Akkoord over ambtenarensalarissen Britse Defensie-minister wellicht naar Moskou OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Lichte daling werkloosheid in het gewest Haarlem NAAIMACHINES Verbeteringen gaan op 1 april in 2%. percent antêk Duncan Sandys heeft een uitnodiging van de Russische regering ontvangen 72e JAARGANG No 203 VRIJDAG 7 MAART 1958 303e JAARGANG No 51 Inpassing Koopman richtte ravage aan in kamer van officier van Justitie Soepeler prijsbeleid voor kruideniers Nasser doet benoemingen in de Arabische Republiek Daggeld verlaagd tot eroreo Overdag opklaringen Heropent STUURMALS, COHEN Vakbond wil KPM laten kopen Het woord is aan Sein Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15293 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lode wijk* Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In de gisteren in Den Haag gehouden vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtena renzaken, die werd bijgewoond door de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën, is over de salarispositie van het lager en middelbaar rijkspersoneel overeenstemming bereikt. Met ingang van 1 april 1958 zullen de volgende maatregelen worden getroffen. 1. Toekenning van een overgangstoeslag van drie percent aan de rü'kswerklieden, aan wie geen prestatiebeloning, onder wel ke benamig ook, wordt verleend, zulks in afwachting van de geleidelijk, uiterlijk 1 januar 1961, in te voeren werkklassifi- catie en prestatiebeloning. 2. Verlenging van de salarisschalen voor de lagere en middelbare ambtenaren tot en met de rang van hoofcommies en daar mee gelijk gestelden met één periodieke verhoging. Deze maatregel zal eveneens gelden voor het onderwijzend, het verple gend en het politiepersoneel. 3. Verlenging van de salarisschalen van de hoofdcommies-a en daarmede gelijk ge stelden met twee periodieke verhogingen. 4. De inpassing in de verlengde salaris schalen zal geschieden: a. Voor de ambte naren tot en met de rang van adjunct commies en daarmee gelijk gestelden door toekenning van een 1 april ingaande pe riodieke verhoging; b. Voor de ambtena ren vanaf de rang van adjunct-commies-a tot en met de rang van hoofdcommies-a en daarmee gelijk gestelden voor toekenning van één periodieke verhoging aan hen, die tenminste één jaar het huidige maximum genieten. 5. Deze maatregelen zullen eveneens kun nen gelden voor het personeel der lagere organen, met dien verstande, dat de over gangstoeslag van drie percent zal kunnen gelden voor zover het Werkliedenperso- neel in dienst is van gemeenten of provin cies, waarvan de besturen bepaalde maat regelen zullen hebben getroffen ter voor bereiding van de invoering van werkklas- sificatie en prestatiebeloning. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruimè keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel- 14444 De vergadering van het georganiseerd overleg, die 's morgens was begonnen, is 's middags enige uren geschorst geweest om de partijen gelegenheid te geven voor intern beraad. Hierbij is gesproken over het verzoek van de vertegenwoordigers der ambtenarenorganisaties, aan de sala rismaatregelen tot 1 september 1956 terug werkende kracht te verlenen. De ministers zouden echter te kennen hebben gegeven hieraan met het oog op de toestand van 's lands financiën niet te kunnen voldoen en hun medewerking aan de uitvoering der salarisverbeteringen slechts te kennen geven, als deze op 1 april 1958 zouden in gaan. Vanmorgen om negen uur heeft een 29- jarige koopman uit Haarlem in een drift bui een grote ravage aangericht in de ka mer van de officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman in het paleis van Justitie aan de Jansstraat in Haarlem. De koopman was een goede bekende van de heer Van der Valk Bouman aangezien hjj reeds ongeveer dertig keer veroordeeld is terwijl hjj bovendien driehonderd keer een proces-verbaal heeft gekregen wegens stroperij. Gedurende al die jaren heeft hij nooit blijk gegeven een wrok te koesteren tegen de officier van Justitie. Vanmorgen storm de hij echter het gebouw aan de Jans straat binnen en liep hij regelrecht naar de kamer van de officier van Justitie, die echter nog niet aanwezig was. In deze kamer smeet hij eerst een zware glazen asbak door een raam vervolgens sloeg hij een bureaulamp stuk en daarna gooide hij een tafel om terwijl hij ook een groot aantal boeken kris kras door de kamer wierp. Inmiddels had men bij het parket in de nabij liggende kamer het lawaai ge hoord en korte tijd later werd de man door de concierge en een wachtmeester overmeesterd. Mr. Van der Valk Bouman, die hem daarna sprak, vertelde ons dat de koop man, die naar het gebruik van alcoholhou dende drank rook, zijn rijbewijs, dat hij bij een van zijn laatste vooroordelingen was kwijt geraakt, wilde terug hebben en daarom de officier van Justitie had opge zocht. De koopman is na verhoor weer op vrije voeten gesteld aangezien men voor vernie ling geen hechtenis kan opleggen. De regering is met de kruideniersorga nisaties een soepeler regeling van de procedure der prijsstabilisatiepolitiek overeengekomen. Deze soepeler regeling geldt voorlopig voor de duur van drie maanden. Van kruidenierszijde was men reeds maanden de mening toegedaan dat de concurrentie de prijsstabilisatie over bodig maakte. Aan hun wensen is nu voor een deel tegemoetgekomen. De „prijsstabilisatie" houdt in dat prijs stijging van grondstoffen pas na overleg met het ministerie van Economische Za ken kan worden