Horen en zien EEN WOELIGE TIJD (J3UMBEL EN DE WENSHOORN Ceta-Bever Agenda voor Haarlem Tweede Kamer bespreekt tal van verkeersproblemen Vragen aan de minister over de randwegen om Haarlem aankondigingen en nabeschouwingen! Kort en bondig WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 4 radio Kille thriller Achter de coulissen H. y MAERTENS N.V. De radio geeft donderdag T elevisiepr ogramma Export van suikerwerk in 1957 gestegen Uitslag Song-festival De neöeii Muzen Noske en Nijland verlaten het Overijsels Orkest „Theater" neemt Neder lands stuk op het repertoire Kerkelijk Nieuws Amerikaanse kunstmaan van 2700 pond in oktober Voorloper van zogenaamde verkenningssatellieten Verf nu zelf van deur tot dak: CETALAC! PLASTIfiVIVtlF van ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG Dat er echt nog wel plekjes bestaan met een onplezieriger klimaat dan het onze hebben de televisiekijkers ervaren bij het aanschouwen van de romantischsen sationele Arthur Rankfilm „De vallei der adelaars", die de N.T.S. hun gisteravond voorzette. Deze thriller speelt zich af in het uiterste noorden van ons werelddeel, waar een jonge Zweedse geleerde, geassi steerd door een politie-inspecteur, op zoek gaat naar zijn ega, die er samen met zijn assistent vandoor is om een gestolen uit vinding aan de Russen te gaan verkwan selen. Via de barre ijswoestijn van Lap land probeert het tweetal de grens van het arbeidersparadijs te bereiken, maar on derweg worden zij overvallen door een verschrikkelijke sneeuwstorm, welke hen èn hun achtervolgers dwingt toevlucht te zoeken bij een vreemde nomadenstam, die in deze onherbergzame streken de ren dierteelt uitoefent en bij wijze van tijdver drijf met adelaars op wolven jaagt. Het spectaculaire hoogtepunt van deze film vormt een adembenemende „luchtaan val" van deze gedresseerde roofvogels op een troep hongerige wolven, nadat deze laatsten een kudde van duizenden rendie ren in een afgrond hebben doen veronge lukken. Natuurlijk krijgen de ontrouwe echtgenote en de laaghartige assistent tenslotte loon naar werken, wanneer zij in een door henzelf ontketende lawine ver zwolgen worden. Dat de bedrogen geleer de op dat eigen ogenblik getroost een beeldschoon Lappenmeisje in de armen sluit, moest men dan maar op de koop toe nemen. Vooraf ging ditkeer een relais van de Vlaamse televisie met drie kwartier va riété, waarin het NIR-amusementsorkest, het revueballet van Jos Brabants en zes populaire Belgische cabaretartiesten on gewild het bewijs leverden, dat het peil van dit genre kleinkunst bij onze zuiderbu ren nauwelijks hoger is dan wij in Holland gewend zijn. Erkend moet echter worden, dat de decors en de aankleding bijzonder geslaagd waren en dat de cliché-liedjes, grappen en dansjes in een prettig tempo „verkocht" werden. Beeldschermer De rubriek „Operafacetten" in het AVRO-programma van dinsdagavond bood ons een voortreffelijke reportage van Dimitrl Frenkel Frank onder de titel „Van partituur tot première". Met de reporter volgden wij de montage van de opera „Martha", die vrijdag j.l. bij de Nederland se Opera in première ging op de voet. Het aardige was dat de luisteraar het gevoel kreeg achter de coulissen te kijken. Hij maakte de eerste besprekingen bij de directie mee, de koor- en solistenrepeti ties, het overleg tussen regisseur en decor ontwerper, een onderhoud van costumière en directie over de prijzen en uitvoering der costuums, een orkestrepetitie, kortom, heel het ingewikkelde samenstel van voorbereidingen, dat aan een uitvoering vastzit. Zelfs „de gewone man" kwam aan bod in de persoon van de sjouwer, die de instrumenten van het orkest van zaal naar repetitielokaal moet verstouwen. Een en ander maakte duidelijk hoe nodig Amster dam over