Aanpassing repatrianten verloopt bevredigend Vorming van een liberale fracti in Straatsburgse assemblee Geen beslissing over al of niet samengaan met de A.R. De wil om te vechten HET KONINKLIJK GEZIN VAN SOESTDIJK Mannen willen voor alles zo snel mogelijk weer aan de slag CPvaatotoel MAANDAG 3 MAART 1958 3 Van dag tot dag Wereld Federalisten vierden tienjarig bestaan V.V.D.-congres in Hengelo Goede verzorging in de contractpensions Kerkelijk Nieuws Vaste brandstof voor alle Amerikaanse raketten Luchtmacht volgt leger en gaat Thor verbeteren Dodelijk verkeersongeval Op de Ook „textielkoffie" in prijs verlaagd JAAR VER GADERING C.H. U. Het transporteren van troepen door de Indonesische centrale regering van een ha ven op West-Java naar de baai van Pa- dang kan geen onuitvoerbare opgave zijn. Een landing van zulk een expeditionaire macht, onder dekking van minimaal vuur uit scheepsgeschut en met steun van en kele jagers en bommenwerpers, zal geen heksentoer zijn. Er is immers geen vloot, geen geschut en er zijn geen vliegtuigen waarmee de tegenregering dit zou kunnen verhinderen. Een bezetting van de stad Padang zou in elk geval een belangrijke morele overwinning betekenen voor Dja karta. Wat er na zo'n landing gaat gebeuren hangt in belangrijke mate af van de wil bij de mensen daar om al dan niet „terug te vechten" of op andere wijze de invasie troepen nadeel te berokkenen. Indien die wil werkelijk aanwezig zal zijn maakt ko lonel Simbolon een goede kans het lang genoeg te kunnen uithouden tot Djakarta zijn strijdkrachten ook naar vele andere strijdfronten, wellicht ook op Java-zelf, moet zenden, waarna de papieren van de tegenregering ongetwijfeld snel zouden stijgen. Voor een guerillaoorlog biedt het terrein Simbolon alle voordelen. Dit geldt eveneens (zelfs in grotere mate) indien de Djakartaanse troepen via de oostkust zouden komen. De leiders van de tegenregering op Su matra en dr. Hatta hebben er herhaalde lijk op gewezen, dat zij geen regering waarin communisten zijn wensen, omdat communisten atheïsten zijn. In hoeverre zij, door telkens te wijzen op het atheïs me als iets volstrekt onaanvaardbaars voor een islamiet, de wil om te vechten bij de mensen die aan de zijde staan van de tegenregering opwekken en versterken, is niet te zeggen. Dr. Sjafruddin heeft ge zegd: „Wij zullen vechten, zoals wij in 1948 tegen de Nederlanders hebben ge vochten." Hij heeft niet gezegd: „Wij zul len vechten, zoals de Padri's (een felle Mohammedaanse sekte), gesteund door uiteindelijk de ganse Minangkabause be volking, in de 19de eeuw gevochten heb ben tegen de Nederlandse troepen:' die 15- jarige strijd eindigde eerst nadat ons laat ste bolwerk, Bondjol, na een beleg van 27 maanden, was gevallen." De Padri's en de bevolking van Minangkabau be schouwden die oorlog als een „heilige oor log." De strijd in 1948 werd niet als zo danig beschouwd. Na de tweede wereldoorlog is het in de Indonesische ai-chipel slechts aan één In donesiër gelukt met (beperkt) succes op te roepen tot een „oorlog ter verdediging van het geloof," namelijk aan Kartosuwir- jo, wiens Darul Islam de Djakarta-rege- ring nu al tien jaar bestrijdt met vuur- en blanke wapens, op Java en in sommige buitengewesten. Deze foto van het koninklijk gezin is speciaal gemaakt ter gelegenheid van het komende bezoek van het Britse koninklijke paar. (Foto M. C. Meyboom) De Wereld Federalisten Beweging Ne derland heeft zaterdag het jubileumcon gres, dat dit weekeinde ter gelegenheid van het tienjarig bestaan in Amsterdam wordt gehouden, geopend met een herden kingssamenkomst in de aula van het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen. Mevr. E. van der Sluis-Finbdman, voorzitster van de afdeling Amsterdam van de W.F.B.N., hield een korte inleiding over de groei van de