Haarlemmers in de lente Reünie Over verdraagzaamheid tussen gelovigen en humanisten „Bloemendaal-Noord" bouwde driehonderdachtendertig huizen FEEST BIJ RIPPERDA SLOT DEFECT? Viering van veertigjarig be staan AARDAPPELEN v. DEURSEN's Vso mensen en dingen onder de Damiaatjes ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Prof. Teilegen voor Geloof en Wetenschap Voorschot voor schilderen van 96 huizen in Oost Burgerlijke Stand van Haarlem Verhoogde subsidie voor katholieke dienst Vereniging voor belangen van astmatici bijeen A msterdams internist sprak over psychische oorzaken radio en t.v. P. van den Steenhoven in Westerveld gecremeerd Kort nieuws C. J. Langereis koninklijk onderscheiden Film: „Vechten en dienen" Voor betere AARDAPPELBEDRIJF Vijfendertig jaar belasting- i consulent Voor het goede doel „Als gelovige is men verplicht aan de afwijkende overtuiging ruimte te laten en deze bestaansmogelijkheid op te geven. Niet uit een oogpunt van „alleen maar to lerantie", maar positief om het christen zijn zélf". Deze stelling kwam tot uitdruk king in de inleiding over „Verdraagzaam heid en god-ontkennend humanisme", die professor dr. ir. F. Ph. A. Tellegen, hoog leraar aan de Technische Hogeschool in Eindhoven vrijdagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg voor de leden van „Ge loof en Wetenschap" heeft gehouden. In de wijsgerig-theologische beschouwing van professor Tellegen kwamen vele waarde volle gedachten tot uitdrukking, die voor de rooms-katholiek een richtingwijzer zul len zijn naar de houding, die hij tegenover het god-ontkennend humanisme moet in nemen, en die voor de niet-katholiek een geruststelling inhouden voor wat betreft de wijze, waarop de rooms-katholiek zijn be ginselen in het maatschappelijk leven uitdraagt. Tot goed begrip diene, dat de inleider het god-ontkennende humanisme niet wil de identificeren met het Humanistische Verbond. Professor Tellegen wilde de ver draagzaamheid niet als een onderwerp- van-ondergeschikt-belang zien, doch als een centrale kwestie, die ten nauwste te maken heeft met het „waarom" van het christen-zijn.De gelovige, aldus stelde de in leider, zal moeten zoeken naar een zo open mogelijke ontmoeting met de god-ontken nende humanisten niet uit bekerings drift maar zuiver om reden van de christe lijke opdracht. De gelovige is door God uit gekozen om te getuigen, hij staat met deze getuigenis tussen de mensen: hij moet de Blijde Boodschap doorgeven en waar ma ken. Of de ander die getuigenis zal aan vaarden of afwijzen, dat weet slechts God alleen. De gelovige zal dan ook niet beke ren, dat doet God alleen. Wel moet hij zich bezinnen op de gestaliegeving aan de getui genis in zijn tijd. Verdraagzaamheid in de intermenselij ke betrekkingen komt aan de orde, waai de overtuiging van de éne mens tegenover gesteld is aan die van de ander en er zelfs mee botst. Hij is verdraagzaam, die de macht heeft zijn eigen overtuiging door te drijven en te doen zegevieren, doch van die macht geen gebruik maakt. Er is bijvoor beeld niet van verdraagzaamheid sprake, als men zich uit onmacht bij het bestaan van de andere overtuiging neerlegt. Dan zou de verdraagzaamheid slechts negatief zijn. Voor de gelovige dient zij echter po sitief, meewerkend, te zijn. Het god-ontkennend humanisme ken schetste professor Tellegen als een levens beschouwing, die het geloven in een per soonlijke God beschouwt als een belemme ring of bedreiging van het ware menselij ke. Alleen al door de