Frans-Tunesisch conflict buiten Veiligheidsraad HET WEER gevangenen vrij; havens open Padang: politieke luchtruim en Geschenken voor jarige prinses Steun van Noord tot Zuid-Sumatra Koudegolf kostte meer dan 400 Amerikanen het leven beforej/otffaf// Chinese volksvrijwilligers verlaten Noord-Korea KX.M.-piloot omgekomen bij mislukte landing in Cairo Vrachtauto ramt huizen Pineau betoogt dat Bizerta Frans moet blijven Recordaantal werklozen Twee doden in het verkeer m Canada Minder koud Het woord is aan Churchill ziek geworden aan de Franse Rivièra Verzoek aan KPM om weer te varen 72e JAARGANG No 189 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 303e JAARGANG No 37 Haarlems Dagblad Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 Jj g B B 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. I 1 B^^^ B Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- ij i |T J| IT j| W 1 1 J£ IfsT 1| ff Jl i C. fL J® Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Ai JL JL JL JL JL JKv JL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SINGAPORE (UP) De revolutionaire regering in Indonesië heeft heden aan de Koninklijke Paketvaart Maatsebappy ver zocht de normale werkzaamheden in Indonesië te hervatten. Verklaard werd da+ de regering bereid is het vrachtschip „Both" van de K.P.M., dat momenteel in Padang wordt vastge houden, vrij te geven. Gezegd werd dat de revolutionaire regering verwacht dat de K.P.M. de diensten op de buitengewesten heropenen zal. Radio-Padang vertelde dat de „Both" gebruikt zou kunnen worden om 110 Nederlandse vrouwen en kinderen uit het gebied van Padang te evacueren. De manager van de K.P.M. in Singapore, J. Kruyt, weigerde commentaar te geven op het bericht van radio-Padang. Het ver luidt dat de kwestie misschien verwezen zal worden naar het hoofdkantoor van de K.P.M. in Amsterdam. Nieuwe arrestatiebevelen DJAKARTA (UP) De stafchef van het Indonesische leger heeft de Buffelraad in Midden-Sumatra, de Garudaraad in Zuid- Sumatra en de Permesta-beweging (uni versele strijdbeweging, die haar oorsprong op Celebes vond, onwettig verklaard. Arrestatiebevelen zijn uitgevaardigd tegen luitenant-kolonel Somba, majoor Runtu- rambi en de gouverneur van Noord- Celebes Manoppo. Generaal-majoor Nasution zei verder in zijn legerorder, dat de centrale regering van Indonesië in Djakarta geen enkele betoging van sympathie met het rebellen- bewind zou toestaan. Volgens het Indonesische persbureau Antara kwamen uit Borneo en Zuid- en Z.O.-Celebes steuntoezeggingen aan de centrale regering te Djakarta. CHICAGO (UP) De koudegolf die sinds twaalf dagen het oostelijk deel van de Verenigde Staten teistert, heeft reeds meer dan vierhonderd mensen het leven gekost. De koude luchtstroom bedekt het land van de grote vlakten tot aan de oost kust en er zijn nog geen aanwijzingen dat het weer zal omsiaan. Florida wordt be dreigd met zijn vijfde en wellicht zwaar ste vorst van het seizoen. In Kentucky heerst een tekort aan gas waardoor in de steden de verwarming niet kon worden aangezet en duizenden fabrieksarbeiders werkloos werden. De Ohio en Mississippi zijn door ijs geblokkeerd. Volgens een tel ling van de UP-bureaus in de getroffen gebieden zijn sinds 6 februari, toen de vorst zijn intrede deed, in totaal 418 per sonen om het leven gekomen ten gevolge van koude, uitputting, door het weer ver oorzaakte branden of ongelukken en ver stikking. In het grootste deel van het oosten van Amerika ligt nog steeds een dikke laag sneeuw. Ook in Canada woeden barre sneeuwstormen. In sommige streken is de temperatuur gedaald tot 45 graden Celsius onder nul, de laagste temperatuur die daar in twaalf jaar is geconstateerd. Tenminste vier Canadezen zijn om 't leve.i gekomen. Op vliegveld Malton bij Toronto werden twaalf vliegtuigen en een hangar door een sneeuwstorm vernield. Aan beide kanten van de grens tussen de Verenigde Staten en Canada is het verkeer ontwricht. In Washington heeft het grootste deel van het overheidspersoneel weer vrijaf gekregen, daar de sneeuw in de straten van de stad ongeveer twee meter ligt. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL, .13439 FERO: BOLSTR. 48 A-DAM TEL. >17162 DUFFEL MONTY COATS ƒ59.50 ziekte woidt afgeleid, dat de gezondheids toestand van Churchill slecht is. Volgens Churchills schoonzoon, Christopher Soa- mes, gaat het slechts om een „lichte on gesteldheid". Het eerste nieuws over Churchills ziek te kwam toen hij niet aanwezig was bij de aankomst van zijn echtgenote op het vliegveld van Nice. Zijn dochter Sarah zei dat haar vader zich „ontzettend moe" voelde. Eisenhower rust THOMASVILLE (UP) —De gezond heidstoestand van de Amerikaanse presi dent gaat wel vooruit, aldus zijn artsen, maar hij mag voorlopig jagen noch golf- spelen. Eigenhower ging vorige week naar Georgia om te jagen en te golven, doch sinds zijn aankomst heeft hij aan geen van beide sporten gedaan. Als reden werd op gegeven dat de weersomstandigheden bij zonder slecht zij Volgens de presidentiële woordvoerder, Hagerty, heeft Eisenhower nog steeds la si, van een lichte kou maar hierin komt elke dag verbetering. HONGKONG (Reuter) Het Chinese ersbureau „Nieuw China" meldt, dat de Chinese „volksvrijwilligers", dh in de Koreaanse oorlog tegen de UNO-troepen hebben gevochten, voor het einde van dit jaar uit Noord-Korea zullen worden terug getrokken. Het eerste contingent trekt in april over de grensrivier de Jaloe naar Mandsjoerije. De terugtrekking zal gelei delijk geschieden. De maatregel is be kendgemaakt in een Chinees-Koreaanse verklaring, die in de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang is uitgegeven. In deze verklaring wordt gezegd dat een Chinese delegatie onder leiding van pre mier Tsjoe En-Lai en een Noordkoreaan se regeringsdelegatie overeenstemming hebben bereikt over alle besproken pro blemen. WASHINGTON (Reuter) - In ambtelij ke kringen te Washington is men zeer te vreden over het Chinese besluit, ofschoon, zo wordt gezegd, het zeven jaar te laat genomen is. Opgemerkt wordt, dat de Ver enigde Staten al tachtig percent van hun troepen die er ten tijde van de wapen stilstand waren, hebben teruggetrokken. Er wordt voorts op gewezen, dat de Ame rikaanse divisies die nog in Korea zijn, daar zijn op uitnodiging van de UNO en krachtens de bepalingen van het met Zuid- Korea gesloten veiligheidsverdrag. Behal ve de Amerikanen zijn er nog slechts een Turkse brigade en een Thailandse com pagnie. De Chinese aankondiging wordt in Washington gezien als deel van een vre desoffensief van de communisten in het Verre Oosten, zoals de Russen het in Euro pa doen. Vorige week is in Washington door be middeling van de Britse zaakgelastigde in Peking een Chinese nota ontvangen, waar in werd voorgesteld dat alle troepen van beide zijden van de bestandslijn worden teruggetrokken en dat er in het gehele land verkiezingen worden gehouden on der toedicht van neutrale waarnemers. (UP) In de Chinees-Noordkoreaanse verklaring wordt gesuggereerd dat de Chi nese troepen, die even ten noorden van de Jaloe zouden worden gelegerd, naar Ko rea terug kunnen komen, indien nodig bin nen enkele uren. De bewoners van Sint Eustatius, een der Bovenwindse eilanden, bereidden prinses Beatrix een hartelijk welkom, toen zij hen een bezoek bracht. Het gouvernementshuis is geen paleis op de Dam, maar een balkon heeft het. Vergezeld van de premier der Antillen, de heer Jonckheer, verscheen de prin ses op het balkon en nam de toejuichingen in ontvangst. De K.L.M. deelt mede dat volgens bij haar binnengekomen berichten vanochtend om 2.15 uur het K.L.M.