Bemoedigende cijfers van de handelsbalans Panda en de wijze Meester Effecten -en Geldmarkt TRAITAL 3 Weer lichte vorst Bedenkelijk serum als „koopkracht injecties" niet gewenst fames'} fr1e,huic,? Wereldnieuws ^Loclx ié Uet zo ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 2 Drastische maatregelen tegen inflatie bepleit Rapport van de drie wijzen aan Britse regering Devaluatie peseta? Iets lagere winst bij de Holland-Amerikalijn Iets lagere winst bij General Motors Nieuwe militaire orders BRILLEN Roos verdwijnt met anti-roos Vraag TRAITAL 8 Felle aanvallen van Britse vakbonden op rapport der „drie wijzen" Ontslagen bij n.v. Coq DAF verdubbelt produktie van nieuwe personenauto Europese federatie van margarinefabrikanten Amerika en de Europese autoproduktie NRG: 8 pet dividend Sahara-zee J Het is thans weer de tijd dat de verslagen van de ondernemingen over het afgelopen jaar in versneld tempo binnenkomen. Doorgaans kwam dit aan de beurshandel ten goede, omdat men zich na een periode van onzekerheid, weer op grond van re cente gegevens een oordeel over de posi tie en de vooruitzichten van de onderne mingen kon vormen. Ditmaal is zulks he laas niet het geval. Veeleer ziet men nu het verschijnsel dat de jaarverslagen slechts weinig invloed op de aandelen markt uitoefenen. De verklaring hiervoor ligt in het feit dat de resultaten van de meeste bedrijven in het jaar 1957 welis waar nog bevredigend zijn geweest en in sommige gevallen (Kon. Ned. Stoomboot, Spanjaard, bierbrouwerijen) die van het voorgaande jaar zelfs overtreffen, maar toch geen aanwijzing vormen voor wat men in het lopende jaar mag verwachten. De conjunctuurkentering is bij de meeste ondernemingen pas in het vierde kwartaal van 1957 in de financiële uitkomsten tot uitdrukking gekomen en daar de neergang nog altijd niet tot staan is gekomen, kan een opinievorming op basis van de cijfers over 1957 gemakkelijk tol teleurstelling leiden. Vandaar de grote voorzichtigheid waarmee in de financiële vakpers ver slagen worden besproken en adviezen over aandelen worden gegeven. Een conjunctuurteruggang heeft, even als een conjunctuuropgang, de eigenschap zich als een olievlek over een steeds gro ter wordend terrein uit te breiden, omdat het ene bedrijf in zijn ontwikkeling van he andere afhankelijk is. Die afhankelijkheid is tot op zekere hoogte internationaal, zo dat ook de nog altijd teleurstellende con junctuurontwikkelingen in de V.S. en Bel gië factoren zijn, die op de Amsterdamse beurs een deprimerende invloed hebben. Met name in de V. S. doen zich nog telkens nieuwe verschijnselen van economische depressie voor. De staalindustrie heeft de produktie tot weinig meer dan 50 pet. moe ten inkrimpen, de verwachte opleving in de automobielindustrie is tot dusver uitge bleven en in de verschillende distrikten is reeds een bezineoorlog ontstaan, welke bij voorbeeld in New England de bezineprijs van 30 dollarcent tot 19'/2 dollarcent heeft doen dalen. Voor de Nederlandse automo bilisten om van te watertanden! Nog altijd blijft men van mening, dat de economische terugslag van korte duur zal zijn, maar het tijdstip waarop het herstel zal intreden, wordt in de prognoses reeds van het midden naar het einde van dit jaar verschoven. De verkorte werkweken in aanmerking genomen, is thans ca. 8 pet. van de beschikbare werkkrachten in de V. S. werkloos en dat op de New Yorkse beurs een koersdaling van enige omvang tot dusverre uitbleef, zal voornamelijk moeten worden toegeschreven aan de ver wachting, dat de Amerikaanse regering haar maatregelen