Albert Heijn Ook in Heemstede verordening op bejaardenhuizen voorgesteld Verzorging en comfort veelal niet in alle opzichten bevredigend MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCIIE COURANT 5 Echtelijke twist werd in andermans woning beslecht Burgerlijke Stand van Haarlem Politierechter Boete van f 100 voor een oneerlijke vinder Dure afwezigheid „Wolletje" opgebracht in patrouillewagen Strenge contingentering van de woningwetbouw Modern in de AH-SuperMart L. Vaars won cycle-cross van HSV „De Kampioen" Beverwijkse schilder exposeert in Santpoort Gouwenaar zag zijn gestolen auto passeren Bromfietser en motorrijder kwamen ten val Voor stichting Pinksterkerk veertig mille subsidie Bijdrage van 3000,- voor Minerva Theater Twee geldleningen voor woningbouw in Heemstede Causerie over vuurloop en vuurbestendigheid Sinds 1 januari 101 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED GA IN HET VERKEER OP, OPDAT IJ ER NIET IN ONDER GAAT Tweede rempedaal bij rijles op vrachtauto's Monument ter herinnering aan de ramp van Modderga Bij zond ere tewaterlating van 20 000 tons tanker „Aydin" opgegeven UIT STAD EN STREEK Rode knipperlichten bij overweg Westergracht Vlotte opvoering van „George en Margaret" BFWJFR^OEK Gemeenteraad vergadert In de vergaderingen van de Heemsteedse gemeenteraad is meermalen gesproken over de verzorging van bejaarden in de ter plaatse gevestigde verzorgings- en ver pleeghuizen. Als gevolg van klachten over deze verzorging en mede naar aanleiding van de besprekingen in de raadsvergaderingen hebben B. en W. in deze kwestie een onderzoek ingesteld. Het resultaat hiervan is, dat zij thans aan de gemeenteraad een verordening op de verzorgings- en verpleeghuizen hebben voorgelegd. In zijn donder dagmiddag om vier uur te houden vergadering zal de gemeenteraad deze verorde ning vaststellen. Uit het door de commissie voor de volks gezondheid uitgebrachte rapport over de toestand in de rusthuizen is gebleken, al dus schrijven B. en W., dat over het alge meen bij de verzorging van de bejaarden in de particuliere rusthuizen niet van een in alle opzichten bevredigende toestand kan worden gesproken. De particuliere woningen, die als rusthuis zijn ingericht, bieden veelal te weinig comfort om op verantwoorde wijze te kunnen voldoen aan de grote vraag naar plaatsing. Het ge volg hiervan is, dat dikwijls gezonden tezamen met geestelijk gestoorden in één ruimte worden gehuisvest. Ten gevolge van gebrek aan voldoend geschoold personeel kan bovendien in vele gevallen aan de bejaarden niet die ver zorging worden geboden, waarop zij mede door hun leeftijd aanspraak mogen maken. Het is opgevallen, dat de verzorging van bejaarden in die instellingen, die worden bestuurd of onder toezicht staan van een kerkgenootschap, een gunstige uitzondering op het algemeen beeld ver toont. B. en W. zijn daarom van mening, dat met een intensiever toezicht reeds be langrijke verbeteringen kunnen worden verkregen. Hoewel de situatie geen reden tot vol doening geeft, hebben B. en W. zich ge realiseerd, dat het grote tekort aan woon ruimte, zo niet de oorzaak van het ont staan, dan toch in belangrijke mate mede aanleiding is geweest tot het geleidelijk ontstaan van de huidige situatie. De hou ders van de rusthuizen hebben in vele gevallen meer willen doen dan de capaci teit van de tehuizen toeliet. Bjj het beraad over de maatregelen, die in de toekomst ter verbetering moeten worden genomen, hebben B. en W. zich gerealiseerd, dat de moeilijkheden zich niet alleen in Heemstede voordoen. Zij hebben daarom overleg gepleegd met de gemeente besturen van Haarlem, Bloemendaal, Zand- voort en Bennebroek. Dit overleg is thans zover gevorderd, dat overeengekomen is de regeling van het toezicht op de verzor gings- en verpleeghuizen voor dit gehele