Het is weer zover Chefa riste „4" Panda en de wijze Meester Opklarend vriesweer Vier betrouwbare middelen in 1 tabiet! Banken ruim in hun middelen, deviezen bleven vrij stabiel J Weekstaat Nederlandsche Bank Wereldnieuws ió Uet zo J 2 DE BELASTINGBILJETTEN WACHTEN OP INVULLING 1. STUDIEBEURZEN Wftndjgfs genezen snel met PUROL Onverminderde expansie bij Rott. Scheepshypotheek N.V. Algemeene Levens verzekering-Bank Amsterdams krediet voor twaalf gelede trams Gunstige resultaten van Algemeene Waarborgmij. N.V. Autobusonderneming Gebr. Oosterom Beverwijk HOOGTEZON H. J. MAERTENS N.V. Wijers' verwacht goede omzet in komende maanden RENAULT DAUPHINE GARAGE DEN HOUT ERFENIS WOENSDAG 26 FEBRUARI 1958 V. (Van onze belastingmedewerker) Verleden jaar hebben wij ten dienste van onze lezers in een aantal artikelen een toelichting gegeven bij het aangiftebiljet voor de inkomsten- en vermogensbelasting, om hen bij de invulling van dienst te zijn. Daar we bij onze lezers niet kunnen bin nen kijken, weten we niet, wie van hen deze artikelen, die verschenen zijn onder het opschrift „Zonder Voorbehoud en naar Waarheid", hebben bewaard en bij wie ze, zo niet weg van alle vlees, dan toch de weg van alle oude kranten gegaan zijn. Ook dit jaar willen we trachten, onze lezers in enige artikelen steun te bieden bij het invullen van hun aangiftebiljetten. We hopen dat zo te doen dat zij, die de ar tikelen van het vorige jaar bewaard heb ben, er nog iets nieuws in vinden en dat zij, die ze niet bewaard of niet gelezen hebben, toch op de belangrijke punten voorgelicht worden. Het meest opvallende in het nieuwe aan giftebiljet is wel, dat het thans ook zal dienen voor de premieheffing ingevolge de Algemene Ouderdomswet 1957, zoals met vette letters in de kop van het biljet staat aangegeven. De aanslagbiljetten voor pre mieheffing, die tot nog toe door de belas tingdienst zijn uitgezonden, zijn alle voor lopige. Het zal velen toeschijnen, dat de belastingdienst hopeloos achter is, omdat tussen de voorlopige en de definitieve aan slag zo lange tijd verloopt. Toch is het goed, zich daar niet op te verkijken. Want men moet niet vergeten, dat het voorlopige aanslagbiljet is uitgereikt bij het begin van 1957, terwijl de definitieve aanslag en dat geldt ook voor de inkomstenbelas ting pas kan worden vastgesteld als het inkomen over 1957 bekend is. En dat is uiteraard pas na het einde van 1957. Bo vendien weten heel veel mensen 2 januari 1958 heus nog niet. wat zij over 1957 ver diend hebben. Ook daar moet de belas tingdienst bij het uitreiken van de aangif- tenbiljetten mee rekening houden. En dan nu iets over de aangifte zelf. Om te beginnen bij de kinderaftrek: velen van onze lezers zullen daar niet al te veel moeilijkheden mee hebben. Wat nog wel eens moeilijkheden oplevert zijn de studie beurzen. Die zijn er tegenwoordig vele en zij kunnen de aanspraak op kinderaftrek beïnvloeden. Laten we eerst eens aannemen, dat de ouders een studietoelage voor hun stude- ADVERTENTIE Niettegenstaande de conjunctuur in 1957 een lichte terugslag vertoonde, hield de expansie van het bedrijf der n.v. Rot- terdamsche Scheepshypotheekbank onver minderd aan. Zelfs het vergrote kapitaal (van 9 miljoen op 11.250.000) was, al dus de directie, niet toereikend om de uit breiding b\j te houden. De resultaten stemmen tot grote tevredenheid. De baten aan rente, provisie enzovoorts hebben 4.765.787 bedragen (v.j. 3.716.853). De winst na aftrek van on kosten en verdere voorzieningen bedroeg 1.370.357 (v.j. 1.182.219). Voorgesteld wordt een dividend van 26 percent (onver anderd) over het bedrag der verplichte storting, zijnde 26 per aandeel. Naar nieuwe rekening wordt overge bracht 510.811, ten dele bestemd om de nog te betalen belasting te voldoen. De gezamenlijke reserves zullen, nadat de winstverdeling is