„Faust" voor scholieren door een Duits gezelschap LYMPH-DRAINAGE MASSAGE SLOT DEFECT? Radio Moors Thans kunnen ook vrouwen nerveuze vermoeidheid overwinnen ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Sis si III Mevrouw komt niet thuis vanavond De medische verzorging tijdens het weekeinde De vrijgezellenfuif Bakvissenpuherteit 4000 dollar beloning Prolongaties en reprises Journaals Prof. dr. Oldewelt sprak in Bloemendaal Heemsteeds Kolenbedrijf Snellere uitbetaling van melkprijsgarantie Order van 45 miljoen Duitse marine plaatst opdracht in Hengelo Diefstal briljant uit etalage Amerikaanse beeldhouwer John Gregory overleden UIT STAD EN STREEK Brandje in Grebberstraat in Haarlem Geen caravankamp in dorpscentrum (Rembrandt). Met de film „Sissi, keizerin en moeder" zal het sluitstuk wel gekomen zijn van een cyclus, die een triomftocht door Duitsland, Oostenrijk en Nederland heeft gehouden. Dit sluitstuk is ongetwijfeld het beste. Er zijn heel wat scènes van een goede dramatische kracht, Natuurlijk berust op het sentiment heel wat van de enorme opgang, die „Sissi" bij het publiek heeft gemaakt. Maar ook de hang naar de schittering van oude tijden, de behoefte aan romantische vertedering en een onloochenbare sympathie voor het Oostenrijkse keizerrijk eigenlijk pas te danken aan het geweld waarmee deze dy nastie ten val werd gebracht zijn fac toren, die meespelen. De derde „Sissi" drijft de echtgenoten schijnbaar even uit elkaar om ze zeer hecht te verenigen, wanneer de jonge keizerin ernstig ziek wordt. Die ziekte dreigt fataal te worden. De genezing komt als een wonder. Het bezoek van het keizerpaar aan Milaan en Venetië rondt de film af. En daarmee zal „Sissi" dan wel voorgoed als thema voor de film verdwijnen. Ernst Marischka le verde met het derde deel dan toch nog het bewijs, dat zijn film niet bestaat bij de gratie van Romy Schneider alleen. Hij durft met de stilte te spelen. Hij vlecht zijn beelden welgeordend en met smaak ineen. Een plezierig afscheid dus, dat borg staat voor volle zalen. Want niemand, die Sissi eerder zag, zal nu en dat is heel redelijk verstek laten gaan. (C i n e m a). Een Franse psychologische thriller met vele kwaliteiten, al hinkt zij een beetje op twee, elkaar slecht ver dragende elementen. Het is het verhaal van een jonge bankbediende (een gave creatie van Henri Vidal) die een huwelijk- uit-berekening sluit met een gefortuneer de vrouw-op-leeftijd en dan verstrikt raakt in de netten van een geraffineerde intrigante, die als privé-secretaresse bij zijn echtgenote in dienst is. Zo handig weet deze gewetenloze jonge vrouw haar gun sten te distribueren dat de man, tot wan hoop gedreven, besluit om zijn vrouw, die deze verhouding in de weg staat, te ver moorden. Samen met zijn minnares ensce neert hij een auto-ongeluk, dat ons in al zijn gruwelijke details getoond wordt en dat het beoogde moordplan inderdaad doet slagen. Van hoger gehalte is de spanning, die opgeroepen wordt in de scene, waarin de dader en zijn vriendin hun alibi pro beren op te bouwen maar waarover wij, juist terwille van die spanning, niets meer kunnen zeggen. Natuurlijk wordt ook deze „volmaakte misdaad" ontraadseld in een ontknoping die Agatha Christie geen oneer zou hebben aangedaan. De slotscène echter is zwak. Ook de dooreenmenging van goedkope sensatie-elementen en scenes met werke- ADVERTENTIE Speciaal bij vette en onzuivere huid. HELENA H. BEGEMANN Middenlaan 9 - Haarlem-Z. - Tel. 34857 HAARLEM Artsen. Men raadplege, uitsluitend tele fonisch, firma Mathot, tel. 11990. Dierenartsen: J. Hagedoorn, TTeemsteed- se Dreef 11, tel. 35521 te Heemstede. Tandartsen: L. C. E. Veen, Prins Bern- hardlaan 136, Haarlem, tel. 18012; G. C. de Groot, Heemsteedse Dreef 141, Heem stede, tel. 35939. Apotheken. Apotheek J. Krijnen, Ekster- straat 100, tel. 51959; apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg, tel. 10043: apo theek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539. HEEMSTEDE Artsen: R. J. P. Muller, Raadhuisplein 6, tel. 36550; L. Wijnberg, Beethovenlaan 36, tel. 35734. Apotheken: Heemsteedse apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. BLOEMENDAAL Artsen: H. D. G. A. Immink, Bloemen- daalseweg 126, Bloemendaal, tel. 57753. Overveen: W. D. van Oldenborgh, Bloe- mendaalseweg 223, Overveen, tel. 50158. Aerdenhout: Dr. J. Reurink, Aerden- houtsduinweg 8, Aerdenhout. tel. 26035. Wijkverpleegsters: Zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16, Bloemendaal, tel. 52129 en zuster A. G. Haagsma. Spiegc- lenburghlaan 31, Aerdenhout, tel. 26994, b.g.g. 27343 (voor de wijk Aerdenhout en Bennebroek). Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903; Apotheek D- Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort-Dorp, tel. 02560-8284 en de Heemsteedse Apotheek, Binnen weg 98, Heemstede, tel. 38197 (ook voor Aerdenhout). ZANDVOORT Artsen: H. K. van Es, Kostverlorenstraat 4, telefoon 2058. Wijkverpleegsters: Zuster A. Langeveld, Gasthuishofje 27, telefoon 2791. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Hagedoorn. Heemsteedse Dreef 11, Heemstede, tel. K 2500-35521. Apotheken: De Zeestraat-apotheek, M. J. Kerkhoven-Nieuwenhuis, Zer straat 71, telefoon 3073. Echter uitsluitend voor doktersrecepten en spoedgevallen. BENNEBROEK Artsen: G. Manschot, Rijksstraatweg 34, tel. 02500-430. Wijkverpleging: Zuster A. G. Haagsma, Spiegelenburghlaan 22, Aerdenhout. tel. 02500-26994, bij geen gehoor 02500-27343. HILLEGOM Artsen: H. F. ten Hoopen, Stationsweg 2. tel. 5417. HALFWEG Artsen: D. A. Rijnders, telefoon 593. LISSE: Dr. H. A. Holl, Veldhorststraat 50, tel. 3155. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Bult. tel. 6320. Nieuw-Vennep: dokter Van der Weg, tel. 280. Badhoevedorp: dokter Sabel, tel. 2377. lijk dramatische spankracht en doorleefd spel doet hier en daar schade aan het ver haal, dat nochtans wel weet te boeien. (Lux or) „De vrijgezellenfuif" (The batchelor's party) is weer een film, waar mee Amerikanen het natuurlijkerwijs lie ver verzwegen menselijk tekort naar volste waarheid bij de naam willen noemen. Deze behoefte onder Amerikaanse filmprodu centen is de laatste jaren sterker dan ooit duidelijk geworden. Twee recente voor beelden zijn „Marty" en „De twaalf ge zworenen". De eerste is van dezelfde ma kers als „De vrijgezellenfuif". „Marty" leeft nog voort in de herinnering van velen of „De vrijgezellenfuif" even grote indruk zal maken betwijfelen wij. Een aspect van het menselijk tekort is er van begin tot eind in uitgeput, maar het lijkt ons een voorwaarde dat de toeschouwer tenslotte sympathie bewaart voor de mensen van wie in de film de tekorten worden aange toond. In „De vrijgezellenfuif" hebben wij die voorwaarde niet ingelost gezien. Het is een triest verhaal over vijf mannen, die aan de vooravond van het huwelijk van één hunner nog eens tomeloos als mannen onder elkaar gaan feestvieren. Het begint heel plezierig, maar naarmate het aantal bezoeken aan café's en ander soort uit spanningen toeneemt daalt het peil van de pret tot vulgariteit. Als zijn hun waardig heid hebben weggedronken verdwijnt ook het plezier; op één na beginnen zij zich te realiseren hoe vermoeiend en ontmoedi gend een dergelijk vooropgezet feest is en tenslotte gaan ze met een leeg gevoel naar huis. De film laat een paar knappe type ringen zien, maar wij hadden de ervaring dat slechts één van de vijf mannen ons tot het eind bleef boeien, de domste van het gezelschap, voor wie er na alle vulga riteit en leegheid geen enkel nieuw pro bleem is ontstaan. Hij is leeg, maar was dat al voordat het feest begon, maar hij blijft een mens. De anderen vier bleven dat voor ons niet. Het kan voor de lezer de moeite waard zijn zelf het oordeel aan de ervaring te toetsen. De probleemstelling in de film is ondanks de voor ons gevoel aanwezige tekorten, belangwekkend. (L i d o) Deze Franse film wordt onder een titel geannonceerd, die misschien tot verkeerde gedachtenassociaties aanleiding kan geven. In feite gaat het alleen maar over een soort kalverliefde van twee meis jes voor een zangleraar, die van beider genegenheid wel een beetje misbruik maakt, maar tenslotte als een berouwvolle zondaar bij zijn vrouw terugkeert. Het gegeven is ontleend aan een van de romans van Vicki Baum. De film grijpt uiteraard psychologisch minder diep dan het boek en blijft daardoor wat karakter tekening betreft, aan de oppervlakte. Dat kon eigenlijk ook niet anders wanneer men een der hoofdfiguren door Brigitte Bardot laat spelen, wier verschijning alleen al andere gedachtenassociaties wekt dan aan een bakvis. Haar tegenspeler, Jean Marais, spreidt nu eens te meer zijn acteertalent ten toon. (R o x y) De prijs op het hoofd van de man, die in de film „4000 dollar beloning, dood of levend" de hoofdrol vervult, is niet gering. Hoe staan zijn kansen? We komen spoedig aan de weet dat ze lang niet best staan. En daarmee begint de spannende geschiedenis van de jacht op een man, die alles