Verhoging van de melkprijs zou verbruik nog meer doen dalen Panda en de wijze Op grens van dooi en vorst Wereldnieuws 2 MEER VET IN DE MELK „Utrecht" en „Holland" gaan belangengemeenschap aan Noordelijke Industrie voor V ezelverwerking De Franse voorstellen over het Vrijhandelsgebied Goede resultaten Friesch- Hollandsche Hypotheek Belgen nemen leiding over van Zuid-Preanger Krantenverkoop in V.S. toegenomen SAS laat KLM profiteren van poolvlucht-ervaring Schatkistpromessen toegewezen Kort economsich nieuws uit binnen- en buitenland Gegevens over Amsterdamse dollarlening spoedig bekend Prof. Tinbergen door GATT gekozen in studie groep van drie wijze mannen Ontslag in metaalnijverheid Den Haag contra de staat Dan maar zonder rijksbijdrage TccU ió het zo v "N Boven water MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 (Van onze medische medewerker) De laatste tijd wordt een discussie ge voerd over de vraag, of het vetgehalte van de melk verhoogd dient te worden. Gelijk bekend, bedraagt het vetgehalte van de consumptiemelk 2,5 procent, d.w.z. minder dan het vetgehalte bedraagt van de melk „zo onder de koe vandaan". Al lerlei economische factoren spelen een belangrijke rol bij de vaststelling van het vetgehalte van de melk en het is duide lijk, dat de overheid ook hiermede in be langrijke mate rekening houdt. De melk die voor de directe consump tie bestemd is, maakt ongeveer een der de gedeelte uit van de totale melkproduk- tie. Deze consumptiemelk wordt met de boeren verrekend tegen een prijs van 30,10 cent per liter. Wanneer het vetge halte van de melk met één procent ver hoogd zou worden, zou de prijs van de melk voor het publiek met enkele centen per liter gaan stijgen. Het vet, dat aan de verse koemelk ont trokken wordt, dient voor de boterberei- ding. Afhankelijk van het jaargetijde en van de voeding van de koe, bedraagt het vetgehalte van de verse koemelk onge veer 3,5 procent. De melk die we gebrui ken is gedeeltelijk ontroomd tot 2,5 pro cent vetgehalte, de melk is niet ver dund, zoals men wel eens meent, alleen het vetgehalte van de consumptiemelk is iets verlaagd. De consumptiemelk bevat evenveel zouten en eiwitten als de volle koemelk. Ze is alleen iets vetarmer; er bestaat ook geen verschil in kleur of smaak. Medisch gesproken bestaat er geen be zwaar tegen het iets lagere vetgehalte van de consumptiemelk. Integendeel: het vet- verbruik in ons land is nogal hoog. verge leken met dat in andere landen. Juist de laatste tijd wordt veel aandacht geschon ken aan het gebruik van dierlijke vetten in de voeding. Het vet in de melk behoort evenals boter, rund- en varkensvet tot de dierlijke vetten, terwijl ook in de niet-spe- ciaal plantaardige margarines, dierlijke vetten zijn verwerkt. Men zoekt nu wel een verband tussen het hoge gebruik aan dierlijke vetten in de voeding en het zo veelvuldig vóórko men van aderverkalking, hartafwijkingen en verhoogde bloeddruk in landen als Amerika, Engeland, maar ook in ons land. Laat men niet vergeten dat de sterf te door hart- en bloedvatafwijkingen in ons land nog steeds de belangrijkste doodsoor zaak is, belangrijker nog dan de sterfte door kwaadaardige gezwellen, zoals kan ker. In dit verband zijn voedingsdeskun digen van mening, dat het verhogen van het vetgehalte van de melk eerder scha delijk dan voordelig voor onze volksge zondheid zou kunnen zijn. Men zou dan immers slechts het verbruik van dierlijke vetten in ons land, toch reeds zeer hoog, nog doen toenemen. Daling van het verbruik In 1957 was. het melkverbruik. in. .ons land drie procent lager dan in 1956. In het eerste halfjaar van 1957 bedroeg deze daling 1 procent, in het tweede' halfjaar daalde het melkverbruik met 5 procent. De stijging van de melkprijs is er verant woordelijk voor, dat in vele gezinnen min der