Ongekende stijging van de deviezenvoorraad Panda en de wijze Meester Chefarine „4" Het wordt iets minder koud beroemde geneesmiddelen in 1 tabiet doen wonderen I Westduitse herstelbetalingen in een reuk van schandaal Weekstaat Nederlandsche Bank Wereldnieuws ZocU ió het zo 2 Goud- en valutareserves liepen op tot 4367 miljoen Produktie-index liep in december terug De Drie Hoefijzers: elf pet. dividend Nieuw Russisch systeem van kolenwinning Franse voorwaarden voor de vrijhandelszone gereed Burgemeester Van Hall in New York In januari 3,5 miljoen ontsparingen Amerikaanse lening aan Finland ANAB tegen ontwerp Arbeids- en rusttijden Dividend Fries-Groningse Hypotheekbank Rechtskundigen zouden van buitenlandse nazi slachtoffers hoge honoraria verlangen II Brits optimisme over de vrijhandelszone STOFZUIGERS HARTENDORP Geen pretje J WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 Met gestadige regelmaat wordt elke week opnieuw de deviezenvoorraad van de Ne derlandsche Bank versterkt. Tot dusver in 1958 is er geen week voorbijgegaan waarin niet een hoger bedrag aan goud en valuta tezamen op de weekstaat werd geregi streerd. Nadat vorige week de voorraad goud en valuta de 4200 miljoen had overschre den, is ditmaal door een stijging een totaal bereikt van 4367 miljoen. Dit is te dan ken enerzijds aan een stijging van de goudvoorraad met 42 miljoen tot 3037 miljoen, anderzijds aan een vooruitgang van de deviezenvoorraad met 116 miljoen tot 1329 miljoen. Vergeleken met de eer ste weekstaat van dit jaar zijn goud «n valuta samen gestegen met 394 miljoen. Daar komt bij dat ook de kwaliteit van de valuta weer aanzienlijk is verbeterd. Im mers: de convertibele valuta, die vorige week becijferd werd op 695 miljoen, heeft thans met glans de één miljard overschre den (ƒ1118 miljoen), een stijging derhalve van niet minder dan 423 miljoen. Invloed Koninklijke emissie Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat deze kwaliteitsverbetering te danken is aan de dollaropbrengst van de aandelen emissie Koninklijke Olie, evenals een week geleden, toen reeds sprake was van een transactie tussen de „Koninklijke" en de centrale bank, waarbij via een „switch" dollars verruild werden tegen ponden, waardoor de centrale bank harde valuta ontving. Als een uitvloeisel van deze transactie moet waarschijnlijk mede ge zien worden de opzienbarende wijziging van de post andere saldo's aan de passief zijde van de balans, die van 75 miljoen gestegen is tot ƒ343 miljoen. Een andere opmerkelijke mutatie in de weekstaat is de post schatkistpapier waarin guldens saldo's zijn belegd. Deze was nihil en is nu gekomen op 201 miljoen. Men mag aan nemen, dat dit guldenstegoeden zijn van buitenlandse banken in E.B.U.-verband, die tijdelijk rentegevend zijn belegd (Dit wordt bevestigd door een mededeling van het ministerie van Financiën waarin te vens gezegd wordt dat deze belegging sa menhangt met de grote aanwas, welke deze rekening heeft ondergaan door de emissie „Koninklijke"). Dat de handelsbanken ruim in hun mid delen zitten, blijkt wel uit de aflossing Eind december 1957 beliep de totale geldhoeveelheid in Nederland (in miljoe nen guldens) 9238. Hiervan was chartaal geld 4350 en giraal geld 4668. Totaal bin nenland dus 9018. Hierbij komt 220 aan giraal geld niet-ingezetenen. De indexcij fers op basis 1952 100 voor de geldhoe veelheid waren als volgt: totaal 121,9 char taal 141,4, giraal 109,8, totaal binnenland 123,1, giraal niet-ingezetenen 88,4. Eind 1956 was de totale geldhoeveelheid 