9 cadeaus naar mijn Lucebert als beeldend kunstenaar Ontslag van bemanning trawler IJM. 9 „Haarlem" in kort geding behandeld Schoolmelk voorziening wordt in Heemstede stopgezet n van hééi fijn porselein cadeau! Zaterdag volgt de uitspraak e soepkoppe DINSDAG 18 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Damtitel Kennemerland Nog zeer grote spanning in alle afdelingen Haarlemse door wielrijder aangereden A. van Geluk 121/2 jaar Bloemendaals wethouder C. Holleman bij jubileum koninklijk onderscheiden Examens ZOEKT U 'N DRUKKEN Jongeman bestal sportvrien den tijdens training op het CIOS Als onderwijzers hun zin krijgen Een dode en vier gewonden in het verkeer Christiaan Huvgensschool hield ouderavond Kandidatenlijst van V.V.D. in Bloemendaal Aanrijding tussen bromfietser en bestelauto UIT STAD EN STREEK ZANDVOORT Anton Geesink geeft demonstratie Ned. Reisvereniging vertoont film over Zwitserland ADVERTENTIE In hoeverre men geloven kan in het kunstenaarschap van sommige moderne schilders is vaak moeilijk uit te maken. Bij het ordenen van kleuren op een vlak kan smaak aan de dag worden gelegd. Het be hoeft niets te vertellen. Vreemdsoortige uitingen lijken echter een zeker vertrou wen te schenken, wanneer ordening dui delijk begint op te treden. Men vergete echter niet dat die ordening een gevolg kan zijn van het vele doen. dat leidt tot een automatisme. Voorkeuren voor be paalde gereedschappen en materialen, kleuren en vormen kunnen leiden tot iets dat het uiterlijk heeft van een zekere eigen stijl. Er behoeft echter nog niets achter te zitten. Met enig wantrouwen ontmoet ik zo nogal één en ander. Naar Luceberts tentoonstelling van gouaches, tekeningen en enkele schilde rijen, die tot 18 maart in de Galerie Espace aan het Klein Heiligland te Haarlem ge houden wordt, was ik echter benieuwd sinds het moment dat ik de uitnodigings kaart daartoe uit mijn brievenbus had ge haald. Want het zal zo'n goecje tien jaar geleden zijn, dat Lucebert me al pakte met zijn tekeningen op een tentoonstelling, die door enkele jongeren in een leeg staand huis aan het Amsterdamse Oost einde werd gehouden. Dat Lucebert als dichter van zich zou doen spreken, wisten vermoedelijk toen maar heel weinigen. Mocht ik het dan al moeilijk hebben met het nadien komend optreden van experi mentele schilders, Lucebert had me al ver trouwen geschonken met zijn tekeningen, die een grote spiritualiteit in het hand schrift vertoonden en een bezinning op het uitdrukkingsmiddel tekenen verraadden. Dat deze man iets te vertellen had bleek later nog overtuigender, zij het uit een vorm, die niet te mijner beoordeling ligt: de dichtkunst. Dat Lucebert als beeldend kunstenaar werkzaam bleef zal aan vrien den wel bekend zijn. Wij zagen lange tijd niets van de resultaten. Bij het decoreren van de Amsterdamse Kunstenaarssociëteit De Kring voor een daar te houden bal De vijfde ronde van de voorwedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Kennemerland, heeft opnieuw aangetoond, dat naarmate de wedstrijden vorderen de spanning toeneemt. Nog steeds is geen der deelnemers erin geslaagd een voorsprong te nemen, die een finaleplaats in zijn be reik brengt. Toch heeft zich zo langzamer hand in vrijwel elke groep een viertal ge vormd, waarvan de spelers elkaar fel de twee finaleplaatsen bekampen. In de afdeling hoofdklasse groep A ver stevigde H. Schuringa zijn positie door W. v. Wort kansloos te slaan. Daar hij ook zijn afgebroken partij tegen H. G. Tcunisse. waarin hij slechter stond, remise