Haarlemse Voorjaarsbeurs ook dit jaar met enige noviteiten Albert Heijn ^uperlHart CeJh'fjfoud N.Ph.O. speelde in Hoofddorp Dirigentencursus van de N.R.U. OP DOORREIS HOUTVESTER Visser-Neerlandiaprijzen in Den Haag uitgereikt Haarlem in proza manchester DONDERDAG 20 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vijf keer per dag internationale modeshow Modern winkelen in de AH-SuperMart Algemene vergadering van de KNFLR aa» die Lagere gewichtsgrens voor baconvarkens Uitspraken Haarlemse rechtbank Eigen overlegorgaan voor r.k. werkgevers en werk nemers Volgende week bloemen- en mechanisatietentoonstelling Nan Merriman zingt dit weekeinde in Amsterdam Arnulv Hegstad leidde het Omroeporkest Het met de eerste prijs bekroonde verhaal in de prozawedstrijd van „Teisterbant" F.A.I.-onderscheiding voor U. F. M. Dellaert Auto reed het water in maar bleef drijven Meisje in moddersloot gegooid Nog veel koelhuisboter bij de handel DE ZESTIENDE HAARLEMSE Voorjaarsbeurs voor de vrouw, die donderdag morgen 27 februari in het Krelagehuis in Haarlem door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers zal worden geopend, zal ook deze keer weer enige noviteiten omvatten, hoewel het aantal nieuwe snufjes beperkt zal zijn. Dit heeft de Haarlemse beurs echter gemeen met tal van andere dergelijke tentoonstellingen, waaronder ook en kele zeer grote in het buitenland. De omvang van de exposities in het buitenland is dikwijls aanzienlijk groter dan die van de Haarlemse voorjaarsbeurs, maar de nieuwe snufjes zijn ook daar beperkt. Naar de organisator van de Haarlemse Voorjaarsbeurs, de heer H. C. Vermeulen, ons meedeelde zijn er dit jaar meer aan vragen om standruimte geweest dan enig jaar tevoren, hetgeen hij toeschreef aan de dalende conjunctuur. Niet alle aan vragen heeft men met ruimte op de beurs kunnen honoreren. Bij de toewijzingen hebben de organisatoren er zorg voor ge dragen, dat een zo gevarieerd mogelijke inrichting is verkregen. Evenals dit vorig jaar het geval was staat de beurs ook deze keer weer onder auspiciën van de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen en van de Midden standscentrale voor Haarlem en omliggen de gemeenten. De beurs zal zijn geopend tot en met 7 maart, dus in totaal negen dagen. Modeshow Nieuw voor Haarlem is de internatio nale modeshow, die de Mode 1958 uit zes Europese landen Frankrijk, Duitsland, Italië, Zwitserland, Schotland en Neder land brengt. Deze modeshow zal vijf keer per dag plaats hebben, 's morgens om 11 uur, 's middags om 2.30 en 3.45 uur en 's avonds om 8 en 9.15 uur. De bezoeksters aan de show wordt aangeraden eerst plaats voor de show te bespreken, alvorens de beurs te bezichtigen, dit om teleur stelling te voorkomen. Begeleidende mu ziek zal worden verzorgd door de heer ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDINGEN SuperMals vlees Alleen vrijdag en zaterdag 21 en 22 februari a.s. Varkenshaasjes iets fijns 500 gram 288 Magere runderlappen 500 gram 218 Speciaal aanbevolen: braadlappen, varkenskarbonade en hamlappen. Uit eigen slagerijen: Extra aanbieding (vrijdag en zaterdag) HAAGSE LEVERWORST 200 gram 39 VEILING-VERSE GROENTEN Alleen vrijdag en zaterdag 21 en 22 februari a.s. Witlof per kilo 65 uitgezochte kwaliteit Zoete Spaanse sinaasappelen vol sap net 9 stuks 88 Garantie voor kwaliteit i Laagste netto-prijzen Obligatie spaarsysteem GROTE HOUTSTRAAT 99 „Met vreugde kunnen we constateren dat de landelijke ruitersport niet alleen bloeit, maar ook een gezonde groei ver toont." Met deze woorden opende de voor zitter van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rij-verenigingen, de heer P. H. Kistemaker, de algemene