een eigen operagebouw moet beschikken. Men besloot met een korte stemmingsreportage, een kwartier voor de première. De spanning sloeg gewoon over op de luisteraar Daarna klonken de pas sages weer, die wij al uit een der repeti ties gehoord hadden. De „Martha" ging in zee. Het was echt en natuurlijk, meelevend en enthousiasmerend. Het deed ons ten minste wat! Golfbreker ADVERTENTIE PHILIPS RADIO - TELEVISIE Nassaustra&t 5 Haarlem Tel. 15220 HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de huisvrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Omr.ork. en solist. 12.00 Mil. ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.40 Orgelspel. 13.55 Beursber. 14.00 Alt en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Cabaret. 15.30 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee: F. J. van der Veer: Padvinderij in Nederlands Nieuw-Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.25 Lichte muz. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Lon den. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Wie opent de kluis? 20.00 Nieuws. 20.05 Radiophilharm. ork. en solist. 21.05 Logboek 1941. 21.35 Gevar. progr. voor de strijdkrachten. 22.10 Act. 22.25 Orgelconc. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen in New York. 23.25—24.00 Discotaria. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vrouwenkoor. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Franse chansons. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Alt-mezzo, gitaar en strijktrio. NCRV: 14.00 Metropole-ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Clavecimbel en viool. 15.40 Gram. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Vocaal ens. en sol. 18.10 Huismuziek. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Lichte muz. 19.50 C.H.U., caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgel conc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Pianospel. 15.00 Schoolradio. 15.30 Operamuz. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Kamermuz. 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gram. 20.10 Brabantse kron. 20.40 Verzorgd progr. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Int. Radio- Universiteit. 22.30 Orgelrecital. 22.55—23.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. AVRO: 20.15 Sportpanorama. 20.45 Ballet L'Oiseau de Feu. 21.30—22.00 Is dit ook uw probleem? Van onze Kamerverslaggever) Bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer noemde de heer Koopman (P.v.d.A.) het verkeersprobleem in de centra van de grote steden erger dan op de buitenwegen. Het verkeersprobleem in de binnenstad is vooral een parkeerprobleem, zei de heer Verkerk (A.R.). Grote ge deelten van de openbare weg worden ingenomen om te parkeren, waardoor het verkeer zich minder vlot kan afwikkelen. Daarom wilde hij het parkeren in het centrum beperken tot een half uur of een uur. Hij geeft de voorkeur aan parkeer- meters boven het afsluiten van de binnenstad. Wie langer dan een uur moet parkeren, kan zijn auto wel neerzetten op grotere afstand van het centrum. Het ordenen van de verkeerschaos in de steden is echter een zaak van stedelijke organisatie. Voorts bepleitte de heer Verkerk een rijbewijs voor bromfietsers. De heer Cornelissen (V.V.D.) drong nogmaals aan op het scheppen van pleis terplaatsen langs de grote wegen. Hij was zeer ontevreden over de langzame gang van zaken om dit vraagstuk tot een oplos sing te brengen. Er bestaat geen behoefte aan weelderig ingerichte interieurs, maar aan eenvoudige inrichtingen, waar chauf feurs van vrachtauto's zich kunnen ver frissen en wat kunnen eten. Voor de IJtunnel in Amsterdam hielden de heren Gortzak (CPN) en Posthu mus (P.v.d.A.) een pleidooi. Zij vroegen waarom