Krantenauto gleed met moeite door woeste Haarlemmermeer Verkeer in en om Haarlem ernstig ontwricht door sneeuwstorm Vijftig auto's strandden op onbegaanbare Schipholweg Zandvoortse raad werkt mee aan aanleg van kampeerterrein Door insneeuwen geringe vertraging bij bezorging Grote vertragingen bij spoorwegen en busdiensten Toerwagen ramde een doorgegleden NZH-bus DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 7 Vrijwilligers voeden vogels in de Hout Vogelrampenfonds stelt er geld voor beschikbaar Deze reed wiel rijdster aan bij Kennetnerplein Programma orgelbespeling UIT STAD EN STREEK Onderzoek naar vondst in modderkommen wordt voortgezet G. J. van Randtwijk overleden WOENSDAG 26 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dat gy, lezers van dit dagblad, de krant dinsdagavond inderdaad ook dinsdagavond in de bus hebt gekregen, dankt ge, zoals ge woonlijk, aan een legertje chauffeurs, be- zorgstcrs en bezorgers die het gisteren ech ter wel uitzonderlijk zwaar hebben gehad. Juist op het moment namelijk dat zij zwaarbeladen onze drukkerij in het hartje van Haarlem verlieten, barstte de sneeuw storm pas in alle hevigheid los, niet alleen in de binnenstad maar juist in de buiten wijken en vooral in Zandvoort, IJmuiden en de Haarlemmermeer. En speciaal in deze uitgestrekte polder, met de zo ver van elkaar afliggende dorpjes, was het af en toe werkelijk geen doen. Onze chauffeur, die voor deze bijzondere gelegenheid behalve zijn stapels kranten ook een bijrijder compleet met sneeuw ruimer, bezem en emmer zand in de wagen had, kon deze hulp overigens uitstekend gebruiken, want nadat hij van Haarlem naar Halfweg was gegleden begon in het wijde polderland de ellende pas goed. Op de IJw-eg, waar de auto nauwelijks dertig kilometer in het uur haalde, lag de bolle weg er als één grote ijsvlakte bij. terwijl bovendien het zicht op sommige plaatsen zeker niet meer dan twintig, der tig meter was. Op de Schipholweg werd het bar en boos en daar ook raakten we voor de eerste vast in de nog rulle sneeuw. De chauffeur probeerde het vooruit, ach teruit, weer vooruit, maar hij kwam pas een beetje op gang toen zijn hulp de storm had getrotseerd en met een grote hoeveel heid zand een smal paadje had gemaakt waarop de tollende achterwielen eindelijk houvast kregen. Dit spelletje zou zich nog ettelijke keren herhalen. Bij de Ringvaart waar de wagen angstig dicht de kant van het schuimend zwarte water naderde, in Nieuw Vennep "->ar gedraaid moest worden en vlak voor TT:'icgom waar een smal bruggetje geno- rrn moest worden. De eerste keer lukte De stichting „Vogelrampenfonds voor Haarlem en Omgeving" heeft mede via de radio een oproep doen uitgaan tot hulp verlening aan de vogels. Door sneeuw en onderkoelde regen zijn talrijke vogels van voedsel verstoken, maar de toestand wordt nog niet als zó ernstig beoordeeld, dat het Vogelrampenfonds speciale acties met vrijwilligers en vrachtauto's zou moeten ondernemen. Als gevolg van de zachte winter hebben de vogels zich tot nu toe behoorlijk kunnen voeden en is er deze eerste dagen, dat zij geen of weinig voed sel kunnen vinden, nog geen sprake van een noodtoestand. Bovendien zijn de wa teren open. zodat al die vogelsoorten, waar de hulpverleningsacties van een paar jaar geleden vooral op waren gericht, nog wei nig té lijden hebben. Enige vrijwilligers, die speciaal de vo gels in de Haarlemmerhout al dagenlang waar mogelijk van brood voorzien, krijgen daartoe