en allen trotseert. Echt een kolfje naar de hand van de geregelde bezoekers van dit theater onder wie men zelfs litera toren en doctoren kan aantreffen, even ver slaafd aan een dynamische actie-film als wij. Ze zullen misschien ook hun keus laten vallen op „De jonge desperado's" een Western met bikkelharde schurken en hun tegenstanders: fel en onverzettelijk welke van maandag tot en met donderdag draait. Een heel gelukkige verhuizing van Rem brandt naar Frans Hals valt de Franse film „Nathalie" ten deel. Herinnert u zich onze recensie? Een geestige thriller, schre ven wij. Wanneer niet „Sissi" in Rem brandt was geprogrammeerd, zou „Natha lie" er zeker stand gehouden hebben. Nu kan Haarlem-Noord er zijn voordeel mee doen. Men late de gelegenheid niet voorbij gaan echt te genieten van een film, die nu eens heel amusant, heel spannend en vol gens de regelen van de filmkunst is ge maakt. Intussen blijft Studio nog de aandacht vragen voor „Zondige vrouwen". Men stare zich niet blind op de titel. De letterlijke vertaling van die titel is „Terug uit Mani- velle". Verleden week kon men al lezen dat het met de zonde best meevalt en dat de film zelf goed is uitgevallen. De reprises in Minerva mogen er overigens ook zijn. Tot en met maandag in de avondvoorstellingen de veelomstreden musical „Guys and Dolls". Des middags, maar des maandags niet, de gevierde Dan ny Kaye in „Knock on wood". Woensdag en donderdag tenslotte de mooie Italiaanse film „La Strada". „Spiegel van Nederland" is vooral ge slaagd in de reportage van het Carnaval in onze zuidelijke provincies. De montage verleent aan de beelden het feestelijk rit me zelf van de vrolijkheid, die er zich baan brak. Nog een tikje slordig werd het bezoek van Koningin Juliana aan de West- friese bloemenexpositic vastgelegd. Jeug dige paardrijders en -verzorgers uit Was senaar vormen in dit journaal een leuk en interessant intermezzo temidden van de nieuwtjes van de week. Maar het carnaval spant de kroon. Dat is een compliment waard. Ook Polygoon-Profilty wijdt deze week ruimschoots aandacht aan wat er zoal is voorgevallen. Het bezoek van prinses Bea trix aan de West vormt er het pièce' de résistance van. Wij waren ook nog in de gelegenheid het kleurenfilmpje te zien dat Piet Buis vervaardigde van het officiële bezoek van prins Bernhard aan Liberia. Een verzameling van welgekozen moment opnamen uit dit bezoek, daarom zo ge slaagd, omdat de kleur er zo'n belangrijke rol in speelde. Wij waren met de Prins midden in Afrika, ineens, een volle tien minuten. De indrukken, die Buis op ons overbracht, waren verrassend en waard om bij te blijven. In de bovenzaal van de Bornwaterschool in Bloemendaal heeft prof. dr. H. M. J. Oldewelt uit Amsterdam vrijdagavond voor de leden van de personeelsvereniging van de gemeente Bloemendaal een zeer interessante lezing gehouden over „De stem der natuur in onze culturele voortgang". Prof. Oldewelt heeft met zijn betoog zijn gehoor geconfronteerd met de vele pro blemen, waarmede de mens van deze tijd worstelt, mede en vooral door de voort schrijding van de techniek. In deze tijd leeft er bij de moderne mens een sterke ontwaking en ontvankelijkheid voor verantwoordelijkheidsgevoel. Vol gens spreker zijn wij allerminst tijdge noten van ons technisch kunnen, integen deel wij zijn eeuwen ten achter. Elke uit vinding is een bron van onrust voor de mens. Uitvindingen als atoomsplitsingen en de spoetnik bijvoorbeeld zijn aan de orde van de dag, waarbij men op kinder achtige wijze geheimzinnig tegenover el kaar doet en elkaar de loef probeert af te steken. Het merkwaardige is dat de jeugd dit alles gemakkelijker aanvaardt dan de ouderwordende mens en daarom ziet prof. Oldewelt de toekomst ook niet pessimis tisch in. Mr. L. C. Kolff, voorzitter van de personeelsvereniging, heeft prof. Oldewelt ingeleid en na afloop dank gebracht voor zijn causerie. ADVERTENTIE le soort ANTRACIET III (20/30 mm) a ƒ11.55 per hl Binnenweg 9 (naast Twentsche Bank) Heemstede - Tel. 39000 De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is van oordeel, dat het uit het oogpunt van financiering van het landbouwbedrijf wenselijk is, de uitbe taling van de melkprijsgaranties eerder te doen dan het in het afgelopen jaar ge beurt is. Hij wil tijdig met zijn ambtgenoot van Financiën overleg plegen over de vraag of de stand van 's lands kas toelaat, reeds tegen het einde van het melkprijs jaar 1957/1958 een gedeeltelijke betaling te doen. Ten behoeve van de