tot stimulering van het bedrijfsleven zal bespoedigen. Eisenho wer en zijn adviseurs zijn met deze zaak danig verlegen, omdat zij aan de éne kant de Republikeinse machtspositie willen be houden, aan de andere kant voor een nieu we inflatiegolf bevreesd zijn. Dit alles wijst er wel op dat de toestand van onze kerheid vooreerst nog zal aanhouden. Koopvaardy en scheepsbouw Het ligt voor de hand, dat de verminder de handelsbeweging ook op de internatio nale scheepvaart meer en meer haar stem pel drukt. Zo is de opgelegde tonnage van de Britse koopvaardijvlooot tot een om vang gestegen, die groter is dan in meer dan 20 jaar is voorgekomen. Het aantal op gelegde schepen in de internationale tank vaart is tot 166 gestegen met een tonnage van 1.3 miljoen, waarvan meer dan de LONDEN (Reuter) De raad der „drie wijzen," die in augustus door de Engelse regering werd gevormd om haar te advi seren over inflatievraagstukken, heeft zijn eerste rapport uitgebracht. Daarin wordt de hoop geuit, dat eventuele nieuwe loons verhogingen aanzienlijk lager zullen zijn dan het gemiddelde der laatste jaren. Het doel moet volgens de raad niet zijn, de in flatie te matigen, maar haar tot staan te brengen. De raad is van mening, dat de maatre gelen, die door de regering in september van het vorige jaar werden genomen vooral de verhoging van het disconto gerechtvaardigd waren en al eerder geno men hadden moeten worden. Onder de tegenwoordige omstandigheden wil de raad geen controle op investeringen aan bevelen, evenmin als prijscontrole, subsi dies of wetgevende maatregelen tot be perking van dividenduitkeringen, noch in trekking van de huurwet van verleden jaar die een eind maakte aan de huurprijsbe- heersing. Het rapport zal volgens Reuter waar schijnlijk de vastbeslotenheid van de rege ring versterken om krachtige maatrege len tegen inflatie te blijven nemen, ook wanneer zij daardoor het risico van con flicten met de vakbeweging zou lopen. MADRID (UP) Economische deskun digen in Madrid houden zich bezig met de vraag, of de wijziging in de koersverhou- ding peseta-dollar, die onlangs intrad voor de Amerikaanse militairen er. diplomaten in Spanje, misschien een aanduiding vormt voor een devaluatie van de peseta. Offi ciële Spaanse kringen willen dit bevesti gen noch ontkennen. De officiële binnen landse koers is nog steeds 42 peseta's te gen een dollar. Amerikanen konden tot be gin deze maand, evenals andere buiten landers 46 peseta's voor hun dollar krij gen, maar thans wordt de vrije markt- koers van Genève gevolgd. De koers is nu al eens gestegen tot 57. De officiële reden voor de wijziging was het tegengaan van de zwarte handel in dollars en peseta's. helft op de grote oliemijen betrekking heeft. Voor de scheepvaart is het een ge luk dat met de oliemijen merendeels charterovereenkomsten op lange termijn en voor een vaste prijs zijn afgesloten, zoals in het algemeen bij de lijnrederijen gebruikelijk is, zodat deze lang niet zo zwaar worden getroffen als de wilde vaart. Hoezeer deze laatste onder de huidige depressie te lijden heeft, blijkt wel uit de verdere daling van het indexcijfer voor de vrachtenmarkt, dat in december 1956 nog 189.4 bedroeg, in december 1957 reeds tot 71.6 gedaald was en in januari zelfs tot 64.9 terugliep. Dat de1 resultaten van 1957 geen betekenis hebben voor die van 1958 spreekt voor deze ondernemingen dus wel in zeer sterke mate. En tot op zekere hoog te geldt dit ook voor de scheepsbouwondcr- nemingen, waarvan de meeste het afgelo pen jaar met een flinke orderportefeuille konden