Dichtwoekerende Randstad moet snel en drastisch gesaneerd worden Stichting van nieuwe steden om overloop op te vangen C:Prciatótccl Vier stromingen die een ander kabinet zouden wensen Van dag tot Verlies Meerderheid voor bezitsvorming en tegen bestedingsbeperking '"Hoe is het ontstaan?^ ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 3 K Prinses Beatrix terug in Paramaribo Twee doden en zeven gewonden bij verkeers ongelukken Fabrikant aangehouden wegens vervalsing van kwitantie Rapport Commissie Westen des Lands waarschuwt: IS School afgebrand doordat gaskachel was blijven branden Kerkelijk Nieuws Raad voor ruimtelijke ordening gevormd Mishandeling van kind Officier in beroep tegen vrijspraak van vrouw de P.v.d.A. hield opinie-onderzoek STEM UIT DE TELEFOONCEL Coadjutor voor mgr. J. P. Huibers Drie doden door gasvergiftiging Dit woord: GARDEROBE Het vraagstuk van de rijksbij dragen voor de aanleg van de randwegen om Haarlem is met een nieuw element verrijkt, door dat minister Algera in antwoord op vra gen van het Kamerlid J. G. H. Cornelissen in de Tweede Kamer heeft verklaard de rijkssubsidie voor het tweede gedeelte van de oostelijke randweg het stuk Zijlweg- Heussensstraat te willen verlagen (in de kop van ons artikel van donderdag stond abusievelijk: verhogen) na een datum, die gesteld is voor het gereedkomen van het bewuste weggedeelte. De argumentatie, die aan deze beslis sing ten grondslag ligt „de westelijke randweg zal aan betekenis inboeten als de weg ten oosten van Haarlem gereed is" doet des te merkwaardiger aan als men be denkt, dat zelfs over het tracé van deze oostelijke randweg nog niet eens overeen stemming is bereikt. De datum, die de minister op het oog heeft, is 1 januari I960, waarvan Gedeputeerde Staten van Noord holland hebben gezegd, dat daaraan voor wat betreft het tweede gedeelte van de westelijke randweg waarschijnlijk niet zal kunnen worden vastgehouden, mede om dat hier een derde factor de spoorwegen in het spel is, waarop men van provin ciale zijde geen invloed kan uitoefenen. Bovendien voelt men er van provinciale zijde weinig voor, de eerste spa voor het werk de grond in te steken alvorens over eenstemming is bereikt met het rijk. Deze overeenstemming is intussen nog steeds niet bereikt, nadat scheen, dat een oplos sing in zicht was toen in principe werd overeengekomen, dat het rijk voor een derde van de kosten zou bijdragen tot een maximum van 2.600.000. Inmiddels is echter gebleken, dat Gedeputeerde Staten nog steeds geen definitieve toezegging van de minister hebben ontvangen. In dit licht bezien is de jongste uitlating van de mi nister subsidieverlaging na 1 januari 1960 bepaald verontrustend te noemen: hij dreigt met verlaging van een subsidie, die nog niet eens definitief is toegezegd, waarbij tevens een factor naar voren ge bracht wordt, waarop de provincie op geen enkele wijze invloed kan uitoefenen. Het begint te lijken op een kaartspel, waarbij de hoogste troeven zich in han den van de regering bevinden, die voor lopig niet bereid is ze uit te spelen en waarbij voor de randwegen om Haarlem alleen maar verlies te verwachten is. Nadat Prinses Beatrix vrijdagmorgen in Paramaribo was teruggekeerd van haar reis door het noordoostelijke deel van het Surinaamse laagland, ontving zij enige dames, die zich verdienstelijk maken op het gebied van sociaal werk. Meer dan anderhalf uur lang heeft de Prinses zich over het werk op dit gebied laten voor lichten en daarbij grote belangstelling ge toond voor de problemen, die er op sociaal gebied in Suriname zijn. Later op de dag ontving de Prinses ver tegenwoordigers en vertegenwoordigsters van de studerende jeugd en ook met deze jonge mensen, die studeren aan de ge neeskundige