-vliegtuig PH-DFK, de DC 6 B „Jan Huygen van Linschoten", by de landing op het vliegveld van Cairo is beschadigd. De tweede piloot, de heer K. Moraal, is by' het verlaten van het toe stel vermoedelijk in aanraking gekomen met een der nog draaiende propellers, waardoor hy op slag werd gedood. Het vliegtuig deed dienst op de lijn Amsterdam - Praag - Wenen - Athene - Beiroet - Cairo en had een bemanning van acht personen onder commando van ge zagvoerder H. J. Musselman. Uit de eerste berichten is nog niet op te maken waaraan het ongeval is te wijten. De heer Moraal was dertig jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. Hij was sedert september 1953 in dienst van de K.L.M. Een functionaris van de luchthaven verklaarde later dat het vliegtuig kennelijk een obstakel heeft geraakt tijdens de lan ding waardoor een wiel en de remmen beschadigd werden. Daar de piloot niet meer kon remmen, stuurde hij het toestel van de landingsbaan af het zand in, om op die manier vaart te verliezen. Volgens deze zegsman opende de tweede piloot de nooddeur, werd naar buiten ge worpen en door een propeller gedood. Dinsdagavond is een auto van een expe ditiebedrijf tussen Maartensdijk en Utrecht met grote snelheid van de weg geraakt en tegen twee huizen gereden, doordat de chauffeur terwijl hij iemand goedendag zwaaide, de macht over het stuur verloor. Een langs de weg staande wagen van een kolenhandel kon nog net worden ontwe ken. Over het rijwielpad reed de auto op de daarachter gelegen huizen af, waarvan hij er met een harde klap twee ramde en zwaar beschadigde. De chauffeur van de wagen en de bewoners van de huizen kwa men er ongedeerd af. Op een kruispunt bij Emmeloord is dins dag een autobus in botsing gekomen met een uit Menaldum afkomstige vrachtauto. De beide inzittenden van de vrachtauto moesten ernstig gewond naar het zieken huis in Emmeloord worden gebracht. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. tionale Vergadering meegedeeld. Pineau's verklaring, die het blad „Paris Presse" meldt, wordt gezien als een waarschu wing aan Bourguiba, dat er een grens is aan de concessies welke Frankrijk bij toe komstige onderhandelingen wil doen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat de Tu nesische regering geen blijk geeft van een verzoeningsgezinde houding ondanks het aanvaarden van goede diensten. Vele Al gerijnse opstandelingen, naar men gelooft ongeveer 1.500, zijn maandag met hun wa pens en goederen van Sakiet en andere plaatsen nabij de grens met Algerije naar het binnenland van Tunesië gebracht, wellicht met het oog op een mogelijke toe komstige internationale inspectie aan de Algerijns-Tunesische grens, aldus de woordvoerder. In antwoord op vragen zei hij, dat er 5.000 tot 7.000 gewapende Algerijnse op standelingen in Tunesië moeten zijn en 10.000 tot 15.000 Algerijnse .burgers die in de afgelopen vier jaar over de grens zijn gevlucht. Simbolon merkte op dat nog geen „defi nitieve regelingen getroffen zijn voor het maken van commerciële vluchten naar Midden-Sumatra. Het herstel der verbin dingen wordt op het ogenblik onderzocht. „Wij buiten alle mogelijkheden uit om rechtstreekse dagelijkse verbindingen in te stellen", verklaarde hij. Verder overweegt de tegenregering het leggen van een