^upeMort geven ideale u/ Jongeman, die met politie vocht, kwam in beroep voor het Hof Albert Heijn Hervormden in wijkgemeente I vieren drie jubilea tegelijk Eis: twee maanden brandstoffen in huis geeft een veilig gevoel. Laat het ijzelen, vriezen of sneeuwen U hebt kolen in huis, U kan niets gebeuren Pauzetheater krijgt de beschikking over Studio DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Verstoorde idylle op Zeeweg Modern winkelen in de AH-SuperMart Burgerlijke Stand Heemstede Autorit na vier lessen werd fataal Loodgieter schuldig bevon den aan dood van collega Nader onderzoek naar schuld van zandauto chauffeur J. J. van Ee nam afscheid J. van Leeuwen spreekt weer voor Haarlemse Sportraad Burgerlijke Stand van Haarlem Jacques Schulman sprak over familiepenningen Roemeen tot twee jaar veroordeeld Zilveren HDC-dambord GITA vierde feest Gezinsavond op 3 maart in wijkgebouw Oude Gracht Stopzetting verder verval van „Oude Slot" bepleit Amsterdam houdt vast aan IJ- en Hemtunnel Dodelijke vergissing Nieuwe afdeling in „Delftwijk" opgericht Electriciteitsvrouwen hielden jaarvergadering H. J. Kolk 25 jaar werkzaam voor het Witte Kruis Een 27-jarige Haarlemse grossier moest zich dinsdagmiddag voor het gerechtshof te Amsterdam verantwoorden voor zijn optreden tegenover twee politieagen ten uit Bloemendaal, waarvoor de Haarlemse rechtbank hem zes maanden gevangenisstraf had opgelegd. Een vrij simpele verkeersovertreding was er aan leiding toe. dat de nacht van" 8 mei vorig jaar voor deze jongeman zoals hij het zelf uitdrukte tot een onheilsnacht was geworden. Met zijn verloofde was hij. na een fami liefeestje van zijn ouders, per auto nog wat gaan rijden, en hij had daarbij in Overveen de verkeersrotonde voor de Militaireweg niet op de voorgeschreven wijze gepas seerd. Een agent, dit ziende, had met een rode lamp een stopteken gegeven, dat dooi de jongeman genegeerd was. Hij verklaar de ter zitting de agent niet te hebben ge zien. Later, toen de verdachte zijn wagen op een parkeerstrook langs de Zeeweg had neergezet, om eens rustig zijn meisje in de armen te sluiten, was de politie per jeep verschenen. Tegenover de agenten had hij eerst ontkend bij de genoemde rotonde te hebben gereden, „u was niet erg in de stemming om met de politie te praten", merkte de president op. „De verdachte was over zijn toeren heen", verklaarde een dei- agenten. Hij had gescholden en was gaan vechten, zodat de poging om hem per jeep mee te nemen mislukte. De jongeman was weer in zijn auto ge stapt en pardoes in de richting van een der agenten gestart, zodat deze op zij moest springen. Later kwam hij naar het politie bureau in Bloemendaal om te proberen zijn afgenomen rijbewijs terug te krijgen. Men sloot hem in een wachtkamer op en toen werd hij zo woedend, dat hij daar alles kort en klein sloeg. Bovendien had hij een der agenten nog een klap tegen diens kaak gegeven. De jongeman had later zijn excu ses aangeboden en de aangerichte schade vergoed. De verdachte erkende alles, maar zei niet de opzet te hebben gehad, een der agenten aan te rijden, toen hij aan de Zeeweg startte. „Ongehoord! Wat daar gebeurd is kan van niemand getolereerd worden. Deze overigens kalme jongeman is zonder veel aanleiding als een wild dier te keer ge gaan" zei de procureur-generaal, mr. W. B. ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDINGEN SuperMals vlees Alleen vrijdag en zaterdag 28 februari en 1 maart Varkenshaasjes 500 gram 288 Extra malse, magere runderlappen, iets fijns 500 gr. 228 In prijs verlaagd: ons uitsluitend vetgemest kalfsvlees I SPECIAAL AANBEVOLEN: saucijzen, rosbief en contre-filet, varkensfrikandeau Uit onze vleeswarenafd.: Extra aanbieding (vrijdag en zaterdag) GEBRADEN GEHAKT 150 gram 39 VEILING-VERSE GROENTEN 28 februari en 1 maart Fone, hagelwitte bloemkool per stuk 59 Zoete Jaffa sinaasappelen 6 voor 99 Pracht citroenen 3 VOOf 25 Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen Obligatie spaarsysteem GROTE HOUTSTRAAT 99 ONDERTROUWD: H. P. Müller en J. A. M. Pöttker; J. J. G. Tieken en M. H. van er Veldt; C. Büthker en M. Gort; J. A. Dorresteijn en E. Serné; Th. A. Grijmans •n P. J. Zijm. GETROUWD: H. Bruines en N. G. van leider. GEBOREN: Carolina Elisabeth Maria, och ter van: J. A. van der Veldt en M. C. /an Haagen; Elisabeth, dochter van: J. Ceijzer en N. Krabbendam. OVERLEDEN: J. P. Bakker, 65 jaar; Mevr. A. van Spall, 71 jaar; Wed. A. Schol- te-van der Stok, 80 jaar; Mevr. M. B. Spaans-Cerna, 54 jaar. J. Aberson, in zijn requisitoir. „Was de po litie maar een kwartiertje later gekomen". Rekening houdend met de bijzonder gun stige antecedenten van verdachte achtte hij de opgelegde straf te zwaar en eiste twee maanden met aftrek van de veertien dagen preventieve hechtenis.' De raadsman, mr. S. Groen, verzocht zijn cliënt, die deze zomer wil gaan trouwen, een geheel voorwaardelijke straf op te leg gen. Het hof zal op 11 maart arrest wijzen. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen conform de eis van de officier van Justitie een jonge loodgieter uit Haarlem schuldig bevonden aan de dood van een collega bij een ernstige botsing op de hoek van de Delftlaan en de Rijksstraatweg in Haarlem en hem veroordeeld tot een voor waardelijke hechtenis van drie weken, een boete van tweehonderd gulden en ontzeg ging van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. De loodgieter was ondanks het feit. dat hij nog geen rijbewijs had en nog slechts enkele autolessen achter de -rug had op aandringen van deze collega met. deze en een andere vriend uit rijden ge gaan, maar in het opzwenken van de Rijksstraatweg in zuidelijke richting (van de Delftlaan af) teveel op de voor hem linkse weghelft geraakt, met het gevolg dat hij door een tegenligger in volle vaart was aangereden. De verdachte, die bij het ongeluk ernstig was gewond, had zelf be toogd, dal de naast hem zittende collega bij het nemen van de bocht schuin over. hem heen was komen te liggen en hem daardoor in het sturen had belemmerd. Op 13 maart bomt zaak weer voor Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen nog geen uitspraak gedaan tegen de Haarlemse zandautochauffeur, tegen wie veertien dagen geleden een hechtenis- straf van drie weken en een ontzegging van het rijbewijs voor drie jaar was ge- eist. Hij zou in de Breestraat in Bever wijk, waar inhalen reeds verboden is, ge tripleerd hebben en daardoor een bejaard feitser zodanig bedreigd hebben, dat deze een goed heenkomen moest zoeken over het voetpad. Zijn raadsman, mr. dr. C Berkhauwer uit Alkmaar, had echter aan gevoerd, dat de zandauto, welke de ver dachte bestuurde, verward kan zijn met een andere zandauto van dezelfde kleur en met vrijwel hetzelfde nummerbord. Al leen waren daarvan de registratietekens niet „PS - 8361" maar „SP - 8361". De rechtbank heeft thans de officier van Justitie verzocht een onderzoek in te stellen naar deze mogelijkheid en daar omtrent op 13 maart een verklaring af te leggen. Wegens pensionering heeft de heer J. J. van Ee afscheid genomen als analist bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland. Eerst werd hij met zijn echtgenote en kinderen ontvangen door de directeur, ir. S. Kramer, die als bedrijfs- geschenk een boekwerk aanbood. Daarna werd de scheidende functionaris tijdens een bijeenkomst v i het personeel gehul digd. Ir. W. H. van Marle, technisch ad junct-directeur, prees de verdiensten van de heer Van Ee, die van 1929 af aan het P.W.N. verbonden is geweest. Het hoofd van de scheikundige-bacteriologische af deling, ir. K. W. H. Leeflang, memoreerde de nauwgezette arbeid van de heer Van Ee en overhandigde namens de