vastgesteld, 4.410.266 bedragen 4.261.705). Het totaal bedrag der leningen, in 1957 tot stand gekomen, beliep 27.975.450 en was verdeeld over 89 leningen. Deze bedragen vertonen wei nig verandering bij die van 1956. In 1957 werden nieuwe leningen ge sloten tot een bedrag van 27.975.450. Af gelost werd voor een bedrag van 12.212.968, zodat het uitstaande bedrag aan leningen steeg van 71.765.294 tot 87.527.776. De onderhandelingen met de Algemeene Waarborgmaatschappij n.v. te Amsterdam hebben tot resultaat gehad, dat juist vöör de afsluiting van het boek jaar een transactie tot stand kwam, waar bij het gehele bezit aan aandelen en op- richtersbewijzen van de n.v. Standaard Hypotheekbank, waarvan de Rotterdam- sche Scheepshypotheekbank sinds 1943 eigenares is geweest, aan de Algemeene Waarborgmaatschappij n.v. werd overge daan voor een netto prijs van 624.375, terwijl tevens uit de winst over 1957 nog een bedrag van 20.000 als interimdivi- dend werd uitgekeerd. In de jaarvergadering van de n.v. Alge meene Levensverzekering-bank te Rotter dam bracht de directie verslag uit over het boekjaar 1957. Het verzekerde kapi taal bedroeg per ultimo december 1957 bijna 165 miljoen (v.j. 149,5 miljoen), zodat de netto-vooruitgang rond ƒ15 mil joen beliep. De bruto-produktie heeft be dragen ƒ20,3 miljoen (v.j. ƒ19,8 miljoen), terwijl door diverse oorzaken kwam te vervallen een kapitaal van 5,5 miljoen. De gemiddeld op de gezamenlijke beleggin gen gekweekte rente bedroeg 3.98 percent tegen 3.66 percent in 1956. De financiële resultaten zijn volgens de directie niettegenstaande het ook in 1957 gestegen loon. en salarispeil, bevredigend geweest. Het batig saldo der verlies- en winstrekening bedroeg 355.536 (1956: 348.211). Besloten werd, het dividend te bepalen op acht percent (v.j. zeven per cent), hetgeen een bedrag vereist van 40.000; na reservering voor te brtaien belastingen van 80.000 kon aan de extra- •"~°rve ruim ƒ222.000 worden toegevoegd. rend kind krijgen. Wanneer zij een som als renteloos voorschot ontvangen, die zij dus moeten terugbetalen, dan verandert er aan de kinderaftrek niets. En dat is ook duidelijk, want de ouders laten we maar zeggen de vader moet ten slotte de stu die betalen. Of hij het geld daarvoor ge heel of voor een deel voorgeschoten krijgt, maakt geen verschil. Evenzeer blijft de kinderaftrek intact, wanneer de vader een periodieke uitke ring krijgt voor de studie van een kind, hetzij dan, dat hij deze rechtstreeks ont vangt, hetzij hij de uitkeringen geniet krachtens wettelijk vruchtgenot van het inkomen van zijn minderjarig studerend kind. In deze gevallen behoort de uitke ring tot zijn inkomen. Uit dat inkomen betaalt hij de studie. Hij behoudt dus recht op kinderaftrek, hetzij dubbel, hetzij drievoudig. Anders wordt het naar onze mening, als de vader in een bepaald jaar éénmaal een bedrag geschonken krijgt voor de studie van zijn zoon. Deze schenking is niet be last, maar wel kan de kinderaftrek er door verloren gaan. Voor het kind, dat op ka mers woont kan de drievoudige kinderaf trek veranderen in dubbele, als n.l. de schenking tot gevolg heeft, dat de vader de studiekosten niet meer geheel of nage noeg geheel betaalt. De kinderaftrek gaat geheel verloren, als hij ze ook niet meer grotendeels (voor meer dan de helft; betaalt. Voor het studerende kind, dat thuis is, gaat de (dubbele) aftrek geheel verloren, als de vader de studiekosten niet meer grotendeels betaalt. Kijken we nu naar de studerende jonge ling of jonge dochter. En wel naar de meer derjarige of de minderjarige van wiens in komen de vader geen wettelijk vrucht genot heeft. Want van de minderjarige van wiens inkomen de vader wel wettelijk vruchtgenot heeft, gaan de inkomsten toch weer naar de vader. Dat geval hebben we hier boven behandeld. Krijgt nu een zoon voor zijn studie