het technisch overleg nog niet is geëindigd. Naar de mening van de heer Cornelissen heeft het gemeentebestuur van Amsterdam te gemakkelijk geoordeeld over de financiering van een IJtunnel. Daarom verzocht hij eerst aandacht te be steden aan de Coentunnel, waarover de be slissing uitsluitend bij het rijk ligt. Een principiële beslissing inzake de bouw zou al van uitermate groot belang zijn. Evenals de heer Zegering Hadders (V.V. D.) had gedaan, vroegen de heren Post humus en Verkerk (A.R.) of de rege ring nog steeds op het standpunt staat, dat volgens de Acte van Mannheim het ver keer op de gehele Rijn volledig vrij is. Teleurstellend vond de heer Posthumus het, dat in het verdrag inzake de econo mische Benelux-unie niets is geregeld om trent de Belgische Rijnvaartpremies. Hoe zit het daarmede en heeft de regering zich neergelegd bij de Duitse eis, dat Nederland de kwestie van de vrije Rijn niet aan een internationaal gerechtshof zal voorleggen? Bezorgd was de heer Posthumus over het teruglopen van de inkomsten van de Neder landse Spoorwegen. De opbrengst van het De Nederlandse suikerwerkindustrie heeft wederom in 1957 een vooruitgang op de exportmarkt geboekt. De uitvoer van suikerwerken richtte zich op 74 landen. Uitgevoerd werd 17495 ton (16613 ton in 1956). De stijging naar hoeveelheid bedroeg 5,3 pet., terwijl de waarde toenam met 8,8 pet. De verhoogde uitvoerwaarde houdt verband met de hoge suikerprijs in begin van het kalenderjaar. Op de exportmarkt heerst een felle con currentie, maar de Nederlandse industrie heeft dank zij haar moderne inrichting en goed vakmanschap haar positie kunnen verbeteren. Van de totale hoeveelheid ging 3961 ton naar onze Beneluxpartners en 3435 ton naar de overige landen van de Euromarkt met een waarde van respectievelijk 7,9 miljoen en 6,2 miljoen gulden. De export naar Engeland bleef met 3723 ton, waarde .521.000 gulden, op hetzelfde peil als in 1956. Ook de export naar Amerika bleef met 717 ton 1.576.000) vrijwel onver anderd. De vooruitzichten zijn niet gunstig. De concurrentie wordt steeds feller en de maatregelen die men in verscheidene ge bieden neemt om het vreemde produkt te weren, nemen toe. De invloed van de Euro- markt op onze export is moeilijk te voor spellen. De uitslag van de nationale finale van het Eurovisie Song Festival 1958 zal don derdag 20 februari om 20.15 uur door de N.T.S. in het televisieprogramma worden bekendgemaakt. Er zal dan worden me degedeeld, welk liedje en welke solist of soliste ons land zal vertegenwoordigen bij de internationale finale op woensdag avond 12 maart. Zoals bekend is wordt deze finale uitgezonden uit Hilversum en gerelayeerd door alle deelnemende lan den in Europa. reizigersvervoer is voor het eerst in het afgelopen jaar niet gestegen en de in komsten uit het goederenvervoer zijn met 5 percent gedaald. Spoorwegtekorten die nen vermeden te worden. Welke maat regelen denkt de regering te nemen om deze te voorkomen? Evenals de heer Posthumus vroeg de heer R o o 1 v i n k (K.V.P.) een nota van de regering over het Europese vervoerbeleid. Voor een spoedige bouw van een brug over het Haringvliet pleitte de heer Ver kerk, in navolging van de heer Van der P e ij 1 (C.H.U.). Naar de plannen van de regering voor een vissershaven voor Katwijk informeerde de heer Cornelissen (V.V.D.). Hij vreesde, dat een beslissing hieromtrent door de bestedingsbeperking slepende wordt gehouden. Daarom drong hij aan op nadere mededelingen omtrent de plannen, opdat het gemeentebestuur van Katwijk weet, waar het aan toe is. Vandaag antwoordt minister Algera. Exposities. Van 19 februari tot 24 maart wordt in het stedelijk Van Abbe- Museum in Eindhoven een expositie van achtenvijftig prenten van Rouault gehou den. De