ledenvergadering, die in Utrecht werd ge houden. „Op 1 januari was het ledental groter dan ooit, waarbij de jeugd een grote plaats is gaan innemen." De aftredende bestuursleden, de heren E. C. van Beek (gewest Gelderland), H. Buiten (gewest Drente) en P. W. de Jongh de Leeuw (gewest Zuid-Holland'Noord- Brabant), werden herkozen. v Met 748 stemmen vóór en 277 tegen werd het bestuursvoorstel over de contributie verhoging aangenomen. Aan twee personen, bij wie de onder voorzitter van de federatie, de heer D. J. Mellema, werd het insigne instructeur eerste klasse uitgereikt. Tien personen ontvingen het diploma van federatie instructeur, vier daarvan slaagden met lof, zes ontvingen de federatie ruiterster. Aan leden van de „Waterpoorters" (Sneek), Winterswijkse Ruiterclub, de „Lekruiters" (Lekkerkerk), Hamelandse ruiters (Geeste ren) en Venneper Ruiters (Nieuw Vennep) werden diploma's veelzijdigheidsproeven overhandigd. Met algemene stemmen werd de heer P. H. Kistemaker, periodiek aftredend, weer voor drie jaar tot algemeen voor zitter herkozen. Jan Vogel, die een hammondorgel zal be spelen. Ook dit jaar zal voorts gemusiceerd worden door het orkest van Tom Erich met medewerking van de solisten Annie de Reuver, Harry Mooten, Jacky Glazer en Bert Visser. Iedere avond zullen enige ar tiesten optreden, onder wie Willy Alberti, The Three Jacksons, Johnny Meyer, Max van Praag, The Three Hearts, The Butter flies, Ria Verda, Jenny Roda, Joop de Knegt, The Hotcha's en The Fouryo's. Pe ter Piekos zal als conferencier optreden en zal ook zoals gebruikelijk de prijzen uitreiken. Drie keer per dag zullen grote en kleine prijzen worden uitgereikt. De nummers, waarop deze prijzen vallen zul len worden bekendgemaakt op een groot bord in de hal. Iedere beursdag zal wor den besloten met een dansuurtje van tien tot elf uur 's avonds. Verlichting Het is welhaast overbodig erop te wij zen, dat ook dit jaar het Krelagehuis en een gedeelte van de Leidsevaart feestelijk zullen worden geïllumineerd, terwijl ook zeer veel bloemen voor de versiering zul len worden gebruikt. Er zal ook dit jaar weer veel worden gedemonstreerd. Op het gebied van de voorlichting noemen wij de stand van het Produktschap voor Groente en Fruit, waar zal worden aangetoond wat met behulp van fruit aan smakelijke gerechten kan worden tot stand gebracht en de stand van het Voox-lichtingsbureau voor de Voeding, afdeling Vis, waar zal worden gedemon streerd, hoe visgerechten kunnen worden klaargemaakt. Een noviteit is verder een stand van de Bescherming Burgerbevol king, waar geëxposeerd wordt onder het motto „Meer vrouwen in de B.B.". De Rijksemigratiedienst heeft een gedeelte van de ruimte van de tentoonstelling in genomen, waar aandacht aan emigratie problemen wordt gewijd. Andere sociale instellingen zijn eveneens vertegenwoor digd, waarvan wij noemen: Gemeentelijke Nazorg, Haarlem, Epilepsiebestrijding Meer en Bosch, Heemstede en het Rode Kruis, Haarlem. Op het gebied van ambacht en kunst nijverheid zijn een glasblazerij en een pot- terie waar aardewerk gebakken wordt te bewonderen. Verder zijn er vele stands, waar vooral de huisvrouw in ge ïnteresseerd zal zijn en waar huishoude lijke artikelen, levensmiddelen, vernuf tige huishoudelijke apparaten, stofzuigers, wasmachines, fornuizen en andere nuttige en praktische gebruiksvoorwerpen zullen zijn geëxposeerd. Tot dusverre had de Haarlemse Voor jaarsbeurs in vergelijking met het aantal bewoners van het omliggende gebied Haarlem, Heemstede en Bloemendaal het grootste aantal bezoekers van alle vrouwenbeurzen in Nederland en de or ganisatoren hopen, dat dit record ook in 1958 gehandhaafd zal kunnen