afsluiten, maar die thans hun op drachten sterk zien verminderen zelfs moeten zij hier en daar reeds verstrekte, maar thans geroyeerde orders geheel door halen. Gelukkig kunnen de Nederlandse scheepsbouwondernemingen op dit punt wel tegen een stootje. Bij „De Schelde" had men einde 1957 nog voor 31/* jaar aan opdrachten in petto. Maar als symptomen van de huidige depressie dragen de genoemde verschijnselen uiteraard er niet toe bij in de aandelenmarkt een betere stemming in het leven te roepen. De beleg gers blijven daarom vooreerst aan obliga ties de voorkeur geven, niet alleen omdat het rendement hiervan thans bevredigend is, maar ook omdat voor een waardever mindering van het geld voorshands weinig gevaar bestaat. Lichtpunt in de duisternis Bij al deze misère is het een lichtpunt dat de cijfers van de Nederlandse handel over januari op een verdere verbetering van de handels-en betalingsbalans wijzen. Terwijl de export slechts 20.- miljoen la- ger was dan in januari 1957, is de import met niet minder dan 266 miljoen terug gegaan, zodat het importsaldo slechts 182 miljoen heeft bedragen tegen 428 miljoen in januari van het voorgaande jaar. In overeenstemming hiermee en ook in verband met de transacties tussen de Nederlandse Bank en de Koninklijke, is de goud-en deviezenvoorraad in de week, ge ëindigd 17 februari met f. 36,0 miljoen ge stegen, waardoor deze thans f. IV2 miljard groter is dan begin september 1956. Ook de schatkist is weer wat ruimer bij kas en de geld- en kapitaalmarkt geven dan ook nog steeds van een verruiming blijk, hetgeen, uiteraard aan de obligatiemarkt ten goede komt. De ruimere kapitaalmarkt is dan ook ze ker geen bewijs voor een grotere kapi taalvorming in ons land, maar meer een gevolg van verminderde investeringen bij de ondernemingen en bij de overheid, wel ke laatste thans echter door de uitvoering van „aanvullende werken" haar eigen be stedingsbeperking doorkruist. Geen remedie Het is niet te hopen dat de Nederland se regering gehoor geeft aan de suggestie van de heer Vermeer om door „koop krachtinspuiting" de werkloosheid te be strijden en het serum voor deze injectie aan de vermogens en de grote inkomens te ontlenen. Terwijl men in Duitsland tot belastingverlaging overgaat en deze ook in de V.S. op het program staat, zou de therapie van de heer Vermeer een paar- demiddel zijn, dat onze positie op de wereldmarkt verder zou verzwakken. Als en de bestedingsbeperking (terecht)- noodzakelijk acht voor het herstel van de Nederlandse betalingsbalans, zal men de bestedingen niet met kunstmatige midde len moeten stimuleren. Met dat al blijft de onzekerheid voort duren. Zelfs vooraanstaande figuren op financieel en economisch gebied wagen zich niet aan een positief oordeel. Zo oor deelde prof. Verrijn Stuart op de jaarver gadering van de Amsterdamse Bank dat in de komende jaren een zekere verlaging van de rentevoet niet tot de onmogelijk heden behoort, maar dat op lange termijn rekening dient te worden gehouden met een hogere rente dan het historisch niveau, doordat de spaarcapaciteit zich niet snel genoeg aan de vraag naar kapitaal aan kan passen. Hier ligt inderdaad een van de ergste knelpunten in onze nationale economie. De netto resultaten van de Holland-Ame rikalijn zijn in 1957 iets ten achter geble ven bij die over 1956. Niet alleen moest een groot bedrag aan belastingen over de winst van 1957 onder „diverse schulden" worden gereserveerd, maar tevens moest de reserve voor „uitgestelde" belastingen worden verhoogd. De bruto winst bedroeg 34,6 miljoen (vorig