gebied te coördineren. Als eerste maat regel zou dan in de verschillende ge meenten een ongeveer gelijkluidende ver ordening kunnen worden vastgesteld. Het ligt in de bedoeling het toezicht op de naleving van de verordening te doen uitoefenen door de geriater van de ge meente Haarlem. Hierdoor wordt bereikt, dat bij de verzorging van bejaarden in het gehele gebied gelijke maatstaven worden aangelegd. Het houden van een verzorgings- en verpleeghuis zal, als de raad de verorde ning vaststelt, voortaan gebonden zijn aan een vergunning van B. en W. Bij het verlenen van vergunningen zal van geval tot geval worden bezien of aan de rede lijke eisen voor de verzorging van be jaarden kan worden voldaan. Het zal Een echtelijke twist en de nasleep daar van heeft in de nacht van zaterdag op zon dag heel wat beroering gewekt in een straat in de zogenaamde Amsterdamse buurt in Haarlem. Volgens mededelingen van de politie had een vrouw, na een meningsverschil met haar echtvriend, de woning verlaten maar even later was zij in gezelschap van haar vader en zwager teruggekeerd. Haar man wilde haar echter niet binnenlaten waarop zij een ruit aan de voorkant van het huis verbrijzelde en met haar begeleiders door de ontstane opening naar binnenstapte. Na verloop van enige tijd zagen door het ru moer uit hun slaap gewekte omwonenden de echtgenoot van de vrouw door het ka potte raam naar buiten stappen, de straat oversteken en na een ruit van een aan de overzijde gelegen woning te hebben stuk geslagen dit huis binnentreden. Zijn vrouw en haar metgezellen volgden even later dit voorbeeld. Ook laatstbedoelde woning werd hierna het toneel van een verwoede klop partij. Bij haar komst aldaar trof de politie temidden van de scherven van servies goed, waarmede de vloer van de huiskamer bezaaid was, een bewusteloze man aan, die de verslagen echtgenoot bleek te zijn. Het slachtoffer bloedde uit een gapende wond aan het achterhoofd en uit de mond. Nog steeds buiten bewustzijn is de man naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht en daar opgenomen. De vader van de vrouw en haar zwager, resp. een 63-jarige en een 27-jarige Haarlemse inwoner, werden on der verdenking van mishandeling op het politiebureau ingesloten. De vrouw kon na te zijn verhoord naar huis terugkeren. Enige bewoners van het tweede huis kre gen tengevolge van het rumoer in hun wo ning een shock. HAARLEM, 22 februari 1958. GEHUWD: 22 feb.: J. H. Rabbie en F. M. van Elten. BEVALLEN van een zoon: 19 febr.: J. G. A. de Graaff-Bijvoet; 21 febr.: J. M. Kikkert-Willemsen; A. M. van Unen- Middag; 22 febr.: M. J. Mens-Van der Aar; C. M. Colin-Lemstra. BEVALLEN van eendochte r20 febr. J. Kokkelkoren-Folterman; 21 febr.: J. M. Kikkcrt-Willemsen; J. van der Vliet- Druif; M. J. Zweers-Zwart; J. Schoone- Maïiepaard; 22 febr.: L. A. van Kessel- Scheffelaar; M. P. Sanders-Tholen. OVERLEDEN: 19 febr.: J. F. Kalkhoven, 74 j., Rijksstraatweg; W. Th. II. Meijerink- Leeman, 75 j., Frans Halsstraat; 20 febr.: S. Duba, 64 j„ Rijksstraatweg; P. W. M. Hartman, 13 w., Lange Heerenstraat; M. M. Verheijden-Bui.is, 4 j., Havikstraat; R. van Kampen-Stoker, 40 j., President Steijnstraat; 21 febr.: G. J. D. Hoogesteeg, 73 j., Velserstraat; A. Hoonhout, 68 j., Van Zeggelenstraat; J. W. Tervoort-Voorman, 74 j., Hagestraat; J. Kemmer-Kamberg. 