Vrolijke dictatuur in Napels is ten einde discaucs. ONZE NAMEN Vele verouderde namen zijn nog steeds in gebruik Watoetsïs komen SERIE RONDE STAND: ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 Erbij PAGINA TWEE Edel Dieren met tegenzin GESPREKKEN MET SURINAAMSE ACADEMICI REGLEMENT I N G E N I E U R S H O N O R A R I U M 3 4 6 2 4 3 2 7 5 9 10 8 4 8 5 1 5 3 7 11 TOTAAL AANTAL PUNTEN (VORIGE RONDEN) DE VORIGE keer maakten we kennis met enkele namen, die nog steeds de herinnering aan de strijdlust van onze verre voorvaderen levend houden. Het betrof afleidingen van germaanse persoonsnamen. Dit waren vrijwel al tijd aanduidingen, die met behulp van twee naamstammen gevormd werden. Zo kon men van de stammen gairu (speer) en hardu (sterk) de mansnamen Gerhard en Hartger maken, de laatste bestaat in de familienaam Hartgerink voort IN DE bovengenoemde voorbeelden is het duidelijk, dat de naamgever be doelde, dat de knaap een dappere strij der moest worden, die de speer met kracht hanteerde. Maar ook in die tijden dienden de namen al om de stamleden van elkaar te onderscheiden. Dit leidde er toe, dat men voortdurend nieuwe namen vormde en er dan niet op lette of de beide naamstammen wel in een logisch verband tot elkaar stonden. De aldus gevormde namen verloren alle zin, dit heeft stellig de verdwijning van de germaanse naamvorming in de hand ge werkt. Toch bestaan vele dozijnen van die oeroude namen nog steeds voort. Eén daarvan schuilt in de naam Alida De draagsters dienen een uitstekend figuur te bezitten: haar naam bevat de stammen athal (edel) en haidu (ge stalte). Adelheid was de meest voorko mende germaanse vrouwenaam en bleef tot ver in de middeleeuwen in ge bruik. Gaandeweg volgde een inkorting tot Aleid. Een verkleinvorm was later Aaltje, welke naam waarlijk niet al leen door de befaamde zuinige keuken meid gedragen werd. AALTJE bleef tot in de vorige eeuw een zeer populaire naam. Geleidelijk begon men de eenvoudige namen weer ietwat te verfraaien en zo werd Aaltje tot Alida, die in de wandeling met Alie aangesproken wordt. Maar nog steeds draagt zij een edele naam! Uiteraard kwam het begrip athal ook in jongens namen voor. Eén daarvan was Athal- berht (berth lichtend), die als Adel- bert en Albert voortleeft. We danken er de geslachtsnamen Alberts, Albertl, Albertsma, Aalberse, Albrecht, Al- brachts, Aalbregtse, Alberda en Alber- dingk aan. In combinatie met hardu leidde athal tot de mansnaam Athal- hart, die weer een gehele reeks doop- nemen opleverde: Adelaart, Adelaar, Aaldert, Allard, Allert, Edelhard. El- dert, Ellert en Adel. Deze bezorgden ons dan weer de familienamen Aalders, Aal- derink, Alders, Aldertsma, Aldrink, Aaldrink, Adeling, Elderinck en Elder- sen. Ook dieren speelden in de ger maanse naamgeving een grote rol, voor al de strijdlustige. Zo kunt u in de na men Bernhard, Berend, Barend, Bernulf, Berthold, Bartelt en Berwout een beer aantreffen. De adelaar (arin) prijkt nog steeds in de namen Arnold, Arnout, Arend en Aart. DAAR z(jn de geslachtsnamen Arnol- dussen, Arnoldi, Aernouts, Arentsma, Aartsma, Aarnink, Aernds, Arntz, Arnt- zenius, Aartsen en zelfs Van Aerssen van afgeleid. De wolf (vulfa) bezorgde ons de doopnaam Wolfgang (gang aanstormen) en de familienaam Wul- brands, Wilving, Wolfson en Swolfs. Een geliefde vogel was blijkbaar de raaf (hraban), die het tweede deel van vele mansnamen leverde. De edele zwaan (swana) leeft niet alleen in de gemoedelijke meisjesnaam Zwaantje, maar ook in de geslachtsnamen Swae- nen en Swaans voort. Dat de oude ger- manen de strijdvaardigheid waardeer den blijkt