school, algemeen middelbare school, kweekschool en rechtschool werd uitvoerig over menig interessant onder werp gesproken. Tegen het vallen van de avond bracht de Prinses nog even te voet een kort be zoek aan de manschappen van de Konink lijke Marechaussee, wier beschermvrouwe zij is. De dag werd besloten met een bezoek aan het cultureel centrum Suriname, waar het jeugdorkest werken van J. S. Bach ten gehore bracht. Ook de jeugdballetgroep van het centrum trad voor de Prinses op. In Den Haag is de 77-jarige mevrouw M. E. Driesschen op de Laan van Meerder- voort overreden door een personenauto. Zij overleed ter plaatse. De auto, die werd be stuurd door een 47-jarige Hagenaar, was met een snelheid van 60 km per uur door een op rood staand stoplicht gereden. In Brandwijk is het 19-jarige meisje C. M. Ouweneel doordat zij toen zij per fiets de provinciale weg wilde oversteken en geen voor-rang gaf aan een auto, aange reden. Zij werd ernstig gewond en is in een ziekenhuis te Dordrecht overleden. Op de Helvoirtseweg te Vught zijn gis teravond twee personenauto's en een vrachtwagen op elkaar gebotst. Van de in zittenden van de personenauto's moesten er vijf ernstig gewond naar een zieken huis te 's-Hertogenbosch worden overge bracht. Een van de auto's kwam op de lnkerweghelft en veroorzaakte daardoor de botsing. Een sneltrein van Maastricht naar Am sterdam is gistermiddag op de onbewaakte overweg in Maarheeze in botsing gekomen met een vrachtauto. De auto werd een eind meegesleurd en totaal vernield. De twee inzittenden, de heren Moonen en Gerards, werden eruit geslingerd. De een is licht en de andere zwaar gewond naar een zie kenhuis in Weert overgebracht. Te Oranjewoud in Friesland is, verdacht van valsheid in geschrifte, gearresteerd de fabrikant van houtwaren A. L. Hij ver keerde in financiële moeilijkheden en zou een kwitantie door toevoeging van enkele cijfers hebben vervalst. Hij is ter beschik king van de officier van Justitie te Leeu warden gesteld. De bevolking van de Randstad Holland zal tussen 1960 en 1980 uitgroeien van 4 tot 5,5 miljoen mensen. Men verwacht voorts een wijziging in de ver deling van de werkgelegenheid in de landbouw van 17 naar tien percent, in de industrie van 41 naar 44 percent en in de dienstensector van 42 naar 46 percent de bevolking opwerpen, betreffen het verkeer. O ONTWIKKELINGSSCHEMA VOOR 1980 van de beroepsbevolking. De vraagstukken, die deze groei en verschuiving van ilegenheid, de recreatie en )p al deze punten zullen op korte termijn ingrijpende maatregelen nodig zijn. Aldus het rapport „De ontwikkeling van het westen des lands", dat door een werkcommissie van de Rijksdienst van het Nationale Plan is opgesteld en dat thans aan de regering is aangeboden. De commissie is daarbij uitgegaan van de gedachte, dat de toch al schaarse cultuur grond in Neder land zo min mo gelijk mag worden opgeofferd van de stedelijke en indu striële expansie. Rond de „steden- ring" der Rand stad Holland, al dus het rapport, moet aan ook een agrarisch midden gebied van groot formaat behouden blijven, dit met het oog op het feit, dat het Westen een derde van de agrarische op brengst van ons land oplevert en tevens een kwart van de totale melkproduktie. Toch zullen tot 1980 dertig a veer tigduizend hectare voor niet-agrari- sche doeleinden worden opgeëist. Gespaard dienen vooral te blijven de teeltgronden in het Westland, het groeiende kassen- gebied oostelijk van Delft, de bol lenstreek en de tuinbouwgebieden van Aalsmeer en Boskoop. De ontwikkeling van industrie- en dienstensectoren hangt nauw samen met het zeevervoer. Havens en waterwegen moefep dus voortdurend worden aange past aan groeiende eisen. De behoefte aan industrieterrein langs diep vaarwater buiten de