Djakarta's luchtmacht laat waarschuwend woord horen Lagerhuisdebat over het buitenlands beleid OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Churchill heeft pleuritis „Psychologische oorlog zegt Padang Halve woning per dorp Wisselvallig Macmillan opgetogen over verbondenheid in het Britse Gemenebest; geen woord over Europa Sukarno bij Hatta Mijnontpioffing in India NEEM BLIKGROENTEN Eisenhower bepleit steun aan het buitenland Timmerman lichtte zijn werkgever voor f 11.500 op K.PM Het woord is aan Italiaans schip bij Amerika vergaan: 21 doden Frans-Tunesisch incident in zuidelijk Tunesië Prinses Beatrix in Suriname Tocht over de Cotticarivier naar Moengo Twee doden in het verkeer Ontploffing op Brits vrachtschip: vele doden Mëé MORRIS êeforei/oi/fat// Soedan overweegt beroep op internationale organen 72e JAARGANG No 190 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1958 303e JAARGANG No 38 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijkt Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman n De fraaie toegangspoort van het West- friese Museum te Hoorn vormt een prachtige omlijsting hij de intrede van Koningin Juliana, tijdens het bezoek van de vorstin aan dit Friese cultuur centrum. Naast de Koningin de burge meester van Hoorn, mr. B. Canneman, achter deze de Commissaris der Konin gin in de provincie Noordholland, dr. M. J Prinsen. Bij het betreden van het stadhuis te Hoorn ontving de Koningin bloemen van een klein Hoorns meisje, dat ver gezeld ging van een mannelijke ver tegenwoordiger der Hoornse jeugd. Deze had niets om handen en vond dat er niet voor niets zakken in zijn nieuwe broek zaten. Bouwvolume voor Groningen: De „Stichting Noord-Groningen" heeft in een telegram aan de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid haar on gerustheid geuit over het feit, dat aan de plattelandsgemeenten in het werkgebied van de stichting, in totaal bestaande uit 111 dorpen met ruim 82.500 inwoners, voor dit jaar een bouwvolume van nog geen honderd woningen is toegekend. „Hetgeen voor vele gemeenten neerkomt op een halve of een .derde woning per dorp". In totaal is 'aan de provincie Groningen voor 1958 een bouwvolume voor 1500 wo ningen toegewezen. Met de grootste aandrang wordt de mi nister verzocht alsnog een aanzienlijk aantal woningen voor het platteland van noord-Groningen beschikbaar te willen stellen. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk enige regen, later opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot krachtige wind tus sen west en noordwest. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets lager. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. (Van onze correspondent in Londen) „Ik wil een top-gesprek. Maar ik wil ook dat het zal slagen", aldus verklaarde de Britse minister-president Harold Macmil lan gisteravond by de opening van het tweedaagse debat over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis. De Kamer was stampvol en luisterde in grote spanning naar de eerste rede van de premier sinds zijn terugkeer van zyn reis door het Gemenebest. Macmillan zei verrast te zyn over de diepe verbondenheid tussen de overzeese gebieden en Groot-Brittannië en bekende niet volledig te hebben beseft hoe groot India's genegenheid voor het vroe gere moederland is. India, Pakistan en Ceylon staan, ondanks sommige verschil len van methode, wat hun wereldbeschou wing aangaat aan onze kant, aldus Mac millan. In deze wankele wereld vormt het Gemenebest een unieke stabiele factor, zo zei hy. Men vraagt zich af of Macmillan's geestdrift voor een verenigd Europa be koeld is. Hy repte er met geen woord over. Onder toejuichingen van de Tory-banken zei Macmillan dat er belangrijke vorderin gen zijn gemaakt sinds de laatste brief wisselingen met maarschalk Boelganin. Hij beschouwt het als een overwinning voor het Britse standpunt dat president Eisen hower toeschietelijker is geworden. De regering gelooft dat de beste kans op succes voor een topgesprek ligt in de voor bereiding van de procedure. Macmillan gaf onder daverend gelach een voorbeeld van hoe zo'n conferentie niet moet worden gehouden, aan de hand van de conferentie