thans steun uit het genoemde fonds. Ook voor de voedering van vogels in Thijsse's Hof in Bloemendaal wordt steun verleend. Een van de vrijwillige ver zorgers van de vogels in de Hout trof dins dag enige dode vogels aan (een roodborstje, twee lijsters en een houtduif) en conclu deerde daaruit, dat de toestand daar toch wel ernstig was en een actie van de zijde van het Vogelrampenfonds noodzakelijk maakte. De directeur van do gemeentelijke dienst voor Hout en Plantsoenen zei ons echter desgevraagd, dat de dood van deze dieren allerlei oorzaken kan hebben en niets zegt omtrent de algemene toestand der vogels, die zijns inziens nog lang niet zodanig is dat er meer dan incidentele hulp noodzakelijk zou zijn. Meningsverschil Van de zijde van de Dierenbescherming werd ons in de loop van de morgen mede- ■z^dceld, dat er vanmiddag uit de Ridder- s'raat een auto met voedsel naar verschil- '-nde plantsoenen in Haarlem en Bloemen daal vertrekt ten behoeve van de bos vogels. Een woordvoerster van de Diex-en- kgscherming oordeelde.de toestand ernsti ger dan van de zijde van het Vogelrampen- fonds was gedaan en deelde mede. dat men 'g-vom zelf maar een voorraad voedsel -<d aangekocht en gaax-ne giften van de --gerij inwachtte om voor nog meer te orgen. "TONUMENT VOOR PIET PAALTJENS B. en W. van Leiden hebben de beeld houwer A. Hettema in Amsterdam op- 'racht gegeven tot het vervaardigen van on monumentje, dat de nagedachtenis aan o dichter Piet Paaltjens levend zal hou- en. het niet. De tweede keer bleek een aan loop van een meter of tien nog niet vol doende en pas de derde maal geraakten we op het spiegelgladde brugdek, met aan beide zijden een smal hekje dat ons scheid de van een woedend water. Wanhopige fietsers gleden uit, kinderen sukkelden huilend naar huis, en her en der zaten vrachtwagens en personenauto's vast in de soms meters dikke sneeuwbergen. Steeds echter weer loodste onze chauf feur ons door al deze akeligheid, hier en daar zijn pakken kranten uitdelend en steeds ook stond zyn trouwe byryder ge reed om met zand en schep weer ruim baan te maken. In Lisse raakten we voor de laatste keer vast maar toen was de mi sère afgelopen Wanneer men althans de kilometers lange glytocht naar Haarlem niet mee wil tellen. We waren omstreeks kwart voor drie weggegaan. Om ongeveer half zes stonden we weer bij de garage. Een uurtje later dan gewoonlijk. In de Meer behoeft men dus werkelijk niet te klagen wanneer de krant wat later door de brievenbus ge schoven werd. Aan de chauffeurs heeft het heus niet gelegen. Behalve de chauffeurs van onze krant hadden ook de bezorgers het gisteren bepaald niet gemakkelijk. Vooral in de buitenwijken moesten zij uren ploete ren om de krant bij de abonnees in de bus te krijgen. Het verkeer over de Schipholweg heeft gisteren vrywel de gehele dag niet meer hinder ondervonden van de jachtende sneeuwstormen dan elders, maar tegen een uur of vyf werd het allemaal een beetje te erg. Dc uit het noordoosten komende wind had op sommige plaatsen de sneeuw tot twee, drie meter opgejaagd en een zware trailer was het eerste slachtoffer. Enkele kilometers voorbij de nieuwe brug raakte hij van de weg af en dat betekende het begin van een grootse stranding. Twee personenauto's, die van verschillende richtingen het obstakel naderden, min derden vaart, remden af, stonden stil en kwamen met geen mogelijkheid meer weg. Een kwartier later stonden er ongeveer veertig personenauto's, vrachtwagens