wel uit hun voorkeur voor het everzwijn (ebur). Deze felle vechter werd veelvuldig vernoemd, daar heb ben we de namen Everbert, Ewart, Evert en Everhard aan te danken. Van deze leverde de naam Evert de familie naam Evertsen op, gedragen door een geslacht van strijdlustige Zeeuwen, dat de anno 1601 te Vlissingen overleden Evert Heindricxssen tot stamvader had. Geslachtsnaam werd ook Everwijn, waarvan het laatste deel „vriend" be tekent. U vindt die oude vriend niet al leen in Gozewijn en Alewijn terug, maar ook in namen als Wijnbrands, Wijnald, Wijnalda, Wijnand, Wijninga, Wijnma, Wijma, Wijntjes en Winia. J. G. cle Boer van der Ley ■■■aaiiiaiMM ■■■■■■■■■■■■a Het ziet er naar uit- dat het rock-'n-roll- tijdperk zijn hoogtepunt gepasseerd is. Jeugdleiders hebben geconstateerd, dat de rage voor lange haren en wijde jakken in de grote steden zienderogen afneemt en dat vele jongelui deze vrijgevochten dracht alleen nog trouw blijven bij gebrek aan nieuwe nonconformistische idealen. Daarom nog gauw een plaatje van twee vertegenwoordigsters van het blijkbaar uitstervende rock-'n-rollras, dat hoe men ook over hen denken mag in elk geval kleur en afwisseling bracht in ons grauwe confectiepakkenwereldje. DE DUIZENDEN buitenlanders, die dit jaar ter gelegenheid van de Wereldten toonstelling in de Belgische hoofdstad worden verwacht, zullen daar op de grote markt van een ongewoon schouwspel kunnen genieten. Enkele honderden Wa- toetsi-krijgers, de twee meter lange elite- soldaten van de Mwami (koning) van het Belgische mandaatgebied Roeanda-Oe- roendi, die van prinselijken bloede zijn, zullen dan namelijk in dit fraaie decor der middeleeuwse gildehuizen op het doffe ritme van de grote koningstrommels hun oorlogsdansen uitvoeren. Deze adellijke dansers, wier hoofden getooid zijn met witte manen en die luipaardvellen om de '.endenen dragen, behoren tot het lichtge kleurde ras der Hamieten en hebben niets gemeen met de negerrassen van Afrika. Zij zijn gewend slechts voorstellingen te geven voor personen van vorstelijken bloede. HET laatst traden zij op voor Koning Boudewijn tijdens diens bezoek aan Congo en de mandaatgebieden en het heeft dan ook wat voeten in aarde gehad voor dat de dansers van dit trotse heersersvolk bereid waren in Brussel op te treden. Maandenlang heeft men onderhandelingen moeten voeren met de stamhoofden der Watoetsi-dansers, die tenslotte slechts met tegenzin geaccepteerd hebben met dansers van de echte negerbevolking van Roeanda- Oeroendi, de Bantoes, in dezelfde stad op te treden. De organisatoren zijn er ten slotte evenwel in geslaagd de dansers van beide stammen met elkaar te verzoenen en dezen zullen thans gedurende de wereld tentoonstelling in het gedempte licht van tientallen schijnwerpers hun beklemmen de en meeslepende krijgsdansen uitvoeren. hij het betaalde uit die speciale fondsen. Maarde aannemers rekenden extra hoge prijzen omdat er geen concurrentie was, de betaling lang op zich liet wachten en „Don Achille" zijn percenten vroeg. Vissen in troebel water „En een half miljoen lire voor elke speler, die morgen een „goal maakt". Dat waren de laatste woorden van „commandant" Achille Lauro bij zijn vertrek uit Napels naar Rome. Lauro was tot voor maanden burgemeester van Napels, de meest pittoreske burgervader, die een zo kleurrijke stad, zich maar wensen kan. Met het oog op de voorbereiding van zijn campagne voor de aanstaande parle mentsverkiezingen, waarin hij, als voorzitter van de door hem opgerichte Roya listische volkspartij, een groot aandeel heeft, had. hij het burgemeesterschap De regering heeft