daartoe bestemde 6000 hectare, zal tot 1980 ongeveer 4700 hectare zijn, waarvan een belangrijk deel aan de kust. Bij het beschikbaar stellen van deze ter reinen zal zeer selectief te werk moeten worden gegaan. Andere industrie-terrei nen aan diep vaarwater in en buiten het Westen zijn wellicht te vinden langs het Noordzeekanaal, in de Maasvlakte (met havens in zee) en het Haringvliet. De te verwachten uitbreiding van han del, verkeer, bank-, krediet- en verzeke ringswezen, administratieve groepen, on derwijs, vrije beroepen, recreatie, vreem delingenverkeer enz. zal voornamelijk in de binnensteden plaats hebben. In Am sterdam is bij het dienstenverkeer 47 per cent beroepsbevolking betrokken, in de binnenstad van Den Haag 23 percent (zonder kleinhandel en overheidsdiens ten) betrokken. Het ambtelijk rijksappa raat in Den Haag is voor een derde van de totale werkgelegenheid aldaar verant woordelijk. Te ontwikkelen uitbreidingen of "nieuwe steden' irqpti Idem-plaats nader aan te Uö!l duiden Te ontwikkelen zeehaven- industriecomplex Bufferstroken tussen de steden fi Te ontwikkelen recreatie- gebieden;aard en omvang nog te bepalen A Te ontwikkelen recreatie gebieden; plaats nader aan te duiden Overlopendesteden In voor verkeei'sverbetering e. d. gesa neerde binnensteden zal de woongelegen heid geringer worden. Daardoor ontstaat een „overloop" van personen in de Rand stad voor wie andere woongelegenheid moet worden geschapen. Aangenomen wordt, dat de stedengroepen „Amsterdam- Zaanstreek", „Rotterdam" en „Den Haag- Leiden-Delft" ieder een omvang van 1,25 miljoen inwoners zullen krijgen (met groene bufferstroken van minstens 4 kilo meter breedte tussen de onderscheiden stadsgebieden). Daarnaast zullen nieuwe zelfstandige steden met zo mogelijk tenminste 100.000 inwoners, dienen te verrijzen. Ongewenst is, de drie bestaande stedengroepen groter te laten worden dan ruim één miljoen in woners per groep, vanwege een dan on evenredige stijging van de kosten der ste delijke huishouding. Voorshands wordt aangenomen, dat in 1980 nog voor 555.000 ménsen in bestaande of nieuwe steden buiten de Randstad woon ruimte moet worden gemaakt, bijvoor beeld in de kop van Noordholland en de westelijke TJselmeerpolders. Oplossingen voor de Randstad zijn ove- De brand, die een houten schoolgebouw in Slotermeer in de as heeft gelegd, is vermoedelijk ontstaan doordat een werk ster de avond tevoren een gaskachel niet heeft uitgedraaid, toen zij de school ver liet. In de nabijheid van de gaskachel hing een handdoek. Aangenomen wordt, dat deze handdoek vlamgevat heeft. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Ridderkerk (krach tens de desbetreffende overgangsbepaling) Ph. Ouwendijk, voorganger Vereniging van Vrijz. Hervormden te Bolnes-Slikkerveer. Aangenomen de benoeming tot vicaris te 2de Exloërmond C. Balk, kand. te Elburg. Deze kaart geeft in grote trekken een toekomstbeeld voor West-Nederland omstreeks 1980. Het gebied ten zuid westen van Rotterdam is daarin nog niet begrepen, wegens het nog niet voltooide technische onderzoek naar mogelijkheden voor verdere haven ontwikkeling. De ontwikkeling van de Randstad Holland is aangeduid door de toekomstige omvang van de steden globaal aan te geven, zoveel mogelijk in aansluiting op de streek- en uit breidingsplannen. Voor zover boven dien oplossingen elders dan in deze uitbreidingen worden aanbevolen, zijn deze met vierkantjes aangegeven die een benaderende aanduiding van de ligging geven. rigens niet alleen in de drie westelijke provincies mogelijk. Reeds zijn de IJsel- meerpolders, Gelderland, Noordbrabant en Zeeland (door het Deltaplan) hierbij be trokken. Overneming van een deel van de zich ontwikkelende werkgelegenheid door „overig