realisering van de melkprijsgarantie 1956/1957 zal er totaal aan de gezamenlijke veehouders een be drag van ruim 211.000.000 worden uitbe taald. Inmiddels heeft de overheid van dit be drag circa 157.000.000 beschikbaar ge steld. Dit zal door de zuivelfabrieken bin nen uiterlijk vier weken aan de veehou ders worden uitbetaald. Van de 211 miljoen vindt geen uitke ring via het zuivelfonds plaats. De uitge stelde nabetaling van 1 cent per kg. melk vergt nog een bedrag van 54.000.000 dat begin 1959 wordt uitbetaald. De gemiddelde netto-opbrengst van alle industriemelk is f 22,405 per 100 kg. met 3,7 pet. vet geweest. Deze prijs is gerealiseerd mede dank zij hc marktordenend beleid van het Produkt- schap voor Zuivel. Voor de tekorten, die daarbij zijn ontstaan in de vorm van ver liezen op de ingeleverde produkten en de bij export verleende toeslagen, is een be drag van 54.000.000 nodig geweest. Dit bedrag stemt overeen met een ver lies op de voor industriële verwerking be stemde hoeveelheid melk van circa ƒ.1.60 per 100 kg. melk. Hierbij moet worden be dacht, dat de verliezen op ingeleverde bo ter mede zijn veroorzaakt doordat de con- sumptiemelk is gestandaardiseerd op een vetgehalte van pet., waarvoor ruim 20.000 ton boter vrijkomt. De verrekenwijs voor consumptiemelk die vergeleken kan worden met de op- brengstprijs van de industriemelk was 30,10 per 100 kg. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 (Speciale berichtgeving) De Duitse marine heeft de Hollandse Signaalapparaten n.v. te Hengelo opdracht gegeven voor de levering van een grote hoeveelheid radar- en vuurleidingsappara- fuur voor schepen. Onlangs hebben diverse landen hun apparatuur in Duitsland ge demonstreerd. Na rijp beraad heeft de Bondsmarine zich tenslotte tot het Henge lose bedrijf gewend en een order geplaatst van 45 miljoen gulden. Verwacht wordt dat dit ongeveer de helft van de totale order zal zijn. De directie van de fabriek weigerde commentaar op dit bericht te geven. Voor het Hengelose bedrijf betekent het nieuw contact een flinke verruiming van de werkgelegenheid. Bij een juwelier in de Ketelstraat te Arnhem is een briljant ter waarde van f 3500 uit de etalage gestolen. Ter hoogte van de plaats waar de briljant lag werd de etalageruit ingeslagen. Tussen de mazen van het stalen gaas door heeft de dief de steen weggenomen. Andere kostbaarheden zijn onaangeroerd gebleven. De beeldhouwer John Gregory, ere voorzitter van de „National Sculpture So ciety" in New York, is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. De in Engeland geboren Gregory is onder andere bekend geworden door zijn versieringen van de Folger Shakespeare bibliotheek in Washington en door zijn ruiterstandbeeld van generaal Anthony Wayne voor het museum van schone kunsten in Philadelphia. Gregory heeft zich in 1893 in de V.S. gevestigd. ZONDAG 23 FEBRUARI 1958. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Ds. J. W- H. Dickhout, van IJmuiden. Noorderkerk, Velserstraat. Zater dag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zon dag 10.30: Ds. J. Heidinga. 7: Ds. R. Bijl, onderwerp: De enige troost, IV: „Vergeving en Vrijheid". Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. W. M. v. Asperen, Bed. II. Avondmaal. 7: Ds. W. M. van Asperen, Bed. H. Avond maal en Dankzegging. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. R. Wij- ers. 10.30: Jeugddienst. Kand. J. H. Meesters, van Haarlem-N. 4-30: Padvinderswijdings- dienst. Dr. H. v. d. Loos, van Haarlem-N. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinder kerk. Dhr. K. Spaans. 10-45: Ds. J. A. de Klerk, van Heemstede. Aula Chr. Lyceum, Emmakade, ingang Van Merlenstraat. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, van Heem stede. Gebouw Vrjjz. Hervormden, Jacob- straat. 10.30: Ds. J. van der Wiel. Janskapel, Jansstraat 36. 10.30: Ds. E. Pot. Diaconessen- huis, Hazepaterslaan 24. 9 30: Ds. J. van der Wiel. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstr. 10.30: Dhr. D. Boer. Oost, Zomerkade. 10: Dhr. N. Groen, van Amsterdam. West. Leidsestraat. 10: Dhr. R. Hengstmangers. Centrum. Oude Groenmarkt. 10: Dhr. J. de Vink. Eglise Wal- lonne. Begijnhof 30. 10 h. 30: Service preside par le Pasteur J. F- Baudraz. Deutsche Ev. Gemeinde, Waalse Kerk, Begijnhof. 20 Uhr: Vikar Schwartz (Hlg. Abendmahl. Pfarrer P Stein). Christian Science. First Church of Christ, Scientist. Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veer- straat 16- 8: Avondbijeenkomst. Herv. Evan gelisatie op Geref. Grondslag, Nassauplein 8. 