Horen en zien BEURS v/d VROUW N.V. DE HOUTWERF Knap óp die kale schuur met Bui'en,*'j',s. EEN WOELIGE TIJD f Lof voor organisatie repatriëring der kou gevat BUMBEL EN DE WENSHOORN Vereenvoudiging van belastingrecht Agenda voor Haarlem EERSTE KAMER TWEEDE KAMER Prachtige fantasie van Jaap Geraedts Kamerlid Reuter neemt ontslag Kort en bondig WOENSDAG 26 FEBRUARI 1958 4 AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Fris en veelzijdig De radio geeft donderdag T el evisie programma Actrice Magda Janssens op bezoek bij amateurs Nieuw Tweede Kamerlid DE NEGEN MUZEN straks hebt U griep "AKKERTJES" helpen direct Ambtenaar nam „fooien" aan in ruil voor opdrachten Tekort aan „gezinsrechters" stagneert echtscheidingswet Registratie van verkeers overtredingen -in opdracht geschreven - k. wat u allemaal kunt doen met plasticbekledingsplaten Vijfde Taptoe Delft ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG J Bij de vorige sneeuwaanval op ons land een week of wat geleden hebben de came ramannen van het N.T.S.-journaal al la ten merken dat zij gauw en goed door de sneeuw weten te komen waar anderen blij ven steken. Gisteren kregen ze dus een herhaling van zo'n kans om fris verslag te doen van andermans narigheid. Ditkeer zat het hen echter niet zo glad of te glad waarschijnlijk want we zagen maar één auto in een sloot. Wat minder spectaculair dus dan vorige keer, maar toch een goeie reportage. Voor de kijkers was het weliswaar in enkele minuten be keken, voor de cameramannen bleek die tijd niet te kort geweest om te kunnen la ten zien, dat ze het goed hadden gezien die witte ellende. Voor de rest muntte het journaal, zoals gebruikelijk is, weer uit door veelzijdigheid. Er werd aandacht gevraagd voor onder andere plaatselijke folklore in het dorpje Horst, voor de dezer dagen luchtwaardig verklaarde Neder landse helikopter Kolibrie, voor het be zoek van Prinses Beatrix aan Paramari bo en voor relletjes bij de uitverkoop in New York hierbij waren overigens op vallend veel negers gefilmd. Uitstekend van montage en zeer sfeer rijk was vervolgens het Deense filmpje over het in noord-Jutland gelegen vissers plaatsje Hirthals een bijdrage aan de Eurovisiereeks over kleine Europese ste den. De hoofdfilm „M-7 verlaat de aarde" had ons tussen het straaljagergeraas door weinig meer te zeggen. Overigens was het toch wel charmant te zien hoe Engelsen een slechte film maken. Wat kunnen ze dat slecht! Beeldschermer HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Lichte muziek. 11.45 Van de hak op de tak, caus. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Tenor en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Gram. 15.40 Voordr. 16.00 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Re- geringsuitz.Uitwisselingsprogr. over Italië, in samenwerking met Radio Nederland Wereldom roep. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sport- problemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Wie opent de kluis? 20.00 Nieuws. 20.05 Omr.ork. en sol. (20.5521.25 Clinge Doorenbos jubileert). 22.15 Gram. 22.25 Journaal. 22.35 Dansmuziek. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koereen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00 -24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Idem. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Zang. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.40 Lichte muziek. NCRV: 14.00 Promenade-ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Viool en piano. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Oude muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 In- strum. septet. 18.15 Friese uitz. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lichte muziek. 19.50 A.R., caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.2024.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.muziek. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Orgel spel. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio 15.30 Pianoreci tal. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Clave- cimbelrecital met comm. 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 19.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gram. 20.10 Missie-klankb. 20.40 Documentair progr. 21.30 Gram. 21.40 Jiddi sche liederen. 22.00 Nieuws. 22.15 Int, Radio-Uni versiteit. 22.30 Viola d'amore en piano, of clave- cimbel. 22.55— 23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG VPRO: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Medisch praatje. 20.25 Voordr. over ruimtevaart. 21.15 De zilveren schijf, ballet. De actrice Magda Janssens behoorde dinsdagavond tot het publiek in de Stads schouwburg te Haarlem, dat de opvoering bijwoonde van „De duivel in de vrouw" van Karl Schönherr door de Kennemer Kunstkring. Zevenhonderd keer heeft Magda Janssens het stuk zelf gespeeld, in de twintiger jaren. Het verzoek om de hoofdrolspeelster in de voorstelling van gisteravond aanwijzingen te geven omtrent haar rol willigde zij vriendelijk in en zij ondernam zelfs de moeilijke tocht naar Haarlem om de getuige te zijn van het optreden der werkende leden van de Ken- nemer Kunstkring. Aangezien deze voor stelling werd gegeven in het kader van de toneelwedstrijd van de NATU moet een be oordeling achterwege blijven. In het alge meen kan worden vastgesteld, dat de po ging tot reconstructie van het verleden door een speelwijze in de trant van 1920 wel van durf en originaliteit getuigde. Ze kon lang niet slagen, maar ze was ook al om de reacties van het publiek zeer inte ressant. Dat hierin een verdienste schuilt mag dan ook niet onvermeld blijven. Ik hoop op de voorstelling later terug te komen. De voorzitter van het centraal stembu reau heeft in de vacature van mevrouw A. Fortanier-De Wit (V.V.D.) benoemd ver klaard tot lid der Tweede Kamer de heer M. Visser te Arnhem. Huwelyk. De 59-jarige uit Duitsland afkomstige auteur Erich Maria Remar que schrijver van onder andere „Van het westelijk front geen nieuws" en „Are de Triomphe" is dinsdag in Brandford (Connecticut) in het huwelijk getreden met de 42-jarige Amerikaanse actrice Paulette Goddard. De Eerste Kamer begon donderdagmid dag met de behandeling van de begroting van Maatschappelijk Werk. Mevrouw S c h o u w e n a a r-F r a n s s e n (V.V.D.) sprak haar waardering uit voor de toewijding van minister Klompé en haar ambtenaren bij de behandeling van het vraagstuk der repatrianten uit Indonesië. Mevrouw L u y c k x-S 1 e y t e r (K.V.P.) achtte het noodzakelijk dat goede voor lichting aan het Nederlandse volk wordt gegeven over het vraagstuk van de repa trianten. Zij geloofde niet aan een be vredigende en geruisloze integratie van de repatrianten. Over de legerplaats Budel merkte zij op dat hier sprake is van orga nisatie op zijn best. „Het is bijna te goed, gezien de mogelijke omstandigheden van de gerepatrieerden na het korte verblijf in deze legerplaats," zei zij. Zij was van oor deel, dat voor de groep repatrianten van na december de aanpassing en zelfverzor- ging langer zal duren dan bij de eerdere categorieën. Een langer verblijf in de contractpensions met toezicht van maat schappelijke werkers zal nodig zijn. Zij be treurde het, geen steun van de minister te hebben bespeurd voor het standpunt van „genade voor recht" voor de zo genoemde spijtoptanten. Dikwijls onder aandrang van de overheid en