wist te houden, bezet Schuringa thans met 8 pun ten uit 5 wedstrijden de eerste plaats. J. Bus, die zijn afgebroken partij tegen L. v. Steenbergen tot winst bracht, bezet met 5 punten uit 3 de tweede plaats. In groep B. leverde J. H. Meure een goede prestatie door koploper J. D ray er een eerste nederlaag te bezorgen. In een uitste kende partij, afgesloten met een verrassen de doorbraak naar dam wist Meure zijn tegenstander te overmeesteren. J. Warmer dam viel een reglementaire overwinning te beurt, omdat zijn tegenstander de speeltijd had overschreden. De afgebroken partij uit de vierde ronde tussen J. Warmerdam en J. v. Straten, werd zonder verder te spe len remise gegeven. J. Warmerdam heeft nu met 7 uit 5 de leiding genomen, gevolgd door J. H. Meure, die 6 punten uit 5 scoorde. G. Postma wist in groep C zijn leiders positie te behouden, dank zij een moei zaam bevochten overwinning op C. Schel- faut. Hij wordt op de voet gevolgd door de jeugdige H. v. d. Vossen, die profiteerde van een in tijdnood door N. Blom gespeel de zwakke zet en eveneens won. De partij G. ZeeuweH. Willemse eindigde in re mise. Eenzelfde resultaat werd bereikt bij het uitspelen van de afgebroken partij lus sen Th. Tielrooy en C. Schelfaut. G. Post ma heeft 7 punten uit 5 wedstrijden: H. v. d. Vossen 6 uit 4. De eerste klasse deelnemers zijn even eens in een spannende strijd om de leiding gewikkeld, hoewel in tegenstelling met de hoofdklasse enkele spelers een ruime voor sprong hebben verworven. De resultaten in groep A luidden: A. MastJ. Oorthuis 11; L. v. d. WerfF. Langeveld 20. J. ter Haak, die vrij was, heeft met 8 uit 4 de leiding stevig in handen. Met een verdiende overwinning op J. Post veroverde P. Venema in groep B de leiding. De ontmoeting Th. BotH. Ie No ble eindigde in remise, omdat Th. Bot in het eindspel een eenvoudige winst over het hoofd zag. De partij P. KnopperTh. v. Wort werd afgebroken in een zo goed als zekere winststelling voor Knopper. De uit de 3de ronde resterende hangpartij tus sen P. Venema en J. Beliën resulteerde bij uitspelen in een puntenverdeling. In groep C boekte C. Beliën zijn vierde achtereenvolgende overwinning in zijn partij tegen M. Bosma. Met een belangrijke voorsprong heeft Beliën de leiding in han den. Enkele afgebroken partijen in deze groep resulteerden in: M. BosmaF. Ipen- burg 20; C. DrayerM. Bosma 20; A. MastelingC. Drayer 11. De voor de vijfde ronde gespeelde wedstrijd A. Smit C. Drayer werd afgebroken in een stand, welke remise waarschijnlijk maakt. De resultaten van de voor de tweede klasse gespeelde partijen luidden: A. v. SabbenR. Mulder 11: J. SchuitenJ. Ovas 0—2; G. ter Wolbeek—H. Diemei 0—2; C. v. d. Does—Th. Sassen 1—1. De af gebroken partij tussen J. Ovas en R. Mul der werd door laatstgenoemde gewonnen. De stand aan de kop van de ranglijst luidt: 1. H. Diemei 8 uit 5, 2. A. v. Sabben 7 uit 4, 3. R. Mulder 7 uit 5. Uitslagen thuisdammerstoernooi: A. v. d. Geest—B. Dingerdis 2—0 en P. v. d. Velde —Th. Konijnenburg 20. A. v. d. Geest heeft de leiding genomen. masqué improviseerde Lucebert echter enige op groot formaat uit te voeren za ken, die iets moesten toevoegen aan de misschien wat eigenaardige feestvreugde bij deze jaarlijks terugkerende evenemen ten. Wel vér liet zijn werk de wat slordig gemaakte rest achter zich door een vaar digheid en een geest, die aan die van de tekenaars van de Simplicissimus herinner de. Wat mij al duidelijk leek werd be wezen: deze vent kan wat! Lucebert zou niet kunnen bestaan zon der