9461 en eind 1955 9837. De netto totale schuld van provincies en gemeenten tezamen beliep, op 31 december (in miljoenen guldens) 7690. Hier van was de netto vlottende schuld 2112 en de vaste schuld 5578. De totale opge nomen schuld beliep 10964 en de totale uit gezette en verstrekte schuld 3274. Eind 1956 was de netto totale schuld 6512 en een jaar tevoren 5608. In december is, de algemene produktie- index (basis 1953 100)achteruitgelopen tot 115 en de gemiddelde dagproduktie tot 123. In november waren deze cijfers voor bei de 127. In december 1956 waren zij respec tievelijk 117 en 128. In december waren er 22 arbeidsdagen tegen 23V2 in novem ber en 2IV2 in december 1956. De index cijfers per bedrijfsklasse waren als volgt: bouwmaterialen en aardewerk 108 (novem ber 112), chemische nijverheid (exclusief aardolieprodukten) 133 (134), leder en rubber 106 (123), mijnbouw 101 (109), me taalnijverheid 118 (128), papier 108 (132), textiel 103 (111), openbare nutsbedrijven 159 (155), voedings- en genotmiddelen 115 (132). Het indexcijfer van de totale consump tie in december was (op basis 1951 100) 144 in waarde (onveranderd met novem ber) en in prijs 115 (114), in hoeveelheid 125 (126) en hoeveelheid per hoofd 119 (120). De bierbrouwerij „De Drie Hoefijzers" boekte over 1956/1957 een batig saldo van 805.234 op de exploitatierekening tegen 797.488 over 1955/56. Inclusief het onver deelde saldo vorig jaar beliep de winst 1.107.846 (v.j. 1.092.648). Voorgesteld wordt elf procent dividend (onveranderd). De ontwikkeling van de bierconsumptie hier te lande, aldus het jaarverslag ver toonde een verheugende stijging. Het ver bruik per hoofd der bevolking is nu meer dan voor de oorlog, maar in verge lijking met de omringende landen nog zeer laag. De directie hoopt op gelijkschakeling van de bieraccijns op het overeengekomen Be- neluxniveau. De onkosten vertonen nog steeds een stijgende lijn. De export ver toonde een lichte achteruitgang. Aan de vraag naar limonadeprodukten kon nauwe lijks worden voldaan. De resultaten der dochterondernemingen en deelnemingen geven reden tot voldoening. Zowel met het oog op de Euromarkt als uit overwegin gen van belangenspreiding verwierf de vennootschap nieuwe contacten in België en Afrika. LONDEN (UP) Radio Moskou heeft meegedeeld dat een nieuwe wijze van ko- lenwinnen langs hydraulische weg tegen 1965 vijftien miljoen ton kolen uit het Donetsbekken zal opleveren. Het nieuwe systeem wordt als volgt be schreven: een onder hoge druk gerichte waterstraal scheidt de steenkool van de aardlagen en stuwt ze door pijpen naar de oppervlakte. van de dure voorschotten van 60 miljoen tot 27 miljoen. De geldmarkt blijft bijzonder ruim. Niet temin is call money gehandhaafd op 3*4 percent. De saldo's van banken bedragen nu liefst 289. miljoen. In geldmarkt kringen leidt men hieruit af dat een ver hoging van het verplichte kasreserveper- centage in de lucht zit. Een verhoging a.s. vrijdag van 4 op 5 en misschien op 6 pet. wordt waarschijnlijk geacht. Bankbiljetten zijn volgens verwachting afgenomen met 27 miljoen. De schatkist heeft haar saldo verbeterd van 594 tot 655 miljoen. ADVERTENTIE Bij pijn, griep oi „landerig'' gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen PARIJS (Reuter) De Franse deskun digen heben maandag de laatste hand aan het Franse ontwerp gelegd, waarin de „minimum-voorwaarden" voor een Franse deelneming aan het vrij handelsgebied zijn vastgelegd. Dit ontwerp zal donderdag door de Franse ministerraad worden be