Gevangengeleider wegens nalatigheid voor rechtbank Inwoners van Spaarnwoude fel gekant tegen opheffing gemeente A.R.-partijdag in Hoofddorp Minister wil subsidie verhogen na 1 januari 1960 C.H.U., A.R. en S.G.P. gaan samen bij gemeenteraadsverkiezingen DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Transport uit Haarlems Huis van Bewaring onvoldoende beveiligd DONDERDAG 20 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 9 „Zinloos en zwak gemotiveerd RANDWEGEN OM HAARLEM Plannen over exploitatie van landgoed Elswout ZANDVOORT Julianaschool houdt ouderavond VOGELENZANG Ouderavond St. Jozefschool HILLEGOM Wereldvrouwengebedsdag Welkom aan gerepatrieer- den in Bloemendaal Burgerlijke Stand van Haarlem Reformatie en politiek E. M. Hoogkamer t Berucht ontsnapper kreeg een nieuwe kans op 30 juli UIT STAD EN STREEK In de zaal van het verenigingsgebouw aan de Kerkweg in Spaarnwoude trokken woensdagavond bedachtzame mannen aan sigaar of sigaret. De dikke rook die in het lokaal hing dempte het geluid van hun stemmen tot een onverstaanbaar geroezemoes. Zo nu en dan keken zij naar de tafel even verderop, waaraan een zestal mannen zat met gezichten als juryleden. Soms ook dwaalden hun ogen af in de richting van een groot vel papier, dat terzijde op een standaard was aangeprikt en waarop in sprekende kleuren een plattegrond van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude met naaste omgeving was getekend. In groen de kleur van de hoop de huidige gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, in brutaal rood, het gedeelte van deze gemeente dat straks wellicht bij de gemeente Haarlem gevoegd zal worden en met een vingerdikke rode rand versierd: de omtrek van de gemeente Haarlemmermeer. De namen van deze drie gemeenten zouden in de loop van de avond nog dikwijls worden genoemd. Langzamerhand raakten alle stoelen in de zaal bezet; de laatkomers vonden, dat zij achter bij het buffet evengoed konden blijven staan. Zij kwamen immers allen voor hetzelfde doel; namelijk om op deze bijeenkomst iets naders te vernemen over de plannen tot opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude en omtrent de stappen die zouden kunnen worden genomen om deze opheffing te voorkomen. Het betrof hier de eerste van de drie vergaderingen die het comité van actie uit bewoners van genoemde gemeente heeft voorbereid. In een zeer uitvoerig maar ook glashelder betoog heeft de voor zitter van het actiecomité, de heer Jos. van Engelen, de memorie van toelichting be horende bij het voorontwerp van wet aan een critische beschouwing onderworpen en van tegen-argumenten voorzien. Ten aanzien van de Haarlemse plannen tot het scheppen van het nieuwe stadsdeel „Schalkwijk" merkte spreker op dat het huidige tot de gemeente Haarlem behoren de gebied 250 ha omvat, waarop twintig duizend mensen kunnen wonen. Een even groot terrein bezit Haarlem in de Waarder- polder, dat voor industriedoeleinden be stemd zou zijn. Waarom zou deze grond niet voor woningbouw geschikt kunnen worden gemaakt? Naar schatting zouden hier tien a vijftienduizend mensen gehuis vest kunnen worden. Er zou dan nog ge noeg grond overblijven voor de bedrijven die men uit de stad daarheen zou willen overplaatsen. Er is gesproken over het brengen van ordening in de randstad,waar bij werd opgemerkt dat de mensen toch ergens moeten wonen. Waarom moet Haar lem alleen voor deze ordening zorgen, maar vooral waarom moet dit gaan ten koste van grondgebied van agrarische gemeen ten? Met de sinds kort voor woningbouw vrijgegeven gronden in de omgeving van Spaarndam, de zogenaamde geniegronden, heeft Haarlem momenteel de beschikking over circa zeshonderd ha bouwgrond. „In het verleden is gezegd dat Haarlem in 1980 volgebouwd zou zijn. Met de in- dustriegronden in de Waarderpolder en de geniegronden kan Haarlem echter het jaar 2000 halen", aldus de heer Van Engelen. Spreker bracht onder de aandacht dat het uitbreidingsplan van de gemeente Haar lem in Schalkwijk een bebouwing met hui zenblokken van drie en meer woonlagen omvat, geprojecteerd op gronden die aan sluiten aan een