10 en 5: Hr. J. W. Grisnigt, van Rotter dam. Woensdag 7.30: Ds. Klein Kranenburg, van Hilversum. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeenkomsten met gerepatrieerden in de Pastorie der Broeder- kerk, Parklaan 32. Dinsd. 3: Rondetafelbijbei bespreking, Broederkerk, Parklaan 34. Stads- Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10: Zr. A. Hoekendijk, werkzaam Vrouwen-Gevan genis, met kwartetzang. 7: Opwekkingssa menkomst. Spr. J- F. Snoeks. Woensdag 8: Bijbellezing. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. A. A. Esmeyer Jr., Evangelist te Doorn. 5: Dezelfde, Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. A. A. Esmeyer Jr. Opwekk.samenkomsten, Zuiderkapel, Zui- derstr. 15. Donderdag 8: Rev. Myron Brom ley, pionier van de Baliem-Vallei met Rev. W. Könemann van de Christian and Missio nary Alliance. Vrij Evang. Gemeente, Park laan 21. 6.30: Ds. Nijkamp, Utrecht. Donder dag 815: Bijbellezing en bidstond, Ds. A. H. v. Gent. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark IA. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Broederge meente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Litur gische zangdienst. Zondag 10.30: Ds. Schutz. 12: Zondagssch. Ev. Luth. Gem., W. Herenstr. 10.30: Ds. D. Solinger (preekdienst). 10.30: Ds. G. Kroes. Foyer van het Minerva-lheater te Heemstede. Ver. Doopsgezinde Gemeente, Gr. Houtstraat 43. 10-30: Ds. C. P. Hoekema. Feuzelaarsteeg 3. 10.30: Jeugddienst o.l.v. W. Dorrepaal. Rem.-Geref. Gemeente. 10-30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Wilhelmina- kerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds- C Goeman. 5: Ds. L. Hoorweg. Zuid-Ooster- kerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. C- Goeman. Lyceum-Aula, in gang v. Merlenstraat. 9: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. D. J. Roos. Geref. Kerk, Begijnhofkapel 8.45: leesdienst. 4.30: Ds. A. Bos. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10: Ds. Geels. 5: Ds. Geels. Geref. Gemeente. L. Margarethastraat. 10 en 4.30: leesdienst. Oud-Geref- Gem. in Neder land. Parklaan 21. 10 en 4.30: leesdienst. Oud- Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoog mis. 17: Vesper, met meditatie. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptistengemeente, Begijnhof kapel. 10.30: Ds. J. van Dam, bevordering ouderlingen en diakenen. 19: Zangdienst Kerkkoor. 20.15: Jeugdsamenk. Dinsdag 20: Zusterhulp. Vergadering van Gelovigen, O Gracht 47. 10: Samenkomst broodbreken) Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Koudenhorn 46A rood. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Volle Evangelie Gem. (Pink stergemeente). Elim-Kapel, P. Krugerstr. 36. 10: Openbare samenkomst. 12-13: Zondags school. 7: Opwekkingssamenkomst, verschil lende spr. Donderdag 8: Gebedssamenkomst voor gem.leden. Immanuëlkapel, Nw. Kruis straat 14. 10: dhr. H. v. Dijk. Amsterdam. 10: Zondagsschool. 7.30: dhr. G. Mik. IJmui den. Woensdag 7 en 7.45: Jeugddienst. Don derdag 8: Bidstond. Vrijdag 7.30: Bijbelbe spreking. Pinkstergeloofsgemeenschap. Nas sauplein 8. 10: dhr. E. Schuurman, bed. H. Avondmaal. 5: dhr. S. Sagstrom. 10.30: Zon dagsschool, Colensostr. 2. Woensdag meisjes club, Colensostraat 2. Zevende-Dags Adven tisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5. Kerkdienst. Herst. Apostolische Zendings kerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Kerk dienst. Apostolische Gemeente, Jacobijne- straat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Jeho vah's getuigen, Kamerlingh Onnesstraat 83. 5.30-6.30. Wolstraat 7. 7.30-8.30. Donderdags van 7.30-9.30. Pentecostal Filadelfia Ge meente. Ged. Oude Gracht 47. 10: dienst. Woensdag 7.30: Bidstond. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelmstraat 3. 15: Dienst met H. Avondmaal. Dinsdag 19.30: Bijbel studie o.l.v. Br. E. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: Bidstond t. h. Spoorwegstraat 4rd. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Ds. J. Heidinga. Jeugd kapel (Jeugdhuis. Schoterweg). 10: dhr. H. D. v. d. Ouw. Zondagsschool. 12: Marnix- school, jeugdhuis en kleuterschool Colenso straat. Sionskerk, Eksterstraat (Spaarndam- West). 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Ds. Jac. Poort. Kapel Sionskerk. 9.30: Jeugd- kerk (12-16 jr.). 10.30: Oppasdienst (4-6 jr). Zondagsschool. 