sproken en waarschijnlijk de volgende week aan de partners der gemeenschappe lijke markt in een te Brussel te houden ministersbijeenkomst worden voorgelegd. Commissie-Maudling bijeen (UP) De ministers van de 17 landen der OEES hebben maandag in Parijs de Engelse voorstellen betreffende de instel ling van een Europese vrijhandelszone be sproken. Zoals bekend is, bestaat nog geen over eenstemming over de status van de land- bouwprodukten, die Engeland niet onder de vrijhandelszone-bepalingen wil laten vallen. NEW YORK (UP) Amsterdam's bur gemeester, mr. G. van Hall, heeft dinsdag de Newyorkse pers ontvangen in het kan toor van de bankiersfirma, die de Am sterdamse obligatielening plaatst, de fir ma White Weid and co in Broadstreet. Bij die gelegenheid zeide mr. Van Hall, dat de dollarlening, die Amsterdam wil aangaan, wellicht het begin zou kunnen zijn van nieuwe financiële betrekkingen tussen de V.S. en Europa. De Amsterdamse lening is reeds aan gemeld bij de Security and Exchange Com mission doch er is nog geen toestemming voor verleend. Men neemt in New York aan, dat de inschrijving op 25 februari geopend zal worden en dat die dag de rentevoet bekend zal worden. Burgemeester Van Hall was ervan over tuigd, dat er vraag genoeg naar de Am sterdamse obligaties zal zijn. Ook in januari is het spaarverschil bij de spaarbanken, aangesloten bij de Neder landse Spaarbankbond, negatief geweest. Er werd 3.499.850 meer terugbetaald dan ingelegd. Inleg en terugbetaling beliepen respectievelijk 91.749.486 en 95.249.336. HELSINKI (UP) Finland zal van de V.S. een lening ter waarde van 14 miljoen dollar ontvangen, ter financiering van de bouw van een waterkrachtcentrale en en kele andere soortgelijke projekten. De le ning zal in Finse marken worden uitbe taald. Er is een rente vastgesteld van 3 percent. De afbetaling zal lopen over veertig jaar. De Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond heeft in een brief aan het Landbouwschap een aantal ernstige be zwaren kenbaar gemaakt tegen de ont werpverordening van het landbouwschap „arbeids- en rusttijden in de landbouw", op 21 januari in het „mededelingenblad bedrijfsorganisatie" door de sociaal eco nomische raad gepubliceerd. Met name kant de A.N.A.B. zich tegen de voorge stelde maximum-arbeidstijden van 3100 uur, 2800 uur en 2600 uur per jaar, welke tijden de bond in een amendement voor stelt te wijzigen in respectievelijk 3000 uur voor veeverzorgers, 2750 uur per jaar voor verzorging van paarden en werk met zware landbouwmachines en 2550 uur per jaar voor andere landbouwwerkzaamhe- den. Een overschrijding van de normaal geldende arbeidstijd in Nederland met zelfs 600 uur per jaar, doet, aldus de A.N.A.B., aan de agrarisch werknemers ernstig onrecht, temeer nu het overige be drijfsleven zich reeds intensief bezint op verder gaande arbeidstijdverkorting. Verder verzoekt de bond wijzigingen aan te brengen in de artikelen van de ont werpverordening die de werktijd regelen op zondagen en gedenkdagen (niet een in de vier, maar tenminste eens in de drie weken een geheel vrij weekeinde), de re geling van het overwerk (een verplichting tot overwerk hoort volgens de A.N.A.B. niet in de verordening thuis) en in de arti kelen betreffende de strafbaarstelling van de arbeider en de tuchtsancties voor de bedrijfsgenoten. De Fries-Groningse Hypotheekbank n.v. wil het dividend over 1957 vaststellen op 64.(v.j. 60.per aandeel van 1000.