Parijs en Tunis akkoord met „goede diensten" Aanpassing van gerepatrieerden aan de Nederlandse samenleving Norstad tegen neutrale zone in het centrum van Europa Bourguiba wil niettemin de kwestie- Algerije aan de orde stellen Polen maakt het plan-Rapacki in een memorandum officieel wereldkundig Rapport van Instituut voor Sociaal Onderzoek 9 Dulles zou Stassen's ontslag in feite hebben bewerkt Diepgaand geschil over ontwapeningstactiek Brief uit Molukken voor Ver. Naties Nog meer ontslagen bij haardenfahriek Noord-Korea houdt toestel uit Zuid-Korea vast Inzittenden worden als refugiés beschouwd Expeditie-Fuchs vordert met horten en stoten Japanners lieten vijftien honden onverzorgd achter Sneeuwstorm en koudegolf teisteren Noord-Amerika Aantal doden in enkele dagen meer dan 170 Repatriantenschepen uit Indonesië Sumatraanse inkopers hebben veel geld Vertogen tegen de proeven met waterstofbommen Aansprakelijkheid wegens schade door kernenergie Drie chauffeurs zouden valsheid in geschrifte gepleegd hebben DINSDAG 18 FEBRUARI 1958 (Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk en Tunesië hebben nu beide de goede diensten van de Verenigde Staten en Groot-Britlannië aanvaard, naar aan leiding van de diplomatieke problemen die uit het bombardement op Sakiet zijn voortgevloeid. Of de zitting van de Veilig heidsraad vandaag nog zal doorgaan, is nog niet bekend, maar in ieder geval zal een diepgaande behandeling van het geschil tenminste in eerste aanleg, (nog?) niet plaats hebben voor het forum der Ver enigde Naties en onder leiding van de Rus Sobolev, die de voorzittershamer van het hoge internationale college hanteert. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft zjjn vakantie onderbroken en is maandag naar Washington teruggekeerd om zich bezig te houden met de crisis in de Frans-Tunesi- sche betrekkingen. Intussen moet men de vele obstakels, die liggen bij het Frans-Tunesische beraad, dat, eventueel in aanwezigheid van Britten en Amerikanen plaats zou kunnen hebben, niet onderschatten. De kernmoeilijkheid is nog altijd Algerije. Bourguiba heeft een nieuwe klacht bij de Veiligheidsraad in gediend, waardoor de mogelijkheid wordt geopend de Algerijnse oorlog aan de be handeling van het Sakiet-incident te kop pelen, maar Frankrijk blijft halsstarrig op het standpunt staan, dat niemand anders iets met deze „binnenlandse kwestie" heeft te maken. In feite is via Sakiet en de aan vaarding van de Amerikaans-Britse goede diensten ook de Algerijnse oorlog nu een zaak van internationale bemoeienis ge worden, maar noch de Franse regering, noch een groot deel der publieke opinie wenst deze waarheid te erkennen. Daarom moet men zich voorbereiden op een bij zonder stroeve gang van zaken, omdat ten aanzien van de hoofdoorzaak van alle ellende de Algerijnse oorlog beide partijen onwrikbaar tegenover elkander zullen blijven staan. Onzuivere bedoelingen? Bovendien voelt men zich in officiële kringen te Parijs helemaal niet overtuigd van de zuivere bedoelingen van de Ver enigde Staten. In het bijzonder verdenkt men Washington ervan, via de NAVO de Geruime tijd is Harold Stassen die nu zijn ontslag heeft gekregen Eisen hower's specialist geweest voor ontwape ningskwesties. Daar Stassen's denkbeel den echter herhaaldelijk niet strookten met die van minister Dulles, heeft hij wei nig kunnen uitrichten. Eerst heeft Dulles er voor gezorgd dat Stassen onder zijn supervisie werd gesteld en thans krijgt men de indruk, dat Dulles Stassen in feite de laan heeft uitgestuurd. Het heengaan van Stassen heeft Herblock, de karikatu rist van de Washington Post, geïnspireerd