Panda in het Wilde Westen Overspannen bestedingsbeperking zou belastingverhoging nodig maken Geen regen Roep ofti De Gaulle wordt in Frankrijk dagelijks luider Wereldnieuws TocU ió het zo 2 NHM-kwartaaloverzich t Indonesisch dekkings» percentage- verder gedaald Middenstandscentrum op de jaarbeurs „Interlinie" 15 dividend Kamers van Koophandel in EEG stelden permanente conferentie in Antilliaanse ministers in ons land aangekomen Jemen treedt tot Nasser's Arabische Republiek toe Felle veroordeling van Iraaks'Jordaanse unie Examens Gezien de parlementaire afkeer van herziening der grondwetlijken zijn kansen niet groot Vier doden in het verkeer Fruitvoorraad in Zeeland vermindert snel In Den Haag 31.959 meer vrouwen dan mannen ROERIK J MAANDAG 3 MAART 1958 In het pas verschenen kwartaalbericht van de Nederlandsche Handel-Maatschappij wordt een beschouwing „Slingeren op de dijk" gewyd aan de economische toestand van ons land in het licht van de ontwikkeling in de afgelopen tien jaren. De N.H.M. betoogt dat, indien het in de nabye toekomst nodig mocht blijken maatregelen te nemen ter correctie op een te ver doorgevoerde bestedingsbeperking, een verlichting van de belastingdruk op het bedrijfsleven verre de voorkeur verdient boven een verhoging van overheidsuitgaven. Tot dusver is het niet mogelyk geweest op be vredigende wyze met de overheidsbestedingen te manipuleren volgens de beginselen van een anticyclisch beleid. De overheidsuitgaven hebben onder alle omstandigheden de neiging zich uit te breiden. Gezien die ervaring is het bepaald niet wenselijk deze blijkbaar structurele ontwikkeling, met al haar nadelen voor de produktiviteit, nog om conjuncturele redenen te versterken. Het zou daarom in de eerste plaats aan beveling verdienen door belastingverlaging de particuliere investeringen en de export te stimuleren. De N.H.M. is overigens van mening dat, ook al doen zich thans enige ongunstige verschijnselen voor die tot een voorzichtige beoordeling van de vooruitzichten op korte termijn manen, het vertrouwen in een voortzetting van de expansie op langere termijn gerechtvaardigd is. In de rubriek „feiten en commentaren" wordt op de recente ontwikkeling nader ingegaan. Met het economisch beleid dat de regering in het afgelopen jaar heeft gevolgd, heeft zij getracht te bereiken dat de uitvoer sneller zal toenemen dan de binnenlandse beste dingen. Sedert de herfst van 1957 zijn de gevolgen van die politiek merkbaar ge worden. De buitenlandse handel ontwikkelt zich niet onbevredigend en de betalings balans verbetert. De geldmarkt is ruimer, getuige de geleidelijke daling van de dis conto's waartegen de laatste maanden nieuw schatkistpapier is afgegeven. De discontoverlaging door de Nederlandsche Bank is van die verruiming en het herstel van de rust op de valutamarkt een logisch gevolg, maar geenszins te beschouwen als een maatregel tot uitbreiding der krediet verlening De N.H.M. betoogt dat van het bankkrediet overigens in het geheel geen inflatoire invloed is uitgegaan. De krediet verlening loopt de laatste maanden zelfs iets terug en de handhaving van het kre dietplafond dat aan de banken is opgelegd, lijkt onder die omstandigheden overbodig. De cijfers van de spaarbanken zijn te leurstellend geweest. Een lichtpunt is ech ter dat de stortingen bleven stijgen. Boven dien moet men in aanmerking nemen dat de toeneming van de terugbetalingen voor een belangrijk deel is veroorzaakt door de omzetting van spaartegoeden in obligatie beleggingen. De daling van het spaarover schot bij de spaarbanken is dus niet geheel te wijten