Grondwater-overlast in Sinnevelt aan de orde in Haarlemse raad Haarlemse gemeenteraad nu akkoord met benoeming van twee directeuren Werkloosheid in bouwnijverheid in Haarlem onrustbarend Pessimistische geluiden over woningbouw in Haarlem Haarlemse raad aanvaardt leningen voor woningbouw V.V.D.-fractie laakte verzuilingvan het schoolpsychologisch onderzoek Interpellatie-Hennevelt B. en W. willen inspanningen ter bestrijding ervan verdubbelen DONDERDAG 20 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 „International Night" in Haarlem Bewoners van „Delftwijk" gaan speeltuin oprichten Binnenkort debat over bouwactiviteit Bouwplannen voor Parkwijk zijn ingediend Bijeenkomst van pacifistische socialisten Examens Dure vreugdesprong Kerkelijk Nieuws De Haarlemse raad hield zich gisteren na de beëdiging van het in de vacature van mr. G. de Leeuw (Arb.) benoemde raadslid de heer G. Jansen het eerst bezig met de onderhoudstoestand, waarin de HBS voor Meisjes verkeert. B. en W. stelden namelijk voor, een eerder genomen besluit tot beschikbaarstelling van honderd duizend gulden voor verbetering van de vloeren, de verlichting en het meubilair van een aantal leslokalen In te trekken. Deze voorzieningen zouden worden ge troffen in afwachting van een nog nader uit te werken verbouwingsplan, waarvoor 1,2 miljoen was begroot. Het was de bedoeling er ook een gymnastieklokaal en een aula bij te bouwen. Dit plan stuitte echter op financieringsmoeilijkheden. Inplaats van de oorspronkelijk voorgenomen voorzieningen stelden B. en W. nu voor om in elk geval het in desolate toestand verkerende meubilair te vernieuwen, waarvoor een bedrag van 24.500 werd gevraagd. De heer W e n s i n g (C.H.) vroeg zich af of het destijds opgestelde plan niet wat voorbarig was geweest en wilde B. en W. op het hart binden om toch vooral ook voor de verlichting en de vloeren verant woorde oplossingen na te streven. De huis vesting van de Meisjes HBS in deze oude lagere school aan de Tempeliersstraat, volkomen verstoken van sportvelden en dergelijke verdroot één der oud-leerlingen, namelijk mevrouw Scheltema-Con- radi (V.V.D.), die het jammer vond dat van het destijds gedane aanbod van Oos terhout, dat na de volledige ingebruik neming van het nieuwe Coornhertlyceum vrij komt, niet juist ten behoeve van de Meisjes HBS gebruik was gemaakt. Zij bracht tevens de plaats van deze school en vooral van dit schooltype in het algemene beeld van het onderwijs te Haarlem ter sprake en herinnerde zich dat er vele jaren geleden eens een commissie is gevormd, die juist de toekomst van de Meisjes HBS eens zou bek.jken naar aanleiding van de toen ter sprake komende mogelijkheid deze school als een zelfstandig onderdeel aan het Coornhertlyceum toe te voegen. „Komt daar nog eens een rapport van?", vroeg zij onder enige hilariteit. Wethouder Geluk antwoordde, dat de raadsbeslissing van medio 1956 eerst nog op de nodige goedkeuringen moest wach ten. In december lag de opdracht klaar en in de kerstvakantie zuden de werkzaam heden beginnen. Toen kwam juist de be stedingsbeperking af die B. en W. noopte van verscheidene objecten af te zien. Het eerste daarvan betrof de werkzaamheden aan de Meisjes HBS. B. en W. hebben met het oog op het vroeger of later door het Coornhertlyceum te ontruimen Oosterhout inderdaad aan de Meisjes HBS gedacht, maar dit ontmoette toch teveel bezwaren van de zijde van het bestuur. Daarom is er voorlopig een andere bestemming aan ge geven. Nader overleg met de schoolleiding leid de tot de slotsom, dat de centrale ligging van het huidige gebouw toch ook wel grote voordelen biedt en dat de toestand uit eindelijk nog in gelijke mate verbeterd en gemoderniseerd kan worden als bij het Gymnasium. Dat er geen sportterreinen bij gemaakt kunnen worden, kan toch geen reden zijn om een gehele school buiten de stad