worden. Juist ook voor de gemeenten in de omtrek is deze beurs de eerste in Nederland in dit jaar van groot belang. ADVERTENTIE mm rUfk 9t best Spaar de vlaggetjes, op elk pakje is er één pracht - soep met die pracht-cadeaus. De voorzitter van het Algemeen Neder lands Verbond, dr. J. Schouten, heeft van middag op het kantoor van het verbond in Den Haag vier Visser-Neerlandiaprij zen uitgereikt, te weten chèques en oor konden aan de heren Hugo Godron in Bus- sum, Jaap Geraedts in Den Haag, Max Croiset in Den Haag en dr. A. Herzberg in Amsterdam, respectievelijk voor een sonate voor twee violen, een blaaskwin- tet: „kleine watermuziek," het toneelstuk „De medeplichtigen" en het toneelstuk „Herodes.'' Aan de uitreiking van chèques en oorkonden ging een korte toespraak van dr. Schouten vooraf. De Visser-Neerlandiaprijs werd in janu ari van 1957 ingesteld. Uit de erfenis, die mr. H. L. A. Visser, bondslid, ter beschik king van het Algemeen Nederlands Ver bond naliet, worden jaarlijks of eens in de twee jaar uitkeringen gedaan onder meer „voor een hoogstaand toneelspel en voor een voortreffelijk door een Nederlan der gecomponeerd melodieus werk," al dus omschreven in het testament van de erflater. Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft besloten, de gewichts- grens voor de baconvarkens te verlagen van 69 tot 68 kilogram. Het nam deze maat regel in verband met de grotere aanvoer van baconvarkens als gevolg van de min dere belangstelling voor de export van vers varkensvlees. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen een 29-jarige grondwerker uit Velsen die ervan verdacht werd in december van het vorig jaar enkele malen zakken antraciet en eierkolen gestolen te hebben uit een opslagplaats in de vissershaven in IJmui- den. Veertien dagen geleden eiste de offi cier negen maanden waarvan vjjf voor waardelijk. De rechtbank veroordeelde de grondwerker tot vier maanden met aftrek. Een Velsense timmerman die op 11 juli 1957 op een smal bordes boven een erts- bunker op het Hoogovens-terrein met een veiligheidsman gestoeid zou hebben waar door deze laatste van het bordes was ge vallen werd veroordeeld tot een geld boete van vijfenzeventig gulden of dertig dagen. Tegen hem was twee weken hech tenis geëist. Een Zaanse uitvoerder die de leiding had op een werk waarbij een timmerman door een gat in de vloer gevallen was, werd vrijgesproken. Ook tegen hem was twee weken geëist. De Haarlemse rechtbank veroordeelde een twintigjarige timmerman uit Velsen, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens een poging tot diefstal in een win kel te Santpoort (hij had zich door ver breking toegang verschaft, maar niets meegenomen) tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrekvan vóórarrest. Hij was in de nacht van 20 op 21 decem ber in een auto naar Santpoort gegaan, welke auto bestuurd was door een zesen twintigjarige goudsmid uit Leiden. Deze werd verdacht van medeplichtigheid, maar ontkende geweten te hebben, dat zijn vriend plannen had in te breken. Hij zeide niet begrepen te hebben waarom zijn vriend uit de auto is gestapt. De Leide- naar werd veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden. Voor een publiek van ongeveer negen honderd mensen concerteerde het Noord hollands Philharmonisch Orkest woens dagavond in de Beurshal te Hoofddorp: een gebeurtenis die, met verwachting te gemoet gezien, een herinnering zal nalaten die tot verlangen naar een herhaling, zo mogelijk naar een geregeld contact met het provinciaal orkest, inspireert. Hoofd dorp kan zich gelukkig prijzen over een concertzaal te beschikken, waarin het or kest zich betrekkelijk goed kan laten