expositie draagt de naam „Mise rere". Van 22 februari tot 24 maart wor den ook schilderijen en tekeningen van Patrick Bakker tentoongesteld. Expositie. Bij de kunsthandel M. L. de Boer in Amsterdam, wordt van 22 februari tot 15 maart een tentoonstelling gehouden van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Jan Groenestein. De opening geschiedt zaterdagmiddag door drs. H. Redeker. Corregio. De Larense antiquair Ferenc Ban, Hongaar van origine, meent een Correggio in zijn bezit te hebben. Het doek werd hem in de herfst van verleden jaar door een dame te koop aangeboden. Deze had het geërfd van een kunstverzamelaar, bij wie zij als huishoudster in betrekking was geweest. Het schilderij was zeer vuil en de voorstelling was bijna niet te her kennen. Nadat de koop was gesloten, liet de heer Ban het doek schoonmaken. Men kwam toen tot de verrassende ontdekking, dat zich onder het vuil een voorstelling van „Abrahams Offer" bevond, die, nu te voorschijn gekomen, door compositie en kleui-en sterk het vermoeden doet rijzen dat ze het werk kan zijn van de Italiaanse schilder Correggio. Deze mening wordt door verscheidene kunstkenners onder schreven. Zou het inderdaad een doek van Correggio zijn, dan dateert het uit de jaren 14941534. Een der kunstkenners, die het zag, meende met een Scorel te doen te heb ben. Anderen delen evenwel de mening van de heer Ban. „Kwajongensstreek". Op de openings avond van de expositie van „De Onafhan- kelijken" op de parterreverdieping van de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum in Amsterdam werd geconstateerd, dat een onbekende met een ballpoint een kleine landschaptekening van de kunstschilder Jan van der Leest uit Hengelo had bekrast. De tekening, die daardoor bedorven is, lag in een niet afgesloten vitrine. De voor zitter van „De Onafhankelijken", de heer G. P. de Vries, neemt aan, dat de onbeken de voor of tijdens de opening, deze „kwa jongensstreek" heeft uitgehaald. Expositie. Van zaterdag 22 februari tot en met zondag 16 maart zal in de expo sitiezaal van de Rotterdamse Kunststich ting een tentoonstelling worden gehouden van werk van Matthieu Wiegman. De violisten Willem Noske en Piet Nij land zullen met ingang van het nieuwe seizoen hun gezamenlijke functie al9 con certmeester van het Overijsels Philharmo- nisch Orkest neerleggen. Zij hebben dit besluit moeten nemen, omdat zij met Henk Schouwman en Carel van Leeuwen Boomkamp een nieuw kwartet hebben ge vormd en de werkzaamheden daarvoor niet toelaten ook de steeds verantwoordelijker wordende taak van concertmeester van het Overijsels Philharmonisch Orkest te blij ven vervullen. Willem Noske is zes sei zoenen concertmeester van dit orkest ge weest, waarvan twee seizoenen met Tho mas Magyar en vier met Piet Nijland. De toneelgroep „Theatgr" zal zaterdag 8 maart in de Stadsschouwburg te Arn hem de eerste voorstelling geven van „Plantage Tamarinde" van Hans Keuls. Cruys Voorberg voert de regie. Het stuk speelt in 1938 op Curagao. Ach, dat was geen prettig gezicht, dat vernielde schip. Maar Bumbel en de kapitein dachten, dat er misschien nog iets te redden viel; en daarom besloten ze, er met de sloep heen te roeien. Dat deden ze. Met enige moeite kwamen ze door de branding heen, tot ze vlak langs het schip kwamen, dat erg opzij lag. „Ik zal aan boord zien te komen", zei Bumbel. Hij zag een eind touw over boord hangen, dat hij kon grijpen, en toen klom hij daar langs tegen de romp van het wrak op. 87-88 In de Tweede Kamer heeft de heer J. G. H. Cornelissen (V.V.D.), die tevens lid is van Provinciale Staten van Noordholland, gisteren gevraagd of de minister van Ver keer en Waterstaat al een beslissing heeft genomen over het tracé van de weg be oosten Haarlem. Hij