jaar 38,1 miljoen). De afschrijvingen vergden 7,3 miljoen. Op deelnemingen werd afgeschreven 933.553. Ten laste van de winst werd 24,2 miljoen toegevoegd aan de rekening „reserve nieuwbouw vloot." De netto winst beloopt 7,4 miljoen 8 miljoen). Voor gesteld wordt tien percent dividend in con tanten (v. j. 12 percent waarvan 10 per cent in aandelen). Het kapitaal werd ver hoogd met 60 miljoen tot 66 miljoen. Het verslag zegt voorts dat 1958 niet on verdeeld gunstig inzette. Het vrachtenpeil is laag, doch het ladingaanbod blijft vrij wel constant. Dal op een aantal gunstige jaren een terugslag moest volgen is van zelfsprekend. Helaas wordt dit nog steeds niet „overal" begrepen: de Nederlandse scheepvaart wordt fiscaal ongunstiger be handeld dan in andere, met ons concurre rende landen. De vloot van 33 schepen met een aan schaffingswaarde van 303,8 miljoen staat te boek voor 55,3 miljoen. De kostprijs van de schepen in aanbouw wordt geschat op 40,5 miljoen. Het bestuur van het fonds heeft besloten 3,4 miljoen van het pensioenfonds te beleggen in grote blok ken woningen om deze beschikbaar te kun nen stellen aan het personeel. NEW YORK (UP) General Motors heeft in 1957 een nettowinst gemaakt van 843,6 miljoen dollar tegen 847,4 miljoen in 1956. Per aandeel komt dit neer op 2,99 dollar (v.j. 3,02 dollar). Er is een nieuwe opgave verstrekt van contracten die door de ministeries van Oorlog en Marine zijn gesloten met Ne derlandse ondernemingen. Zij hebben een gezamenlijke waarde van ruim zes mil joen gulden en betreffen onder meer op drachten aan diverse firma's voor het een jarig onderhoud van verschillende mili taire gebouwen, werken en terreinen, als mede het eenjarig onderhoud van de gras matten, beplantingen en terreinen van verschillende vliegvelden. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT-9Z- HAARLEM TELEFOON 1.2 7 26 ADVERTENTIE Traital 3 bevat het pas-ontdekte apellum met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering kan zeer tevreden zijn over het rapport van de „drie wijze mannen" over lonen en prijzen, maar de voorstellen, die in dit rapport vervat zijn worden door de vakbeweging als de groot ste tot nu toe gedane uitdaging beschouwd. Het rapport immers, spreekt zich onom wonden uit voor een zekere mate van werk loosheid, tegen massale loonsverhogingen, voor onbeperkte winsten of dividenden, te gen beleggingscontrole en voor de zo ge hate huurwet. De vakbonden, die reeds eerder geweigerd hadden, met de commis sie samen te werken, zullen ongetwijfeld tegen de conclusies in het geweer komen. De spanning is thans uitermate toegeno men, aangezien de looneisen van het Lon- dense buspersoneel maandag voor het hof van arbitrage komen, dat waarschijnlijk door het rapport zal worden beïnvloed. De regering zal al haar tact nodig hebben om de vakbonden, welke gedurende het afgelopen jaar grote zelfbeheersing heb ben getoond, in bedwang te houden en sta kingen te voorkomen. De president van de machtige verenig de vakbond van metaalbewerkers noem de vrijdag de opmerkingen in het rapport over de werkloosheid „volslagen ouder wets" en het rapport zelf „een uiting van de filosofie van de wanhoop." Wat de waarschuwing tegen loonsverhogingen be treft merkte deze vakbondleider op, dat de gedachten der wijze mannen geheel af wijken van hetgeen in de afgelopen twin tig jaar aan de bevolking als economische wijsheden werd voorgehouden. Ook uit andere vakverenigingen komen felle aan vallen op het rapport. Naar wij vernemen, is bij de fabriek van hoogspanningsschakelmateriaal