gebied met een over wegend agrarisch karakter. Dit gebied is bovendien gesteld onder het instituut voor het behoud van natuurmonumenten. „Wil men ter plaatse bebouwing, akkoord maar dan een geheel open bebouwing en geen woonkazernes direct aansluitend aan agrarische gronden. Ook geen zogenaamde tuinsteden waarin zoals diverse grote ste den aantonen, van groene tuinen weinig te bespeuren valt." Als voorbeeld van wat een eens zelfstan dige agrarische gemeente na annexatie te wachten staat, noemde de heer Van Enge len de vroegere gemeente Sloten by Am sterdam. Na de toevoeging aan Amsterdam waardeerde de Amsterdamse gemeenteraad het geannexeerde Sloten uitsluitend nog maar als toekomstig bouwterrein. „Met de meeste klem wil ik waarschu wen tegen het lichtvaardig prijsgeven van agrarische gronden. De heer Van Engelen bestreed de stelling in de memorie van toelichting als zou Halfweg met zijn circa tweeduizend inwoners geen uitbreidings mogelijkheden meer hebben. Het gaat echter niet alleen om het dorp Halfweg, maar het gaat ook om de buurtschappen Haarlemmerliede, Spaarnwoude, Ruijg- oord, de Houtrakpolder en een deel van de Grote IJpolder, tezamen een gebied om vattend van 2775 ha met 3500 inwoners. Verder wordt gesteld dat het dorp Half weg niet voldoende als „buffer" zou kun nen fungeren tussen de opdringende ste den Amsterdam en Haarlem. Spreker ge loofde echter eerder, dat de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude een betere „buffer" zou zijn dan de gemeente Haarlemmermeer met Haarlemmerliede en Spaarnwoude als aanhang. Gering financieel draagvlak De heer Van Engelen wees het argument van de hand als zou, na afscheiding van Zuid-Schalkwijk, een gemeente overblij ven die door zijn gering financieel draag vlak weinig bestuurskracht zou kunnen ontwikkelen. „Afgezien van de vraag wat een financieel draagvlak met bestuurs kracht te maken heeft, rijst er geen twijfel over de vraag welke van de gemeenten Haarlemmermeer en Haarlemmerliede en Spaarnwoude het sterkste financiële draag vlak heeft. Kwam laatstgenoemde ge meente steeds met een sluitende begroting uit de bus, de gemeente Haarlemmermeer echter kwam op de begroting ook dit jaar weer enige tonnen tekort." In de memorie van toelichting wordt gesproken van een breder bestuursvlak. Het tegendeel is echter waar, zo meende de heer Van Engelen, want in plaats van elf raadsleden krijgen de inwoners van In de hedenmiddag te houden vergade ring van de gemeenteraad van Bloemen- daal zal het punt tot het aangaan van een overeenkomst met de staat der Nederlan den inzake het subsidiecontract „Elswout" en het voorstel tot het in het leven roepen van een stichting ten behoeve van het beheer en de exploitatie van het landgoed Elswout van de agenda worden gevoerd. Het is de bedoeling binnenkort een extra vergadering te houden ter behandeling van deze punten. Val. Een veertienjarige wielrijdster, die woensdagmorgen op weg naar school was, slipte op de hoek van de Klever parkweg en de Brederodestraat in Haar lem: Zij moest met een gebroken knie schijf in het Diaconessenhuis worden op genomen. Haarlemmerliede en Spaarnwoude als de toevoeging bij de gemeente Haarlemmer meer doorgaat maar twee raadsleden, een uiterst kleine minderheid in een gemeen teraad van 27 leden. Van een hechte sa menhang van het gebied zal nimmer sprake kunnen zijn. Er heerst voorts de vrees dat het hui dige gebied van Haarlemmerliede en Spaarnwoude na de annexatie vergeten gebied gaat worden. Rekwest van inwoners De heer Van Engelen deelde mee, dat het in het voornemen ligt een rekwest op te stellen dat aan alle meerderjarige in woners van Haarlemmerliede en Spaarn woude ter ondertekening voorgelegd zal worden. Hij riep ook alle inwoners en rechtspersoonlijkheid bezittende instellin gen en besturen op zich in een persoonlijk bezwaarschrift tot Gedeputeerde Staten te wenden teneinde zijn bezwaren tegen het voorontwerp van wet kenbaar te maken. Met applaus betuigden de aanwezigen, onder wie zich ook enige raadsleden be vonden, hun instemming met het betoog van de heer Van Engelen. Verscheidene aanwezigen