KNOT Na twaalfeneenhalf jaar een springlevende organisatie Radio-Filharmonisch Orkest speelde in Haarlem Klassiek en modem n uur een NAALDKUNST Moedige bezoekers werden rijkelijk voor hun inspanning beloond Donateursrepetitie van „Caecilia" WOENSDAG 26 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Open Jeugdwerk" jubileeri Inschrijving grootboek voor wederopbouw Wijzigingen der bepalingen voor Zandvoort Prof. Romme stelt vragen over circulaire van de Raad van Arbeid Kees Hana spreekt in Heemstede over Bretagne Ds. J. Zuurdeeg over zijn werk als predikant in Frankrijk Lezingen van het Nut voor bejaarden Examens Tour der V.N. weer door Haarlem W. J. Gorter over „vuurdans" en „vuurloop" Genootschap tot Reclassering ZAND EROVER Bestuur K.V.P. Bloemen- daal is afgetreden Groei der industrie in Haarlemmermeer Eaillissementen Waterpolowedstrijden werden uitgesteld Burgerl'ike Stand van Haarlem Na de laatste wereldoorlog kregen veel nieuwe ideeën en plannen met betrekking tot de organisatie van een bepaald onder deel van het maatschappelijk leven gestal te. Ook in het jeugdwerk was dit vaak het geval. Het „Open Jeugdwerk" van de Her vormde gemeente in Haarlem bij voorbeeld kwam uit deze vernieuwingsdrang tot stand. Enige maanden na de bevrijding in september 1945 gat de toenmalige stu dent in de medicijnen en catechisant van de Haarlemse predikant ds. G. J. Waarden burg, Gerard van Dorp, het startsein voor een nieuwe vorm van jeugdwerk onder de Haarlemse jongeren van zestien jaar en ouder. In de oorlogsjaren was deze jonge man met enige geestverwanten tot de slot som gekomen dat de tijd van het Her vormde jeugdwerk zoals dit vóór de oorlog in Haarlem was georganiseerd, voorbij was. Alleen nieuwe frisse ideeën konden het weer levenskracht schenken. „Geen vaste binding van de jeugd maar een losser en daarom ook aantrekkelijker band," luidde de leuze van Gerad van Dorp en de zijnen en zij kregen gelijk. Na twaalfeneen half jaar is het „Open Jeugdwerk" name lijk nog steeds springlevend en het enthou siasme van leiding en deelnemers nave nant. Als het „Open Jeugdwerk" op 15 maart zijn koperen jubileum gaat vieren is er dus alle reden tot dankbaarheid en voldoening over de bereikte resultaten. Op het ogenblik omvat dit jeugdwerk tussen de driehonderd en vierhonderd jon geren, afkomstig uit alle delen van de stad. De wekelijkse contactavonden, die des za terdags in het Hervormd wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht 104 in Haarlem worden gehouden, worden dikwijls door niet minder dan honderdvijftig jongens en meisjes bezocht. In een ongedwongen sfeer worden op deze samenkomsten onderwer pen behandeld over algemene ontwikke ling, maatschappelijke verhoudingen en godsdienstige vorming. Zo hielden onlangs een arts, een jurist en een zakenman korte inleidingen over resp. spreekuur, practijk en omgang met personeel. Uit de reacties van de jeugdige toehoorders kon worden vastgesteld dat deze confrontaties met as pecten van de maatschappij, waarvan zij voordien alleen maar het bestaan ver moedden, in een behoefte voorzagen. Naar het ministerie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid bekend maakt zal voor inschrijvingen in het grootboek voor de wederopbouw, betrekking hebbende op objecten te 's Gravenhage en Zandvoort, van 30 sept. 1958 af geen rente meer wor den vergoed. Na die datum ingediende aanvragen voor financiële tegemoetko mingen in de bouw- en herstelkosten voor deze objecten zullen in het algemeen niet meer in behandeling kunnen worden geno men. Deze maatregel, die een versnelde af wikkeling van de herbouw en het herstel van door oorlogshandelingen vernielde of beschadigde panden ten doel heeft, geldt dan voor alle gemeenten, met