Nederland" is nodig. In het westen des lands zullen in 1989 tijdens topperioden 2.5 tot 3 miljoen va kantiegangers neerstrijken tegen 1,5 tot 2 miljoen thans, waarvan het strand 1 mil joen voor zijn rekening neemt. Het tekort aan recreatiemogelijkheden zal snel stij gen. Strand en duinen dienen beter ont sloten te worden. Dit geldt ook voor Loos- drecht, Reeuwijk, Waterland, de rivier oevers, de randmeren der nieuwe polders, de Biesbosch en voor de meren van het komende Deltagebied. Ook de groenstro ken tussen de grote steden zullen voor massa-recreatie geschikt moeten zijn. Het rapport bepleit voor het waterver keer grotere sluizen bij IJmuiden, belang rijke verruiming van het Noordzeekanaal met nieuwe verbinding voor de binnen vaart, gedeeltelijke verdubbeling van de Nieuwe Waterweg, betere toegankelijkheid van Dordrecht en het verwijderen van ob stakels als spoorbruggen. Nieuwe spoorlijnen De spoorlijn Amsterdam-Den Haag-Rot terdam zal voor snelverkeer verdubbeld moeten worden. Een nieuwe verbinding Den Haag-Schiphol-Amsterdam is nodig. Nieuwe spoorlijnen zijn gedacht van Am sterdam naar Lelystad, van Vlaardingen- Volkerakdam naar Roozendaal en van Rotterdam-Oost naar Dordrecht. Bij Utrecht zou een nieuwe omlegging zuide lijk en oostelijk van de stad aansluiting op de lijnen naar Hilversum en Amersfoort moeten geven. Meer wegen De dynamische ontwikkeling van ons wegverkeer is nog ten achter bij die elders in Europa. In 1957 was er één auto op 20 inwoners. Studies wijzen voor 1980 in de richting van één auto op zes inwoners. De verkeersdichtheid zou dan zesmaal zo groot zijn als in 1955. Het bestaande stelsel van autosnelwegen is in de verste verte niet voldoende. Capaciteitsvergroting van enige bestaande autowegen is mogelijk. Daar naast zal een dicht net van nieuwe wegen onvermijdelijk zijn om de Randstad in de toekomst behoorlijk te doen functioneren. Voor het luchtverkeer wordt op uitbrei ding van Schiphol en Zestienhoven en op militaire velden in de huidige vorm gere kend. Ypenburg mag volgens de commissie alleen gehandhaafd worden indien drin gende, onoplosbare verdedigingsbelangen dit bepaald eisen. De commissie meent, dat bij een doelbe wust beleid langs de aangegeven lijnen de Randstad Holland zich zal kunnen ontwik kelen tot een gedecentraliseerde wereldstad van eigen Nederlandse aard, zonder dat men hoeft te vervallen in het schrikbeeld van sommige buitenlandse metropolen. Ex pansie naar buiten is essentieel voor deze gedecentraliseerde Randstad. Aanbevelenswaardig is vestiging van be drijven en zelfs basisactiviteiten, die aan diep water gebonden zijn, buiten het wes ten aan te moedigen. Forensisme moet als algemene oplossing echter ontraden wor den. Samenspel Het welslagen hangt af van samenspel van overheid, burgerij en bedrijfsleven. Hogere en lagere besturen zullen elkaar daarbij moeten vinden, zowel in de sfeer van de bestemmingsplannen als in die van de uitvoeringsmaatregelen. Zonder een dergelijke gecoördineerde politiek op lange termijn zal men naar mening van de com missie de vraagstukken niet meester wor den. Spoed is geboden, omdat men met spreiding van activiteiten niet wachten kan tot een centrumstad inderdaad vol raakt, hetgeen met Den Haag al in 1961 het geval zal zijn. Op een persconferentie over het hierbo ven geciteerde rapport is gebleken, dat in de ministerraad reeds een raad voor de ruimtelijke ordening onder voorzitter schap van dr. W. Drees gevormd is. Het rapport is overigens een compromis van meningen. In een bijgevoegde nota zegt ir. M. T. Ie Cosquino de Bussy, de hoofdinge nieur-directeur van Waterstaat het niet eens te zijn met de bezwaren van de meer derheid tegen vestiging van de bevolking op grote schaal in het middengebied