gel den. Deze eerste confrontatie met het N.Ph.O. onder leiding van Henri Arends was op gevat als een pedagogisch concert voor volwassenen. Aan Marinus Adam was de taak opgedragen de programmanummers bij het publiek in te leiden. De meeste aandacht werd daarbij besteed aan de Symfonie in A (K.V. 201) van Mozart, vvaarvan vooral de struqtuur der Allegro- delen toegelicht werd. De poëzie dezer prille muziek, die echter niet toe te lich ten is, sprak daarna uit de complete ver tolking van het werk, dat zeer delicaat verklankt werd. Als tweede nummer stond op het pro gramma het Concert voor trompet en or kest van Haydn, met Nelly Boerée als soliste. Marinus Adam gaf vooraf een korte uiteenzetting van de geschiedenis van de trompet en wees er op, dat dit concert geschreven werd vóór de tijd dat het in strument tot volledige ontwikkeling kwam, hoewel de eisen van het stuk zich bij die ontwikkeling aanpassen; doch dat de com ponist zijn werk bestemde voor een in strument, dat, met kleppen voorzien, mo gelijkheden bezat om alle tonen van de toonschaal weer te geven, wat op de oude natuurtrompet niet mogelijk was. De familie der klepbugels is echter roemloos uit de praktijk verdwenen toen de ventiel instrumenten uitgevonden waren en zo werd het concert van Haydn, toen het op nieuw ontdekt werd, een dankbaar reper toirenummer voor vaardige bespelers van de moderne trompet. Nellv Boerée heeft van het stuk reeds menige succesrijke uit voering gegeven. Die welke zij dit keer ten beste gaf overtuigde als steeds door haar toonbeheersing, haar techniek en haar beproefde muzikaliteit. Wegens het gevorderde uur, werden de toelichtingen na de pauze zeer beknopt gehouden. Het ging toen om instrumentale fragmenten uit de opera „Carmen" van Bizet, alsmede om „De Toverleerling" van Paul Dukas, muziek die een volledig be zet modern orkest op het podium bracht. Henri Arends wist met het grote ensemble briljante vertolkingen te bereiken. Met genoegen zal men geluisterd hebben naar de bekende passages uit de populaire opera en getroffen zijn geweest door de klankschoonheid van de combinatie fluit- harp. door de karakteristieke effecten der fagotten, door het dreigend onheilsthema van de trombone en andere dingen meer. Maar niet minder zal men het boeiend virtuoze samenspel in het scherzo van Dukas gevolgd en de wonderlijke klanken en ritmische beelden van dit verhaal in muziek in zich opgenomen hebben. Als er in een welvarende plaats als Hoofddorp negenhonderd belangstellenden te vinden zijn voor een cultureel hoog staande muziekavond als deze, moet de mogelijkheid bestaan voor een geregeld contact met het provinciaal Noordhollands Philharmonisch Orkest; laat dus deze eer ste avond een veelbelovend begin geweest zijn. Jos. de Klerk Op een buitengewone ledenvergadering van het Algemeen Katholiek Werkgevers verbond en het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen in Den Haag, heeft de voorzitter van beide ver enigingen, mr. F. J. F. M. van Thiel, ge wag gemaakt van de instelling van een eigen industrieel overlegorgaan, waarin werkgevers en werknemers over sociale en economische aangelegenheden van ge dachten kunnen wisselen,, Wij zullen er naar streven", zo zei hij, „de instelling van dit orgaan, zo spoedig mogelijk te doen geschieden". Tevoren had de heer Van Thiel de ont wikkeling geschetst van het Nederlandse maatschappelijke leven sinds de tweede wereldoorlog. Zelfs nu de vooruitzichten gunstig schijnen te zijn, mag er op worden vertrouwd dat in het overleg thans vol doende basis aanwezig is, om gezamenlijk tot een juist beleid te komen. Bloemlustin Lisse Dinsdagmorgen om elf uur zal de voor zitter