aan toegenomen consumptie. Ook op de kapitaalmarkt is sedert de laatste maanden van 1957 enige verruiming opge treden, maar de grote consolidatiebehoefte der gemeenten oefent een remmende wer king uit op de rentedaling. De bedrijvigheid ondervond, mede als gevolg van internationale verschijnselen, een zekere teruggang en de werkloosheid is gestegen. Dit behoeft geen verontrusting te baren, maar het is begrijpelijk dat het Blijkens de jongste weekbalans van de Bank van Indonesië zijn de Indonesische goud- en deviezenreserves de afgelopen week opnieuw gedaald, en wel met 0,29 percent tot 10.10 percent van de geldcir culatie en andere opeisbare verplichtin gen. De goud- en deviezenreserves stegen met 2 miljoen tot 1.989 miljoen rupiah, terwijl het geld in omloop met 517 mil joen vermeerderde tot rp. 18.674 miljoen Tinmijnen overgenomen De overname van de tinmijnen van Bil- liton is zaterdag in werking getreden, zo is in Londen van Antara vernomen. Tot dusver werd een gemeenschappelijk be heer gevoerd door de Indonesische rege ring en de Nederlandse Billitonmaatschap- pij. De regeringsaandelen bedroegen tien miljoen gulden, de Nederlandse zes mil- hoen. Dit gemeenschappelijk beheer liep zaterdag af. De Indonesische regering zal nu alle aandelen opkopen. Hoe groot de compensatie voor de Billitonmaatschappij zal zijn, is nog niet bekend (UP). Op de voorjaarsbeurs te Utrecht wordt voor het eerst voor de middenstands organisaties en -instituten een eigen con tactcentrum ingericht. Het zal gevestigd zijn in hotel Noord-Brabant aan het Vre- denburg. Er zullen inleidingen worden gehouden over vraagstukken, die de mid denstand bezighouden. In een der zalen kan op informele wijze in contact worden getreden met leidende figuren van mid denstandsbonden en instituten. In een apart paviljoen bij de hoofd ingang van de jaarbeursgebouwen aan het Vredenburg zal voorts een informatie centrum worden ingericht. Hier zullen als voorlichtende instanties aanwezig zijn het Algemeen Waarborgfonds van de Midden stand, de Nederlandse Middenstandsbank, het Produktiviteitscentrum voor midden- en kleinbedrijf en de Rijksmiddenstands- voorlichtingsdienst. In de vergadering van de raad van com missarissen van de n.v. Internationale Be- leggings Unie „Interunie" werd besloten aan de in maart te houden algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len over te gaan tot uitkering van 15 per cent dividend in contanten over het boek jaar 1957. Vorig jaar werd 20 percent uit gekeerd waarvan 10 percent contanten en 10 percent in aandelen waarvan 8 percent ten laste van de agio-reserve. De conferentie, die afgevaardigden van Kamers van Koophandel in de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap in Straatsburg hebben gehouden, is zaterdag geëindigd. De conferentie heeft geleid tot de officiële instelling van een „permanente conferentie van Kamers van Koophandel der Europese Economische Gemeenschap", die drie maal per jaar zal bijeenkomen. parlement bij de behandeling der voorstel len tot tijdelijke belastingverhoging enige aarzeling heeft getoond. Het economisch beleid zal nu moeten worden gericht op aanpassing aan de gewijzigde omstandig heden door verdere verhoging van de ex port en dus op verhoging van de produkti viteit en stabilisatie of verlaging van het kostenniveau. De Antilliaanse minister-president, de heer E. Jonckheer, en de minister van So ciale en Economische Zaken, de heer C. D. Kroon, zijn de afgelopen nacht per vlieg tuig uit Willemstad in ons land aangeko men. Dinsdag zullen beide ministers be leefdheidsbezoeken