van grote bedrijven hebben deze mensen het Nederlanderschap verwis seld voor de Indonesische nationaliteit. Voorts vroeg zij of niets kan worden ge daan voor de minderjarigen, die willen repatriëren maar niet hun Nederlander schap kunnen bewijzen. De heer Schipper (A.R.) had grote Voor de Haagse rechtbank stond een 40-jarige bouwkundige uit Rotterdam te recht, aan wie ten laste was gelegd dat hij als ambtenaar van de rijksgebouwen dienst in de jaren 1946 tot 1953 herhaalde lijk geld en goederen hadden aangeno men van aannemers, behangers en stof feerders aan wie hij dan als tegenpresta tie rijksopdrachten gunde. Hij had als op zichter bij de afdeling onderhouds- en uit breidingswerken en later als bouwkundig ambtenaar bij de rijksgebouwendienst tot taak rapporten en begrotingen op te ma ken over onderhouds- en - uitbre.idings- werkzaamheden aan en in rijksgebouwen. Daarna moest hij deze werkzaamheden uitbesteden, waarna hij belast bleef met het toezicht op de uitvoering ervan door de aannemers. De verdachte bekende voor de recht bank van verscheidene aannemers geld en goederen als geschenk te hebben aange nomen. Deze bedragen werden door de aannemers dan in hun rekeningen ver werkt, welke rekeningen vervolgens door de verdachte werden goedgekeurd. Onder meer had hij 600 gulden aangenomen van een stoffeerder en deze daarna opdracht gegeven bepaalde werkzaamheden te ver richten in de ambtswoning van minister Luns in Wassenaar. De officier van Justi tie eiste drie maanden gevangenisstraf, echter voorwaardelijk, omdat de feiten al zo lang geleden gepleegd zijn, en een boe te van 300 gulden. De verdediger, mr. J. H. Landwehr, be toogde ondermeer dat het zeer moeilijk is zich te onttrekken aan een sfeer van cor ruptie, indien men jarenlang daarin moet werken. Verdachte is gaan meedoen aan praktijken die ook door vele andere amb tenaren van de rijksgebouwendienst wor den toegepast: hij liet zich door de aanne mers „befooien". Overigens achtte pleiter op juridische gronden geen van de ten las te gelegde feiten bewezen en vroeg vrij spraak. bewondering voor hen, die in Djakarta en in Singapore hebben gezorgd voor het vertrek der Nederlanders. Hij bestreed de mening, dat het toestaan van repatriëring aan spijtoptanten zou leiden tot een mas sale overkomst. Het betreft hier ongeveer 6000 personen. De toestand in enkele woon oorden voor Ambonezen noemde de heer Schipper volstrekt onhoudbaar. De heer Schuurmans (K.V.P.) vond de post voor maatschappelijke arbeid ten behoeve van bejaarden teleurstellend. Vele bejaarden zijn niet in staat de hoge ver- zorgingskosten in de tehuizen te betalen. Mevrouw Van Ommeren (C.P.N.) zei, dat het huidige maatschappelijke werk een lapmiddel is, waarvan de „lappen" steeds kleiner worden door de bestedingsbeper king. Dit zal steeds erger worden, tenzij er een regering komt, die een andere bewape- ningskoers gaat varen, zodat er minder geld wordt uitgegeven aan defensie en meer aan maatschappelijk werk. Mevrouw T j e e n k-W i 11 i n k (P.v.d.A.) zei over de kwestie van de repatriëring dat hier ook een schuld van het Nederlandse volk en de regering ligt, die niet de wijs heid en toekomstige visie hebben kunnen opbrengen om Indonesië op constructieve wijze te leiden tot zelfstandigheid en ver antwoordelijkheid. Omdat Nederland onder de maat is gebleven, moet het des te meer verantwoordelijkheid voelen jegens de repatrianten. Nog geen miljoen Zij merkte op dat na drie maanden sinds het begin van de gebeurtenissen in Indo nesië nog geen miljoen gulden is gestort op de gironummers voor hulpverlening aan de repatrianten. Voor de Hongaarse vluch telingen werd echter in drie maanden ruim tien miljoen