56 j., Kennemerstraat. echter onmogelijk zijn om op korte termijn in de bestaande toestand afdoende ver betering te brengen, daar slechts geleide lijk resultaten zullen zijn te bereiken. Door het langzamerhand verzwaren van de voorwaarden zal naar wordt ver wacht na verloop van enkele jaren een bevredigende toestand in deze zijn ont staan.. En één maand voorwaardelijk Een 45-jarige Haarlemse winkelier in huishoudelijke artikelen stond vanmorgen voor de politierechter omdat hij het geld van een door een klant in de winkel ge vonden portefeuille geheel had opge maakt. Zijn dochtertje was met de porte feuille, die 165 gulden bevatte, komen aandragen en hij had haar opgedragen deze naar de politie te brengen. Zij kwam korte tijd later half in het nieuw gestoken thuis zodat hem bleek, dat de portefeuille niet bij de politie was gebracht. Er zat nu nog 120 gulden in, waarover zich de vader „ontfermde", ,,'k Heb alles terugbe taald", zei hij vanmorgen voor de politie rechter. ,,'t Moest er nog bijkomen, dat u dat niet deed!" antwoordde deze. „Waarom doet u zulke dingen?" „Och ik heb zelf zo vaak wat verloren en nooit teruggezien". „Ja, dat is een oud verhaal, dat horen we hier vaker". De officier van Justitie, mr. G. W. F van der Valk Bouman, wond zich vooral op over het voorbeeld dat de oneerlijke vinder op deze manier aan zijn dochtertje had geleverd. Hij eiste een boete van f 150 subsidiair 45 dagen en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand. De politierechter verlaagde in zijn vonnis de boete van f 100 en legde voorts een maand voorwaardelijk op. Gloeiende peuk Twee verhuizers werden bij verstek tol boeten van dertig gulden veroordeeld om dat zij een paar jongens van veertien en zestien een pak rammel gegeven hadden nadat de brandende sigarettenpeuk van een dezer beiden op onverklaarbare wijze in de cabine van de verhuiswagen was be land. De inzittende verhuizers waren naai buiten gestormd om de jonge fietsers mo res te leren, maar zij hadden zich volgens de officier, die zich alles best kon voor stellen, toch een beetje in moeten houden. Hij had dan ook dertig gulden voor elk geëist. Machinegeweer Niet minder dan 75 gulden werd ge- eist tegen een 29-jarige monteur wegens overtreding van de Vuurwapenwet. Hij had van een inmiddels wegens een mis drijf opgesloten zwager een stuk schiet gerei in beheer gekregen, dat lang niet mis was: een machinegeweer. „Wist u wel wat voor heer die zwager was?" vroeg hem de politierechter. „Zou u het hem ook zó weer teruggegeven hebben als hij erom kwam? Wie weet, wat hij ermee zou zijn gaan uitspoken?" „Ik heb het meer bekeken als een stuk- kie curiosa", antwoordde de verdachte „Het ding is helemaal vernikkeld en heef! geen trekker meer. Het is niet schiet- vaardig". „Bovendien", zo vulde hij aan „ik was wel in een moeilijke toestand om dat ding te weigeren, ik zou namelijk nét in bad gaan De politierechter veroordeelde de mon teur niettemin tot een boete van zestig gulden. Een 34-jarige garagebediende, die op 18 november van het vorig jaar als getuige moest worden gehoord in een verkeers zaak voor de Haarlemse rechtbank, had die dag zijn zinnen op vrolijker zaken afge stemd, want zijn broer trouwde. Hij ver scheen dus niet, zonder overigens de rechtbank van zijn verhindering kennis te geven. Daardoor werd de hele zaak op gehouden, zodat er voor niets veel mensen werden opgehouden en veel onnodige kos ten werden gemaakt. Hij ontving opnieuw een dagvaarding, maar nu als verdachte we gens hef niet verschijnen als getuige. De politierechter vond het wel bijzonder on beleefd, om zonder taal of teken weg te blijven en de officier van Justitie ver klaarde zich heel goed te kunnen voor stellen. dat de man de voorkeur gaf aan de bruiloft van zijn broer, maar daar had ook rekening mee gehouden kunnen wor den indien het tijdig was bericht. Deze handelwijze achtte de officier zo ernstig, dat hij een boete van zestig gulden tegen de. garagebediende eiste en de politie rechter veroordeelde hem conform. Een patrouillewagen van de Bloemen- daalse .politie heeft in de afgelopen nacht een ongebruikelijke arrestant opgebracht. Een nachtwaker had de politie meege deeld. dat hij op de Acacialaan in Bloe mendaal was aangevallen door een.... schaap. De man had zich met behulp van