n.v. Coq in Utrecht aan ongeveer zestig van de vijfhonderd personeelsleden ontslag aangezegd. Als reden van het ontslag wordt be stedingsbeperking genoemd. Een aantal van de ontslagenen heeft bij het gewes telijk arbeidsbureau bezwaar gemaakt tegen het ontslag. In de afgelopen nacht passeerde een sto ring met regen en natte sneeuw ons land. Erachter stroomde met noordelijke winden koude lucht binnen, waarin flinke opkla ringen voorkomen. Door de uitstraling daalde de temperatuur vanmorgen in een groot deel van het land tot beneden het vriespunt. Nederland bevindt zich aan de rand van een groot koudegebied, waarin vooral in Scandinavië strenge vorst voor komt. In een groot deel van Zweden vroor het vannacht meer dan 20 graden, in Dene marken plaatselijk meer dan 10 graden. De voorste begrenzing van zachtere lucht ligt vrijwel stationair over West-Engeland. Luchtdrukstijgingen in onze omgeving en Scandinavië en dalingen ten westen van Ierland houden de grens van de zachte lucht morgen nog ten westen van ons land. In de komende nacht zal op de meeste plaatsen lichte vorst voorkomen. Morgen kan een storing uit Ierland de bewolking doen toenemen, waai-bij de neerslagkansen voornamelijk in het zuidwesten van het land weer gi'oter worden. WEERRAPPORTEN Zondag 23 februari Zon op 7.41 uur, onder 18.07 uur. Maan op 9.08 uur, onder 23.32 uur. Maanstanden 26 febr. 21.51 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 23 februari Hoog water 6.30 en 18.42 uur. Laag water 2.09 en 14.28 uur. Maandag 24 februari Hoog water 7.04 en 19.19 uur. Laag water 2.36 en 14.58 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- w en binnenland, heden S •3s morgen 7 uur. Neerslag: cS ÖS laatste 24 uur V it S aS Helsinki sneeuw n 13 0,1 Stockholm sneeuw n -8 1 Oslo sneeuw nno -8 0,5 Kopenhagen onbewolkt nno -6 0 Aberdeen onbewolkt nw 1 4 Londen geheel bew. nno 3 2 Amsterdam onbewolkt nw -1 2 Brussel half bew. nnw 1 15 Luxembux-g half bew. nnw -0 6 Parijs regen ■nw 4 3 Bordeaux regen nw 7 2 Grenoble regen windst. 3 Nice half bew. n 4 0 Berlijn zwaar bew. nnw -2 2 Frankfort licht bew. ono 0 8 München regen wzw 3 12 Zürich regen wzw 3 Genève regen zzw 3 17 Locarno zwaar bew. O 1 Wenen sneeuw zo -1 4 Innsbruck regen nw 2 10 Rome regen z 8 3 Ajaccio regen nw 12 0,1 Madrid onbewolkt n 0 0 Mallorca onbewolkt windst. 0 4 Algiers onbewolkt windst. 3 0 Den Helder hagelbui nnw 2 3 Ypenburg licht bew. nnw 2 7 Vlissingen licht bew. nw 0 7 Eelde licht bew. windst. -2 4 De Bilt onbewolkt nw -1 2 Twente onbewolkt wnw -2 0,6 Eindhoven half bew. nnw -0 3 Vlv. Z.-Limb zwaar bew. nnw -0 7 70. Hel had Joris zeer gegriefd, dat het magische kistje een heel andere indruk van zijn eerlijkheid had, dan hijzelf en het vertikte om voor hem juwelen te pro duceren. Enigszins verslagen plaatste hij het tussen de lege schalen en borden op tafel en sloop daarna geruisloos naar de uitgang van het restaurant. „Hè, Joris!", sprak Panda verontrust. „Je moet nog betalen! Waarmee wil je dat doen?" „Stil, Panda!", siste Joris. „Je mag in een eet gelegenheid niet zo roepen, dat is zeer onwellevend - eh, betalen, zeg je? Grrr Dat laat ik aan dat bedrieglijke kistje over! Kom mee!" En met haastige tred verliet hij de eetzaal om bijna tegen de ober op te botsen,, die daarbuiten bered derend rondslofte. „Gaat u al weg, me neer?", vroeg de bediende tobberig. „M- maar heeft u - ik bedoelde rekening u „Hm! O, ja de r-rekening!"ant woordde Joris ietwat onzeker. „Hm, ik heb de betaling op tafel achtergelaten, ja. In een kistje inclusief, om zo te zeggen