herinnerde eraan, dat de Provinciale Staten van Noordholland in een motie van 1 juli hun uitdrukkelijke voorkeur hebben uitgesproken voor een wegtracé ten westen van de Liede. Zou men dit tracé ten oos ten van de Liede leggen, dan zou een tweede grote verbindingsweg aan de weste lijke zijde evenzeer nodig zijn. Men zou dan twee verbindingswegen moeten aanleggen, terwijl, indien het rijk zijn weg ten westen van de Liede zou aanleggen, in ieder geval voor een lange reeks van jaren met één weg zou kunnen worden volstaan. Boven dien betekenen twee wegen veel extra schadelijke doorsnijdingen en het verloren gaan van kostbare landbouwgrond. Ook het project van de weg bewesten Haarlem schept nog een aantal problemen. Is er al overeenstemming bereikt, vroeg de heer Cornelissen, tussen het rijk en de provincie ten aanzien van de financiering van dit weggedeelte? Er is wel ovex-leg ge pleegd, maar het rijk is minder meegaand dan Gedeputeerde Staten meenden te mo gen verwachten. Het moet de minister toch bekend zijn, dat de totstandkoming van het wegvak ZijlwegHeussensstraat van zeer grote betekenis is, ook al in verband met het thans nog in uitvoering zijnde weggedeelte WagenwegZijlweg, hetwelk bij niet totstandkoming van het wegvak ZijlwegHeussensstraat, veel van zijn waarde zal verliezen. Gaarne wilde de heer Cornelissen van de minister vernemen of naar zijn mening een voor beide partijen aanvaardbare overeen stemming te verwachten is. ADVERTENTIE VERHUUR zonder chauffeur Thans extra voordelig wintertaiief. A. R. M. - Houtplein 21 - Tel. 10338 Ned. Herv. Kerk Beroepen, te Nieuwe-Tonge J. de Waard, kand. te Rijsoord; te Eemst (toez.) G. van Estrik te Nieuwland; te Oudemirdum (toez.) A. de Kleine te Raalte; te Raaite (toez.) E. Chr. Poepjes te Oudemirdum; te Nieuw-Lekkerkerk (wijk dorp) W. Vroegindewey te Bleiswijk; te Nieuw-Lek- kerland (wijk Kinderdijk) C. van Bart, kand. te Maarssen. Aangenomen naar Uithuizen L. M. Brou wer te Strijen. Benoemd tot hulpprediker te Eemnes- Binnen J. C. Wolthers, a.s. emeritus pre dikant te Oude-Tonge; benoemd tot gees telijk verzorger van het sanatorium te Heilendoorn Dr. B. ter Haar Dzn., a.s. emeritus predikant te Diepenveen. Geref. Kerken Beroepen te Utrecht-N. (3e pred.pl.) J. v. Leeuwen te IJmuiden. Bedankt voor Ave- reest G. Hengeveld te Woubrugge. Beroe pen te Leek (Gron.) S. S. van Dijk te Witmarsum. Geref. Gemeenten Bedankt voor St. Annaland W. Hage te Nunspeet. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Driebergen N. de Jong te Katwijk aan Zee en D. Slagboom te 's-Gra- venzande. Bedankt voor Zaandam C. Lang broek te Nieuwe-Pekela. NEW YORK (Reuter) De „New York Times" meldt dat de 2700 pond wegende kunstmaan, die de Amerikaanse luchtmacht in oktober wil lanceren, de voorloper zal zijn van verkenningssatellieten, die de aar de vanuit de ruimte zullen verkennen Volgens het blad is de voorgenomen lan cering van deze kunstmaan de eerste aan wijzing dat de luchtmacht goed opgescho ten is met de ontwikkeling van grote ver kenningssatellieten. De luchtmacht is van plan de Atlas, een intercontinentaal ballis tisch projectiel met drie raketmotoren te gebruiken voor' hét lanceren" van deze kunstmaan. „Onkwetsbare" raket CHICAGO (Reuter) Het nieuwe bal listische projectiel .Sergeant" van het Amerikaanse leger is „onkwetsbaar voor alle tegenmaatregelen van de vijand die bekend zijn". William Martin, burgerlijk leider van het onderzoekingswerk voor het leger, heeft dit verklaard en eraan toege voegd dat de „Sergeant" veel krachtiger is dan het eerste Amerikaanse ballistische projectiel, de „Corporal". WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse onderminister voor de Luchtmacht Horner heeft meegedeeld, dat er een raket motor wordt