beweging. Drs. Chr. N. v. Wijngaarden, voorzitter van de W.F.B.N-. verwelkomde daarna de gasten, onder wie de commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, en de Amsterdamse wethouder mr. F. H. C. van Wijck. Er werd een telegram ge zonden aan de Koningin waarin eerbiedi ge hulde en dank word uitgesproken voor het onvermoeid streven van de vorstin naar de eenheid in de wereld. Achtereenvolgens werd nog het woord gevoerd door dr. C. J. Schuurman, oud voorzitter van de W.F.B.N., door de secre- taris-gönëraal van de Wereldbeweging voor Federale Wereldregering, de Ameri kaan Ralph E. Lombardi en drs. H. J. Nannen, eveneens oud-voorzitter van de W.F.B.N. Het congres werd beëindigd met een fo rumbijeenkomst. Mr. G. H. Slotemaker de Bruine, dr. C. P. Gunning, drs. Chr. N. van Wijngaarden, mevrouw M. van Nif- trik-Visser en dr. D. G. G. van Ringelen- stein. allen leden van het hoofdbestuur van de W.F.B.N. beantwoordden vragen, die door de aanwezigen werden gesteld. ïn de jaarvergadering van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie te Hen gelo heeft het Tweede Kamerlid drs. H. A. Korthals medegedeeld, dat besprekingen met de Franse politicus Renee Plevèn gaande zijn om te komen tot een waarlijk liberale fractie in de Straatsburgse assem blee. Tot dusver had de heer Korthals zich met anderen onthouden van deelneming aan de zogenaamde liberale fractie, die be stond uit leden, die niet bij socialisten of christen-democraten konden worden on derverdeeld. Men is thans doende een economisch en sociaal program voor een behoorlijke liberale groepsvorming op te stellen. Op basis van dit program zal de heer Korthals eventueel toetreden. Scherp kritiseerde drs. Korthals de be noeming van oud-minister dr. S. L. Mans- holt in de Europese commissie. „Een kind kon uitrekenen, dat het presidium, dat aan een Nederlander toekwam, onze neus voorbij zou gaan, indien wij een socialist benoemden", zei hij. Ook was hij aller minst te spreken over de benoeming in de K.S.G. van een Belgische president met Nederlandse steun, terwijl wij in de heer Spierenburg een uitstekende kandidaat hadden. Prof. mr. A. N. Molenaar zei, dat de re gering bij het opstellen van het E.E.G.- verdrag een slappe houding aannam en geen voorbehouden maakte. Het zal op deze manier touwtrekken blijven om na tionale belangen veilig te stellen en het zal, zo zei prof. Molenaar, aan de vastbe radenheid der afgevaardigden liggen of hierin verandering zal kunnen komen. Op een opmerking uit de vergadering, dat de laatste nationale woningbouwlening eigenlijk op volksbedrog berust, omdat ge bleken is, dat dit geld voor woningwet- bouw en utiliteitsbouw, maar niet voor premiebouw mag worden gebruikt, ant woordde mr. A. J. de Wilde, dat dit feit wellicht niet voldoende is doorgedrongen bij de uitgifte dezer lening. „Kan men eigenlijk iets anders verwachten in een beleid, waarin het socialistische standpunt de toon aangeeft?" zo vroeg hij. Drs. Korthals en mr. H. van Riel hebben in de vergadering gesproken over defensie aangelegenheden. Drs. Korthals bleek voorstander te zijn van voldoende geoefen de militaire vrijwilligers ter bescherming van het thuisfront. „Het doodmaken van de Nationale Reserve knakt ook de geeste lijke volksweerbaarheid. Dat minister Staf door de Kamer gedwongen is plaats voor deze vrijwilligers te maken, knakt eveneens het vertrouwen in deze be windsman", aldus drs. Korthals. Hij zei voorts, dat gevaar bestaat, dat „in hei vlees van de krijgsmacht zal worden ge sneden" onder de huidige financiële om standigheden. Dat wilde hij voorkomen. Wel echter dienen op de ministeries en bij de drie defensiemachten coördinaties plaats te vinden, waardoor voordeliger en doelmatiger kan worden gewerkt. De krijgsmacht moet beschouwd worden als een groot bedrijf met de grootste