wel lang gewacht voor overgedragen aan zijn vriend Sansanelli, die^ eertijds kïachte^kSlmen'uR de TinkïeTóek en dus - werd er geen rekening mee gehouden. Nu is het voor de communisten gemakkelijk in troebel water te vissen. Zij kunnen er op wijzen, dat alles wat de minister van Binnenlandse Zaken zegt, drie, vier jaar geleden al in de Napolitaanse gemeente raad en in het parlement te Rome door communistische sprekers is gezegd. Maar, zo voegen zij er bij, toen dachten de christen-democraten in Lauro een bond genoot te hebben gevonden in hun strijd tegen de linkse oppositie en dus lieten zij oogluikend toe dat hij nog iets corrupter was dan hun eigen partijbonzen. Nu Lauro een macht blijkt te vertegenwoordigen en in geheel Zuid-Italië massa's eenvoudige zielen om zich heen weet te scharen, waar mee hij de strijd aanbindt, niet alleen tegen communisten en socialisten, maar ook tegen de christen-democraten, heeft de regering plotseling ontdekt, dat het ongun stige oordeel der linkse oppositie op feiten gebaseerd was. fascistische paitij is geweest. En nu heeft plotseling de regering ingegrepen. Voorzien van een door president Gronchi getekend mandaat verscheen er een regeringscommissaris in het Napolitaanse stadhuis, die burgemeester en wet houders uit hun ambt heeft ontzet en de gemeenteraad ontbonden. Met enige vertraging heeft het staaatsblad de reden tot dit ingrijpen bekend gemaakt, een lange geschiedenis van vrolijke financiën", uitgaven die als maar stijgen, vriendjespolitiek, corruptie, chaotische administratie. (Van onze correspondent in Rome) voor mijn auto te werpen". Hij vond het ook gewoon dat ieder, die onderstand Maar Lauro is in Napels, en in geheel vroeg, „zonder al die papieren rompslomp" Zuid-Italië, uiterst populair. Deze multi- wat kreeg. Zijn vijanden zeggen, dat er miljardair, die als kajuitjongen begon en maar een papier aan te pas kwam, en wel die zich nu als rijkste reder van geheel een waarop stond, dat de steun werd ver- Italië en dictator van Napels buiten en strekt door de royalistische volkspartij, boven de wet lijkt te voelen, werkt op de Hij zou dus met gemeentegelden propa- fantasie van de Napolitanen. De vraag, die ganda hebben gemaakt voor zijn partij, het publiek stelt, is dan ook niet de rede- Kwalijk wordt hem ook genomen, dat alle lijke vraag: „Heeft Lauro zich vergrepen wethouders en ook alle raadsleden, die tot aan de openbare kas en heeft hij misbruik zjjn partij behoorden, een auto ter beschik- gemaakt van de macht?". Neen, men king hadden en zoveel benzine voor ge- vraagt zich af: „Hoe zal Lauro reageren? meenterekening konden gebruiken als ze Wie zal het winnen?" T- ijiB-* - - Het is niet uitgesloten, dat het onver- In Napels lijkt de wilden, zonder controle. Een ander punt wacht krachtdadig optreden tegen Lauro meerderheid te hopen en te verwachten, van beschuldiging is de kwestie van de dat^Lauro winnen zal, zoal niet nu, dan waterleiding, die eerst aan een particuliere onderneming toebehoorde en enkele jaren geleden door de gemeente werd overgeno- bij de komende verkiezingen. Met geld gesmeten Wat wordt hem verweten? Teveel om op te sommen, maar samenvattend komt het hierop neer, dat hij in de zes jaar dat hij burgemeester van Napels is (in 1954 werd hij voor een tweede ambtsperiode herkozen met een overweldigende meer derheid van stemmen) niet alleen niets gedaan heeft om de zeer bedenkelijke financiële toestand van de gemeente te saneren, maar integendeel met geld heeft gesmeten, zonder zelfs maar een poging te doen ook de inkomsten op peil te brengen. Napels is een moeilijke