afdeling een ets. De directe chef, de heer L. S. van der Vlugt, bood als persoonlijk geschenk, een vulpen aan. Tenslotte sprak de heer W. J. Broos namens het jubileumfonds, waarna hij een geschenk overhandigde. De heer Van Ee dankte voor de toespra ken en geschenken. De heer J. van Leeuwen uit Amsterdam zal andermaal voor de Haarlemse Sport raad een causerie houden. De eerste maal sprak de heer Van Leeuwen over „Ver enigingstechniek", op 18 maart aanstaande zal hij in restaurant Brinkmann in Haar lem (aanvang 8 uur) het onderwerp „Ver gadertechniek" bespreken. Haarlem, 26 februari 1958 ONDERTROUWD: 26 februari, P. Bak ker en P. Damsa; W. G. Bakker en I. van Voorthuysen; J. A. Klaassen en G. Schip per; R. Bindels en M. Heijnen; J. Booij en E. A. Voogt; R. J. Elsinga en M. C. Delzen- ne; J. Beverdam en I Duursma; J. D. Ooms en C. F. Carton; J. C. Bogaart en P. A. van Eijk. GEHUWD: 26 februari, A. J. Krokkee en H. M. Draijer; A. J Janssen en C. H. M. Andrée Wiltens; J. W. Verhoeven en C. Jansen; L. P. Verlinde en J. E. A. van Aken; J. F. Spoor en J. M. van der Klugt; C. Davelaar en M. Buma; J. S. J. Evers en E. M. G. Verhappen; E. Oldenburg en A. van Everdingen; G. C. van Bree en G. Kuij- ki F. J. Sparnaaij en J. Hamel. BEVALLEN van een zoon: 24 februari, M. P. Thoolen-Bulters; 25 februari, A. C. van Wieringen-Leuven; W. Haasnoot- Star; M. P. Hijma-van der Ben; 26 februari, L. M. Schipper-de Valk. BEVALLEN van een dochter: 25 fe bruari, G. E. Drijfhout-Abbenes; M. A. Weber-Boom; 26 februari, M. Frijn-van den Berg; A. M. de Kruif-Martens. OVERLEDEN: 24 februari, J. Avé, 82 jaar; J. C. van Hemert, 44 jaar, Hazepa- terslaan; S. Kion, 67 jaar, Hazepaterslaan; 25 febi-uari, M. G. C. van Galen- Ruijgrok, 48 jaar, Kamperlaan 1; T. Kortekkaas, 74 jaar, Kamperlaan; P. Holleman, 54 jaar, Gasthuisvest. ADVERTENTIE en winter voorraad KOLEN Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Genealogische Vereniging sprak de heer Jacques Schulman, numismaat te Amsterdam over familiepenningen. Hij deed dit naar aanleiding van een duizend tal penningen omvattende unieke collec tie van wijlen de heer A. O. van Kerkwijk, die binnenkort geveild wordt. De heer Schulman begon met een inleiding over het ontstaan van familiepenningen. Om streeks 7 a 800 voor Christus werden dooi de Phoeniciërs munten met een intrinsie ke handelswaarde vervaardigd om als ruilmiddel dienst te doen. De Grieken na men dit over en plaatsten op hun munten afbeeldingen van Griekse goden. Dit ge bruik herleefde ten tijde van de renaissan ce in Italië waar einde vijftiende eeuw door de bekende graveur Pizannello pen ningen werden gemaakt met portretten van Italiaanse vorsten. De penningkunst kwam snel tot grote bloei. Door het Hof van Karei V te Brussel werd dit gebruik nagevolgd waar door beroemde graveurs de penningkunst in de Nederlanden werd ingevoerd en ontwikkeld. Deze kunst en gewoonte beleefde in de achttiende eeuw- haar hoogtepunt en bleef in ons land tot op de huidige dag bestaan en ondervindt tegenwoordig weer een sterke opleving. Allerlei gebeurtenissen werden op pennin gen vastgelegd, zo is onze gehele vader landse geschiedenis op penningen uitge beeld. Men vervaardigde penningen ter gelegenheid van geboorte, huwelijk en overlijden, ook voor zilveren en gouden bruiloftsfeesten. Andere gebeurtenissen werden ook vastgelegd, zo liet Lijns C.laes Schaep uit Zaandam in 1706 een penning slaan omdat hij in de loterij te Enkhui zen 15.000 gulden won. Ook vindt men op de penningen veel familiewapens afge beeld, voorts familienamen, gelegenheids data en -plaatsen. De heer Schulman toonde de aanwezi gen vele van de zeldzame en kostbare pen ningen, ook van bekende Nederlandse families en personen, zo onder meer van Maarten Harpertsz. Tromp, Betje Wolf en Aagje Deken, Messchaert en van de Haar