Hm, hoewel... een exclusief kistje...!" Hij wilde hoofdschuddend doorlopen, maar de ober legde vertrouwelijk een hand op zijn arm. „Ach, u bent tenminste eerlijk!", sprak hij dankbaar. „Maar gelooft u wel, dat er soms lieden zijn, die weggaan zon der te betalen? Hoe is het mogelijk, zult u zeggen! Dat zoiets bestaat, nietwaar? En dan moet ik me wekenlang uitsloven om dat geld aan te vullen uit mijn eigen zak „Ja, ja eh!", antwoordde Joris, een schichtige blik om zich heen werpend, „hoe is het mogelijk, dat zoiets bestaat! Wat zijn sommige lieden toch oneerlijk Dr. H. W. van Doorne heeft vrijdag avond tijdens een ontvangst in Amster dam medegedeeld, dat er zoveel aanvra gen voor de nieuwe personenauto „D.A.F. 600" zijn binnengekomen, dat hij en zijn broer W. A. V. van Doorne besloten heb ben het opgestelde produktieplan te ver dubbelen. Zoals bekend is had men oorspronkelijk in 1960 25.000 van deze D.A.F.-auto's per jaar willen produceren. Dit zal nu opge voerd worden tot minstens 50.000 stuks. „En zelfs daarmee zullen we nog niet aan de aanvraag kunnen voldoen", aldus dr. Van Doorne. „Reeds nu zijn op de R.A.I.-tentoonstelling 3.000 bestellingen op onze nieuwe auto opgegeven, waaronder telegrafische en schriftelijke uit alle de len van de wereld. Buitenlandse vertegen woordigers hebben ons dusdanige serieuze voorstellen gedaan, dat wij zelfs met een produktie van 100.000 wagens per jaar niet zouden toekomen". Dr. Van Doorne constateex-de met trots, dat „zelfs in de Verenigde Staten grote belangstelling voor de D.A.F. 600 wordl getoond". Voorts zeide hij, dat de D.A.F. uit 42 lan den aanvragen voor een agentschap heeft gekregen en dat in Nederland zich 600 handelaren bereid hebben vex-klaard de nieuwe auto te gaan verkopen. „Wij hebben niet durvên dromen zo'n succes te hebben", zei dr. Van Doorne. „In Nederland is nog nooit een nationaal produkt met een dex-gelijk enthousiasme onthaald. Als straks de Europese gemeen schap werkelijkheid wordt, zal ons land ook iets op het gebied van de industrie moeten tonen en wij zijn dankbaar, daar toe een steentje te mogen bijdragen". De heer E. J. Muller, voorzitter van de vereniging „Nederlands Fabrikaat" reikte vervolgens aan de gebi'oeders Van Doorne de erepenning in goud van deze vex-eni- ging uit, welke penning is ingesteld om verdienstelijke leden te eren. Medio api-il zal in Scheveningen een in ternationale confei-entie worden gehouden van margarinefabrikanten uit verschillen de Europese landen. Men wil bij die ge legenheid een internationale fedex-atie op richten, die een nauwere samenwerking in de mai-garine-industrie zal nastx-even. Aan de conferentie zullen deelnemen ver tegenwoordigers van de margarine-indus trie uit België, Denemarken, Duitsland. Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwegen. Oostenrijk, Portugal, het Verenigd Ko ninkrijk, Zweden en Zwitserland. NEW YORK (Reutex-) In een artikel in het tijdschrift „Business Week" wordt opgemerkt, dat de Europese autofabrikan ten mogelijk tegen 1975 acht miljoen auto mobielen per jaar zullen producei-en. Tevens wordt er op gewezen, dat dit ovex-- eenkomt met de maximumpx-oduktiecapaci- teit van het Amerikaanse centrum der autoproduktie, Detroit. Het tijdschrift wijst er verder op, dat de Europese gemeen schappelijke markt de Amerikaanse fabri kanten „de beste kansen sedert dertig jaar" biedt. Dix-ectie en commissax-issen van de Nieuwe Rotterdamse Courant n.v. hebben besloten de algemene vergadering van aandeelhouders het voorstel te doen, het dividend over 1957 vast te