te verplaatsen. Er is al het een en ander opgeknapt met name aan schilder werk en verlichting. Wat betreft de door mevrouw Scheltëma aan de ordè gestelde plaats van dit schooltype in het geheel valt er op het ogenblik alleen maar te gissen en vol verwachting uit te zien naar de wijzigingen die de rijkswetgever beoogt met zijn „mammoetwet". Speelruimte Mevrouw Van der Wall-Duy- v e n d a k (Arbeid) wilde het agendapunt betreffende het te egaliseren en van een goed grastapijt te voorzien stuk braaklig gende grond aan de Hannie Schaftstraat niet zonder een woord van waardering laten voorbijgaan. Al vroeg zij daarbij wel met een veelzeggend lachje naar de be- stuurderen of hierbij de beteugeling van de zandverstuivingen öf het belang van speelgelegenheid Voor de jeugd had voor gezeten. Zij bracht ook nog andere open stukken grond onder de aandacht, die zij gaarne in speelweiden voor de jeugd zou zien veranderen. Wethouder H a p p (Arbeid) reageerde prompt op haar schalkse vraag door de grote blijdschap van alle erbij betrokken commissies te vertolken, dat hier met name voor de jeugd een mooie speelmo- gelijkheid kon worden geschapen. Ook voor andere braakliggende gronden wilde hij een dergelijke tijdelijke oplossing graag bekijken al zou dit niet altijd gaan gezien de uiteindelijke bestemming ervan. Bij de nieuwe aanvraag 'van de woning bouwvereniging St. Bavo Noord om gelden beschikbaar te stellen voor nieuwe dras tische verbeteringen in het bejaardencen trum aan de Orionweg, vooral gezien de wateroverlast in de kelder van het hoofd gebouw, brachten enige raadsleden de kwestie van de grondwaterstand in Zinne- velt ter sprake en de vraag rees of de bou wers daar wel van de juiste gegevens dienaangaande waren voorzien. De heer B 1 o k d ij k (Arbeid) vroeg zich af hoe een dergelijke situatie kon ont staan, die nu weer de toevoeging van een aparte, bronbemaling noodzakelijk zou maken. Hij herinnerde eraan, dat gebou wen in de omgeving aan hetzelfde euvel bleken te lijden en meende de architect verantwoordelijk te moeten stellen. Hij vroeg of het toezicht op de bouwwerk zaamheden wel afdoende was geweest. De heer Hennevelt (Comm.) informeerde naar de opgaven omtrent het grondwatei-- peil, die door Openbare Wei-ken worden verstrekt. Zijn die wel accuraat genoeg? De heer Spek (A.R.) voegde hierbij de klachten van de bewoners van de Mr. Jan Gerritszlaan over wateroverlast in hun kelders, waarmee zij zich gezamenlijk tot hun bouwonderneming hebben gewend. Wethouder Happé bctx-eux-de in zijn antwoord de tegenslag met het bejaarden centrum, maar stelde voorop, dat de op gaven, die Openbare Werken verstrekken geheel als service moeten worden be schouwd. Deze dienst kan dan ook geen verantwoordelijkheid aanvaarden voor de conclusies welke de bouwers uit deze ge gevens trekken. De wezenlijke oorzaak is ovex-igens niet het gx-ondwater, maar het „zakwater", dat bij aanhoudende regens in de bodem dooi-dx-ingt en naar gelang van lager of hoger grondwaterpeil respec tievelijk in mindere of meerdere mate door de muren heendringt. Overigens is de voox-gestelde voorziening voor het bejaar dencentrum, een bx-onbemaling, heel wat goedkoper dan een volkomen waterdicht maken van het souterrain. De wethouder vestigde er de aandacht op, dat de afdeling woningtoezicht uiteraard niet permanent bij de bouw vertegenwoordigd kan zijn om controle uit te oefenen; dat behoox-t tot de bevoegdheid en de plichten van de ar chitect. Die is dan ook primair verant woordelijk. Een door de heer Henne velt genoemd geval waarbij het grond waterpeil dertig centimeter hoger zou zijn gebleken dan door Openbare Werken was opgegeven was hem niet bekend, maar wél een geval, waarbij de ax-chitect een fout van dex-tig centimeter bij zijn bereke ning had gemaakt Op de daax-na door vex-schillende spx-e- kers geuite vraag