uitzondering van de gemeenten Rotterdam en Den Hel der. Voor objecten in 's Gravenhage en Zand voort kunnen na 30 september 1958 de financiële tegemoetkomingen nog wel wor den aangevraagd in de gevallen dat de bij dragen na 31 maart zijn ingeschreven, of wanneer beroep dan wel hoger beroep te gen de vaststelling is ingesteld en de uit spraak na laatstgenoemde datum in kracht van gewijsde is gegaan. In di,e gevallen gaat de financierings- en rentestop in zes maanden na de inschrijving in het groot boek, dan wel zes maanden na de datum van het in kracht van gewijsde gaan van de vaststelling der bijdrage. Het uitstel van betaling van schadeloos stellingen voor onteigeningen wordt met ingang van 1 oktober 1958 geëindigd met overeenkomstige uitzondering voor de ge vallen als hiervoor aangegeven. De beta lingen kunnen geschieden in opbouwobli- gaties dan wel in contant geld. Het uitstel van betaling eindigt niet, indien op 1 okto ber 1958 vast staat, dat een schadeloosstel ling zal worden betaald door toewijzing van een vervangende onroerende zaak. Het Tweede-Kamerlid prof. Romme (K.V.P.) heeft aan de minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid de volgende vragen gesteld: „Heeft de minister kennis genomen van een gestencilde circulaire, gedateerd februari 1958, van de voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem, zulks ter propagering van de vrijwillige ouder- domsverzekering, welke circulaire begint met de zin: „Nu de inkomstenbelasting verhoogd wordt, stijgt de aantrekkelijk heid van een vrijwillige ouderdomsverze- kering?" Is de mededeling van de voorzit ter van deze Raad van Arbeid, dat de in komstenbelasting verhoogd gaat worden, alleen ontsproten aan diens fantasie of is hij ertoe gekomen op één of meer feitelijke gronden. Zo ja, welke? Wil de minister meedelen, tot welke maatregelen het feit van deze mededeling hom aanleiding zal geven?" Voor de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging, afdeling Haar lem en omstreken houdt de heer Kees Hana op vrijdag 14 maart in het Minerva Theater te Heemstede een lezing met kleurendia's over: „Bretagne, het schone land der Franse Kelten". Op 31 maart zal de heer ir. E. M. Bun ders in Brinkmann te Haarlem spreken over: „Drie maanden in Lapland boven de Poolcirkel". Ook de belangstelling voor de film- en muziekavonden is groot te noemen. Be halve ontspanningsfilms worden films met een voorlichtend en instructief karakter vertoond. Door middel van de grammo foonplaat wordt kennis gemaakt met klas sieke en moderne muziekwerken. Ook negro-spirituals vormen een zeer gewaar deerd onderdeel van de programma's, die vaak met grote vindingrijkheid boeiend en aantrekkelijk worden gehouden. Op de „bonte avonden", die op gezette tijden plaatsvinden en die geheel door de jongelui worden voorbereid, wordt met veel animo gemusiceerd, toneel gespeeld en voorgedragen, afgewisseld door een een voudig cabaretprogramma. Bijzonder actief tooont zich momenteel een groep jonge Indische Nederlanders die met veel goede smaak en gevoel voor juiste verhoudingen een grote bijdrage levert tot het op peil houden van de bijeenkomsten. Maar in het algemeen zal het geheim van het succes van het „Open Jeugdwerk" wel gelegen zijn in de omstandigheid dat de leiding geheel in handen is gesteld van jongeren die precies weten aan welke eisen een programma voor jongeren moet vol doen om de belangstelling gaande te hou den. Na Gerard van Dorp mogen de namen worden genoemd van Harry Vermeire en R. Groot, leiders aan wie het „Open Jeugd werk" veel te danken heeft. Op het ogen blik is de leiding in handen van Ruud Ver meire, die daarbij wordt bijgestaan door J. Soellaart en J. van Huis. Het twaalfeneenhalfjarig bestaan zal op vrijdag 15 maart worden gevierd met een feestavond in het H.J.M.V.