van Genève in 1955. Er wer den zorgvuldig afgestelde redevoeringen gehouden, die zogenaamd geheim waren, maar even later aan de drieduizend aan wezige journalisten werden verstrekt. Er was geen sprake van onderhandelingen. De enige kans op een werkelijk gesprek was er tijdens de officiële diners. Toch was de conferentie niet waardeloos. De „geest van Genève" werd geboren. Er zat iets oprechts in, maar helaas duurde het niet lang. Topgesprek: beginpunt Uit Macmillans woorden en het debat bleek dat een top-conferentie de weg zal moeten banen naar praktische oplossingen. Het top-gesprek zal niet meer dan een beginpunt zijn voor ontspanning. Vele con ferenties op lager niveau, en waarschijnlijk nog een aantal topconferenties, zullen erop moeten volgen. Volgens Macmillan kan de vrede alleen door machtsevenwicht worden gehandhaafd en slechts op die grondslag kan de bewapening worden verminderd. Wij zullen tussen wanhoop en ongemoti veerd optimisme, het midden moeten hou den, zo verklaarde hij. Macmillan zei dat het immoreel zou zijn eenzijdig de water stofbom op te geven en ons achter de Verenigde Staten te verschuilen. GaitskclI: initiatief nemen De oppositieleider Gaitskel] vroeg waar om het Westen niet onmiddellijk het Sovjet-voorstel tot een top-gesprek had aanvaard. Hij wil dat er een definitieve datum voor een conferentie in mei of juni zal worden genoemd. De Britse regering dient, desnoods onafhankelijk van Amerika, een stoutmoedig initiatief te nemen, zo zei hij, met instemming van de rechter vleugel van de Tories. Gaitskell aanvaardt dat aan Sovjet-kant Polen en Tsjechoslowakije zouden meedoen aan een topgesprek en stelde de deelneming voor van India. Gaitskell toornde tegen de gevaarlijke geestesgesteldheid van de Maginot-linie. Een defensief verbond als de NAVO is niet meer voldoende om de werkelijke gevaren te keren. De leer van de massale vergelding kan al te gemak kelijk leiden tot een wereldoorlog en de vernietiging van de mensheid. Ook is er het gevaar dat de H-bom in handen van onverantwoordelijke regeringen komt. Als wij de zaken op hun beloof) laten zullen wij de koude oorlog verliezen en het geloof van het Westen in de NAVO ondermijnen, zo zei hij. Geschikt uitgangspunt Gaitskell hield een vurig pleidooi voor een neutrale gordel in Midden- en Oost- Europa, vooral ook als voorwaarde voor een Duitse hereniging en voor een Euro pees veiligheidspact. Een neutrale zone is volgens hem de beste waarborg tegen een ingrijpen door de bondsrepubliek in geval van een nieuwe revolte in Oost-Duitsland of in andere satellietlanden. Het Rapacki- voorstel is onvoldoende, maar het vormt een geschikt uitgangspunt voor onderhan delingen. Ook wil Gaitskell dat Groot- Brittannië de H-bom-proeven eenzijdig zal staken om zodoende bij te dragen tot ont spanning. Verder verlangt hij dat met de inrichting van de Amerikaanse raketbases in Groot-Brittannië zal worden gewacht totdat er met de Russen is gepraat. DJAKARTA (ANP) Het commando van de Indonesische luchtmacht heeft in 'n aankondiging, die bij tussenpozen werd uitgezonden door Radio-Djakarta, aan al het personeel van de Indonesische lucht macht te Padang het bevel gegeven, uit de buurt van de luchtbasis te Padang te blijven tijdens het overvliegen van vlieg tuigen van de Indonesische luchtmacht. PADANG Een woordvoerder van de revolutionaire regering in Padang heeft de beschuldiging geuit, dat de regering in Dja karta „psychologische oorlogsvoering" bedrijft. Zulks in verband met de waar- schuwing, die de Indonesische lucht macht gericht heeft tot het garnizoen op het vliegveld bij Padang. Beroep op Suryadarma SINGAPORE (Reuter) De comman dant van de basis van de Indonesische luchtmacht te Padang heeft woensdag avond in een radioboodschap, op de staf chef van de luchtmacht te Djakarta, com mandeur Suryadarma, een beroep ge daan, geen luchtaanvallen te doen uitvoe ren op de basis te Padang. De comman dant te Padang zeide, dat zijn verzoek be trekking had op „de aankondiging, heden gedaan door het hoofdkwartier van de In donesische luchtmacht, via Djakarta-Ra dio". De commandant van de luchtbasis te Padang zeide in zijn boodschap: „Ter wille