of het grondwatex-peil in Zinnevelt wellicht gestegen was nadat de bemaling van het daar deels mee samen vallende poldex-tje van gemeentewege gestaakt was antwoordde de wethouder, dat hij aan Openbare Wei-ken een rappox-t dienaangaande zou vragen. „Dubbel werk" Een discussie met een principieel tintje ontspon zich bij de subsidieaanvraag voor het werk van het Katholiek Schoolpsycho logisch Bureau ten bedi-age van 54.000. De heer W e n s i n g (C.H.) zag hierin een bedenkelijke voortgang in het financieren van tekorten, in aanmerking genomen, dat de eerste voorgestelde subsidieverlening een bedrag van 24.000 had behelsd. Me vrouw Scheltem a-C o n r a d i (V.V.D.) zeide dat de bezwaren van haar fractie tegen dergelijk „dubbel werk" terwille van de vex-zuiling hierdoor alleen nog maar groter waren geworden. Volgens haar behoort al het schoolpsychologische werk gebundeld te worden en te ressor teren onder de G.G.D. De heer Proper (Comm.) viel haar daarin bij. Maar mej. B o 1 s i u s (K.V.P.) meende daarentegen, dat hierdoor tekort gedaan zou worden aan een reële behoefte van een grote be volkingsgroep. De financiële consequen ties daarvan achtte zij sober genoeg ge houden. De heer M e n s i n k (Arbeid) herinnerde eraan, dat zijn fractie nóch bij de eex-ste nóch bij deze aanvraag bezwaren had, maar wel prijs stelde op normen be treffende deze vorm van subsidiëring. Wethouder Bakker (A.R.) kon hierin moeilijk zoals de heer Wensing een subsi- diëx-ing van tekorten zien, maar van een volkomen voorziene uitbreiding. De kwes tie van de normen is nog geenszins opge lost, maar wat de opmerking over de ver zuiling aangaat zeide hij dat B. en W. ach ter de gedachte staan, dat de levensbe schouwelijke kant van dit werk van groot belang is. De subsidie werd tenslotte met 26 tegen 7 stemmen verleend. Tegen stemden de fracties van de V.V.D. en de communisten. De aankoop en inrichting van het pand Wagenweg 40 ten behoeve van de Dienst voor Volkshuisvesting, waarmee een be drag van f 128.000 is gemoeid, was een doorn in het oog van de heer Wensing (C.H.), die dit uit een oogpunt van beste dingsbeperking zeer bezwaax-lijk achtte. De heer F i b b e (V.V.D.) had dezelfde re den omdat de gemeente zijns inziens vijf tien percent teveel betaald had en vond het nóg ex-ger gezien de onttrekking van een gebouw aan de huisvesting van be jaarden. De heer M e n s i n k (Arbeid) achtte de uitgave daarentegen wel verant woord, gezien de adviezen van deskun digen en betreurde het, dat de heer F i b- b e hierbij de nood der bejaarden ter spra ke had gebracht, omdat Haarlem nu juist in dit opzicht voor de dag kan komen door zijn goede zorgen. Wethouder Happé zei, dat wanneer men deze aankoop in het licht van de wo ningnood beziet, zij veel gunstiger is dan de destijds beoogde onttx-ekking van een vierkamerflat aan de woningvoorraad ten behoeve van deze dienst. Daarentegen was het onderhavige pand een voorbeeld van een niet intensieve bewoning en kan er thans een veel nuttiger gebx-uik van wor den gemaakt. „Als wij dit niet gekocht maar gehuurd hadden, dan waren we in weinig jaren nét zoveel geld kwijtge- weest" betoogde hij. Het voorstel tot de aankoop kreeg al leen de stemmen van de heren Wen sing en F i b b e tegen. B. en W. van Haarlem zijn bezorgd over de werkloosheid in en om Haarlem, in het bijzonder ten aanzien van de werkloos heid in de bouwvakken. Het college zal alle pogingen, die kunnen leiden tot een activering van de bouwnijverheid in Haar lem verdubbelen en ook bij de regering blijven aandringen ter verkrijging van al le mogelijke medewerking in dit opzicht. Dit zei wethouder Happé woensdag- in antwoord op de interpellatie, die het communistische raadslid, de heer H. C. Hennevelt, naar aanleiding van de stijgende werkloosheid hield. De heer Hen nevelt kreeg gelegenheid zijn vragen toe