-gebouw aan de Lange Margarethastraat in Haarlem. Ondanks de sneeuw waren vele belang stellenden maandagavond naar het gebouw van de Religieuze Kring aan de Eikenlaan in Acrdenhout gekomen om ds. J. Zuur deeg, predikant van de Nederlandse Pro testantenbond te Parijs, te beluisteren, die een interessante voordracht heeft gehou den over zijn arbeid als predikant te Pa rijs en speciaal over de sociale en kerke lijke toestanden, waar hij uit hoofde van zijn ambt mee in aanraking komt. Voor de pauze vertelde ds. Zuurdeeg een en ander over de politiek, het onder wijs en de sociale toestanden van Frank rijk en in het bijzonder over de Franse cultuur, waarbij hij er speciaal op wees, dat Frankrijk gedurende ruim zevenhon derd jaar (van 1200—1920) op cultureel, wetenschappelijk, politiek en economisch terrein de eerste viool heeft gespeeld. De woningnood in deze wereldstad is on voorstelbaar; 250.000 gezinnen wonen per manent in hotels, in kamers met een af meting van drie bij vier meter. Zes acht duizend Nederlanders wonen thans in Pa rijs en het zal volgens spreker zeker nog wel honderd jaar duren, voordat het wo ningprobleem is opgelost. Een wezenlijke belangstelling van do Fransen voor een vreemdeling is er niet. Na de pauze vertelde ds. Zuurdeeg on der meer over de betekenis van de r.k. kerk in Prijs, het Franse protestantisme, zijn eigen werk in Parijs als predikant en zijn herderlijke arbeid onder de Neder landse boeren (Groningers en Friezen) buiten Parijs. De protestantse kerk vervult een sociale functie en tracht het isolement van de Nederlanders die daar wonen, te door breken. Bij de boeren in Normandië houdt ds. Zuurdeeg om de veertien dagen een bijbelcursus. De protestanten in Frank rijk zijn in de minderheid, maar dit heeft juist aanleiding gegeven tot een hechtere aaneensluiting en de Franse protestanten, afstammend van de Hugenoten, zijn bij zonder opofferingsgezind. In Parijs, Le Havre, Montpellier, La Rochelle en in de valleien ten zuiden van Grenoble wonen veel protstanten. De voorzitter van de Religieuze Kring, mr. H. W. Schraagen, heeft ds. Zuurdeeg na afloop dank gebracht voor diens boeiende causerie. Het departement Haarlem van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen en de Haarlemse commissie voor de bejaarden zorg hebben het plan opgevat om een lezin genreeks over de muziek met muzikale il lustraties te houden in het gebouw van het Nut aan de Lange Veerstraat 16 in Haar lem. Deze lezingen zijn speciaal bedoeld voor de bejaarden die in de meeste geval len niet in staat zijn aan het verenigings leven, dat zich immers dikwijls des avonds afspeelt, deel te nemen. De organisatoren van deze eerste serie lezingen, die vier middagen in beslag zal nemen hopen uiter aard dat deze proef slaagt waarna men voor het komende siezoen het aantal on derwerpen gaarne wil uitbreiden. Zo denkt men bijvoorbeeld aan cursus handenar beid waarbij in het bijzonder de nadruk wordt gelegd op de zelfwerkzaamheid van de bejaarden. De diverse bonden voor ouden van dagen hebben reeds hun steun toegezegd waardoor het waarschijnlijk is dat deze lezingen met succes zullen wor den bekroond. De eerste lezing behandelt, zoals gezegd, de muziek waarbij Marinus Adam, tweede dirigent van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, zijn onderwerp met films en platen zal illustreren. De lezingen hebben plaats op vrijdag 7 maart, vrijdag 14 maart, vrijdag 21 maart en vrijdag 28 maart van kwart voor drie tot kwart voor vijf. De toegangsprijs bedraagt 25 cent per le zing (consumptie inbegrepen). Opgave tot deelneming bij de secretaris van de commissie voor de bejaardenzorg, Ge dempte