lieten hun oordeel over het voorontwerp van wet horen. Een van hen zei: „De in de memorie van toelichting vermelde motieven zijn zinloos en buitengewoon zwak. Wij zullen voor de Haarlemmermeerders altijd buitenlan ders blijven. Ik ben er niet zeker van dat, indien de annexatie een feit zal zijn, onze vuilnisbakken ook op tijd geleegd zullen worden en kapotte lampen in straatlan taarns door nieuwe vervangen. Als één man en met alle kracht moeten wij pro testeren tegen dit gedoe van Gedeputeerde Staten". Een ander: „Hoe je het ook bekijkt, we worden er alleen maar slechter van. Haar lemmermeer komt tonnen en Haarlem mil joenen tekort. De gemeenten willen maar grond hebben maar als ze geld nodig hebben voor de woningbouw moeten ze een beroep op de burgers doen". Vanavond wordt in de zaal van café Cornelissen in Halfweg de tweede bijeen komst belegd. Het bestuur van de Julianaschool in Zandvoort heeft woensdagavond in een der schoollokalen een ouderavond gehou den. De voorzitter, mr. A. F. Bulthuis, sprak zijn vreugde uit over de gestadige groei van de school. Spr. memoreerde de met het bestuur van de Wilhelminaschool gevormde stichting, die de bouw van een nieuwe christelijke school in noord voor bereidt. Het ligt in de bedoeling, dat de christelijke ulo school in september in een der lokalen van de Wilhelminaschool met de lessen zal beginnen. Tot secretaris van het schoolbestuur werd de heer W. Ing- wersen gekozen. Hij volgt de heer J. W. Gosen op. De heer G. Zondervan zal de functie van penningmeester binnenkort overdragen aan de heer V. H. Scherpen- zeel. De oud-inspecteur van het onderwijs in Amsterdam, de heer L. van der Zweep, hield een cuaserie over de vraag: „Hoe passen wij de opvoeding thuis en op school aan bij het karakter van het kind?" Hij gaf hierbij vele voorbeelden uit zijn veel jarige praktijk. Het oudercomité van de St. Jozefschool belegde woensdag in het r.k. verenigings gebouw in Vogelenzang een ouderavond. Na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer J. van Ombergen, hield de heer A. G. M. Smits, een van de leerkrachten een inleiding over „Het gezag in de op voeding." Opvoeding is het kind tot zulk een ma te van zelfstandigheid te brengen dat het voor nu en in de toekomst gelukkig kan zijn. De opvoeding begint eigenlijk reeds bij de geboorte van het kind. Vele ouders geven bij de uitoefening van het gezag een verkeerd voorbeeld met het gevolg dat er van dit gezag niet veel terecht komt, al dus de spreker. Liefde en begrip dienen bij de opvoeding hoofdzaken te zijn. Spre kende over het opleggen van straffen zei de heer Smits dat dit niet moet gebeuren omdat de opvoeder zich beledigd voelt. Het voorbeeld dat de opvoeder zelf bij de uitoefening van zijn gezag geeft is daar om zo belangrijk omdat het kind geneigd is zijn opvoeder na te bootsen. Op deze inleiding volgde een levendige gedachtenwisseling. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK OVERLEDEN: A. Out, v., 68 j., echg. van A. Smit; M. de Hoog, v., 77 j., ongehuwd. De afdeling Hillegom van de Christen Vrouwenbond houdt vrijdagavond in de Christelijk Gereformeerde Kerk de we reldvrouwengebedsdag onder de titel „Het brood des levens". Er houden thans vele gerepatrieerden in de gemeente Bloemendaal verblijf, het zij voor korte tijd of voor langer. Het be treft in totaal 163 personen, namelijk 34 gezinnen en 22 alleenstaanden, waarvan er echter al weer enigen de gemeente heb ben verlaten. Elk gezin of alleenstaande heeft een brief van het gemeentebestuur ter ver welkoming ontvangen, waarin B. en W. mededelen, dat het voor zover mogelijk behulpzaam zal zijn bij hun aanpassing aan de Nederlandse samenleving. De anti-revolutionaire Bondskiesvereni- ging in Haarlemmermeer en de kiesver enigingen in Alsmeer, Amstelhoek en Uit hoorn hebben woensdagmiddag- en avond in hotel „De Beurs" in Hoofddorp een par tijdag gehouden, die vooral 's avonds zeer druk werd bezocht. Een drietal sprekers heeft op deze partijdag aan enkele actuele vraagstukken aandacht geschonken en de plaats van de Anti-Revolutionaire partij in ons politieke