te lichten, waarbij hij zich in het bijzonder verontrust toonde over de werkloosheid in de bouwvakken. Hij vroeg naar de plan nen van het college ter bestrijding van de ze werkloosheid en vroeg of B. en W. be reid waren zich tot de regering te wenden ter verkrijging van de daartoe benodigde kapitaalsmiddelen. De wethouder deelde mee, dat het colle ge een i-eeks van plannen heeft gei-eed liggen, die door de kapitaalsmoeilijkheden niet uitgevoerd kunnen worden. Ovex-igens toonde de heer Happé zich eveneens on gerust over de werkloosheid in de bouw nijverheid. In vergelijking met een als normaal be schouwd jaar als 1953/54 vertoont deze een stijging, die bijna een verdubbeling in houdt. In het rayon Haarlem is 2,7 per cent van het totale aantal werkkrachten werkloos (landelijk bedraagt dit percen tage 2,8, in Noord-Holland 2,3). Wat de bouwvakken betreft is het percentage werklozen in het rayon Haarlem echter 5,4. Van deze werkloze bouwvakkers vond 40 a 45 percent werk buiten Haarlem, de rest was in Haarlem zelf werkzaam. Wat het gemeentelijk bouwprogramina betreft: dit was vergeleken met 1956 vol- Woensdagavond kwam de afdeling Haar lem van de Nedeijandse Bond van Vrou wen wei'kzaam in bedrijf en beroep in de Wilhelminastraat 3 bijeen voor het houden van de „International Night", die elk jaar door alle afdelingen van de Bond in de gehele wereld gehouden wordt en waar aan een kaarsencex-emonie verbonden is, die ook overal ter wereld op dezelfde wijze wordt gevierd. Voor deze bijeenkomst be stond van de zijde van de Haarlemse leden grote belangstelling. Ook nu weer werden onder presidium van mejuffrouw F. Jant- zen, de nieuwe voorzitster van de afdeling Haarlem, de 24 kaarsen ontstoken, als symbolen van de internationale Bond, waarna het bestuurslid mevrouw G. H. Hessen-Heek de betekenis van deze cere monie voorlas. Na de kaarsencei-emonie werd de lezing, die door mejuffrouw C. P. Bal uit Over- veen gehouden zou worden doch die we gens ziekte verhinderd was, door de presi dente voox-gelezen. Het onderwerp voor deze „International Night" luidde: „Emer ging women and our widespread family". Uit deze veelomvattende stof werd spe ciaal aandacht gewijd aan een Aziatisch land (India), een land in het Midden-Oos ten (Egypte) en in Afrika (Nigeria). Met veel belangstelling werd deze lezing over het wel en wee van de vrouwen in deze drie landen en de pogingen die in het werk worden gesteld haar ontwikkelingspeil te verhogen door de aanwezigen beluisterd. gens de wethouder niet eens -.zoveel terug gelopen. In de particuliere sector was ech ter een aanzienlijke teruggang te' bespeu ren geweest, die vooi-namelijk is ontstaan door de kapitaalsschaax-ste. Van de ver ruiming van het rijksgoedkeuringsbeleid heeft Haarlem bijna niet kunnen profite ren. Onder de werklozen in de bouwvakken bevinden zich in Haarlem slechts weini gen, die in de tijd van de hoogconjunctuur van andere bedrijfstakken zijn aangetrok ken. Er is een kleine kentering merkbaar, die echter volgens de wethouder nog niet al te veel reden tot optimisme kan geven. De heer Happé eindigde zijn betoog met toe te zeggen, dat alle pogingen met be trekking tot de oplossing van dit vraag stuk zullen worden verdubbeld. De moeders in de flatwoningen van „Delftwijk" in Haarlem-Noord kunnen wellicht binnenkort wat rustiger hun da gelijkse bezigheden verrichten. Ze zullen zich niet meer zoveel keer per dag behoe ven af te vragen wat Jantje nu weer zal uitspoken of waarom Loesje zo lang weg blijft. Ook zullen ze niet zo vaak meer trappen af- en oprennen omdat ze scherp als moederoren kunnen luisteren buiten het gehuil van hun kind meenden te horen. Maar ook voor de jeugd tussen drie en vijftien jaar wordt er iets plezierigs op stapel gezet. De bewoners van „Delftwijk" hebben na melijk dezer dagen een comité van actie gevormd om