Raamgracht 79 zw., telefoon 18111. Utrecht. Kandidaatsexamen sociale geografie: Harms, Zwolle; W. H. van Hoogerluiijs, Baarn. Doctoraalexamen sociale geografie: P. Lukkes, Katlijk (Fr.). Doctoraalexamen kunstgeschiede nis: R. B. F. van de Sloot. Amsterdam. Semi- artsexamen: J. E. D. Alons, Utrecht; F. E. V. V. V. Hootegem, Sluis; P. J. Lomans, Amersfoort. Arts examen: H. M. Berntsen, Almelo: W. A. Kirpe- stein, Geldermalsen; D. J. Mellema, Eindhoven; mej. J. Middendorp. Renkum; H. J. Nijzink. Utrecht. Dicrenartsexamenmej. I. Siebenga. Wageningen; J. Haagsma, Sneek: E. T. B. Dinkla. Groningen: P. L. van Paassen. Voorschoten. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraalexa men Franse taal en letterkunde: C. de Visser. Dordrecht. Kandidaatsexamen psychologie: mej. W. Wijn, Rotterdam. ADVERTENTIE Wij demonstreren elke vrijdagavond van 7—9 uur met de nieuwste AUDIUM boortoestellen in een der zalen van Café-Restaurant Brinkmann, Grote Markt AUDIUM N.V. AMSTERDAM Mr. Opticien J. GRIT Gouda - Zwündrecht - IJmulden In IJMUIDEN gevestigd: Kennemerlaan 92 - Telefoon K2550-5072 Evenals vorig jaar houdt de Arnhemse kranten- en tijdschriftenhandelaar Joop Legerstee deze zomer een Tour der Ver enigde Naties, waaraan dit keer 120 jon gens van veertien tot zeventien jaar zullen deelnemen. Voor deze grote fietstocht, die een week zal duren, hebben zich reeds ploegen uit Geldermalsen, Arnhem, Am sterdam, Rotterdam, Deventer, Utrecht, Velp, Leeuwarden en Middelstum aange meld. De route leidt van Arnhem over Deventer naar Zwolle en vervolgens langs Sneek, Hippolvtushoef, Alkmaar, Velsen. Haarlem, Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Dordrecht, Breda, Tilburg, Eindhoven. Venlo. Gennep en Nijmegen terug naar Arnhem. Per dag zullen de jongens, die begeleid worden door een grote reclamekaravaan, ongeveer 120 kilometer afleggen. Maandagavond hield de heer W. J. Gor ter voor de studievereniging voor Psy chical Research in restaurant Brinkmann een boeiende lezing over het onderwerp: „Vuurbestendigheid". Het vuur heeft in de ontwikkeling van de mensheid een gro te rol gespeeld, maar het zou onmogelijk zijn om de betekenis hiervan in één avond na te gaan, aldus de heer Gorter, die daar om uitsluitend over de vuurdans en de vuurloop sprak. In de Oudheid was de vuurdans over de gehele wereld bekend, nu komt ze alleen nog voor in China, Ja pan, India, Indonesië, Centraal Amerika, Suriname en op de Balkan, vooral in Grie kenland. De vuurloop over gloeiende stenen heeft nog plaats op de Fidzji-eilan- den. Een treffend voorbeeld van de vuurdans over gloeiende kolen vinden we in Grie kenland en Bulgarije. De Griekse vuur- dansers woonden oorspronkelijk in Costi, Brodilowo en andere dorpjes van het Istan- ja Balkangebergte bij de Zwarte Zee. Hun sporen zijn daar, zo vertelde de heer Gor ter, in geschriften na te gaan tot in de twaalfde eeuw. Volgens een legende zou in 1250 in Costi (Noord-Thracië) het kerkje van de heilige Constantijn in brand zijn ge raakt. De bewoners van het dorp, die ver slagen om het kerkje heenstonden, konden duidelijk het gekreun van de ikonen, die om hulp riepen, horen. Enkele dorpelingen drongen de kerk binnen en haalden de iko nen eruit, en tot ieders stomme verbazing bleek, dat zelfs het haar op hun hoofden niet geschroeid was. De heilige Constan tijn en zijn moeder, de heilige Helena, had den een wonder verricht. De ikonen wer den het eigendom van de redders en hun nageslacht. De nakomelingen zwoeren, dat ze elk jaar op 21 mei hun heilige be schermers zouden eren door barrevoets in het vuur te treden, in de overtuiging dat het wonder zich zou herhalen, indien ze standvastig in hun geloof bleven. Nog steeds vindt in verschillende dorpen in