gebouwd met een stuwdruk van bijna 700.000 kilo, die gebruikt kan worden voor ruimteschepen. Deze stuw kracht is gelijk aan die van vijf intercon tinentale raketten, aldus Horner. Verdronkene niet gevonden. Na drie dagen zoeken is men er nog niet in ge slaagd het stoffelijk overschot te vin den van de 17-jarige Olaf Aalfs, die zon dag bij het zwemmen in de Loosdrechtse plassen verdronken is. Op verzoek van de familie zijn kikvorsmannen van de ma rine bij het opsporingswerk komen assis teren. ADVERTENTIE 78. Ze voelden zich volkomen gelijk en volgens de leer van Saint Simon, welke ook Heine uitvoerig had be studeerd, was dat natuurlijk: deze maakte geen onder scheid tussen mannen en vrouwen, maar slechts tussen mensen. Heine ontwaarde een vrouw die vol genot een sigaar rookte. Hij schoot in de lach. Op dat moment trad Mi chel Chevalier hem tegemoet en stelde hem aan verschillende mensen voor. Onder hen waren Bazard en Enfantin, voormannen der beweging. Enfantin hield een gloedvolle rede over de gelijkheid van alle mensen, over de verheffing van de arbeiders en over hun ontwikkeling. Ook de vrouwen betrok hij in zijn rede. Welk een bestaan van onderdrukking had den zij tot dusverre geleidMaar ook voor hen zou het licht van de gelijkrechtigheid dagen, ook zij zou den zich eens in vrijheid kunnen ontwikkelen! Het he le mensdom zou erbij winnen, wanneer ook de vrouwen hun capaciteiten zouden kunnen ontplooien.... De vrouw zou geen slaaf van de man meer zijn, maar ge lijke rechten krijgen.... Een jubelende bijval viel hem ten deel na afloop van zijn rede. Na hem nam Bazard het woord. Bij hem was geen sprake van een gloedvolle bezieling, maar meer van een koel, berekenend fanatisme. Enfantin sprak naderhand met Heine. „Ik heb veel gereisd", zei hij peinzend, „door Rusland en Duitsland en België". Hij glimlachte even en voegde er op spot tende toon aan toe: „Als wijnverkoper, stelt u zich voor! Dit zult u thans misschien merkwaardig vinden, maar zo'n beroep heeft één voordeel: men leert de lan den, die men bereist, goéd kennen, men spreekt met de kooplieden, men wil graag verkopen en moet dus wel naar hun uitvoerige verhalen luisteren. Hoe onbe langrijk die verhalen vaak ook zijn, men leert er toch de ideeën en standpunten van een volk uit kennen. Hij keek Heine onderzoekend aan en vervolgde: „U spreekt een heldere, openhartige taal in uw boeken, monsieur Heine! Waarom maakt u zich niet tot tolk van de Duitse filosofie, welke ons door haar duistere termen thans zo onbegrijpelijk voorkomt? Waarom onthult u ons, Fransen, haar geschiedenis niet?" Voor de derde maal drong een Fransman er bij hem op aan, om voorlichting over Duitsla..d en de Duitse geest te geven. Enigszins plechtig antwoordde Heine: „Ik zal trach ten de geschiedenis van de Duitse filosofie te schrij ven, monsieur Enfantin, en ik zal deze aan u opdra gen". Heine voelde zich opbloeien in Parijs. Met grote ijver stortte hij zich op zijn werk. Hij 'schreef over de Duitse literatuur. Daarmee wilde hij beginnen. En hiertussen door maakte hij een ontwerp voor een stu die over de Duitse filosofie, zoals hij Enfantin had be loofd. Hij bleef de bijeenkomsten van de Saint-Simonisten bezoeken en ontvlamde in groot enthousaisme voor de ze beweging. Haar idealen sloegen bij hem in: voor alle mensen werk, voor alle mensen ontwikkeling en vrijheid, alle mensen gelukkig, zowel mannen als vrouwenHad hij zelf deze dingen niet in Duits land verkondigd, zonder dat men hem begreep? In Duitsland was de lucht echter loodzwaar en ver gat men de vreugde van het leven. Het lévenhij onderging het hier met een intensiteit, welke hij niet voor mogelijk had gehouden. Het leven scheen hem hier in al zijn volheid tegemoet te komen. Hij was een