wat voor hem was. Wie wel, zal men vragen. Lucebert komt daar echter eerlijker voor uit. dan anderen, dacht ik. En als per soonlijkheid geldt hij voor mij duidelijk door zijn grafische en picturale kwalitei ten. Zi.in kleur is altijd goed, zijn vormen zijn altijd boeiend, zijn materiaalbehande ling is altijd levendig, zijn lijn spiritueel. Dat laatste leert men niet. Dat hééft men als men werkelijk iets te vertellen heeft. Verantwoordelijkheidsgevoel blijkt ook uit de verzorging van zijn werk. Lucebert zal het middel niet tot doel maken, maar hij acht het. En dat doen zij, die zich bewust zijn met iets belangrijks bezig te zijn. Er is humor in Luceberts werk, snijdende humor en ook lieve. Er is een grote ver scheidenheid in zijn werk. Hij jaagt niet door op een idee en repeteert geen succes nummers. Vermoedelijk zal hij trouwens weinig aan succes gedacht hebben en bij Een 41-jarige Haarlemse dame is maan dagmiddag omstreeks twee uur toen zij zonder op het verkeer te letten de Spaarn- wouderstraat in Haarlem overstak, door een dertienjarige wielrijder aangereden. Zij moest met een diepe vleeswond aan het achterhoofd en met vermoedelijk een ernstige hersenschudding naar de Maria Stichting overgebracht worden. acties van experimentelen, die wel plaats gehad hebben, meer zijn opgevoerd dan bewust zelf op de voorgrond getreden. Blijkt dat niet uit de verfijndheid van zijn werk. uit de gevoeligheid, waarmee hij de dingen stelt? Dat volwassen mensen de kindertekening als voorbeeld nemen, is iets waartegen ik me vaak verzet heb. Natuurlijk zal Luce bert zich bezonnen hebben op de waarde, die een kindertekening voor ons kan heb ben. Er ligt bij Espace op de tafel echter een zo innemend landschapje, mag ik wel zeggen, dat ik inderdaad geloof, dat Luce bert. intelligentie en eruditie heeft weten te paren aan die zuiverheid van doen die des kinds kan zijn. Bob Buys „Boerenfamilie" door Lucebert De afdeling Bloemendaal van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie heeft op haar algemene ledenvergadering op 24 januari met algemene stemmen besloten de heer A. van Geluk, wethouder van publieke werken van de gemeente Bloe mendaal tot lid van verdienste te benoe men. Het bestuur kende deze onderschei ding toe, omdat de heer Van Geluk ge durende de bezetting op allerlei wijze heeft getoond begrip te hebben voor de materiële en geestelijke noden van zijn medeburgers. Sinds 17 augustus 1945 is de heer Van Geluk wethouder van publieke werken. Deze functie heeft hij steeds vervuld op een wijze, waarvoor de ingezetenen van Bloemendaal hem altijd dankbaar zullen zijn. Maandag 17 februari herdacht wethou der Van Geluk te zijnen huize het feit, dat hij gedurende 12lh jaar wethouder van Publieke Werken van de gemeente Bloemendaal was. Daarbij ontving hij vele bloemslukken en telefonische en schrifte lijke gelukwensen. De heer Van Geluk, die zijn ambtsperiode tot september nog wil afwerken zal zich daarna niet meer als wethouder en als raadslid van de V.V.D. herkiesbaar stellen. Als vijftienjarige jongenman is de heer C. Holleman bij de Noord-Zuidhollandse Vervoersmaatschappij gekomen en van daag, nu nij vijfenvijftig is, herdenkt hij de veertig jaar, die hij bij deze maatschap pij heeft doorgebracht. Ter gelegenheid van dit jubileum is de heer Holleman van morgen in de directiekamer ontvangen, waar als eerste de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, het woord voerde en de jubilaris de zilveren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, overreikte. De