Griekenland op 21 mei een vuurdans plaats o.a. in Aya Eleni (St. Helena). De Italiaanse arts en parapsycholoog dr. P. Cassoli te Boulogna was in 1957 getuige van de vuurdans in St. Helena. Hij ver klaart, aldus de heer Gorter, dat op een afstand van vijf a zes meter van het bed van vuur de hitte zó intens was, dat men de handen voor het gezicht moest slaan, om zich tegen deze felle warmte te be schermen. Dr. John Gunther, directeur van de Me dische Diensten voor Papoea's op Nieuw Guinea verklaarde na een onderzoek van vuurdansers op de Fidzji-eilanden, dat hij op de voeten van de deelnemers na een dans over gloeiende kolen geen verban- dingsverschijnselen of zwarte plekken kon constateren. De voeten waren alleen wat eeltig. Hij kon geen verklaring voor dit ver schijnsel vinden. En ook twee journalisten, die de vuurdans bijwoonden, verklaarden in hun rapport, dat de voeten er normaal uitzagen. In de loop van de tijd zijn er heel wat uiteenlopende verklaringen van vele des kundigen verschenen. De door de heer Gor ter genoemde deskundigen erkennen, het mysterie niet te kunnen oplossen. In de dinsdag gehouden jaarvergadering van de afdeling Haarlem van het Neder lands Genootschap tot Reclassering heeft de voorzitter, mr. Th F. Raedt, het over lijden herdacht van de heer J. H. Vare kamp, die een groot aantal jaren lid van het afdelingsbestuur is geweest en een be langrijke plaats in het reclasseringswerk heeft ingenomen, zowel in Haarlem als in Amsterdam, waar hij vele jaren directeur van het Medisch Maatschappelijk Consul tatiebureau voor Alcoholisme is geweest. De secretaris, mr. C. Blankevoort, bracht het jaarverslag uit, waarin hij meedeelde, dat in de loop van 1957 een endertig personen zijn bezocht in de Haar lemse gevangenis. Wegens gebrek aan werkkrachten kon de plaatsing bij werk gevers vlot verlopen. Er werden drieën vijftig voorlichtingsrapporten uitgebracht, waarvan tien over vrouwen. Verder bracht de vertegenwoordiger in de Reclasserings- raad een aantal rapporten uit over gede tineerden die in aanmerking kwamen voor voorwaardelijke invrijheidstelling. In to taal stonden eind 1957 onder toezicht 143 personen; in de loop van het jaar waren er zeventig afgevoerd. De mislukte geval len waren drie herroepen voorwaarde lijke invrijheidstellingen en tien voorwaar delijke straffen. Het aantal politieke de linquenten onder toezicht van dc afdeling bleef zes. Een tweede ambtenaar is bij de afdeling aangesteld, namelijk de heer K. J. Meyer, thans werkzaam bij de afdeling Gooiland. De secretaris wekte op propa ganda te voeren, om het aantal leden, dat gedaald is van 218 tot 204, op te voeren. Het verslag van de penningmeester, de heer T. Dorrepaal, vermeldde een nadelig saldo van enkele honderden guldens; dit werd onder meer veroorzaakt doordat ve le gedetineerden gesteund konden worden. De periodiek aftredende bestuursleden, mr. N. Reeling Brouwer en mr. C. Blan kevoort, werden opnieuw gekozen. Hoewel er heel wat minder auto's op de weg waren dan gewoonlijk, deden zich in de binnenstad herhaaldelijk opstoppingen voor, doordat ergens - bij een stoplicht bijvoorbeeld - een wagen niet van zijn plaats kon komen. Haarlemse agenten hebben heel wat hulpvaardige handen moeten bieden. Zand erover rvas ditkeer het devies, als de boel weer eens dreigde vast te lopen. Overigens doet deze foto scherp uitkomen, voor wie het vergeten mocht zijn, hoe onaangenaam de opgezweepte neerslag was. Op een dezer dagen in café-restaurant Rusthoek in Bloemendaal gehouden verga dering van de afdeling Bloemendaal der Katholieke Volkspartij werden kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen aan gewezen. De heren Langedijk, Schlat- mann, Wesseling en Wiegel werden kandi daat