Het is weer zover Panda ïn het Wilde Westen Fa. B. Droog en minder koud wii etaleren Spaarcijfers over februari zijn zeer gunstig DE BELASTINGBILJETTEN MOETEN 1 APRIL ZIJN INGEVULD GESPREK IN ZIEKENHUIS Wereldnieuws ocl\ ió het zo DINSDAG 4 MAART 1958 2 J OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Gunstige resultaten bij n.v. Gazelle De Schelde over lopende gang van zaken niet ontevreden Vrouwen H. BUSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf Financial Times over Franse tegenvoorstellen over het Vrijhandelsgebied Dividend Van Vlissingen Erhard wil „de brandweer niet te vlug roepen" Dividend Utrechtse Hypotheekbank Aanzienlijk meer ingelegd dan opgenomen li Belgen nemen leiding over van Zuid-Preanger PRAVDA .J (Van onze belastingmedeioerker) Voor we verdergaan met het behande len van enige markante punten uit de aan gifte willen we er onze lezers nog even op wijzen, dat de termijn van inlevering der aangiftebiljetten enigszins is ver vroegd. Was dat verleden jaar 15 april, thans verwacht de inspecteur uw aangifte biljet 1 april terug. En dan willen we onze lezers nog iets verklaren, dat hun wellicht erg vreemd voorkomt. Het zal ongetwijfeld velen, die de toelichting bij het biljet aan dachtig hebben gelezen zijn opge vallen, dat onder het hoofd „Kinderaf trek" daarin de volgende passage voor komt: „bovendien kunt u kinderaftrek krijgen voor een dochter (niet voor een zoon) die in 1957 is getrouwd en op de dag van haar huwelijk nog voor kinderaftrek in aanmerking kwam." Het lijkt wel erg apocrief, dat de vader van een dochter an ders behandeld wordt dan de vader van een zoon. En toch is het zo. De oorzaak is gelegen in art. 47 I.B., dat de kinder aftrek regelt. Het laatste lid van dit arti kel zegt, dat aan de voorwaarden voor kinderaftrek moet zijn voldaan aan het einde van het belastingjaar of belasting tijdvak „of bij het eindigen van hun be lastingplicht in de loop van het kalender jaar of belastingtijdvak." „Belasting plicht" is hier de z.g. subjectieve belas tingplicht, de belastingplicht, die op iede re ingezetene rust, onverschillig of hij daadwerkelijk een aanslag krijgt of niet. En daar nu deze belastingplicht voor een vrouw eindigt, als zij trouwt (haar even tuele inkomen wordt inkomen van haar man) maar voor een man niet, is dit enigszins wonderlijke verschil hiermede verklaard. De dochter, die voor kinder aftrek in aanmerking komende trouwt, verliest haar belastingplicht in de loop van het jaar en haar vader krijgt dus voor het gehele jaar kinderaftrek, al trouwt zij ook op 2 januari. Of dit gevolg wel ooit in de bedoeling van de wetgever heeft ge legen mag wel ernstig betwijfeld worden. Na deze uitweiding gaan we een paar opmerkingen maken over wat het aangif tebiljet noemt „winst uit bedrijf of vrij beroep." Er is over de berekening van winsten al zo ontzettend veel geschreven en er zitten aan de jaarlijkse winstbere kening zoveel kwesties vast, dat het een onbegonnen werk is, hierover in één arti kel iets te zeggen, dat enigszins een afge rond geheel vormt. Wij blijven ons ook stellen op het standpunt, dat vrijwel allen, die een bedrijf hebben, hun aangifte door een deskundige laten verzorgen. We heb ben dan ook meer het oog op het vrije beroep. Dat vrije beroep, of zoals het Be sluit op de Inkomstenbelasting het noemt „zelfstandig uitgeoefend beroep", omvat een groter aantal activiteiten, dan men soms wel denkt. Het Besluit I.B. noemt er bij wijze van voorbeeld 16 op, waar onder: notaris, deurwaarder, collecteur