- met 20 pet. storting en op 16,(v.j. 15, per aandeel van 250,— met 20 pet. storting. De reserves van het concern bedragen 21.297.178.47 (v.j. 20.785.441.22), ongeacht de reserves voor diverse belangen. ADVERTENTIE geven direct verlichting en zijn smakelijk! Imp. J. H. van den Bosch S Co - Postbus 8054 - Amsterdam BONN (UP) De herstelbetalingen aan de slachtoffers van de nazi's zijn de laat ste tijd de inzet geweest van menige poli tieke discussie in West-Duitsland, en poli tieke waarnemers in West-Duitsland zijn van oordeel, dat het einde nog niet in zicht is. Het begon twee maanden geleden, toen de oud-minister van Financiën, thans minister van Justitie, Fritz Schaffer, in het openbaar verkondigde, dat deze herstelbe talingen West-Duitsland zouden komen te staan op meer dan twintig miljard mark en zouden voeren tot inflatie. Bondskan selier Adenauer greep zelf in en gaf dr. Nahum Goldman, de voorzitter van de commissie voor herstelbetalingen aan jo den de verzekering, dat West-Duitsland zich aan zijn beloften zou houden en dat de betalingen niet beperkt zouden worden. Enkele weken later verklaarde de mi nister van Financiën Franz Etzel hetzelf de in antwoord op een vraag in de begro tingscommissie van de Bundestag. Hij zei dat er geen sprake van beperking zou zijn. Daarop beschuldigde de christen-demo craat Jakob Diel, voorzitter van de her- betalingscommissie, de socialistische afgevaardigde Heinrich Greve ervan in zijn particuliere rechtspraktijk dertigdui zend herstelbetalingsgevallen onder han den te hebben en van zijn cliënten enor me honoraria te eisen. Volgens Diel zijn er meer van zulke rechtsgeleerden. Greve gaf een niet geheel afdoende verklaring, maar zijn partij kwam hem te hulp met de beschuldiging, dat Diel in een brief aan Adenauer verklaard had, dat de meerder heid van het Duitse volk van oordeel was, dat alle joden gedood hadden moeten wor den, omdat er dan ook geen herstelbeta lingen zi uden hoeven te zijn. Diel ontken de dit en betoogde, dat hij ten tijde van Hitier drie keer gearresteerd is geweest. Het resultaat is dat de gewone man in West-Duitsland gaat vermoeden, dat er iets niet in orde moet zijn met die herstel betalingen. Minister Schaffer zou echter, toen hij deze kwestie ter sprake bracht, alleen hebben willen aantonen, dat hij be ter op de hoogte is van financiën dan zijn opvolger op dit departement. Toen de wet op de herstelbetalingen in 1953 tot stand kwam, werd vier miljard mark voor dit doel uitgetrokken voor de periode 1953-1962. In 1956 werd dit bedrag bij amendement verhoogd tot 7.5 miljard. Beide bedragen zijn schattingen. Hoe hoog het eindbedrag tenslotte zal worden, hangt af van de vraag, hoeveel mensen in staat zullen blijken aan te tonen dat zij nazi slachtoffer zijn in de zin van de wet, die bepaalt, dat iedereen, die door de nazis gevangen is gezet om redenen van ras, nationaliteit, godsdienst of politieke over tuiging, een schadeloosstelling krijgt van 150 mark voor elke maand die hij in de gevangenis heeft doorgebracht. Als zijn vermogen om in zijn levens onderhoud te voorzien met dertig percent of meer is afgenomen, bestaat de moge lijkheid, dat hij pensioen krijgt voor het leven. Als zijn gezondheid tengevolge van de gevangenschap of door mishandeling geleden heeft, heeft hij recht op vrije medische verzorging. Voor de erven van tijdens, of na, de gevangenschap omge- In de nacht van dinsdag op woensdag kwam in de koude poollucht op de meeste plaatsen lichte vorst voor. De laagste temperatuurwaarde min vijf graden werd op Schiphol gemeten. De buien- activiteit nam in de nanacht geleidelijk