rechtstreeks inkomsten van derden, dan gaat de kinderaftrek op dezelfde wijze, als zo juist aangegeven, verloren. Dat spreekt ook wel vanzelf, want niet de vader, maar het kind zelf betaalt zijn studie. Hiermede zou de zaak afge lopen zijn, als art. 43, eerste lid niet be stond. Dat art. 43 eerste lid zegt, dat het inkomen van kinderen, voor wie aanspraak op kinderaftrek bestaat, bij dat van de ouders geteld wordt. Welke gevolgen heeft nu dit wetsartikel? Wanneer het kind periodieke uitkeringen krijgt, zijn deze belast bij hem zelf, als de uitkering ten minste zo groot is, dat de aanspraak op kinderaftrek geheel vervalt. Het kind staat dan min of meer op zich zelf. Een klein voorbeeld kan dit misschien j verduidelijken. Een kind woont oo kamen: en studeert. Totale kosten 3000.Het kind krijgt een periodieke uitkering van 200.per maand. Gevolg hiervan Is, dat het kind noch nagenoeg geheel, noch gro tendeels door zijn vader wordt onderhou den. Derhalve geen kinderaftrek. Het kind heeft-een inkomen van 2400.-^. ...s. Houden we nu dit voorbeeld nog even aan, maar zij de periodieke uitkering 100.in plaats van 200.per maand. Het kind wordt dan nog wel grotendeels door de vader onderhouden. Hij heeft dus nog altijd recht op dubbele kinderaftrek, maar hij zal nu f 1200.als inkomen moe ten aangeven. De minister heeft echter be paald, dat deze bijtelling niet behoeft plaats te vinden Ook wordt het kind niet belast. Dit geldt dus voor het meerderjarige kind en voor het minderjarige van wiens in komen de vader geen vruchtgenot heeft. Al met al schijnt ons de kwestie van de kinderaftrek en de studiebeurzen nog niet zo moeilijk toe, als maar goed in het oog gehouden wordt, wie uiteindelijk de stu diekosten betaalt. Dan zijn nog veel moei lijkheden op te lossen. Memoreren we ten slotte nog. dal voor de kosten, besteed aan kinderen voor wie geen aanspraak bestaat oo kinderaftrek, een beroep on art. 51 (buitengewone lasten) mogelijk blijft. B. en W. van Amsterdam stellen de ge meenteraad van Amsterdam voor f 3.600.000 beschikbaar te stellen voor het aanschaf fen 'van twaalf gelede tramwagens. De wagens zijn bestemd voor lijn 2, die reeds voor een deel met dit nieuwe type wordt geëxploiteerd. Het totaal van de in omloop zijnde pandbrieven en gelden opgenomen op on derhandse schuldbekentenis beliep vol gens de gecombineerde balans per 31 de cember 1957 van de Algemeene Waarborg maatschappij n.v., Hypotheekbank voor Nederland n.v. en de Hypotheekbank voor Nederland II n.v., 48.094.310 (v.j. 46.059.085). De hypotheekportefeuille nam wederom toe van 48.145.301 tot 48.462.641. De rente van hypotheken wordt in de verlies- en winstrekening ver antwoord met een bedrag van 2.119.359 (v.j. 1.957.334). De rente van pandbrieven en gelden geleend op schulbekentenis be liep 1.604.086 1.457.460). Het saldo winst bedroeg 201.590 192.239). Voorgesteld wordt een dividend van 24 (onv.) op een onveranderd kapi taal van 3.00.000. Het gemiddelde be drag der uitstaande, leningen beloopt rond 16.600 15.500). De instelling heeft geen belang meer bij leningen waarvan de onderpanden door oorlogsgeweld zijn verwoest. Met de per 31 december 1957 tot stand gekomen over neming van het aandelenkapitaal van de n.v. Standaard Hypotheekbank beoogt de directie een verbreding van de basis van het bedrijf. Met een maatschappelijk kapitaal van 1.000.000, verdeeld in 1.000 aandelen van 1.000 is opgericht de n.v. autobus-onder neming gebrs. Oosterom te Beverwijk. De vennootschap heeft ten doel de ex ploitatie van autobusondernemingen en het verrichten van alle daarmede in ver band staande werkzaamheden en rechts handelingen, daaronder begrepen het hu ren en verhuren van autobussen, automo bielen en touringcars enzovoorts. Ge plaatst zijn 300 aandelen, die worden vol gestort door inbreng van het bedrijf tot dusver gedreven onder de naam autobus onderneming firma gebrs. Oosterom. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro*. Dat de banken bijzonder goed in hun middelen zitten, blijkt wel uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank die laat zien dat de saldo's van banken zijn toegenomen met niet minder dan 124 miljoen. Met een totaal van 423 miljoen zitten de banken, aan het begin van de nieuwe kas geldperiode, waarin het verplichte kas- reservepercentage gebracht is van 4 op 5 percent, er bijzonder goed voor. Het ver plichte gemiddelde immers kan nu ge raamd worden op 240 miljoen. In hun ruime positie hebben de banken geen aan leiding gezien om de dure voorschotten verder in belangrijke mate af te lossen. Deze bleven 26,3 miljoen. In tegenstelling tot de vorige weken valt er geen opmerkelijke stijging van goud en deviezen waar te nemen. De toeneming bedraagt ditmaal slechts 8 miljoen en deze stijging resulteert uit een vermeer dering van de goudvoorraad met 94 miljoen en een vermindering van de netto deviezenreserve met 86 miljoen. Uit het feit dat de convertibele valuta is ingezakt van 1118 miljoen tot 1047 miljoen leidt men af, dat convertibele deviezen zijn om gezet in goud. Dat de biljettencirculatie zou toenemen viel te verwachten, nu het vrijdag reeds de laatste dag van de maand is. De biljet ten namen toe met 65 miljoen, hetgeen nog betrekkelijk meevalt. De schatkist moet wel een hoop geld hebben binnen gekregen. Haar saldo steef met 88 mil joen tot 743 miljoen. De Nederlandsche Bank heeft de afgifte van schatkistpapier hervat. Begin volgende maand zal de schat kist grote bedragen nodig hebben uit hoofde van vervallen schatkistpapier en van verplichtingen op geconsolideerde De begrenzing van koude en zachte lucht, die dinsdag met veel neerslag tot het midden van het land wist door te drin gen, begon zich daarna weer naar het zui den te verplaatsen. Achter de vorstgrens stak een krachtige tot stormachtige noord oostelijke wind op, die koude, polaire lucht uit Noord-Duitsland aanvoerde. De ermee gepaard gaande sneeuwstorm be reikte dinsdagavond zijn hoogtepunt. De sneeuwzone verwijdert zich intussen naar midden- en oost-Duitsland en wordt ge volgd door een gebied met opklaringen en slechts enkele verspreid voorkomende lichte sneeuwbuien. Aangezien nog koudere lucht uit Scandi navië naar ons land onderweg is, zal de komende nacht in het binnenland hier en daar matige vorst verwacht kunnen wor den. De wind neemt verder in kracht af. Bij IJsland komt een nieuwe depressie tot ontwikkeling, die op dit ogenblik een oostelijke koers volgt. Het is waarschijn lijk dat deze naar het zuiden zal afzwen ken, maar zij zal wellicht het weer in ons land niet voor morgenavond beïnvloeden. WEERRAPPORTEN Donderdag 27 februari Zon op 7.32 uur, onder 18.15 uur. Maan op 11.25 uur, onder 2.35 uur. Maanstanden 26 febr. 21.51 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 27 februari Hoog water 9.11 en 21.45 uur. Laag water 4.23 en 16.58 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- O, M en bipnenlandheden- 5 3 g 0) 2 morgen 7 uur. Neerslag: tJ-j u c laatste 24 uur -S 0 c 4> a5 Helsinki geheel bew. no -18 0 Stockholm sneeuw nno -12 8 Oslo half bew. wnw -17 0 Kopenhagen sneeuw n -6 1 Aberdeen onbewolkt nw -2 2 Londen half bew. nnw -1 3 Amsterdam zwaar bew. n -1 0 Brussel driftsneeuw no -2 19 Luxemburg sneeuw nno -4 9 Parijs sneeuw nw -1 9 Bordeaux sneeuw nnw 2 6 Grenoble sneeuwbui nnw 3 5 Nice licht bew. windst. 8 4 Berlijn geheel bew. windst. 5 6 Frankfort sneeuw nnw 1 2 München zwaar bew. wzw 6 0 Zürich sneeuw wnw 1 4 Genève sneeuw w 0 0,1 Locarno sneeuw windst. 