der Staatsloterij, advocaat, octrooibezor ger, arts, tandarts, componist, opleider. Het eerste punt, waar we iets van zeg gen willen, is de investeringsaftrek. In het jaar waarin voor meer dan 3000 ver- ADVFRTKNTTE plichtingen zijn aangegaan of voortbren- gingskosten zijn gemaakt voor de verwer ving of verbetering van bedrijfsmidde len en in de volgende 4 jaren, mocht tot voor kort telkens 4 percent van die ver plichtingen worden afgetrokken. Zoals al gemeen bekend is, is de investeringsaftrek thans opgeschort. Voor 1957 kan alleen in vesteringsaftrek worden genoten, als in 1956 of een vroeger jaar aanspraak op af trek bestond. Deze lopende investerings aftrek gaat namelijk ondanks de opschor ting door, tot de 5 jaar vol zijn. Voor het pendant van de investeringsaftrek, de des- investeringsbij telling, geldt hetzelfde. Van meer belang dan de geschorste in vesteringsaftrek is de vervroegde afschrij ving, want deze bestaat nog wel. Bij aan koop van een bedrijfsmiddel ook bij verbetering ervan - mag 1/3 van de kosten willekeurig mits"vervroegd worden afge schreven. Dat wil dus zeggen, dat de ver vroegde afschrijving steeds moet gaan bo ven de normale. De minister heeft bij de wet het recht gekregen om te bepalen, dat de vervroegde afschrijving niet meer in één jaar zal mogen bedragen dan 10% van de gemaakte kosten (het z.g. temporise ren van de afschrijving). De minister heeft van dit recht een ruim gebruik ge maakt en thans is de toestand zo, dat van geen enkel bedrijfsmiddel de vervroegde afschrijving in één jaar 10 percent van de kosten mag te boven gaan. Een klein voorbeeld kan het geheel ver duidelijken en tevens laten zien, hoe de (vervroegde) afschrijving moet worden berekend. Laten van een bedrijfsmiddel de totale aanschaffingskosten 9000 be dragen. Normale afschrijving 10 percent per jaar. Gebruik makend van de ver vroegde afschrijving mag de afschrijving dan zijn: Vervroegd 1/3 van 9000.be perkt tot 10% van 9000.— 900.— Normaal 10% van 2/3 van 9000.— 600 Totaal Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 ALLE SOORTEN MENIEVERVEN Het saldo bedrijfsrekening, na aftrek van de verschuldigde vennootschapsbe lasting en vóór afschrijving, van de n.v. Gazelle Rijwielfabriek v/h Arentsen en Kölling te Dieren heeft over 1956-57 be dragen 895.534 tegen 873.396 over 1955- 56. Afgeschreven werd op fabrieksgebou wen en terreinen, inventaris, machines en installaties 655.973 555.330). Hierna res teert een winst van 258.153 333.019). Voorgesteld wordt 9 percent (onv.) over het kapitaal van 2.400.000. Het gunstige resultaat is grotendeels te danken aan de belangrijke investeringen der laatste jaren. Sedert 1947-48 tot en met 1956-57 beliepen de investeringen 3.632.000, waarvan 3.000.000 uit de winst werd afgeschreven. In de laatste twee ja ren bedroegen de investeringen 1.160.000 en de afschrijvingen 1.211.000. Hoewel het hoofdprodukt het rijwiel is, heeft toch de verdere motorisering van het vervoersapparaat de volle aandacht. Gazelle bromfietsen, motorcarriers en motortrucks mogen zich in een toenemen de vraag verheugen. Voor 1957-58 ver wacht de directie redelijk goede resulta ten. In de algemene vergadering van aan deelhouders der n.v. Koninklijke Maat schappij De Schelde en de n.v. Nationaal Bezit van Aandelen Koninklijke Maat schappij De Schelde zijn de jaarstukken ongewijzigd met algemene stemmen goed gekeurd en werd conform de voorstellen van directie en commissarissen, het divi dend vastgesteld op 12 percent voor De Schelde en 12V2 