bestel geschilderd. In de middagvergadering is een uitvoerige be schouwing gewijd aan enkele vraagstuk ken rondom de woningbouw, waarna 's avonds speciaal werd gesproken over de opdracht van de partij in deze tijd. Aan de Koningin werd een telegram van aanhan kelijkheid en trouw gezonden. Na zingen, gebed en schriftlezing sprak dr. M. Brouwer, wethouder van Haarlem mermeer, een openingswoord, waarin hij ondermeer aaandacht schonk aan enke le internationale politieke kwesties, aan de ontwikkeling in Indonesië en de politieke verhoudingen in ons land. De komende ver kiezingen noemde dr. Brouwer zeer be langrijk. Hij deelde mee, dat de A.R. de C.H.U. en de S.G.P. in Haarlemmermeer bij de komende gemeenteraadsverkiezin gen met één lijst zullen uitkomen. Dr. Brouwer deed een beroep op de vele aan wezigen aan het verkiezingswerk alle steun te geven teneinde de anti-revolutio naire beginselen uit te dragen. 's Middags liet de heqr J. van Eybergen, lid van de Tweede Kamer en hoofdbestuur der van de Nederlandse Christelijke Bond van Bouwvakarbeiders zijn licht schijnen over „De problemen rondom de woning bouw". „Ons nageslacht zal ons wel eens kunnen verwijten, dat wij de woningnood niet hebben opgelost, zoals men thans wel de regeerders van de dertiger jaren ver wijt, dat zij geen oplossing voor de werk loosheid hebben gevonden", aldus de inlei der, die het economisch niet mogelijk acht te om de woningnood sneller op te lossen. De woningen moeten gefinancierd kunnen worden. De gemeentebesturen kunnen ech ter niet over de noodzakelijke geldmidde len beschikken. De particuliere bouw wordt door teveel factoren belemmerd. Spr. achtte het te simplistisch gesteld om een oplossing voor de woningnood te zien in het vrijlaten van de bouw. Het is de vraag, of dit jaar het aantal geprojecteerde woningen kan worden ge bouwd. Zal de particuliere bouwer vol doende geld kunnen aantrekken? Het geld voor de sociale woningbouw dient - uiter aard tegen een lage rente beschikbaar te worden gesteld. Want te hoge renten, waardoor de bouw duur zou worden, zou den uiteindelijk weer een loonronde ver oorzaken. De heer Eybergen besprak de vraag, of het bouwen van meer woningwetwoningen een oplossing is voor een onvoldoende par ticuliere bouw. Hij betwijfelde dit. Een be tere stimulering van de premiebouw acht te hij wel gewenst. Over het socialistische streven ten aanzien van de woningbouw ONDERTROUWD: 19 febr.: C. van den Burg en A. H. van Garderen, M. J. J. Brouwer en C. H. Th. van der Plas, M. J. A. van der Storm en A. M. Smits, J. H. Willems en A. A. Ouwendijk, C. Otten en C. F. Helsloot, J. C. F. van Ophem en M. H. Bloem. J. Ph. Hartman en J. Coers, J. E. Maliepaard en A. Arxhoek, G. L. J. Brands en L. J. Nouwen, B. J. FTuitema en C. G. Strijbosch, W. Loerakker en C. Th. A. M. Arons, W. F. Steenkist en J. M. L. van Eden, A. Besteman en J. C. Brakel, P. P. Rijpma en J. W. Wagenaar, W. J. Spronk en G. Bosma, K. Kooijman en H. J. Gott lieb. GETROUWD: 19 febr.: A. Bruijn en J. M. A. Kenter, W. Teeuwen en A. G. Kap- tein, E. Klomp en S. F. van der Mee, F. J. van Everdingen en G. A. Heijerman, A. Eichhorn en P. C. Houthuijzen. BEVALLEN van een zoon: 18 febr.: M. Buijze-De Visser; 19 febr.: C. H. van Boheemen-Wempe. BEVALLEN van een dochter: 18 febr.: A. Kroon-Umans, M. de Jager-El- berse, C. Geurtsen-Blonk, F. P. Kaijk- Janssen; 19 febr.: G. Lammers-Van de Brand, H. M. Koek-Droog, J. J. van der Walle-Bon, C. C. Vasbinder-Wiekamp. OVERLEDEN: 17 febr.: C. J. Platvoet, 68 j., Leidseplein; J. S. H. de Vries-Lange- veld, 87 j., Spoorwegstraat; J. M. Chr. Wel- ler-Roest, 91 j., Kleine Houtstraat; 18 febr.: A. C. M. Fris-Kol, 72 j., De Clercqstraat; W. Riegen-Kraan, 74 j., Judith Leijster- straat; G. Hoek-Termijn, 60 j., Oranje plein; A. M. Schraders, 73 j., Schoterveen- straat. Op een woensdag in het Nutsgebouw in Hillegom gehouden bijeenkomst van de Anti-Revolutionaire kiesvereniging heeft ds. H. S. J. Kalff uit Bennebroek gespro ken over „De reformatie en de politiek". Het huidige politieke leven in Nederland kenmerkt zich door een instinctmatig vol gen van