te komen tot de oprichting van een speeltuin in deze woonwijk. Reeds lang werd het gemis van een dergelijke speelgelegenheid in dit zich steeds meer uitbreidende stadsgedeelte gevoeld. Het actie-comité zal op dinsdagavond 25 fe bruari in de Jeugdkapel van de Sionskerk aan de Eksterstraat in Oud-Schoten een openbare vergadering beleggen. Men stelt zich voor op deze bijeenkomst een voorlo pig bestuur te kiezen, hetwelk de voorbe reidingen tot de oprichting van de speel tuinafdeling en de inrichting van het ter rein ter hand kan nemen. De voorzitter van het Haarlems Speeltuin Verbond, de heer D. Rookhuiszen, zal de besprekingen leiden. Voor het begin van de volgende Haar lemse raadsvergadering zullen voor de Haarlemse raad stukken ter visie gelegd worden, waarin een overzicht gegeven zal worden van de stand van zaken bij de Haarlemse woningbouw en met name een toelichting zal worden gegeven op de bouwcontingentcn, die Haarlem ter be schikking staan, zodat de raad dan een volledig debat zal kunnen wijden aan deze belangrijke materie. Dit zei wethouder Happé woensdagmid dag tijdens de discussies, die waren ont staan naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot het aanvx-agen en aan vaarden van een grond- en bouwvoorschot voor de bouw van 176 woningwetwoningen in Parkwijk ten behoeve van de r.k. wo ningbouwvereniging St. Bavo Oost. Ver scheidene leden toonden zich namelijk ten zeerste verontrust ten aanzien van de om standigheid, dat deze woningen niet meer kunnen gelden voor het toegestane richt- contingent voor 1957, maar gerekend moeten worden tot het contingent voor Naar aanleiding van de voorstellen van B. en W. van Haarlem tot het aangaan van leningen uit de nationale woningbouwle ningen ten behoeve van de woningbouw en 't aankopen en bouwrijp maken van gron den tegen een rente van 6 percent wer den woensdagmiddag in de Haai'lemse raad van verscheidene zijden bedenkingen gemaakt. Zo waren de heren W e n s i n g (C.H.U.), Proper (Comm.) en Prik- k e 1 (Arb.) van oordeel, dat het een „vrij dure manier van lenen" was. De heer Proper was zelfs bevreesd, dat de hoge rentevoet van invloed zou zijn op de huren van de woningen en de heer Wensing acht te het tijdstip van lenen ook niet gunstig, omdat hij rekende op een mogelijke ver ruiming van de geldmarkt en een daarmee gepaard gaande daling van de rentevoet. De heer Schipper (K.V.P.) was het daarmee niet eens en waarschuwde tegen het kweken van verwachtingen, die later misschien zouden tegenvallen. De heer Wensing meende tenslotte, dat Haarlem, er wat de toewijzingen uit de nationale wo ningbouwleningen betreft nogal bekaaid afkwam in vergelijking met de bedragen, die bijvoorbeeld de grote steden en Arn hem hebben gekregen. Wethouder Bakker was het hier slechts gedeeltelijk mee eens. Behalve de 2.220.000 en 1.000.000 van de eerste na tionale woningbouwlening zal Haarlem ook nog 2.400.000 uit de tweede woningbouw lening (de zogenaamde rentespaarbric- ven) krijgen, welk bedrag vermoedelijk nog zal oplopen. Gevoegd bij de 7,3 mil joen, die onlangs tegen 4 percent geleend is en de PEGEM-lening van 10,5 miljoen betekent het, dat Haarlem de laatste tijd 23,5 miljoen gulden heeft kunnen lenen. Wethouder Bakker noemde dit een mooi resultaat, waardoor Haarlem thans niet stil behoeft te zitten. Het bedx-ag van de PEGEM-lening is vei-deeld: het GEB krijgt 3 miljoen, on derwijs en gx-ondbedrijf kleinere bedra gen. Wethouder Bakker was dankbaar, dat de regering de mogelijkheid tot lenen had opengesteld, al was het dan tegen 6 per cent. Deze rentevoet zal echter geen invloed hebben op de huren van de woningen. De bouwvoorschotten voor woningwetbouw en benodigde grond krijgt Haarlem na melijk tegen 4 percent. Het percentage van 6 noemde de heer Bakker redelijk. Het Zoals wy in het elders in dit blad opge nomen verslag van