stellen op acht percent (onveranderd). ADVERTENTIE - oabyderm-zeep Overgedragen. Het Oostberlijnse vliegveld Schönfeld is door de Sovjet-Unie aan Oost-Duitsland overgedragen, zo meldt het Oostduitse persbureau ADN. Dit vliegveld, het enige grote in Oost-Duits land, zal ook voortaan door „Russische troepen, die tijdelijk in Oost-Duitsland zijn gelegerd", gebruikt worden. Onverenigbaar. De Spaanse consul in Agadir is door de Marokkaanse autori teiten uit het land gezet en naar Madrid vertrokken. In gezaghebbende kringen te Rabat wordt gezegd, dat de consul dikwijls tussen Agadir en Ifni heen en weer reisde en dat zijn aanwezigheid „onverenigbaar met de openbare orde" werd geacht. (Ifni is een Spaanse en clave in Max-okko, waar Marokkaanse opstandelingen tegen het Spaanse gezag strijden.) Immoreel. De Amerikaan Grover McCul- lough is te Birmingham in Alabama veroordeeld tot twintig jaar gevange nisstraf, wegens het op immorele wijze verminken van een achterlijke neger. Drie medeplichtigen kregen dezelfde straf. De rechter verklaarde de maxi male straf veel te licht te vinden voor de misdaad van de vier Ku Klux Klan- leden. Rechtstreeks. Wanneer de regering te Seoel bereid is rechtstreeks onderhan delingen aan te knopen met Noord- Korea kunnen de 34 passagiers van het Zuidkoreaanse vliegtuig, dat zondag naar Noord-Kox-ea vloog, naar Zuid- Korea terugkeren, aldus heeft radio- Pjongjang Pjongjan is de hoofdstad van Noord-Korea bekendgemaakt. Onbezorgd. Het jaax-rapport van „Securi- tas". een particuliere Zwitserse organi satie ter bescherming van eigendommen, zegt dat haar nachtwakers in 1957 1086 brandkasten, 36.793 deuren en 36.751 ramen hebben gesloten die door onbe zorgde Zwitsers waren opengelaten na dat zij zich ter ruste hadden begeven. Mijiramp. Het aantal doden tengevolge van een instorting in een steenkoolmijn in Bengalen, is tot 220 gestegen. Het ongeluk werd veroorzaakt door een ontploffing en overstromingen in twee andere mijnen. Gekozen. De Oostduitse academie van wetenschappen in Berlijn heeft de Ame rikaanse geschiedkundige en socioloog professor W. E. B. Dubois tot cori-espon- derend lid gekozen op grond van Du bois' publicaties over de geschiedenis van de negervolken binnen en builen de Verenigde Staten. Professor Dubois is lid van de (communistische) Wereld- vredesraad. Benard. Prins Rainier van Monaco heeft een aanklacht ingediend tegen het Franse tijdschrift „Noir et Blanc", om dat hij meent, dat het hem beledigd heeft als hoofd van een buitenlandse regering, door de bewering dat zijn vorstendom zich in benarde financiële omstandigheden bevindt. Wielrijders. In Tanger is de 29-jarige Canadees Conrad Dube aangekomen, die een wereldreis op de fiets maakt, on danks het feit dat als gevolg van kin- dervëflamrhing zijn rechterarm en -been verlamd zijn. Hij heeft sedex-t zijn ver- trek uit Quebec in 1953 126.000 kilometer afgelegd. Afgelopen. Grosse Knechtsand, een eiland voor de Duitse Noordzeekust, zal niet langer als oefenterrein worden gebruikt door de Amerikaanse en Britse lucht macht. Jarenlang hebben vissers en natuurvi'ienden tegen het bombarderen en beschieten van doelen op Grosse Knechtsand geprotesteerd. Lawinegevaar. In geheel Zwitserland zijn waarschuwingen voor lawines en aard verschuivingen van kracht. Het gevaar is het grootst op de noordelijke helling van de Alpen, waar de afgelopen week bijna een meter sneeuw is gevallen. In het gebied van centraal Grison en de Valais ligt tien tot veex-tig centimeter sneeuw. Ten zuiden van de Alpen, in het gebied van Tessin en