de voormannen. Christelijke poli tiek kent echter geen neutraliteit, want wie zich door de Heilige Schrift laat beleren ontdekt de soevereiniteit Gods. Deze soe vereiniteit zal ook ons politieke leven moe ten beheersen, aldus ds. Kalff. Na de oor log is het materialisme ook in christelijke kringen doorgedrongen. Het gaat echter niet aan om op de zondag de bijbel te lezen en op de andere dagen arm in arm te gaan met alles wat daarmede in strijd is. Er is voor de Christelijke partijen maar één leus en die is het volk tot het woord Gods terug te roepen. De avond werd besloten met gebed waarin ds. Kalff voorging. Wij geven met groot leedwezen kennis van het overlijden van de heer E. M. Hoog kamer, in leven courantenbezorger van ons blad. Nadat hij gedurende ongeveer een kwart eeuw onze onderneming met voor beeldige trouw en toewijding had gediend, is hij op 50-jai^ge leeftijd na een ziekbed van verscheidene maanden uit het leven weggenomen. Wij betreuren dit in hoge mate, in het bijzonder voor de nabestaan den, die de echtgenoot en vader moeten missen. DIRECTIE H.D./O.H.C. zei hij: „Als met geld van de overheid wordt gebouwd, dan moeten de woningen ook door de overheid worden beheerd, des noods door een semi-overheidsinstelling als de woningbouwvereniging". Men spreekt dan altijd van „bouwen met rijks- geld", alsof het hier gaat om het geld van de burgers". Woningsplitsing en inwoning kunnen mede dienen om de nood te verlichten. Hoe wel spreker geen warme propagandist van de noodwoning wil zyn, zou hij toch de bouw van semi-permanente bungalows in de aandacht willen aanbevelen. Nadat de heer Eybergen nog had opgemerkt, dat de nieuwe huizen ook uit financieel oogpunt bewoonbaar zullen moeten zijn, zei, hij, dat de grote overheidsbemoeiing bij de wo ningbouw belemmerend werkt. Drs. C. P. Hazenbosch, lid van de Tweede Kamer en secretaris van het C. N. V., voerde in de avondvergadering het woord over „Anti-Revolutionair appèl", waarbij hij enkele malen de politiek van de Partij van de Arbeid hekelde. „Wij, anti revolutionairen vertegenwoordigen een belangrijke geestesstroming, namelijk die der reformatie. Onze stem zal in alle overheidscolleges zo sterk mogelijk moe ten zijn om het openbare leven te brengen onder het beslag van Gods Woord". Drs. Hazenbosch zei, dat het socialisme in toe nemende mate de ziel van het volk wil inpalmen. Hiertegen moet een dam wor den opgeroepen. Over de financiële positie van ons land en de sterk toegenomen werkloosheid zei drs. Hazenbosch: „In sommige gebieden is die werkloosheid even ernstig als de si tuatie in de dertiger jaren". De A.R. par tij staat een politiek van bezitsvorming voor. Zij vindt daarbij de socialisten als tegenstanders. „De P.v.d.A. heeft kenne lijk geen belang bij een harmonische sa menleving, waarin ook de kleine man aan kapitaalsvorming kan werken. Deze par tij wil vermoedelijk alléén kapitaalsvor ming bij de overheid door afdwingende maatregelen". Spr. merkte op, dat als thans de wereldconjunctuur zou dalen het aantal werklozen in ons land zeker naar een miljoen zou gaan. De situatie is daar om thans uiterst precair, waarom de werk gelegenheid krachtig dient te worden ge stimuleerd. De ontsnapping van een om zyn vry- heidslievendheid reeds bekende gevangene, de inbreker W. V., op 30 juli van het vorig jaar uit het Huis van Bewaring te Haar lem, kwam vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank ter sprake, toen een 45-jarige hoofdgeleider van de justitiële autodienst wegens grove schuld aan deze ontsnapping terecht stond. Hij zou namelijk door drie ingewyden gewaarschuwd zyn voor de ontsnappingsneigingen van deze W. V. en nochtans géén extra maatregelen hebben genomen, zoals het bevestigen van een broekstok of het aanleggen van de hand boeien. Om half tien 's morgens was de trans portauto van de genoemde justitiële dienst voor de remise van het Huis van Bewaring verschenen om twee gevangenen op te ha len, één voor Alkmaar en één, W. V., voor de gevangenis in Groningen. De wagen was niet naar binnengereden om de gevangenen op te nemen, zoals de voorschriften