melk wordt verbruikt dan voorheen. Toch is het onjuist op het gebruik van melk te bezuinigen: melk is het meest complete voedingsmiddel dat we kennen. Melk bevat alle voedingsstoffen, vetten, eiwitten, vitamines, mineralen als kalk en fosfor, nodig voor de groei en ont wikkeling van het lichaam. Bovendien be vat melk deze belangrijke voedingsstoffen in zeer licht verteerbare vormen. Wat we dus met de melk tot ons nemen, komt het lichaam ook werkelijk geheel ten goede. De zorg voor melk Melk is een teer en gevoelig produkt. Melk moet daarom met zorg behandeld Overtuigd van de noodzaak in het ver zekeringsbedrijf tot verdere concentratie te komen, hebben de „Utrecht" en de „Holland" besloten haar traditionele vriendschap een hechtere basis te geven door het aangaan van een overeenkomst tot samenwerking. Ter versteviging van de grondslag hier van zal enerzijds de Holland-groep een financieel belang bij het Utrecht-concern verwerven, anderzijds dit laatste een be lang bij de Holland-groep, waartoe een voorstel tot statutenwijziging en uitbrei ding van het kat itaal van de Holland aan haar aandeelhouders is voorgelegd. Te vens zullen voorstellen worden ingediend om over en weer een zetel in het college van commissarissen en in de directie ter beschikking te stellen. De bedrijfsresultaten van de Noordelij ke Industrie voor Vezelverwerking zijn in 1957 bevredigend geweest. Aan de aandeel houders zal worden voorgesteld 6 percent dividend uit te keren. De Franse tegenvoorstellen op het Brit se plan voor een Europees Vrijhandelsge bied zullen het belangrijkste gesprekson derwerp bij de bijeenkomst van de minis terraad van de Europese Economische Gemeenschap, die morgen dinsdag in Brussel wordt gehouden, aldus is van Benelux-zijde te Brussel medegedeeld. Frankrijk is voorstander van de vor ming van een schier supra-nationale unie, wil ook landbouwprodukten insluiten en wil de opheffing van de tariefmuren in de E.E.G. vlugger doen geschieden dan in het Vrijhandelsgebied. De Franse voorstellen zijn nog niet officieel aan de zeventien lan den van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking medege deeld. In de geest van het E.E.G.-verdrag moet Frankrijk eerst de steun hebben van zijn deelgenoten in E.E.G. voordat het zijn voorstellen bij de O.E.E.S. indient. worden. Losse melk en flessemelk zijn van dezelfde samenstelling, maar toch ver dient het in het algemeen de voorkeur, flessemelk te gebruiken en geen losse melk. Want tijdens het vervoer van de losse melk van fabriek naar verbruiker kunnen allerlei ongerechtigheden, zoals stof en bacteriën, in de melk terechtko men en deze verontreinigen. Losse melk moet daarom altijd voor het gebruik nog eens gekookt worden, hetgeen de smaak, maar ook het vitaminegehalte niet ten goede komt. Flessemelk, welke altijd ge pasteuriseerd of gesteriliseerd is, behoeft niet gekookt te worden voor het gebruik. Melk neemt snel de geuren van de om geving over: zet dus nooit een geopende fles melk of een pan met losse melk in de buurt van sterk ruikende voedingsmid delen: de melk neemt dan de smaak en geur van deze voedingsmiddelen over, de eigen geur en smaak van de melk ver dwijnen. De laatste tijd is in sommige plaatsen van ons land ook melk verkrijgbaar in karton en papierverpakking. De melk in karton of papierverpakking is iets duur der dan de flessemelk omdat de papier verpakking maar één keer gebruikt kan worden, terwijl een fles veel vaker dienst kan doen als verpakkingsmiddel. Het kar ton of papier is van binnen bekleed met een fijn laagje beschermende stoffen, die het papier ondoordringbaar maken voor de vloeistof. Soms worden paraffine of der gelijke stoffen gebruikt, om het papier van binnen te bekleden. Nu is gebleken, dat in sommige gevallen de stoffen, die ge bruikt worden om het