percent voor Nationaal Be zit. De voorgestelde statutenenwijziging werd in de vergadering van de n.v. Ko ninklijke Maatschappij De Schelde met al gemene stemmen goedgekeurd. Het voor stel betreft voornamelijk een uitbreiding van het maatschappelijk kapitaal en de winstdeling voor het personeel. Over een nieuwe emissie staat nog niets vast. Bij de rondvraag werd geïnformeerd of in de contracten voor de bouw op de werf de annuleerbaarheidsclausule is opgeno men. De president-directeur, de heer J. W. Hupkes, antwoordde dat dit niet het ge val was. De raad van beheer is niet pessi mistisch ten aanzien van de bedrijfsresul taten in het lopende jaar. 1500.— Voor vervroegde afschrijving blijft dus nog over 1/3 van 9000.minus 900. of 2100.—. Al brengt de vervroegde afschrijving al leen maar verschuiving in de belasting betaling, omdat hogere afschrijving thans onherroepelijk lagere afschrijving in de toekomst betekent, toch vindt zij veel toe passing. En dat is niet te verwonderen. Juist bij nieuwe aanschaffingen komt de vervroegde afschrijving door de belas tingvermindering aan de eisen van de liquiditeit tegemoet. Vermelden we ter voorkoming van alle misverstand nog, dat ook „bedrijfsmiddelen", die in het vrije beroep worden gebezigd voor ver vroegde afschrijving in aanmerking ko men. Vermelden we ook nog, dat door de temporisering de vervroegde af schrijving weinig of niets uithaalt, wan neer de normale afschrijving al zeer hoog is. We denken b.v. aan de (dokters)auto die in 5; 4 of zelfs wel in 3 jaren wórdt afgeschreven. De .vervroegde" afschrij ving sorteert dan geen effect. Over die bedrijfsmiddelen nog dit: Er zijn bepaalde zaken, die in het bedrijf of j vrije beroep worden gebruikt, maar waar van de belastingplichtige niettemin vrij is, om ze als bedrijfsmiddel of als privé- zaak te beschouwen. Alleen, wanneer hij eens gekozen heeft, is hij daaraan norma liter gebonden. Nu kan deze keuze, mede door de vervroegde afschrijving van groot belang zijn. Nemen we als sprekend voor beeld het huis van een dokter, waarin hij woont en ook praktijk uitoefent. Wanneer een arts zulk een huis koopt, is hij vrij dat als een privé- of als een beroepshuis te beschouwen. Doet hij dat laatste, dan kan hij vervroegd afschrijven, hetgeen natuurlijk een aanzienlijke belastingver mindering betekent en wat niet mag, als het een privé-huis is. Zonder keerzijde is de medaille niet, want als het huis, dat in het beroepsvermogen is opgenomen, met winst wordt verkocht, is die winst be last en ook bij overlijden moet over het verschil tussen de werkelijke waarde en de waarde, zoals die na de afschrijvingen op de overlijdensdatum is, belasting wor den betaald, zij het ook tegen een ver laagd tarief. We kunnen daar in dit arti kel niet nader op in gaan. Een volgend maal hopen we te begin nen met iets over het privé gebruik van bedrijfs- en beroepsauto's, een onderwerp, waarover altijd nog zeer veel te doen is. ADVERTENTIE Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk ver lichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrij- ver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, 2.40 en 8.88. ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 Het Franse tegenvoorstel inzake een Europees Vrijhandelsgebied bevestigt de ergste verwachtingen en schijnt ten doel te hebben iedere kans op het bereiken van een bevredigende overeenkomst te vernie tigen, zo schrijft de „Financial Times". Wat het voorstel om voor elke industrie tak afzonderlijk een overeenkomst te slui ten betreft meent het blad, dat dit niet uitvoerbaar is. Indien tariefsverlagingen in elke bedrijfstak moeten wachten totdat overeenstemming is bereikt voor de gehe le industrie in alle 17 landen der O.E.E.S. is het volgens de Financial Times nauwe lijks de moeite waard te beginnen. De landen, die in een bepaalde tak van nijverheid een concurrentievoorsprong hebben, zullen snel tot een vrijere han del willen komen, terwijl de landen, die hierbij vermoedelijk iets te verliezen zul len hebben, waarschijnlijk in het geheel geen maatregelen in die richting zullen willen nemen. Het andere nieuwe aspect van de Fran se voorstellen zal nog minder aanvaard baar voor de Engelsen zijn, aldus de „Fi nancial Times". Dit betreft de imperiële preferenties; Frankrijk wil dat Engeland de voordelen hiervan maar niet de kos ten deelt met zijn Europese concurren ten. Deze imperiële preferenties zijn geen geschenk van het Gemenebest, maar wor den door de landen van het Gemenebest toegestaan in ruil voor soortgelijke con cessies ten aanzien van produkten uit het Gemenebest en voor de verschaffing van investeringskapitaal. Mochten de landen van de Gemeenschappelijke Markt bereid zijn dergelijke voorrechten toe te staan aan de Engelse dominions en koloniën, dan zou er althans een basis voor onder handelingen zijn. De Fransen willen het delen in de voordelen der imperiële pre ferenties evenwel eenvoudig zien als de prijs voor het toestaan van vrije invoer van Engelse goederen in Europa. Zij moe ten echter inzien dat er geen kans op het bereiken van overeenstemming bestaat op de basis van een dergelijke eenzijdige ruil, aldus de „Financial Times". De directie van de n.v. P. F. van Vlis singen en Co's Katoenfabriek te Helmond zal op de aanstaande algemene jaarver- gadei-ing voorstellen een dividend van 12 percent (onveranderd) op de gewone aan delen uit te keren. De Westduitse minister van Economi sche Zaken, prof. dr. L. Erhard, die op 2 maart het feit herdacht dat hij tien jaar een verantwoordelijke economisch-politie- ke functie in de Duitse Bondsrepubliek bekleedt, waarvan negen jaar als minis ter van Economische Zaken, sprak maan dag in een persconferentie de hoop uit, dat de Bondsrepubliek zich evenals in het jaar 1952 van de ontwikkeling der wereld conjunctuur zal losmaken om haar eigen conjunctuur te vormen. Een economische achteruitgang in an dere landen behoeft volgens Erhard geen uitwerking te hebben op de conjunctuur in West-Duitsland. Sprekende over het ne men van maatregelen tot het steunen van de conjunctuur zei Erhard, dat men de brandweer eerst dan moet roepen, wan neer het huis brandt, niet als de melk aan gebrand is. In de aandeelhoudersvergadering van de n.v. Utrechtse Hypotheekbank zijn de voorstellen goedgekeurd en werd het divi dend bepaald op 20 percent. ADVERTENTIE Bar teljorisstraat 13-17 telefoon 13915 Haarlem By de Rijkspostspaarbank werd in fe bruari by na 16 miljoen meer ingelegd dan opgenomen. Niet alleen lag het inge legde bedrag hoger dan op grond van de ontwikkeling in de voorgaande maanden viel te verwachten, maar bovendien daalde het opgenomen bedrag "rij sterk. Deze wijzigingen zyn in belangrijke mate een gevolg van de bekendmaking van de ver hoging van de rente tot 3% in het begin van de maand. Bij de Rijkspostspaarbank werd in februari 1958 ingelegd f 60,1 mil joen en terugbetaald 44,3 miljoen, het geen een positief spaarverschil opleverde van 15,8 miljoen (vorige maand 12,1 miljoen en in februari vorig jaar 17,7 miljoen). In 1958 is tot