Instorting in de mijn Maurits vergt zeven slachtoffers Washington meent dat de Russen willen dicteren Er komt weer volle melk Iféê MORRIS 'fjeforef/or/êist// OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Drie Nederlanders onder de doden Topconferentie naar Sovjet-wens zou alleen Sovjet-plannen bespreken Schriftkundige zegt twee etsen van Rembrandt te hebben ontdekt Prijs wordt vijftig cent per liter De sterke maai 72e JAARGANG No 200 DINSDAG 4 MAART 1958 303e JAARGANG No 48 U R BACH TISSU O AR ANTI BROUSSAC Geen toestemming meer voor „bliksemloterijen" Meer wind Veerboot verging Dodelijk ongeluk Aantal werklozen in februari met 1662 gestegen Twee doden door gasvergiftiging GAAT U VERHUIZEN? Ernstig geschokt3 Koninklijk jacht Het woord is aan Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. TeL 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijki Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Maandagmiddag om 5 uur is een kolenpijler van de staatsmijn Maurits te Geleen, tussen de 391 en 455 meterverdieping, ingestort. In de pijler waren 45 man aan het werk, van wie er zeven bedolven werden. Van de 38 man, die zich na de instorting in veiligheid konden stellen, liepen enkelen letsel op. Daar de instorting zich had voorgedaan over een lengte van 40 meter stond het vrijwel vast, dat er van de ingeslotenen vrijwel niemand levend geborgen zou kunnen worden. Onmiddellijk kwamen reddingsbrigades in actie, die begon nen het ingestorte gesteente te ruimen. Dit moest echter met de grootst mogelijke voorzichtigheid gebeuren, daar de geologische omstandigheden ter plaatse zeer slecht zijn. Om twee uur in de nacht werd het eerste slachtoffer geborgen. Bij de slachtoffers zijn drie Nederlan ders: de 25-jarige J. D. Noort uit Rijns burg, gehuwd en vader van drie kinderen, de 17-jarige B. Grootkarsijn uit Geleen en de 30-jarige L. F. Blommaert uit Sittard, gehuwd en vader van vijf kinderen. Voorts zijn omgekomen de 34-jarige En gelsman F. Hipwood, de 34-jarige Pool F. Zietarski en de 22-jarige Italiaan S. Lin- dizi. Het stoffelijk overschot, dat 's nachts geborgen werd, was dat van de 24-jarige Italiaan V. Pintus. De directie der Staatsmijnen heeft in de loop van de avond en de nacht de families van de vermisten op de hoogte gesteld. De pijler, waar de instorting gebeurde, ligt in het deel van de Maurits-mijnveld, dat bekend staat als het zuidhoofd. De ko lenpijler was een nieuwe zogenaamde 1 eerpij Ier. Aan de mijn.ngang was het maandag avond laat stil. Het bericht van de ramp was niet algemeen bekend. Met de portier hield er alleen een wachtmeester van de rijkspolitie de wacht. Van de ploeg die om tien uur 's avonds boven kwam, wisten de meeste mijnwer kers niet wat er gebeurd was. De over levenden waren toen allen reeds uren naar huis of namen deel aan het reddingswerk. Er was geen alarm in het bedrijf, dat vol komen normaal doorwerkte. De leiding van de staatsmijn Maurits heeft de hoop opgegeven, dat nog een van de slachtoffers in leven is. Het opsporingswerk vordert gestadig, maar zal enige dagen in beslag nemen Gisteravond nog is een onderzoek begon nen naar de oorzaak van de instorting. Ongelukken sinds 1945 Dit ongeluk Is een der ernstigste, die zich sedert de oorlog in de Limburgse mij nen hebben voorgedaan. Op 6 juli 1946 had ADVERTENTIE Toonaangevend in Damesstoffen Gen. Cronjéstraat 39 - Telefoon 56880 De minister van Justitie zal in het alge meen geen toestemming meer geven voor het houden van „bliksemloterijen". De be doeling is, de onregelmatigheden die bij dit soort loterijen kunnen optreden, te voor komen. De „bliksemloterijen" worden in de regel in één dag gehouden. Dan worden de loten verkocht en de prijswinnaars bekend gemaakt. Hierdoor meet de loterij zoveel mogelijk in het geheim worden voorbereid. Er is dus vrijwel geen controle op, dat er zich geen onregelmatigheden bij voordoen. In enkele gevallen is reeds gebleken, dat de trekking bij deze loterijen niet volgens