heer H. J. Kaptein, chef Technische Dienst, sprak na de burgemeester huldi gende woorden en overhandigde de heer Holleman een geschenk in enveloppe. De directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen, wilde zich niet onbetuigd' la ten en nadat hij, mede namens de maat schappij voor Nijverheid en Handel, het woord tot de jubilaris gevoerd had, bood hij de heer Holleman c!e gouden draagme- daille van de zojuist genoemde maat schappij aan. Amsterdam (Gemeente Universiteit). Geslaagd voor liet doctoraalexamen geneeskunde (2de deel) emmej. A. J. Borst te Heemstede. Geslaagd voor het kandidaatsexamen politieke en sociale weten schappen (sectie c) de heren N. C. Meulcnbroek. Haarlem, en D. Lissenburg. Hilversum. ADVERTENTIE voor uw HANDELSDRUKWERK? Bel 12200 DRUKKERIJ E ZWART. KOUDENHORN 14 Haarlemse politierechter Een negentienjarige Haarlemse druk ker verscheen maandag voor de Haarlem se politierechter, mr. A. M. baron van Tuijl van Scrooskerken, omdat hij zich bij herhaling schuldig had gemaakt aan dief stal van geld ten nadele van zijn mede sportbeoefenaren. Tijdens de training op het ClOS-terrein in Overveen doorzocht hij de kledingstukken die in het kleedlokaal hingen en eigende zich dan het geld dat hij vond toe. Het vermiste bedrag beliep in totaal ongeveer zeventig gulden. „Een onsympathieke en ergerlijke ma nier om aan geld te komen", vond de offi cier van Justitie, mr. G. W. F. van dei- Valk Bouman. Hij eiste een boete van vijf tig gulden subs, vijftien dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken met een proeftijd van drie jaar en onder toezichlstelling van de re classering. De politierechter veroordeelde verdachte conform deze eis. Een negentienjarige dienstbode uit Aalsmeer, die op 13 november van het vo rig jaar uit het geldkistje van haar .me vrouw in Heemstede een bankbiljet van honderd gulden had weggenomen, werd conform de eis van de officier veroordeeld tot een boete van veertig gulden subs, twaalf dagen hechtenis en een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclassering. Zwaardere straf Haar echtgenoot, een 24-jarige perser, stond hierna terecht, omdat hij het geld gebruikt had voor de afbetaling van twee fietsen, een radio en een bromfiets. De officier eiste tegen deze verdachte een ge vangenisstraf van een maand. „Hoewel in het algemeen diefstal zwaar der wordt gestraft dan heling ben ik in de onderhavige zaak van mening dat; ver dachte de heling zwaarder aangerekend moet worden omdat hij wist hoe zijn vrouw aan het geld was gekomen. Hij had haar op het verkeerde van haar daad moe ten wijzen en het geld terug moeten ge ven", aldus mr. Van der Valk Bouman. De politierechter veroordeelde de persei- overeenkomstig de eis van de officier. Voorts stond een 26-jarige Haarlemmer terecht, die zich in de loop van 1957 meer dere malen had schuldig gemaakt aan diefstal van stukken metaal ten nadele van de centrale werkplaats der Nederland se Spoorwegen in Haarlem. Het metaal had hij voor ongeveer honderdzestig gul den verkocht. De officier van Justitie vond dat er paal en perk gesteld moest worden aan het vrij grote aantal bedrijfsdiefstallen van de laatste tijd. Hij wilde echter rekening hou den met het blanco strafblad van verdach te en diens moeilijke particuliere om standigheden, en requireerde een boete van veertig gulden en een voorwaardelij ke gevangenisstraf van drie weken met een proeftijd van drie jaar. De politierech ter veroordeelde de verdachte conform Na de paasvakantie zullen