gesteld. Uit de besprekingen kreeg men niet de indruk, dat het bestuur het volle vertrouwen van de vergadering ge noot. Na enig beraad werd daarom een motie van vertrouwen gesteld, met als re sultaat, dat het bestuur in zijn geheel al trad. Uit de aanwezige leden werd een voorlopig bestuur gekozen, dat bestaat uit de heren H. G. Oosterbaan Martinius, L Ch. J. M. Nieuwenhuys, J. A. C. Bona- rius en M. Wiegel. Dit voorlopige bestuur heeft voor donderdag 6 maart een vergade ring in café-restaurant Rusthoek uitge schreven. De thans zittende raadsleden stellen zich voor herverkiezing beschikbaar. ADVERTENTIE SUPER SPORTWOL gebreid op pen 6 en 7 Nog DEZE week uw trui klaar Van PRESTOWOL 2.55 p. 100 gr GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOR Haarlemmermeer is zowel met als zon der de fabrieken van Fokker het relatief snelst geïndustrialiseerde gebied van Noordholland, aldus vermeldt het verslag van het Sociografisch bureau der gemeen te Haarlemmermeer in het statistisch kwartaaloverzicht (1 oktober31 december 1957). Neemt men de absolute toename van de werkenden in industrie in aanmer king. dan is de gemeente inclusief Fokker, na IJmond het meest geïndustrialiseer de gebied van Noordholland. Exclusief Fok ker komt Haarlemmermeer na IJmond, Zaanstreek en 't Gooi op de vierde plaats. De groei van de werkgelegenheid in de industriële bedrijven van Haarlemmer meer (exclusief Fokker) was het sterkst te Zwanenburg, Nieuw-Venncp, Aalsmeer- derbuurt en Cruquiusbuurt. De industriële groei der gemeente geschiedde zelfs exclu sief Fokker overwegend in de bedrijfsklas- se metaalnijverheid, scheeps-, vliegtuig en wagenbouw (78 percent). De toename in de sector kleding en reiniging (10 per cent) was vooral voor de vrouwelijke werk nemers van belang. Slechts in de sector bereiding van voedings- cn genotmidde len nam de werkgelegenheid af. De industrie in Haarlemmermeer is nog sterk geconcentrecerd in enkele bedrijfs- klassen. De risicospreiding is hierdoor ge ring. Exclusief Fokker werkt 71 percent der werknemers in de metaalnijverheid c.s. Ten gevolge van de sterke mechanisa tie van de landbouw zal do overgang van landbouw naar metaalnijverheid meer op werkruimtelijke dan op functionele be zwaren stuiten. Een enigszins verontrus tend verschijnsel is de teruggang van de werkgelegenheid in de sector voedings- en genotmiddelen. Voor een groot deel is deze nijverheid een verlengstuk van de agrarische produktie. Afname van de gelegenheid in de voedingsmiddelenindu strie kan betekenen afname van dc afzet mogelijkheid van de landbouw. Nu vindt nog 7 percent van dc werknemers in deze sector werk. Een ongeveer gelijke werk gelegenheid bestaat in de sectoren aarde werk en kleding. De nijverheid in Haarlemmermeer is vrij sterk geconcentreerd in enkele grote bedrijven (meer dan 500 personen). Daar naast is de groep bedrijven met tussen 50 en 200 werknemers vrij gering in aantal. Een relatieve stijging van deze grote groep kan de werknemers in de nijverheid min der van een bepaald bedrijf afhankelijk maken, zonder dat een te geforceerde ves tiging plaats vindt. Het achtste D-concert, dat bij uitzonde ring door het Radio Filharmonisch Orkest onder leiding van Bernard Haitink ver zorgd werd, had plaats in de Haarlemse concertzaal, die (hetgeen wegens de slechte weersomstandigheden begrijpelijk is) maar matig bezet was. Zij die echter de sneeuw storm en de gevaarlijke wegen getrotseerd hadden, zullen het met mij eens zijn, dat het een gedenkwaardige avond geworden is. Het begon met de ouverture en de bal letmuziek uit „Die Geschöpfe des Prome theus" van Beethoven, muziek die erop in gesteld is individuele instrumentale presta ties op de voorgrond te laten treden. Dat deze