papier ondoordring baar te maken, in geringe hoeveelheden oplossen in de melk. Overgevoelige kin deren, maar ook volwassenen kunnen dan huidaandoeningen, zoals eczeem krijgen, na het gebi-uik van melk (of andere vloei bare levensmiddelen) welke in deze pa- piervei-pakking waren verpakt. Bij zuige lingen en kleine kindei-en kunnen door de ze stoffen, die van de binnenkant van de verpakking in de melk oplossen darm- stooi-nissen ontstaan. In deze tijd van bezuiniging en beste dingsbeperking door overheid en particu lieren, moet, helaas, in sommige gezinnen ook op de voeding wel bezuinigd worden. Maar bezuinig niet op melk. Want voor kinderen, maar ook voor volwassenen, bevat melk zoveel bestanddelen, die nuttig en noodzakelijk zijn voor de opbouw en instandhouding van ons lichaam, dat men zichzelf tekort doet, als men het melk verbruik vermindert. De resultaten over 1957 van de Friesch- Hollandsche Hypotheekbank n.v. te Leeu warden zijn tevredenstellend geweest. Het saldo winst, na aftrek van voorzieningen, heeft f. 47.264 bedragen tegenover 43.889 in 1956. Voorgesteld wordt een dividend van 10 pereent (pnv.) op. het ge plaatste kapitaal van 500.000 (onv.). Aan hypothecaire leningen werd afgeslo ten een bedi-ag van 950,875, terwijl werd afgelost 985,173. Rente en aflossingen kwamen op een enkele uitzondering na re gelmatig binnen. De totale reserves, met inbegrip van die voor afschrijving op hy- potheektrente en de reserve, welke in de ingekochte onderpanden schuilt, belopen thans f. 163.000, een voox-uitgang van 17.000. Uit de agenda van de op 3 maai't te hou den vergadering van aandeelhoudex-s der n.v. Zuid Preanger Rubbermaatschappij blijkt, dat de beide Nederlandse directeu ren, de heren R. Hoegen en J. C. Schreu- der, het voornemen hebben hun functie neer te leggen. Voorgesteld wordt de Bel gische commissaris de heer H. H. J. G. Dochen tot directeur te benoemen. Voorts treden de commissarissen de heren S. E. Hazelhoff Roelfzema, jhr. J. A. G. Sand- berg, mr. G. W. A. de Veer en L. Thur- kow af. In hun plaats, zo luidt het voor stel, worden twee nieuwe Belgische com missarissen benoemd, de heren baron A. t'Kint de Roodenbeke en E. L. Rubben. Hierdoor zal de meerderheid van het col lege van commissarissen Belgisch zijn. Een voorgestelde statutenwijziging be vat als voox-naamste punt het doen verval len van de bepaling dat minstens een directeur Nederlander moet zijn en in Ne derland moet wonen. Bij informatie bleek ons dat het kantoor der vènnootschap aan de Heerengracht te Amsterdam is geslo ten. Het hoofdkantoor der n.v. Zuid Pre anger Rubbermaatschappij, waarvan de zetel als Nedei'landse vennootschap geves tigd blijft in Amsterdam, zal verplaatst worden naar Antwerpen. NEW YORK (UP) De verkoop van dagbladen in de Verenigde Staten is in 1957 toegenomen ondanks de vele prijs verhogingen. De totale oplage van alle 1755 ochtend- en avondbladen bedroeg op 30 september 1.1. 57.804.445 exemplaren, een toeneming van 1,23 percent verge leken bij 30 september 1956. Er waren zes kranten minder dan in 1956. De gemiddel de prijs van een dagblad was 6 dollarcent per nummer. De lezers gaven dus meer dan drie miljoen dollar per dag voor hun kranten uit (uitgezonderd de zondagsbla den). Voor de extx-a-dikke zondagsedities en speciale zondagsbladen, 554 in totaal, was de totale vex-koop 47.044.349 exem plaren en de gemiddelde prijs per num mer 15 dollarcent. Van de zijde van de S.A.S. wordt ver klaard, dat reeds geruime tijd besprekin gen met de K.L.M. worden gevoerd over de diverse px-oblemen, die met het vliegen over de Noox-dpool samenhangen, in het bijzonder ten aanzien van de navigatie en de technische voorzieningen, welke voor de route onderweg moeten worden getrof fen. Onlangs is een nieuwe conferentie tus sen S.A.S. en K.L.M. gehouden, waarbij