efficiën- cy, ook al moeten daarbij heilige huisjes •instorten. Grote sommen gelds kunnen zo bespaard worden. Wat het vestigen van raketbases betreft, zei hij. dat wij ons niet aan deze plicht mogen onttrekken. Hier moet de allantische solidariteit spreken Drs. Korthals was voorstander van een ernstig gesprek zonder propaganda tussen oost en west. echter op basis der construc tieve westelijke voorstellen, in het ver leden gedaan, en niet op de gronden van het Poolse plan-Rapacki. dat zijns inziens alleen Rusland voordeel kan bieden tegen een verzwakt westen. Mr. Van Riel was van oordeel, dat de totale oorlog in wereldverband op het ogenblik alleen een middel van politieke dreiging is. Een kleine oorlog met conven tionele middelen behoeft niet tot een grote oorlog uit te groeien, mits de verleiding daartoe niet te groot wordt, meende hij. Het is daarom noodzakelijk voor de grote machten als de Verenigde Staten voldoende verplaatsbare conventionele troepen te hebben om overal ter wereld zonder atoom wapens succesvol oorlog te kunnen voeren. Ten aanzien van de legerorganisatie was mr. Van Riel voorstander van kleine, be weeglijke gevechtseenheden. 1-Iij was voor stander van een beroepsleger. Dit zal niet goedkoper zijn, maar men ontkomt aan de noodzaak om doorlopend opnieuw 70.000 jonge mensen aan het produktieproces te onttrekken. De vergadering aanvaardde het ontwerp- gemeenteprogram, voor de partij ontwor pen door prof. mr. D. Simons. Prof mr. P. J. Oud werd bij acclamatie tot voorzitter herkozen. In het bestuur werden gekozen mr. J. J. C. R. van der Bilt, mr. D. J. van Gilse, ir. L. G. Olden- banning, ir. M. J. Stoel Feuerstein, mej. mr. J. L. M. Toxopeus Pott en mr. E. H. Toxopeus te Breda. Prof. Oud heeft aan het slot van de ver gadering gezegd, dat het allerbelangrijkste voor de partij een eerlijke propaganda is, die wijst op de feiten. Eén dier feiten is, dat in voorbije tijden het liberalisme de grondslagen legde voor de sociale recht vaardigheid, die in de loop der jaren in wetten werd vervat (Van een onzer redacteuren) Het gebeurde onlangs bij de aankomst van een Engels charterschip met repatrianten uit Indonesië. De debarkatie was in volle gang en bij de loopplank dromde een plukje kouwelijke évacués samen, wachtend op een paar laatkomers van hun groep, om samen het schip te verlaten. Een van hen was een klein, oudachtig mannetje, dat zenuwachtig stond te trekken aan een grote hutkoffer die zijn spaarzame bezittingen bevatte. Een boom van een kaaiwerker kwam naderbij slenteren, stak een harige hand uit en zwaaide de loodzware koffer moeiteloos op zijn schouder om hem de valreep af te dragen. In stomme ver bazing zag de kleine évacué dit wonder gebeuren een blanke, die koffers sjouwt! en wist toen niets beters te doen, dan de man een tientje in de hand te drukken, hetgeen deze echter met een vorstelijk gebaar van de hand wees. een prima remedie tegen de lethargie en het heimwee, vooral in de eerste weken van gedwongen nietsdoen, na hun opname in de contractpensions. Omscholing Dit kleine voorval typeert eigenlijk In al zijn simnelheid het hele repatrianten- vraagstuk. De évacués uit Indonesië belan den hier in een samenleving, waar de verhoudingen geheel anders liggen dan in hun geboorteland. Ontredderd als zij veelal reeds zijn door de vernederingen en plage rijen in Indonesië ondergaan, worden zij nu geconfronteerd met een levenspatroon dat velen van hen in grot3 verwarring brengt, omdat zij er de zin niet van be grijpen. Het grootste probleem van hun aanpassing is dan ook de vraag of het hun gelukken zal, dit alles geestelijk te ver werken. Vergeleken daarbij zijn de ver schillen in klimaat, in voeding en in de andere dingen des dagelijksen levens, maar kleinigheden. „Gewillige mensen Gelukkig verloopt de eerste, oppervlak