tot een spotprent waarop men een leeuw ziet met de kop van Dulles in wiens muil Stassen verdwijnt. In de kooi staat een medicijnfles met de woorden „Politiek van Stassen" op het etiket. Twee mannetjes buiten de kooi kijken verschrikt toe hoe Stassen wordt verzwolgen. De een zegt tot de ander: „Wel, Harold is er dan toch in geslaagd hem iets te doen slikken".. Wat Dulles ook geslikt heeft, zeker niet de tactiek van Stassen. Stassen meende dat men niets zou bereiken, wanneer men er naar streefde een groot pakket ontwa peningsvoorstellen aangenomen te krij gen door de Russen. Hij wenste te begin nen met betrekkelijk kleine, losstaande overeenkomsten en dan geleidelijk verder te gaan. Sedert Genève in 1955 heeft Ame rika onder leiding van Dulles, de neiging gehad een bescheiden Russisch voorstel te „overtroeven". Indertijd leken de Rus sen te Genève bereid tot een bescheiden wederzijdse inspectie op de grond. In plaats van een proef te wagen met zulk een bescheiden begin, kwam de Ameri- John Foster Dulles kaanse regering echter voor de dag met het opzienbarende, doch kansloze, voor stel voor onbeperkte inspectie uit de lucht. Ook de Russen hebben herhaaldelijk zulk een tactiek toegepast, indien een beschei den voorstel hun niet zinde. Klein begin Stassen wilde klein beginnen en daar door vermijden dat het wankele bootje der harmonie tot zinken werd gebracht ten gevolge van de loodzware „pakketten", die Dulles aan boord wilde gooien. Maar Dulles draagt verantwoordelijkheid (on der Eisenhower) voor het buitenlandse be leid en ter wille van de beleidsvoering kon Stassen niet op zijn post blijven. Stassen, die reeds goeverneur van Min nesota is geweest, wil nu een gooi doen naar het goeverneurschap van Pennsylva nia. Hem ontbreekt daarbij de steun van de politieke partijbazen der Republikeinen. Het zal moeten blijken of Stassens stand punt inzake ontwapening zoveel indruk op de kiezers heeft gemaakt, dat zij hem zul len verkiezen boven de tegenkandidaat van de partijleiding. In dat geval Penn sylvania is een grote en belangrijke staat zal het voor Dulles een vingerwijzing zijn. Dan zou de verslonden Harold de leeuw zwaar op de maag komen te lig gen. hoogstbelangrijke oorlogsbasis Bizerta in handen te willen krijgen. Inzake het toe komstig statuut van deze haven, die nu nog door Franse soldaten is bezet, lijkt de regering op haar aanvankelijke bereidheid tot een evacuatie te willen terugkomen. De gaullistische minister van Oorlog Chaban-Delmas moet de portefeuille kwestie al hebben gesteld, voor het geval Frankrijk Bizerta zou willen loslaten. Problemen te over in het verschiet, al is voor het ogenblik het grootste gevaar, een internationale rechtszaak over een Fx~ans- Tunesisch conflict met een Rus als hoog ste arbiter, dan ook afgewend. Getracht zal nu woi-den dit conflict binnenskamers uit te vechten. Doch de basis van een op lossing is nog niet zichtbaar. Zeker zal Boui-guiba niet aarzelen zich opnieuw tot de Veiligheidsraad te wenden, indien hij onder vier, zes of acht ogen op zijn voor naamste eis: een spoedig einde van de Algerijnse oorlog, geen bevredigend ant woord zou krijgen. Twijfel NEW YORK (Reuter) Britse en Ame rikaanse diplomatieke vertegenwoordigers hebben in een gesprek te New York met. de Tunesische ÜNO-afgovaardigde, Mongi Slim, twijfel geuit aan de noodzaak om de Veiligheidsraad de Tunesische klacht te doen bespreken. Slim zou echter in eerste aanleg niet geneigd zijn in te stemmen met opschorting van het debat. Het is niet uit gesloten, dat lastgevingen der Tunesische regering zijn standpunt echter zullen doen wijzigen. in