lemse Lutherse predikant Joh. Wilkens, die in 1696 bij de bediening van het Avond maal overleed. Na de pauze vertoonde de spreker nog een aantal lichtbeelden van penningen waarbij de heer Schulman toe lichtingen gaf en vaak zeer interessante bijzonderheden vertelde. Aan het slot van de avond bedankte de voorzitter de heer H. Ph. Callenfels de heer Schulman zeer hartelijk voor zijn leerzame lezing. Een 42-jarige Roemeen, die vorig jaar augustus in Amsterdam is gearresteerd om dat hij valse reischeques had ingewisseld in een Utrechts en een Amsterdams hotel is door de rechtbank te Amsterdam ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De officier van justitie had drie jaar geëist. Van donderdag 6 maart af worden de muzikale bijeenkomsten in het Pauzethea ter niet meer gehouden in restaurant Brinkmann aan de Grote Vlarkt in Haar lem, maar even verderop, in het Studio theater. Met deze verandering verandert ook enigszins de aard van op donderdagen te houden manifestaties. De heer Jacques Moolenijzer blijft zoals totnogtoe gebruikelijk was een toelichting geven bij grammofoonmuziek, maar die toelichting krijgt nu ook betrekking op re gelmatig te vertonen films, die in meer of mindere mate met een muzikaal onder werp te maken zullen hebben. Volgende week donderdag wordt de eerste vertoning gegeven, en wel één van de film „Night mare" van Cavalcanti. De veertig minuten Pauzetheater wer den dinsdagmiddag volgemaakt door het Noordhollands Philharmonisch Orkest met solistische medewerking van de pia niste Tineke de Smidt. De weersomstan digheden hebben dinsdag nogal wat men sen binnenshuis gehouden waardoor ook de zaal van het Rembrandttheater nogal wat open plekken had, de belangstelling was niettemin redelijk te noemen. Hen ri Arends begon het programma met de ouverture „Semiramis" van Rossini, ver volgens was Tineke de Smidt soliste in de „Variations symphoniques" van César Franck en het slot van het programma werd gevormd door drie delen uit „La damnation de Faust" van Hector Berlioz. Het was wel te voorzien geweest, dat iets van de muzikale waarde van deze uitvoe ring verloren moest gaan, het Rembrandt theater is nu eenmaal niet voor muziekuit voeringen gebouwd, de akoestiek is ontoe reikend, de klank van een symfonisch or kest wordt tussen de muren en in de gor dijnen weggeknepen. Het verschil tussen een uitvoering in zo'n theater en 'in een concertzaal is ongeveer het verschil tus sen een reliëf en een diorama. Het eerste moet meer suggereren dan het tweede. Maar goed, het experiment was zeker de poging waard. Met een wat ingekrompen ensemble in dit theater lijkt ons meer te bereiken. Kamermuziek zou er bijvoor beeld best tot zijn recht kunnen komen, het lijkt ons een overweging waard. De kwartetwedstrijden om het zilveren HDC-dambord werden voortgezet met de ontmoeting 't OostenSt. Bavo en VKD HDC. In een uitermate spannend duel be vocht het kwartet van St. Bavo een ver dienstelijk 44 gelijk spel op het sterke viertal van 't Oosten. Het kwartet van VKD, dat in de tweede ronde met een 44 gelijk spel tegen DHC II genoegen moest nemen, bezorgde het eerste kwartet van HDC een lastige wedstrijd. Tenslotte be reikte HDC een moeizaam bevochten 53 overwinning. Met twee punten voorsprong, maar met een wedstrijd meer gespeeld bezet HDC boven 't Oosten en St. Bavo de eerste plaats op de ranglijst. De jaarlijkse feestavonden van de Haar lemse damesathletiekvereniging GITA ken merken zich altijd door een gezellige sfeer. Op deze regel vormde de feestelijke bijeen komst die zaterdag-avond in hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat in Haar lem werd gehouden geen uitzondering. Nadat de voorzitster van de vereniging, mevrouw Bep Stouten-Mes, de avond mei een welkomstwoord had geopend weid on der de titel ,,'t Zit in de lucht" een vrolijk