verbinding met een der grote telefgraafmaatschappijen met een kantoor te Manilla. „Geheel Indonesië" Met betrekking tot de binnenlandse toe stand in Indonesië merkte Simbolon op: „Ik geloof dat het, na de maandag afge legde verklaringen over het standpunt van Noord- en Midden-Celebes, nj wel vaststaat dat de revolutionaire regering geen plaatselijke aangelegenheid is, die zich uitsluitend beperkt tot Midden-Suma tra. Het is werkelijk een beweging van geheel Indonesië, die gesteund wordt door individuen en groepen door geheel het land". „Dit is een duidelijke aanwijzing van NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad der Verenigde Naties heeft dinsdag avond klachten van Tunesië en Frankrijk, respectievelijk over het Franse bombarde ment van het Tunesische grensdorp Sa- kiet-Sidi-Joessef en het verlenen van hulp door Tunesië aan Algerijnse rebellen be sproken. De raad besloot daarna het debat voor onbepaalde tyd op te schorten, ten einde Frankrijk en Tunesië in staat te stellen gebruik te maken van het aanbod der regeringen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten tot het verlenen van goede diensten. De Tunesische afgevaardigde heeft zich echter het recht voorbehouden in de ko mende dagen om een „dringende hervat ting" van het raadsdebat te vragen, indien het er naar uit zou zien dat het Brits- Amerikaanse bemiddelingsaanbod geen „goede resultaten" zou opleveren. (AFP) De Franse vertegenwoordiger verklaarde dat Frankrijk, ook al aan vaardt het de agenda, niet instemt met de bewoordingen, waarin Tunesië zijn klacht gegoten heeft. Van agressie is geen sprake, daar het hier een op zichzelf staande handeling betrof. De Britse ver tegenwoordiger verklaarde dat aanvaar ding door zijn land van de agenda niet in houdt dat het de Veiligheidsraad bevoegd acht de binnenlandse aangelegenheden van een staat te behandelen. Groot-Brittannië meent, dat het hier een Franse binnen landse aangelegenheid betreft. De Tunesische vertegenwoordiger zei niet op het door de Franse afgevaardigde gemaakte voorbehoud te willen ingaan. Hij betoogde echter, dat de Tunesische klacht „betrekking heeft op een toestand, die de internationale vrede en veiligheid bedreigt, en wel met name door de nog steeds voortdurende oorlog in Algerije". (AFP) Er ontspon zich een bespre king over de vraag of de Tunesische ver klaring de Veiligheidsraad het recht gaf de Algerijnse oorlog te bespreken. Dc Franse afgevaardigde Georges-Picot meen de dat dit niet het geval was. De Tune sische afgevaardigde Mongi Slim en de Russische voorzitter van de Veiligheids raad Sobolev achtten dit wel het geval. NEW YORK (AFP) In een vraagge sprek met een correspondent van het Amerikaanse blad „Newsweek" zegt presi dent Bourguiba van Tunesië aan de zijde van het Westen blijven en nimmer hulp van Egypte of de Sovjet-Unie te zullen aanvaarden. „Ik kan echter niet zeggen wat het Tunesische volk zal doen als de toestand slechter wordt en als de Verenig de Staten en de rest van de westelijke we reld weigeren te reageren op onze drin gende verzoeken om economische hulp en op onze herhaalde verzoeken, een einde te maken aan de Algerijnse oorlog", zo zei hij. Bourguiba verklaarde ook dat het Westen, indien het Frankrijk in het Alge rijnse vraagstuk steunt, „niet slechts Al gerije. doch geheel Noord-Afrika aan de communisten zal verliezen". PARIJS (Reuter) De Fransen zijn vastbesloten in Bizerta, de belangrijke marinebasis in Tunesië en op de vlieg velden er omheen te blijven, zo heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau aan leden van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Na- In