zijn fiets moeten verdedigen. Bij aan komst van de politie liet het dier dat luisterde naar de naam „Wolletje" zich gewillig naar het politiebureau meene men, waar het werd opgesloten in de hon denkennel. De eigenaar van „Wolletje", een bewoner van de Bloemendaalseweg, kwam het schaap daar later afhalen. In de nacht van zaterdag op zondag had den enige koeien de vrijheid verkozen en liepen op de Kleverlaan te wandelen. Deze dieren werden door de politie in een wei land gedreven, waar de eigenaar ze later heeft afgehaald. G.S van .Noordholland Zoals gemeld is hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland voor 1958 de be schikking over een contingent van 6500 woningwetwoningen, waarvan aan Amster dam 3.000 zijn toegewezen, aan Haarlem 500 en aan het overige deel der provincie 3000. Naar aanleiding van het kleine con- tigent heeft het college zich genoodzaakt gezien een strenge contingentering door te voeren zonder vorming van enigerlei reser ve, waaruit voor aanvulling woningwet- bouw zou kunnen worden geput. Gedeputeerde Staten delen mee, dat de woningtoewijzing zich vroeger strekte zo wel over premiebouw als over woningwet- bouw. Voor 1958 is alleen de woningwet- bouw in de contingentering betrokken. Daardoor is het aan de provincie toege wezen contingent aanmerkelijk kleiner uit gevallen en een billijke verdeling daarvan over de verschillende gemeenten moeilij ker dan voorheen het geval was. Daar komt nog bij, aldus deelt het college mee, dat het aantal voor dit jaar aan Noordhol land toegewezen woningwetwoningen be langrijk lager is dan het aantal, dat in 1957 is gebauwd, waardoor de verdelings problemen nog zijn vergroot. In tegenstel ling tot vorige jaren toen door een elastisch woningverdelingssysteem vele gemeenten in staat konden worden gesteld tot veel al niet onbelangrijke aanvullende wo ningbouw boven de oorspronkelijke toege wezen contingenten, hebben Gedeputeer de Staten thans geen reserve. Wegens de geringe omvang van het aan Noordholland toegewezen contingent is bij de verdeling over de gemeenten vooral rekening gehouden met die gemeenten, die overwegend op woningwetbouw zijn aan gewezen. Overigens bestaat in principe voor alle gemeenten de mogelijkheid tot particuliere bouw, die voorhands op gener lei wijze is gecontingeerd. ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDINGEN SuperMals vlees 25 en 26 februari Kwaliteitsgehakt met zakje kruiden en recept 500 gram 148 Doorregen varkenslappen 500 gram 118 Doorregen runderlappen 500 gram 158 SPECIAAL AANBEVOLEN: erwtensoep-pakketten, hachévlees PRIJSVERLAGING Varkenskarbonade Uit eigen slagerijen EXTRA AANBIEDING (dinsdag en woensdag) HAAGSE LEVERWORST 200 gram 39 Veiling-verse groenten Alleen dinsdag' en woensdag 25 en 26 februari HUTSPOTRECLAIME Hutspotpakketten inhoud: 500 gram wortelen 250 gram uien per pakket 29 Golden Delicious fijne handappel per kilo 119 Spaanse sinaasappelen vol sap 7 voor 87 9 Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen O Obligatie spaarsysteem GROTE HOUTSTRAAT 9? Dc cycle-cross van de Haarlemse wieler club „Dc Kampioen", die zondag als vier de onderdeel van de vijfkamp om de J. H. Kessler-bcker werd gehouden, is gewon nen door Lock Vaars. Ondanks dc sneeuw werd er in deze cycle-cross felle strijd geleverd. Loek Vaars nam al spoedig de leiding en stond deze niet meer af. Hoewel Van der Geest hem in de slotfase van de strijd nog ernstig bedreigde. De uitslag luidde: 1. L. Vaars, 2. Van der Geest, 3. F. Vaars, 4. J. van Egmond, 5. R. Otte, 6. W. Spoor, 7. A. van Dijk, 8. J. Hoogland, 9. H. van Egmond, 10. A. de Vries. Nadat er vier van de vijf onderdelen zijn afgewerkt, is de stand: 1 en 2. ex aeqo: L. Vaars en H. v. d. Geest, beiden 17 punten; 3. Otte 11 pnt.; 4. J. van Eg mond 10 pnt.; 5. Van Dijk 8 pnt.; 