en autobussen onwrikbaar in dc sneeuw. De meeste passagiers van de bussen komend uit de richting Schiphol hadden het al spoedig bekeken. Ze verlieten de nog vrij warme veiligheid van de wagen en begonnen in grote groepen aan de voettocht naar Haarlem, dwars tegen de wind en de sneeuw in, tot over de knieën door de bergen wadend. De uit de richting Haarlem komende auto's werden door de zwaaiende wandelaars op het komend ongerief opmerkzaam gemaakt. Ook zy remden en ook zy kwamen even later in de meeste gevallen met geen mogelijkheid weg. Het was een treurige boel, vooral ook omdat aanvankelijk niemand iets deed. Na een half uurtje kregen enkele bus chauffeurs echter in de gaten dat de na bijgelegen Spieringweg nog wel begaan baar was. Zij wrikten zich uit de sneeuw los en kozen deze Toute, maar de meeste bestuui-ders van de personenauto's zagen zelfs geen kans dit voorbeeld te volgen Zij zetten mismoedig de motor af, de rui- tenwissers vielen stil en de sneeuw had vrij spel. Een enkele automobolist werd dit alles te veel. Hij stapte uit zijn wagen en voeg de zich by dc langgerekte stroom eenzame wandelaars die zich tot laat in de avond in de richting van Haarlem ploegden. De auto's bleven her en der verspreid staan. Als iglo's in een ver land. En dat was geen vrolijk gezicht. Late waarschuwing Wij vernamen vanmoi-gen van de Haar lemse politie dat de gemeentepolitic van Haarlemmermeer gisteravond pas om streeks half tien verzocht dc Schipholweg nabij de Prins Bernhardlaan af te zetten omdat er zich steeds meer auto's in de sneeuw vastwrikten. De Haarlemse politie voldeed uiteraard aan dit verzoek maar inmiddels waren er reeds vijftig wagens ingesneeuwd De bestuurders en passa giers van deze auto's brachten de nacht door in de wagen of in boei-derijen in de omtrek waar in allerijl slaapplaatsen in gei-eedheid wei-den gebi-acht. Vanmox-gen om elf uur was het vei'keer over de weg naar Schiphol nog steeds ge stremd. Busdiensten gestaakt Geleidelijk heeft de n.v. Maax-se en Kroon in Aalsmeer gisteravond het ene na het andex-e traject van haar omvangrijk busnet moeten opgeven. Omstreeks twee Op de Schipholiveg nabij Haarlem raakten tegen het einde van de dins dagmiddag tientallen auto's vast ïn de hoog opgewaaide sneeuw. Aanvanke lijk lukte het nog met mankracht de wagens vlot te krijgen maar korte tijd later zaten een veertigtal automobielen muurvast. uur werd de lijn over Vijfhuizen naar Haarlem al gestaakt gezien de toestand van de bolle polderwegen, die daarheen leiden. Met vertragingen, die overigens niet alleen door het weer, maar uiteraard ook door de plotseling sterk toegenomen toeloop op het busvervoer veroorzaakt werden, konden de diensten des middags nog zo'n beetje in stand gehouden worden, behalve tie lijn over Schiphol naar Haar lem. Zoals reeds gemeld werd de Schiphol weg nabij de Spieringweg versperd door vastgeraakte auto's. Daardoor hebben ook in het totaal twaalf bussen van Maarse en Kroon vastgezeten. Deze zijn in de loop van de nacht „vlotgebracht". Om acht uur 's avonds was er op het traject Amster dam-Leiden geen doorkomen meer aan en een paar uur later ook on het traject Loe- nen-IIaarlem (over Hoofddorp) niet meer. Ook de dienst Aalsmecr-AIphen aan de Rijn moest worden opgegeven. Het enige, dat men na elven nog ondernam, was een speciale busrit voor de gestrande Haar lemmers over Amsterdam en de Amster damse Vaart. Hedenmox-gen zijn vrijwel alle diensten met meer cf