stad om er orde te houden. Geen enkele Italiaan houdt van belasting betalen, de Napolitaan minder groot fortuin, dat hij dit geld voor zichzelf dan alle anderen. Daar de burgerlijke stand gebruikte; het diende veeleer voor de een warboel is, ontbreekt ook de mogelijk- rumoerige feesten en de eeuwigdurende heid belastingen behoorlijk te innen. Lauro carnavalsstemming, die Napels in ieder trok zich daar niets van aan en vond het geval tot een vrolijke stad maakten. De veel prettiger geld uit te geven. In 1953 „Madonna van Piedigrotta" werd tien sloot zijn begroting met een tekort van dagen lang gevierd met vele honderden negen miljard lire, die voor 1954 wees een erebogen en ongehoord rijke feestverlich- verschil aan tussen inkomsten en uitgaven ting van alle straten. „Het kostte geen men. Deskundigen stelden vast dat de waarde van de over te nemen installaties 450 miljoen bedroegen; Lauro liet er ander half miljard voor betalen. Aanbestedingen van openbare werken waren niet langer geheim en de werken werden niet toege wezen aan wie de beste condities stelde, maar aan vriendjes van de „commandant", op voorwaarde dat zij enkele percenten zouden storten op de bankrekening van Lauro. Het kostte geen cent Het is niet waarschijnlijk, gezien zijn ONZE DERBY is een enorm succes ge bleken. Honderden „renpaarden" zijn aan de start verschenen en de eerste ronde heeft een spannende strijd te zien gegeven, die ongetwijfeld in de volgende ronden zal worden voortgezet met een adembenemen de wedren naar de eerste plaats. Helaas heeft onze puzzel-jury ettelijke mededin gers moeten diskwalificeren, omdat zij op een of andere manier het reglement heb ben overtreden. Sommigen stuurden niet vier, doch vijf woorden in, anderen trok ken zich van het diagram niets aan en schreven vier woorden op een rijtje, nog Vervolg van pagina 1 zit veelal een historisch aspect en daarom is cultuur over het algemeen „de manier, waarop een volk zich rekenschap geeft van zijn verleden". In tegenstelling tot de jurist Kambel gaf de sociograaf Tjoe-Nye de creolisering in de Surinaamse samenleving wel een ze kere kans: „Menging van de in Suriname levende rassen zal op den duur wel dege lijk plaats hebben. Het sterke afro-azia- tische karakter van onze samenleving ver dwijnt. Een homogeen volk is bezig te ont staan. Dit leid ik af uit de onmiskenbare verwestelijking, die zich in de hele wereld aan het voltrekken is. In Suriname is ook dit het geval, dat het belemmerende ver schil tussen stad en platteland hoe langer hoe geringer wordt. Hiertoe dragen vooral de communicatiemiddelen bij". De taalkwestie in Suriname ziet de so ciograaf Tjoe-Nye inherent met de ko ninkrijksgedachte: „Zeker, in ons nationa lisme ligt de onuitroeibare tendens het Sranagtongo (de Surinaamse taal) van het etiket „minderwaardig" te verlossen, dat het Nederlandse kolonialisme van weleer haar toebedeelde, maar de Nederlandse taal zal toch haar waarde haar ge bruikswaarde blijven behouden. Qua gevoelswaarde komt de Surinaamse taal in ons nationale leven echter op de eerste plaats. De kosten, die het overschakelen op 'n andere taal, het meest voor de hand liggend het Spaans, meebrengt, zouden het experiment slechts nauwelijks lonen. Voor Suriname's buitenlandse betrek kingen is het ook gewenst een vreemde taal te gebruiken en waarom dan niet het Nederlands, waar wij al ruim drie eeuwen lang aan verknocht zijn?" Aldus de ziens wijze van de heer Tjoe-Nye. TENSLOTTE rondde de heer Tjoe-Nye zijn causerie af ja, we hadden in die twee uren tijds het gevoel als het ware in de collegebank naar hem te luisteren, wat