de voorscriften verliep. Aangezien het ech ter kleine overtredingen betroffen, is tegen geen der organisatoren een strafvervolging ingesteld. ADVERTENTIE Verwachting tot morgenavond: Nevelig weer met in het alge meen veel bewolking en in het noorden van het land plaatselijk enige regen. Matige, langs de waddenkust later krachtige wind tussen zuidwest en west. Iets hogere temperaturen Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. in de staatsmijn Wilhelmina een mijngas- explosie plaats, waarbij acht mijnwerkers het leven lieten. In hetzelfde jaar brak in de particuliere mijn Julia (onlangs door zware waterdoorbraak getroffen) een brand uit, ten gevolge waarvan twee man nen van de reddingsbrigade het leven ver loren. Op 2 oktober 1946 had in dezelfde mijn een instorting plaats, welke het leven kostte aan vijf mijnwerkers. In 1947 werd het mijnbedrijf getroffen door het ernstig ste ongeluk sedert de bevrijding: op 23 maart van dat jaar maakte een onder grondse brand in de mijngasrijke staats mijn Hendrik een einde aan het leven van dertien mijnwerkers. In de loop van 1957 kwamen in de mijn vijf dodelijke onge vallen voor, dat percentsgewijze een laag terecord betekende voor de gehele Euro pese kolen- en staalgemeenschap. Tot nog toe zijn echter dit jaar al vier doden te be treuren, waarvan twee in staatsmijn Mau rits, waarbij dan nu nog de zeven moeten worden gevoegd van het ongeluk, dat gis teren gebeurde. In een hevige sneeuwstorm is zaterdag een Turkse veerboot in de zee van Marmora gezonken. Tweehonderden twintig opvarenden kwamen om het leven. De foto biedt een gezicht op de kade, waarvan de veerboot was vertrokken. Familieleden van de op varenden drommen samen om nieuws over de reddingsactie. Maandagmiddag is de 58-jarige heer N. G. M. van Wijk, onderwijzer te Rijswijk (Z.H.) en onder meer voorzitter van de Haagse Voetbalbond om het leven geko men toen hij met de door hem bestuurde scooter te 's-Gravenhage in aanrijding kwam met een vrachtauto in de Vondel straat. Van onze correspondent in Washington) Te Washington overheerst de mening, dat de Russen met hun jongste voorstellen de topconferentie nauwelijks hebben bevor derd. De minister van Buitenlandse Zaken Dulles zal deze mening vandaag op zün persconferentie nader toelichten, doch ver scheidene Amerikaanse autoriteiten ont waren weinig tegemoetkomendheid in het nieuwste Sovjet-voorstel. Het heeft de Amerikanen onaangenaam getroffen, dat de Russen alleen heil lyken te zien in een discussie over de punten, die zy zelf naar voren hebben gebracht, zy tonen daaren tegen geen bereidheid tot een bespreking van Eisenhowers denkbeelden over het ge bruik voor vreedzame doeleinden van de bovenaardse sferen, een beperking van het vetorecht in de Veiligheidsraad enzovoort. Het behoeft geen betoog, dat de suggesties, die de Russen gedaan hebben inzake een pariteit tussen Oost en West op de con ferentie der ministers van Buitenlandse Zaken te Washington allerminst voldoe ning heeft gewekt. Al is Washington niet bijzonder geest driftig, toch zouden de Russen indien zij tenminste volhouden en eventueel nog wat concessies doen, tenslotte wel kunnen be reiken, dot dit jaar een top-conferentie zal worden gehouden. Zulks temeer, daar in Londen meer belangstelling voor zulk een conferentie lijkt te bestaan dan te Washington, en neutrale ^nden, zoals In dia, eveneens geïnteresseerd zijn. (Reuter) Rusland heeft voorgesteld dat de ministers alleen de agenda van de topconferentie vaststellen. Amerika wenst daarentegen, dat zij ook de ontwerpen zelf behandelen, om te zien of er kans op over eenstemming bestaat. Het is voorts waar schijnlijk, dat het Westen zich zal verzet ten tegen een ministerconferentie met vele deelnemers. Het Westen wenst een kleine groep, bij voorkeur alleen de grote vier. President Eisenhower en minister Dulles hebben gisteren op het Witte Huis de Sov jet-ambassadeur, Mensjikov ontvangen, op verzoek van de ambassadeur. Het onder werp is niet bekendgemaakt. Mensjikov verklaarde na afloop aan de pers, dat het een vriendschappelijk en nuttig onderhoud was. PARIJS (Reuter) Een NAVO-woord- voerder heeft meegedeeld dat de perma nente raad van de NAVO vanavond het Sovjetvoorstel tot het houden van een mi nistersconferentie zal bespreken. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie stelt, in haar nota aan Frankrijk, voor in april te Genève een conferentie van de ministers van de grote mogendheden te houden en een topconferentie in juni. De ministers zouden de beperkte taak hebben de agenda voor de topconferentie op te stellen en de samenstelling van de topcon ferentie te bepalen. Gromyko zegt nota te hebben genomen van de Franse instem ming met het beginsel van evenredigheid bij de samenstelling van de beide confe renties, bijvoorbeeld aan westelijke kant Frankrijk, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Italië en aan de oostelijke zijde Rusland, Polen, Tsjechoslowakije en Roe menië. Nu moeten wij het nog eens wor den, aldus Gromyko, over de deelneming van enkele landen die geen deel uitmaken van de militaire blokken. De Russische re gering is van oordeel, dat er een datum voor de topconferentie moet worden vast gesteld voordat de ministers bijeenkomen. Zij stelt voor, dat er op de topconferentie alleen onderwerpen worden besproken die kans bieden op overeenstemming, bijvoor beeld: vorming van een kernwapenvrije zone in Centraal Europa en staking van de kernproeven. De voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid verstrekte heden de stand van de geregis treerde arbeidsreserve, gesplitst naar man nen en vrouwen, aan het eind van februari, met daarbij ter vergelijking de cijfers van eind januari. Eind januari stonden totaal 122.511 mannen en 7 272 vrouwen als werk loos geregistreerd. Eind februari bedroegen deze cijfers: 124.173 mannen en 6.734 vrou wen. Het hoogste aantal werklozen mannen werd geregistreerd in Zuid-Holland n.l. 17.457 (jan. 17.720). Daarna volgen Noord- Brabant met 17.437 (17.002) en Noordhol land met 17.014 (16.367). De laagste aantal len werkloze mannen hadden Zeeland met 4666 (jan. 4870), Utrecht met 4871 (4872) en Limburg met 4902 (4929). Voor Noordholland zijn de cijfers: Haar lem 2301 (jan 1794), Amsterdam 8949 (8511), Alkmaar 1073 (1042), Den Helder 1747 (2321) Hilversum 521 (527), Hoorn 1394 (1189) en Zaandam 690 (642). Het aantal vrouwen, dat als werkloos geregistreerd stond was in Haarlem 131 tegen 72 in januari. De „schriftgeleerde", leraar m.o. schoonschrijven en stenografie-Groote de heer P. E. A. Lindeman, oprichter en se cretaris van de stichting „Amsterdams schriftmuseum" en organisator van de tentoonstelling „5000 jaar schrift en schrij ven" (die van december 1956 tot mei 1957 in het Koninklijk Instituut voor de Tropen een zeer groot aantal bezoekers uit binnen en buitenland trok) is onlangs „op geluk kige wijze in het bezit gekomen van twee zeer fraaie etsen, die daarvan zegt hij overtuigd te zijn zonder twijfel van Rembrandt zijn. Hij heeft zich in de loop van vele jaren een rijke kennis op dat ge bied verworven, die hem op goede gron den tot deze conclusie heeft geleid. De ets die we hierbij afdrukken is een af beelding van Rembrandts vader, gesig- De vader van Rembrandt. neerd met 's meester initialen, de andere geeft een bijbelse voorstelling, van de uit betaling van het verradersloon aan Judas, voluit door Rembrandt gesigneerd. Het ligt in het voornemen van de heer Lindeman dit nationale kunstbezit voor ons land te behouden. Hij denkt erover onder bepaalde voorwaarden de eerstge noemde ets in bruikleen af te staan aan „De Lakenhal" in Leiden en de tweede aan „Het Rembrandthuis" in Amster dam. Met deze mededeling heeft de heer Lin deman willen wachten tot zijn jubileum. Vandaag- herdenkt hij namelijk de dag waarop hij veertig jaar geleden in over heidsdienst is getreden. Door gasvergiftiging zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee bejaarde