de schoolkin deren in Heemstede 's morgens niet meer hun kwart litertje melk kunnen drin ken. Er bestaan hij de hoofden der scholen namelijk plannen om de schoolmelkvoor- ziening voorlopig stop te zetten. Men is het thans nog niet eens over de vraag of de schoolmelk na de zomervakantie weer moet worden verstrekt. Ook B. en W. van Heemstede zullen hierover hun gedachten laten gaan. Mede van hun standpunt zal het afhangen, of de schoolkinderen in het najaar weer melk zullen ontvangen. In het najaar van 1957 is de schoolmelk- voorziening ook gestagneerd. De oorzaak daarvan werd toegeschreven aan de A- griep. Doordat zoveel kinderen toen afwe zig waren, achtten de onderwijzers het on doenlijk een goede administratie bij te houden. In de eerste week van november hebben de schoolkinderen hun flesje melk weer gekregen. Zoals het er thans voor staat, voorlopig dus tot Pasen. Het stopzetten van de schoolmelkvoor- ziening is een gevolg van de bezwaren, die bij vele hoofden der scholen hiertegen leven. Men vindt dat het verstrekken van schoolmelk „te veel rompslomp" geeft. Deze „rompslomp" zou niet opwegen te gen het nut van de schoolmelkvoor- ziening. De hoofden van scholen vragen zich namelijk af, of het nog wel noodza kelijk is dat de kinderen op school melk drinken. Temeer daar van ondervoeding bij de kinderen geen sprake meer is. Met de verstrekking van de melk zou 's morgens zo veel tijd gemoeid zijn, dat de lessen hierdoor te lang worden onder broken. Sommige kinderen hebben veel tijd nodig, voordat zij de laatste slok melk door het keelgat hebben. Voor die kinde ren die thuis geen melk willen drinken, zou de onderwijzer als „boeman" moeten spelen. Zeer bezwaarlijk vindt men het ook, dat met het innen van de gelden veel tijd is gemoeid. Als men in medische krin gen unaniem van oordeel zou zijn, dat de schoolmelkvoorziening noodzakelijk is, dan zouden de onderwijzers weinig be zwaren tegen voortzetting ervan hebben. Nu de meningen in medische kringen ver deeld zijn, vindt men het echter niet zo noodzakelijk met het verstrekken van melk op de scholen door te gaan. Het is te verwachten, dat het laatste woord over de plannen van de onderwij zers nog niet gevallen zal zijn. De ouder commissie van een der gemeentelijke scholen zal zich spoedig over deze kwestie beraden. Naar wij vernemen, houdt ook de ge meentelijke onderwijscommissie zich met deze kwestie bezig. Wij hebben de indruk, dat in deze kring sterke aandrang zal wor den uitgeoefend om de schoolmelkvoorzie ning ook na Pasen voort te zetten. Dit in overeenstemming met de teneur van de medische adviezen, die men over het nut van de schoolmelkverstrekking heeft ont vangen. Aangenomen mag worden, dat ook vele ouders zich zullen kanten tegen plannen om de schoolkinderen 's morgens het kwart litertje melk te onthouden. Immers, velen achten het tijdstip, waarop de melk wordt verstrekt, zo gunstig, dat de onderwijzers de bezwaren maar voor lief moeten ne men. Belangrijk wordt het ook geacht, dat het samen-drinken in de schoolgemeen schap stimulerend werkt bij die kinderen, die thuis weigeren maar één slokje melk te drinken. De schoolarts in Heemstede, mevrouw W. D. Boskamp-Mooy, heeft als haar me ning te kennen gegeven, het verstrekken van schoolmelk noodzakelijk te achten. Haar ervaringen als schoolarts hebben haar tot deze mening gebracht. Mevrouw Boskamp-Mooy zou het dan ook betreuren als achter het verstrekken van schoolmelk een punt wordt gezet. In Soestdijk stak een 46-jarige wielrijd- ster onverwacht