geen wonder is, want hij is thans leraar aan een lyceum door kleurrijk te ver tellen wat hij tijdens zijn bijna tienjarig verblijf in Nederland voor zijn land heeft gedaan: „Ik ben door zowat heel Neder land getrokken met mijn Surinaams gezel schap om onze rijksgenoten op de man af kennis te laten maken met de Surinaamse levensstijl. Voor de Wereldomroep heb ik ook vele lezingen gehouden en ook mijn werk op de afdeling Algemene Voorlich ting van het Instituut voor de Tropen te Amsterdam heeft veel tot de kennis van het Nederlandse volk over Suriname bij gedragen. Dit werk heb ik steeds als een eretaak opgevat, omdat ik van mening ben, dat het gevoel voor elkaar nog zijn juiste proporties moet vinden". weer anderen telden hun punten verkeerd op, sommigen berekenden hun puntenaan- tal op volkomen onjuiste manier, enkelen stuurden hun oplossing in een enveloppe, ofschoon uitdrukkelijk een briefkaart is voorgeschreven. En ook werden deelne mers gesignaleerd, die, ongebruikelijke en onbestaande samenvoegingen fabriceerden, welke in geen enkel woordenboek voorko men. De behaalde puntenaantallen liepen ver uiteen, met name bewogen zij zich tussen ongeveer 100 en 270. Dit laatste aantal was het hoogst behaalde, nadat hogere door het vervallen van afgekeurde woorden waren teruggevallen naar de achterhoede. De score van 270 punten staat dus aan de kop na de eerste ronde van serie A. Deze pun ten werden behaald met de volgende woor den: Filmflits, liftsters, filmtrust en turf- trust. Over het woord „turftrust" is in de jury enige discussie geweest, doch het werd tenslotte geaccepteerd onder het mo tief, dat het woordenboek bij het woord trust de mogelijkheid van samenstellingen met andere grondstoffen openlaat door en kele voorbeelden te noemen en daar „en zovoort" bij te voegen. Men kan zich voor stellen, dat de exploitatie van turfvelden bijwijze van trust gebeurt, evenals dat bij olie en andere mineralen het geval kan zijn. Deelnemers aan de tweede ronde wordt dringend verzocht, hun puntenaantal van de eerste ronde onderaan het diagram mede te vermelden. Er blijft spanning volop, aangezien num mer 270 dicht op de hielen wordt gezeten door 269, 268 enzovoort. Een puntenver- schil van tien, desnoods twintig of vijfen twintig, behoeft niet te ontmoedigen, aan gezien er ruime kans is op inhalen. Voort gaan de paarden van serie A, nu de tweede ronde in. Wie de eerste keer niet veel suc ces had, begint opgewekt mee te doen aan Serie B, die vandaag begint. Er is alle kans, iedere week opnieuw! In de eerste ronde van serie A werden onder meer de volgende woorden door de jury afgekeurd: FlirtfiLm, filmflirt, stuf- stift, flirtster, fuifsters, turfsleuf, fluitlust, flirtstel, fruittest, fruitfilm, feestlust, flirt- lust, frutslurf, trefflits, fusttrust, flitsfilm, liftsleuf, fuifflits. De uitspraak van de jury is bindend. Er kan over deze puzzel niet gediscussieerd of gecorrespondeerd worden. van bijna dertien miljard; in 1955 werden het vijftien miljard en na zijn triomfante lijke herverkiezing begon het pas goed: voor 1956 gaf hij 21 miljard meer uit dan hij ontving en alle vermaningen ten spijt kwam hij in 1957 met een begroting die 33 miljard deficit aanwijst. Officieel heeft de stad nu 160 miljard lire schuld. Zonder papieren rompslomp De ware toestand moet nog blijken, want de ondernemingen en leveranciers, die niet betaald zijn, moeten hun rekeningen nog voorleggen. Het gemeentepersoneel, dat in een paar jaar tijds werd verdubbeld, heeft ook nog heel wat achterstallig loon te vergen. Had het nog een paar weken ge duurd dan zou