gulden gegeven. Mevrouw Tjeenk-Willink betoogde voorts, dat meer voorlichting over het maatschap pelijke werk nodig is. Dan zou kunnen worden getracht de half miljoen gulden, die thans per week door prijsvragen ver loren gaan, daaraan te onttrekken ten behoeve van het maatschappelijke werk. De heer Van Hulst (C.H.) waar schuwde tegen een te groot staatsdirigisme. Er moet een evenwicht zijn in het maat schappelijke werk tussen de staat en de kerk en het particulier initiatief. Dit laat ste kan door de zware belastingdruk deze taak niet meer alleen verrichten. De heer Van Hulst riep voorts de medewerking van de minister in voor regelingen ten behoeve van gepensioneerden, wier pensioen door het opheffen van de transferregelingen door de Indonesische regering door hun vroegere firma's niet meer kan worden uit betaald. Minister Samkalden vindt het onbevre digend, dat de wet op de lichtvaardige echtscheidingen nog niet in werking kan treden. Het personeelstekort bij de raden voor kinderbescherming vormt hier een grote hinderpaal, doch de moeilijkheden liggen ook bij het instituut van de kinder rechters. Willen dezen ook „gezinsrech ters" worden, dan moet hun aantal wor den uitgebreid, dit zegt minister Samkal den in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Justitie. De minister meent voorts, dat het tijdstip nog niet gunstig is voor de voorbe reiding van een nieuwe vreemdelingen wetgeving. Er zal naar worden gestreefd, de rechtspositie van de vreemdeling in Ne derland te verstevigen. Vonnissen inzake verkeersovertredingen, waarbij een hogere straf dan veertig gul den boete wordt opgelegd, zullen voortaan worden geregistreerd met het oog op recidive. Dit zegt minister Samkalden in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Justitie. De geregistreerde gegevens zullen in het al gemeen slechts worden verstrekt aan justitiële autoriteiten. Woensdagmiddag gaf de Rotterdamse pianiste Janine van Mever in het A.V.R.O.- programma de eerste uitvoering van een compositie van Jaap Geraedts, geïnspi reerd op een liedtekst van P. C. Hooft, welk werk in opdracht werd geschreven voor een feestelijke gelegenheid en aan mevrouw J. A. Vooren-Van Gelder te Heemstede opgedragen. Het zeventiende- eeuwse minnelied, dat de leidraad van deze moderne „Fantasij" werd, was zo als in die tijd algemeen gebruikelijk metrisch aangepast aan een bestaande me lodie: „Esprits qui soupirez" of „O nuit, jalouse nuit". Deze volkswijze heeft voor talloze Nederlandse liederen gediend en is nog terug te horen in het kerstlied „O nacht, o blijde nacht". Uiteraard heeft Jaap Geraedts in zijn compositie, die hij naar Hoofts gedicht „Fantasij" noemde, gebruik gemaakt van deze oud-Franse melodie. Elk der vijf strofen, waaruit het minnelied bestaat, is het onderwerp ge worden van een muzikale improvisatie. Zo volgen elkaar op: de expositie van het thema, een pastorale, een pavane, een horlepijp en een epiloog. Een gewone variatiecyclus op het gegeven liedthema is het niet geworden. Geraedts laat zijn fan tasie de vrije loop, al zijn de thema's die hij vormt om de dansvormen gestalte te geven, kennelijk uit de originele zangwijze ontstaan, wat vooral in de pavane duide lijk is. Maar in de rustige epiloog, die men een koraalfantasie zou kunnen noemen, klinkt de melodie door in haar grondvorm. Met dat al is het een prachtige fantasie geworden, geïnspireerd geschreven en pianistisch op expressieve kleurgeving in gesteld. De vertolking van Janine van Mever was alleszins overtuigend. Wat de pianiste bovendien presteerde met de Sonatine no. 3 van Willem Pijper en met de negende Sonate (E grote terts) van Beethoven was technisch en muzikaal van zeer voornaam gehalte. Jos. de Klerk De mannen waren erg woedend op Fokko, die ze nu niet meer als hoofdman erkenden. „Jij hebt ons in deze narigheid gebracht, met je mooie praatjes!", scholden ze. „Zorg nou ook maar, dat je ons er weer uit helpt!" Fokko had het niet gemakkelijk tussen zijn woedende makkers; het scheelde maar weinig, of ze hadden hem bont en blauw geslagen. Fokko probeerde, een ontvluchtingsplan te bedenken. 