kige aanpassing totnogtoe zeer bevredigend. Allen, die dagelijks met de Nederlanders uit Indonesië te maken hebben, de contact ambtenaren van rijk en gemeenten, de sociale werksters van het C.C.K.P. en de beheerders der zogenaamde contractpen sions, zijn unaniem in hun lof: „Ze slaan er zich prima doorheen." „Nooit vriende lijker en gewilliger mensen meegemaakt", was het oordeel van een echtpaar, dat in Haarlem een klein contractpension drijft, waar tien repatrianten, verdeeld over vier gezinnen, zijn ondergebracht. Sommigen daarvan wonen al twee jaar bij dit echt- jaar, anderen zijn inmiddels naar een kleine eigen woning verhuisd en opgevolgd door nieuwe évacués. Maar nooit in al die jaren is het tot ernstige conflicten tussen de beheerders en hun gasten gekomen, al zijn er in het begin wel eens kleine moei lijkheden „Dan vinden we soms de was tafel verstopt, de bedden onopgemaakt en dik stof op vloeren en meubels", vertelt de goedhartige hospita. „En je kunt het hun niet eens kwalijk nemen, want ze weten niet beter Daarginds, in Indonesië hebben ze allemaal een baboe, een kokkie en ander personeel gehad om het huiswerk te doen. Hier echter moeten de mensen dat staat in het reglement voor alle contractpensions zelf hun kamer in orde houden, be halve de wekelijkse grote schoonmaak beurt Soms weten ze niet eens, waar een stofdoek voor dient of hoe ze een stof zuiger hanteren moeten. Maar ze zijn erg gewillig en na een paar weken loopt alles meestal op rolletjes." IV inter kost en rijsttafel De contractpensions krijgen voor iedere, hun toegewezen repatriant van de overheid een vergoeding van vier gulden per dag (particulieren 3.50). Daarvan kan je geen wonderen doen, maar toch is de verzorging in de pensions over het algemeen uitste kend. De gezinnen hebben er alle een eigen kamer waar de maaltijden worden opge diend De maaltijden worden bereid vol gens een calorieënschema van de Voedings raad en regelmatig gecontroleerd door ambtenaren van de gezondheidsdiensten. De pensionhouders zijn verplicht van tijd tot tijd ook Hollandse winterkost als zuurkool, peulvruchten en dergelijke te geven, en al zijn de meeste évacués daar niet bepaald dol op, klachten worden niet gehoord. Een tot driemaal per week wordt er rijsttafel geserveerd en de verstan dige pensionhouder laat de repatrianten vrouwen bij de bereiding daarvan helpen Lang echter blijven zij niet bij de pakken neerzitten. Het pijnlijke gevoel dat zij „naast het leven" staan en min of meer genadebrood eten (zo zien namelijk de meeste ondersteunde repatrianten hun nieuwe status), vuurt de mannen aan, om zo snel mogelijk werk te zoeken. Werk dat helaas niet meer zo voor het opschep pen ligt als een goed jaar geleden. Werk ook, dat voor de meesten van hen pas bereikbaar is na een omscholing tot hand arbeider, waarvoor zij in Indonesië als intellectuele middenstanders, hun neus plachten op te halen. Zodra zij echter in zien, dat handenarbeid hier voor „vol wordt aangezien en dat er bovendien flink mee te verdienen is, ontplooien ze een be wonderenswaardige energie. In de loop der jaren zijn al honderden repatrianten in de rijkswerkplaats omgeschoold tot arbeiders en de praktijk bewijst, dat zij uitstekend voldoen. De personeelschef van een grote metaalindustrie in Amsterdam vertelde ons dat zij bijvoorbeeld als precisiebankwer- kers zeker evenveel presteren als hun in Nederland geboren en getogen collega's en dezen in werklust „nog wel een lesje kun nen geven". Wil en werk „Deze vaak ontroerende ijver om aan de slag te komen," zo hebben wij ons later ten departemente van Maatschappelijk Werk laten vertellen, „is symptomatisch voor de geest onder vrijwel alle repatrian ten". Aan goede wil is dus geen gebrek; wel aan werkgelegenheid om die goede wil snel te honoreren. Helaas treft