dusver by de RPS gespaard 3,7 miljoen tegen f 30,9 mil joen in hetzelfde tijdvak van 1957. Het saldo-tegoed per ultimo februari bedraagt 1960,8 miljoen (vorige maand 1945,0 miljoen en ultimo februari vorig jaar 1944,0 miljoen. De spaarcijfers bij de Nutsspaarbank te Haarlem gaven in de afgelopen maand een zeer grote vooruitgang te zien. De inleg gingen bedroegen ir februari 2.861.270,— en de terugbetalingen 1.934.636,zodat het spaaroverschot 926.634,beliep, te genover 2.627,in januari. Het spaar tegoed bereikte hiermede een totaal be- ADVERTENTIE „Ik had die sneltrein echt niet in de gaten, zat te lezen.'' (Zó boeiend- is nu PANORAMA Boven de Golf van Biscaye en West- Europa bevindt zich een gebied van hoge druk. Nabij IJsland wordt daarentegen een gecompliceerd depressiegebied aan getroffen. Tussen beide druksystemen is een krachtige zuidwestelijke stroming ont staan. die zachte oceaanlucht via de Brit se eilanden naar Scandinavië voert. De oceaanlucht dringt nu ook langzaam ons land binnen, zodat een geleidelijke stij- WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Helsinki Stockholm Oslo licht bew. sneeuw mist ging van de temperatuur is te verwachten. Kopenhagen yzel De bewolking houdt echter nog een snelle ^De',cleen verwarming tegen. In Engeland, waar de ij0nclen zon wel doorbrak, werden gisteren maxi mumtemperaturen van 10 tot 13 graden C ÏT, w Amsterdam Brussel geheel bew. zzw geheel bew. windst. geheel bew. zw geheel bew. wzw bereikt. Het bij het IJslands depressiege- Luxemburg geheel bew. windst. -0 bied behorende front dringt langzaam over de Noordzee naar het zuiden door. Het zal waarschijnlijk Nederland niet kun nen bereiken. Daarom blijven de neerslag kansen uiterst gering. geheel bew. windst. geheel bew. no geheel bew. wnw licht bew. nnw geheel bew. zzw geheel bew. windst. Woensdag 5 maart Zon op 7.19 uur, onder 18.25 uur. Maan op 18.32 uur, onder 6.43 uur. Maanstanden 5 maart 19.28 uur volle maan. 12 maart 11.48 uur laatste kwartier. 20 maart 10.50 uur nieuwe maan. 28 maart 12.18 uur eerste kwartier. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Garmisch P. geheel bew. n Zürich zwaar bew. no Genève geheel bew. nno Locarno onbewolkt o Wenen onbewolkt n Innsbruck mist wzw Rome licht bew. o Ajaccio onbewolkt ono Madrid onbewolkt nnw Mallorca half bew. w Algiers half bew. zw Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Plet hoog en laag water te Zandvoort is Eindhoven Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 5 maart Hoog water 3.20 en 15.35 uur. Laag water 11.16 en 23.42 uur. mist wzw geheel bew. wzw geheel bew. zw mist wzw geheel bew. zw geheel bew. zw geheel bew. zw 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zw to 2?. E g s Is -23 0 -3 2 -1 0,5 -0 0,1 7 0,1 3 0 2 0 3 0 -0 0 4 0 4 0 3 0 6 0 -2 0 1 0 -2 3 -1 4 1 0,1 3 0 3 0 -2 7 -4 1 5 0 3 0 -1 0 4 0 7 7 4 0 3 0,1 2 0 0 0,1 2 0 l 0 3 0 3 0 5. „Dag notaris", zei Panda, met uitge stoken hand op zijn bezoeker toetredend, „wilde u mij spreken?" „Juist ja", ant woordde de notaris, naar Panda's hand tastend. „U bent dus meneer Panda? Waar is uw hand?Ah, hier. Hoe maakt u het?" „Au, u trekt aan mijn oor", riep Panda, „HIER is mijn hand!" „Excuseer", sprak de notaris, „soms heb ik last van een lichte bijziendheid. Maar nu terzake: ik ben notaris J. Goudblut, zaakgelastigde van wijlen uw oom Zacharias". „Hè?", riep Panda verbaasd, „ik wist niet eens, dat ik een wijlen oom Zacharias had!" „Dan is het hoog tijd, dat ge op de hoogte gesteld wordt van zijn