godserkenning zou men niet echt mens zijn, omdat die erkenning een zich bewust zijn van zijn afhankelijk heid inhoudt. Het god-ontkennend huma nisme kent geestelijke en zedelijke waar den, zoals de eerbiediging van de mensé- lijke persoonlijkheid. De mens zal volgens het god-ontkennende humanisme moeten streven naar zelfontplooiing en zelfvor- ming. Deze levensbeschouwing en het ni hilisme staan dus lijnrecht tegenover el kaar. Gelovige en god-ontkennende huma nist ontmoeten elkaar in de strijd tegen het nihilisme en in de bescherming van men-' selijke waarden. Professor Tellegen waarschuwde voor een te gemakkelijk vereenzelvigen van ni hilisme en geloofsafval, waarna hij stel de, dat het bestaan van het god-ontken- B. en W. van Haarlem stellen de raad voor nieuwe voorschotten te verlenen aan de woningbouwvereniging „Spaarnoog" voor het schilderen van 96 woningen aan de Damaststraat, de Oostvest en de Spaarn- oogstraat. De kosten zullen 26.480 be dragen. Eerder werd een voorschot van 143.200 verleend voor restauratiewerk zaamheden van dezelfde vereniging aan deze huizen. Voor bijzondere onderhoudswerken aan het bejaardencomplex en verzorgingshuis aan de Orionweg van de r.-k. Woning bouwvereniging St. Bavo Noord is een voorschot van 4.400 door B. en W. aan do raad voorgesteld. Deze onderhoudswer ken vallen namelijk buiten het bestek van het normale ond'erhoudsfondser zijn een permanente bronbemaling, een verbete ring van de ventilatie in de keuken en voorzieningen tegen het voortdurend bin nenstuiven van zand door de ramen nood zakelijk. ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING a* ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.— per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid Haarlem, 14 februari 1958 ONDERTROUWD, 14 februari: M. G. Visser en H. C. Starreveld. GEHUWD, 14 februari: D. Hardman en J. W. C. van den Bergh; K. I-Iogendijk en M. M. Vintges. BEVALLÉN van een zoon, 13 februari: M. Chr. Bliek—Schellekens; J. H. Steensma —van 1-Iam; P. H. van den Hoek—Kauff- man; 14 februari: C. de WildePrins; W. de VriesKlaassen. BEVALLEN van een dochter, 13 febr.: S. Deen—Boeken; 14 februari: PI. W. Kroes —Verdam; E. C. van Zeggeren—Stui; D. HooglugtOverbeeke; G. J. van Leuven de Bont. OVERLEDEN, 12 februari: H. J. Riet- Geels, 36 j., Anjelierstraat; S. Sikkink Fischer, 74 j., Pegasusstraat; A. J. Koning Bloch, 71 j., Scheeperstraat; 13 februari: H. M. de Lange, 40 j., Kampcrlaan; C. H. Lodders, 94 j., Oranjeboomstraat; C. van der Stad, 84 j., Lange Annastraat; J. J. J. Stam—I-Iofmans, 63 j., van Oorschotstraat; J. E. HageboutElfrink, 72 j., Witte Hee renstraat. nend humanisme voor de gelovige aanlei ding moet zijn tot zelfonderzoek, namelijk naar het antwoord op de vraag, of de ge zamenlijke geloofsbeleving opvoedt tot zelfstandigheid en vrijheid. Het is tevens een vraag, of de gelovige de diepe cultuur overgang van thans wel voldoende vanuit het geloofsperspectief weet te onderken nen. Tenslotte besprak de inleider nog de vraag of de „eigen organisaties" van rooms- katholicken in ons land wel voldoende worden beleefd vanuit de opdracht lot ge tuigenis voor en openheid naar de ander. De vraag is niet zo zeer, of katholieke bestaansrecht hebben, als wel, hoe de katholieken zich in deze organisaties pre senteren. De speciale aandacht voor de persoonsvorming zal de eigentijdse op dracht van deze organisaties moeten zijn, aldus de inleider. Na deze beschouwing werd gelegenheid tot gedachlenwisse]ing geboden. De voor zitter, mr. F. Vorstman, sprak aan het be gin van de avond een welkomstwoord en na afloop een dankwoord. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 B. en W. van Plaarlem stellen de ge meenteraad voor de aan de Stichting Ka tholiek Schoolpsychologische dienst op de begroting 1958 uitgetrokken subsidie van 24.105 te verhogen tot maximaal 48.755. In hun toelichting op het voorstel merken B. en W. op, dat om de dienst toch binnen korte tijd in voldoende mate te doen func tioneren de opbouw en uitbouw van de dienst versneld zijn. Het aanstellen van meer personeel dan waarop de begroting voor 1956 was gebaseerd was daarvoor no dig. Omdat de stichting pas in de loop van 1957 haar werkzaamheden heeft kunnen beginnen zal het voor dat jaar toegekende bedrag van 24.105 niet geheel behoeven te worden uitbetaald. Anderzijds zal ech ter voor 1958 een hogere subsidie nodig zijn om de dienst goed te doen functione ren. De salarisverhogingen sinds 1955 oefe nen daarbij eveneens een belangrijke in vloed uit. Gezien het belang van het bureau stellen B. en W. de raad voor de subsidie te verhogen. De nog jonge afdeling Haarlem van de Vereniging tot bevordering van de belan gen van Astmatici V.B.B.A. hield donder dagavond een vergadering in een van de zalen van café-restaurant Brinkmann. De Amsterdamse internist dr H. E. Pelser hield een causerie over het onderwerp „Astma en levenshouding". Hij belichtte vooral de psychische kant van deze ziek te: de invloed, die onflikten vooral in de jeugdjaren op de mens kunnen heb ben. Door die conflicten kan een verkeer de gewoonte van reageren ontstaan, die onmaatschappelijkheid, geestesziekten, maar ook afwijkingen in de organen van het menselijk lichaam tot gevolg kan heb ben. Het leven in onze moderne samenle ving laat ook vaak te weinig gelegenheid open tot het afreageren van spanningen. De voor astma gevoelige mens zal hiervan de kwade gevolgen mdervinden. De spre ker liet in zijn betoog duidelijk uitkomen, dat er voor het onderzoek naar oorzaak en bestrijding van astma en de daarmee ver band houdende aandoeningen nog zeer veel gedaan moet worden. Na de oauze volgde een geanimeerde en prettige discussie tussen dr. Pelser en de aanwezigen. Daarbij kwam duidelijk de zorg van ouders voor kinderen, die aan astma lijden, naar voren; maar ook de behoefte aan voorlichting: hóé het beste te handelen bij een aanval, hóé deze mo gelijk te voorkomen, welke invloeden een rol spelen. De vragen waren vaak moei lijk afdoende te beantwoorden, omdat elk geval op zich bekeken en bestudeerd moet worden, waarvoor het spreekuur zich be ter leent. Gedurende de pauze werd een definitief bestuur gekozen. Het dagelijks bestuur van de V.B.B.A., afdeling Haarlem, bestaat nu uit: de heer C. Rees, voorzitter; de heer J. Planting, penningmeester en mevrouw M. G. Lippes-Rosenhart (P. Wantelaan 4, tel. 14735), secretaresse. In zijn slotwoord onderstreepte de voor zitter het belang van toetreding tot de vereniging die zich beijvert het. wetenschap pelijk onderzoek van astma te bevorderen en de leden op de hoogte houdt van dit onderzoek in een orgaan, dat eenmaal per twee maanden verschijnt. ADVERTENTIE Een 'voorbeeld' voor moderne vorm geving en klankverbetering. Zeer lage prijzen (nagenoeg gelijk aan de Duitse). Folder en speciale expositie bij de Fa. Kol:. Kruisstraat 5. Haarlem. Tel. 18908. Tevens wor den geëxposeerd: Braun shavers, ladyshavers. keukenmachines. sapcentrifuges. draagbare