minder vertraging hervat., be halve de lijn over Vijfhuizen naar Haar lem en het gedeelte Haarlem-Schiphol van de lijn Haarlem-Amstelstation. Geen raadsvergadering De burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. die voor dinsdagavond een vergadering van de gemeenteraad had uitgeschreven, had de leden des mid dags meegedeeld dat de vergadering was uitgesteld, omdat het te verwachten was dat zij moeite zouden hebben om de tocht naar Halfweg via de bijna onbegaanbare polderwegen te maken. Het openbare vervoer zowel langs de rails als over de weg heeft ook in de omgeving van Haarlem te lijden van sneeuw- en ijzelafzettingen, van stuif sneeuw en van gladheid. De Nederlandse Spoorwegen doen hun uiterste best een dienstx-egeling te hand haven. die zoveel mogelijk de normaler toestand benadert. Toch bleek het nood zakelijk te zijn verscheidene treinen tus sen Amsterdam en Haarlem te laten uit vallen. Dit zijn voornamelijk de treinen, die van Amsterdam via Haarlem naar IJ- muiden/Uitgeest-Alkmaar en naar Zand voort aan Zee gaan. Dit zijn de series 2200 en 2300 in het spoorboekje. De treinen van Amsterdam via Haarlem naar de rich ting Leiden zijn gehandhaafd, al zal hier met vertragingen rekening moeten worden gehouden. Ook de tremen van Ge ciensi Haai-lem-Alkmaar tussen Uitgeest en Alk maar zijn vervallen. Tussen Haarlem en Zandvoort. tussen Haaxdem en Uitgeest en tussen Santpoort-Noord en IJmuiden wordt een pendeldienst met treinen onder houden. Ook tussen Amstei'dam en Alk maar wordt gependeld. Wat dc N.Z.H.V.M. betreft: deze ver voersmaatschappij heeft te kampen met gladheid en stuifbergen sneeuw. Tenge volge hiervan rijden de bussen van Haar lem naar Den Haag via De Glin niet ver der dan De Glip. De dienst via De Zilk wordt normaal uitgevoerd, al zijn er ver tragingen De lijn De Glip-Den Haag is versperd door grote sneeuwhopen nabii het oude kerkje te Bennebroek. De diensl Haarlem-Leiden gaat niet over Warmond, omdat daar by het viaduct een aantal axxto's is ingesneeuwd, waardoor passage onmogelijk wordt. Naar Leiden wordt dus voorlopig over Oegstgeest gereden. Wat. de stadslijnen betreft: deze rijden in Haaxdem voor een deel versterkt, hetgeen niet wegneemt, dat hier en daar opho pingen zijn te constatei'en, voox-namelijk door de grote vraag naar vervoer. Lijn 5 volgt in Haarlem-Noord voor een deel de route van lijn 1, omdat de oorspx-onkelijke route door gladheid onberijdbaar is. Lijn 7 naar Spaarndam is gestaakt om dat zich op de i-oute een bulldozer bevindt, die niet van zijn plaats kan komen. Op de tramlijnen in de omgeving van Leiden zijn hier en daar bussen ingezet, omdat men er veel last heeft van ijsaf zettingen op de bovenleiding. De N.S.-autobusdienst Amsterdam-Den Haag is gisteravond om kwart over zeven gestaakt. De bussen, die de N.Z.H. gisteren heeft ingezet tussen Santpoort en IJmui den ter vervanging van de gestaakte trein dienst zijn gistermiddag omstx-eeks kwart voor vier vrijgekomen en konden op an dere lijnen worden ingezet. De busdienst Amsterdam-Zandvoort kon tot dusver vrij normaal worden uitgevoerd. De bussen hadden gisteren niet meex ver traging dan tien minuten. Vanmorgen kwam echter het bericht, dat de Prins Bernhardlaan in Haarlem wegens glad heid niet meer te berijden was. Functio narissen van de N.Z.H. hebben de toestand ter plaatse bestudeerd, waarna besloten is de dienst via de Prins Bernhardlaan tóch. zij het met de nodige voorzichtigheid, uit te