de woensdag gehouden vergadering der Haarlemse gemeenteraad vermeldden is met ingang van 1 januari 1958 benoemd tot directeur van de nieuw ingestelde dienst voor de sociaal pedago gische nazorg de heer L. C. Carstens te Haarlem en tot directeur van de dienst Voor de beschuttende werkplaatsen de heer J. J. Schnerr, eveneens in Haarlem woonachtig. De heer L. C.'Carstens is op 21 februari 1898 in Schildwolde (Gr.) geboren. Na zijn studie aan de Rijkskweekschool te Maas tricht te hebben voltooid werd hij in Uit- huizermeede (Gr.) tot onderwijzer be noemd aan een school voor gewoon lager onderwijs. Na de eerste wereldoorlog was de heer Carstens achtereenvolgens onder wijzer in Leerdam, Groenlo en Apeldoorn. Per 1 januai'i 1925 werd de heer Car stens benoemd tot hoofd van een lagex-e school in Hoog-Soeren, een betrekking die hij het jaar daarop verwisselde voor die van ondei'wijzer aan een B.L.O.-school te Hilvei-sum. Uit die periode dateert de groeiende belangstelling van de heer Car stens voor het nazorgwerk; hij richtte toen de eerste nazorg-werkplaats in Hil versum op. Van 1929 tot 1934 was hij hoofd van een B.L.O.-school te Almelo, in welke functie hij de stichting van een tweetal zogenaamde Nabo-werkplaatsen bewerkstelligde. Ook in Zwolle waar hij van 1934 tot 1949 de leiding van een B.L.O.- school had nam de heer Carstens het initiatief tot de oprichting van twee na- zorg-werkplaatsen, één voor meisjes en één voor jongens. Inmiddels was de heer Carstens in f939 van gemeentewege aan gesteld als ambtenaar voor de nazox-g Met het oog op de uitbreiding van werkzaam heden op het gebied van de nazorg besloot het gemeentebestuur van Zwolle hem in gaande 1 januari 1949 te benoemen tot hoofd van het eerste nazoi-g-district van ons land. Het betrof hier een regeling tus sen de gemeente Zwolle en omliggende ge meenten. Op 1 december 1950 werd de heer Carstens benoemd tot ambtenaar voor de nazorg te Haarlem. In deze laatste functie was de heer Carstens jarenlang de naaste medewerker van de vroegere di recteur van de nazorg, de heer E. P. Schuijt, en wel speciaal op het sociaal-pe dagogische terrein o.a. het plaatsen van ond-B.L.O.-leerlingen in de maatschappij. De nieuwe directeur van de dienst voor de sociaal-pedagogische nazorg bekleedt functies in diverse commissies die zich op dit terx-ein bewegen. Zo is hij onder meer secretaris-penningmeester van het voor lopig comité dat zich ten doel stelt in Haarlem een tehuis te stichten voor al leenstaande meisjes. Verder is de heer Carstens penningmeester van de Lande lijke Vereniging voor de Nazorg, sectie buitengewoon onderwijs en bestuurslid van de stichting „Meilust" uitgaande van de Algemene Diaconale Raad van de Ne derlands Hervormde Kerk. De heer J. J. Schnerr is op 15 september 1909 te Amsterdam geboren. Hij bezocht de H.B.S.-A aan de Zijlvest in Haax-lem en was daarna werkzaam bij een bank instelling in Den Haag. In 1939 vei-trok de heer Schnerr naar Nederlands-Indië waar hij in Bandoeng op Java een opleiding volgde bij het gevangeniswezen. In 1940 werd hij benoemd tot onder-directeur var een gevangenis voor ontwikkelden te Ban doeng. Tijdens de Japanse bezettingstijc verbleef de heer Schnerr in een interne ringskamp in Tjimahi op West-Java. N; de Japanse overgave was hij korte tijd in Nederland met verlof toen hij weer naa- Java werd teruggeroepen waar hij to' commandant werd benoemd van een in terneringskamp in Tangerang. In 1949 volgde zijn aanstelling tot directeur var een gevangenis in Bandoeng. In 1951 ver trok de heer Schnerr naar Nederland er werd hij in 1952 benoemd tot onder-direc teur van het ï-evalidatiecentrum te Rotter dam dat toen in opbouw was. In deze in richting was de heer Schnerr speciaal be last met de leiding van de afdeling arbeid? therapie en de afdeling voor gewezen t.b.c patiënten, tegenwoordig „Arvoturo" ge heten. Ingaande 1 januari 1956 aanvaardde hij een benoeming als onder-directeur vai de beschuttende werkplaatsen, een afde ling van de dienst van de nazorg, welk' onder de heer E. P. Schuijt ressox-teerde In de beschuttende werkplaatsen zijn mo menteel 87 mannen en vrouwen werkzaam die op grond van hun lichamelijke inva liditeit moeilijk in het bedrijfsleven plaats baar zijn. Sedert 1 januari 1958 heeft de heer Schnerr zitting in het adviesbureau van de stichting „Arbeid Voor Onvolwaar- digen" (A.V.O.). In tunnel omgekomen. In de spoor wegtunnel bij Gemmenich in België is het stoffelijk overschot gevonden van de 31- jarige J. Droha uit Vaals. Aangenomen wordt dat hij in de tunnel door een tx-ein is aangereden. ophogen van Schalkwijk zal worden be streden uit de lening van 1 miljoen, de rest van de kosten zal worden gedekt uit de tweede nationale woningbouwlening. Het bedrag van 2.220.000 zal worden gebruikt voor de consolidatie van de vlottende schuld. Deze bedraagt ongeveer 15 mil joen gulden, waarmee Haarlem een goed figuur slaat. Gedeputeerde Staten hebben dan ook hun waardering hierover uitge sproken. Het Coornhertlyceum kwam nog even ter spx-ake, toen de heer Wensing vroeg of uit het „scholenpotje" van het x*ijk geen bedrag kon worden verkregen voor de af bouw van deze school. Volgens wethouder Bakker was het bewuste „Scholenpotje" niet voldoende voor alle aanvx-agen en wethouder Geluk zette nog eens uiteen, dat het ministerie alleen kredieten geeft voor plannen, die alle instanties hebben gepasseerd. Het plan voor het Coornhert lyceum was klaar, maar de minister wil de het eerst nog eens nader bekijken. Na de gevraagde besnoeiing beliep het plan nog altijd een 1.890.000. Voor dit bedrag is op 30 december rijksgoedkeuring ge vraagd. Op het ogenblik is deze zaak nog bij het ministerie in studie. De heer G. Nabrink sprak dinsdagavond voor de afdeling Haarlem van de Pacifis tisch Socialistische Partij over „Ooi-log en Agressiviteit". Hij betoogde dat de strijd tegen de oorlog, behalve een zaak van poli tiek, ook en vooral een zaak van karakter vorming en opvoeding is. In de huidige samenleving wordt de mens van jongsaf aan in gezin en school gewend aan het aanvaax-den van een autoritair gezag. Dit gezag wórdt ook aanvaax-d. maar het on bewust verzet ertegen neemt het karakter aan van agressiviteit. In de oorlog krijgt deze agressiviteit haar kans en zo komt hel dat de oorlog, die enerzijds wordt ge vreesd en verafschuwd, aan de andere kant toch heimelijk wordt gewenst dan toch worden de ge- en verboden verbroken en komt er een toestand waarin „alles mag" wat anders als immoreel en afschu welijk wordt verworpen. De strijd tegen de oorlog moet dus voox-al worden gestx-e- den in de opvoeding, in het gezin en de school. Voox-op moet daarbij staan dat het gevaarlijk en verkeerd is, het kind te on derwerpen aan een strenge autoriteit Het zal deze wél aanvaarden, maar er vroeg of laat met agressiviteit op reageren. Zul ke mensen zijn vatbaar voor oorlogspropa ganda, aldus de heer Nabrink. Het betoog werd gevolgd door een tal rijk en aandachtig gehoor. Van de gele genheid tot discussie werd druk gebx-uik gemaakt. Amsterdam (Gemeente Universiteit). Geslaagd voor het doctoraalexamen pharmacie mej. E. H. M. de Vries te Aerdenhout. Suezkanaal. Een nieuwe in Neder land gekochte baggermolen van 3.600 ton met een capaciteit van 1.800 kubieke meter per uur is in Port Said aangekomen. De machine kan tot een diepte van 19 meter gx-aven. 1958, dat zoals bekend 500 woningwet woningen omvat. Zoals men zich her innert is de rijksgoedkeuring voor deze woningen tegelijk aangevraagd met die vo:r 136 woningen in Parkwijk voor de woningstichting Patrimonium. Het bleek echter niet mogelijk te zijn de rijksgoed keuring voor de 176 woningen nog in 1957 te krijgen, zodat deze