radio's, grammofoons. Hapé Multisun. toiletspie gels. „bij" luidsprekers, soldeerbouten. Imp. N.V. Hapé, A'dam-C. Vrijdagmiddag heeft te Westerveld de crematie plaatsgehad van hot stoffelijk overschot van de heer P. van de Steen hoven, deurwaarder bij de Haarlemse rechtbank. Nadat de organist Piet Halsema inde aula gezang 230 had gespeeld („Leid. vriend'lijk Licht, mij als een trouwe wacht") sprak ds. Joh. Bronsgeest een kort woord ter nagedachtenis van de over ledene, uitgaande van een van de dia logen van Multatuli. Ds. Bronsgeest noem de de heer Van de Steenhoven van nature een klein artist omdat hij kon lachen om de aanstellerij van de mensen, die zichzelf zo belangrijk achtten. Daarom ook wilde spreker niet verder ingaan op de vele activiteiten van de heer Van de Steen hoven en even later zakte onder het spelen van gezang 282 („Blijf bij mij, Heer want d'avond is nabij") de met bloemen over laden kist. Na het bidden van het Onze Vader dankte de heer J. F. Boegborn namens de familie, huisgenoten en medewerkers an het kantoor voor de vele bewijzen van vriendschap en medeleven. Kaarsenceremonie. De afdeling Haar lem van de Nederlandse Bond van vrou wen, werkzaam in bedrijf en beroep houdt op woensdagavond in de Wilhelminastraat no. 3 een „International night", die elk jaar in februari door alle af delingen van de bond over de gehele wereld wordt gehouden en waarbij een kaarsenceremonie plaats heeft. Mej. C. P. Bal uit Overveen zal daarbij het woord voeren. De heer C. J. Langereis, Hoofmanstraat 14 te Haarlem, heeft het feit dat hij veer tig jaar geleden op'zestienjarige leeftijd in dienst kwam van de toenmalige Haarlem se Bankvereniging thans De Twentsche Bank n.v. herdacht. Nadat tevoren door de voltallige direc tie van het westelijk rayon in intieme kring het jubiieum herdacht was en de heer Le- deboer namens de directie do gebruikelij ke jubilcumgratificatie had overhandigd, volgde in restaurant Brinkmann een zeer drukke receptie. Behalve directie en vele personeelsleden waren aanwezig enkele predikanten en ambtsdragers van de Her vormde Gemeente. De jubilaris maakte namelijk gedurende vele jaren deel uit van het college van ouderlingen en speciaal uit wijkgemeente II waren dan ook velen gekomen om van hun belangstelling blijk te geven. Voorts waren aanwezig de be stuursleden van de woningbouwvereniging Rosehage waarvan de heer Langereis be stuurslid is. Tijdens de receptie spelde wethouder D. J. A. Geluk, loco-burgemeester, de ju bilaris de zilveren medaille behorende bij de orde van Oranje Nassau op de borst. Onder auspiciën van de landelijke stich ting „Protestantse Ziekenzorg" werd don derdagavond voor ongeveer honderddertig belangstellenden in de Hervormde kerk aan de Ramplaan te Overveen de geluids film Vechten en dienen" vertoond. Deze film geeft een beeld van hot leven in de ziekenhuizen. Daarbij komt tot uiting het leven van alledag, in en buiten het ziekenhuis en daarnaast vraagt de film aandacht voor de medeverantwoordelijk heid van de gezonden voor de verzorging van de zieken. Op dit terrein valt er een grote achterstand in te halen. Het meisje, dat. de hoofdrol speelt, krijgt namelijk he laas ook niet die verzorging die haar toe komt. Zo geldt ook hier: Protestanten moe ten zorgen voor Protestantse zieken. Het r.k. deel der bevolking (38,5 pet.) be schikt over 21.000 ziekenhuisbedden en het protestantse deel (44,4 pet.) over 6600 zie kenhuisbedden, hetgeen betekent: per 200 r.k. inwoners één bed in een