populaire figuur en de gracieuze Franse meisjes wa ren vol bewondering voor de elegant geklede Duitse schrijver, die zo amusant kon converseren in zijn nog altijd niet volmaakte Frans. In die dagen bereikte hem een uitnodiging van Vic tor Bohain, aan wie hij een artikel voor zijn tijdschrift had beloofd, om een ontvangst bij te wonen. Bij hem ontmoette Heine Victor Hugo, Alfred de Musset, Theo- phile Gautier, Honoré de Balzac en andere bekende mannen. Maar ook ontmoette hij hier een bekende vrouw: George Sand. Ze stond bij het raam met een man te praten en rookte een sigaar. Zware tabaks walm hing om haar heen. Heine had een afschuw van roken, waarschijnlijk omdat hij er niet tegen kon. Toen ze echter haar gezicht naar hem toewendde, ver gat hij zijn irritatie over een rokende vrouw. Haar ge zicht had edele trekken en getuigde van fijngevoelige vrouwelijkheid. Haar donkerbruine kastanjekleurige haar had een diepe glans en viel los over haar schou ders. Van vrouwelijke ijdelheid was echter geen spoor. George Sand keek hem aan en in haar spottende strijdlustige ogen kwam een vriendelijke blik. „Er zal dus een Duitse ster aan de Franse hemel opgaan, monsieur Heine?" luidde haar begroeting. Haar stem had een diepe, prettige klank. Heine maakte een buiging. „Aan die hemel zou ik slechts willen schitteren, wanneer u er naar opkeek", antwoordde hij glimlachend. Ze lachte ook. „Sinds wanneer zijn Duitsers com plimenteus? Men beweert altijd, dat ze lomp en onbe houwen zijn!" „Dan kennen ze geen Frangaises. George Sand schudde haar lange haar. „Dan moet u wel heel snel veranderd zijn. U bent hier nog slechts kort. Ik heb over uw aankomst in de „Globe" gelezen". Victor Bohain mengde zich in het gesprek. „Mon sieur Heine wil bijdragen tot een beter begrip voor dat zogenaamde grove Duitsland. Ik zal zijn artikelen in mijn „Europe Littéraire" publiceren". Peinzend keek ze Heine aan. „Eigenlijk zouden we andersom moeten beginnen. In Duitsland heeft men niet het minste begrip van Frankrijk. Men snapt niets van de Fransen". Ze lachte even en voegde eraan toe: „Als men in Duitsland de naam George Sand noemt, denkt men aan vreselijke dingen. Wat zegt u, monsieur Heine, vindt u, dat ik iemand ben, die tot schandalen aanleiding zou geven?" Voordat Heine haar op deze vraag antwoord kon geven, werd zijn aandacht door anderen opgeëist, .en enkele ogenblikken later ging men aan tafel. Heine zat tussen George Sand en de echtgenote van Victor Bohain. George Sand gaf hem commentaar op de verschillende beroemde gasten. Ze vertelde hem verhalen over de gevierde Victor Hugo en over Balzac. De gastheer, Victor Bohain, zorgde ervoor, dat de glazen steeds met champagne gevuld waren, en ter wijl hij Heine's glas opnieuw volschonk, vroeg hij aan zijn Duitse gast: „En, monsieur Heine, hoe bevalt u Parijs?" Iedereen scheen deze vraag gehoord te hebben, 't werd opeens stil en men keek Heine aan. Deze stond op, hief zijn glas en antwoordde op ietwat plechtige toon: „Frankrijk is als een tuin, waarin men de schoonste bloemen geplukt heeft en saamgebundeld tot een verrukkelijk boeket: Parijs! (Wordt vervolgd) Nikkeldiefstal. Indertijd bleek van een grote partij nikkel, die via Rotterdam naar Joegoslavië was verzonden, een deel ter waarde van 40.000 door oud ijzer ver vangen te zijn. De 41-jarige Rotterdamse chauffeur, die in een havenloods kans had gezien deze verwisseling te bewerkstel ligen, is thans veroordeeld tot 3 1/2 jaar gevangenisstraf. Vijf helers kregen straf fen van een jaar en negen maanden tot zes maanden. Spoedoperatie. De „Zuiderkruis", op weg van Surabaja naar Nederland, heeft in Brest een zevenjarig jongetje en zijn vader afgezet. De jongen moest voor een spoedoperatie wegens acute blindedarm