6. F. Vaars 7 pnt.; 7. W. Blommaert 6 pnt.; 8. J. Hoogland 5 pnt. De Beverwijkse amateur-kunstschilder Jur van Hesselingen zal van 1 tot 15 maart in het missiehuis der Witte Paters te Sant poort, het „Lavigerie-college" aan de Wüs- telaan een deel van zijn werken expo seren. Deze tentoonstelling, die voor ieder toegankelijk is, omvat vele onderwerpen uit de industrie en wordt speciaal gehou den voor de gymnasiale studenten van het Lavigerie-college. Een echtpaar uit Gouda bemerkte in de nacht van vrijdag op zaterdag bij het ver laten van een café in het centrum van Haarlem, dat hun daarvoor geparkeerde auto was verdwenen. Met een mede-bezoe ker van het café begaf de Gouwenaar zich in diens auto naar Amsterdam om te trach ten zijn wagen op te sporen. Na een ver geefse speurtocht in de hoofdstad reden de mannen naar Haarlem terug. Bij Half weg passeerde hen een auto waarin de in woner van Gouda tot zijn verwondering en uiteraard ook vreugde zijn ver miste bezit herkende. Zij volgden de auto die voor een perceel in de Dr. Schaep- manstraat in Haarlem-Oost stopte en za gen twee van de inzittenden de wagen ver laten en zich ijlings uit de voeten maken. Toen de Gouwenaar bij zijn auto kwam nam nog een van de inzittenden, die naar later bleek de wagen had bestuurd, de be nen. Een vierde persoon kon echter niet wegkomen en werd vastgehouden tot de politie ter plaatse kwam. Het bleek een vijftigjarige Haarlemse vertegenwoordi ger te zijn. Op diens aanwijzingen konden zijn voortvluchtige metgezellen spoedig worden opgespoord. Het waren een 34-ja- rige meubelstoffeerder, een 32-jarige automonteur en een 24-jarige vertegen woordiger, allen uit Haarlem afkomstig. De laatste bekende dc auto te hebben be stuurd maar ontkende het voornemen ge had te hebben de wagen te stelen. Hij werd op het politiebureau ingesloten. De ande ren werden na te zijn verhoord op vrije voeten gesteld. Zaterdagmiddag om kwart voor vijf had op de hoek van de Oostvest en de Papen- torenvest in Haarlem een aanrijding plaats tussen een bromfietser en een motor rijder. Het ongeval ontstond doordat de bromfietser, een 29-jarige Haarlemse koopman, rijdende op de Oostvest linksaf de Papentorenvest wilde oprijden maar daarbij de bocht te kort nam. De vlak achter hem rijdende motorrijder, een 28- jarige losse arbeider, die juist op dat mo ment wilde passeren kon een aanrijding niet meer voorkomen. Beide mannen kwa men ten val. De bromfietser werd met een hersenschudding naar het St. Elisa bethsgasthuis overgebracht maar kon na te zijn behandeld naar zijn woning worden vervoerd. De motorrijder kwam er met enige schaafwonden af. De kerkéraad van de Gereformeerde kerk in Heemstede heeft bij de gemeente een verzoek ingediend om een bijdrage in de stichtingskosten van de Pinksterkerk aan de Camplaan. Een moeilijkheid bij het bepalen van de subsidie is, dat de kerk reeds in aanbouw was op het tijdstip, dat de subsidieregeling werd vastgesteld. On der het eigenlijke kerkgebouw bevinden zich namelijk enige lokaliteiten, die niet bestemd zijn voor de openbare eredienst Voor de bouwkosten van deze lokaliteiten kan geen subsidie worden toegekend. Van de totale stichtingskosten komt naar het oordeel van B. en W. f. 263.164,03 in aan merking voor een subsidie van vijftien pereent. hetgeen neerkomt op een bedrag van 39.474,70. Voorgesteld wordt dit be drag aan de kerkeraad van de Gerefor meerde kerk toe te dienen. Hoewel de financiële uitkomsten van het Minervatheater in Heemstede over 1956 een gunstiger beeld vertonen dan die over 1955 is het toch nodig gebleken, dat over het boekjaar 195" een bijdrage uit de ge meentekas aan de exploitant, de heer P. A. M. Hoogeveen, wordt verleend. De bij drage kan voor 1956 beperkt blijven tot een bedrag van f. 3000,—. B. en W. stellen de raad voor dit êedrag