van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, de tweede „Bloemlust"-tentoonstelling in Lisse openen. Deze wordt tot en met 1 maart in de twee grote veilinghallen van de H.B.G. aan de Grachtweg aldaar ge houden. De expositie zal een grote ver scheidenheid van hyacinten, tulpen, nar cissen en andere bolgewassen omvatten. De tentoonstelling van gebroeide bolgewas sen wordt gecombineerd met een uitge breide mechanisatie-tentoonstelling, waar aan 51 inzenders deelnemen. Plantmachi- nes, sorteermachines, transportwerktuigen en regeninstallaties zullen ondermeer wor den tentoongesteld. De Amerikaanse mezzo-sopraan Nan Merriman is woensdagavond uit Milaan op Schiphol gearriveerd voor een verblijf van twee weken in ons land. Zaterdag 22 februari zingt zij op het volksconcert in het Concertgebouw in Amsterdam en zon dag op het abonnementsconcert. In de kunstenaarssociëteit Teisterbant in Haarlem is woensdagavond de uitslag bekendgemaakt van een destijds voor le den uitgeschreven opstelprijsvraag met Haarlem als onderwerp. De jury, die de inzendingen moest beoordelen, bestond uit Ed. Hoornik, mr. E. Elias en dr. C. Spoel- der. De eerste prijs werd toegekend aan mevrouw M. Schröder-Van Gogh, voor Herbert van Leupen was de tweede prijs, de derde prijs kwam toe aan mr. L. Ali Cohen. Tevens waren er enige eervolle vermel dingen namelijk voor de inzendingen van mevrouw H. de Kat-van Zijl, mevrouw C. Hofstede-Crull en mevrouw Clara de Jong. De jaarlijkse dirigentencursus van de Nederlandse Radio Unie geeft ditkeer aan de cursisten de gelegenheid in een open baar concert met één der drie radio-orkes ten hun kunnen voor zaalpubliek en luiste raars te tonen. Als eerste profiteerde hiervan de dertigjarige Noor Arnulv Heg- stad, violist van het stedelijk orkest te Trondheim, die in zijn land reeds ervaring heeft opgedaan als dirigent: hij leidde en kele keren de stedelijke orkesten van Oslo en Bergen en werd winnaar in een door de Noorse radio uitgeschreven „orkestproef". Het door hem thans geleide programma bevatte werken van Svendsen, Grieg en Tsjaikofsky. Ongetwijfeld is het sympathiek indien een jonge dirigent een gelegenheid als deze gebruikt om werk van landgenoten uit te voeren. Dat neemt echter niet weg, dat het aldus samengestelde programma wel een indruk gaf van Hegstad's gaven als kapel meester maar niet van die als orkestdiri gent. De drie uitgevoerde werken immers behoren alle tot het repertoire dat bij ra- lOOV Het huis was smal en hoog, maar misschien was dat laatste gezichtsbe drog door zijn kaarsrecht staan tussen het pleintje en het verzakte café, dat slechts één verdieping had boven de halfduistere gelagkamer, waar het sinds de schepping stonk naar ver schaalde alcohol en sigarenpeukjes. Voor het huis was een brede weg, oost-west, die juist daar, over de brug, een verbinding had met het noorden, met het oude dorp buiten de stadswal len, dat kort geleden geannexeerd was en zijn karakter had verloren. Er was veel ruimte voor het huis, er stonden grote brede bomen en opzij was het stenen pleintje, uitverkoren speelplaats van de jeugd, die aan en om het Prin- senbolwerk woonde. Maar achter het huis, daar was het. Daar was dat ge heimzinnige van zware wielen en knar sende remmen, van gehijg en gepuf van losrijdende locomotieven, die als grote voorwereldlijke dieren door bre de slurven van water werden voorzien, zich omhulden met witte dichte stoom wolken, onverwachts gilden en floten, hard en doordringend, en onder veel geblaas, gezucht en staccato-gebonk wegreden, heen en weer terug, en vol rammelend geweld voor een rij spoor wagons werden gekoppeld. In de lage insteekkamer van het smalle huis