tus sen de ring van steden. Dit zou naar zijn mening juist voordelen bieden boven de geografische spreiding, die de meerder heid der commissie bepleit. Ter nadere toelichting werd nog ver klaard dat het agrarische gebied in de Randstad Holland dat slechts 21 pet. van de totale cultuurgrond uitmaakt, dankzij de hoogwaardige tuinbouw een derde deel (naar de waarde) van de nationale opbrengst van akker- en tuinbouw bij draagt. De officier van Justitie bjj de Haar lemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, is in beroep gegaan bjj het gerechtshof te Amsterdam tegen het von nis van de rechtbank tegen de 30-jarige vrouw uit Haarlem-Noord, die ervan ver dacht werd haar kindje te hebben ver moord of ernstig te hebben mishandeld. De vrouw was wegens gebrek aan bewys vrijgesproken. De officier had zes jaar ge vangenisstraf tegen haar geëist. „Als nu een regering zou moeten worden gevormd, welke partijen zouden daarin volgens u dan zitting moeten hebben? En als u een andere samenstelling wilt van het zittende kabinet, waarom dan?" Dit is een van de vragen van een enquête, die de Partij van de Arbeid eind vorig jaar heeft gehouden en waarvan de resultaten thans zyn bekendgemaakt. Een meerderheid van degenen, die op deze vraag heeft geantwoord (byna 80 percent) wil een andere samenstelling van het kabinet. Hiervan wenst 32 percent deelneming van de V.V.D. aan de regering; 17 percent wil uit sluitend een kabinet van P.v.d.A. en K.V.P.; 12 percent verlangt een combinatie zonder de A.R. en 11 percent wenst de P.v.d.A. alleen in een minderheidskabinet aan het bewind te zien. Alleen in Friesland en Drente is er een meerderheid, die de huidige samenstelling de beste vindt. Uit de verdeling van de opvattingen over kleine en grote gemeen ten blijkt, dat het kabinet in zijn huidige samenstelling meer steun vindt op het platteland dan in de grote stad, al zijn de verschillen niet zo heel groot. Het tegen woordige kabinet wordt meer gewaar deerd door de arbeiders dan door de mid dengroepen en de zelfstandigen. Voor deze enquête van de P.v.d.A. zijn in oktober aan 300.000 gezinnen, verdeeld over ruim 400 gemeenten, enquêteformu lieren gezonden met een tiental vragen over de actuele politieke en maatschappe lijke vraagstukken. De formulieren wer den op de meest willekeurige wijze ver spreid. Er werden ongeveer 80.000 formu lieren ruim 25 percent terugont vangen. Men had gerekend op 5 a 10 per cent. Men ziet hierin een aanwijzing, dal de belangstelling voor politieke vragen belangrijk groter is dan wordt veronder steld. Deze enquête is, zo wordt gezegd, geen opiniepeiling en geen representa tieve steekproef onder de bevolking en evenmin onder de leden der P.v.d.A. over politieke vragen. Steekproeven heb ben aangetoond, dat van het totaal der binnengekomen formulieren niet meer dan 1 a 2 percent afkomstig was van leden der P.v.d.A. Bestedingsbeperking Onder meer werd gevraagd of men meende, dat de lasten van de bestedings beperking rechtvaardig worden verdeeld. Uit de antwoorden (12 a 13 percent beves tigend, ruim 60 percent ontkennend en de rest geen mening) is gebleken, dat de be stedingsbeperking door het Nederlandse volk slecht is verteerd. (De enquête wordt op dit punt wel representatief voor de ge hele bevolking geacht). Na jaren van een voorspoedige ontwikkeling en een lang zaam stijgende welvaart eensklaps te wor den overvallen door een gedwongen be perking op het levenspeil is kennelijk te veel geweest. Op de vraag of de overheid bezitsvor ming door arbeiders moet bevorderen ant woordde een meerderheid bevestigend in een verhouding van drie tegen twee. Sociale voorzieningen In antwoord op een vraag over sociale voorzieningen gaf een meerderheid als haar mening, dat na de