r.k. inrich ting en per 800 protestantse inwoners één bed in een Protestantse inrichting. Het scenario voor deze film werd ge schreven door ds. G. van Veldhuizen Azn., draaiboek en regie zijn van Arnst Winar, cameraman: G. B. H. Niestadt en muziek van Jo van Veen. /I OVFRT ENT IE De Algemene woningbouwvereniging „Blocmcndaal Noord", op 22 februari 1918 gesticht door enige ambtenaren van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort, viert haar veertigjarig bestaan met een receptie op zaterdagmiddag 1 maart van drie tot vijf uur in het Jeugdhuis aan de Donkerclaan te Blocmcndaal. In die afgelopen periode kwamen 338 woningen in Vclsen en Blocmendaal tot stand. De ambtenaren van het Provinciaal Ziekenhuis, die de vereniging stichtten, waren de bouwkundige Wietze Noorman en de heren C. Schulz, B. Schnitger, H. J Kruiswijk en G. Handgraaf. Tijdens deze oprichtingsvergadering werd het bestuur als volgt samengesteld: W. Noorman, voorzitter, B. Schnitger, secretaris, H. J. Kruiswijk, penningmeester, C. Schulz en G. M. Klomp, leden. Van deze stichters is alleen nog de heer C. Schulz in leven en nog steeds bestuurslid. Van de -leden, die de eerste woningen in 1922 betrokken, zijn nog steeds huurders de heren G. Mosters, F. Beun, H. R. Saager, E. Offenberg, A. Hilgeman en G. van Buuren. Direct heeft het bestuur zich voor de bouw van woningen beijverd. De provin cie Noordholland kocht in Velsen een stuk grond, gelegen tussen de Duinweg en de Bredcroodseweg op de grens van de ge meente Bloemendaal, op voorwaarde ech ter, dat de te bouwen 42 woningen alleen door provinciaal personeel bewoond zou den worden. Uiteraard was de provincie bij dit bouwplan geïnteresseerd en toonde zich bereid in het jaarlijks exploitatiete kort een kwart bij te dragen, terwijl het Rijk driekwart daarvan voor zijn rekening nam. Voorts bouwde de woningbouwver eniging vier woningen en een winkel in Bloemendaal-Noord, veertien woningen in het Bos en Duinkwartier, twee aan de Zo- merzorgerlaan en twee aan de Lage Dui- nendaalseweg, zodat in 1922 64 woningen opgeleverd konden worden (42 in Velsen en 22 in Bloemendaal), naar ontwerp van het Architectenbureau Gulden Geldma ker te Amsterdam. Elf van die 42 Velsen- se woningen worden nu nog bewoond door door de oorspronkelijke bewoners uit 1922 en zes van de Bloemendaalse woningen worden nu al zesendertig jaar (seder 1922) door dezelfde huurder bewoond. De kost prijs, van die 42 Velsense percelen bedroeg 6435.- per stuk; de kostprijs van de vier woningen benevens winkel in Bloemen daal-Noord bedroeg toondertijd 7360.- en van de overige achttien Bloemendaalse wo ningen 6900.- per stuk.De tweeëntwin tig woningen in Bloemendaal stonden onder het toezicht van het gemeentebe stuur van Bloemendaal. In 1936 rezen er moeilijkheden voor de tweeënveertig Vel sense woningen. Er vvas een ongedekt ver lies en de gemeente Velsen besloot de zor gen van de provincie voor haar rekening te nemen. De Velsense wethouder de heer W. F. Visser heeft in deze kwestie een zeer werkzaam aandeel gehad. De gemeente Velsen kocht de grond en daarmede ver viel de verplichting, dat deze woningen uitsluitend door provinciale ambtenaren bewoond mochten worden.Latèr werd een plan ontworpen om in de twintiger jaren 65 woningen met kantoor te bouwen aan de Duinlustparkweg en de Noordlaan, die in het voorjaar van 1932 gereed kwamen, naar ontwerp van het. architectenbureau Mulder en Van Asdonk. Vervolgens heeft de Woningbouwvereni ging „Bloemendaal