zonder een teken te ge ven de weg over. Een naderende automo bilist kon haar niet meer ontwijken. Zij werd aangereden en zeer ernstig gewond. Op de Ceintuurbaan te Amsterdam stapte een 68-jarige dame vlak voor een naderende tram van een vluchtheuvel. Zij werd aangerden en zeer ernstig gewond. In zorgwekkende toestand is zij in een zie kenhuis opgenomen. Drie verklede en gemaskerde Italianen, die op één motorfiets op weg waren naar Sittard om daar carnaval te vieren, zijn bij een kruispunt in de rijksweg in Ge leen aangereden door een auto, die geen voorrang verleende. De drie Italianen wer den vrij ernstig gewond en moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De mo torfiets en de auto werden ernstig be schadigd. De oudercommissie van de Chr. Huy- gensschool hield onder leiding van de waarnemende voorzitter, de heer Nieuwen- huizen, haar tweede ouderavond in dit sei zoen. Nadat de voorzitter het grote succes dat de oude-kranten-actie ten bate van het ouderfondes had opgeleverd, waardoor het voortbestaan van aquaria en volière voor lopig verzekex-d is, had gememoreerd, voer de het waarnemend hoofd der school, de heer W. Rooi'da, het woord. Hij zeide, dat het verkeersonderwijs binnenkort een ver plicht vak op de lagere school zal worden. In het Haaidemse Schoolparlement is i-eeds het leerplan besproken, waarmede het vol gend seizoen een aanvang kan worden ge maakt. Voorts zal het schoolx-apport niet meer zoals voorheen uitsluitend een beoor deling zijn zonder cijfers, maar voortaan zullen behalve een schriftelijke beoorde ling, ook cijfers worden gegeven. De in zwem- en roeikringen bekende heer Joh. M. Schmidt spi-ak over het nut van het zwemmen zowel voor gezonden als voor invaliden. Diverse films werden daar bij vertoond. DE PRESIDENT van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken zal zatex-dagmorgen om tien uur uitspraak doen of het ontslag op staande voet aan dertien opvarenden van de IJmuidense stoomtrawler „Haarlem" IJM 9 op 5 februari rechtvaardig is geweest. De IJmuidense trawler moest op die dag 's middags omstreeks twee uur naar zee, maar de dertien opvarenden weigerden uit te varen, omdat zij van mening waren, dat het stormweer met windkracht 10 volgens de weerberichten te grote gevaren met zich zou meebrengen. De trawler ligt th3ns reeds elf dagen stil te IJmuiden en de ontslagen bemanningsleden maakten inmiddels een kort geding aanhangig bij de president van de Haarlemse rechtbank. Vanmorgen heeft mr. J. H. van Wijk, advocaat te Haarlem, voor de bemanning geëist, dat het ontslag tijdelijk wordt opgeschort tot een procedux-e is gevoerd of het ontslag al of niet gerechtvaardigd is. Voorts werd geëist een dwangsom van 10.000 voor elke dag dat de rederij van de trawlex-, de N.V. Visserij Onderneming De VEM, eventueel zal nalaten het schip met de oude bemanning weer naar zee te stui-en. Mx\ van Wijk voerde aan. dat de storm- waax-schuwingsberichten op de vijfde februari melding maakten van noordwester storm met windkracht tien. Van kwart over elf af gold dit voor alle gebieden van de Noordzee. Windkracht tien is volgens de Beaufortschaal een zware stoi-m. Geen enkel schip verliet de IJmuidense haven, aldus mr. Van Wijk. De loodsdienst was gestaakt en vele schepen lagen te IJmuiden binnen de sluizen afgemeerd om beter weer af te wachten. De order om uit te varen werd gehandhaafd, hoewel naai de regels ter verzekering van de veilig heid geen enkel vissersvaartuig zee kiest met dei-gelijk noodweer. Mr. Van Wijk noemde de order