af. Ten westen van Ierland bevindt zich een hogedrukgebied, dat zich in een langzaam tempo in de richting van Frankrijk ver plaatst. Aan de oostflank van dit hoge drukgebied trekt een bij IJsland tot ont wikkeling gekomen storing via Schotland naar de Duitse Bocht. De storing zal met enige regen of sneeuw passeren. De lucht, die wordt aangevoerd is minder koud, zo dat er een temperatuurstijging verwacht kan worden. Een volgende storing bij IJs land vertoont meer activiteit dan zijn voorganger. Deze zal later het weer op nieuw doen verslechteren. WEERRAPPORTEN Donderdag 20 februari Zon op 7.47 uur, onder 18.02 uur. Maan op 8.02 uur, onder 20.22 uur. Maanstanden 26 febr. 21.51 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 februari Hoog water 5.00 en 17.07 uur. Laag water 0.40 en 12.58 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen bui ten- 00 DO en binnenlandheden ■Ss morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur S V Zs Helsinki geheel bew. n -8 0,6 Stockholm onbewolkt w -16 0 Oslo zwaar bew. w -10 0 Kopenhagen onbewolkt w -6 0 Aberdeen zwaar bew. w 3 3 Londen zwaar bew. w 0 0 Amsterdam sneeuwbui wnw -1 1 Brussel licht bew. wzw -2 0,6 Luxemburg sneeuwbui wnw -3 1 Parijs onbewolkt windst. -1 0 Bordeaux onbewolkt nnw -2 0 Grenoble sneeuw nw -0 0,4 Nice regen nnw 3 10 Berlijn geheel bew. wnw -3 1 Frankfort half bew. nnw -2 1 München sneeuw nw -4 0,5 Zürich zwaar bew. windst. -4 4 Genève zwaar bew. no -2 1 Locarno zwaar bew. wzw 4 0 Wenen geheel- bew. nw -1 0 Innsbruck sneeuw windst. -5 2 Rome regen w 7 2 Ajaccio regenbui windst. 5 4 Madrid onbewolkt nno 0 0 Mallorca motregen nw 6 0 Algiers geheel bew. no 11 3 Den Helder licht bew. nw 3 2 Ypenburg half bew. nnw 2 6 Vlissingen licht bew. wnw 0 2 Eelde zwaar bew. w -2 2 De Bilt licht bew. wzw -2 1 Twente licht bew. nw -3 0 6 Eindhoven licht bew. w -3 1 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. w -2 i 67. De wijze meester maakte zich gereed om afscheid te nemen van zijn westerse discipelen. „Vaarwel dan, broeder Goed- bloed", sprak hij bewogen. „Ik kan gerust zijn. Gij zijt wijs genoeg om mijn taak voort te zetten!" „O, zeker, zeker", ant woordde Joris geruststellend, „die taak zal goede vruchten dragen„Hm, maar ik vraag me af, WIE die vruchten zal dra gen!", mompelde Panda. De oosterling, die zijn woorden had opgevangen, boog zich waarschuwend naar hem over. „Broeder Panda", sprak hij vermanend. „Voor ik heenga, raad ik u voor de laatste maal; „maak geen Poel van uw Denken! Laat uw hoofd zijn als een pure, parelen de bronJa! Neem u toch in acht voor Onvriendelijke Gedachten! En het is zeer onvriendelijk om Broeder Goedbloed te wantrouwen!" En met die laatste, drin gende boodschap liep de wijze meester heen. Diep onder de indruk staarde Panda hem na. Toen keek hij twijfelend naar Jo ris, die geboeid in het juwelenkistje stond te grabbelen en de flonkerende inhoud taxerend door zijn handen liet glijden. „Heeft de wijze meester gelijk?", vroeg Panda zich af. „I s het onvriendelijk van mij om Joris niet te vertrouwen...?" komen slachtoffers voorziet de wet in be talingen ineens. Soortgelijke betalingen worden verleend voor financiële verliezen, geleden tengevolge van gevangenschap of gedwongen emigratie. Voorrang hebben de slachtoffers die ouder zijn dan zestig jaar. De moeilijkheid is uit te maken, wie slachtoffer is in de zin van de wet. Vele slachtoffers beschikken niet over een af doend bewijs. Daarentegen pogen mensen, die om andere dan politieke redenen door de