de Scandinavian Airlines nogmaals alle medewerking heeft toegezegd teneinde de K.L.M. zoveel mogelijk van de reeds opge dane ervaringen te doen profiteren, terwijl tevens het punt „technische samenwer king" op het vliegveld van Anchorage ter sprake is gekomen. De K.L.M. opent haar Noordpoollijn naar Tokio op 1 november. Op 24 februari van het vorig jaar heeft de S.A.S. de lijnen van Kopenhagen naar Tokio en van Tokio naar Kopenhagen tegelijkei-tijd ingewijd, met de opmerkelij ke prestatie, dat beide DC-7C's elkaar vrij wel boven de Noordpool passeerden. Se dert die datum zijn 210 vluchten gemaakt, waarbij 7000 passagiers zijn vexwoerd. Ge durende het afgelopen jaar werden twee keer per week vluchten over de Noordpool gemaakt, maar met ingang van de nieuwe zomerdienstregeling, op 1 april a.s. heeft de S.A.S. de frequentie opgevoerd tot di-ie maal per week, in beide richtingen. Het ministerie van Financiën deelt me de, dat van de bedi-agen waarvoor op 21 februai-i 1958 is ingeschreven op schat kistpromessen, wordt toegewezen: a. een bedi-ag van 73,5 miljoen aan schatkist promessen met een looptijd van 6 maan den, vervallende 25 augustus 1958, tegen de prijs van 97.967,-- per 100.000,-- (dit is een discontc van bijna 4 pet.); b. een bedrag van 190,9 miljoen aan schatkist promessen met een looptijd van twaalf maanden, vervallende 24 febi-uari 1959, te gen de prijs van 95.552,08 per 100.000,- (dit is een disconto van 4>Ms pet. Schatkist promessen met een looptijd van di-ie maanden zijn niet toegewezen. Hoofdprijs: een ton staal Op 9 mei zal te Brussel in het kader van de Wereldtentoonstelling, een vraagprogramma wor den gearrangeerd, waarin negentien landen ver tegenwoordigd zijn, waaronder Nederland. De ne gentien nationale afgevaardigden zullen getest worden op hun kennis van West-Europa uit geo grafisch, economisch en politiek oogpunt bezien, over de periode van 1 januari 1946 tot 1 januari 1958. En de hoofdprijs die de winnaar van deze „quiz" te beurt valt is., een ton staal. a Scholten Carton In de jaarlijkse algemene vergadering van aan deelhouders der Carton- en Papierfabriek voor heen W. A. Scholten n.v. te Groningen werden de overgelegde balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het winstsaldo bedroeg 212.990. Vastgesteld werd om over het per 31 augustus 1957 afgelopen boekjaar 16 percent dividend uit te keren, terwijl voor aandeelhouders als onver deeld dividend een bedrag van 9478 beschikbaar blijft. BeneluxTunesie Er worden thans te Tunis voorbereidingen ge troffen voor het sluiten van handelsovereenkom sten met de Bcneluxlanden en Italië, aldus is zondag in Tunesische officiële kringen verklaard. De minister van Buitenlandse Zaken Sadok Mok- kadem had zaterdag een onderhoud met de Bel gische ambassadeur ter bespreking van de mo gelijkheid van een handelsovereenkomst met de Benelux, zo werd gezegd. Nederlanden van 1845 De n.v. Levensverzekeringmaatschappij van de „Nederlanden van 1845" is voornemens een kan toorgebouw te bouwen op een stuk grond aan de Conradkade en het Verhulstplein te ■sGravenhage. Niet veilig meer De Hermes-Kreditversicherungs-A.G. heeft meegedeeld, dat zij met het oog op de politieke ontwikkeling in Indonesië tot nader order trans acties met Indonesië niet langer verzekert. (U.P.) Mr. Van Hall af) Schiphol De bijzonder slechte weersomstandighe den van de laatste weken in en om de stad New York hebben in vrijwel alle sec toren ernstige vertragingen doen ontstaan en daardoor is ook de beslissing over de 15.000.000 dollarlening van een Amerikaans bankconcern ten laste van de gemeente Amsterdam nog niet genomen. Tot de tal loze ambtenaren, die zijn ingeschakeld bij het ruimen van de sneeuw behoren name lijk ook employés van het machtige li chaam in Wallstreet, de „Security