kringen van de Verenigde Naties te New York acht men het mogelijk, dat, met het oog op een eventuele binnenlandse reactie op een intrekking van de Tunesi sche klacht, president Bourguiba zal be sluiten de klacht te handhaven. Ambtenaren van de Verenigde Naties zeiden, dat er geen aanwijzingen zijn, dat de klacht zal worden ingetrokken, maar wat op de zitting zal gebeuren, „is een ander verhaal", zo zeiden zij. De Tunesische regering heeft haar offi ciële erkenning van vijf der acht Franse consulaten in Tunesië ingetrokken. Dit betekent dat de consulaten niet langer diplomatieke voorrechten zullen genieten. Het Russische Rode Kruis en de rode halve maan hebben de getroffen gezinnen van Sakiet Sidi Joessef voor 21.000 gulden financiële hulp toegezegd. Een schip met voedsel en andere goe deren, afkomstig van het Russische Rode Kruis en bestemd voor de Algerijnse vluchtelingen in Tunesië, is maandag in Tunis aangekomen. NEW YORK, (UP) De vertegenwoor diger in New York van de republiek van de Zuid-Molukken, een dissident gebied, dat zichzelf In 1950 onafhankelijk van In donesië heeft verklaard, heeft maandag een beroep gedaan op secretaris-generaal Hammarskjoeld voor een onderzoek door de Verenigde Naties naar beweerde wreedheden onder het bewind van Sukar no begaan. Karei Nikijoeloew heeft Hammars kjoeld een brief doen toekomen, die, naar hij zei, „uit de Molukken was gesmok keld", waarin bijzonderheden worden ge geven over de beweerde slachting en ver volging van christelijke bewoners van de Molukken door de ti'oepen, die door de centrale regering gezonden waren ter be strijding van de rebellenstrijdkrachten. Nikijoeloew drong er bij de secretaris generaal op aan een onderzoek door de Verenigde Naties in te laten stellen, gelijk aan dat, wat door de commissie van on derzoek naar de opstand in Hongarije is gedaan. De brief beschuldigt er de strijdkrach ten van de Indonesische regering van ker ken in brand te hebben gestoken, honder den vrouwen te hebben onteerd, eigendom te hebben geplundei-d, huizen in vlammen te hebben doen opgaan en mannen dood te hebben geschoten. In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen een krediet van 1.600.000 be schikbaar te stellen voor het ophogen, van ongeveer 22 hectaren, gelegen ten zuiden van de Schipholweg. Hierbij geven ivij een kaart van een gedeelte van Haarlem-Oost. Bij het 7Ai.ider Buitenspaarne (ten zuiden van de Schipholwegliggen sportvelden. Het daarnaast gearceerde gedeelte zal bin nenkort opgehoogd worden, als de gemeenteraad het voorstel van B. en W. aanvaardt en dit besluit uitgevoerd wordt. Later zullen de andere gronden opgehoogd, worden. De directie van de haardenfabriek en ijzergieterij Becht en Dyserinck n.v. te Weesperkarspel heeft zich gedwongen ge- z'en. thans reeds aan ongeveer 65 man in de fabriek te Rucphen en aan ongeveer 100 man in de fabriek te Weesperkarspel mede te delen, dat voor hen vergunning tot ontslag is aangevraagd. De hoop be staat, dat voor de datum waarop het ont slag zou moeten ingaan, de situatie vooral op het gebied van de export zich zal hebben verbeterd. PARIJS (Reuter) De Amerikaanse generaal Lauris Norstad, de opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, heeft op een persconferentie te Parijs verklaard, dat elk voorstel voor instelling van een gedemilitariseerde zone in Midden-Eui-opa, waardoor de ver dedigingsmogelijkheden van het Westen worden verminderd zonder dat hiertegen over een toeneming van de veiligheid staat, moet worden afgewezen. De generaal voeg de hieraan toe, dat zijn hoofdkwartier de militaire consequenties van vei'scheidene plannen