Noord" geijverd voor het stichten van woningen aan de Kenne- merweg, maar wegens het agrarisch ge bied kon dit plan niet uitgevoerd worden. Daarna kreeg de woningbouwvereniging toezegging om aan de Donkerelaan te bou wen; de plannen werden ontworpen, maar door de tweede wereldoorlog konden zij niet worden uitgevoerd. De woningbouw stond stil tot na de bevrijding. De penningmeester van het bestuur, de heer H. J. Kruiswijk was in 1944 overle den en de voorzitter, de heer Wietze Noor man, in 1946. De heer Schulz nam als vice- voorzitter de leiding tijdelijk op zich, maar reeds in 1947 wilde hij dit aan een jongere kracht overlaten en werd de heer D. Roos voorzitter, een functie die hij nu nog met veel voortvarendheid bekleedt. Het bestuur zag er in 1947 als volgt uit: D. Roos, voor zitter, C. Schulz, vice-voorzitter, G. A. Tijssen, secretaris (sedert 1920), W. Th. Gcrrets, penningmeester sedert 1944 en al bestuurslid sedert 1931, A. van Dompse- laar en ir. C. A. de Vassy als technisch adviseur. Het nieuwe bestuur liet een plan maken om op een inpandig terrein tussen de Boslaan en hel Bos en Duinplan te Bloe mendaal twaalf woningen voor bejaarden, voorzien van centrale verwarming, ge naamd „Zonnehof" te bouwen, die in ja nuari 1949 betrokken werden. In september 1950 kwamen er tien du- plexwoningen aan de Brederödelaan en de Wietze Noormanlaan gereed. Een jaar later volgden twaalf duplexwoningen in de vrije sector aan de Donkerelaan te Bloe mendaal. Elf woningen in het Gestelse- straatje en drie aan de Donkerlaan kwa men in 1952 voor bewoning gereed. Het re sultaat van het jaar 1953 was de bouw van vier duplexwoningen aan de Donkerelaan en drie eengezinswoningen aan de Brede rödelaan. Van deze duplexwoningen was de heer J. A. van Asdonk de architect. Na de tweede wereldoorlog ging de wo ningbouwvereniging ook uitzien naar mo gelijkheden voor de huisvesting van de pro vinciale ambtenaren met als resultaat de bouw van vijftig flatwoningen aan de Van Dalenlaan, gebouwd door architect W. H. J. Hoosemans te Santpoort. Hiermede werd in 1950 een begin gemaakt. Op 16 april 1950 onderhandelde de heer P. Kroon in opdracht van de provinciale bedrijven met het bestuur van de woningbouwver eniging, in welke onderhandelingen ir. W. H. van Marie en ,hr. ir. C. C. Th. de Beaufort eveneens een belangrijk aandeel hadden. Na deze besprekingen werd tot de stichting van vijftig flats besloten, waar van er eind 1954 vijfenveertig door amb tenaren van de beide provinciale bedrijven werden betrokken en de vijf overige be stemd werden voor personeelsleden van het Marine Plospitaal te Overveen. Hier bij heeft ir. De Vassy een belangrijke rol vervuld. Het terrein aan de Van Dalenlaan leen de zich voor de stichting van nog 78 flats, die in het komende voorjaar en zomer ge leidelijk betrokken kunnen worden door negenendertig ambtenaren van de provin ciale bedrijven, terwijl een achttal flats ge claimd is door het Rijk. De overige flat woningen zijn bestemd voor de leden van de bouwvereniging „Bloemendaal Noord", die economisch gebonden zijn aan de ge meente Velsen of anders in die gemeente woonachtig zijn, ingevolge de woonruim- tewet. Het tegenwoordig bestuur is als volgt samengesteld: D. Roos, voorzitter; C. Schulz, vice-voorzitter; H. Siteur, secreta ris; W. Th. Gerrets, penningmeester en opzichter up de huizenbouw; A. van Domp- solaar, tuindeskundige; mevrouw G. Meerkerk -Knauff, J. Otten (kassier), P. Kroon, assistent-bestuurslid en