and Exchange Commission" (S.E.C.). Deze moet uiteindelijk'zijn goedkeuring hechten aan' de obligatielening, waarmee Amster dam met name zijn programma van de elektriciteitsvoorzieningen en de uitbrei ding van zijn havens wil financieren. De beslissing kan nu pas in het midden van deze week worden verwacht. Dan zal ook de rente en de koers van de lening wor den bepaald, waarna met de emissie een aanvang kan woi-den gemaakt. Deze mededeling heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall zondag gedaan, direct nadat hij op de luchthaven Schiphol het vliegtuig had verlaten, waar mee hij uit New York was gekomen. Mr. Van Hall heeft vijf dagen in deze stad ver toefd voor het voeren van vooi-bereidende besprekingen over de lening met leidende figuren uit Wallstreet. In deze kringen juichte men het zelfstandig plaatsen van een lening door Amsterdam op de Ame rikaanse kapitaalmai-kt toe. Bovendien be staat bij vele Amerikaanse maatschappij en „reusachtige belangstelling" voor ves tigingen in Nederland. De grenslijn tussen de koude polaire lucht en de zachtere oceaanlucht liep tij dens het weekeinde van het zeegebied ten zuiden van IJsland via Engeland naar zuid-Duitsland. Aan de gx-enslijn ontwik kelde zich zondag een stox-ing die van midden-Engeland via het zuiden van Ne derland naar Duitsland trok en op vele plaatsen regen of sneeuw veroox-zaakt. Bij het passeren van de storing stroomde tijdelijk zachtere oceaanlucht het zuiden van ons land binnen, waarbij in Zeeland, het zuiden van Brabant en in Limburg de temperatuur opliep tot zeven a acht gra den. In de afgelopen nacht breidde de kou dere lucht zich weer naar het zuiden uit. Intussen is bij Ierland een nieuwe depres sie aangekomen, onder invloed waarvan opnieuw de zachtere oceaanlucht naar het noorden begint op te dringen, daarbij voorafgegaan dooi een zone met regen en sneeuw. WEERRAPPORTEN Temperaturenbulten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Dinsdag 25 februari Zon op 7.36 uur, onder 18.11 uur. Maan op 10.05 uur, onder 00.34 uur. Maanstanden 26 febr. 21.51 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 25 februari Hoog water 7.41 en 19.58 uur. Laag water 3.07 en 15.31 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. sneeuw sneeuw sneeuw sneeuw regen geheel bew. mist geheel bew. regen zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. regen regenbui regen regen zwaar bew. geheel bew motsneeuw x-egen regen geheel bew. mist licht bew. windst. -1 nno -15 w o ozo ozo o ono -14 -4 1 5 -1 3 windst. 5 w 10 z 6 windst. 5 n ono nw wzw zw wzw 5 -6 3 4 4 4 windst. 0 zzw 2 o -1 w 10 no 9 windst. 3 windst. 3 zzw 5 zwaar bew. o geheel bew. o geheel bew. o half bew. ono geheel bew. ono geheel bew. no geheel bew. ono geheel bew. o -0 -1 1 -4 -3 -2 -1 0 5 5 0 0,1 0,2 0 6 2 7 8 9 10 0 4 0 0 16 10 16 12 0 0 10 2 0,3 0 0 0 6 7 0 0,2 7 5 8 11 Sneeuwhoogten: Den Helder 0,5 cm, Eelde 0,1 cm, De Bilt 4 cm, Twente 5 cm, Eind hoven 0,7 cm. 71. „Ach meneer, u begrijpt me tenmin ste!", riep de ober bewogen tot Joris, „als die klanten eens wisten, wat voor narig heid zij veroorzaakten door niet te beta len En dikke tranen vulden zijn ogen. „Hm. O, ja? Kom, komsprak Joris troostend, terwijl hij ongemakkelijk rond drentelde. „Jawelu hebt gemakkelijk praten!", antwoordde de bediende met een geknepen stemMaar als het nog eens gebeurtHier begon hij luid te schreien, met grote, gierende uithalen. „Als het - hik-snik! - nog eens gebeurt herhaalde hij jammerend, d-dan zal ik mijn huis nog moeten opgeven!" „Uw huis?", vroeg Panda, die medelijdend had toegeluisterd. „Jawelkreet de ober handenwringend. „En dan worden mijn 460 kinderen dakloos Deze sombere voorspelling wekte enige verbazing bij Joris en Panda. „Vierhonderdzestig kinde ren herhaalde Panda. „Tsjonge!" „Ach, Panda, hij