Eindhoven is de 72-jarige wielrijder J. P. van Holten, doordat hij geen voor rang verleende, op een kruispunt aange reden door een personenauto. Hij is later in een ziekenhuis aan de gevolgen over leden. De 68-jarige mej. H. J. Oppel, die op de Ceintuurbaan te Amsterdam door onvoor zichtig oversteken onder een tram kwam, is in het Wilhelminagasthuis aan het daar bij opgelopen letsel overleden. In Amsterdam is voorts een 81-jarige voetganger bij het oversteken van de Van Woustraat door een auto aangereden en tegen het wegdek geslingerd. Hij is met een schedelbasisfractuur opgenomen in het Weesperpleinziekenhuis. Aanslag TUNIS (Reuter) In de Tunesische havenstad Sousse zijn dinsdag drie Fran sen gewond door schoten, zo is in kringen van de Franse ambassade in Tunis ver nomen. De man die de aanslag gepleegd heeft, wordt door de politie gezocht. Func tionarissen van de Franse ambassade in Tunis geloven, dat de daad een op zich zelf staand geval is, doch in Europese kringen ziet men er een onheilspellend teken in. In Tunis is vernomen, dat de Parijse regering de vijf Franse consulaten, die de Tunesiërs gesloten willen hebben, opdracht heeft gegeven geen gevolg te ge ven aan de Tunesische eis. Bij de vele geschenken die de jarige Prinses Marijke gisteren ontving was een fraaie met de hand gemaakte pop in Hongaarse klederdracht. De geefster is een Hongaarse dame, die bijna veertig jaar in Nederland woont. Zij heeft buitenge woon veel zorg en tijd besteed aan het maken van de poppekleertjes, en heeft Prinses Marijke dit geschenk aangeboden als blijk van dankbaarheid voor de gast vrijheid die haar en haar landgenoten in ons land geboden is. Om kwart voor twaalf bood een depu tatie van de verbindingsdienst der Konink lijke Landmacht de Prinses als verjaars geschenk een projector met bijbehorende kleurendia's aan. Daarna kwamen de bei de peetouders van Prinses Marijke, me vrouw D. Post-Salomons en de heer A. Wiltens, hun gelukwensen aanbieden. Me vrouw Post is de weduwe van de beken de verzetsstrijder Johannes Post, die op BUKINTINGGI (UP) Maluddin Sim- bolin, minister van Buitenlandse Zaken in de Sumatraanse tegenregering, heeft dins dag verklaard dat de adhesiebetuigingen welke zijn regering ontvangen heeft duide lijk aantonen dat „de poging van de rege- ring-Djuanda om door te verdelen, te heer sen, gefaald heeft". Luitenant-kolonel Simbolon verklaarde tevens met genoegen kennis te hebben genomen van de door de Filippijnse minis ter van Buitenlandse Zaken, Serrano, af gelegde verklaring over de neutraliteit welke de Filippijnen tegenover de centra le zowel als de tegenregering in acht nemen. Simbolon deelde mede dat de minister van Justitie in de tegenregering, kolonel Burhanuddin Harahap, alle rechters in In donesië opdracht heeft gegeven alle perso nen die langer dan drie maanden om poli tieke redenen gevangen zitten, in het bij zonder in Djakarta, op vrije voeten te stel len. In dit bevel was een duidelijk onder scheid gemaakt, aldus Simbolon, tussen deze zaken en die van communistische ge vangenen. Hun behandeling blijft in han en van het ministerie van Justitie. Het luchtruim boven Midden-Sumatra, dat door de stafchef van dc Indonesische luchtmacht een week geleden voor geslo ten is verklaard, werd „open gesteld voor alle commerciële vliegtuigen, uitgezon derd voor toestellen, burger of militair, die door Djakarta gecharterd zijn met het doel troepen te vervoeren", aldus Sim bolon. OTTAWA (Reuter) De werkloosheid in Canada heeft in januari met 520.000 werklozen een na-oorlogs dieptepunt be reikt. Dit cijfer overtrof verre het vorige na-oorlogse hoogtepunt van 401.000 dat in maart 1955 werd bereikt. Het betekent tevens een sterke toeneming ten opzichte van het cijfer van 386.000 van midden-de- cember 1957. Op 16 januari werd een record-aantal van 816.982 werkzoekenden bij de arbeids beurzen geregistreerd. Een deel van de ingeschrevenen bestaat uit personen, die van betrekking wensen te veranderen Koningin Juliana, prinses Marijke en de twee kinderen van „Het vierde Prinsenkind", die de prinses een schemerlamp aanboden. 