de vallei van Engadin is hoegenaamd geen sneeuw gevallen. Onverstoorbaar. Studenten van de univer siteit van Glasgow hebben de Britse minister van Binnenlandse Zaken, But ler, bekogeld met eieren, tomaten en toiletrollen en hem doornat gespoten met een brandblusapparaat, tijdens zijn installatietoespraak als lord-rector van de Schotse universiteit. Butler sprak onverstoorbaar door. De hertog van Edinburgh kreeg een soortgelijke be handeling, toen hij als kanselier van de universiteit in Edinburgh acteur James Robertson Justice installeerde als de nieuwe rector van de universiteit. Een fotograaf die door een kool was getrof fen, werd in bewusteloze toestand naar buiten gebracht. TOEN DE geoloog Justin Savornin in 1927 voor het eerst over het voorkomen van een groot zoetwaterbekken onder de Sahara repte, hield men deze veronder stelling voor onmogelijk. De uitdroging waaraan het hele gebied van welhaast 9 miljoen vierkante km onderhevig was, *cheen de twijfelaars in het gelijk te stel len. Door uitdroging van ver- schillende oasen in de Sahara, was een deel van de bevolking zelfs genoodzaakt naar de toch reeds overbevolkte kustgebie den te emigreren, waardoor de Franse autoriteiten voor grote moeilijkheden kwamen te V staan. Desondanks, of mis- schien juist daardoor, werden twee hydro logische expedities georganiseerd om een onderzoek in te stellen naar de gegrond heid van prof_ Savornin's beweringen. Deze onderzoekingen hadden een negatief resul taat, en alles scheen er op te wijzen dat Savornin zou worden ingedeeld bij de lange lijst warhoofden, waaraan de ge schiedenis der wetenschapen zo rijk is. Het is in het verleden echter herhaaldelijk voorgekomen, dat die zgn. warhoofden ideeën hadden geopperd die op de keper beschouwd hoogst bruikbaar waren. Ge dachtig hieraan, of aan het spreekwoord, dat de aanhouder wint, werd in 1937 toch nog een derde poging gewaagd. En inder daad werd in Ghardala op een diepte van slechts 500 m een waterbron ontdekt die klaarblijkelijk onuitputtelijk was. De hierop volgende boringen bewezen niet alleen, dat Savornin volkomen gelijk had en dat onder de Sahara een ondergrondse zee aanwezig was, maar tevens leverden die boringen een waardoor ongeveer aantal gegevens op kon worden vastge steld. hoe groot de Sahara-zee eigenlijk is. Zij wordt begrensd door het Atlasgebergte, de Lybische woestijn en Frans West-Af rika en heeft een grootte die ongeveer aan Frankrijk gelijk is. Het water ligt in het zuidwestelijke deel zó dicht onder de op- ss. pervlakte, dat jaarlijks door verdamping vele miljarden tonnen water verloren gaan, maar op andere plaatsen behoeft voor waterverlies tengevolge van de warmte van het aardoppervlak geen vrees te bestaan, want op sommige plaatsen moet tot 1300 m diepte geboord worden om het water te bereiken. Zwartkijkers - en die zijn er nu eenmaal altijd - zullen ongetwij feld veronderstellen, dat de miljarden ton nen water die jaarlijks door verdamping aan het aardoppervlak verloren gaan, op den duur de onderaardse zee zodanig zul len doen inkrimpen, dat uiteindelijk toch al het water onder de woestijnbodem zal zijn verdwenen. Zo somber behoeven we blijkens de onderzoekingen niet te zijn, want het waterverlies wordt ruimschoots gecompenseerd door een jaarlijkse toe vloed van 10 miljard ton water uit het noorden, waar het Atlasgebergte ligt. Nu alle ongerustheid, naar wij hopen, verdwenen is, moeten we toch ook eens zien, hoe prof. Savornin aan zijn geniale veronderstelling is gekomen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2