nazi's gearresteerd werden, hun geval uit te leggen als vallend onder de door de wet genoemde voorwaarden. Veel hangt daarbij af van de bekwaamheid van de advokaat die men in de arm neemt om de bewijzen te leveren. Duitse advokaten mogen hun honorari um niet laten afhangen van het al of niet winnen van het geding. Technisch gezien geldt dit niet voor de gevallen waarin zij optreden als zaakwaarnemers voor bui tenlandse rechtskundige bureau's, die dan ook het honorarium vaststellen. Men blijft deze praktijk in Duitsland echter beschou wen als in strijd met de beroepseer. Een Duits blad heeft naar aanleiding van de tegen mr. Greve geuite beschuldiging ge schreven, dat het Westduitse ministerie van Financiën beschikt over een lijst van 29 advokaten, onder wie Greve, die het honorarium wel laten afhangen van het al of niet winnen van het geding en die in sommige gevallen zelfs 45 percent van de herstelbetaling, als die wordt toegewezen, bedongen hebben. Mr. Greve heeft op de beschuldiging van Diel geantwoord, dat hij slechts vijf her stelbetalingsgevallen rechtstreeks behan delt en hierin het wettelijk toegestane honorarium gevraagd heeft. Hij gaf toe, dat hij ook optreedt als waarnemer voor buitenlandse bureau's, en daarvoor een deel van het honorarium krijgt toegewe zen. Hij weigerde te zeggen hoeveel en verklaarde verder, dat het aantal door hem behandelde gevallen slechts een „fractie van dertigduizend" is. Op het ogenblik stellen de socialisten een onderzoek in naar het geval Greve, de christendemocraten naar het geval Diel en het ministerie van Justitie naar het ge val der 29 advokaten die handelen in strijd met de beroepseer. PARIJS (Reuter) In de slotbijeen komst van de intergouvernementele com missie van de O.E.E.S. voor de Europese gemeenschappelijke markt heeft de Britse „paymaster-general" Maudling dinsdag toegezegd, dat hij de nieuwe Engelse voor stellen omtrent de plaats van de landbouw in het Europese vrij handelsgebied, het meest omstreden punt van het plan, de volgende maand zou indienen. Tevens ver klaarde hij te hopen, dat de onderhande lingen over het plan in zijn geheel en de opstelling van het ontwerpverdrag in april zouden kunnen beginnen. Tot nu toe is slechts over afzonderlijke vraagstukken onderhandeld. De commissie zal van 11 tot 13 maart en van 31 maart tot 1 april opnieuw bijeen komen. Ondanks Franse tegenstand hoopt Maud ling, de voorzitter van de commissie, dat de vrijhandelszone op 1 januari van het vol gende jaar kan worden ingesteld. Zoals be kend is, ziet Frankrijk in de Engelse voor stellen betreffende een vrijhandelszone een poging, de werking van de Euromarkt te saboteren. (Reuter) Vandaag begint in Londen een „industriële conferentie" van drie da gen over economische vraagstukken van het Europese vrijhandelsgebied. Aan deze conferentie, die werd georganiseerd door de Engelse Raad van de Europese Bewe ging, zal worden deelgenomen door 150 af gevaardigden uit 15 Europese landen. De meeste landen van de O.E.E.S. zijn op deze besprekingen vertegenwoordigd door afge vaardigden uit werkgeverskringen en uit de vakverenigingen. (Voor de beurs zie pagina 7). ADVERTENTIE Gunstige betalingsv<-n< v» iarden Gen. Cronjéstr. 