Napels zonder openbare vervoermiddelen zijn gebleven. Lauro vond het vanzelfsprekend steeds meer personeel „te benoemen" om wat werk lozen van de straat te halen, die anders dreigen zelfmoord te plegen door zich cent", zegt Lauro, hetgeen wil zeggen dat verklaard moet worden als onderdeel van de verkiezingscampagne. Of de christen democraten er de voordelen van zullen genieten is allerminst zeker. De communis ten hebben een uitgekozen gelegenheid gekregen tegelijkertijd èn Lauro met zijn royalistische vrienden èn de christen democraten aan te vallen. Lauro zelf is handig genoeg zich geen enkel voordeel te laten ontgaan van de marteiaarsrol, die hij nu kan spelen. Het zou ons niet verwon deren, wanneer zijn populariteit onder de massa die tenslotte toch niet betaalt, om de eenvoudige reden, dat zij niets be zit nog zou toenemen. Een soort clown als regeerder is wel zo aardig als een saaie groep bureaucraten. De „koning van Napels" heeft zijn verbitterde strijd tegen de regering naar de hoofdstad overgebracht en is daarbij bijna gesneuveld niet geveld door de rege ringstroepen, doch op een haar na omge komen in een auto-ongeluk onderweg. Doch Lauro, wiens auto tijdens de tocht van Napels naar Rome uit de bocht vloog en over de kop ging, stapte ongedeerd uit door een portierraam. Strijdlustig kwam hij in de hoofdstad aan. In onze wekelijkse grammofoonplatenrubriek wordt ditkeer de recente opname besproken van de balletmuziek ,,Le Baiser de la Fee" (De kus van de fee) door Igor Strawinsky, uitgevoerd door het Cleveland Orchestra onder leiding van de componist, in omloop gebracht door Philips onder nummer A 01306 L. 1. De wedstrijd bestaat uit vier ronden per serie. Iedere week begint een nieuwe serie. 2. Uit de letters van het gegeven woord dienen nieuwe woorden van negen of minder letters te worden samengesteld, waarbij zelfstandige delen van het gegeven woord niet ongewijzigd mogen worden gebruikt. 3 Men mag de letters van het gegeven woord in willekeurig aantal gebruiken. 4. Het aantal punten voor ieder gevonden woord, ontstaande uit de samentelling van de pun- tenwaarde der letters, moet achter ieder woord worden ingevuld, evenals het totaal aantal pun ten der vier gevonden woorden gezamenlijk. 5. Geldig zijn: Nederlandse woorden of samen stellingen en gangbare woorden of samenstel lingen van buitenlandse oorsprong, voor zover zij voorkomen in Van Dale's Groot Woorden boek nieuwe spelling. Niet geldig zijn: voor namen, familienamen, aardrijkskundige namen, merknamen, Latijnse vormen, afkortingen. De ij is één letter en mag ook als y worden ge bruikt. De ei geldt voor twee letters. 6. Inzendingen per briefkaart met duidelijke in vulling in blokletters en aanduiding van serie en ronde voor dinsdagavond 24 uur aan een van onze bureaus: Haarlem, Grote Houtstraat 93 of Soendaplein, IJmuiden: Lange Nieuw- straat 427. Elke ronde moet iedere week wor den ingezonden, dus niet worden opgespaard tot vier van een gehele serie. 7. De premie van de winnaar wordt berekend „LE BAISER DE LA FéE" is een van de minder bekende balletmuzie- ken van Strawinsky, geschreven in 1928. Ida Rubinstein gaf er in dat jaar met haar gezelschap de eerste opvoe ring van, die door de componist zelf geleid werd. Het gegeven, vrij naar een sprookje van Andersen (De sneeuw koningin) behelst de geschiedenis van een jongeman die als kind met zijn moe der tijdens een storm door feeën over vallen wordt en geroofd. De koningin der feeën kust hem. Voorbijkomende boeren vinden het achtergelaten kind en besluiten het in hun dorp groot te brengen. In het tweede bedrijf ver