voeren. Kraanwagens Op de buitenwegen rondom Haarlem is afgezien van de Schipholweg het aantal in de sneeuw gestrande auto's niet zo groot geweest. In vele gevallen konden automobilisten elkaar eruit helpen. Wel konden talrijke geparkeerde auto's niet meer wegkomen en daar moesten kraan- wagens aan te pas komen. Een bedrijf aan de Amsterdamsevaart takelde achtereen volgens twee auto's in Bennebroek uit de sneeuw, en vijf in Haarlem. Ook 's avonds kreeg dit bedrijf nog verscheidene telefo nische hulpkreten, maar de zware vijftien tonner, waarmee hulp werd verleend kon door de sneeuw niet meer wegkomen Van een gai'agebedrijf in Heemstede vernamen wij, dat ook daar tal van auto's met een kraanwagen moesten worden „wegge holpen". Dertien ongelukken Ten gevolge van de gladheid deden zich in Haarlem dinsdag dertien verkeersonge lukken voor. Er was uitsluitend materiele schade. Bovendien moest een in aanbouw zijnde lichtreclame op eer pand in de Grote Houtstraat het ontgelden. De sneeuwstorm boog het gevaarte van VA bij 5 meter na melijk volkomen krom Omgewaajde bomen De politie van Bloemendaal is dinsdag middag en -avond in actie geweest omdat er enkele bomen omvielen of wegens ge vaar voor het verkeer omgehakt moesten worden. Het betrof bomen op de Parkweg, Midden Duin- en Daalseweg, Hoge Duin en Daalseweg en Schulpweg (bij de Nico- laas Beetslaan). Van de „holle boom" bij Kraantje Lek is een grote tak gebroken. Door de snelle overgang van dooi naar vorst bleef de sneeuw op de takken liggen, waardoor deze zwaar wei'den. Het gevolg was dat vele takken afgeknapt zijn. Op de Noordlaan is een dame uit Bloe mendaal wonende aan de Donkerelaan, ge vallen. Zij brak een pols en is naar het Marinehospitaal overgebracht. De straatvex-lichting op de Julianalaan te Overveen en op de Bex-gweg te Bloemen daal is korte tijd gestoord geweest. De Bloemendaalse politie heeft assis tentie verleend bij zes verkeersongelukken waarbij zich uitsluitend materiële schade voordeed. Man in vaart De zware sneeuwval en de gladheid van de wegen in Haarlem heeft een 42-jarige elektricien uit de Jephtastraat in Haarlem- Noord een onvrijwillig nat pak en een flinke schrik bezorgd. Hij fietste dinsdag morgen op de Kerklaan langs de Jan Gij- zenvaai't om zich naar het Bloemendaalse station te begeven. Tengevolge van de gladheid van de weg, die ter plaatse ta melijk smal is, slipte hij met zijn rijwiel en dook hij hals over kop de Jan Gijzenvaart in. Gelukkig voor hem zag een collega, de heer P. G. Nolet, wonende Badeloch- sti-aat 40 in Haarlem-Noord, het ongeval gebeuren. Deze trok de drenkeling door handreiken op de kant. waai'na de onfor tuinlijke elektricien op eigen gelegenheid naar huis kon gaan om droge klex'en aan te trekken en wat van de schrik te be komen. Brandjes in Hillegom In Hillegom deden zich gistex-en drie aan rijdingen voor, terwijl diverse auto's moes ten worden uitgegraven. In de Lindelaan waaide voorts een lange stenen muur om. Bovendien moest in Hillegom de brand weer twee keer uitrukken. De eei'ste keer voor een bi-and in een broeikas, welke ge- aan de Oosteindelaan en de tweede maal voor een brand in een broeikast, welke ge heel vernield werd. De schade wordt ge- raamd op een paar duizend gulden. Reiniging De gemeentereiniging is vanmorgen om vier uur met alle beschikbaar materieel uitgerukt om de straten en wegen in en rondom Haaxdem voor het verkeer vrij te maken. In de loop van de ochtend werden Spaarndam