10.30: Kon. Emmaschool (Raafstraat), Charl. de Bourbonschool (Jan Prinslaan), Elout van Souterwoudeschool Muiderslotweg Zuiderkapel afd. Noord. Verenigingsgebouw volkstuin „Zonder werken niets", Verlengde van de Geusevesperstraat. 10: dhr. B. Gree- vink, evangelist te Rijsoord. Dinsdag 8: Bij belbespreking, Maasstraat 8. Woensdag 8: Opwekkingssamenkomst, spr. dhr. Th. Dik- kes, evangelist te Leiden. Ned. Protestanten Bond. Berkenstr. 10. 10.30: Ds. P. N. Kruys- wijk. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Klop persingel 55-57. Bed. H. Avondmaal. 8.30 en 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. P. de Ruig. Sions kerk, Eksterstraat. Bed. H. Avondmaal. 8.45: Ds. J. A. v. Arkel. 3.30: Ds. J A. v. Arkel. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds. H Wierda. 5: Ds. H. Wierda. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10: Ds. J. C. Maris. 5: Ds. D. H. Biesma. Geref. Kerk, in gebouw N.P.B.. Berkenstraat 10. 8.45 en 2.45: Ds. A. Bos. Jehovah's Getuigen, gebouw N.P.B., Berken straat 10. 6.45-7.45 en woensdag 7.30-9.30. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk, Wilhel- minaplein. 10: Ds. v. Dijl. 19: Prof. Dr. Ko ningsberger, Utrecht. Kapel Nieuw-Vreden- hof. 10.30: Ds. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Br. Oostenrijk. Doopsgez. Kring De Olijftak. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Ned. Prot. Bond. 10.30: Prof. G. J. Sirks, hoog leraar, Leiden. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Pinkster kerk. 10: Dr. P. J. Richel. 5.30: Dr. A. Don- dorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. Jehovah's Getuigen, Binnen weg 79c. 2-3: Gez. Bijbelstudie. Woensdag 7.30-9.30: Praktische toerusting voor de pre diking van het evangelie. Maandag, Ir. Lely- laan 63, 8-9: Bijbelstudie. Donderdag, Craye- nestersingel 7, 8-9: Huisbijbelstudie. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Voor kinderen van 5-12 jaar, 10.30: Theo van Eeghen-Instituut. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J. W. Wery, Rem., Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. B. van Gelder. 11: Prof. Dr. A. J. Rasker uit Leiden. Opendeurdienst. Jeugdkapel. 9.30 in Maranatha. Zondagsscholen. 11: Kleuter school, Boslaan 26 en Jeugdhuis, Donkere- laan 10. 11.45: Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Ds. C. Souten- dijk. Dg., Haarlem. Geref. Kerk. 2: Ds. G. Toornvliet. 2: Kinderkerkdienst in de con sistorie van de Geref. Kerk. 3.45: Ds. G. Toornvliet. 7.30: Ds. Gabe van Duinen van Wassenaar (dienst voor belangstellenden). Vrij-Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gezon gen H. Mis. Woensdagavond geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Zondagavondstilte: 19.30-19.45: Or gelspel door dhr Egbert Vos. 19.45-20.15: Dr. G. P. Scheers. Herv. Pred. te Haarlem. Zon dagsschool. Ramplaankwartier. 12-13: Ge bouw Irene, Elswoutslaan 1 en Beatrixschool, G. Schoolmeesterlaan. Julianakwartier. 10.15- 11.15: Kon. Wilhelminaschool. Dompvloeds- laan. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10: Ds. H. v. d. Brink van Makassar. Openb. Geloofsbelijdenis. 5: Ds. D. Ring- nalda. In beide diensten H. Avondmaal. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. J. H. Klein Wassink, Bergen. 19: Ds. G. H. van Willenswaard. Advents- kerk (Ziekenhuiskerk)10: Ds. D. ter Steege. Geref. Kerk. 10.15: Ds. J. A. Tiemens, van IJmuiden. 5: Ds. J. van Leeuwen, van IJmui den, Chr. Geref. Kerk. 10: Ds. D. H. Biesma. 4: Ds. J. C. Maris. Doopsgez. Gem., Remonstr. Gem., Gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 75. 10.30: Ds. J. P. Jacobszoon. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Jac. Poort, bed. H. Doop. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. Nieuws in het kort Jazz. Op vrijdag 28 februari houdt de Haarlemse Jazzclub in dansschool Schroder aan de Raamsingel te Haarlem een bijeenkomst, waarop het nieuwe huis orkest van de jazzclub, het boogie-woogie- kwartet en -kwintet van Rob Hoeke, zal spelen. Kinderoperette. Op 4 maart houdt de Hannie Schaftschool een feestavond in theater Monopole in Zandvoort. Een kin deroperette: „Goudhaantje en de trouba dour" zal dan worden opgevoerd. Ongeveer honderdtwintig leerlingen verlenen hun medewerking aan deze feestavond. Vrouwenmiddag. De afdeling „Vrou wen" van de Nederlandse Protestantenbond houdt op 27 februari een vrouwenmiddag, waarop mevrouw M. C. Stenenburg van der Sande een causerie zal houden over de „Hunsa's", het volk dat geen ziekten kent. Christen Vrouwenbond. Op