schijnt tijdens een dorpskermis de Fee, vermomd als zigeunerin, aan de inmid dels opgegroeide jongeman. Zij voor spelt hem de toekomst en weet hem steeds meer in haar ban te brengen, hetgeen hij zich echter niet bewust is. Hij vraagt haar dat zij hem naar zijn verloofde geleidt. Deze ontmoeting speelt zich in het derde bedrijf af, waar in aan het slot de verloofde het ver trek verlaat om haar bruidssluier te halen. Kort daarop verschijnt de Fee, gehuld in de sluier, zodat de jongeman haar voor zijn verloofde houdt. Zij slaat de sluier terug en de jongeman beseft verbijsterd zijn vergissing. De Fee weet hem thans echter definitief in de macht van haar bovennatuurlijke bekoring te krijgen en neemt hem mee naar onaardse regionen waar zij hem naar het aantal punten oat hi; heeft verzameld bij de tonen van een wiegelied opnieuw over vier ronden van de betreffende serie. Hi.i ontvangt één gulden per twintig verzamelde eon Kus zal geven, punten. Dit gegeven, opzettelijk geheel gehouden in de trant van het romantische ballet, is voor de compo nist aanleiding geworden tot een hom mage aan Tsjaikofsky, een door hem zeer vereerde meester. In de „Kroniek van mijn leven" schrijft Strawinsky hierover onder meer: „Daar ik mij ten De opgave. Hier volgt de opgave voor deze week: doel stelde een eerbetoon te brengen serie a, ronde 2 serie b. ronde l aan het werk van Tsjaikofsky, leek dit 8. Men kan aan iedere nieuwe serie meedoen, ook al is men deelnemer aan de lopende series. Men moet echter voor iedere ronde van iedere serie een afzonderlijk diagram invullen en dui delijk aangeven, voor welke ronde en welke serie het betreffende diagram gelden moet. Men kan desgewenst inzenden op nagetekende diagrammen. gegeven mij bijzonder geschikt bij wij- j| ze van allegorie, daar de Muze evenzo e Tsjaikofsky getekend had met haar noodlottige kus en deze magische aan- raking zich kenbaar gemaakt heeft in iedere schepping van deze grote kunste- naar." De wijze waarop Strawinsky de persoonlijkheid van zijn romantische e voorganger in zich opgenomen heeft en diens muziek in zich heeft laten door- werken, is het meest fascinerende as- e peet van dit werk. Men vindt hier geen Ej parafrase, evenmin parodie, maar een assimilatie van een zeer geprononceer- e de muzikale stijl door een componist jj§ wiens artistieke ambities men wellicht voor diametraal tegenovergesteld zou houden. Strawinsky heeft hierbij ge- bruik gemaakt van fragmenten uit pia- nostukken en liederen van Tsjaikofsky, e onder andere de Humoreske voor pia- e no en het bekende lied „Nur wer die 5 Sehnsucht kennt". De wijze waarop e Strawinsky het muzikale gegeven van e Tsjaikofsky omwerkt van een melodie met eenvoudige akkoordbegeleiding tot een soort opera-aria zonder woorden is een voortreffelijk voorbeeld van de metamorfose, die hij zijn illuster voor- beeld doet ondergaan zonder dat men een moment het gevoel krijgt de mees- ter der Slavische nostalgie in een lach- spiegel te zien. Integendeel, door de e scheppende impuls die het werk stuwt is er in melodievorming, instrumenta- tie, harmonie en formele opzet die voortdurende wisselwerking tussen de j= beide muzikale krachten, die dit tot een bijzonder boeiend geheel maakt voor iedereen, die zich voelt aangetrokken tot de muziek van déze en niet afgesto- ten door die van een verleden tijd. De uitvoering staat, zoals men kan e verwachten van een eersterangs en- semble als het Cleveland Orchestra, op zeer hoog niveau. Sas Bun ge Ronde Serie 1 2 3 4 AAN DE KOP A 270 B. WESTERWAL, VELSEN B C D

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 16