en de Waarderpolder uit hun isolement vexdost. Behalve met eigen personeel werden daarbij mensen van andere diensten zoals van Openbax-e Wei-ken en Hout en Plant soenen ingezet. In de Waarderpolder, In een betrekkelijk snel tempo heeft de Zandvoortse gemeenteraad dinsdagavond de agenda van de maandelijkse raadsver gadering afgewerkt. Er stonden weinig belangrijke punten op deze agenda. Des ondanks werden enkele punten uitvoerig besproken, zoals het voorstel om de stich ting Kennemer Sportpark een garantie te geven voor een lening van honderdduizend gulden ten behoeve van de aanleg van een kampeerterrein voor vierhonderd tenten, welk voorstel niet dc goedkeuring van alle leden kreeg, omdat enkelen het verlenen Hedenmorgen om half elf zyn op het kruispunt Kruisweg-Kennemerplein-Sta- tenbolwerk twee autobussen tegen elkaar gebotst. Een van deze twee bussen, van de N.Z.H.-stadsIyn 4 naar Haarlem-Noord, die onder het viaduct uitkwam trachtte voor rang te verlenen aan een van rechts over het Kennemerplein genaderde toerwagen, maar gleed door. Zij reed als gevolg van de botsing op haar beurt een 44-jarige dame aan, die in de polikliniek van de Deo moest worden behandeld. Twee inzittenden van de N.Z.H.-bus kregen enig letsel, dat hen echter niet verhinderde hun rit met een andere bus voort te zetten. De bus van lijn 4 zou naar links het Statenbolwerk opdraaien, maar moest voor rang verlenen aan de van rechts genaderde toerwagen welke uit Delft afkomstige deelnemers aan een excux-sie naar de Hoog ovens te IJmuiden vervoerde. Het remmen van de chauffeur werkte op het gladde wegdek niets uit, zodat de N.Z.H.-bus in de flank werd aangereden door de toerwagen. Zij kreeg daardoor een krachtige stoot in de richting van de stilstaande wielrijdster, de 44-jarige mevrouw H.-Z., die met fiets en al in een der gazons van het Statenbol werk belandde. Zij had een hoofdwonde en klaagde over pijn in de rug. Na behande ling in de genoemde polikliniek kon zij naar huis terugkeren. De N.Z.H.-bus werd aan de rechterzijkant ingedeukt. Donderdagmiddag 27 februari geeft de stadsorganist Albex-t de Klerk weer een pauzeconcert in de gemeentelijke concert zaal in Haarlem. Op het pi'Ogramma staan Pièce héroïque van César Franck, Drie orgelstukken (Kyrie eleison, Gloria in Excelsis en Benedictus) van Max Reger. Toccata van Albert de Klerk en Sonate da Chiesa van Hendrik Andriessen. Nieuws in het kort Bedrijfsongeval. Dinsdagmiddag zijn "tijdens werkzaamheden aan een boorma chine in een metaalwarenfabriek op het Kei'kplein te Bloemendaal twee vingex\. van een zesenzestigjarige Bloemendaler afgeklemd. Hij is naar een ziekenhuis te Haarlem vervoerd. P. v. d. A. vergadert. Op vrijdag 7 maart belegt de afdeling Zandvooxt van de Partij van de Arbeid in restaui-ant „Zo- merlust" een bijeenkomst, waarop de heren A. P. W. Pielage, mr. W. Glastra en W Thomassen het woord zullen voeren. Naar aanleiding van publicaties, welke vermoedelyk zyn ontstaan door een ver keerd begrijpen, verzoekt de heer P Douma, inspecteur bij het Zandvoortse po litiecorps. te willen mededelen, dat niet het gehele onderzoek inzake het vinden van stoffelijke resten van een manspersoon in de Zandvoortse modderkommen in augustus 1957, werd gestaakt, doch slechts het onderzoek van de mod derkommen zelf, dat zo goed als geen resultaat opleverde, nadat alle kommen waren leeggepompt en nauwkeurig onder zocht. De politie blijft echter speuren om te trachten 'iet