programma van liedjes, muziek, schetsjes en declamatie opgevoerd, dat bij de aanwe zigen zeer in de smaak is gevallen. Een ge- Het jaar 1958 „bergt" voor de wijkge meente I der Hervormde Gemeente van Haarlem niet minder dan drie jubilea. Ten eerste is dertig jaar geleden de Hervorm de Vrouwengroep C.J.V.F. opgericht, die de werkzaamheden van het toenmalige bazarcomité overnam. De bazarleiding van mej. H. Knottenbelt bleef nog jaren gehandhaafd. Maar naast de jaarlijkse ba zar in oktober werd nog meer werk door ds. G. J. Waardenburg en de kerkeraad ge stimuleerd en door de leden uitgevoerd. Daar was bijvoorbeeld de dagelijkse kof- fieschenkerij voor jeugdige werklozen in de crisisperiode en ook voor spelavonden zetten de leden zich in. In de mobilisatie jaren 1939-1940 waren het de militairen voor wie gezellige avonden, soms ge paard gaande met oliebollenlawines, wer den georganiseerd. In de oorlog volgde de hulp aan de kerkelijke gezinszorg, latei- overgegaan in de jaarlijkse collecte voor gezinszorg. De dames verspreidden zen- dingslectuur en werkten mee aan zen dingscollecten. In 1956 waren zij gastvrou wen voor een tweedaags congres met zus- tergroepen in het Haarlems Concertge bouw. Haar eigen jaarlijkse uitstapjes gin gen al gauw over in bustochten voor men sen uit de gehele wijk. Ook het eerste lustrum van de „Her vormde Vrouwendienst" valt in dit jaar. Vijf jaar geleden stelde de Centrale Kerke- Gemeenteraad Heemstede In de donderdagmiddag te houden ver gadering van de Heemsteedse gemeente raad zal een verzoek worden behandeld van de Vereniging „Haerlem" om de zoge naamde duivenpoort en de ingangspoort op het terrein van het „oude Slot" voor verder verval te behoeden. Burgemeester en Wethouders van Heem stede brengen onder de aandacht, dat zij zich door een deskundige hebben laten voorlichten over de uit te voeren werk zaamheden om verder verval van de dui venpoort, de walmuur en de ingangspoort van het „Oude Slot" te voorkomen. Dit rapport is in handen gesteld van de direc teur van Openbare Werken voor het doen opmaken van een raming van kosten. Daarvoor was het nodig dat enkele grond boringen en diep-sonderingen moesten worden verricht waaruit conclusies om trent de fundering kunnen worden getrok ken. Na ontvangst van alle gegevens zul len deze door het college worden bestu deerd en zal overwogen worden, of en zo ja, tot welk bedrag het in de huidige tijd verantwoord is een krediet aan de raad te vragen. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor hen te machtigen hiervan aan de Vereniging „Haerlem" mededeling te doen en daarbij tevens te berichten, dat naar het oordeel van de technische dienst het stutten van de duivenpoort be slist niet noodzakelijk is en voorts dat ge noemde dienst van oordeel is dat de in gangspoort voldoende solide is gestut raad met de wijkkerkraden deze commis sie in en hij benoemde enkele ambtsdra gers tot eoh't'actpersonen. Hierdoor werd een officieel kerkelijk contact gelegd met vrouwelijke lidmaten, die zich voor aller lei werk beschikbaar stelden. Zo kreeg de emigratie- en gerepatrieerdenzorg zijn kans, naast bejaardenzorg en kinderbe scherming. De commissie is nauw bij al lerlei kerkewerk betrokken en de kader- training daartoe is een groot succes gewor den en de coördinatie van het vele werk is verbeterd. Ook de wijkgemeenten VI en II overwegen thans instelling van dergelij ke commissies. Het derde jubileum geldt het Hervorm de Wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht 104, dat dit jaar 25 jaar bestaat Aanvankelijk werd het pand nummer 79 aan de overkant daartoe ingericht, maar later kon het huidige wijkgebouw worden gekocht, dat inmiddels geheel schuldvrij is gemaakt. Het is een onmisbaar bezit dat al heel wat verbeteringen heeft onder gaan, maar nog meer voorzieningen be hoeft, zoals