99-100 ADVERTENTIE toont u KLINGDECOR - HERNICA FENNALUX - HOLOPLAST STAND No. 38 KAMPERSINGEL HAARLEM (Van onze Kamerverslaggever) Bij het begin der vergadering van de Tweede Kamer heeft voorzitter Korten- horst medegedeeld dat de heer J. F. Reuter (C.P.N.), bestuurslid van de E.V.C., had be dankt als lid der Tweede Kamer. Een moti vering werd in de brief van de heer Reuter niet gegeven. De heer G. Ritmeester (V.V.D.) vroeg de Kamer verlof de regering te mogen inter pelleren over de afgekeurde-legerhelmen. Over dit verzoek zal vandaag, worejen be slist. De gehele middag is de Kamer verder bezig geweest met de behandeling van amendementen op het wetsontwerp tot vereenvoudiging van het belastingrecht, dat de in verschillende wetten verspreide regelingen samenvat in een enkele alge mene wet, waardoor de heffingswetten korter kunnen zijn. Er is dus sprake van een nieuw systeem, maar niet van nieuw belastingrecht. Daarom verzette minister Hofstra zich tegen tal van amendementen, die wil den ingrijpen in rechtsfomuleringen, die in de praktijk van tientallen jaren geen moei lijkheden hebben opgeleverd. Juist door aan die formuleringen te tornen zouden moeilijkheden kunnen ontstaan, zei hij. Het gevolg was dat vele amendementen werden ingetrokken of bij zitten en op staan werden verworpen. Slechts één enkel amendement, dat van de heer Van de We tering (CHU), werd met 57 tegen 46 stem men aangenomen. Totnutoe moesten de omzetbelasting en de loonbelasting worden afgedragen binnen tien dagen na een over eengekomen termijn. Als gevolg van de aanneming van het amendement wordt de termijn van tien dagen gewijzigd in dertig dagen. Minister Hofstra had tegen het amende ment het bezwaar dat bij verlenging van de termijn van betaling er de hand aan moet worden gehouden, terwijl met een korte termijn de belastingdienst soepeler kan zijn bij de toepassing. K.V.P., A.R. en C.H.U. steunden echter het amendement met totaal 57 stemmen, waartegenover de tegenstemmende P. v. d. A. V.V.D. en C.P.N. tezamen 46 stemmen stelden, zodat het amendement werd aangenomen. Van- ,daag wordt de behandeling voortgezet. Dé intèrpellatie ovér de werkloosheid zal waarschijnlijk pas donderdag worden gehöudèh." Aan het bureau van de voorzitter zat gis termiddag voor het eerst in de geschiede nis een vrouw, mejuffrouw mr. Th. Fok- kelman. De griffier en de commiezen-grif- fiers hadden drukke bezigheden en om de zaken in de Kamer niet in de war te laten lopen, vond de Kamer goed dat mejuffrouw Fokkelman als assistente van de griffier plaats nam aan het bureau van de voor zitter. Voor de vijfde achtereenvolgende keer zal dit jaar in Delft het militair muziekfes tival Taptoe Delft worden gehouden en wel van vrijdag 22 tot en met zaterdag 30 augustus. De generale repetitie heeft plaats op dondez-dag 21 augustus. Gezien het lustrum zal deze taptoe, waaraan de Nederlandse militaire muziekkorpsen in hun gala-unifoi-m deelnemen, ook nog eni ge andere attracties bevatten. Het aantal zitplaatsen is wederom uitgebreid, zodat iedere avond zeker zesduizend personen van het kleur- en klankrijke schouwspel zullen kunnen genieten. ADVERTENTIE IN 11 FLEURIGS TINTEN. MAT EN GLANZEND 84. Hij zette de bedoeling van zijn bezoek uiteen. Hij hield van hét