van deze strekking die van beide zijden van het „ijzeren gordijn" zijn ge daan, bestudeei-t. WASHINGTON (Reuter) Polen heeft in een memorandum, dat is overhandigd aan de regeringen der meeste NAVO- landen, de Oosteuropese staten, de Sovjet- Unie, communistisch China, Japan, India, Zwitserland, Zweden, Mexico en de secre taris-generaal der Verenigde Naties, Ham marskjoeld, voorgesteld dat de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie. Gx-oot-Brittannië en Frankrijk een verklaring zullen tekenen, waarbij in Midden-Europa een kernwapen- vrij gebied in het leven wordt geroepen. De Poolse regering heeft ook voorgesteld dat de vier staten, wier grondgebied de zone zou moeten omvatten, een afzon derlijke verklaring zullen tekenen. In het memorandum wordt verklaard dat tot standkoming der zone het voor de staten van Oost en West gemakkelijker zou ma ken beperking der bewapening van met gangbare wapens uitgeruste troepen en van de sterkte dezer eenheden zelf, te bespreken. Nog meer bezwaren Het plan, afkomstig van de Poolse mi nister van Buitenlandse Zaken Rapacki. is door het Westen, en speciaal in de Ver enigde Staten, koel ontvangen. Ook West- Duitsland voelt er niets voor. BRUSSEL (AFP) De Belgische minis ter van Defensie. Spinoy, heeft gezegd dat het plan de kwetsbaarheid van West- Europa inplaats van verminderen zal doen toenemen. Hij verklaaarde tegenover een parlementscommissie, dat. het plan het Sovjet-blok een veel dieper achterland zou geven, waar lanceerinrichtingen voor ra ketten met middelgrote en grote reikwijdte zouden kunnen worden gebouwd. Spinoy deelde ook mede, dat de Belgi sche troepen in West-DuiIsland eind 1958 en begin 1959 uitgerust zullen worden met raketten van het type „Little John", ..Ho- nest John" en „Corporal". De opleiding van het personeel door Amerikanen in West-Duitsland is al begonnen. Gaitskell contra Kcnnan LONDEN (Reuter) De leider van de Britse socialistische partij, Gaitskell, schrijft in een beoordeling van het boek .Russia", the Atom and the West" van George Kennan, voormalig amabassadeur van de Verenigde Staten te Moskou, ge kant te zijn tegen terugtrekking van de Britse en Amerikaanse troepen van het Europese vasteland op dit ogenblik. Wel is Gaitskell van oordeel, dat deze troepen uit West-Duitsland kunnen worden terugge trokken als tezelfdertijd de Russische troepen uit Oost-Duitsland worden terug genomen, aldus Gaitskell in het zondags blad „Obsei'ver". Volgens Gaitskell valt Kennan, wiens denkbeelden enige tijd geleden zeer de aandacht trokken, terug op het idee, dat Lauris P. Norstadt de landen op het vasteland van Europa voor hun eigen verdediging moeten zorgen in de vorm van para-militaire eenheden en een verzetsbeweging. Kennan is zowel tegenstander van een grootscheepse ver gelding met waterstofbommen als van „een afschrikking in graden" door middel van tactische kernwapens. Zijn ideeën over defensie houden geen rekening met de wer kelijke toestand, aldus Gaitskell. De vroegere Britse minister-president Attlee schrijft in de „Observer", dat in stelling van een atoomvrije zone in Mid den-Europa een waardevolle bijdrage kan zijn voor de oplossing van het Europese veiligheidsprobleem. PANMOENDJON (AFP'Reuter) Noord- Korea zal geen gevolg geven aan het ver zoek van het UNO-opperbevel tot. terug gave van het Zuidkoi-eaanse passagiers vliegtuig, dat zondag met 34 passagiers en bemanning op geheimzinnige wijze in Noord-Koi-ea terecht is gekomen. De Noordkoreanen zeggen, dat de inzittenden naar het noorden zijn „gevlucht". Zij wei geren deze niet-militaire zaak in de wa penstilstandscommissie