het be palen voornamelijk omdat de thans ge bruikte autotypes er niet meer behoorlijk in passen en een binnenrijden uit dien hoofde te veel omslag met zich meebrengt. De geleiders werden door het personeel in gelicht over de aard der gevangenen, die zij op transport zouden nemen. De huis meester kwam zelfs helemaal achter uit het Huis van Bewaring om de hoofdgelei der voor mogelijke listen van W. V. te waarschuwen. Hij had namelijk al eerder een geslaagde ontsnappingspoging gedaan om zijn familie op te zoeken. Een van de getuigen, die bij de admini stratie van het Huis van Bewaring werkt had eveneens gewaarschuwd en zelfs tegen zijn collega's gezegd, dat hij voor het raam zou gaan staan om V. te zien rennen Ondanks al deze duidelijke voorgevoe lens gebeurde precies wat voorvoeld was. doordat de geleidegroep in geen enkel op zicht speciale maatregelen nam. De auto werd de remise niet binnengereden en V. zou dus ongeboeid en evenmin vastgehou den naar buiten treden en de vrijheid op snuiven. Tussen de deuropening en ie hak van de transportauto stond de hoofdgelei der, achter hem, ter hoogte van de cabine aan weerszijden van de auto twee anderen. De hoofdgeleider riep, dat de gevangenen konden komen en verwachtte eerst de man voor Alkmaar. Maar W. V., een lange for se sprinter, kwam eerst, wierp hem zijn colbertjasje over zijn hoofd en schoot als een piji uit de boog langs de directeurswo ning in de richting van de Papentorenvest. Schieten durfden zijn geleiders niet omdat zij dan in de richting van de kinderen in de speeltuin moesten mikken. Nazetten kon de hoofdgeleider hem ook niet gezien de toestand van zijn hart, zo verklaarde hij hedenmorgen voor de rechtbank. Hij moest dat een paar anderen opdragen, die weldra politie-assistentie hadden gekregen. De In antwoord op de vragen van het lid van de Tweede Kamer van de Staten- Generaal, de heer J. G. H. Cornelissen (V.V.D.) met betrekking tot de randwegen om Haarlem heeft minister Algera gis teren meegedeeld, dat Gedeputeerde Sta ten van Noordholland hem hebben bericht, dat zy met de voorbereiding van de plan nen voor de uitvoering van het weggedeel te Zylweg-Heussensstraat in Haarlem ztfn begonnen. Er is echter nog geen overeenstemming over de rijkssubsidie daarvoor verkregen. „Ik vestig er de aandacht op", zei de mi nister, „dat de westelijke weg aan beteke nis zal inboeten als de weg ten oosten van Haarlem gereed is. Daarom is een datum gesteld voor het gereedkomen van het weggedeelte Zijlweg-Heussensstraat. Na die datum vermindert de subsidie. Over het tracé van de weg beoosten Haarlem wacht de minister nog op een advies. Met betrekking tot dit antwoord van de minister merken wij op, dat de daarin be doelde datum voor het gereedkomen van 't weggedeelte Zijlweg-Heussensstraat, door de minister is bepaald op 1 januari 1960. Gedeputeerde Staten hebben de minister destijds meegedeeld, dat waarschijnlijk niet aan deze datum zou kunnen worden vastgehouden, omdat er bij de aanleg van de weg factoren zijn, waarop de provincie geen invloed kan uitoefenen. Dit slaat voornamelijk op de spoorwegen, die de weg zal moeten kruisen en de daarbij aan te leggen viadukten of onderdoorgangen. Na de zomerzitting van de Provinciale Staten van eind juli 1957 hebben G.S. de minister verzocht een definitieve toezeg ging te doen met betrekking tot de te ver lenen rijkssubsidie. Deze toezegging is nog niet ontvangen. Wel is indertijd in prin cipe overeengekomen, dat het rijk een derde van de op 7.600.00 geraamde kosten voor zijn rekening zou nemen tot een Nieuws in het kort- Aanrijding. Op de hoek van de Rijks straatweg en de Zaanenstraat is woens dagavond om zeven uur een aanrijding ontstaan tussen een personenauto en een motorfiets, doordat de bestuurder van de auto geen voorrang verleende. De motor rijder werd met een hersenschudding en schaafwonden aan het gezicht naar zijn woning vervoerd. De motorfiets en dc- auto werden beschadigd. Verkeer en alcohol. Woensdagmiddag heeft de Haarlemse politie in de Jans straat een 46-jai'ige meubelstoffeerder uit Amsterdam aangehouden die met zijn auto