als bijdrage in de ex ploitatie van het theater uit te trekken. De gemeente Heemstede heeft van de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten een aanbieding gekregen voor een geldle ning van 511.000 uit de eerste nationale woningbouwlening 1957. Uit de tweede nationale woningbouwlening wordt een geldlening van 2.000.000 aangeboden, die betrekking heeft op de gelden waarvoor voorkeur voor deze gemeente is uitgespro ken. Deze leningen dienen te worden be stemd voor de woningbouw. De rente be draagt zes percent. De eerste lening heeft een looptijd van 25 jaar, de cweede dient in 1971 te worden afgelost. Voorgesteld wordt deze leningen aan te gaan. In plaats van de lezing over „Dc beteke nis van het parapsychologisch onderzoek voor de natuurwetenschappen" door de heer P. J. den Boer, zoals deze abusieve lijk stond vermeld in de rubriek „Uitgaan in Haarlem" in ons blad van zaterdag, zal vanavond in restaurant Brinkmann in Haarlem voor de Studievereniging voor Psychical Research een causerie worden gehouden door de heer W. J. Gorter over het onderwerp „Vuurbestendigheid en vuurloop". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE In de afgelopen week zijn in Haar lem en omgeving twaalf verkeers ongelukken gebeurd, waarbij lichame lijk letsel werd veroorzaakt. Daardoor is het aantal verkeersongevallen, dat in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeersgebied ge beurde, gestegen tot honderdeneen. Daarbij was één dodelijk ongeval. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen door grote voorzichtigheid en verantwoorde lijk weggebruik. Er staat een wijziging van het wegen verkeersreglement op stapel, waardoor zo wel ten lanzien van auto's die voor rijles sen worden gebruikt, als aan degenen die rijles geven zwaardere eisen zullen wor den gesteld. De instructeur zal een eigen rempedaal ter beschikking moeten hebben en hij zal een verklaring van bijzondei-e rijvaardig heid moeten bezitten. Over de eis van het extra rempedaal hebben twee vervoers organisaties, de Algemene Verladers- en Vervoerders Organisatie (E.V.O.) en de Nationale Organisatie voor het Beroeps- goederenvervoer Wegtransport (N.O.B.) zich tot de minister van verkeer en water staat gewend. Zij menen, dat wanneer de aspirant-bedrijfsautochauffeur reeds in het bezit is van het rijbewijs B-E zon der hetwelk hij geen rijbewijs C-E of D-E kan krijgen en bovendien de instructeur over een speciaal rijvaardigheidsbewijs zal beschikken, er reeds voldoende waar borgen zijn voor het met zo weinig moge lijk risico's onder toezicht rijden met een bedrijfsauto, temeer daar reeds de bepa ling bestaat dat de instructeur moet kun nen ingrijpen. De beide organisaties vestigen er de aandacht op dat bedrijfsauto's met front besturing niet geschikt zijn voor het aan brengen van een tweede rempedaal. Zij hebben de minister van Verkeer en Water staat verzocht het tweede rempedaal niet voor te schrijven voor het rijden onder toe zicht met motorrijtuigen in de rijbewijs categorieën C-E en D-E. Op 6 maart is het 75 jaar geleden, dat het vissersdorp Peazens-Moddergat, gele gen aan de Waddenkust van Friesland door een ramp werd getroffen. Op 5 maart 1883 lag in de Waddenzee voor het dorp Moddergat de vissersvloot van 22 schepen gereed, om voor de eerste keer van dat iaar uit te varen. Er gingen 109 mannen aan boord. Daarbij waren oude schippers van boven de zeventig, maar ook jongens Tegen de avond stak een sterke noord westelijke wind op. welke aanwakkerde tot een zware storm, die zijn hoogtepunt in de vroege morgen van de zesde maart bereikte. Zeventien schepen met 83 opva renden gingen in de storm ten onder. In het dorp Peazens-Moddergat bleven 50 weduwen achter. 