te bespreken en stellen rechtstreeks overleg tussen beide re geringen voor. HONGKONG (Reuter) Volgens een door het persbui-eau „Nieuw China" aan gehaald bericht van het Noordkoreaanse persbureau hebben de inzittenden van het vliegtuig gezegd, dat zij uitgeweken zijn omdat zij gekant zijn tegen „de bezetting van Zuid-Koi-ea door Amerikaanse troepen en het fascistische bewind in het zuiden". Het vliegtuig was een DC-3 van de Zuid- koi-caanse luchtvaartmaatschappij. Onder de inzittenden bevinden zich een kolonel van de Amerikaanse luchtmacht, het hoofd van de voorlichtingsdienst van de Zuid- koreaanse luchtmacht, twee Duitsers en een lid van het Zuidkoreaanse parlement. Het vliegtuig werd bestuurd door een Amerikaan. SEOEL (UP) In Zuid-Korea wordt ge loofd, dat het vliegtuig door communisti sche agenten op de vlucht van Poesan naar Seoel naar Noord-Korea is gebracht. Er is een rapport verschenen over een actueel probleem: de sociale integi-atie van de gerepatrieerden uit Indonesië in de Nederlandse samenleving. Dit rapport is het resultaat van een onderzoek, in de jaren 1954-1956 in opdracht van de minis ter van Maatschappelijk Wex*k uitgevoerd door het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk (Isonevo) te Amsterdam, in samenwerking met het So ciologisch Instituut van de Ned. Hervoi'm- de Kerk en 't Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut te 's-Gravenhage. Hoewel het onderzoek mede uitvoerig ingaat op de aanleidingen tot en het ver loop van de na-oorlogse repatriëring, vormt het proces van aanpassing van de 200.000 gerepatrieerden in de studie het centrale onderwerp. Verklaard -wordt dat de repatriëring begunstigd wordt door een overwegende mate van ovei-eenkomst in taal en cultuur tussen migranten en de ontvangende samenleving. Daar staat tegenover, dat de repatriëring noch dooi de betrokkenen noch door de ontvangende samenleving werd gewild. De migratie was onvrijwillig en ton dele ook onvoor zien. hetgeen de aanpassingsmogelijkheden heeft beperkt. Nieuwe werkkring Het belangrijkste aspect van het inte gratieproces is de verwerving van een nieuw bestaan. Ondanks de zeer ge varieerde beroepssamenstelling van de groep der gerepatrieerden concludeert het rappoi-t dat de werkinpassing gunstig ver loopt. De meeste gerepatrieerden slaagden op eigen kracht erin een nieuwe wèrkkring te vinden. Andex-en, vooral zij die nooit in Nederland waren geweest deden in grotere mate een beroep op de openbare ax-beids- bemiddeling. Zij wisten vrij spoedig hun weg te vin den. Hun kennis van de Nederlandse ver houdingen en cultuur was als gevolg van het genoten onderwijs zelfs zeer veel rui mer dan de kennis bij de Nederlandse be volking betreffende de vroegere levens omstandigheden der gerepatrieerden. Het had als voordeel een nagenoeg geheel ont breken van raciale vooroox-delen bij de Nedex-landse bevolking. Rancune Nadelig op de persoonlijke aanpassings bereidheid werkten bij sommige catego rieën van gerepatrieerden bestaande ge voelens van rancune tegen de Nedex-land- McMurdo (UP) Dr. Vivian Fuchs en zijn gezelschap hebben zondag hun tocht dwars over het zuidpoolgebied hervat, na de beschadigde sneeuw-tractors (sno-cats) te hebben gerepax-eex-d. Ze hopen vandaag depot 480 te bereiken, dat 480 mijl verwijderd is van de uiteindelijke bestem ming, Scott Base. Fuchs seinde dat 't weer opklaart en dat de temperatuur ruim 35 gx-aden onder nul (Celsius) is. Aanvankelijk was dit traject zeer zwaar, door een felle sneeuwstorm. Sir Edmund Hillary, be dwinger van de Mount Evex-est, ging vaak lopend voor de expeditie uit, met een touw om het middel