nichtje van Madame, Eugenie Mirat, en wilde graag voor het meisje zorgen, haar aan zich binden De vrouw begon een lofzang te zingen op haar nicht. Heine glimlachte en knikte goedkeurend. Madame moest 't goed begrijpenhij speelde nu eenmaal een vooraanstaande rol in het gezelschapsleven, hij had een beroemde naam.... van een officieel huwe lijk kon derhalve geen sprake zijn, dat wil zeggen niet van een huwelijk in de gewone zin des woords, maar Madame begreep stellig wat hij bedoelde Madame Mauret maakte Heine duidelijk, dat Euge nie alléén maar voor een huwelijk zou voelen. Heine was vol begrip, er zou een bruiloftsfeest zijn met vele gasten en Eugenie zou een bruidskleed dragen, maar er kon geen officieel huwelijk voor de burgelijke stand en in de kerk Madame Mauret toonde begrip voor Heine's posi tie. „Eugenie moet 't niet van tevoren beseffen, merk te ze op, „naderhand is 't wat anders!" Madame was geslepen en buitte de situatie uit. Haar nichtje stond haar wekelijks een deel van haar loon af, omdat haar tante het kind destijds zo liefdevol had opgenomenHoe zou dat gaan bij een onoffi cieel huwelijk, zoals monsieur Heine voorstelde? Heine kwam met Madame Mauret zonder al te veel moeite tot overeenstemming, men werd het eens over betaling van een ronde som, drieduizend francs. Madame zou haar nichtje ervan in kennis stellen, dat Heinrich Heine naar haar hand dong Eugenie liet hem niet merken, wat haar tante met haar had besproken, maar toen hij haar de eerstvol gende keer ontmoette, viel ze hem stralend om de hals en riep uit: „O, Henri, wannéér trouwen we? Ik moet een prachtige bruidsjapon hebben, mijn bruidsjurk moet mooier zijn dan alles wat ik tot dusver gezien heb. Ik heb al een model in mijn hoofd. En waar gaan we wonen, Henri? Mijn papegaai neem ik mee. En Henri, ik heb zo'n mooie ring gezien! Krijg ik die van je? Elise is even blij als ik, Henri!" Opgewonden babbelde ze door en ook Elise bleek vol enthousiasme voor het komende gebeuren te zijn. De beide jonge vrouwen wierpen zich op de voorberei dingen van het bruiloftsfeest. Heinrich Heine had wei nig meer in te brengen. Het zou een groots feest wor den en het zou al spoedig plaats vinden. Afgesproken werd dat Eugenie voorlopig bij Heine in zou trekken. Zijn kamers in de Rue des Petits Augustins waren ruim genoeg. Weldra besefte Heine maar al te goed, wat het be tekende een huwelijk aan te gaan met de inmiddels 19 jaar oud geworden Eugenie Mirat: een stralend mooi onschuldig meisje, met een kinderlijk onschuldig gemoed, doch vol wonderlijke naïeve verlangens en dwaze invallen. Heine lichtte zijn vrienden in, die allen vol begrip waren, en op het bruiloftsfeest, dat in een café van Montmartre werd gevierd, kwamen verschillende be roemde gasten: Gautier, Balzac, Sainte-Beuve, Geor ge Sand Eugenie voelde zich het glanzende middelpunt van het festijn en Heine ving bewonderende blikken van zijn vrienden op. Er vielen geen tranen en er was geen sentimentaliteit. Er werd slechts vrolijk gelachen en goed gegeten en gedronken. Laat in de avond trokken Heine en zijn jonge vrouw zich terug in Heine's appartement. De kamers hadden door de aanwezigheid van Eugenie's bezittingen een vrolijker aanzien gekregen en voor 't eerst na vele ja ren had Heine het gevoel van een werkelijk thuis. De volgende morgen was Heine vroeg wakker. De plaats naast hem was leeg: Eugenie was nóg vroeger ontwaakt en zat voor de toilettafel haar golvend haar te borstelen. In de spiegel zag ze, dat hij wakker werd. Er kwam een blos op haar wangen en langzaam liep ze op het bed toe, terwijl ze haar peignoir in een preuts gebaar dichttrok. Met trillende lipppen voegde ze hem toe: „Je