150 kinderen verloren hun vaders. De visserij van het dorp was grotendeels vernietigd. Van de 700 inwo ners waren ruim 200 brodeloos geworden Er werd een provinciale commissie on der voorzitterschap van de Commissaris des Konings opgericht om een hulpactie te voeren. Er werd ruim 100.000 bijeen gebracht, voor die tijd een aanzienlijk be drag. De ergste nood heeft men hiermede kunnen lenigen. Een viertal gestrande schenen kon weer in de vaart worden ge bracht. Op initiatief van de burgemeester van Westdongeradeel is nu een comité ge- '•ormd. dat tof dnel heeR op 6 maart een eenvoudig monument te onthullen ter herinnering aan deze ramp Het wordl opgericht on de plaats waar de vissers op 5 maart 1883 ofscheid van hun familie namen en van de kust vertrokken, name lijk op de zeewering bij Moddergat. Het van basalt vervaardigde monument krijgt een opschrift gemaakt door de Friese dich ter D. A. Tamminga. Zaterdag is de 20.000-tons tanker „Taha- ma" op de werf van Verolme te Heusden van de helling gegleden. Daar dit schip ruim 170 meter lang is, werd deze tewater lating met grote spanning tegemoet gezien, omdat de Maas ter plaatse slechts 160 me ter breed is. Er was daarom aan de over kant een speciale inham gegraven om het schip ruimte te geven. Op het zelfde mo ment dat de champagne tegen de boeg spatte, sloegen de remblokken los en gleed het gevaarte sierlijk van Je helling af in het water, dat door de goede zorgen van de rijkswaterstaat bijzonder rustig was. De stuw te Lith was er speciaal voor neerge laten. Het schip gleed met een boog in de stroomrichting en werd terstond door sleepboten in veilige banen geleid. On middellijk daarop werd de kiel gelegd voor eei nieuwe en even grote tanker, die voor Finse rekening gebouwd zal worden. Er volgt nu voor de „Tahama" nog een reis met hindernissen naar IJsselmonde, waar het schip wordt afgebouwd. Om de bruggen op deze route te passeren, moeten de ruimen met 14.000 ton water gevuld worden. Tevoren zullen de vaargeulen on der deze bruggen door uitbaggeren de ver eiste diepte hebben gekregen. Na het pas seren van de bruggen moeten de ruimen leeggepompt worden. ANTWERPEN (UP) Het Turkse vrachtschip „Aydin" dat vastgelopen was op een zandbank in het Nederlands gedeel te van de .Schelde, is zaterdagavond offi cieel opgegeven. Nieuws in het kort Erelid. In een buitengewone ver gadering van de Nederlandse Bond van Stedebouwkundigen is prof. ir. M. J. Granpré Molière geïnstalleerd als erelid van deze bond. De installatie werd onder andere bijgewoond door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte. Met pensioen. De heer H. J. Brandt in Heemstede, onderwijzer aan de Craye- nesterschool, wordt op 4 maart 65 jaar, dus pensioengerechtigd. B. en W. van Heemstede stellen de raad daarom voor hem per 1 april eervol te ontstaan. Ter voorziening in de vacature worden de volgende personen voorgedragen: II. M. Pesch, onderwijzer aan de openbare lagere school in Wadenoyen; B. C. Zuidema, on derwijzer aan de rinses Marijkeschool in Groningen; J. C. van Noordwijk, onder wijzer aan de Finlandiaschool in Rotter dam. Aanrijding. Zondagmiddag verleende en 42-jarige Heemsteedse wielrijdster op de hoek van de Camplaan en de Valken burgerlaan in Heemstede geen voorrang aan een scooter, bestuurd door een 25- jarige Haarlemmer. Er ontstond een aan rijding ten gevolge waarvan de wielrijdster enkele hoofdwonden kreeg. Valpartij. Een 32-jarige wielrijder uit IJmuiden raakte zondagmiddag met de pe daal van zijn fiets het trottoir van de Herenweg in Heemstede. Hij viel en moest met een hoofdwond naar het Grote Gast huis worden vervoerd. Foto onthuld. Met enige welgekozen woorden heeft de districtscommissaris van het district Haarlem van de Nederlandse Padvinders, ir. J. Pool, in het troephuis aan het Donkere Spaarne een foto van de oprichter van de padvindersbeweging, Lord Baden Powell, onthuld. Hierbij ontving het troephuis officieel de naam: Baden Powell- huis. Ouderavond. De oudercommissie van de Linnaeus-montessorischool te Haarlem houdt donderdagavond 27 februari in de gymnastiekzaal van de school een ouder avond, waar de heer J. Buys Jr. zal spreken over „Zon en schaduw bij het opgroeien van het kind" en mevrouw A. A. Vaan drager vragen zal beantwoorden die dooi de ouders zijn ingezonden naar aanleiding van de brochure „Medewerking en steun van de ouders". Bovendien zullen enige kleurenfilms worden vertoond. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter algemene kennis, dat de N.V. .Nederlandsche Spoorwegen op 7 janu ari bij de overweg nabij de Westergracht en de De Ruijterweg in Haarlem rode knipperlichten in dienst hebben gesteld, elk bestaande uit een lamp, bevestigd aan een paal die is opgesteld aan de rechterzijde van de weg, ongeveer ter plaatse van de overwegbomen. Beide lampen vertonen enige tijd vóórdat de overwegbomen gaan dalen en gedurende de tijd dat deze in gesloten stand zijn een rood knipperlicht, dat pas wordt gedoofd onmiddellijk na het opgaan van de overwegbomen. Wanneer de knipperlichten in werking zijn is het verboden zich te voet of op andere wijze op de overweg te begeven. „De Ramplaanspelers" Zaterdagavond heeft de toneelgroep „De Ramplaanspelers" in .gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad in Overveen voor een vrijwel geheel gevulde zaal een zeer vlot gespeelde opvoering gegeven van het blij spel „George en Margaret", naar de Ne derlandse bewerking van Alfred Pleiter. Niet alleen het spel, maar ook het aller aardigste decor van Jan van Hemert, die tevens een zeer aannemelijke, oerkomische, Dudley, één van de zoons van het echtpaar Garth-Bander, op de planken zette en de aankleding droegen veel aan het welslagen van deze voorstelling bij. Trouwens, over de gehele linie werd er vlot spel te zien gegeven en het verschil in levensopvatting tussen ouders en de drie kinderen kwam in dit blijspel uitstekend naar voren. Dank zij de goede reg.e van Peter Brandsma was er aan dictie en mi miek veel aandacht besteed en wat dit laatste betreft mogen Carla van Deelen als de moeder, Miep Hosselet als het moderne jonge meisje Frankie met toch een serieuze inslag en vooral ook Bep van de Berg in do dubbelrol van do boide dienstmeisjes Gladys en Boer hier met name vermeld worden. Horman Langerveld als de ver strooide huisvader was soms wel goed op dreef, maar de rolkennis liet bij hem wel wat te wensen over. De oudste zoon Dave was bij Fred Hosselet in goede handpn en ook de pianist Roger, de vriend van Dud ley. gespeeld door Ab van Deelen was aan nemelijk, al bleef hij hier en daar wel wat al te veel in de plooi. Het publiek heeft van dit alleraardigste blijspel, met steeds dreiging op de achter grond, dat George en Margaret op visite zullen komen, ten volle genoten en een warm applaus beloonde de medewerkenden na afloop voor hun spel. De gemeenteraad van Bennebroek zal woensdagavond vergaderen. Aan de orde komen voorstellen om de Reek en de Leid- sevaart te verbeteren. Teneinde tot verbe tering van de Reek over te gaan, is een krediet van f. 20.700-- nodig. In mei 1957 heeft de raad reeds besloten hiervoor f. 28 800,- beschikbaar te stellen, zodat wordt voorgesloten dit besluit in te trek ken. Het aanmerkelijk lagere bedrag is het gevolg van de toenemende concurren tie in de wegenbouw. De wegverbeterin- gen zullen worden gefinancierd uit twee geldleningen, aangeboden door de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Voorge steld wordt verder een verlichting op de speelweide aan te brengen, zodat twee sportvereniginger 's avonds op dit terrein kunnen oefenon Tenslotte zal een aantal onderwijsvoorstellen in behandeling ko men.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9