van superieur gehalte zouden zijn, kon men verwachten. Dat daarbij de jeug dige dirigent Bernard Haitink met het grote ensemble het gewenste evenwicht bereikte, was een verwachting die eveneens in vervuiling ging. Maar behalve dit équi- libre trof oris de rustige beheersing van de orkestleider, die erop bedacht is de klank tot rijkste ontplooiing te laten komen. Het „festima lente" haast je langzaam, in onze motorische tijd hoe lan ger hoe zeldzamer in praktijk gebracht is, aangepast aan zijn bezielend elan en zijn vurig temperament, een van de opmer kelijkste zijden van zijn duidelijk dirigeer- talent. Als tweede nummer stond op het pro gramma de „Lieder eines fahrenden Gesel len" van Mahler, welk jeugdwerk reeds de kern bevatte van zijn eerste symfonie. Het is trouwens als orkestwerk van bijzondere betekenis. En het heeft mij, eerlijk gezegd, als zodanig deze avond het meest kunnen bevredigen. De zanger Herman Scheij be schikt niet meer over de stemomvang om zonder te falsetteren deze voor hoge bari ton geschreven liederen hun juveniele uit drukking te geven. Vooral het lentefrisse tweede lied „Ging heut' Morgen ueber's Feld" moest daardoor tekortschieten. Het derde („Ich hab' ein glühend Messer in meiner Brust") werd echter een meester lijke prestatie, vol dramatische bewogen heid. Met de Derde Symfonie van Bruckner werd de avond volgemaakt, sterk geïnspi reerde muziek, die door haar gezonde na tuurkracht kan doen vergeten dat het werk vormtechnisch nogal eens onbesuisd uit De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: G. A. van de Eng, betonwerker, Evenwicht- straat 11 te Krommenie. Rechter-commis. saris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. W. N. Felhoen Kraal, advocaat en pro cureur, Zaanweg 66 te Wormerveer. F. J. A. van Riek, carrosseriefabrikant, eerst Molenstraat 22, thans Jonkheer Mockkade 5 te Hillegom. Rechter-commis» saris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. Spreij, advocaat en procureur, Ged. Oude Gracht 65 te Haarlem. A. M. Hoff, eigenaar van een dakbedek- kingsbedriif, Magdalenastraat 24 rood te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. II. J. M. Cokart en curator: mr. C. Blankevoort, Kruisweg 61 rood te Haarlem. N.V Aannemingsmaatschappij Koopman. Koninginneweg 20 te Haarlem. Rechter commissaris: mr. H. J .M. Cokart en cura tor: mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en pro cureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 54. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag opgeheven het faillissement van: Cor nells Moraal, tankbouwer, wonende Katte gat 34 E te Zaandam. Rechter-commissa ris: mr. J. P. Petersen en curator: mr. J A. M. Thijssen. advocaat en procureur te Zaandam, Westzijde 51a. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 24 februari 1958 geëindigd het faillissement van: A. Cenijn. zonder beroep. Wagenweg 40 te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambon- net en procureur: mr. L. Ali Cohen, advo caat en procureur te Haarlem, Baan 37. Na gedaan verzet is vernietigd het von nis der rechtbank van 11 februari, waarbij A. Naujoks. accountant, wonende Berken- rodestraat 40 te Haarlem, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. J. G. Bettink, advocaat en procu reur te Haarlem, Staten Bolwerk 26, tot curator. In verband met de hevige sneeuwval en de daarmee gepaard gaande moeilijkheden in het verkeer, zijn de wedstrijden die op dinsdagavond waren vastgesteld voor de waterpolocompetitie Kring Haarlem van de KNZB afgelast en zullen opnieuw wor den vastgesteld. zijn verband schiet. Maar wat een weelde aan bezielde melodieën in deze Bruckne- riaanse Eroïca, wat een rijkdom aan har monische en contrapuntische verwikkelin