een betere verlichting en een filmprojector. Deze drie jubilea worden tezamen ge vierd op maandag 3 maart in het genoem de wijkgebouw met een gezinsavond voor de gemeente. De maatschappelijk werk ster mej. H. Smits spreekt deze avond over het onderwerp „Gerepatrieerden als gezinsleden", een zeer actuele zaak nu week aan week duizenden repatrianten ons land binnenkomen. Mevrouw E. Caré- Kraag spreekt vervolgens over „Bejaar den als gezinsleden". De causerieën wor den afgewisseld door films, die op het ge zinsleven betrekking hebben. Bij wijze van verslag over de afgelopen periode wordt een sociodrama opgevoerd waaraan meer dan veertig personen deel nemen. De heer W. J. Kip, leraar aan de Da Costakweekschool, houdt een korte toe spraak over „Goede films, goed zien" waarna een neo-realistische Italiaanse film zal worden vertoond. De film zal ook worden besproken. De avond wordt door ds. E. Pot geopend. Ook belangstellenden zijn welkom. De Jeugdkapel en de zondagsschool vie ren de jubilea aanstaande zondag om half twaalf, eveneens in het Wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht. „De bouw van de autotunnel onder het IJ en van de Hemtunnel blijven beide van groot belang voor Amsterdam. Sedert de commissie De Vos van Steenwijk heeft ge concludeerd. dat beide tunnels onderdeel zijn van de serie noodzakelijke verbindin gen over het Noordzeekanaal en het IJ hebben B. en W. van de hoofdstad er naar gestreefd deze voor Amsterdam zo be langrijke verbindingen tot stand te bren gen". Dit heeft de wethouder voor Publieke Werken, mr. G. van 't Huil, gisteravond tijdens de begrotingsdebatten in de Am sterdamse gemeenteraad geantwoord op vragen van enkele raadsleden, die voor rang voor de bouw van de Hemtunnel hadden bepleit, opdat de spoorbrug als lastig obstakel voor de scheepvaart kan verdwijnen. Zeventig percent van het pontverkeer r bestemd voor Amsterdam-Noord. De Schellingwouder brug heeft voor de pon ten wel enig soelaas gebracht. De vogels hebben het in de afgelopen 3 dagen niet gemakkelijk gehad en zolang er sneeuw blijft liggen kost het hen moeite voedsel te vinden. Voor de vlie- gers, die wij dagelijks om ons heen heb- ben, vallen er doorgaans genoeg krui- mels af, maar de roofvogels zitten voor grotere problemen nu veel kruipend ge dierte zich in de grond heeft verstopt tot de sneeuw het veld heeft geruimd. Zij zijn nu hoofdzakelijk aangewezen op gevleugelde prooien en pikken die uit de lucht als het lukt, zoals een sperwer, die dezer dagen voor de ogen van en kele bewoners van het Groningse dorpje Nieuwlande een duif te pakken kreeg. De sperwer verslond de duif, maar zijn honger was kennelijk nog niet gestild, nog zo groot zelfs, dat hij een vergis sing kon maken, die hem het leven heeft gekost. Door de ramen van een schoollokaal in het dorp kreeg hij een opgezette vogel in de gaten. Buiten de schooluren nam hij de kans waar. Met 8 grote snelheid vloog hij op het opgezette dier af, dwars door een ruit van een vierkante meter, die hij verbrijzelde. De 3 sperwer werd door het glas zo gewond, dat hij even later stierf. DOCOCO^OOOCOOOOOOCOOTOCOOOCO^COC'COCO^DDCCCO©550CC Haarlems Speeltuin Verbond Een aantal bewoners van „Delftwijk" in Haarlem-Noord heeft dinsdagavond in de Jeugdkapel van de Sionskerk aan de Eksterstraat vergaderd om te komen tot de oprichting van een speeltuin in dit stadsdeel. De bijeenkomst was uitgeschreven door een comité van actie onder voorzitter schap van de heer A. F. Horeman. Er werd een voorlopig bestuur gevormd bestaande uit de heren F. van der Veen, voorzitter; L. C. J. Baesjou, Van Moerkenstraat 39, secretaris; J. Hagting, penningmeester; L. F. Diekerhoff en F. J. Hunter, leden. Met algemene stemmen werd besloten zich als afdeling aan te sluiten bij het Haarlems Speeltuin Verbond. Als de meest gunstige