denkt misschien dat ik niet weet, dat dit alles al leen maar een schone droom is, dat ik niet weet wat mijn tante met je heeft besproken. Ik kén mijn tante en ik weet alles! Maar toch voel ik me niet verkocht Henri! Er biggelden tranen over haar wangen, terwijl ze eraan toevoegde: „Ik houd van je en ik zal je nooit in de steek laten. Het kan me niet schelen of je me echt trouwt of niet, maar ik verlaat je nooit, nooit!" Heine voelde zich wonderlijk geroerd door haar woorden en een warm gevoel van geluk kwam over hem. Tegelijkertijd was hij zich echter bewust van zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van deze jonge vrouw. Heine nam inderdaad zijn verantwoordelijkheid ern stig op. Hij moest zo spoedig mogelijk weer aan het werk gaan. Maanden waren voorbijgegaan, zonder dat hij iets had geschreven. Het leven in Parijs was duur. Eugenie had haar papegaai Cocotte meegebracht, die onophoudelijk met een schrille stem allerlei uit roepen slaakte. Eugenie was dol op de vogel en amu seerde zich met dwaze dingen, die ze hem had leren zeggen. Heine trachtte haar aandacht af te leiden en schonk haar een jonge .iond, een kleine zwarte poedel, die Minka gedoopt werd. Als Eugenie met Minka uit wandelen ging, zou hij rust vinden om te werken. Maar zodra het jonge vrouwtje teruggekeerd was, be gon het lawaai opnieuw; de poedel was jaloers op de papegaai en lied dat met luid gekef blijken. Eugenie amuseerde zich kostelijk en geen lawaai was haar te veel. Madame Arnaud Elise kwam vaak op bezoek en de twee jonge vrouwen konden eindeloze gesprek ken voeren, welke Heine geduldig moest aanhoren. Hij deed 't op gracieuze wijze en begeleidde de beide vrou wen ook herhaaldelijk naar dansgelegenheden. Eugenie was dol op dansen, Eugenie hield van mooie kleren en sieraden. Vaak begeleidde hij haar naar de modewinkels en hij schepte er een bijzonder beha gen in het mooie, jonge vrouwtje in zijde en kant te zien hullen. Hij gaf haar vele mooie dingen en steeds weer bedankte ze hem met jeugdige onstuimigheid. Toen het lente werd, wilde Eugenie graag op de café-teri;assen in Montmartre zitten en met veel ge noegen sloeg ze de voorbij flanerende mensenstroom gade. Heine was steeds aan haar zijde en Théophile Gautier, met zijn charmante vriendin, was vaak in hun gezelschap. Terwijl de mannen over literatuur en politiek spraken, babbelden de jonge vrouwen over beuzelarijen en critiseerden de voorbijgangers. Maar tenslotte moést Heine ook werken. Er waren afspraken met uitgevers, er moest correctiewerk ge daan worden en vertaalwerk... (Wordt vervolgd) Bigamie. De Haagse rechtbank heeft een half jaar gevangenisstraf opgelegd aan een 45-jarige olieboorder uit Den Haag, die zich heeft schuldig gemaakt aan biga mie door in de Verenigde Staten te trou wen, hoewel zijn huwelijk met een Haagse vrouw niet was ontbonden. De olieboorder was door de Amerikaanse immigratie autoriteiten naar ons land teruggestuurd, nadat de bigamie aan het licht was ge komen. Oneerlijk personeel. Vijf personeels leden van een firma in Hilversum, drie magazijnbedienden en twee vertegen woordigers, hebben in vier jaar tijd voor duizenden guldens technische apparaten uit de zaak gestolen en tegen grossiers prijzen aan particulieren verkocht. Er wa ren gasfornuizen, stofzuigers, electrische klokken, strijkbouten en dergelijke bij. Ook is geknoeid met kortingen, die de employés in eigen zak staken. Geen oranjefeesten meer. In het Ve- luwse dorpje Garderen zullen voorlopig geen Oranjefeesten meer worden gehou den, zo heeft het bestuur van de plaatse lijke Oranjevereniging besloten. Het blijkt namelijk dat de bevolking in Garderen geen belangstelling meer voor het