ontsteking in een ziekenhuis aldaar wor den opgenomen. Tussenlanding. Donderdag krijgt Amsterdam een directe luchtverbinding met het belangrijke olie-, industrie- en landbouwcentrum Edmonton, de hoofdstad van de provincie Alberta in Canada. De Canadian Pacific Airlines, die sinds 1955 drie maal in de week tussen Vancouver (Brits Columbia) en Amstex-dam via de Poolroute vliegt, zal nu eens per week een tussenlanding in Edmonton maken. De C.P.A. zal over enkele maanden de „Bris tol Britannia" (in gebruik nemen op de ï'oute Vancouver-Amsterdam. Deze vlieg tuigen zullen de afstand van 7100 kilo meter tussen Schiphol en Edmonton zon der tussenlanding in elf uur kunnen af leggen. Conducteur veroordeeld. De Haagse rechtbank heeft een Haagse tramconduc teur wegens dood door schuld tot 75 gul den boete veroordeeld. De conducteur had op 15 juli in strijd met de dienstvoor schriften verzuimd voor een achteruit- ï-ijdende tram uit te lopen, tengevolge waarvan een 75-jarige Hagenaar werd aangereden en gedood. De bestuurder van het tramstel werd vrijgesproken. Hem was eveneens dood door schuld ten laste ge legd. Speelhol. In Rotterdam heeft de po litie een inval gedaan in een speelhol, dat geëxploiteerd werd door een 64-jarige weduwe. Zij arresteerde deze vrouw, de 44-jarige bankhouder, een fabrieksarbeider, de croupier, een 47-jarige monteui-, en een 23-jarige vrouwelijke kantoorbediende. Acht bezoékers kregen een bekeuring. Het speelmateriaal en 500.werden in be slag genomen. Brand in lading. Het ruim 10.000 b.r.t. metende Liberiaanse schip „World Japoni- ca" is de Rotterdamse haven met een brandende lading binnengelopen. Bij het storten van mais in de ruimen had men vergeten een brandende looplamp weg te halen. Daardoor begon de lading op zee te branden. Met eigen middelen heeft men het vuur geblust. Er is voor 200.000.— schade aan de lading aangericht. WOENSDAG 19 FEBRUARI Stadsschouwburg: Toneelgroep Theater met „Het dagboek van Anne Frank", 20 uur. FILMS: Cinema Palace: „Santa Lucia", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De vrouw die de liefde ontdekte", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Pajama Game", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Op leven en dood", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „East of Eden", 14 jaar, 20.15 uur. Rem brandt Theater: „Nathalie", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De zonen van de musketiers", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Zondige vrouwen", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Brinkmann: Vereniging voor Pedago giek: de heer E. J. Lodewijks over „Auto matisering en Onderwijs", 20 uur. DONDERDAG 20 FEBRUARI Stadsschouwburg: Toneelgroep Theater met „Omzien in wrok", 20 uur. Brinkmann: Voorbespreking door J. Moolenijzer van het komende Pauzethea- ter-concert door het Noordhollands Orkest, 12 tot 14 uur. TENTOONSTELLINGEN: Galerie Espace: Expositie van gouaches en tekeningen van Lucebert, 11 tot 17 uur. FILMS: Cinema Palace: „Santa Lucia", alle leef tijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De vrouw die de liefde ont dekte", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Pajama Game", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Op leven en dood". 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „East of Eden", 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Na thalie", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De zonen van de muske tiers", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Stu dio Theater: „Zondige vrouwen", 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: De Leeuwerik: Toneelvereniging „Von del", met „Maaike", 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6