geen voorrang had verleend en die boven dien onder invloed van sterke drank ver keerde. De Amsterdammer werd in ver- zekere bewaring gesteld en zijn auto en rijbewijs werden in beslag genomen. andere geleiders hadden op het mement van de ontsnapping de andere gevangene beetgegrepen, die hen overigens kalmerend was gaan toespreken, aangezien hij nog maar zo kort hoefde te zitten, dat hij wei nig voelde voor een kort maar jachtig be staan in de vrijheid met alle consequenties daarvan. Bij zijn verhoor verklaarde de hoofd geleider,dat men gevaarlijke gevangenen, wanneer zij over straat vervoerd moeten worden, nog wel eens boejen of broekstok aandeed, maar dat dit voor een langdurig transport per auto niet mogelijk was zon der dat de gevangenen pijn zouden lijden. De president, mr. H J. Ferwerda, ant woordde, dat men dan deze geboeide of belemmerde toestand in de cabine weer zou kunnen opheffen, maar althans dat eindje naar de buitenstaande auto had moeten beveiligen. Hij herinnerde eraan, dat er ook een ander transport, waarbij de verdachte als hoofdgeleider optrad ge leid had tot ontsnapping van twee man. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, juichte het toe, dat de verdachte erkende fouten te hebben ge maakt en zei dat hij daarmee gelukkig 'n andere indruk had gemaakt dan in het rapport over de ontsnapping, waarin het er de schijn van had, dat hij zichzelf schoon wilde vegen. De officier herhaalde, hoe hem tijdens zijn vakantie het bericht van de ontsnapping had bereikt en, vooral toen hij hoorde dat het W. V. gold, zijn vakantiestemming had bedorven. Hij wil de overigens dit laatste niet als strafver zwarend element doen gelden. Maar wel het feit dat de verdachte van drie kanten was gewaarschuwd voor deze gevangene. Men krijgt dergelijke figuren naar hij zei- de wel weer te pakken, maar dat betekent, dat het hele politiekorps in actie moet ko men met risico's van doden en gewonden bij een treffen. Dat allemaal doordat deze „te lamlendig of te beroerd is om de ver eiste voorzorgen te treffen", zo zei hij. Hij achtte de hoofdgeleider in deze zaak ver antwoordelijk en eiste een boete van 100 of dertig dagen hechtenis. De raadsman, mr. F. M. Oberman, er kende de fout van de verdachte, maar achtte hier niet de „voorzienbaarheid" aan wezig, welke volgens de jurisprudentie vereist is, wil men een geleider niet disci plinair, maar strafrechtelijk vervolgen. Hij vestigde namelijk de aandacht op een in mei 1957 in verband met vele ontsnappin gen uitgegeven circulaire, welke is voor gelezen aan het personeel van de justitiële autodienst, waarin gesteld werd, dat voor „vluchtgevaarlijke" gevangenen voortaan speciale auto's zouden worden aange vraagd. Welnu, dat is in dit geval niet ge schied, zodat de geleiders, wat zij dan ook over V. hoorden, strikt genomen niet eens reden tot bijzondere maatregelen hadden. Bovendien herinnerde mr. Oberman er aan, dat de minister van Justitie niet eens aanleiding in dit geval heeft gezien, de hoofdgeleider te ontslaan. De rechtbank zal op 6 maart om half tien uitspraak d<->~- maximumbedrag van 2.600.000. Het wachten is dus nog op de definitieve toe zegging van het rijk. Het ziet er voorals nog echter niet naar uit, dat met de aan leg van het weggedeelte Zijlweg-Heus sensstraat spoedig een begin zal kunnen worden gemaakt. De reductie-clausule, die de minister blijkens zijn antwoord heeft ingesteld vermindering van de subsi die na 1 januari 1960 voegt weer een onzekere factor toe aan de onderhande lingen over de nog niet definitieve finan ciële overeenstemming. NEW YORK Laat onder beurstijd barstte er een lawine van verkooporders los in de hoek van de sigarettenindustrie, die eveneens druk uitoefende op andere hoeken van de markt. Deze verkoopsstorm, ontketend door een verklaring van een commissie uit het Huis van Afgevaardigden, dat filtersigaret ten onvoldoende bescherming bieden tegen nicotine, kwam op een ogenblik dat de gehele markt onder leiding van staalfond- sen en chemicaliën zich goed hersteld had. Zo omvangrijk waren de verkoopsopdrach ten voor tabaksfondsen, dat Lorillard