0 19 Wenen zwaar bew. z 9 0 Innsbruck zwaar bew. wzw 8 0 Rome zwaar bew. z 12 0 Ajaccio onweer nnw 11 4 Madrid licht bew. nno 2 0 Mallorca geheel bew. nw 11 0 Algiers licht bew. wzw 12 0 Den Helder zwaar bew. nno -0 onm. Ypenburg geheel bew. n -1 20 Vlissingen zwaar bew. nno 1 8 Eelde geheel bew. nno -2 8 De Bilt driftsneeuw n -1 onm. Twente driftsneeuw n -3 onm. Eindhoven driftsneeuw nno -2 onm. Vlv. Z.-Limb. sneeuw n -3 17 Onm. onmeetbaar. 73. De ontroering van de ober, die het kistje met de juwelen trillend in zijn ar men klemde, was zo aandoenlijk, dat Joris zich bruusk af moest wenden om niets te laten blijken van ZIJN emotie. Dat was bijzonder fijngevoelig van hem, want, als hy iets had laten merken van zijn gevoe lens, dan zou de goede ober beslist een illusie armer zijn geworden. Nu werd dit gedrag door de bediende aangezien voor de bescheidenheid van iemand, die gewend was om weldaden te doen. „Een kist vol juwelen! Wat een geschenk!", riep hij met omfloerste stem. „Nu is mijn weeshuis ge red! Wat moet u een vredig, vriendelijk en oprecht gemoed hebben!" Bij die laat ste woorden begon Joris knersend zijn sigarettepijpje te vermalen. „Wat? Een VREDIG, VRIENDELIJK en OPRECHT GEMOED?!", riep hij verwoed. „Als ik DAT had, zou ik het juwelenkistje nooit hebben afgegeven!!" En na een blik vol walging op het kistje te hebben geworpen, ging hij stampend heen, de dankbare ober verbijsterd achterlatend. Maar Panda be greep, dat Joris mét het kistje voorgoed zijn belangstelling voor Oosterse wijsheid had verloren en voor het eerst sinds lange tijd had hij een Vredig Gemoed„De juwelen hebben eindelijk een bestemming gevonden, waarmee de wijze Meester het eens zal zijn", mompelde hij, „nu kan ik rustig naar huis gaan". EINDE schuld. Promessen zijn, blijkens de gege vens van het ministerie van Financiën, toe genomen met niet minder dan 309 mil joen. De post andere saldo's trekt de aan dacht omdat zij vrijwel is teruggekeerd tot het bedrag van veertien dagen geleden. Hieruit blijkt dat de aanzienlijke stijging van de vorige week toegeschreven moet worden aan een tijdelijke plaatsing van middelen die thans weer zijn onttrokken. Op de geldmarkt blijft de toestand zeer ruim. Callmoney is zaterdag verlaagd tot 3 percent en men acht zelfs volgende maand een verdere verlaging tot 2)4 per cent niet uitgesloten. Hoewel de detailhandel zich in het afge lopen najaar iets meer terughoudend heeft getoond met betrekking tot de bestellingen voor het komende voorjaarsseizoen, heeft de directie van J. P. Wijers' Industrie- en Handelsonderneming n.v. goede ver wachtingen voor de omzet van de komen de maanden", zo is op de jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhouders medegèdeeld. De deelneming in de Tissage J. P. Wijers S.A. Ie Kortrijk is tegen de bedongen prijs verkocht. In verband met de Euro- markt deelde de directie mee, dat bij de groothandel de mening heerst dat hiervan weinig voor- of nadeel zal worden onder vonden. Als Wijers zich een omzet wil ver werven in andere landen, dan zal dit moe ten geschieden door het stichten van zelf standige vestigingen, waarvoor- nieuw kapitaal nodig zal zijn. Mogelijk zal de export enige verbetering ondergaan ten gevolge van de nieuwe bepalingen van de Euromarkt, zo deelde de directeur de heer F. H. W. Klein Bog mede. Hij meende dat ook de Benelux geen verandering had te weeggebracht in de handel van het be drijf. Twee aandeelhouders maakten bezwaar tegen de bepaling dat de vennootschapsbe lasting in mindering wordt gebracht van dat gedeelte van de winst dat'aan de aan deelhouders ten goede komt en niet van het deel dat aan tantièmes wordt uitge keerd. De directie antwoordde dat deze bepaling statutair is. Een voorstel om niet akkoord te gaan met de gepubliceerde ba lans en de verlies- en winstrekening en de dividendreserve op te heffen werd dooi de overige aanwezigen verworpen. Het di vidend van 15 pet. werd goedgekeurd. ADVERTENTIE Ontwikkelingsbeeld Maart 1956: aan de wereld voorgesteld. 