de massale exodus van landgenoten uit Indonesië hen en ons in een tijd van verminderde be drijvigheid. Als dit twee jaar eerder ge beurd was. had men al die duizenden repatrianten waarschijnlijk heel wat ge makkelijker in het arbeidsproces kunnen inschakelen Nu zullen wij wellicht naar andere mogelijkheden moeten omzien. Emigratie naar tropische of subtropische landen bijvoorbeeld, waaromtrent hier en daar al suggesties gedaan zijn, die echter nog volkomen in de lucht hangen. Zeker voor de repatrianten zelf, die voorshands al moeilijkheden genoeg hebben met hun assimilatie in de Nederlandse samenleving. Bij de mannen baart die aanpassing geen grote zorgen: als zij werk hebben zijn ze wel gedwongen zich snel om te schakelen op de Nederlandse leefwijze. De school gaande kinderen vormen al evenmin een probleem: bij hen is de assimilatie meestal in een paar dagen voltooid. Veel moeilijker hebben de vrouwen der repatrianten het. Daarover in een volgend artikel. Ned. Herv. Kerk Bex-oepen te Waarder J. A. de Waard, kand. te Rijsoord. Geref. Kerken Beroepen te Toronto (Ontario, Canada) dr. L. Praamsma te Groningen-Zuid. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Groningen-Noord H. van der Werff te Emmen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Slikkerveer H. Rijksen te Vlaardingen. WASHINGTON (AFP/UP) De Ame rikaanse luchtmacht heeft toestemming gekregen een intercontinentaal ballis tisch wapen „Minuteman" te vervaardi gen, dat met behulp van vaste brandstof wordt aangedreven. Daarnaast zal wor den gewerkt aan verbeterde uitgaven van de „Thor" en de „Atlas", die vloeibare zuurstof gebruiken. De verbeteringen zul len vooral op de brandstof betrekking heb ben. Het besluit om een intercontinentale ra ket te vervaardigen die vaste brandstof gebruikt, is genomen met het oog op de mislukkingen met de „Atlas" vier van de zes proeven zijn mislukt en het trage vorderen van het werk aan de Thor. Het Amerikaanse leger heeft vorige maand besloten zijn raket met vloeibare brandstof van het type „Redstone" rechtstreeks afgeleid van de Duitse V-wa pens te vervangen door de „Pershing" die vaste brandstof gebruikt en een gro ter bereik krijgt. Om dezelfde reden zal de „Corporal" door de „Sergeant" wor den vervangen. Ook de „Polaris" van de marine zal vaste brandstof gebruiken. CAPE CANAVERAL (Reuter) Een Thor-raket (waarvan totnogtoe twaalf stuks zijn afgevuurd waarvan vier met succes) is vorige week op het Amerikaanse proefterrein in Florida afgevuurd. De ra ket was van een nieuwe neuskegel voor zien, die de doeltreffendheid van haar val moet verhogen. Volgens waarnemers is de lancering goed gelukt. Oud ijzer LONDEN (Reuter) Het Britse linkse weekblad New Statesman verwijt de Brit se regering dat zij de Thorraket aanschaft, welke volgens het blad „een stuk oud ijzer" is. De hele voorpagina is aan deze aanval gewijd. Het blad wijst erop, dat de raket niet uit ondergrondse installaties kan worden afgevuurd, dat haar stellingen niet verborgen en verdedigd kunnen worden, dat het brandstof tanken 25 minuten in be slag neemt, de tijd, die een Russische in tercontinentale raket nodig heeft om En geland te bereiken. De Amerikaanse weer macht is zo wijs geweest deze raket af te wijzen, maar nu wordt zij Groot-Brittan- nië en andere kinkels aangesmeerd", al dus de New Statesman. Vrijdagavond heeft zich een dodelijk verkeersongeluk (het eerste deze week) te Nieuwersluis voorgedaan tussen twee personenauto's. Het ongeluk gebeurde op de Rijksstraatweg bij Nieuwersluis. Hier bij is de heer P. de Reuver uit Loenen om het leven gekomen. De aanrijding gebeur de doordat de 19-jarige S„ komende uit de richting Amsterdam, tijdens het passeren met flinke snelheid door onbekende oor zaak op een tegenligger is ingereden. De wagen, waarin de hee Reuver