gen en wat een gemoedswarmte en stra lende klankenpracht in de orkestratie! Haitink en de zijnen bereikten met Bruckners Derde (in de „Urfassung") een manifestatie op het hoogste niveau. Ik her haal: het was ee:. gedenkwaardige orkest avond! Jos. de Klerk Vertrouwde klanken van geliefde muziek zullen de bezoekers van het concert van de maatschappij „Caecilia"- dat donder dagavond in het Concertgebouw te Am sterdam gegeven zal worden - te horen krijgen. De donateurs van de maatschappij hebben daarvan dinsdagmiddag al kun nen genieten op de traditionele repetitie, die de lichte vreugde bracht van de zoge naamde „Linzer" Symfonie in C (K.V. 425) van Mozart, de droefheid om een verloren geluk, waaraan Christoph Willibold Gluck in zijn beroemde aria „Che faro senza Eurodice" uit „Orfeus" uitdrukking gaf. Dan de amoureuze bewogenheid van Mozarts aria „E amore un ladroncello" uit de opera „Cosi fan tutte" en de inge houden, brandende passie van de Habanera en de Seguidilla uit de opera „Carmen" van Georges Bizet en tenslotte de pure levendige, ritmisch karakteristieke en ook tere gevoelig muziek, die Bizet ons naliet in Prelude, Menuetto, Adagietto en de Farandole voor het toneelstuk „l'Arlésien- ne" van Alphonse Daudet. De dirigent Eduard van Beinum leidde het Concertgebouw-Orkest en dit werd oen waarborg voor een evenwichtig, voor naam musiceren, waarbij men weer in bewondering kon komen van de artistieke en technische capaciteiten van de orkest musici. In het bijzonder hebben zich. de blazers van het befaamde orkest on derscheiden met hun voortreffelijk, gea cheveerd en muzikaal spel bij de uitvoe ring van de „Arlésienne"-muziek. Maar de strijkers hebben zich evenmin onbe tuigd gelaten toen zij van het adagietto een juweel van innige klank maakten als een stille meditatie over een groot geluk. Te midden van de orkestrale bezonken heid kwam het zingen van de soliste op deze donateursrepetitie, de mezzo-sopraan Nan Merriman, met een geheel eigen, le vendig en geladen accent. Nan Merriman zou alleen al met het op de voorgrond claatsen van haar vooral in het midden en hoge register prachtig beheerste fraaie, van nature expressieve stem de toehoor ders hebben kunnen imponeren. Zij wist haar zang echter op een nog hoger niveau le brengen door daaraan de inhoud te ge ven van een sterke emotionele spanning. Die spanning handhaafde zij ook daar, waar de vocale schoonheid er door be- dreigd werd en een moeilijk aanvaard bare timbremodulatie (zoals in de Haba nera en de Seguidilla uit „Carmen") zich 'iet horen. Maar niettemin zullen de toe hoorders de dominerende klankverrukking van Nan Merriman's zeldzaam mooie mezzo-sopraanstem in hun herinnering blijven bewaren. Veel warme bijval en een kleurige bloe menhulde vielen de zangeres ten deel, een suces, waarin zij Eduard van Beinum en hel orkest ruimschoots lief. de'en. P. Zwaanswijk GETROUWD: 25 febr.: P. van Breemen en N. Jongkind, A. L. M. de Rooij en G. A. Bcnnema, J. Langeraap en C. F. Vlaande ren. BEVALLEN van een zoon: 23 febr.: G. Aerts-Hoekstra: 25 febr.: J. H. v. Prooijen- Manuputty, H. Nieuwénhuizen-Van Laar, A. Bakker-Kruijff, H. G. M. van der Lin- den-Groenendaal, A. T. Bok-Peerdeman. BEVALLEN van een dochter: 23 febr. J. W. van Warmerdam-Van der Zon; 24 febr.: A. T. M. IJsselmuiden-Goedhart, A. K. A. Kops-Lieske, M. V. Schoor-Adema; 25 febr.: W. T. Groeneveld-Tijhuis, C. van der Pluijm-Tol. OVERLEDEN: 22 febr.: K. de Wolff, 75 j„ Reggestraat; A. Nijgh, 80 j., Gasthuisvest; L. Mulder. 68 j., M. v. Heemskerkstraat; 23 febr.: N. P. Handgraaf, 64 j., M. v. Heems kerkstraat; 24 febr.: M. Vogel-Corsten, 63 j. Gasthuisvest; W. J. van Tiel, 76 j.. Jans straat.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9