Oranje feest heeft, want er zijn geen deelnemers meer te krijgen voor de traditionele Ve- luwse volksspelen. Bovendien is geen der leden bereid de twee in het bestuur open gevallen plaatsen te bezetten. Hy maakte het te bont. De grenspo litie in Roosendaal heeft een 29-jarige ver tegenwoordiger uit Bussum, die ten na dele van zijn wei-kgever een bontzaak met filialen te Rotterdam en Amsterdam bontvellen ter waarde van 10.000. die hij in consignatie had, voor eigen reke ning had verhandeld. Van het geld had hij goede sier gemaakt tijdens reizen naar Egypte, Turkije en Frankrijk. Speelhol. Bij een inval in een huis aan de Johan Vermeerstraat in Amsterdam heeft de politie een complete roulette tafel in vol bedrijf aangetroffen. Alle spel- benodigdheden en ongeveer 350 gulden werden in beslag genomen. De tien in het huis aanwezige mannen kregen een pro ces-verbaal. Twee van hen, een 59-jarige importeur die de huurder van het huis is, en de bankhouder, een 51-jarige koopman, zijn in bewaring gesteld. M.s. „Oranje". Op vrijdag 28 februari a.s. zal het m.s. „Oranje" van de n.v. Stoomvaart Maatschappij Nederland onder commando van kapitein H. Zeilmaker naar Indonesië vertrekken. De volgende afvaart van de „Oranje" van Amsterdam naar Indonesië zal een week worden vervroegd, de vertrekdatum is bepaald op 25 april. Na terugkomst in Amsterdam op 13 juli zal het schip de normale onderhoudsbeurt krijgen. WOENSDAG 26 FEBRUARI Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met: Onder het Melkwoud, 20 uur. FILMS Cinema Palace: Mevrouw komt niet thuis vanavond, 18 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater, Nathalie, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: Bakvissen puber teit, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: The Bachelor's Party, 18 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: La Strada, 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater, Sissi, kei zerin en moeder, a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: Beloning 4.000, dood of levend, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Zon dige vrouwen, 18 jr., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Brinkman (Houtplein): Nationale Partij, dr. W. Feuilleteeau de Bruijn: „Het huidige China", 20 uur. DONDERDAG 27 FEBRUARI Brinkmann: Pauze-Theater: Grammo foonplaten-programma, 1214 uur. Con certgebouw: Vijfde pauze-concert door Al- bert de Klerk, 12.30 uur. Concert door het Haarlems P.T.T.-Mannenkoor en Gemengd koor Polyhymnia, 20 uur. Galerie Espace: Expositie van gouaches en tekeningen van Lucebert, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: Mevrouw komt niet thuis vanavond, 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: Nathalie, 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: Bakvissen pu berteit, 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: The Bachelor's Party, 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: La Strada, 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: Sissi, keizerin en moeder, a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: Belo ning 4.000, dood of levend, 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Zondige vrouwen, 18 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Aula van Chr. Lyceum: Voordrachts avond van de heer Otto Sterman, 20 uur. De Leeuwerik: De Noordhollandse Bond van Goochelaars, „Haarlems Goochel Fes tival 1958", 20 uur. Brinkmann: Lissone- Lindeman, filmavond over Italië en Frank rijk, 20 uur. Begijnhofkapel: Bijzondere dienst voor het Interkerkelijk Evangelisa tie Comité. Spreker de Amerikaanse pre dikant Roland Brown, 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6