van de veiligheid van het personeel van de luchtmacht, hun gezinnen en de genen die in de nabijheid van het vliegveld te Padang wonen, richt ik tot u het ver zoek, geen luchtaanval te ondernemen. Wij hebben niet het verlangen, de basis te verlaten". De boodschap werd uitgezonden door Radio-Bukittinggi. Verbindingen met Sumatra TOKIO (UP) Volgens het Chinees nieuwsagentschap „Nieuw China" heeft het Indonesische blad „Bintang Timur" uit Singapore gemeld dat een Amerikaan, David Fowler, daar thans bezig is met onderhandelingen over een luchtlijn op Sumatra, van Singapore uit. Fowler zou in verbinding staan met de „Flying Ti ger", een commerciële luchtvaartmaat schappij die in geheel Azië en ook daar buiten werkt, en geleid wordt door de voor malige generaal Chennault. Deze maat schappij, meest vliegend met afgezwaai de militaire piloten, zou het voornemen hebben om een luchtdienst op Sumatra te openen. DJAKARTA (ANP) President Sukar no heeft donderdagmorgen een bezoek ge- brach» aan dr. Mohammad Hatta, de man die door de „revolutionaire regering" van midden-Sumatra als minister-president wordt gewenst. Sukarno arriveerde te tien uur in de ochtend bij de woning van Hatta, en er toonde zich een brede glimlach op zijn gelaat, toen hij Hatta de hand schudde. Deze laatste maakte een bewogen indruk. De besprekingen tussen de twee grootste ROQUEBRUNE (Reuter) Sir Winston Churchill lijdt aan longontsteking en pleu ritis, aldus is gisteravond te Londen be kendgemaakt. Hij heeft een goede nacht rust genoten en ook woensdag overdag heeft hij zich goed gevoeld, aldus een medisch bulletin, getekend door Churchills lijfarts, Lord Moran, en zijn huisarts dr. Roberts, die een praktijk in Monte Carlo heeft. Churchills secretaris, Montague-Brown, heeft meegedeeld, dat Churchill opgewekt is. Hij wilde niet zeggen of Churchills toe stand als gevaarlijk woi-dt beschouwd. Deze weigering betekent niet, dat de toe stand gevaarlijk is, zo voegde hij er aan toe. Lord Moran logeert in de villa waar Churchill vertoeft. Churchills zoon Ran dolph bevindt zich in de Verenigde Staten ASANSOL (Reuter) In een mijn bij Asansol in West-Bengalen heeft zich een ontploffing voorgedaan, waardoor negen tien mijnwerkers zijn gedood en 179 an deren onder de grond opgesloten. Red dingsploegen hebben tot nu toe zeventien mensen levend naar boven gebracht. CALCUTTA (UP) Functionarissen van de mijn zeggen te vrezen, dat het aantal slachtoffers groot zal zijn. Reddingspo gingen worden belemmerd door vlammen en dichte rook, die het bijna onmogelijk maken in de kronkelende tunnels door te dringen. ADVERTENTIE in 4 minuten mi klaar op tafel 1 en twee van zijn drie dochters zijn in Londen. (AFP) Sir Winston Churchill heeft, naar verluidt, in de afgelopen nacht een tamelijk goede nachtrust genoten. Tot dusver lijkt hij zeer goed te reageren op de medicijnen, die zijn artsen hem heb ben toegediend. Het herstel zou echter enige tijd duren. De patiënt heeft gisteren na elke maaltijd een sigaar gerookt LONDEN (AFP) De Britse pers, met uitzondering van de Times en de Daily Telegraph, heeft met ontsteltenis kennis genomen van het bericht van Churchills ziekte. Longontsteking en pleuritus wor den beschouwd als zeer ernstige aandoe ningen die vooral bij een hoogbejaarde reden tot grote bezorgdheid geven. De „Daily Mail" schrijft: „Onze hoop en onze gebeden zijn bij deze grote ontembare en wij wensen vurig een spoedig herstel toe". THOMASVILLE, (Reuter) President Eisenhower heeft in een speciale bood schap aan het Amerikaanse Congres 3.942.100.000 dollar gevraagd voor hulp aan het buitenland, hetzelfde bedrag als in zijn begrotingsboodschap van januari. Eisenhower zegt van mening te zijn dat een besnoeiing van deze som zou kunnen leiden tot aanzienlijke verhogingen van de Amerikaanse defensieuitgaven, belasting verhoging en de noodzaak meer soldaten in dienst op te roepen. (Het vorige jaar vroeg Eisenhower bijna vier miljard dol lar voor hulp aan het buitenland, maar het Congres wees slechts 2,8 miljard toe). Eisenhower noemt hulp aan het buitenland een afschrikmiddel tegen een algemene oorlog en wijst op het belang van hulpver lening aan pas