technisch adviseur en D. Klaij, administrateur. Wat de toekomst betreft, stelt de woning bouwvereniging zich als ideaal de stich ting van bej&ardenwoningen in de gemeen ten Blocmendaal en Velsen. Verder wordt er naar gestreefd mee te werken aan de plannen van het Bloemendaalse gemeen tebestuur inzake de bouw van woningen aan de Kennemerweg, voor de vele leden gegadigden van de Woningbouwvereniging „Bloemendaal Noord". ADVERTENTIE UW ADRES SINDS 1851 Oude Gracht 107 Tel. 14245 Zeven dagen Haarlem De lente is in Haarlem ge weest. Misschien is ze er op het ogenblik dat ge dit leest nog wel maar dan is het nieuwtjeer eigenlijk al wat af. In het begin van deze week was ze er namelijk voor het eerst. En opeens, niet aarzelend met een paar graadjes temperatuurstijging per dag, maar plotseling zonder dat iemand er eigen lijk al werkelijk aan gedacht had. Op een gewone morgen aan het begin van een nor male week merkten we het met z'n allen. De vogeltjes zongen wat harder, na een minuut of tien fietsen kregen we het warm en de vroege kantoormeisjes zagen er al lemaal weer wat liever uit. En dat zijn allemaal symp tomen die alle echter in het niet zinken bij dat ene, dat allesomvattende bewijs: de wandelaars zonder diktje jas. Want dat is het teken dat de lente er werkelijk is. Wan neer bedachtzame heren bij het wandelingetje in de lunchpauze eerst even be denkelijk naar buiten kijken en vervolgens onbezonnen en plezierig zonder hoed en duffel de straat betreden. Het zijn dan plotseling ge heel andere mannen gewor den, vrolijker, jonger ook en zij lopen fier door de stad terwijl ze de longen vol ver se lucht ademen. Bovendien werken een paar van zulke heren al aanstekelijk, de een na de ander ziet men de regenjas losknopen en over de arm nemen en al spoedig worden de warm ingepakten een beetje spottend nage keken. Die beseffen het nog niet, die hebben het niet ge voeld, die weten nog niet dat de winter is afgelopen. De wandelende meisjes van tussen-de-middag zijn Op 1 maart zal het vijfen dertig jaar geleden zijn dat de heer J. F. Bode, Raamsin- gel 34, zich als belastingcon sulent in Haarlem vestigde. In 1917 wérd hij als kapitein van de militaire administra tie gepensioneerd en op 30 december van dat jaar trad hij als inspecteur in dienst van de belastingen in Am sterdam. Op 1 maart 1923 vestigde hij zich in Haarlem als belastingconsulent, ter wijl hij tevens kantoor hield •in Amsterdam. Na enige tijd dwong het grote aantal cliën ten hem echter zijn werk uitsluitend in Haarlem voort te zetten. Behalve belasting consulent was de heer Bode voor 1940 tevens hoofdman bij de Burgerwacht in Haarlem. PgKf Over enige tijd kan men ze zo weer zien, de verliefde paartjes minnekozend, op de fiets, zonder jas en in de zon. Ze hebben alleen aandacht voor elkaar en in het geheel niet voor het verkeer. En alleen voor dit laatste past met streng opgeheven vinger een duidelijke waarschuwing, maar voor het overige, ach waarom eigenlijk niet? ook vrolijker, ze fladderen met losse mantels over het trottoir, kijken iedereen stralend aan of zitten op het beschutte terrasje wat te knipogen tegen het dunne zonnetje. Want écht warm is het nog niet, dat mag op zo'n eerste lentedag ook niet. We moeten er goed van door drongen zijn dat het eigen lijk nog niet mag en nog niet kan. Op 21 maart behoren we Das wat luchtiger ge kleed te gaan, dan pas mo gen we vakantieplannen gaan maken, dan pas mogen de jongens en meisjes weer op de bankjes in de parken