om gevaarlijke spleten te peilen. De andere expeditieleden volgden in de „sno-cats". Vaak had men geen zicht en dan moest op instx-umenten gereden worden. Tegen het eind van deze maand moet de expeditie de basis aan de McMurdo Sound bereiken, want dan valt de poolwinter in. (Reuter) De Japanse zuidpool-expedi- tie, die met, een vliegtuig van het eiland Ongul is opgehaald omdat de ijsbreker ..Soya Maru" de mannen niet bei-eiken kon, heeft vijftien sledehonden onverzorgd moe ten achterlaten. Japanse dierenvi-ienden zijn voornemens een beroep te doen op president Eisenhower om de honden te redden. De Amerikaanse ijsbreker Burton Island is in de buurt, van het eiland Ongul. Dit schip heeft een hefschroefvliegtuig aan boord. WELLINGTON (Reuter) Het Amerikaan se vliegveld op het ijs van de McMurdo Sound is zondag met spoed ontruimd nadat het open water binnen bereik van de start baan was gekomen doordat het ijs was gaan kruien. De startbaan op de basis Scott het hoofdkwartier van de Nieuwzeelan- ders aan de zuidpool wordt nog steeds beschermd door een compacte massa ijs van verscheidene kilometers. Hier bevin den zich nu vliegtuigen van Gi'oot-Brit- tannië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten. se samenleving, die verantwoordelijk werd gesteld voor het verlies van Indonesië en daarmee voor het ontijdig afbreken van positie en carrière van Nederlanders al- daai\ In het materiële haakten deze ver wijten zich vast aan de kwestie der zoge naamde „achtex-stallige betalingen" die zeer vele gerepatrieerden zeer hoog zat. De deelneming aan het kerkelijk leven hier te lande blijkt over het algemeen niet zeer intensief, voox-al als gevolg van de afwijkende kerkelijke sfeer en de onwen nigheid ten opzichte van de uitgesproken kerkelijke signatuur van talloze activi teiten en organen, die in het land van her komst buiten de sfeer van het kerkelijk leven lagen. Het Nederlandse verenigings leven heeft eveneens betrekkelijk weinig belangstelling. Toch hebben zich geen ex clusieve gerepatrieerden-organisaties van betekenis ontwikkeld. NEW YORK (Reuter/UP) In de Ver enigde Staten is het dodencijfer ten ge volge van aanhoudend noodweer tot 170 gestegen. Hevige winterstormen verlam den het maatschappelijk leven, vooral in een groot deel van de noordoostelijke sta ten. waar scholen, fabrieken en kantoren moesten worden gesloten en enkele dorpen geïsoleerd raakten. Hier en daar joeg de wind de sneeuw tot hopen van tien meter op. Sedert de koudegolf in Amerika op 6 februari begon is het dodental reeds tot 223 gestegen. Tijdens ongekend zware sneeuwstormen, die snelheden van hon derd kilometer per uur bereikten, werden temperaturen gemetexi van 30 tot 35 gra den Celsius onder nul. De gouverneurs van New Yox'k, Penn sylvania en de statexx in Nieuw-Engeland hebben de noodtoestand afgekondigd, alle politieverloven ingetrokken, de scholen gesloten en de bescherming bux-gerbevol- king bevolen met uitrustingstukken en voorraden de hulpploegen te helpen bij hun pogingen de ingesneeuwden te be reiken. Al het overheidspersoneel in Washing ton heeft de aanzegging gekregen zich al leen op het werk te melden, wanneer het absoluut noodzakelijke bezigheden moet verrichten. Dit vanwege de door de sneeuw versperde wegen. In New York ruimden tienduizend ar beiders sneeuw op enkele van de voor naamste verkeerswegen en spoorwegen. De storm had de stad New York een sneeuwlaag van ruim twee decimeter be zorgd. Op de grote luchthavens van New York was slechts beperkt verkeer moge lijk. Het busverkcer in de stad was de helft van normaal en de ondergrondse had vertragingen. De