16 juli 1944 te Overveen gefusilleerd werd. De heer Wiltens was voorzitter van de Raad van Negen van het studentenverzet, een vooraanstaande figuur van het geeste lijk verzet in Nederland. Tenslotte kwamen namens de stichting „Het Vierde Prinsenkind" twee minder valide kinderen, Arie Pitoy en Joke Bur ger, beiden 11 jaar, de prinses een cadeau overhandigen. Arie Pitoy, die aan kinder verlamming heeft geleden, kwam in 1956 uit Indonesië in Nederland en wordt ver pleegd in de Sint Maartenskliniek te Nij megen. Joke Burger is een spastisch pa tiëntje, dat verpleegd wordt in de mythyl- school in Rotterdam. Zij boden de prin ses een schemerlampje aan. Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking met tijdelijk enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige wind, in hoofdzaak tussen west en noordwest. Iets hogere temperaturen dan van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. ADVERTENTIE het mislukken der „verdeel en heers"- tactiek van Djakarta", aldus Simbolon. Gevraagd over Noord- en Zuid-Sumatra zei de minister: „Zuid-Sumatra, Tapanuli en Atjen hebben duidelijk te verstaan ge geven dat zij geen drastisch optreden van de regering te Djakarta zullen dulden. Dat betekent dat zij hun grondgebied niet zul len laten gebruiken als verzamelplaats voor een militaire actie van Djakarta te gen ons". „Bovendien impliceren deze verklarin gen", aldus Simbolon, „dat deze gebie den of gezagsgebieden Midden-Sumatra openlijk zullen steunen in geval van een aanval door troepen van Djakarta". Sumatraanse olie Publilius Syrus: Een plan dat niet gewijzigd kan wor den, is een slecht plan. NICE (UP) De lijfarts van Sir Win ston Churchill, Lord Moran is naar de Franse Rivièra geroepen om daar zijn patiënt te bezoeken. De 83-jarige staats man moet sinds gisteren in de villa van zijn uitgever te Roquebrune Cap Martin het bed houden. Volgens zijn privé-secre- taris is Churchill ongesteld Uit het feit dat er waarschijnlijk een bulletin zal worden uitgegeven over de Op vragen over de uitvoering van de revolutionaire regering ter zake het stop zetten van de betaling der olie-royalties aan Djakarta, in het bijzonder van toepas sing op Zuid-Sumatra, antwoordde Sim bolon: „Wy laten de uitvoering van dit bevel over aan kolonel Barlian. Aangenomen mag worden dat Barlian deze aan alle oliemaatschappijen uitgevaardigde op dracht ten uitvoer zal leggen." Simbolon verklaarde verder dat het schip van de pelni dat de vorige week na bij Padang aankwam, de „Bogowonto," wellicht geen toestemming zal krijgen om uit te varen. „Wij hebben geen enkele garantie dat het schip teruf zal komen als het eenmaal vertrokken is." De kwestie van de territoriale wateren heeft de revolutionaire regering nog niet in studie genomen. Over de positie van president Sukarno hij wordt door de tegenregering nog er kend verklaarde Simbolon: „Wij geven Sukarno een redelijke tijd om te beslissen of hij al dan niet bereid is terug te keren tot zijn grondwettelijke positie, en of hij zijn concept van de geleide democratie al dan niet zal opgeven."

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1