15 jan 1958: Dagproductie 950 stuks 15 febr 1958: Dagproductie 1020 stuks Uitgejouwd. De Westduitse industrieel Al fred Krupp von Bohlen und Halbach is aan het begin van zijn omstreden rondreis door Australië op de vliegvel den van Melbourne en Sydney uitge jouwd door demonstranten, die protes teerden tegen zijn toelating tot het land. Omgekomen. Tengevolge van langdurige droogte zijn op Zuid-Madagascar ter. - minste dertigduizend stuks vee van dorst omgekomen. Vogelzang. Het Hongaarse instituut voor vogelkunde gaat, blijkens een berich van de UNESCO een archief aanleggen van bandopnamen van de zang der ver schillende vogels. Gelegenheid. Het is politieke waarnemers opgevallen dat de Russische minister van Defensie, maarschalk Konjev, Joe goslavië niet heeft genoemd als een van de landen die in de tweede oorlog tegen de nazi's vochten in een artikel dat hij schreef voor het Tsjechische blad „Rude Pravo" ter gelegenheid van de veertigste verjaardag van het Rode leger. Konjev noemde alle landen die thans deel uitmaken van het Russische blok. Verraderlijk. Dr. Wolfgang Wohlgemuth, een belangrijke figuur in de zaak-John, is door het Westduitse staatsgerecht te Karlsruhe beschuldigd van verraderlij ke activiteiten. Wohlgemuth is uit Ber lijn waar hij gearresteerd werd, naar West-Duitsland gebracht. Superieur. De Amerikaanse vice-president Nixon heeft in een toespraak voor de nationale voedsel-conferentie te Wash ington verklaard, dat „voedsel een be slissender wapen dan satellieten zal kunnen blijken in de koude oorlog te gen Rusland". Volgens Nixon zijn de Verenigde Staten superieur wat betreft voedsel en voedselverdeling. Enig. President P.hee van Zuid-Korea heeft de enige linkse partij in Zuid-Ko rea, de progressieve partij, buiten de wet gesteld. De voorzitter van de par tij, een voormalige communist, die zich twee keer tegenover Rhee kandidaat heeft gesteld voor het presidentschap, en functionarissen van de partij zijn ge arresteerd op beschuldiging van schen ding van de bepalingen voor de nationa le veiligheid. Uitgeleverd. Miguel Sanz, die onder de voormalige Venezolaanse president Ji menez hooid van de staatspolitie was, en die na de val van Jimenez een toe vlucht had gezocht in dé Columbiaanse ambassade te Caracas, is door de Co lumbiaanse ambassadeur aan de Vene zolaanse militaire autoriteiten uitgele verd. De uitlevering geschiedde op grond van het feit, dat Sanz van moord wordt beschuldigd. Slechts om politie ke redenen vervolgden kunnen zich in een buitenlandse ambassade aan ver volging door hun regering onttrekken. Geplaagd. Minnijean Brown, het zestien jarige negermeisje dat in Little Rock van de middelbare school gestuurd is, heeft zich aangemeld voor de lessen in de New Lincoln middelbare school te New York. Deze school, die hoofdzake lijk door blanken, maar ook door kleur lingen en buitenlanders wordt bezocht heeft Minnijean een studiebeurs van 1050 dollar aangeboden. De acht neger kinderen die de middelbare school van Little Rock nog bezoeken worden ook geplaagd, zei Minnijean. Vermaak. Een groep circusartiesten, zan gers, dansers en musici is uit Moskou vertrokken om op te treden voor Russi sche geleerden, die op een ijsschots in het noordpoolgebied verblijven. Hittegolf. In Rio de Janeiro, de hoofdstad van Brazilië heerst een hittegolf met temperaturen van veertig graden Cel sius Ondermijnd. Abbé Pierre, de Franse priester die zich het lot van de daklo zen in Parijs en elders in Frankrijk heeft aangetrokken, moet nog enkele maanden in Zwitserland rust houden, doordat een operatie en zijn drukke werk van de laatste jaren zijn gezond heid hebben ondermijnd. Bom. Bij graafwerkzaamheden in West- Berlijn is een zware Britse vliegtuig bom met vertragingsmechanisme uit de oorlog gevonden. Daar de bom als zeer gevaarlijk wordt