mysterie tot een oplossing te brengen. In de leeftijd van drieënzeventig jaar is te Haarlem overleden de heer G. J. van Randtwijk, die meer dan veertig jaar ver bonden is geweest bij J N. J. Vinke's Han del in Scheepsprovisiën en -uitrusting n.v. te Amstei-dam Toen hij op 1 augustus 1953 het feit vierde, dat hij veertig jaar bij de n.v in dienst was, is hem toege kend de gouden eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Een kwarteeuw had hij als boekhou der zijn aandeel gehad in de werkzaam heden van de firma en later verkreeg hij de procuratie. Ook na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft hij zijn krachten aan het bedrijf gegeven. De ci-ematie is bepaald op zaterdag 1 maart na aankomst van trein 11.04 uur te Driehuis-Westerveld. van garanties zoveel mogelijk wilden be perken. De heren Breure en Tates (V.V.D.), Koning en Mo le naar (Alg. Zand. Bel.) waren tegen het verlenen van een garantie voor een geldlening door het Kennemer Sportpark ten behoeve van het ï'eeds genoemde kampeerterrein. De heren Tates en Breure wilden namelijk het geven van garanties sterk beperken. In dit geval gaat het trouwens om een za kelijk object, namelijk een .kampeerter rein. Wat zou de gemeente moeten doen als een particulier een kampeex-terx-ein zou willen aanleggen en dan bij de gemeente om een gai-antie voor een geldlening zou aankloppen? De heer G os e n (A.R.) als mede de beide wethouders, de heren Van der Werff en Kerkman vonden de aanleg van het kampeerterrein van het grootste belang voor de gemeente, waarom zij van harte met de plannen instemden. De heer Breure (V.V.D.) zou graag zien, dat van de zijde van de gemeente twee vertegen woordigers in het bestuur van het sport park zitting hebben, wat de voorzitter, bur gemeester mr. H. M. van F e n e m a, be zwaarlijk vond. Tenslotte werd het voor stel met elf tegen vier stemmen aangeno men. Spaarndam en bij de Prins Bernhardlaan ging men de sneeuwverstuivingen te lijf met buldozers die door oarticulieren be schikbaar waren gesteld. Hoewel uiter aard alle leed nog niet geleden is kan de toestand van de stx-aten en wegen op het ogenblik redelijk worden genoemd, zo deelde men ons van de zijde van de ge meentereiniging mede. Auto's in de sneeuw Bij de tunnel in Velsex. één dichtgewaaide chaos van sneeuw liepen tientallen auto's in een sneeuwwal vast, waarbij de beide kraanwagens van de Rijkswaterstaat de haken vol hadden, om de kluwen weer te ontwarren en het ver keer weer in normale banen te leiden. Dat is tenslotte toch gelukt, waarna de kraan wagens met behulp van ploegen aan het sneeuwruimen zijn geslagen. Bij de tunnel- politie is men enige tijd bang geweest, dat de tunnel geheel onbruikbaar zou wor den door de opwaaiende sneeuw, maar op het juiste moment matigde de storm zich in de late avond. NEW YORK Met een stijging, die varieerde van een fractie tot een dollar, heroverden de staal- aandelen vlak voor beurseinde de markt- leiding. De rest van de markt ondervond enige steun van de krachtige staalpositie. Vrijwel alle fondsen waren na midden- beurs losgekomen van hun laagste dag waarden. Goudmijnwaarden waren tijdens de gehele beurs vast met enkele flinke winsten. Beurslieden, die van mening zijn dat de staalindustrie op een dieptepunt is waarvandaan herstel waax-schijnlijk is om dat de verbruikers hun voorraden hebben uitgeput, gaven steun aan de staalwaar- den. U.S. Steel, het best staalfonds, rees ongeveer een dollar. De