zelfstandig geworden lan den, omdat ook Rusland hulp aanbiedt. Een 34-jarige timmerman heeft de bouw maatschappij in Den Haag, by welke hy in dienst was, voor 11.500 benadeeld. Hij gaf aan de loonadministratie meer arbeiders op dan er in dienst waren en stak de inhoud van de loonzakjes van de gefin geerde werknemers in eigen zak. Boven dien verduisterde hij 300.uit de koffie- kas, die hij beheerde. staatsleiders van de Indonesische repu bliek namen twee uren in beslag. Aan de wachtende journalisten zeide Sukarno na afloop: „We hebben de kwes tie besproken, waarvoor het land op het ogenblik staat geplaatst", doch hij wei gerde iets te zeggen, toen hem werd ge vraagd of de besprekingen zullen worden hervat. PADANG (UP) Buitenlandse bankin stellingen, die geen gevolg geven aan de bekendmaking van zondagavond tot het „bevriezen" van de geldmiddelen van de (revolutionaire) Indonesische regering, die zij onder haar berusting hebben, zul len worden ontheven als deviezen-corres pondenten voor Indonesië, of als beheer ders van Indonesische regeringseigendom men. SINGAPORE (Reuter) In zijn bood schap aan de vertegenwoordiger van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij in Singapore deelde de minister van Scheep vaart van de revolutionaire regering in Midden-Sumtra mede niet te kunnen in staan voor de veiligheid van de K.P.M.- schepen in de wateren of havens, die niet onder controle staan van de regering van Midden-Sumatra. Als wateren die onder de controle van Midden-Sumatra staan, gaf de minister op: de westkust, de wateren tussen Ben- koelen, op de grens van Zuid-Sumatra, en Edwin Markham: Brood, schoonheid en broederschap zijn de drie grootste behoeften des mensen. Mevrouw Suryadarma, echtgenote van de chef van de Indonesische lucht macht, zou - zoals dr. Sumitro in Genève tijdens een interview verklaard heeft - een actieve helpster zijn bij de communistische cellenbouw in het Indonesische officierscorps. Sabang, bij de noordelijke punt van het eiland, en van de oostkust alle kustwate ren met uitzondering van die bij de haven van Belawan. „Buiten dit gebied, moet een en ander geheel aan uw eigen oordeel worden over gelaten", aldus de boodschap. „De K.P.M. was vandaag nog niet be reid commentaar te leveren op het ver zoek. Op het ogenblik liggen nog 12 schepen van de K.P.M. werkeloos in Singapore, na hun terugtrekking uit de vaart in de Indo nesische wateren. Een ander schip ligt in Penang, terwijl 15 schepen zijn ingelegd op diensten in het Verre Oosten. Patrouillevaartuigen SINGAPORE (Reuter) Volgens de „Straits Times" tracht de revolutionaire regering van Midden-Sumatra vijf vroege re Franse oorlogsschepen, die in Singapore liggen, te kopen. Het betreft hier patrouil levaartuigen. NORFOLK (UP) Ter hoogte van Cape Lookout, voor de Amerikaanse oostkust, is de „Bonitas", een Italiaans vrachtschip, vergaan. Dit gebeurde tijdens een hevige storm. Van alle kanten kwamen schepen om hulp te bieden; zij slaagden er 'n vyf overlevenden te redden, terwijl 21 lyken werden geborgen. Van de 27 leden der be manning wordt aldus nog een lid vermist. (Reuter) De „President Adams" meld de later, dat de „Bonitas" nog drijvende is, maar dat de ruimen een en twee onder water staan. Het werd mogelijk geacht, het schip naar een haven te slepen, als het weer zou verbeteren. Over de vermiste bemanningsleden werd niets naders ge meld. TUNIS (Reuter) De Tunesische auto riteiten hebben bekendgemaakt, dat Fran se troepen in Remada, een dorp in het zuiden van Tunesië, in het gemeentehuis een raadslid en twee leden van de natio nale garde gevangen genomen hebben. De drie Tunesiërs worden in het kamp van de Franse militairen vastgehouden. Ver dere bijzonderheden ontbreken nog, want de telefoonverbindingen met Remada zijn na de Franse overval verbroken. De Tune sische regering neemt het incident hoog op, aldus de bekendmaking. (AFP) Het Franse persbureau AFP meldt uit Tunis, dat woensdag bij Rema da een jeep van het Franse leger op een mijn is gereden. Het is nog niet bekend of er slachtoffers zijn gevallen. Woensdagmorgen nam Prinses Beatrix tijdelijk afscheid van Paramaribo om te beginnen aan een tocht