vrijdag avond 28 februari viert de afdeling Over veen van de Nederlandse Christen Vrou wenbond haar jaarfeest in gebouw „Irene" aan de Elswoutslaan in Overveen. ADVERTENTIE van ouds bekend - TeL 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Het is geen geringe opgave om „Faust" van Goethe voor een zaal vol middelbare scholieren werkelijk levend op de planken te zetten. Er is weliswaar een door traditie gevormd respect voor klassieke werken en dat houdt de aandacht bij een opvoering van een oud stuk ook wel voor een belang rijk deel gaande, maar dezelfde traditie belemmert in zekere zin de bereidheid bij de jongeren om te proberen zich persoon lijk voor de vroege litteratuur in te zetten. Op de middelbare scholen wordt de studie van het werk der klassieke schrijvers ten slotte meer ervaren als een lot dan als een lust. Het was derhalve net iets meer dan een triomf voor de spelers toen de jonge ren, die vrijdagmiddag in het Minerva- theater in Heemstede ruim drie uur „Faust" hadden uitgezeten, tot een heftig applaus kwamen. Men merkt feilloos wan neer een applaus plichtmatig is en wan neer gestimuleerd. Dit applaus was gesti muleerd. Het betrof een opvoering door een Duits gezelschap, dat omstreeks de helft van de ze maand over de grens is gekomen om gedurende veertien dagen een toernee door ons land te maken met het eerste deel van Goethe's genoemde tragedie. In to taal worden dertien voorstellingen gege ven, waarvan slechts één voor volwasse nen. Alle andere worden voor middelbare scholieren op de planken gezet. Tot nog toe is dit experiment een succes gebleken. Het gezelschap bestaat sinds acht jaar. Het heeft in Duitsland geen eigen theater maar speelt zomer en winter bij en in een oude burcht in de buurt van Remscheid: 's zomers klassieke werken en moderne stukken waaronder „De wereld heeft geen wachtkamer" van Maurits Dekker en „Vrouwenzaal" van Een van Eyselsteijn en 's winters alleen klassieke. Het reper toire bevat er twaalf die blijvend in een zelfde escenering en rolverdeling worden gespeeld. In de loop der jaren hebben deze manifestaties in de Duitse Bondsrepubliek vermaardheid gekregen. Uit alle delen van Duitsland komen elk jaar meer men sen naar Remscheid, de belangstelling werd mettertijd zo groot, dat de leider van de groep, Wilhelm Michael Mund, zijn burcht ook eens wilde verlaten. Het WI- KOR (Werk- en Informatiecentrum voor Kunst ten dienste van het Onderwijs voor de Rijpere Jeugd, gevestigd in Den Haag) heeft de plannen van "und met betrekking tot voorstellingen voor de Nederlandse schooljeugd gesteund en de organisatie van de toernee op zich genomen. Hoewel de groep nog een week spelen voor de boeg heeft kan worden gesproken van een door slaand succes, dat de plannen voor een volgende toernee al heeft rijp gemaakt. Mund is zelfs uitermate opgetogen. Hij zei ons gisteren na de voorstelling met enige verbazing, dat de scholieren reageren als of het Duits hun moedertaal is en Goethe een klassicus, die zij in essentie begrepen hebben. „Wat een onderwijs", zei hij vol bewondering, toen hem werd verteld hoe veel aandacht de leraren Duits op de scho len speciaal aan deze opvoering hebben besteed. De voorbereiding is inderdaad respec tabel geweest. Wij hoorden dat één groep leerlingen donderdagavond om elf uur 's avonds met de Duitse leraar nog op „Faust" zat te vorsen. En dit bewerkstel ligde, dat de zaal vrijdagmiddag onmid dellijk nadat het doek voor het eerste tafereel was opgegaan en masse gedispo neerd bleek. Ruim drie uur is een hele ruk, ruim drie uur Goethe is meer dan dat, maar niemand liet blijken, dat het ook maar een minuut te lang duurde. Toch is het de leerlingen niet gemakkelijk ge maakt. Mund werkt met zijn gezelschap ongeveer zoals de Fransman Jean Vilar, van wie hij veel heeft geleerd, zeker wat diens ideeën over enscenering betreft. Het blijkt heel duidelijk uit een minimum aan decor in strijd met wat eigenlijk per traditie heel lang onmogelijk is geweest bij klassieke stukken. Mund zegt hierover zelf, dat hij het naturalisme probeert te vermijden en dat de hele enscenering is gebaseerd op zijn overtuiging, dat de gees telijke inhoud met het woord in de eerste plaats moet worden waar gemaakt. Van de toeschouwers eisen de consequenties van deze opvatting een strakke concentra tie. Onder regie van Mund werd die ge scherpt door de nadrukkelijkheid waar mee ieder woord zelfs in de langste mono loog tot op de letter werd uitgesproken zonder buiten de cadans