afleggen bij premier dr. Drees en de minister van Zaken Over zee, mr Helders. Het is nog niet bekend hoe lang de Antil liaanse bewindslieden in Nederland zullen blijven. Zij zullen in Den Haag een aantal „lopende zaken" tussen de Antillen en Ne derland bespreken. Aangenomen wordt, dat hiertoe ook de kwestie van de uitzet ting van de Nederlandse journalist De Wit zal behoren. DAMASCUS (UP) President Nasser en de vice-premier van Jemen hebben zondag aan een grote menigte' in Damas cus de beslissing van Jemen meegedeeld om zich aan te sluiten bij de Verenigde Arabische Republiek. Nasser zei tot de juichende menigte, dat de imperialisten, de zionisten, en hun handlangers teleur ge steld zijn over de vooruitgang van de Ax~a- bische republiek en daarom hebben be sloten een kunstmatige Hasjemitische unie in het leven te roepen om haar te bestrij den. Premier Mirjan van Irak zegt dat de ^mensen in-Syrië en Egypte-hulpeloos moe ten meejuichen. Ik wil hem vertellen dat deze hulpeloze lieden waarop wij rekenen, de grote mogendheden in Port S'aid be vochten en deze deden verkeren in tweede en derde-rangsmachten. Ik wil hem ook vertellen, dat wij niet op Groot-Brittannië, Frankrijk, Rusland of enig ander land ver trouwen, maar uitsluitend op onze eigen volken. Ik wil hem verder vertellen, dat noch de imperialisten, noch zijn handlan gers of imperialistische premiers in staat zijn de banden te verbreken die het volk van Irak met het volk van de Arabische republiek bindt, met de Arabische volken in Libanon, Jordanië, Saoedi-Arabië en elk arabisch land, aldus Nasser. Kroonprins Mohammed Seif El Islam El Badr noemde Nasser „onze grote leider" en sprak de hoop uit, dat de nieuwe federatie zal helpen „Palestina te bevrijden en op ruiming te houden in het bezette zuidelijke gedeelte van Jemen". AMMAN (UP) Bij koninklijk decreet heeft de Jordaanse regering zondag be paald, dat Syriërs die naar Jordanië wil len weer een paspoort moeten hebben. Waarnemers zien dit decreet als een ant woord op de aanvallen van Nasser op de Iraaks-Jordaanse Arabische statenbond. Tegenspraak BAHREIN (Reuter) Een woordvoerder van de regering van Bahrein heeft de juist heid van het bericht, dat de heerser van deze in de Perzische golf gelegen en onder Britse bescherming staande eilandengroep met koning Saoed zou spreken over de mo gelijkheid van het verenigen van Saoedi- Arabië, Bahrein en Koeweit in één staten bond, ontkend. Sjeik Sir Soelman Bin Ha mad Al Khalifa heeft een akkoord met koning Saoed gesloten krachtens hetwelk Saoedi-Arabië rechten krijgt op olie onder de zeebodem langs de kust, inbegrepen ex ploratie en ontwikkeling van bepaalde ge bieden, aldus de woordvoerder. Men zal de opbrengst gelijkelijk delen. TEHERAN (Reuter) De sjah van Per- zië heeft een uitnodiging van president Eisenhower tot een bezoek aan de Ver enigde Staten aangenomen. ADVERTENTIE in het helder gele blikje Nijmegen. Kandidaatsexamen klassieken: G. W. J. Bongers, Zeeland (N.B.) en pater J. W. Kaan dorp M.S.C. (cum laude), Berg en Dal. Leiden. Doctoraalexamen Engelse taal- en let terkunde: mej. J. M. Dekhuyzen. Nijmegen. Kan didaatsexamen Engelse taal-en letterkunde: mej. I. D. David. Leiden. Kandidaatsexamen Slavische taal-en letterkunde: H. Hamburger, Voorschoten. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaatsexa men theologie: Dibyasuharda, Purworedjo (Ind.). Kandidaatsexamen economie: A. Klaasse Bos, Purmer. H Schulbeek, Hilversum. Groningen. Doctoraalexamen geneeskunde: de dames L. A. E. de Boer, Hardegarijp; C. A. van Hoorn, Oudeschip: E. H. Roorda, Hilversum: de heren A. P. Boer, Nijmegen; G. A. Mook, Assen. Artsexamen le gedeelte: D. de Broekert, Gro ningen: J. W. Rose, Stadskanaal. Bevorderd tot arts: J. Brouwer, J. van der Maas en H. C. Schreu- der, allen te Groningen. Leiden. Doctoraalexamen geneeskunde 2: mej. N. Bensink, Voorburg; mevr. J. A. L. Kandou- Warouw, Leiden; J. de Boer, Den Haag; M. van Doorninck. Deventer; H. N. B. M. Kemme, Rijs wijk: F. van Peer, Delft: G. Schoemaker, Biltho- ven. Semi-artsexamen: mej. P. J. M. Kruijf, Den Haag; C. A. Donker. Rotterdam; F. C. M. T. Pal men, Wassenaar; H. van Rees, Vught; A. A. de Zeeuw, 's-Gravendeel. Artsexamen: R. W. Cobbs, U.S.A.; E. J. M. Crabbendam, Oegstgeest; J. A. Eulderink, Enschedé; J. C. de Knegt, Oegstgeest. Doctoraalexamen rechten: A. L. N. van Ingen, Den Haag: C. J. van Schaardenburg, Rotterdam. Kandidaatsexamen psychologie: P. W. J. M. Koo ien. Rotterdam. Doctoraalexarhen psychologie: W. H. Otto. Leiden. (Van onze correspondent in Parijs) Sedert ongeveer drie jaar heeft Charles de Gaulle, Frankrijks generaal-bevrijder, in het openbaar een strikte stilte bewaard over zijn persoonlijke inzichten omtrent de huidige gang van zaken in de Franse bin nen- en buitenlandse politiek. Voordien riep hij, ook nadat hij zich als leider van de Rassemblement du Peuple Francais al uit de actieve politiek had teruggetrokken, op gezette tijden de binnen- en buitenlandse journalisten bij zich om zijn ongenadige banvloeken naar de regering te slingeren en de spoedige ondergang van het «v- steem" te voorspellen. Toen hij inzag al zijn dreigementen niets baatten en >p- lossingen, die hij voorstelde onde^ het huidige stelsel tot mislukkingen waren ge doemd, besloot de fiere, steile generaal zijn mond te houden. Zijn talrijke bezoekers uit alle partijen en kringen, onder wie minis ters en ambassadeurs, die hij wekelijks in audiëntie ontvangt wanneer hij 's woens dags in Parijs verblijft, heeft de generaal echter doen begrijpen dat hij slechts bereid zal zijn de macht opnieuw in handen te nemen indien het parlement eerst een grondwetsherziening zou hebben aanvaard om de bevoegdheden van de regering aan zienlijk uit te breiden. Waar de volksver tegenwoordiging de bescheiden hervorming van de huidige constitutie die premier Gaillaird heeft voorgesteld, vrijwel onder De 25-jarige motorrijder R. van D. uit Amsterdam is dodelijk verongelukt, toen hij met zijn motor op de kruising van de Jan van Galenstraat en de Bestevaer straat te Amsterdam tegen een bus van lijn F botste, die uit de tegenovergestelde richting kwam en voor hem langs links af zou slaan. De op de duo zittende 17- jarige mej. G. O. uit Amsterdam werd in levensgevaarlijke toestand naar het Wil- helmina Gasthuis vervoerd. Nabij het station te D'ë enter is de 46- jarige W. Willemse, die met zijn echtge note rechts op de rijbaan liep, door een voorbij rijdende vrachtauto aangereden en op slag gedood. Te Boxtel is de 15-jarige mej. J. v. d. Velden uit Schijndel door een personen auto aangereden en gedood. Het meisje, dat in gezelschap was van een vriendin, stak per fiets onverhoeds de rijksweg over. De 30-jarige heer J. J. van Galen uit Amsterdam is met zijn wagen op de Nieu we Utrechtse Brug, toen hij met grote snelheid een andere personenauto wilde passeren, in de berm geslipt. De auto kantelde verschillende malen en kwam enige tientallen meters verder zwaar be schadigd op het wegdek terecht. De be stuurder kwam om het leven. Zijn verloof de, de 31-jarige mej. J. Hillebrink, werd licht gewond. Een gebied van hogedruk, dat zich za terdag ten westen van de Golf van Biscaye