dan ook onredelijk. Niet bindend Dertien opvarenden weigerden vervol gens om met de „Haarlem" zee te kiezen. De schipper van de „Haarlem" heeft een uitspraak gevraagd van de weercommissie te IJmuiden. Van deze commissie, die drie leden telt, is de uitspraak bindend. Mr. Van Wijk merkte op, dat slechts twee leden van de commissie overleg met elkaar hebben gepleegd en tenslotte oor deelden, dat gevaren kon worden. Het der de lid van de commissie was niet bereik- baax-. Voorts voerde pleiter aan, dat de uit spraak van de commissie niet bindend is. De instelling van de weercommissie en het raadplegen daai-van staat omschreven in de Collectieve Arbeidsovex-ecnkomst voor de trawlvisserij te IJmuiden. Deze CAO is echter afgesloten tussen de Re- dersvei-enigingen te IJmuiden en de drie erkende vakbonden. Geen der dertien op varenden behoort echter tot een van deze drie organisaties. Zij zijn aangesloten bij de Bedrijfsorganisatie van Zeevarenden, het OVB. Mr. Van Wijk merkte verder op dat ongeveer tachtig pei-cent der vissex-s bij het OVB is aangesloten. De dertien op varenden wai'en dus niet verplicht om zich bij het aangaan van de arbeidsovereen komsten aan de CAO te houden. Gemonstei-d Voor de N.V. Visserij Onderneming De VEM stelde mr. A. Bruch, dat de dei-tien opvarenden waren gemonsterd op de „Haarlem". Zij hadden zich dus te houden aan de CAO. Toen zij het advies van de weercommissie niet opvolgden bestond er een dringende reden voor ontslag op staande voet. De weercommissie bestaat uit een vertegenwoordiger van de werk nemers, een vertegenwoordiger van de werkgevers en een onpartijdig voorzitter. Het besluit van de commissie 's middags omstreeks drie uur werd meegedeeld door de heer P. Verwaijen, nadat hij overleg had gepleegd met het lid de heer Dijk huizen en het loodswezen. De voorzitter, de Commissaris van het Loodswezen te IJmuiden was niet te bereiken. Weliswaar spraken de weerberichten van windkracht 8 tot 10, maar de windkracht te IJmuiden was die middag slechts van 6 tot 7 een stijve bries. Tegen de avond nam de wind toe tot 10. Kotters vertrokken wel De verklaring van de pleiter, dat geen enkel schip IJmuiden had verlaten of was binnengekomen op die dag, werd door mr. Bruch bestreden. De loodsdienst was ge staakt omdat geen loods kon worden over gebracht in een kleine jol. Uit IJmuiden vertrokken echter wel de trawllogger VL. 131, de kotter TX. 51 en de kotter KW. 178 tot tweemaal toe om proef te stomen op de Noordzee. Voorts vertrokken uit IJmuiden vijf zeeschepen en kwamen binnen dertien zeeschepen. Wanneer kotters en kleine zeeschepen naar zee vertrekken kan een schip als de „Haarlem" ook IJmuiden ver laten om ter visserij te gaan, aldus mr. Bruch. ADVERTENTIE Na vermoeiend winkelen is een kopje thee een verkwikking Vooral zoals FRANKEN het zet Van de V.V.D.-fractie in de gemeente Bloemendaal heeft alleen de heer ir. P. C. Tirion zich herkiesbaar gesteld voor de komende raadsvex-kiezingen. De voorlopige kandidatenlijst zal op don- dei'dag 27 febi'uari in een buitengewone algemene ledenvergadering van de afda ling Bloemendaal van de V.V.D. in behan deling genomen worden. De kandidaten zijn (in alfabetische volg orde): drs. Bückmann, mevrouw M. C. Fahx-enfortMeuffels, J. E van Hulst. A. Jacobson, ir. W. van der Laan, drs. O. F. Staleman. J. Stork, ir. P. C. Tirion, drs. J. W. Wichers, mr. H. B. Wildt Meyzoom. De namen van de x-eserve-kandidaten zijn: ir. F. M. G. Cochius, ir. R. Dufour, P. Goedkoop Dzn., A. J. Grootegoed, C. M. Reinders