kon je het goed zien en goed horen. En je kon de stoom snuiven als de wind uit het zuiden woei. Ook zag je de men sen op het perron en je kon horen hoe de bel geluid werd bij het aankondigen van een trein, die voor vertrek gereed stond. Maar 's avonds begon het te tintelen en te gloeien van vuur en lichten, van kolommen rook vol opspattende von ken en van lantarens, die gezwaaid werden langs de glimmende spoorrails. Het kleine meisje stond voor het raam en keek, todat ze weer verder ging met spelen en de treinen vergat. Ze zag het station in de zomer als de zon tintelde in de ruitjes van de over kapping en in de winter, koud, lood grijs, druipend van regen of beplekt met vieze sneeuw. Het station hoorde bij haar leven zoals het huis, het plein tje, de bomen van het Bolwerk en de eenden in de Kloppersingel, een ondeel baar geheel. Twee avonden per week sloop ze stiekem uit bed en tuurde met grote gretige ogen naar de wondertrein, waarin mensen zaten te eten met mes sen en vorken alsof ze thuis aan tafel zaten. Die trein stond lang in het sta tion en reed dan ver weg, naar Parijs, wist het kleine meisjes. Wat dat was wist ze niet, maar je moest eten voor je er heen ging en het was iets heel heel bijzonders. Na een paar jaar verhuisden de ou ders van het meisje naar een huis aan de andere kant van de stad, waar wei landen waren en duinen en toen het lente werd de kleurige bollenvelden sterk en zoetig geurden. Op een dag speelde het meisje in de grote lande lijke tuin, ze schommelde, en klom daar na in .de brede verwaaide denneboom, en toen ontdekte ze in de verte een rookpluim. Daar reed een trein, een van haar treinen.. Een half uur later was ze op weg. Een poos volgde ze de rails van de stoomtram, toen stak ze de Spanjaards laan over, volgde de kronkelige weg door Den Hout, waar een paar rijtui gen reden en rustte uit bij de muziek tent. Ze liep verder, langs de herten kamp, in de richting van de stad. Bij het eindpunt van de tram werd juist het paard uitgespannen en door de con ducteur omgeleid. Met begerige ogen keek ze toe, maar ze wist, dat de tram vijf cent kostte en die had ze niet. Het was een lange, lange weg. Op de stoep van het Brongebouw zat ze een poos met de handjes in haar schoot, toen liep ze langs de dominostenen naast de Houtbrug de Groote Houtstraat in, ver der en verder, de straten door van de gehele stad. Ze kon niet meer. Geleund tegen het hoge grijze voetstuk van Lou- rens Koster keek ze naar de slepers karren, die over de keien rolden van de Groote Markt en naar de vonken, die de paardenhoeven uit de stenen sloegen. Verder ging het weer, de Jans straat door en de Jansweg, en toen ze het viaduct onderdoor was begon ze te rennen. Daar was het plein met het huis, haar huis. De deur stond aan. Toen ze in de gang was, schrok ze van de stilte, de leegte. Het huis was onbewoond. Be klemd liep ze het trapje op naar de in steekkamer, ging voor het raam staan en keek en keek naar het station. Daar pufte een grote locomotief en braakte wolken stoom uit. Er reed een trein bin nen, die rammelend en knersend stop te. Ze leunde haar donkere hoofdje te gen de ruit, maar opeens sprongen de tranen haar in de ogen. Daar was het station, maar het was anders, het was niet meer van haar, ze had er geen deel meer aan. Het was vreemd, even vreemd als het holle, verlaten, lege kamertje. En toen snikte ze het uit van vermoeidheid, angst en teleurstel ling, todat men haar vond en veilig te rugbracht naar het huis aan de rand van de duinen. Jaren gingen voorbij en toen het meis je groot was, stond ze op het Haarlem se station en keek vertederd naar het oude smalle huis, waaraan ze geen deel meer