bevond, heeft zich sindsdien sterk in noordoostelijke richting uitgebreid. Het strekt zich nu uit over de Britse eilanden en het Noordzeegebied en heeft twee ker nen, een nabij zuid-Ierland en een tweede boven midden-Zweden. Langs de noorde lijke flank van dit hogedrukgebied wordt zachte oceaanlucht over het zeegebied tus sen IJsland en Schotland in de richting van noord-Noorwegen gevoerd. In onze omgeving werd de wind noordelijk en vond luchtaanvoer van over de Noordzee plaats. Hierin kwamen uitgestrekte wolkenvelden mee, waardoor het de afgelopen nacht niet meer heeft gevroren. Langs de oostkant van het hogedrukgebied stroomt zeer kou de continentale lucht via de Oostzee naar naar Duitsland. Het is niet waarschijnlijk, dat deze lucht ook nog Nederland zal be reiken. Wel kan in ons land, wanneer de bewolking gaat breken, de temperatuur in Nice Berlijn de nacht tot iets beneden het vriespunt dalen. De neerslagkansen zijn tot morgen avond uiterst gex-ing. WEERRAPPORTEN Temperaturenbulten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble f! nno nnw windst. -4 n -0 -17 -12 Dinsdag 4 maart Zon op 7.21 uur, onder 18.24 uur. Maan op 17.09 uur, onder 6.13 uur. Maanstanden 5 maart 12 maart 20 maart 28 maart 19.28 uur 11.48 uur 10.50 uur 12.18 uur volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 4 maart Hoog water 2.33 en 14.53 uur. Laag water 10.27 en 22.56 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Frankfort München Genève Zürich Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Algiers Madrid Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt zwaar bew. windst. -1 licht bew. windst. 0 geheel bew. n 4 regen nnw 4 geheel bew. nno 1 geheel bew. n 4 onbewolkt nnw 3 geheel bew. windst. 0 onbewolkt nnw 7 mofregen n 1 geheel bew. wnw 2 sneeuw wnw -0 geheel bew. windst. -0 licht bew. no 2 zwaar bew. sneeuw sneeuw onbewolkt onbewolkt regenbui onbewolkt o 6 nw 1 windst. -1 ono ono z windst. zwaar bew. n zwaar bew. n geheel bew. n mist no geheel bew. nnw licht bew. nw geheel bew. n Vlv. Z.-Limb. geheel bew. nw §5 0 1 0 0 0 0 0,4 0 0 0 0 0 0,1 0 10 1 0 0 15 4 0 1 0,3 0 0,1 0,2 0,1 0,1 0,1 0,5 0,1 1 tafel heeft geschoven, lijkt het niet zeer waarschijnlijk dat de voorwaarden van De Gaulle binnen afzienbare tijd kunnen wor den vervuld. Niettemin gaan er in politieke kringen weer hardnekkige geruchten rond over een spoedig initiatief van de generaal en ook buiten de onmiddellijke kring van zijn vroegere volgelingen worden de stemmen luider die roepen om de terugkeer van de generaal, die het vaderland nogmaals van een dreigende ondergang zou moeten red den. Een gaullistische senator heeft minis ter Pineau voor de voeten geworpen dat hij de arbitrage inzake het conflict met Tunesië beter in handen van de Franse be vrijder dan in die van de Amerikaan Murphy had kunnen leggen, die zich in de oorlogsjaren bovendien als een felle tegenspeler van De Gaulle deed kennen. Waarop Pineau antwoordde dat men er goed aan zou doen zaken van binnenlandse en buitenlandse politieke orde niet door elkaar te mengen. Het is een bekend verschijnsel, en niet alleen in Frankrijk, dat de koersen van een „sterke man" stijgen naarmate de za ken grondiger in het honderd lopen. Op dat punt behoeft de tegenwoordige Franse regering zich, na het bombardement van Sakiet en zijn desastreuze nasleep, niet meer in te spannen, doch intussen is er nog maar weinig bekend over de oplossin gen die De Gaulle ten aanzien van de Noordafrikaanse problemen voor ogen zouden staan. Men weet alleen dat hij ze ker niet geneigd zal zijn tot een algehele