mensen in hun woning aan de Amsterdamsestraat weg te Utrecht om het leven gekomen. Het zijn de 83-jarige weduwnaar A. W. van Veenendaal en zijn 91-jarige schoonzuster G. Gadella. ADVERTENTIE Wij garanderen u een goede verhuizing uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 Er komt weer volle melk met een vet gehalte van 3.75 pet. naast de gestan daardiseerde melk met 2.5 pet. vet. De volle melk zal ongeveer 10 cent duurder zijn dan de gestandaardiseerde, waarvan de prijs gelijk blijft. Voorts zal over enige tijd het verbod tot het mengen van boter en margarine worden opgeheven, zodat er weer melange in de handel zal komen. De regering wil verder het melkgebruik op de scholen stimuleren De garantieprijs voor de melk is thans vastgesteld op 28.85 per 100 kg. Dit is 0.95 lager dan het I-andbouwschap had gevraagd. Dit zijn de eerste beslissingen van de nieuwe minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling op melk en zuivelgebied. Het Landbouw schap heeft reeds te kennen gegeven, dat het door het besluit inzake de garantie prijs „ernstig geschokt" is. De minister is tot deze vaststelling van de garantieprijs die bovendien alleen geldt voor dezelfde hoeveelheid als tussen november 1956 en november 1957 is afgeleverd, te weten 5.18 miljard kg gekomen omdat hij de melk- produktie wil beperken wegens de ongun stige vooruitzichten voor de afzet. Met het georganiseerde bedrijfsleven zal overleg worden gepleegd hoe deze beperking ver wezenlijkt moet worden. Minister Vondeling meent, dat door dit nieuwe beleid de individuele veehouder wordt geconfronteerd met het feit, dat er teveel melk wordt geproduceerd om lonen de afzet te verkrijgen. Het gaat de boer om rendement van zijn bedrijf. Indien hij niet door uitbreiding van produktie vermeer dering van inkomsten kan krijgen, dan zal hij zoeken naar goedkopere produktie- methoden om op die manier zijn inkomen te verhogen. De verkoop van volle melk zal enige verlichting kunnen betekenen voor de te grote hoeveelheid melkvet, die thans tot boter wordt verwerkt en met ver lies van de hand moet worden gedaan. De boterafzet kan worden bevorderd door het door de regering nagestreefde opheffen van het mengverbod met margarine. Het nieuwe melk- en zuivelbeleid van minister Vondeling heeft het Landbouw schap ernstig geschokt. In een eerste com mentaar wordt de motivering van dit rege ringsbeleid onaanvaardbaar genoemd. De regering neemt met deze beslssing een deel terug van haar toezegging aan de landbouw om de garantieprijzen te verho gen in verband met de gestegen kosten van grond en gebouwen, zegt het Land bouwschap. Het is voorts ernstig teleurgesteld over de beslissing om naast gestandaardiseerde melk volle melk met 3,75 percent vet voor de verkoop vrij te geven. „De regering heeft het gezamenlijke voorstel van Land bouwschap en Zuivelschap naast zich neer gelegd en een algemeen gestandaardiseerd produkt met 3 percent vet van de hand ge wezen. Dit wordt geen wezenlijke bijdrage tot de oplossing van het botervet-vraag- stuk geacht, temeer omdat op volle melk geen subsidie wordt gegeven. Met de „Brittania" zullen koningin Elizabeth van Engeland en prins Philip dinsdag 25 maart in ons land arriveren. Een opname van het koninklijk jacht. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 LEDEREN MOTORKLEDING Anonymus: Het dispuut is de zee, waarin de waar heid verdrinkt. Het gevoel van politieke en militaire machteloosheid, dat de laatste tijd vele Fransen heeft bekropen, is thans blijkbaar zo sterk geworden dat de voorstanders van een nieuwe dictatoriale regering onder leiding van generaal De Gaulle die zich enige jaren lang muisstil hebben gehouden hun stem weer beginnen te verheffen. Zij schijnen van oordeel te zijn dat Frankrijk, teleurgesteld en ontmoedigd door de gang van zaken eerst in Indo- China, toen in de strijd om het Suez- kanaal, en tegelijk en nog steeds in Alge rije, het realisme van een democratische regeringsvorm zat is en dus „rijp" is ge worden („onrijp" zou een betere term zijn) voor het zoeken van een toevlucht in de mythe. Het is niet overdreven, in dit verband het woord mythe te gebruiken. Want op realistische gronden kan De Gaulle gener lei aanspraak maken op de functie van regeringsleider. Sedert hij zijn eigen „Rassemblement du Peuple Frangais" heeft opgeheven, vertegenwoordigt hij geen enkele politieke partij; hij heeft geen politiek program; hij is niet bij voorbaat verzekerd van de steun van een parlemen taire meerderheid (alleen van die ener uiterst geringe minderheid); en hij is zelfs niet bereid om op de basis van de huidige grondwet, zolang die niet ingrijpend ge wijzigd is of gedeeltelijk buiten werking is gesteld, te regeren. Zij, die De Gaulle terugverlangen, doen dat dan ook uitsluitend in de. onberede neerbare hoop dat De Gaulle, als men hem maar zoveel volmachten geeft dat hij zich niets van het parlement behoeft aan te trekken, als „sterke man" een beleid zal weten te voeren dat Frankrijk uit het Noordafrikaanse politieke moeras zal red den. Dit vertrouwen in de mythe, in de afgod De Gaulle, gaat in sommige ge vallen zó ver, dat bijvoorbeeld de zeer be gaafde maar van alle werkelijkheidszin ge speende jonge senator Michel Debré al heeft voorspeld, dat de Tunesische presi dent Bourguiba spoorslags naar Parijs zou komen om een voor Frankrijk gunstige regeling van de Noordafrikaanse kwestie voor te stellen, zodra De Gaulle regerings leider zou zijn geworden. Uit andere gaullistische bronnen is het verhaal gekomen, dat de generaal (met welk recht?) zich al zou hebben verzekerd van de steun der Sovjet-Unie voor het behoud van Bizerta als Franse vlootbasis, dit ter doorkruising van het Tunesische voorstel om van Bizerta een NAVO-basis te maken. Als het waar is, dat De Gaulle zo onverantwoordelijk is geweest, over deze kwestie met de Russische ambassa deur te spreken, is dat Russische antwoord best te begrijpen; want Moskou is princi pieel tegen de NAVO en dus tegen elke uitbreiding van de militaire faciliteiten waarover de NAVO kan beschikken. Het ziet Bizerta veel liever als een Franse basis die door Tunesische tegenwerking verminderde waarde zou hebben. De profetie van woordvoerders uit het gaullistische kamp, dat een terugkeer van De Gaulle als hoofd der regering gegaran deerd een einde zou maken aan Frankrijks moeilijkheden met Tunesië en tot een spoedige Dacificatie van Algerije onder voortgezet Frans bestuur zou leiden, is stellig ook voor een deel ingegeven door ongerustheid omtrent de Amerikaans- Britse bemiddelingspogingen. De missie van Robert Murphy wordt in Frankrijk door velen met wantrouwen gadegeslagen. Men vreest er, dat Murphy zijn bemoeiin gen niet geheel los van het Algerijnse probleem zal weten te houden (wat trou wens onmogelijk is) en dat dit probleem daardoor dwars tegen de Franse wensen in tóch een internationale kwestie zal worden (wat het trouwens al lang is). De Gaulle's aanhangers speculeren nu op deze ongerustheid en dit wantrouwen door stoutmoedig te beweren dat Gaillard's ver vanging door de generaal alle bemiddeling overbodig zou maken daar niet alleen Bourguiba maar zelfs de Algerijnen het wel met De Gaulle eens zouden worden. Een kwart eeuw geleden hebben dezelf de onberedeneerde en onberedeneerbare gevoelens van hoop en vertrouwen, de zelfde drang om zich uit eigen machteloos heid vast te klampen aan een „sterke man", die het geheime recept tot over winning van alle moeilijkheden bezat, ge leid tot de „Machtübernahme" door een man, die nadat ook hij een grondwet en een parlement opzij had geschoven de wereld in de afgrijselijkste ellende heeft gestort. Het is niet aan te nemen, dat het Franse volk zo dom zou zijn, dit voorbeeld te volgen. Maar het moet goed oppassen, zich toch door wrevel en teleur stelling over de gang van zaken niet te laten meeslepen in een koers, die onher stelbare gevolgen zou kunnen hebben. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1