koperwaarden daalden. De kopèrfondsen daalden in verband met een prijsdaling door een smelterij en lagere prijzen in Londen. Enkele spoor weg-, tabaks-, auto-, olie- en chemiefond- sen ondervonden steun. Het industriegemiddelde kwam van 437,19 op 436.89; dat voor spoorwegen van 104,15 op 103,70 en dat voor openbare nuts bedrijven van 72,08 op 72,06. De omzet bedroeg 1.920.000 aandelen tegen 1.570.000 op maandag. Van de 1.114 verhandelde fondsen sloten er 554 lager en 306 hoger. (UP). AMSTERDAM In aandelen n.v. Senembah-Maatschap- pij kwam op bevel van de commissaris voor de noteringen ter beurze geen note ring. De aandelen waren echter 46 bieden tegen maandag 42. Binnenkort is een voor stel van de directie te verwachten, om maximaal 50 percent van het uitstaande aandelenkapitaal van aandeelhouders over te nemen, of een gedeelte van het aande lenkapitaal aan aandeelhouders terug te betalen. Aldus mededelingen van de direc tie in de algemene jaarvergadering. Ook in aandelen Billiton-II kwam geen notering tot stand in verband met berichten uit In donesië, onder andere dat de tinonderne ming van de Billiton in Indonesië vanaf 1 maart rechtstreeks onder leiding van de Indonesische regering zal komen te staan. Aandelen Korenschoof die maandag op 98 pet. reeds 8 punten hoger waren werden vernomen op 102 pet. op geruchten, dat de Korenschoof zal worden overgenomen. De markt had wederom niet veel te be tekenen. De arbitrage doet haar best, om internationaal tot zaken te komen, maar steeds komt zij op dit pad zichzelf tegen. De berichten in het algemeen, geven het publiek geen aanleiding om tot effecten zaken over te gaan. Dooi een en ander bleef de affaire dan ook zeer beperkt. Aan delen Kon. Olie waren verder op retour en ongeveer f 1.- lager: 142.50, 1.- bene den pariteit Amerika. Philips lag wat zwak in de markt met een verlies van 3 punten. Unilever trok na een zwak begin op 334 aan tot 336 tegen maandag 3371/». AKU een ietsje lager. K.L.M. onveranderd op f 103.50. Scheepvaarten waren verdeeld met koersfluctuaties van 1 punt naar beide zij den. Cultures gemakkelijk. Staatsfondsen blijven aan de vaste kant en waren weder om fractioneel hoger. De inti-oductie van 1.000.000.- 414 pet. 30-jarige obligaties 1958 ten laste van de gemeente Amsterdam was, volgens de beurs, een succes. Vooi de eerste verhan- deldag werd de notering vernomen op 93'/: pet. In de notering van de rentespaar- brieven en woningbouwlening viel ten op zichte van maandag geen afwijking van betekenis te bespeuren. Prolongatie 4Va pet. (ANP). Slotkoers Hed gisteren 13.45 3-3,/»°/o Nederl. '47 86,5/i« 87% 3% Nedl. 1962/64 903/l6 90% A. K. U 147 147% Calvé Delft 298 300 Van Gelder Zonen 172 172 EC N. Hoogovens 272 272 Nederl Ford 164'/: 165 N. Kabelfabriek. 22414 224 gew.Philips Gloeil. 246% 247 Pref.PhilipsGloeil. 148 148 Unilever 336 337 Wilton Feyenoord 205 205 Dordtsche Petrol. 605 613 'Con. Petroleum f 143.- f 145.- Billiton 175 A'dam Rubber 45 45 K. L. M 103.40 103.5 Holl. Amer. Lijn 140 139 K. N. S. M 139% 139 '/a N. Scheepv. Unie 10814 108% v. Nievelt Goudr 14414 144% Phs. v. Ommeren 192 193 H. V. A 8*i 83 Verg. Deli Mijen 6014 61 Amsterd. Bank 19814 198% Nat. Handelsbank 71% 71% Ned. Handel Mij 146 146 Rotterd. Bank 160% 160% Twentse Bank 158 158 Anaconda Copper 42'/m 42% Bethlehem Steel 39 39 U. S. Steel 56% 58 General Motox-s 34'/in 34 Shell Union 59 581-' 21% 1 2 P/s

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11