bestaan, of beter: van wij len zijn bestaan", antwoordde de notaris, want uw oom heeftwaar is mijn las?" Vlak voor uw voeten", antwoordde Pan da, „nee, dddr! Wacht, ik zal hem u wel gevenAlstublieft". Notaris Goudblut opende de tas en doorzocht met tranende ogen de inhoud„Ah, hier is het", zei hij, een document er uit nemend, dat er even gewichtig uitzag als een dwangbevel. „Het testament van wijlen uw oom Zacharias, waarin hij u zijn landerijen in het Verre Westen heeft nagelaten". dag van 48.703.896,In februari 1957 werd 636.365,gespaard. In de afgelo pen maand werden 859 nieuwe spaarders ingeschreven, waardoor het totaal aantal spaarders steeg tot 86.314. Het aantal spaarbusjes in omloop steeg met 167 tot een totaal van 14.166. De spaarbank voor de stad Amsterdam heeft in februari een inlegoverschot ge boekt van niet minder dan ruim 1*A mil joen, waardoor het inleggerstegoed steeg van 149.289.901 tot 150.834.260. Inge legd werd 6.445.720 en terugbetaald 4.901.361,—. Het overschot bij de spaarbank te Rot terdam, dat in januari rond 540.000, bedroeg, nam in februari verder toe. In ronde cijfers was de inleg in februari 1958 8.938.000,- en de terugbetaling 6.811.000- zodat er een overschot was van 2.127.000,- tegen 1.891.000,- in februari 1957. Gedurende de maand februari 1958 werd bij de nutsspaarbank te 's Gravenhage ingelegd f 10.571.701 en terugbetaald 9.264.678 zodat het spaartegoed vermeer derde met 1.307.022. Vorige maand was er een vermindering van het spaarders tegoed van f 1.553.000, vorig jaar februari een inlegoverschot van 2.300.544. Bij de nutsspaarbank te Groningen werd in februari ingelegd 2.838.388,- (in de maand januari 3.959.982,- en terugbe taald 2.376.678,- (vorige mnd. 4.327.254-). Meer ingelegd dan terugbetaald werd 461.710,-. In de maand januari werd min der ingelegd dan terugbetaald 367.272,-. Goede resultaten over 1951 In de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders in de n.v. Zuid Preanger Rubbermaatschappij, waarin een belangrijke Belgische meerderheid aanwezig was, werd afscheid genomen van vier aftredende Nederlandse commis sarissen. Als commissarissen werden be noemd baron A. t'Kint de Roodenbeke te Brussel en de heer E. L. Rubben te Ant werpen. Tot directeur werd benoemd de heer H. H. J. G. Dochen te Huy (België). De heer Dochen betuigde zijn vreugde over het feit, dat de goede verstandhou ding en de goede samenwerking tussen Nederlandse en Belgische belanghebben den door de mutaties niet zijn verstoord. De activiteit van Belgische zijde houdt zeker niet in een mindere waardering voor het vele en belangrijke werk dat de af tredende Nederlandse bestuurders hebben verricht. Slechts de tijdsomstandigheden hebben er toe geleid dat van Belgische zijde werd aangedrongen op wijzigingen. De heer Dochen verzekerde, dat het nieu we bestuur op de zelfde loyale wijzen de belangen van Indonesië en die van het be drijf zal behartigen. In antwoord op vragen deelde de heer Hoegen mee, dat over 1957 de vennoot schap beslist een zeer redelijke winst moet hebben gemaakt. Aan transfer uit Indone sië moet nog 400.000 ontvangen worden. Hoewel personeelsleden gerepatrieerd zijn, kan de personeelssituatie niet ernstig genoemd worden. Wellicht dat Belgische deskundigen ter aanvulling zullen worden uitgestuurd. (Voor de beurs zie pagina 7). Onheus. Joegoslavië heeft zijn gezant in Tirana niet naar zijn post terug laten gaan uit protest tegen het onheuse op treden van Albanese politie autoritei ten tegenover Joegoslavische diploma