overdrijft!", fluisterde Joris. „Nee, meneer!", riep de ober droe vig. „Ik overdrijf niet! Ik BEN vader van 460 kinderen slik Weeskinderen! Daarom werk ik hier! Er is heel wat geld nodig voor mijn weeshuis!" „Ja dat zal welbeaamde Joris, terwijl hij Panda bedrukt aankeek. „Juist, Joris", antwoord de deze, „en dat er dan nog lieden zijn, die er van door willen gaan zonder te betalenbegrijp je dat nou?" Bestudering van de ontwikkeling van de wereldhandel Drie prominente economen uit Amerika, Brazilië en Nederland zijn vandaag te Ge nève bijeengekomen om te bestuderen hoe de wereldhandel zich zal gaan ontwikke len. De drie experts werden gekozen door de G.A.T.T., in welks opdracht de studie plaats heeft. De drie geleerden zijn van daag voor het eerst bijeen en zullen van daag alleen bespreken hoe de studie zal worden ingericht. Hun slotrapport zal tij dens de dertiende G.A.T.T.-bijeenkomst in oktober worden besproken. De leden zijn prof. Roberto de Oliveira Campos, dix-ecteur van de Braziliaanse Bank voor Economische Ontwikkeling; prof. Gottfried Haberler, voorzitter van Nationaal Bux-eau voor Economisch Onder zoek in de Vex-enigde Staten en prof. Jan Tinbergen, oud-directeur van het Centraal Planbureau. Het wex-k van de economen zal vooral bestaan in het analysei-en en trachten te verduidelijken van de voox-naamste tenden- zen in de internationale handel om daaruit de toekomstige loop van de wereldhandel te voorspellen. De geleerden zullen zich waarschijnlijk in het bijzonder concentre ren op de drie belangx-ijkste tendensen, die vox-ig jaar door de ministers naar vox-en werden gebracht op de jaarlijkse bijeen komst van de G.A.T.T., te weten de steeds stei'ker wox-dende tendens dat minder ont wikkelde landen bij de uitbreiding van hun handel achter blijven bij de industriële landen ondanks ixet feit, dat de wereld handel steeds toeneemt; vex-volgens de pro blemen die worden veroorzaakt door de grote prijsschommelingen van primaix-e ar tikelen (delfstoffen en landbouwartikelen) en tenslotte het vooi'tdurend toenemen van het landbouw-protectionisme in de wereld. De Zilver- en Staalwaren Industrie Nieuwpoort te Emmen heeft aan 36 werk nemers ontslag aangezegd. Enige tijd ge leden ging het bedrijf over tot het ont slag van tien werknemers. De oorspronke lijke bezetting van deze onderneming zal na deze ontslagen zijn ingekx-ompen van 70 tot 25 personeelsleden. Het college van burgemeester en wet houders van Den Haag heeft de gemeente raad voox-gesteld zich te verzetten tegen een dwangschrift tot betaling van 36.575 registratierechten, die de gemeente ver schuldigd zou zijn wegens de aankoop van het 112 hectax-e grote „Duynrell" in 1956. In de koopakte werd vermeld dat deze aankoop geschiedde in het belang der volkshuisvesting, aangezien de terreinen bestemd wax-en voor de openbare gezond heid, (recreatie- en wandelpai-ken). De staat is echter van mening dat de vermelding „in het belang der volkshuis vesting" onjuist is. De belasting vordert nu het voor de aankoop verschuldigde registratierecht ad 5 percent van de koop som. Twee en een half jaar geleden voteerde de gemeenteraad van Delft een bedrag van twee ton ter bekostiging van de voor bereidende werkzaamheden ter restau ratie van de scheve toren van de histo- x-ische oude kerk te Delft. De toren staat al enige tijd in de steigers. Men zou nu met de restauratie kunnen beginnen, maai de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft laten weten, dat pas na 1960 op een rijksbijdrage in de kosten kan worden gerekend. Daar uitstel van de restauratie onver antwoord moet worden geacht en een af breken en later weer opbouwen van het steigerwerk grote kosten zou veroorzaken, hebben B. en W. de raad voox-gesteld te besluiten de restauratie zonder rijksbij drage te