Er is van die gouden tijd niet veel meer over, want nadat Sta tius jarenlang het centrum was geweest van de smokkelhandel naar de opstandige Amerikanen, die zich vrijvochten van de Engelse overheersing, veroverde een En gelse vloot het eiland. Nu is Statius niet veel meer dan een herinnering, een klein eiland, waarvan de jonge mannen zijn vertrokken om elders een levensbestaan te vinden en waarvan de paar honderd bewoners in feite van de be deling leven. Maar Statius is mooi en de mensen die er wonen, hebben een onweer staanbare charme, misschien wel omdat zij zo goed de kunst verstaan zonder zich druk te maken van het leven te genieten. St. Eustatius is het eiland van de steel- bands. De band die gisteren speelde tij dens het bezoek van prinses Beatrix is één van de beste. De hoofdplaats van St. Eustatius heet Oranjestad en de belangrijkste beziens waardigheid is de ruïne van fort Oranje, eertijds gebouwd om de pakhuizen te be schermen. Een jonge telg van het geslacht Oranje las gisteren met grote aandacht de plaquette, die in het fort op last van presi dent Roosevelt is aangebracht, ter herden king van het feit, dat de kanonnen van dit fort voor het eerst de vlag van de jonge Amerikaanse republiek hadden begroet. Over het programma van het bezoek valt weinig te vertellen. Met dit bezoek aan St. Eustatius was feitelijk een einde gekomen aan dit bezoek van prinses Beatrix aan het Caraïbi- sche deel van het koninkrijk. Want na de terugkeer op St. Maarten neemt de prin ses een dag rust in Little Bay Hotel, om nog even gelegenheid te hebben, te ge nieten van het heerlijke klimaat en om krachten op te doen voor het drukke pro gramma dat haar wcht in Suriname. Morgen keert zij terug naar Curasao. Maandag brengt een lijnvliegtuig van de K.L.M. haar naar Suriname. Het woord oudroest schijnt bijzonder doorzichtig te zijn. Men verstaat er immers onder: oud en roestig ijzer werk. Het is evenwel merkwaardig dat men het woord vroeger ook gebruikte voor de koopman die in oud ijzer han delde. Men zeide bijvoorbeeld: daar geett de oudroest geen cent voor. Wan neer men dan verder vaststelt dat het Duitse woord Altreis wordt gebezigd niet alleen voor schoenlapper maar ook voor uitdrager, dan wordt zeer waarschijnlijk dat het woord oudroest niets te maken heeft met roest in de betekenis: oxyde waarmee vele meta len door de inwerking van vocht wor den bedekt maar dat een oud woord voor uitdrager door volksetymologie is vervormd. Daarna heeft men het dan ook toegepast op de waren waarin hij handelt.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5