invoering van de wettelijke weduwen- en wezenvoorziening en de op handen zijnde verbetering van de invaliditeitswet verdere voorzieningen aan ieder persoonlijk moeten worden overgelaten. Het aantal dat meent, dat de grens der verplichte sociale voorzieningen is bereikt, is in de stad aanzienlijk groter dan op het platteland. Opvallend aldus de brochure is bij dit antwoord het verschil tussen de intellectuele middengroepen en de zelf standige middenstanders. Hoge bouwkosten In de antwoorden op de vraag over de oorzaak van de hoge bouwkosten (er wa ren een zestal mogelijke oorzaken aange geven) werden de hoge winsten der aan nemers als de belangrijkste oorzaak ge zien, op de voet gevolgd door de zwarte lonen. In de kop van Noordholland, in ADVERTENTIE Natuurlijk weer geen gehoorDie zit zeker weer Panoratna te lezen!" (Zó boeiend is nu PANORAMA Zeeland en in Den Haag worden de laatste zelfs als de belangrijkste oorzaak ge noemd. Dan komt een teveel aan over heidsvoorschriften. Onvoldoende prestaties van de arbeiders wordt in ruim tien per cent der antwoorden als de belangrijkste oorzaak genoemd. De versnippering in het bouwbedrijf en het te grote aantal wo ningen in aanbouw sluiten de rij. Defensie Er werd ook gevraagd of men vindt dat ons tegenwoordige defensiestelsel vol doende beveiliging biedt en de militaire uitgaven verantwoord zijn. Er is een grote meerderheid, die meent, dat ons tegen woordige verdedigingsstelsel geen voldoen de beveiliging biedt. In verschillende ste den en gewesten is dit met meer dan tweederde van degenen, die hun oordeel gaven het geval. Ongeveer dertig percent had over deze vraag geen oordeel. Het aantal der ondervraagden, dat de militaire uitgaven niet verantwoord acht, is naar verhouding aanzienlijk geringer dan het aantal, dat geen vertrouwen heeft in het verdedigingsstelsel. Het aantal der geënquêteerden, dat de vraag of de hoge militaire uitgaven ver antwoord zijn ontkennend beantwoordt is éénderde hoger dan het aantal dat de vraag bevestigend beantwoordt. Bij de enquête is niet gevraagd naar de kerkelijke gezindheid, de politieke gezind heid en de leeftijd der ondervraagden. Het resultaat der enquête betekent niet, aldus de brochure, dat de P.v.d.A. haar beleid gaat richten naar de antwoorden die op de vragen zijn binnengekomen De publi- katie dient als een inleiding tot een dis cussie over de aspecten van het staatkun dig leven in ons land. De r.-k. bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft de Paus verzocht over te gaan tot de benoeming van een bisschop coadjutor met het recht van opvolging. De bisschop, die thans 82 jaar is, heeft dit verzoek gedaan met het oog op zijn hoge leeftijd. De Paus heeft laten weten, het verzoek van mgr. Huibers te zullen in willigen. Het Haarlemse kathedrale kapit tel zal thans een voordracht van drie per sonen samenstellen, uit welke voordracht de coadjutor zal worden benoemd. Mgr. Huibers werd in 1936 bisschop van Haar lem. Canpê Vandaag komt de canapé terug. De canapé is een erfstuk van mijn vrouw's familie en is helaas van meer dan mid delbare leeftijd. Hij is Biedemeyer - als ik maar wist hoe dat geschreven wordt - en was met groen fluweel overdekt en van binnen volgestopt met stalen veren, geweven leibanden, touw, paardehaar, watten, voering en gewoon volstopsel. De canapé of divan heeft op zijn minst twee oorlogen meegemaakt. In het verleden hebben hoogaangeschreven personages in politiek, litteratuur, oorlog en vrede er op gezeten, gelegen en geslapen. Want er zit een neerklapbaar verlengstuk aan, waar door men de lange divan in een bed kan veranderen. Het ding heeft nog de weer spiegeling van Madame Recamier en toont een dramatische vorm en persoonlijkheid. De jaren kwamen en