ten. Joegoslavië zal in Tirana voorlo pig door een zaakgelastigde vertegen woordigd zijn. Indirect. In een vraaggesprek met een ver slaggever van de „New York Times" heeft president Tito van Joegoslavië verklaard dat Joegoslavië tegenstander is van de vestiging van raketbases in Italië. Tito is van mening dat Joegosla vië hierdoor indirect wordt bedreigd. Opvolger. De Zweedse generaal-majoor Carl Carlsson von Horn is benoemd tot stafchef van de UNO-organisatie, be last met het toezicht op de naleving van het bestand in Palestina, als opvolger van de Canadese generaal majoor E. L. M. Burns, die in 1956 hoofd werd van de UNO-politie in Palestina. Von Horn heeft graaf Folke Bernadotte geassis teerd bij de repatriëring van de krijgs gevangenen van 1943 tot 1945. Bevolking. De bevolking van Israel be droeg op 1 januari 1.976.000 zielen, het geen een toeneming met 104.000 in 1957 betekent. De Joodse bevolking tel de 1.879.000 zielen, 95.000 meer. Veroordeeld. Dragoslav Stranjakovitsj, hoogleraar in de theologie te Belgrado, die met drie andere Joegoslaven be schuldigd is van samenzwering tegen de Joegoslavische regering, is veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. De vorige maand werden Pavlovitsj en Krekitsj, functionarissen van de vooroorlogse so cialistische partij, veroordeeld tot 8V2 en 7 jaar gevangenisstraf. De vierde beschuldigde Zujovitsj kreeg, als me deplichtige, vier jaar. Naar Moskou? Walter Ulbricht, de Oost- duitse partij-secretaris is met onbeken de bestemming uit Oost-Berlijn ver trokken „voor een vakantie van drie weken". Politieke waarnemers in West- Berlijn menen dat Ulbricht misschien naar Moskou gaat. Vorige maand zijn drie tegenstanders van Ulbricht uit ho ge partij-posities gezet. Op het hoogte punt van deze crisis vertrok premier Grotewohl met onbekende bestemming voor een „kuur" uit Oost-Berlijn. Vol gens onbevestigde berichten ging hij naar Moskou. Oplossing. Koning Paul van Griekenland heeft Constantine Georgacopoulos, voorzitter van het Griekse Rode Kruis, verzocht een zakenkabinet te vormen, dat zal trachten binnen twee weken de omstreden kieswet goedgekeurd te krij gen. Daarna zal het parlement worden ontbonden en zullen er nieuwe verkie zingen worden uitgeschreven. Misbruik. In de Russische kranten zijn aanvallen gedaan op het drankmisbruik in de Sovjet-Unie, waaraan de helft van alle ongelukken en zeventig percent van de misdaden in Rusland te wijten zou zijn. Het regeringsblad Izvestia schreef dat in teveel films en toneelstukken al cohol wordt verheerlijkt en dat de te- levisje en krantenfoto's te vaak gezin nen tonen, waar de drankfles op tafel staat. Overtuigend. Leden van de vereniging van jonge conservatieven in Engeland heb ben het advies gekregen voortaan geen jonge socialisten meer toe te laten op hun bijeenkomsten. Het advies kwam, nadat een jonge socialist, die door de conservatieven in Burnham was uitge nodigd, zijn gastheren er toe had ge bracht socialist te worden. Heter. De „ZETA", het apparaat, dat in het Britse centrum voor kernenergie te Harwell wordt gebruikt voor fusie van waterstofatomen, wordt gereed ge maakt voor temperaturen tot vijtien miljoen graden Celcius. Er zijn met de „ZETA", reeds temperaturen tot vijf miljoen graden Celsius bereikt en men hoopt temperaturen tot honderd miljoen graden Celcius te bereiken. Vrijspraak. De Zweedse prins Carl Ber nadotte, die medeplichtigheid ten laste was gelegd in een zwendel-affaire, is door een rechtbank te Stockholm vrij gesproken. De