beschouwd, werd dadelijk bevel gegeven de 650 be woners van dertien flatgebouwen te evacueren. Deskundigen van de politie zullen vanmiddag trachten het gevaar lijke voorwerp onschadelijk te maken. DOOR ALLE eeuwen heen is het roven van kunstschatten een naarstig beoefend bedrijf geweest. Wat de horden van Hitier in dit opzicht hebben gepresteerd, vervult ons nog steeds met afgrijzen. Maar de Fransen waren 150 jaar tevoren geen haar beter, noch de Russen, of welk ander volk ook. Laten we daarom maar eens beginnen bij de Fransen die alle roerende en on roerende goederen van de bisdommen Mainz, Trier, Keulen en Salzburg in 1803 onteigenden, met uitzondering van de domkerken, waarvan de inventaris mocht worden behouden. De overige kerken werden tot kazernes, gevange nissen of desnoods tot krank zinnigengestichten ingericht, en indien ook een dergelijke bestemming niet voldeed, werden zij met de grond gelijk gemaakt. Over de achtergrond en de nasleep van deze secularisatie behoeven we gelukkig niet te spreken, omdat één enkel facet hiervan voor vandaag voldoende stof op levert. Dat was het feit, dat de kerkelijke kunstschatten, sedert eeuwen en eeuwen in kloosters en kerken verzameld en op gehoopt, verkocht moesten worden en voor een appel en een ei terecht kwamen bij uitdragers, ambachtslieden en burgers, die de kunstwaarde ervan in de verste verte niet konden beoordelen. Bij meubel makers kon het oude hout van koorbanken nog uitstekend gebruikt worden om er tafel- of stoelpoten van te draaien, be schilderde panelen konden voor kastdeu ren of tafelbladen dienen, en wat door de afbraak of het ondeskundig verwijderen grote beschadigingen vertoonde, kon altijd nog als brandhout dienst doen. Allerlei handwerkslieden dachten aan de meest uiteenlopende voorwerpen nog wel een nuttige bestemming te kunnen geven en met karrevrachten werden de kunstschat ten uit de kloosters gereden, zonder dat de opkopers ook maar enig idee hadden van de cultuurwaarden die zij hadden opgela den. Wat niet bruikbaar werd geacht ver- dween tiaar afval- en rommelbergplaatsc oj werd eenvoudig ergens achter gelate zonder dat de onontwikkelde en domme burgerij er zich een ogenblik om bekom merde. In Keulen leefde echter een man, die met de vernietiging van de kunst schatten geen genoegen kon nemen. Dal was F. F. Wallraf, een man van middelbare leeftijd, die dank zij zijn kerkelijke rang vrij toegang kon krijgen tot kerken, kloos ters en archieven. Zijn methode lijkt een voudig, want hij stapte de kerkelijke gebouwen binnen en nam zonder veel om slag mee wat hem belang rijk en, in cultureel opzicht, waardevol toescheen. Maar zo simpel was het toch niet, want vele kerkelijke overheden verzetten zich tegen zijn optreden, omdat zij dit niet begrepen. Voorts stroopte Wallraf de ruïnes, de markten, uitdragerswinkels, de werkplaat sen van ambachtslieden, rommelzolders en alle mogelijke andere uithoeken af om mee te nemen wat van zijn gading was en dit op te stapelen in zijn huis. dat een onover zichtelijke chaos van schilderijen, panelen, houten en stenen sculptures, glas-in-lood- ramen, munten, delfstoffen, wapens, ge waden, fresco's, glas, landkaarten, koper gravures, inkunabelen, enzkreeg te be vatten. Uiteraard kreeg hij hulp bij het hamsteren van deze kunstschatteti, die - toen de tijden twaalf jaar later gekeerd waren - geïnventariseerd en overzichtelijk opgeborgen en onderhouden werden. Het resultaat van zijn kordaat optreden ivas de erfenis, die hij in 1824 de stad Keulen naliet en die volgens H. H. Pars onder meer 1616 schilderijen telde, w.o. 376 Ita liaanse, 309 Oudduitse en 304 Nederlandse meesters. Wat er in de laatste wereldoorlog ge beurd is, lijkt ons ook de moeite van het vertellen wel waard. Daarover morgen (Nadruk verboden) H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2