mede onder invloed van winstnemingen een tijdlang de handel moest staken. Na een stijging als gevolg van dividendver hoging daalde het fonds bijna vier dollar voor het weer enige geringe steun vond. Andere aandelen in de sigarettengroep verloren van meer dan één tot ruim drie dollar. Staalwaren zagen hun winsten afbrok kelen met Crucible als een zwakke plek. Chemicaliën kwamen beneden hun hoog ste dagnoteringen. Bij de automobiel industrieën moest Chrysler een dollar ver lies nemen. Ook olies, warenhuizen en de eerder op de dag vast gestemde bouw nijverheid boekten verliezen. Een lange reeks van fondsen reageerde gevarieerd op dividendberichten. De omzet beliep 2.07 miljoen aandelen. Van de 1091 verhandelde fondsen sloten er 429 lager en 419 hoger. De gemiddelden waren voor industrieën 443.06 (woensdag 442.71), sporen 106.54 (106.98) en open bare nutsbedrijven 71.92 (71.96). (UP) AMSTERDAM Het grote nieuws dat woensdag op de beurs de ronde deed was, dat een bod was gedaan op alle aandelen van de n.v. Hoyng te Amsterdam tot de koers van 110 pet. De laatste notering ter beurze was 75 pet. ge weest. In verband met bovenvermeld bod kwam thans op deze aandelen geen note ring tot stand. Aandelen Escomptobank werden in een open hoek verhandeld op een prijs van 36 pet.; ruim 100 pet. lager dan de laatst ge dane notering, van een hele lange tijd ge leden, van 143 pet. Na op 36 pet te zijn beland, steeg de koers snel en bleef Es comptobank op 44 bieden en 50 laten. De aandelen gaan in. stukken van 400 roepia's. De waarde van de roepia's is indertijd door de Vereniging voor de Effectenhan del vastgesteld op drie roepia's een gulden. Kon. olie gaf min of meer de toon aan voor het koersverloop van de internatio nale waarden. Dit fonds lag op 148.50, bijna 2.hoger dan de slotprijs van dinsdag, doch bleef nog circa een gulden beneden pariteit New York. De handel bleef, evenals de vorige dagen beperkt. De arbitrage kon weinig uitrichten en het pu bliek hield zich goeddeels afzijdig. De koersstijging was hoofdzakelijk een ge volg van de betere slotkoers in Wallstreet. De betere stemming in de oliehoek werkte ock door voor Unilever, die op 340Vi kwamen tegen de vorige slotprijs van 33814. philips lag opmerkelijk goed in de markt en werd door het buitenland ge kocht. Na een opening op 246 steeg de koers tot 2481/2 tegen dinsdag 2451/2 Aku lag eveneens goed in de markt op 153. plus Wz pet. KLM verloor 50 cent. De scheepvaartfondsen openden over het algemeen prijshoudend. KPM kon tot 104V2 plus een pet. aantrekken, mede on der invloed van het nieuws, dat de tegen regering in Midden-Sumatra aan de KPM heeft verzocht, de scheepvaartdiensten op Sumatra te hervatten. Van Nievelt Goudriaan en Holland Amerika Lijn kon den zich eveneens een pet. verbeteren. In de cultures was het zeer rustig. Ver enigde Deli en HVA kwamen een pet. la ger, terwijl Amsterdam Rubber vrijwel onveranderd bleef. Staatsfondsen lagen weder vast in de markt, onder invloed vooral van de gun stige weekstaat der Nederlandse Bank. De staffellening lag op 86/, Vs hoger. Ook het kortlopende papier lag solide in de markt. Rentespaarbrieven werden vernomen op 102V2 (102/). Prolongatie 4V2 pet. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3,/2<V,, Nederl. '47 86/ 86% 3% Nedl 1962/64 90/ 90/ A. K. U 153/ 152/ Calvé Delft 302/ 302 Van Gelder Zonen 178 180 K N. Hoogovens 270 270 Nederl. Ford 173% 173 N Kabelfabriek 226 226 gew Philips Gloeil. 248/ 247 Pref.PhilipsGloeil. 148 148 Unilever 340 340 Wilton Feyenoord 206% 207 Dordtsche Petrol. 620 620 Kon. Petroleum f 148,70 148,50 Billiton 182 183 A'dam Rubber 44 44 K. L. M f 106,50 104,50 Holl. Amer. Lijn 145/ 145 K. N. S. M 139/ 139/ N. Scheepv. Unie 111 112 v. Nievelt Goudr. 146/ 145 Phs. v. Ommeren 198/ 197 H. V. A 84 83% Verg. Deli Mijen 61/ 61 Amsterd. Bank 198/ 198/ Nat. Handelsbank 71/ 71'/i Ned Handel Mij 148% 149 Rotterd. Bank 163 163 Twentse Bank 159 159 Anaconda Copper 42/ 42/ Bethlehem Steel 39 39/ U. S. Steel 58 59 General Motors.. 34 34/ 60/ 60 21n/i« 22

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13