hoofdverdachte, een za kenman werd tot achttien maanden tuchthuis veroordeeld wegens het ver krijgen van 435.000 kronen van een 76- jarige dame, die hij valse voorspiege lingen had gemaakt over een schan daal dat hem en prins Carl bedreigen zou. Volgens het Zweedse dagblad Af- tonbladet zal de prins zich in België vestigen, waar zijn zwager, koning Leopold, hem een betrekking en een huis zou hebben aangeboden. Automatiek. In een nieuwe steenkoolmijn in de Oekraine zullen geen mijnwer kers meer nodig zijn, aldus radio Mos kou. Het werk is volledig geautomati seerd en met televisie kan men controle uitoefenen. HET dagbladwezen is in Rusland, vóór de Sovjets aan het bewind kwamen, altijd maar magertjes tot ontwikkeling gekomen. Voor een deel lag dit aan het regime dat bij tijd en wijle een strenge censuur toe paste, waardoor de kranten of nauwelijks, of helemaal niet konden verschijnen. In 1828 werd bijvoorbeeld alle drukwerk aan een preventieve censuur onderworpen, waarvan de leiding berustte bij de beruchte Ochrana (Der de Sectie). Tegen bijkans elke schrijver werd een eindeloos aantal straffen uitgesproken, tijdschriften werden verboden, boeken eerst na „zuivering" voor publicatie vrijgegeven, V. toneelstukken hetzij verboden na de eerste voorstelling, hetzij zwaar ver minkt, enz. Dit absurde systeem nam wel iswaar in de tweede helft van de vorige eeuw een einde, maar men bleef in Rus land toch zó bang voor het gedrukte woord, dat allerlei beperkende bepalingen bleven bestaan, om nog maar niet eens te spre ken van de verscherpte censuur die ook in liberale perioden herhaaldelijk werd ingesteld. Onder het gematigde bewind van Alexander II ontwikkelde de pers zich weliswaar snel, maar het aantal kranten dat in 1862 in heel Rusland verscheen was desondanks maar 20 percent van het aan tal kranten dat in het aanzienlijk kleinere Frankrijk circuleerde. En van alle Russi sche dag-, week- en maandbladen was er niet één die een oplaag had van meer dan 25.000 exemplaren. De ontzettende armoede van de Russische pers werd echter niet alleen veroorzaakt door de herhaaldelijk optredende censuur, maar voor een niet minder belangrijk deel door het geweldige grote aantal analfabeten, die veel meer dan de helft van de bevolking uitmaakten. Houden we dit alles in het oog, dan kan de Pravda, de spreekbuis van het Sovjet regime, onmogelijk op een hoge ouderdom bogen. Ieder die zich in deze materie heeft verdiept, weet trouwens wel, dat dit blad in de pers eigenlijk pas komt kijken. Des- ondanks is de Russische Pravda (Roeskaja Pravda) uit de 11de eeuw bekendHet woord Pravda - en daar wilden we vandaag uitdruk kelijk eens op wijzen, bete kent echter niet alleen „Waar heid" .gelijk velen veronderstel len, maar het heeft tevens de betekenis vcm „wet", een coïncidentie die juist door de plaats die de Pravda in Rus land inneemt, van bijzondere betekenis is. De Roeskaja Pravda uit de 11de eeuw is dan ook niet een communistenblad ge weest, maar het wetboek dat in die dagen is ontstaan. Het is overigens merkwaardig, dat in de geschiedenis van de Riissische tijdschriften de naam Pravda ook vóór de tegenwoordige Pravda bestond, herhaalde lijk als kop van een blad heeft gesierd, maar die bladen gingen altijd tegen de heersende kaste in, omdat de schrijvers behoefte hadden de waarheid eens te zeg gen. Ook met die traditie is na de revolu tie gebroken. Waarom de Russenhet Cyrilische schrift gebruiken, is weer een ander hoofdstuk. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2