beginnen en voor de eerste drie jaren een bedrag van 508.300 beschikbaar te stellen. (Voor de beurs zie pag. 6) Gewelddaden. Volgens cijfers van de auto riteiten van het Columbiaanse depar tement Tolima hebben de gewelddaden, die de afgelopen acht jaar in dit ge bied zijn gepleegd, aan ruim zestien duizend mensen het leven gekost. Meer dan driehonderdduizend personen zijn uitgeweken en de schade wordt geschat op achthonderd miljoen gulden. Uitstel. Bondskanselier Adenauer zal in mei niet naar Zuid-Amerika gaan, zo als aanvankelijk in de bedoeling lag. Officieel wordt medegedeeld, dat de ontwikkeling van de binnen- en buiten landse toestand een langdurige af wezigheid van de bondskanselier niet mogelijk maakt. Vooral de mogelijk heid van een topconferentie maakt zijn aanwezigheid in Duitsland nodig. Adenauer wil zijn bezoek aan Zuid- Amerika tot volgend jaar uitstellen. „Europaprijs". De „Europaprijs 1958" van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa is toegekend aan Georg Eckert, directeur van het inter nationale instituut voor schoolboeken te Brunswijk. Eckert heeft zich in het bijzonder ingespannen de fouten in de geschiedenisboeken te corrigex-en, die ontstaan zijn door een te nationalis tische intex-pretatie van bepaalde histo rische gebeux-tenissen. Zwart. De „vliegende kachelpijp", een on bemand vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, heeft zo snel gevlogen, dat zijn gele kleur door de wrijving zwart is geworden, aldus heeft de Ameri kaanse luchtmacht in Sunnyvale (Cali- foi-nië) meegedeeld. Het toestel heeft twee maal zo snel als het geluid ge vlogen en bereikte de buitenste lagen van de atmosfeer op 160 kilometer van de aax-de. Het toestel wordt door een bommenwerper van het type B-29 ge lanceerd en dan vanaf de grond be stuurd. Ongeluk. Vier personen zijn omgekomen en 24 gewond doordat zondag te Min- nesund in het zuiden van Noorwegen een autobus met 32 Zweedse toeristen langs een helling van veertig meter naar beneden stox-tte. De autobus slipte van de weg toen de chauffeur trachtte een vrachtauto te passeren. Oppositie. De fracties van de partij „He- roet", rechts-nationalistisch, en de „Al gemene Zionisten", conservatief, zullen zich tot een rechtse oppositiegroep in het Israëlische pax-lement verenigen, zo meldt het Israëlische blad „Yedioth Achx-onoth". De nieuwe fractie zal 28 leden in het Knesseth (parlement), dat 120 afgevaardigden omvat, hebben. Collaboratie. „Van elke drie Amerikanen die in Korea werden gevangen genomen heeft één in meerdere of mindere mate gecollaboreerd, „niet uit sympathie voor het communisme, maar na een hex-senspoeling te hebben gehad of uit angst voor marteling", aldus heeft Ro bert Kennedy, hoofd van een senaats commissie die deze kwesties onder zocht, vei-klaard. Een werkelijk sterk geloof in het leger, het gezin, God en zelfs de eigen persoonlijkheid bestond niet", aldus Kennedy. Omgekomen. Mario Leon Degrelle, de achttienjarige zoon van de voox-malige leider van de Belgische fascistische be weging de rexistische partij is te Sevilla bij een vex-keersongeluk om het leven gekomen. De jonge Degrelle is naar verluidt pas enige maanden ge leden in Spanje aangekomen. Verschei dene malen heeft de Belgische regering de uitlevering van de vader van Mario geëist, omdat deze zich volgens haar in Spanje bevindt. De Spaanse autoritei ten ontkenden dit echter. Smakelijk. Een subcommissie van het Amei-ikaansfe Congres heeft de Ameri kaanse regering ex-van beschuldigd eco nomische hulp aan het buitenland te geven onder het mom van hulp voor de defensie. Een groot deel van de hulp aan het buitenland wordt ten onrechte hulp voor de defensie genoemd om „haar smakelijker te maken voor het publiek", aldus een rapport van de commissie. Terugkeer. Het centrale comité van de