uitverkoop van Frankrijks resterende over zeese steunpunten en „bezittingen" en al evenmin bereid kan zijn op Bourguiba's eis tot ontruiming van Bizerta in te gaan. Anderzijds is het echter opmerkelijk dat het krediet van De Gaulle, ook in de vroe gere protectoraten, tamelijk onaangetast is gebleven en in dat opzicht heeft het sterk de aandacht getrokken dat de Tunesische ahmbassadeur in Parijs, Masmoudi, de ge neraal onlangs in zijn kasteeltje, driehon derd kilometer van Parijs bezocht, alvo rens, op bevel van Bourguiba, Frankrijk te verlaten. Gezien echter de geringe bereidheid van het parlement ten behoeve van de generaal, en eventueel zelfs de redding van het va derland, harakiri te plegen, blijft het bij zonder twijfelachtig of De Gaulle ooit ge legenheid zal krijgen te tonen of hij in staat is Frankrijk ten tweeden male voor de ondergang te behoeden De taak, die Murphy vandaag in Parys wacht (UP) „Monsieur bons offices", Robert Murphy, begint vandaag in Parijs de derde ronde van zijn besprekingen over het Frans-Tunesische conflict, dat al 23 da gen oud is. Murphy houdt de Algerijnse rebellie nog op de achtergrond. Dat is de grote moeilijkheid, die hij moet overbrug gen, want Bourguiba wil nu eens en vooral een begin maken met een oplossing van de Algerijnse kwestie en Frankrijk wenst nog altijd en voor immer de Algerijnse kwes tie als een binnenlandse aangelegenheid te behandelen. ...-.v.™ De fruitvoorraad in de Zeeuwse koel huizen is de laatste tijd zeer sterk ver minderd. De afgelopen week werd de laat ste fruitveiling van het seizoen 1957-'58 in Krabbendijke gehouden. In Goes zal dins dag de laatste fruitveiling van dit seizoen worden gehouden en in Kapelle is nog een voorraad fruit van ongeveer 150 ton, wel ke in de komende drie weken ook zal wor den geveild. Daarna zal er in Zeeland geen fruit meer zijn. Dat betekent dan dat het seizoen enkele maanden eerder is afgelo pen dan in normale jaren het geval was De laatste jaren werden er steeds tot in mei appels uit de gascellen op de Zeeuw se veilingen aangevoerd. Blijkens de thans verschenen bevol kingsstatistiek van 's Gravenhage be droeg het bevolkingscijfer van de residen tie op 1 januari 1958 605751 personen, van wie 318855 vrouwen en 286896 mannen. Dit betekent dat het aantal vrouwen in Den Haag ten opzichte van 1957 is afgenomen met 358 inwoonsters en het aantal man nen in de stad is afgenomen met 619 man nen. In totaal is de bevolking dus vermin derd met 977 personen. 4. Panda zat de laatste berichten over de goudvondsten bij Buffalo te lezen, toen er werd gebeld. Hij hoorde, hoe Jolliepop zich naar voren begaf en de deur opende kort daarop klonk een bons en een pijnlijke uitroep. „Excuseer", hoorde hij Jolliepop zeggen, „doch ik -meende, dat u het drempeltje wel zag. Als u even wilt wachten, zal ik de heer PandaNee, nee, dat is meneer Panda niet, doch de kapstok. Als u dus evenpardon, u plaatst uw paraplu in de siervaas, de paraplubak is hier nee HIER Au! Dat is mijn been, met uw welnem.en. DAAR is de paraplubak. Juistja. Als u nu even wilt wachtenPanda wierp zijn krant terzijde en wilde juist gaan kijken, wat er eigenlijk allemaal gebeurde, toen Jollie pop binnenkwam. „Een heer om u te spre ken, meneer Panda", zei hij, „ene notaris Goudblut. Hm. De notaris schijnt ietwat bijziende te zijn". De bijziendheid van de notaris scheen, wonderlijk genoeg, door diens bril te worden veroorzaakt. Want nauwelijks was Jolliepop weg, of hij nam zijn bril af, om beter te kunnen zien. Hij zette hem haastig weer op zijn neus, toen hij Panda hoorde aankomen