plaats voor de aan te leg gen speeltuin in „Delftwijk" heeft men op het oog het terrein gelegen tussen het Top Naeffplantsoen en de P. C. Boutensstraat nabij het flatgebouw voor alleenstaande werkende vrouwen. Over enkele maanden zal een ledenver gadering worden gehouden welke dan een definitief bestuur zal kiezen. Degenen die zich thans als lid van de nieuwe speeltuin opgeven zullen als lid van het Haarlems Speeltuin Verbond worden beschouwd. Hun kinderen kunnen dan deelnemen aan alle activiteiten van dit verbond o.a. de vakantie-spelen en de kampen in de Bent- ve'ldse duinen. Ook bestaat de mogelijk heid dat de kinderen van de leden in af wachting van de totstandkoming van een eigen clubhuis deel kunnen nemen aan het clubwerk van andere speeltuinen in Haar lem-Noord zoals „Het Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg en „D.V.S." aan de Vondelweg. De heer Horeman sprak de hoop uit dat het gemeentebestuur met het oög op bal dadigheid van de jeugd spoedig zijn toe stemming zal verlenen om op vorenbe doeld terrein een speeltuin in te richten. „Anders ziet het voor onze plantsoenen in „Delftwijk" somber uit", meende hij. De vergadering werd bijgewoond door de voorzitter van het Haarlems Speeltuin Verbond, de heer D. Rookhuiszen, die het grote belang van het speeltuinwerk voor de jeugd belichtte. Dinsdagmiddag hield de Nederlandse Vrouwen Electriciteits Vereniging, afde ling Haarlem en Omstreken, onder presi dentschap van mevrouw R. van der Noord- Magré haar jaarvergadering in restau rant Brinkmann. Ondanks de felle sneeuw storm was de opkomst groot. Daar mevrouw H. Loeté-Peters aan de beurt was om af te treden en ze zich niet meer herkiesbaar had gesteld werd de door het bestuur gestelde kandidate, mevrouw G. van Putten-Veeman, als vice-voorzit- ster gekozen. Mevrouw Van der Noord- Magré bedankte hierna namens het be stuur en alle leden mevrouw Loeté, die ne gen jaar actief lid was. Helaas kon me vrouw Loeté de bloemenhulde niet in ont vangst nemen, daar ze ziek was. Na de pauze hield mevrouw Van der Noord-Ma- gré een causerie over vrouwen, die in het leven ondanks de vaak moeilijke omstan digheden een bijzondere plaats wisten te veroveren. Op 1 maart zal de heer H. J. Kolkman vijfentwintig jaar bestuurslid zijn van de afdeling Haarlem van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis." De heer Kolkman, die thans eerste secre taris is, werd op 1 maart 1933 gekozen tot bestuurslid op voordracht van de toenma lige voorzitter de heer A. W. Michels. Hem werd de functie van commissaris van het badhuis aan het Drilsmaplein ge geven. Het pand Soendaplein 2 werd on der zijn leiding verbouwd en ingericht als kliniek voor de Haarlemse artsen-specia listen. In latere jaren werd dit gebouw nog enige malen verbouwd. In 1955 werd het onder zijn leiding ingericht tot consul tatiebureau voor zuigelingen en kleuters, ruimte voor hoogtezonbehandeling en zwangerschapsgymnastiek. Speciaal voor de badhuizen heeft de heer Kolkman veel interesse getoond. In 1945 werd de heer Kolkman gekozen tot tweede secretaris. De eerste secreta ris, de heer Schnitger, had dringend assi stentie nodig wegens de uitbreiding van de werkzaamheden voor de afdeling. In 1950 werd de aanstaande jubilaris als ver tegenwoordiger van de Algemene Neder landse Vereniging „Het Groene Kruis" medeoprichter van de Nederlandse Bond voor Badhuizen. In het bestuur van deze organisatie bekleedde hij de functie van secretaris-penningmeester tot 1954. In de ze periode was hij tevens afgevaardigde van de A.N.V. „Het Groene Kruis" en de Nederlandse Bond voor Volks- en School- baden. Sedert 1955 is de heer Kolkman eerste secretaris van de afdeling Haarlem van „Het Witte Kruis," een functie die een groot deel van zijn vrije tijd opeist.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11