te staan van het hele, kolossale rijm. Dat het geheel geen rijstebrijberg van retoriek werd, is te danken aan de vaart waarmee werd ge speeld. Mund heeft zijn regie geraffineerd gevoerd. Soms werd het spel daardoor wat te glad en raakten wij geneigd enkele prestaties als louter vakkundig te ervaren. Maar behoudens 'n enkele inzinking maak te het ensemble door uitermate geconcen treerd spelen beslist indruk. Het heeft wei nig zin de vertolkingen afzonderlijk nog toe te lichten. We volstaan met onze be wondering uit te spreken voor de drie voornaamste hoofdrolspelers: Albert Lich- tenfeld als Faust, Sigrid Bode als Gret- chen en de regisseur Wilhelm Michael Mund als Mephisto. Het enthousiasme van de scholieren gaf reden aan te nemen, dat het gezelschap in Haarlem in het vervolg op een belangstellend en nog groter publiek kan rekenen. Er wordt ai overwogen de groep volgend jaar weer voor de middel bare scholen te laten optreden, weer met „Faust" en met andere klassieke werken. Johan Voskuil In de nacht van donderdag op vrijdag heeft er een brandje gewoed in een huis aan de Grebberstraat in Haarlem. Des nachts waren de bewoners van perceel numme. 2a. omstreeks half één naar bed gegaan na in de woonkamer een aantal lakens bij de kachel te drogen te hebben gehangen. Door het gewicht van de natte lakens rekte de plastic waslijn uit waardoor één van de lakens tegen de kachel kwam te hangen en in brand vloog. Omstreeks half drie ontdekte de vrouw des huizes een ster ke rookontwikkeling. Zij waarschuwde haar man en vervolgens bracht het echt paar zijn vier kinderen naar buiten terwijl omwonenden de brandweer waarschuw den. Het brandje werd met één straal ge blust. De schade aan het huisraad bedraagt ongeveer zevenhonderd gulden. ADVERTENTIE De puberteit, de periodieke dagen, de groei, de voeding van de zuigeling, de overgangs jaren, stellen de vrouw bloot aan verzwak king. Om „nieuw bloed" te vormen en verse krachten te herwinnen, is het dan nodig de ijzerkuur te volgen. Wanneer u zich lusteloos voelt, is het de hoogste tijd bij elke maaltijd medicinaal ijzer in te nemen, zoals de Pinkpillen dit bevatten. Ze zijn zo opbeurend, dat 4 weken volstaan om 500.000 tot 700.000 rode bloedlichaampjes per mm3 bloed te herwinnen. Het bloed is weer gezond en kan weer al het nuttige halen uit de versterkende bestanddelen van het voedsel en uit de levenskrachtige zuur stof der lucht; en wel in die mate, dat de vitaliteit van alle cellen van het organisme wordt hersteld. Na de eerste week krijgt men weer eetlust. Verzwakte vrouwen of vrou wen, lijdende aan gebrek aan rode bloed lichaampjes, worden weer sterk en dyna misch. Met de gezondheid herwinnen zij eveneens de levenslust en het bewustzijn van de volle bloei harer schoonheid. Pink pillen bij apothekers en drogisten. Bespaar 1.35 door aankoop van de grote doos voor een volledige kuur. Burgemeester van Zandvoort: De burgemeester van Zandvoort, mr. H M. van Fenema, heeft geweigerd zyn goedkeuring te verlenen aan de stichting van een caravankamp op een terrein tus sen de voormalige trambaan en de achter zijde van de aan de noordzijde van de Haarlemmerstraat staande woningen. B. en W. hebben reeds aan een inwoner van Zandvoort, ingevolge de algemene politie verordening vergunning verleend tot het stichten van dit caravankamp. Omdat de burgemeester van oordeel is, dat het betreffende besluit van B. en W. door de Kroon wegens strijd met het alge meen belang kan worden geschorst of ver nietigd, heeft hij het niet ten uitvoer ge bracht. De burgemeester is tot uitvoering van het besluit verplicht als binnen dertig dagen geen schorsing of vernietiging van het besluit door de Kroon is bevolen. De burgemeester heeft zich bij het be palen van zijn standpunt ondermeer laten leiden door adviezen, die de Inspectie van de Volksgezondheid heeft uitgebracht. Naar het oordeel van mr. Van Fenema be hoort een caravankamp niet te liggen in de kom van de gemeente tussen de be bouwing. Dit, ter vermijding van ernstige overlast voor de bewoners van de nabij gelegen huizen en ook met het oog op de vrijheid van doen en laten en de recreatie mogelijkheden van de kampeerders. Een bezwaar van de burgemeester is voorts, dat de ingang van het caravankamp is ge projecteerd haaks op de Haarlemmer straat, welke in het zomerseizoen zeer druk wordt bereden. De in- en uitrijdende wagens zouden dan steeds het fietspad en het tegelpad moeten kruisen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7