goedkeuring nu ver moedelijk pas in maart 1958 tegemoet kan worden gezien. Over deze kwestie toonden de heren Spek (A.R.), Henneveit (Comm.) en Mensink (Arb.) zich gealarmeerd. Zij vroegen hoe het nu met de financiering moest gaan en waarom de machtiging voor deze woningen pas in 1958 kan worden afgegeven. De heer Mensink achtte het niet? gewenst, dat een bepaald gedeelte van de bouwcapaciteit onbenut zou blijven. Wethouder' Happé kon ter geruststel ling van de sprekers slechts meedelen, dat de financiering van de bijkomende kosten voor de woningbouw in Parkwijk en voor de ophoging van een eerste gedeelte van Schalkwijk vex-zekerd was en dat in het algemeen de woningbouw voor de toekomst zo veilig mogelijk is gesteld. Pessimistisch Voor de rest moest ook hij pessimistische geluiden laten horen: de 176 woningen voor St. Bavo Oost moesten van het richt- contingent voor 1958 worden afgetrokken, zodat slecht 324 andere woningen uit dit contingent kunnen worden gebouwd. Verder heeft het richtcontingent geen bin dend karakter: er kunnen geen rechten aan ontleend worden. Dit was, aldus de wet houder, dit keer door de regering uitdruk kelijk vastgesteld. De heer Happé zei, dat de enige kans voor Haarlem om meer te bouwen dan de 500 woningen van het richtcontingent gelegen was in de moge lijkheid, dat de regering ter bestrijding van de werkloosheid het maximum van 40.000 woningwetwoningen voor 1958 zou optrekken. Overigens was de wethouder van mening dat de 500 woningen, die Haarlem had toegewezen gekregen vergeleken met de 3500 voor de hele provincie Noordholland (met uitzondering van Amsterdam dat 3000 woningen kx-eeg toegewezen) alleszins rede lijk was te noemen. Op het ogenblik heeft de gemeente Haar lem aan plannen ingediend (behalve de 176 woningen voor St. Bavo Oost): 241 woningen in Parkwijk en 158 woningen met winkels eveneens in Parkwijk. Hier voor zullen waarschijnlijk respectievelijk pas in mei/juni en in augustus/september x-ijksgoedkeuringen worden verkregen. Er lopen thans nog opdrachten voor 52 wo ningwetwoningen. In de premiesector is de toestand nog ongunstiger, want daar ontbreekt voor een groot deel het benodigde kapitaal. Als lichtpuntje noemde de wet houder nog het feit, dat als de goedkeui-ing voor de 176 woningen voor St. Bavo in maart afkomt en daarna het blok gegund kan worden, er geen oponthoud ontstaat voor wat betreft de continuïteit met be trekking tot de i-eeds gegunde 136 wo ningen van Patrimonium. cocccco'xxrccccccoccoscccocccoccccccococcoccc'xccc'xcoco: Een 24-jarige kolenwerker in Rotter- <5 dam had in een twetbalpool een prijs p van honderd gulden gewonnen. Toen x hem dit bedrag in een bankgebouw j werd uitbetaald, maakte hij van vreug- de een sprong, die hem door een spie- gelruit op straat deed belanden. De nut kost 150. Het is voor de ongeluk- k kige geluksvogel te hopen, dat de ver- zekering de schade dekt. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulppred. te Budel (N.Bi\) W. A. Dekker, em. pred. en hulppred. te Twello. Beroepen te Goedereede J. A. de Waax-d, kand. te Rijsoord. Geref. Kerken Beroepen te Goes (vac. R. A. Flintei-- man) E. Jansen te Aduax-d. Beroepen te Workum H. Schut, laatstelijk missionair predikant, woonachtig te Hilversum. Geref. Gemeenten Tweetal te Moercapelle K. de Gier te 's-Gravenhage en H. Rijksen te Vlaar- dingen van wie laatstgenoemde is be- x-oepen. Oud-Geref. Gemeenten Bedankt voor Kampen M. A. Miex-as te Krimpen aan de IJsel. Een grote stimulans voor de afdeling handwerken voor meisjes van de inter- scholaire tentoonstelling is ongetwij feld de modeshow, die de maaksters tussen acht en negen uur. van allerlei creaties in staat stelt ermee voor de dag te komen. De shows wor den herhaald op dinsdagavond 25 februari en op maandagavond 3 maart

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11