zat, werd tegen een boom langs de weg geslingerd. Precedent De wereld gonst van Romy Schneider en ik moet zeggen dat er weinige verschijn selen zijn te bedenken waarvan deze we reld prettiger zou kunnen gonzen. Als zij dan tóch gonzen moet, moeten we zonder twijfel dit aanvallige filmwezentje prefe reren boven de gonzende geleide projec tielen, met welke innemende namen die dan ook mogen zijn uitgerust. Het is echter wel de moeite waard, eens te overwegen in welke verbluffende mate die negentien-jarige Romy erin geslaagd is, alle vrouwen en jongedochters ter we reld - en vele mannen en vaders ook nog - te vervullen met ontroerende genegen heid en bewondering. Men behoeft er de damesbladen maar op na te slaan om te kunnen constateren, dat de thermometer der belangstelling ten aanzien van ons aller Romy tot koortsachtige hoogte is ge stegen. Foto's van Romy in allerlei stan den en kledij, in filmornaat en in civiel, in kleutertoestand en in huiselijke kring van heden schreeuwen de abonnees dezer bladen tegen en deze week zagen we in een zeer decent damesblad zelfs een naakt foto van Romy. Dat zegt natuurlijk alles. De redactrices hebben het óók te pakken, net. als ieder een, want tenslotte zijn zij ergens in haar gepantserde hart toch alleen maar senti mentele, romantische vrouwen gebleven. En dan vallen op een bepaald moment alle pantsers weg. Dan moet Romy op de ereplaats en dan bestaat er niets anders meer. Wat vraagt u? Die naaktfoto? Ja, écht waarNiet te geloven? Kom nou. Dacht u dat de Nederlandse mentaliteit door dik en dun ouderwets en degelijk kan blijven bij die wereldveroverende golf van luchthartigheid, welke uit het buitenland over ons wordt uitgestort? Buitenlandse bladen doen het al jaren en ook wij zijn de blauwkouserige preutsheid nu teboven gekomen. Als men Romy tot openbaar eigendom heeft geannexeerd en haar van top tot teen vereert, heeft men ook het recht te weten hoe zij er van top tot teen uitziet. VJelnu! De naaktfoto van Romy dateert van ze ventien jaar geleden, doch dat doet niets ter zake. Het is Romy in totaal en zonder iets aan. Het wachten is nu op de aflevering van het betreffende damesblad van 1975, in de verwachting dat ze dan wéér een zeventien jaar oude foto van Romy zullen geven. Want het eerste blote schaap is nu over de dam. R. Agteran Ook de textielhandel heeft de koffieprij zen verlaagd. „Texaroma"-koffie kost in de textielzaken thans 1.53. Het al of niet samengaan tussen de C.H.U. en de A.R.P. heeft zaterdagmid dag een punt van bespreking uitgemaakt op de vergadering van de Christelijke His torische Unie in Amsterdam naar aanlei ding van het voorstel van de kiesvereni ging Vlaardingen een concrete uit spraak over deze kwestie te doen. Het uiteindelijk resultaat van de be sprekingen was, dat het bestuur een com missie zal verzoeken een rapport over de ze materie uit te brengen aan de unieraad De vertegenwoordiger van Vlaardingen die het voorstel had toegelicht zei onder meer „Indien we ons laten infiltreren door de A.R., dan staat de deur van de C.H.U niet meer open voor geheel ons volk Vooral nu een nieuwe voorzitter moet wor den gekozen, is het van belang in welke richting de nieuwe leiding zal gaan: een zelfstandig of een tweeslachtig bestaan" Een afgevaardigde uit het zuiden noem de een uitspraak funest voor de samen werking der protestantse partijen in de zuidelijke provincies. Het tweede kamerlid mr. J. J. R. Schmal verzocht de vergadering de situa tie niet op de spits te drijven. „Er zijn in ons vaderland wel andere vijanden aan te wijzen, dan onze broeders Anti-Revolutio nairen". Een afgevaardigde riep „De jongeren willen samengaan". Deze uitroep b-acht de voorzitter van de C.H.U.