Folmer, ir. B. Roeterink, H. Smuling. Maandag omstreeks vijf uur ontstond een aanrijding op de kx-uising Laurens CosterstraatAmpzingstraat tussen een bestelauto en een bromfietser. De brom fietser reed in zuidelijke richting in de Ampzingstraat en verleende bij de hoek geen voorrang aan de bestelauto, die uit de Laurens Costerstraat kwam. Een bot sing was het gevolg. De 16-jarige brom fietser is met een hersenschudding in het Gi-ote Gasthuis opgenomen. De politie verzoekt eventuele getuigen zich met haar in verbinding te stellen. Nieuws in het kort Vuurbestendigheid. Maandag 24 februari houdt de afdeling Haarlem van de studievex-eniging voor Psychical Re search in restaurant Brinkmann een bij eenkomst, waarop de heer W. J. Gorter, voox-zitter van de afdeling, zal spreken over vuurbestendigheid. Meel in water. Maandagmorgen half tien is een vrachtauto die bij het Spaarne in Haarlem bezig was met het laden van zakken meel iet de achterwielen door de straat gezakt. Daax-door gleden 64 zakken, waarin zich 3200 kilo meel bevond het water in. Weten en Werken. In de bijeenkomst van de Vereniging „Weten en Werken" van donderdagavond 20 februari zal de heer G. Bolle uit Amstei-dam spreken over Israel met als ondex-werp „Zo was het; dagen om te herinneren; de strijd op heden". De heer Bolle, die enige malen in Israel is geweest en ook een der kritieke momenten heeft meegemaakt zal vooral de jaren 1948, 1949 en 1950 belichten en wat zich op dit moment afspeelt. Geen spreekuur. De burgemeester van Zandvoort is verhinderd woensdag zijn wekelijkse spreekuur te houden. Over de Bijbel. De afdeling Hillegom van het Nedei'lands Bijbelgenoodschap houdt dondex-dagavond een bijeenkomst in de foyer van café-x-estaurant „Treslong". De declamator Willem Bex-khemer uit Arn hem zal bijbelteksten zeggen uit de Sta tenbijbel en uit de nieuwe bijbelvertaling. Bijeenkomst Haarlemse Jeugdraad. In de aula van de H.B.S. a aan de Zijlvest in Haarlem wordt op 21 februari een bij eenkomst gehouden van de Haarlemse Raad voor de Jeugd. De Haarlemse wet houder van openbare werken en volkshuis vesting, de heer W. F. Happé, spreekt over het onderwerp „Hoe zal het er hier straks uitzien?" Aan deze avond zal een panto- miinegroep medewerking verlenen. Zaterdag 1 maart wordt door de heer Wim Buchèl in restaurant „Zomerlust" een judo- en jiu jitsu-avond georganiseerd. Behalve judo- en jiu jitsu-wedstrijden, wel. ke op deze avond zullen worden gehou den, zal de nationale en Europese judo kampioen Anton Geesink met jeugdleden van de sportschool Buchèl jeugdjudo de- monstx-eren. De avond is uitsluitend voor genodigden toegankelijk. Het consulaat Zandvoox-t van de Neder landse Reisvereniging hield maandag in restuarant „Zomerlust" een propaganda- bijeenkomst waarvoor veel belangstelling bestond. De consul, de heer N. Slootjes, heette de aanwezigen welkom, waarna de heer J. E. Slotboom de N.R.V.-kleurenfilm „Van Grimsel tot Grossglockner", ver vaardigd door de heer C. H. Groen, met een kort woord inleidde en ook verder van een toelichting voorzag. Men kreeg een goede indruk van de majestueuze pracht van het Zwitserse berglandschap het zogenaamde „dak van Europa" en de schildei-achtige steden en dox-pen, waar mee men door middel van de film ken nis maakte. Bijzonder in de smaak viel ook de muzikale illustratie van de rol prent. welke waardering tot uiting kwam in het applaus waarmede de aanwezigen na afloop hun dank voor het gebodene be tuigden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7