zitten. Want dan pas is ook de A-griep weer verdwenen. Want laten we toch vooral niet vergeten dat op dit ogenblik honderden goede medemensen met 39 graden koorts in hun bed liggen te woelen, de koortsthermo meter en een glas warme kwast op het nachtkastje. Maar ook voor die armen zal de lente komen. Een de zer dagen. Op 17 februari houdt het schildersbedrijf Ripperda n.v. in Plaarlem een groot feest in Brinkmann, ter gelegen heid van twee jubilea: de heer F. Kamstra en D. Hak- kenbroek zijn namelijk in februari vijfendertig jaar aan het bedrijf verbonden. De heer Hakkenbroek is als beton-metalliseur begonnen, d<* heer Kamstra als schilder. Nu zijn beiden schilder-uit voerders. De heer Hakken broek vertoeft zelfs vaak in het buitenland, omdat het bedrijf Ripperda opdrachten kreeg het gebouw van de Nederlandse permanente ver tegenwoordiging bij de Raad van Europa in Straatsburg, de Nederlandse ambassade in Brussel, en misschien eer daags de Nederlandse am bassade in Parijs te schilde ren. De heer Hakkenberg was tezamen met nog zes andere schilders een half jaar in Straatsburg en Brus sel. In al die vijfendertig iaar zijn de beide jubilaris sen bijna niet ziek geweest, zelfs de A-griep hebben ze kunnen weerstaan. Bij hun collega's zijn ze bijzonder gezien door hun goede hu- De oud-leerlingenvereni- i ging „Prinses Wilhelmina" houdt voor de oud-leerlingen van de Koningin Wilhel- minaschool en van de Prinses Ireneschool een reünie op zaterdag 1 maart in restau rant Brinkmann in Haarlem. Het programma, getiteld „Alles in een", begint des middags om half vijf met een vrolijke begroetingsbij eenkomst en na een uitge breide koffietafel kan men kijken naar de éénacter „Spook te koop". Voorts is er dansen op de muziek van „The Harlem All Stars". Men kan zich voor deel neming aan deze reünie op geven bij de heer A. de Vries, .Barendsestraat 18 rood in Haarlem. In Haarlem en bovendien in Heemstede, Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang zal, zoals wij reeds eerder meldden, van maandag 17 februari tot en met zaterdag 22 februari een collecte gehouden worden ten bate van de Stichting Plerstellings- en Verplegings- oord „Unicum" voor chro nisch zieken en invaliden. Op de dagen 17 tot en met 21 februari heeft er een huis- aan-huiscollecte met in tekenlijsten plaats en op za terdag 22 februari volgt als afsluiting een buscollecte. En daarmee is dan tevens een begin gemaakt met de lange reeks geldinzamelingen die in 1958 wordt gehouden. En nu weten we wel dat het misschien niet altijd even prettig is op een groot aantal zaterdagen een rammelende geldbus voorgehouden te krijgen, maar men moet daarbij niet vergeten dat er achter die collectanten gro tere of kleinere organisaties staan die alle een bijzonder goed doel nastreven. En dat men aan de verwezenlijking van een dergelijk doel kan meewerken is toch eigenlijk wel een prettig idee. meur. Treffend is ook, dat zij „eigen" klanten hebben, mensen dus die de n.v. Rip perda opbellen en zeggen: „Stuurt u mij Kamstra en Plakkenbroek maar"! De heer Hakkenbroek vist in zijn vrije tijd en als de heer Kamstra tijd over heeft werkt hij in zijn tuin bij zijn huis in Hoofddorp. De Rip perda n.v. zal zeker de beide nog vitale werkkrachten, wanneer ze in de toekomst het bedrijf zullen verlaten, erg missen, hóe erg zal men op het afscheidsdiner op 17 februari in Brinkmann waar schijnlijk bij voorbaat reeds willen bewijzen. ^lllM,..

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9