en keek. met tranende ogen door de dikke lenzen. Voorts was het opmerkelijk, dat deze notaris pre cies dezelfde kleren aan had als de deur waarder, die kortgeleden een dwangbevel bij Joris Goedbloed had gebracht... Militaire hulp. Generaal Nathan Twining, voorzitter van de raad van Amerikaanse stafchefs, heeft op een zitting van de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden verklaard dat er zich onder de goederen, die krachtens het Amerikaanse programma voor militaire hulp aan het buitenland zijn geleverd, ook nylon kousen bevonden. Amerikaanse mili taire adviseurs in Turkije hebben ge vraagd om muziekinstrumenten en draaistoelen. Fit. De nieuwe president van Guatemala, Miguel Fuentes, heeft voor de televisie een kwartier lang touwtje gesprongen om te bewijzen, dat hij niet „afgeleefd" is, zoals de oppositiie had beweerd, al dus meldt een Mexicaans blad. Geheim. Het voornaamste onderwerp van de besprekingen die in Boekarest zijn gehouden tussen vertegenwoordigers van de Hongaarse en de Roemeense communistische partij en regerings functionarissen van beide landen is een Roemeens voorstel voor epn unie tussen Hongarije, Roemenië en Bulgarije ge weest, aldus een in Wenen opgevangen bericht van een geheim Roemeens radiostation, dat naar eigen zeggen wox-dt geëxploiteerd door natio nalistische Roemeense officieren. De unie zou later worden opgenomen in de Sovjet-Unie, aldus de zender. De Hon garen zouden het voorstel niet aanvaard hebben, omdat de toestand in Hongarije nog niet rijp is voor de uitvoering van een dergelijk plan. Hersteld. Eisenhowers artsen hebben zater dag medegedeeld dat de president vol ledig herstel is van de ziekte (lichte beroerte) die hij in november van het vorig jaar heeft gehad. Niets wijst erop dat zijn centraal zenuwstelsel letsel heeft gekregen. De president moet zich nog wel aan bepaalde vooi'schriften houden, onder meer een vetarm dieet, een dagelijkse xoistpeiaode en het ge bruik van middelen die het stollen van het bloed tegengaan. Protestmars. Een menigte van ruim vier duizend Britten heeft zaterdag een protestmai-s gehouden naar het hoofd kwartier van de Amerikaanse lucht macht in de Londense voorstad Ruislip. Er werden verzoekschriften afgegeven waarin werd gevraagd dat Amerikaanse raketten en bommenwei-pers die water stofbommen vervoeren, uit Engeland worden teruggetrokken. Er waren veel vrouwen, ook jonge moedex-s met kin derwagens, onder de betogers. Bij de Amerikaanse basis in Wethersby de monstreerden ongeveer honderd mensen. Duidelyk. Kardinaal Samuel Strich, aarts bisschop van Chicago, is benoemd tot pro-prefect van de Congregatie van Pro paganda Fide. Kardinaal Strich is de eerste Amerikaanse kardinaal die aan het hoofd zal staan van een kerkelijke organisatie in Rome. Toen hij het nieuws vernam, zei de kardinaal dat het duidelijk is, dat de paus in hem de rooms-katholieke kerk in de Verenigde Staten heeft willèh eren. Tunnel. De langste onderzeese verkeers- tunnel ter wereld, die de Japanse eilan den Hondo en Kioesjoe verbindt, is ge reed gekomen. Aan de tunnel, die on geveer vier kilometer lang is, is 21 jaar gewex-kt. De kosten bedragen on geveer tachtig miljoen gulden. Doodvonnis. Een krijgsraad in Amman heeft een Jordaniër ter dood veroor deeld wegens het bezit van ontplofbare stof, die bestemd zou zijn geweest om het Amerikaanse consulaat in Jeruza lem op te blazen. Hij zou hebben be hoord tot een groep mensen, samenge steld uit de verboden communistische partij en de verboden socialistische Baatïx-partij, die in Syrië was opgeleid en naar Jordanië was