gingen. Het met knoopjes samengekreukte groene fluweel werd dunner en draderiger. De canapé verhuisde van stad tot stad, van land tot land, zoals men dat zo doet in deze moder ne tijden. De canapé werd kaler en de veren begonnen te kraken en te kreunen als men er op zat. Het zitten was ook al niet meer zo prettig. Het stalen en gewe ven skelet had zijn veerkracht verloren. Een nieuwe oorlog kwam. De canapé bleef eenzaam achter, werd weer eens verhuisd, werd toen door zorgeloze hand bekleed met een oud karpet, dat er te dik en te grof voor was. De oude dag was aangebroken voor de canapé. Zoals eenzame oude dames in ver loren steden met ingekrompen inkomens hun huiverende ledematen steken in ver sleten kleren die alleen in de ogen van de draagster nog de pracht en praal van de tijd ininner aanschaffing hebben bewaard, zo stond de divan in het midden van de kamer, schamel en kaal, oud en gebroken. „Het repareren niet meer waard", zei de te hulp geroepen bekleder. „Twee honderd gulden om het ergste op te knappen", nee, dat was te veel. Een hoes werd besteld, vervaardigd en het gebroken en geschaafde lijf van de oxide canapé werd er nog enige jaren mee bedekt als met een mantel van tamelijk goedkope maar eerlijke liefde. De tijd drong aan, veren tinkelden, ijze ren punten staken door het weefsel, krak ken en krieken groeiden tot gemarteld geping en gepang, banden braken en als je op de divan ging zitten was het als vallen in een bodemloze put totdat je tot rust kwam. op een puntige stalen veer. Brandhout? Een ontkomen Poolse meubelmaker en bekleder is tot redding gekomen. Het ske let - van de canapé - is door een eveneens ontkomen timmerman gerepareerd, we hebben modern weefsel gekocht om de schamele botten - van de canapé - te be kleden. Voor honderdvijfentwintig gulden komt alles voor mekaarEn vandaag komt de canapé terug. Hoe gelukkig is een canapé. Wie gevoelt zich niet even oud en gebroken als hij - of zij? Skelet kraakt, bekleding bovenaan wordt kaal, veerkracht verdwijnt, gekreun als je gaat zitten, weefsel tot brekens ge spannen en nu splijtend, de jaren hebben binnen- en buitenkant versleten. Wie gaat het niet zo? Gelukkige canapé. Een goede honderd gulden, en zij of hij is weer jong, sterk, veerkrachtig, zitbaar, ligbaar, potig, een lust voor oog en rug. Ach, was ik maar een canapé. H. B. Fortuin ADVERTENTIE Een echtpaar in de Rustenburgerstraat te Amsterdam, de 85-jarige heer L. M. C. Giebels en zijn 86-jarige echtgenote, zijn door gasvergiftiging om het leven geko men. Zij werden dood in bed aangetroffen. Een gaskraan in de aan de slaapkamer grenzende keuken stond open. In Rotterdam is de 75-jarige mej. C. Fartuch in haar woning aan de Frederik- straat dood in een stoel gevonden, gestor ven door gasvergiftiging. Buren hadden de politie gewaarschuwd dat uit het huis een sterke gaslucht kwam. Het bleek, dat er een lek in de gasbuis was, die onder de vloer doorliep. Het aan het Frans ontleende woord garderobe betekent zowel: plaats waar men zijn kleren opbergt, als: de ge zamenlijke kledingstukken die iemand bezit. De etymologie van het woord is heel eenvoudig. Garder betekent be waren en robe is ieder lang kleed met mouwen, zowel voor vrouwen als voor mannen. Het merkwaardige van het woord is, dat het in oorsprong zuiver Germaans is. Er is n.l. een oud Ger maans werkwoord dat: warden luidde en dat in ons: bewaren voortleeft. En robe hangt samen met ons werkwoord roven, zoals nog blijkt in het Franse werkwoord dérober: beroven. Robe is dus eigenlijk: de roof, de buitge- j maakte wapens en kledingstukken. Het Germaanse woord is in het oude Frans overgenomen en vandaar in een Franse ^vorm weer tot ons teruggekeerd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5