Hongaax-se communistische partij heeft besloten, dat verbannen aanhangers van de voormalige (stalinistische) par tijleider Rakosi binnenkort naar Hon garije mogen terugkeren en dat zij weer minder belangrijke functies zul len mogen bekleden, zo verluidt in Boedapest. Rakosi zelf, die in 1956 werd afgezet, en zijn voornaamste aan hanger, Ernoe Geroe, die bij het begin van de opstand in ongenade viel, zou den nog niet mogen terugkeren. MILJOENEN jaren geleden lag vólgens de geologen een groot deel van Afrika onder water. Ook Europa had van dit euvel te lijden, maar dat doet momenteel minder terzake. Het gaat er maar om, dat uit onderzoekingen .van de bodem is ge bleken, dat de streek, waar momenteel de Sahara ligt, in lang vervlogen tijden werd ingenomen door een groot zoetwatermeer. Eigenlijk zouden we het wel een zee kun- noemen, maar omdat daaraan altijd zoutwater-associaties zijn verbonden, houden we ons liever aan de term „meer". Tengevolge van allerlei ver anderingen die de aardkorst heeft ondergaan, is dit reus achtige zoetwatermeer lang zaam maar zeker in de loop der tijden onder de oppervlakte van de Sahara terecht gekomen. Nog niet zo héél lang geleden moeten nog duidelijke sporen hebben aangetoond, dal het zoete water nog niet zo erg diep onder het bodem- oppervlak was weggezakt. Immers, de Sahara heeft vele rivieren gekend, die zich momenteel weliswaar als uitgedroogde beddingen aandienen, maar die er dan toch in ieder geval geweest zijnVoorts was het Sahara-plateau in die gelukkige dagen een begroeid en goed bevloeid ge bied, waar op uitgestrekte delen zelfs dichte wouden de rivieren hebben om zoomd. Het grote nijlpaard waggelde hier langs de rivieroevers en de woeste neus hoorn stormde door de dichte bossen. Langzamerhand veranderde dit alles, doordat het hele gebied uitdroogde. Maar in ieder geval heeft deze verandering zich voor een deel nog voltrokken in tijden, toen de mens deze gebieden bewoonde. Er zijn duidelijke aanwijzingen, dat de men sen, die hier leefden, gedwongen werden hun plateau te verlaten om elders een nieuwe woonplaats en een nieuw bestaan te zoeken. Dat was in de IJstijd, toen de regens die Noord-Afrika een tijdlang zo gul hadden besproeid, ophielden. De reden hiervan is niet duidelijk, maar in ieder geval veranderde de grondwaterstand, de plantengroei verschroeide en verdween tenslotte bijna geheel en in de loop van vele duizenden jaren was het eens zo weel derige gebied van het Noord-Afrikaanse plateau veranderd in de waterloze woes tijn, die we allen van beschrij vingen en plaatjes kennen. Met dat al is dat zoetwater meer, steeds dieper en dieper in de bodem weggezakt, toch nog aanwezig en, zoals we de vorige maal vertelden, aange- toond door boringen op voorstel van prof. Savornin. Doordat de verdamping nu beperkt is en het jaar lijkse verlies wordt aangevuld door toe stroming van water uit het Atlasgebergte, is - zo mag worden verondersteld - een zeker evenwicht bereikt. Het voornaamste bezwaar is echter, dat dit meer zich onder het aardoppervlak bevindt waardoor het water moeilijk bereikbaar wordt. Een an der bezwaar menen sommigen te kunnen vinden in de veronderstelling, dat dit zoetwatermeer wel eens zó ver zou kun nen wegzakken, dat men het praktisch als verdwenen moet beschouwen. Dat blijkt niet het geval, want de bodem van dit onderaardse meer wordt gevormd door een ondoordringbare laag, zodat het water niet nóg dieper kan wegzakken. Dank zij dit ondergrondse meer kan de Sahara door aanwending van voldoende energie t.z.t. voor een belangrijk deel worden bevloeid en vruchtbaar worden gemaakt. Die vruchtbaarheid doet me denken aan een noteboom, waarvan verscheidene fa milies een goed jaarinkomen hadden. Daarover morgen H. Pétiïlon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2