-jongerenorga nisatie, dr. ir. G. A. Kluitenberg, op het spreekgestoelte. I-Iij verklaarde, dat de jongeren in meerderheid het op korte ter mijn niet mogelijk achten tot een fusie van beide grote protestants christelijke par tijen te komen. „Zolang nog de geest van Abraham Kuyper door de A.R. waait, is aaneensluiting vrij moeilijk", zei hij. Het Tweede Kamerlid M. H. R. Cal- meyer gaf een uiteenzetting over de tot standkoming var de samenwerking van A.R., C.H.U. en S.G.P. voor de gemeente raadsverkiezingen in Den Haag. „Bij de besprekingen hierover hebben wij elkaar meer en meer gevonden, waarbij we het beginsel primair stelden en niet de majori teit", zei hij. Juist hierop heeft men in C.H.U.-kringen ernstig critiek geleverd, hetgeen hem onbegrijpelijk voorkwam Hij adviseerde geen fusie tussen beide par tijen te forceren. Het Tweede Kamerlid H. Kikkert zag alleen dan een mogelijkheid van fusie, in dien de A.R. de C.H.U.-beginselen zou aanvaarden. Aangezien men daartoe wel niet bereid zou zijn, zou de C.H.U. verder dienen te gaan met haar eigen grondsla gen. Ds. K. A. Abelsma, Ned. hervormd pre dikant op Marken, achtte een fusie alleen al onmogelijk door het feit, dat de gerefor meerde kerken en de Nederlands her vormde kerk gescheiden zijn. Pas indien de beide kerken zouden samengaan, zou een waarlijk protestants-christelijke volkspartij tot stand kunnen komen, zo meende hij. De voorzitter, de heer H. W. Tilanus, merkte op dat de C.H.U.-leden niet uitslui tend hervormd zijn, doch ook gevonden worden onder de lutheranen, doopsgezin den en oud-katholieken. „De belangrijke vraag over het al dan niet samengaan kan niet met ja of nee door de algemene ver gadering worden uitgemaakt". Hij zegde toe, dat een commissie rapport over dit vraagstuk zal uitbrengen aan de unieraad. Tot leden van het hoofdbestuur werden tenslotte gekozen dr. P. A. Elderenbosch uit Amersfoort, jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein uit Vreeswijk en mr. K. de Vries uit Leiden in de vacatures dr. J. W. Beere- kamp, J. Kroles en H. W. Tilanus. Mej. mr. E. A. Haars werd als hoofdbestuurs lid herkozen. De unieraad zal binnenkort uit dit nieuw samengestelde hoofdbestuur een voorzit ter kiezen als opvolger van de heer H. W. Tilnaus. Deze nieuwe vooi-zitter hoopt bij het vijftigjarig bestaan van de unie op 9 juli zijn intrede te doen. Rede minister Staf Aan het begin van de vergadering heeft, na de openingsrede van de heer H. W. Ti lanus, minister Staf gesproken over de de fensie. „Men is het er in Nederland over eens, dat bij de grote spanningen tussen oost en west een sterke defensie noodzake lijk is. Dit brengt met zich mee de grote nadelen van een lange diensttijd, een hoge begroting en vele geruchten. Alles dient in het werk te worden gesteld om te komen tot een verzachting van de tegenstellingen tussen oost en west, mede ook door de hou ding van ieder persoonlijk. Blijft deze ont spanning echter achterwege, dan dient men toch wel heel erg voorzichtig te zijn met verkleining van de defensie-inspan ning. Niet bang moet men zijn een raket basis in ons land te doen vestigen ter ver dediging van onze eigen vrijheid. Sprekend over wat hij noemde „het ru moer over de zaak van majoor K. en de zogenaamde helmenaffaire" zei minister Staf: „Ik en al mijn medewerkers zijn in de eerste plaats gehouden om het belas tinggeld op de meest doelmatige wijze te besteden. Hiertegenover staat dat bij een jaarlijks uitgeven van anderhalf miljard fouten worden gemaakt, al moet uiter aard worden getracht dit te voorkomen. Ook misstanden en corruptie dienen met de grootste kracht te worden bestreden. Het is vaak een ambtenaar van één der militaire departementen, die —in finan- cieële moeilijkheden geraakt door on verantwoordelijke elementen uit het be drijfsleven met aanlokkelijke bedragen wordt benaderd", zei de minister.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5