wegen stonden vol met ingesneeuwde auto's. Duizenden mensen raakten in afgelegen plaatsen geïsoleerd. Ter hoogte van de kust van New Jersey is een ijsberg in ae Atlantische Oceaan waargenomen. PARIJS (Reuter) In Frankrijk hebben in het afgelopen weekeinde negentien per sonen door verkeersongevallen het leven verloren. Het was als gevolg van het on gewoon fraaie weer zeer druk op de we gen. In bijna een eeuw tijd had men zulk een zonnig en warm weekeinde in deze tijd van het jaar niet gekend. De stads parken en de caféterrasjes waren vol Pa- rijzenaars die zich door het zonnetje lieten verkwikken. Tegelijkertijd spookte het elders in Europa. Een vijftigtal schepen moest voor een opstekende zware storm over Noord- west-Duitsland een toevlucht zoeken in de Elbe nabij Cuxhaven. waar de haven zelf ook van het noodweer-te lijden had: een deel ervan werd door het opgezweepte water overstroomd. Ook in Oostenrijk en Zwitseiiand gutste de regen het hele weekeinde bij stromen neer. In zo hevige mate zelfs dat bij nog langer voortduren watersnood voor geheel Oostenrijk dreigt. De Donau en zijn zijrivieren wassen on- rxxstbarend. Men vreest dat de buiten wijken van Linz in Opper-Oostenrijk zul len onderlopen en geëvacueerd moeten worden. Het invallen van de dooi en de regenval veroox-zaakten bovendien la wines die vele wegen versperden. In de Beierse laagvlakte kwamen vele huizen en boerderijen onder water te staan, die soms met behulp van duikei's moesten worden ontruimd. Lawines ontwrichtten voorts het verkeer in de Zwitserse kan tons Graubünden en Wallis. De regen viel hier tot op de uitzonderlijke hoogte van 2500 meter. De wintersportcentra raakten door het slechte weer in ontredderde toe stand en velen maakten een eind aan hun vakantie. (UP) De ijsbaan van Zermatt staat geheel onder water. Het water in de Zwit serse rivieren stijgt snel. Voor het gehele Alpengebied zijn waarschuwingen voor lawinegevaar uitgegeven. DJAKARTA (ANP) De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging heeft het volgende afvaartschema bekend gemaakt voor de evacuatie van Nederlandse onder danen: 8 maart Australia van Tandjong Priok naar Italië; 20 maart Roma van Surabaja naar Italië; 25 maart Flaminia van Tan djong Priok naar Italië; 27 maart Zuider kruis van Tandjong Priok naar Nederland; 29 maart Oceania van Tandjong Priok naar Genua; 29 maart Oranje van Tandjong Priok naar Nederland; 1 april Sibajak van Tandjong Priok naar Nedexdand; 18 april Sydney van Tandjong Priok naar Italië; 20 april Aurelia van Tandjong Priok naar Ita lië; 20 april Willexn Ruys van Tandjong Priok naar Nederland; 21 April Castel Fe lice van Tandjong Priok naar Nederland; 21 april Neptunia van Tandjong Priok naar Genua; 28 april Captain Cook van Tan djong Priok naar Nederland. (Van onze correspondent in Londen) De correspondent van de „Times" in Singapore wijst er op, dat er nog geen en kel teken is dat dx\ Hatta of de Sultan van Djokjakarta zal trachten gehoor te geven aan het beroep dat op hen is ge daan door Padang. De opstandelingen beschikken over aan zienlijke fondsen en handelsagenten en Sin- gapore en op het vasteland. In een blad in Singapore verscheen een foto van lich te patrouille-voertuigen welke waren aan gekocht door de Indonesische rebellen en op verscheping wachten. Deze voex'tuigen behoorden tot afgedankt Brits legermateri- aal, en waren ontdaan van wapens en pantsei'bekleding. Nadat de foto was ver schenen, verklaarde de minister van Han del dat een expox-tvergunning was ge weigerd. Oospronkelijk was vrijdag toe stemming gegeven om 35 voertuigen te verschepen. Een belangrijke