43. Haarlem. Tel. 52760 Naar huis. De „negen van Little Rock" zijn de „acht van Little Rock" gewor den. De schoolraad heeft de zestien jarige Minnie Jean Brown, die sedert het begin van de school-integratie bij vijf rassenincidenten betrokken ge weest is, voorgoed naar huis gestuurd. Kapers. Eenentwintig ontsnapte Ecuado- riaanse gevangenen enterden zaterdag het schip van de officier van Justitie van Los Angeles, dwongen hem naar Ecuador te varen en lieten hem en zijn familie ten slotte vrij, na hem van al zijn bezittingen te hebben beroofd. De gevangenen kwamen uit de gevangenis van Isabella, een van de Galapagos- eilanden. Park. De gemeenteraad van Wenen heeft besloten in een van de voorsteden van de Oostenrijkse hoofdstad een park voor blinden aan te leggen. De bloe men zullen voorzien worden van kaar ten waarop in brailleschrift haar kwa liteiten staan vermeld. Andere gege vens over de bloemen zullen worden ge geven via de luidspreker. Er komt ook een dierentuin met ponnies, schapen en koeien. Gedwongen. Het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het Zuidkoreaanse lijn- vliegtuig dat zondag in Noord-Korea is geland, hiertoe gedwongen werd door gewapende communistische agenten. Deze mening werd gesteund door be richten, dat enkele inzittenden waren gewond, aldus een Amerikaanse woord voerder. In Zuidkoreaanse kringen acht men het zeker, dat de Noordko- reanen het incident willen gebruiken als middel tot pressie om het commu nistische regime erkend te krijgen. Het internationale Rode Kruis te Genève heeft zijn bemiddeling aangeboden. Afgelopen. De B.M.C.-fabriek te Bir mingham, waar onderdelen voor ver scheidene typen Britse auto's worden gemaakt, is maandag geëindigd. Vol gens de directie van de fabriek kan woensdag weer normaal worden ge werkt. Zwaar op de maag. Jack Soble, de in Amerika veroordeelde Russische spion, heeft anderhalf pond spijkers, schroe ven en moeren ingeslikt, kort voor hij van zijn gevangenis naar NewYork voor verder verhoor zou worden over gebracht. In een ziekenhuis werd Sobles maag operatief geleegd. Terechtgesteld. In Algiers zijn drie Alge rijnse verzetsstrijders die schuldig wa ren bevonden aan aanslagen op Euro peanen in 1956, terechtgesteld. Verboden. Zes Egyptenaren, onder wie arbeiders en studenten, zijn door het militaire hooggerechtshof te Cairo tot gevangenisstraffen, variërend van een tot drie jaar, veroordeeld omdat zij lid waren van de verboden communisti sche partij. Paniek. Vier vrouwen en een vier maan den oude baby zijn gedood toen brand uitbrak in een grote boerderij op Sici lië, waar carnaval werd gevierd. Er ontstond een paniek, waarbij talrijke vrouwen onder de voet werden gelopen. Veertien personen werden gewond, van wie vier ernstig. Vergunning. Radio-Boedapest meldt, dat er een nieuwe wet van kracht is gewor den, die het arbeiders verbiedt van een staatsbedrijf naar een particuliere on derneming over te gaan. Ambachtslie den krijgen voortaan geen vergunning meer om voor zichzelf te gaan werken, als er geen grondstoffen voor hun werk beschikbaar zijn. Onvoldoende. Het Westduitse ministerie van Kernenergie heeft de uitgifte van vergunningen voor industrieel gebruik van radio-actieve isotopen opgeschort, omdat er geen goede veiligheidsvoor schriften bestaan voor het opslaan en gebruik van de isotopen, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie meegedeeld. In maart zal een conferen tie met vertegenwoordigers van da deelstaten worden belegd over voorlo pige veiligheidsvoorschriften. Lastig. Een vliegtuig, dat uit Parijs naar Kopenhagen zou vertrekken, kreeg een kwartier vertraging doordat een Libe riaanse diplomaat, te corpulent bleek om zijn veiligheidsgordel te kunnen dichtgespen. Er moest eerst een lan gere riem aan zijn zitplaats gemaakt worden. Goedgunstig. De Poolse regering zal