gezonden om sa botage te plegen. Gezegend. Op zijn 82ste verjaardag en de negentiende verjaardag van zijn ver kiezing, heeft Paus Pius XII zondag vanaf een balkon op de vierde verdie- ping van het apostolisch paleis in Vati caanstad de menigte op het St. Pietex-s- plein gezegend. Afgetreden. Premier Karamanlis van Grie kenland heeft koning Paul het ontslag van zijn regering aangeboden en de vox-st geadviseerd het parlement te ont binden en nieuwe verkiezingen te doen uitschrijven. Vijftien regeringsaanhan gers onder de parlemensleden die zich van de regering hebben gedistancieerd, omdat zij het niet met de premier eens zijn over zijn wetsontwerp tot wijziging van de kieswet, zijn uit de partij ge stoten. AAN DE Noormannen uit de 9de en enige daarop volgende eeuwen hebben de meeste volken niet al te prettige herinne ringen. Zij waren in die dagen ook de schrik van onze kusten, maar aan de andere kant zullen we moeten toegeven, dat de kennismaking met deze ruwe kna pen niet uitsluitend nadelige kanten heeft gehad. Zo was het in diezelfde tijd ook in Rusland gesteld. Op hun roof- en handelsloch- ten waren de Noormannen van het begin van de 9de eeuw af ook in Rusland door gedrongen en trokken in klei ne groepen van krijgszuchtige kooplieden zelfs door naar de rijke keizersstad Constantinopel. Tijdens die reizen sleepten zij jonge mensen en vooral vrouwen mee om die in de gebie den rond de Zwarte Zee als slaven te ver kopen. Dat is een van die onplezierige trekjes waarop we zojuist doelden. Maar daar stond tegenover dat de Slavische volken door de steun van deze Noorman nen krachtiger konden optreden tegen de Petsjenjégie, de veroverende en rovende nomaden die - eveneens in de 9de eeuw - tot de Beneden-Dnjepr waren doorgedron gen. Volgens de „Kroniek van Nestor", te vinden in de oudste Russische geschied schrijving, zou deze hulp tegen de indrin gers zelfs door de slaven zijn gevraagd, want volgens de traditie zou de Noorman Roerik door de Slaven naar Rxisland zijn geroepen om over hen te regeren. Nu is het algemeen bekend, dat Noormannen in die tijd helemaal niet geroepen behoefden te worden, omdat zij altijd wel uit zichzelf kwamen. Maar goed, Roerik zou dan ook ten tonele zijn verschenen en zich met zijn gevolg te Nowgorod hebben geves tigd. Hoe dat allemaal verder verlopen is, kunnen we onmogelijk vandaag uit de doeken doen. Een feit is het, dat Roerik en de zijnen als Warjagen werden aange duid, wat zoveel betekent als Vikingen en dat zij - nog steeds volgens de oude kro nieken - de naam Roessen droegen. Nu wordt momenteel inderdaad algemeen aanvaard, dat de oudste stichters van de Rus sische staat van Scandina- vi&che herkomst zijn en in overeenstemming daarmee heeft men ook lange tijd gemeend, dat de naam Rus (Roes) was afgeleid van Roerik. Maar zo simpel schijnt de zaak toch niet in elkaar te zitten. Deskundigen houden zelfs vol, dat het een uiterst in gewikkelde kwestie is en dat de oorsprong van de naam volkomen onzeker is. Daar zullen we ons dus bij moeten neerleggen. We dienen echter wel duidelijk in het oog te houden, dat de krijgsdienst die de Noormannen verrichtten, aanvankelijk voor beide partijen voordelig ivas, maar al gauw ontaard is in een heerschappij der krijgsoversten uit het Noorden met hun Germaans gevolg over de Slavische bewoners, die zozeer door de „Roes" uit het noorden werden overheerst, dat zij wellicht (hel blijft dus onzeker!) sindsdien allen met de naam Roessen werden aan geduid. En wist u, dat de Prawda al in de 11de eeuw bestond? Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2