kwestie is thans of de Caltex, welke in Midden-Sumatx-a de rijk ste olievelden bezit, maar geen raffinering op het eiland uitoefent, verder zal willen samenwerken met de regering in Djakarta of zich zal houden aan de door de rebel len uitgevaardigde bepalingen inzake de buitenlandse valuta. Hoesseins regering streeft er vooral naar een goede indruk in het buitenland te ma ken en heeft verklaard dat zij de veilig heid van buitenlanders en hun eigendom men zal eerbiedigen. De correspondent van de „News Chro nicle" in Hongkong herinnert er aan, dat de 12 miljoen inwoners van Sumatra 72 percent van de buitenlandse valuta voor Indonesië opbrengen. Zij kregen daarvan minder dan 10 percent terug. De archipel, welke een brug van 5000 kilometer van Azië naar Aiistx_alië vormt, en in bevolkingsdichtheid het zesde land ter wereld is, vox-mde reeds lang het voornaamste doel van de communisten, om daar het gezag in handen te kxijgen. LONDEN (Reutex-) Voor de Londen- se ambtswoning van de Britse eerste mi nister Harold Macmillan verzamelden zich maandagavond ongeveer 300 personen, die legen de waterstofbom betoogden. De be- togers werden verspreid door de politie, die Downing Street afzette. De protestbe toging werd in Whitehall voortgezet. De Britse filosoof Bertrand Russell heeft maandag op een drukbezochte ver gadering te Londen gezegd, dat het, wil de mensheid voortbestaan, absoluut nood zakelijk is dat de waterstofbom overal verboden wordt. De proeven met water stofbommen waren schadelijker dan de meeste mensen beseften, „en veel scha delijker dan de regeringen willen toege ven", zo zei hij. PHILADELPHIA (Reuter) De Axne- rikaanse pacifistische organisatie, „ge weldloze actie tegen kernwapens", wil ver tegenwoordigers naar Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie zenden om te protesteren tegen nieuwe proeven met kernwapens. De organisatie heeft reeds een groep met een zeilbootje naar het Amerikaanse proefter- rein in de Stille Oceaan gezonden, die daar zullen blijven, „wat er ook gebeurt", tij dens de kernpi-oeven in de lente. PARIJS (O.E.E.S.) Een groep deskun digen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, onder voor zitterschap van mr. A. Bel infante van het Nederlandse ministerie van Justitie, is in Parijs begonnen inet het bespreken van ge meenschappelijke Europese regelingen voor de aansprakelijkheid jegens derden op het gebied der kernenergie. De groep is samengesteld uit rechtskundigen, specialis ten in het vei'zekeringswezen, zowel uit particuliere als uit overheidskringen, en technici. Het voornemen is een soort con ventie op te stellen, waarbij de wettelijke bepalingen op dit terrein in de onderschei dene landen met elkaar in overeenstem ming worden gebracht. De recherche heeft drie Haarlemse chauffeurs, respectievelijk 44 jaar, 21 jaar en 31 jaar oud gearresteei-d onder verdenking van valsheid in geschrifte. De chauffeurs die in dienst waren van een bx-andstoffenhandel moesten bij het afle veren van huisbi-andolie rekeningen schrij ven in triplo. Eén afschrift kx-eeg de klant en de twee andere inoesten doorgestuurd worden naar de administratie van de brandstoffenhandel. De chauffeurs legden bij het maken van de rekening echter een stukje karton tussen het eerste en tweede blad waarbij zij later op de voor het kan toor bestemde bonnen lagere bedragen vex-meldden. Op deze wijze zouden de chauffeurs zich sinds december vijfdui zend gulden toegeëigend hebben. De chauffeurs zijn in verzekerde bewa ring gesteld en zullen voor de officier van Justitie geleid woiden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11