rooms-katholieke priesters weer toe staan in Rome te studeren. De staat zal voorts 700 liturgische schatten aan de kerk teruggeven, die na de oorlog door d._ Duitsers weer aan Polen wa ren overgedragen en sindsdien in een kasteel bij Krakau zijn bewaard. r~ VOOR DE bemanning van de zeeschepen was de betaling in vroeger tijden natuur lijk een belangrijk punt, maar nog veel belangrijker was de scheepskost. Die was in het algemeen niet best, want reeds in 1555 - nog vóór de periode der ontdek- kings- en Oost-Indië-reizen zou aanvan gen - constateerde Pieter van Foreest dat de scheurbuik vooral heerste op de sche pen der HollandersBataven, of West friezen", als gevolg van het eten van gezouten vlees, ran zig spek, kwalijk riekende vis. muffe scheepsbeschuit, uien en dik bier. Nu weten we wel, dat de oorzaak van scheurbuik er gens anders ligt dan Pieter van Foreest meende te mogen aan geven, maar het inzicht dat hij ons in de scheepsvoeding van zijn dagen geeft, is er niet minder verdienstelijk om. Er zijn ongetwijfeld uitzonderingen ge weest, maar in het algemeen kan men zeker zeggen, dat het scheepsvolk destijds grote ontberingen heeft geleden en dat de scheepsvoeding vaak karig en slecht was. Tekenend is in dit opzicht de mededeling van Nicolaas de Graaff, die van 1639 tot 1643 zijn eerste reis naar Indië maakte. Als we gedurende lange tijd geen ver versingen hadden kunnen innemen - zo vertelt hij - werden met strikken en vallen ratten gevangen, die van kop, staart en poten werden ontdaan en 's nachts in het want werden gehangen, waarna zij met water, wijn, rijst, striker en specerijen werden gekookt om vervolgens in de pav te worden geroosterd". Deze „verkwik king" werd aan de zieken uitgereikt en smaakte volgens De Graaff zeer goed. We willen het naturlijk graag geloven, maar als de zieken dergelijk eten werd voorge zet, zo vragen wij ons af, hoe was het dan wel met de voeding van de gezonden ge- steld? Wanneer we hierover het „Extract uyt Register der Resolutiën van de Ho en Mogende Heeren Staten Generaal der Ver- eenichde Nederlanden. Veneris 26 Juny 1654" nalezen, dan werd per man 5 pond hard brood, 1 pond kaas en l/s pond boter per week uitgereikt; voorts voor ontbijt een bord grutten met pekelharing en als middag- en avondeten voornamelijk groe ne of grauwe erwten met vijfmaal per week stokvis en tweemaal per week vlees. Door bederf van het voedsel, of door te korten kon het echter ook voorkomen, dat 21 maal per week gort moest worden ge geten. Van het brood moeten we ons ook geen al te gun stige voorstellingen vormen, vooral niet, nadat in 1671 was besloten dat het brood, door de vloot te Hellevoetsluis mee teruggebracht, na onderzoek en goed keuring het volgend voorjaar weer op reis moest worden meegenomen! Een kwaad punt in de hele geschiedenis van de scheepsvoeding is altijd geweest het ver schijnsel, dat levering van voeding en sterke drank in handen van de kapiteins lag, die hieruit zelf voordeel wilden trek ken en hun manschappen daardoor te kort deden. Piet Hein stelde daarom in 1629 reeds voor deze taak aan de kapitein te ontne men en van landswege te laten verzorgen. Enig resultaat had dit voorstel overigens niet, maar het rechtvaardigt toch de grote naam die Piet Hein in onze geschiedenis (overigens uit anderen hoofde) heeft ver worven. We mogen deze enkele opmerkingen over de scheepsvoeding niet beëindigen zonder het zoetwaterprobleem aan te snijden. Daarover een volgende keer. H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2