naar een van 's werelds grootste bauxietvindplaatsen. Om acht uur ging de Prinses aan boord van het splinternieuwe luxueuze jacht „Oranje" van de gouverneur van Surina me. Na een korte tocht over de Suriname- rivier legde het jacht aan bij Meerzorg, waar de bevolking was samengestroomd om de Prinses bloemen en geschenken aan te bieden. Van Meerzorg ging het per auto langs rijstvelden en citrusplantages naar het plaatsje Nieuw Amsterdam. De hier wo nende Indonesiërs, de Javanen, zoals zij in Suriname worden genoemd, betuigden hun eerbied aan het Huis van Oranje met een dans, die speciaal bij dergelijke gele genheden wordt vertoond. In hun kleur rijke sarongs maakten de danseressen een bijzonder charmante indruk en het was de Prinses aan te zien dat zij oprecht ge noot van dit voor haar zo onbekende schouwspel. De reis werd later voortgezet naar Mariënburg, een suikeronderneming van de Nederlandse Handelmaatschappij, waar men uit het suikerriet behalve suiker ook rum vervaardigt. Door suikerrietveldenen langs verschillende koffie- en citrusplan tages ging het vervolgens naar Alkmaar, waar de „Prospector", een bauxietschip van de Surinaamse Aluminium Cy, lag te wachten om de Prinses en haar gezelschap aan boord te nemen en naar Moengo te brengen. De Prinses werd aan boord ver welkomd door de Finse kapitein en door de vice-president van de Aluminium Cy of America. Toen begon de tocht door het Surinaam se oerwoud naar Moengo, een reis die tot de volgende morgen zou duren. De 34-jarige mevrouw M. van de Mis pel-De Boter uit Driebergen is gister middag met haar personenauto op de Zuiderzeestraatweg met vrij grote snel heid tegen een boom gebotst. Zij werd ernstig gewond en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Harderwijk over leden. Een vrachtauto kon door krachtig rem men de verongelukte auto nog ontwijken, doch een daarachter rijdende bestelauto botste tegen de achterzijde van de vracht auto. Hierbij werd de bestelauto ernstig beschadigd. Gisteravond is te Epe een 67-jarige vrouw uit Heerde door een haar achterop rijdende bromfietser aangereden en tegen de grond gesmakt. Zij werd zo ernstig ge wond dat de dood enkele ogenblikken la ter intrad. BAHREIN (Reuter) Woensdagavond heeft zich een ontploffing voorgedaan op het 7.440 ton metende Britse vrachtschip „Seistan", na een brand op het schip. Schepen zijn bezig met het redden van overlevenden. Er zijn reeds vijf lijken geborgen. De bemanning bestond uit 14 Engelsen en 31 Aziaten. Het schip vervoerde explosieven. Nader wordt uit Manamah gemeld, dat de ontploffing aan boord van de „Seistan" aan vyftig mensen het leven heeft gekost. Er zouden achttien overlevenden zyn. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES - HERENJASJES CAIRO (Reuter) Egypte en Soedan zyn het niet eens geworden over een op lossing van het geschil over het gebied ten noorden van de 22ste breedtegraad, waar beide landen aanspraak op maken. Er zijn van beide kanten voorstellen gedaan, maar die zyn verworpen. De Soedanese minister van Buitenland se Zaken, Mohamed Mamgoeb, keert mor gen uit Cairo naar zijn land terug. Hy zal voordien geen besprekingen meer met de Egyptenaren voeren. Premier Abdoellah Khalil van Soedan heeft gezegd, dat het geschil mogelijk zal worden voorgelegd aan de Veiligheidsraad of aan het Inter nationaal Gerechtshof. Een Egyptische woordvoerder heeft ver klaard dat Soedan bij de besprekingen niet serieus is geweest en slechts verwar ring wil scheppen. Iemand die overeen stemming wil bereiken, gaat niet voor het einde van de bespreking verklaringen over het resultaat afleggen, zo zei hij. KHARTOEM (Reuter) Volgens een Soedanese woordvoerder heeft Egypte een Soedanees voorstel verworpen, de met het organiseren van een volksstemming belas te Egyptische ambtenaren uit het omstre den Noordsoedanese gebied terug te trek ken. Egypte heeft ook een Soedanees voor stel verworpen eerst algemene verkie zingen in het omstreden gebied te laten houden, waarna, na het bijeenkomen van de nieuwe Soedanese volksvertegenwoor diging, over de Egyptische aanspraken zou kunnen worden onderhandeld.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1