had. Voor het raam van het opkamertje stond een klein donker meisje, dat haar met grote gretige ogen vriendelijk aan keek. En een mo ment was het haar alsof ze het puffen weer hoorde van de zware locomotie ven en het waarschuwende langgerek te fluiten in de avond. De grenzen van de tijd begonnen te vervagen, een dui zeling beving haar. Toen reed de Parijse trein binnen, ze stapte werktuigelijk in. Het was de restauratiewagen. Ze zag haar oude huis en hief de hand op om te wuiven naar het kleine meisje. Maar het kind was verdwenen. Door de stoffige ruit keek ze in de donkere vermoeide ogen van een oude vrouw met sneeuwwit haar, voor wie de reis bijna ten einde was. Maria Schröder-Van Gogh dio en grammofoonindustrie bekend staat als „populaire klassieken". Het „Norwegi- scher Künstlerkarnaval" van Svendsen be vat de soort muziek die men graag op een mooie zomeravond door een harmoniekapql in een park hoort uitgevoerd. Vijfentwintig minuten „Symfonische dansen" van Grieg is begeleidingsmuziek bij een reclamefilm voor een „cruise" per salonboot- langs de Noorse fjorden (hoort u het salonorkest?) De Italiaanse serenade van Tsjaikofsky hoort meer thuis in de circustent dan in de concertzaal. Honni soit qui mal y pense. Zulke „lichtgewichf'-muzieken kunnen ook hun charme hebben. Maar dan moet de uit voering ervan met iets minder beminne lijke bedachtzaamheid en heel wat meer verve geleid worden dan gisteren in het door de NCRV uitgezonden studioconcert het geval was. Flegma kan een te waar deren eigenschap zijn, maar de semi-klas- sieke muze kan men er niet mee veroveren. Sas Bunge ADVERTENTIE 'n SCHUTTERSVELD PRODUCT 't è&ffó l/tuij In de VARA-radio-uitzending „Dit is uw leven" werd gisteravond de directeur van de n.v. Luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, voor de microfoon ge bracht. Tijdens deze uitzending heeft de heer C. Kolff, vice-president van de Fede ration aeronautique internationale mede gedeeld, dat het bestuur van deze federa tie bad besloten, de heer Dellaert te be giftigen met het Tissandier-diploma. De ze internationale onderscheiding wordt toegekend aan personen, die zich voor de ontwikkeling van de luchtvaart bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Verder maakte de burgemeester van de geboor teplaats van de heer Dellaert, de gemeen te Westdorpe in Zeeuws-Vlaanderen, be kend dat de gemeenteraad de heer Del laert had benoemd tot ereburger van Westdorpe. Een dokter uit Nieuw Weerdinge, die gisteravond nog een patiënt moest bezoe ken, parkeerde zijn auto langs het Weer- dingerkanaal: Zijn tienjarig zoontje en een twaalfjarig buurmeisje bleven in de auto wachten. Vermoedelijk hebben de kinderen de handrem losgezet, waardoor de auto be gon te rijden, recht op het kanaal af. Het meisje wist er nog uit te springen, maar de jongen ging met de auto het kanaal in. Hoewel het portier nog openstond, zonk de wagen niet, maar dreef naar de over zijde van het kanaal, waar de jongen op de wal wist te komen. Een kraanwagen heeft de auto later uit het water gehaald. (Van onze correspondent) Een zesjarig meisje was in Wateringen een tuinderij ingelopen en wilde niet weg gaan. De tuinder wond zich daar zo over op, dat hij het meisje beetgreep en in een langs zijn land lopende moddersloot wierp en wegliep. Het kind zag gelukkig kans op de kant te komen. De ouders deden aan gifte bij de politie, die proces-verbaal op maakte. Voorlopig, zo vernemen wij var het Pro duktschap voor Zuivel, zal de goedkope koelhuisboter niet uit de winkels verdwij nen. De handel heeft nog enkele duizenden tonnen in de koelhuizen opgeslagen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6