doorberekend. De hierbij gevolgde procedure zal dus thans soepeler worden toegepast, mits, zo heeft minister Zijlstra verklaard, de winkeliers bereid blijven dalingen van grondstoffenprijzen eveneens in hun prijzen uit te laten ko men. CAIRO (AFP) President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, heeft als vice-presidenten aangewezen: de Egyp tische minister van Landsverdediging maarschalk Abdel Hakim Amer, de voor malige Syrische premier Sabri El Assali, de gewezen voorzitter der Egyptische volksvertegenwoordiging Abdel Latif el Boghdadi en de vroegere president van het Syrische parlement, Akram El Hou- rani. Nasser heeft voorts de nieuwe regering van de Verenigde Arabische Republiek samengesteld, die 31 ministers, van wie negentien Egyptenaren en twaalf Syriërs. Het gezag van negen ministers strekt zich over de gehele republiek uit. Minister van Buitenlandse Zaken is dr. Fawzi, en van Binnenlandse Zaken Zakaria Moheiddin, die dezelfde functies in Egypte bekleedden. Maarschalk Amer is minister van Defen sie. Hij was dit tevoren van Egypte. Ali Sabri is minister van Staat belast met za ken die het presidentschap van de repu bliek betreffen, en Salah Bittar, de voor malige Syrische minister van Buitenland se Zaken, wordt minister van Staat. Hij is de enige Syriër onder de negen ministers. Van de 22 overige ministers hebben elf Syriërs de zorg voor het bestuur van de provincie Syrië en elf Egyptenaren zullen uitsluitend de provincie Egypte besturen. Naar wij vernemen is het tarief voor call money (daggeld) vanochtend verlaagd van 3 pet. tot 2-)4 pet. In kringen van de geldmarkt was men hierop voorbereid en achtte men dit een logische stap, nu na de laatste februari de geldruimte door de terugkeer van bankpapier is toegenomen. Hierdoor kon daggeld op het niveau van 3 pet. niet gehandhaafd blijven, tevens om een behoorlijke marge te krijgen tussen call money en het schatkistpapier. Vandaag is in het RAI-gebouw te Amsterdam de jaarlijkse watersport- tentoonstelling „de Hiswa", geopend. Op zo'n expositie vindt men altijd de modernste snufjes. Hier is zo'n snufje: een waterscooter, die een snelheid kan bereiken van meer dan twintig kilometer per uur. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BÖLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk sneeuw buien, maar morgen overdag ook opklaringen. Matige, af en toe vrij krachtige wind, draaiend naar noordoost. Vannacht over wegend lichte vorst, morgen middag temperatuur enkele gra den boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. In de werkloosheid in het gewest Haar lem (rayons Haarlem, Beverwijk, IJmui- den en Zandvoort) is in de maand febru ari een lichte daling waar te nemen. De teruggang van het aantal weerspiegelt zich ook in het aantal aanvragen dat ge stegen is. Ultimo februari stonden in het gewest 2296 manlijke werklozen ingeschreven (ultimo januari 2321) en 131 (154) vrouwe lijke. De cijfers voor de rayons waren: Haarlem 1584 (1591); Beverwijk 341 (3201; IJmuiden 241 (279) en Zandvoort 130 (131). In vergelijking met vier jaar geleden is het aantal weiklozen niet groot. In febru ari 1954 stonden er in het gewest Haarlem 2551 manlijke en 144 vrouwelijke werkzoe kenden ingeschreven. In december 1956 was het aantal man lijke werklozen 608, in januari 1957 736, in februari 1957 595, in december 1957 1865 en in januari van dit jaar 2321. De werkloosheid onder de uit 100.000 personen bestaande beroepsbevolking uit het ge west kan op 2,3 percent geschat worden. Dit percentage is lager dan vier jaar ge leden. De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Haarlem, mr. ir. E. R. De- ves, is persoonlijk van mening dat de da ling van de werkloosheid zich in het ge west Haarlem in de komende maanden zal voortzetten. Deze daling zal echter binnen beperkte grenzen blijven en dus niet zo sterk zijn als in de afgelopen ja ren. De heer Deves baseert zijn mening op het feit, dat er nog weinig schot zit in de woningbouw. Wel zal de werkgele genheid stijgen, echter niet in grote mate. Ongeveer dertig percent van de werkzoe kenden in het gewest is werkzaam in de bouwbedrijven. In de particuliere sec tor wordt eveneens weinig gebouwd en daardoor heeft zich een kleine stijging voorgedaan in de werkloosheid in de groep verwarmingsinstallateurs. Bij de metaalnijverheid verwacht de heer Deves geen stijging van de werkloos heid; de vraag naar geschoolde werk krachten bestaat er nog. Op het ogen blik is er dan ook niet van een werkloos heid in deze afdeling sprake. Enkele maanden geleden werd een werkloosheid in de confectienijverheid ver wacht. Tot nu toe is die veronderstelling niet bewaarheid. ADVERTENTIE GRCTTE HOUTSTR 07 HPRRLEM ZATERDAG 8 MAART Nu dachten we van alles af le zijn, maar nee, de maartse buien hebben niet voor niets een reputatie „Sneeuw!" zeiden de weergoden en het was weer zover. Deze jiels op de Grote Markt le Haarlem is hel symbool van ons leed (Van onze correspondent in Londen) Duncan Sandys, de Britse minister van Defensie, is door de Russische regering uitgenodigd naar Moskou te komen. Hi heeft de uitnodiging in beginsel aan vaard, maar er zou nog geen datum voor het bezoek zijn vastgesteld. De socialis tische Daily Herald meldt echter, dat Sandys in mei naar Moskou zal gaan Dit zou een aanwijzing zijn, dat premier Macmillan, die al zo vaak er op heeft gezinspeeld eventueel bereid te zijn zei het initiatief te nemen, naar een verge lijk met de Russen streeft. Regering en oppositie zijn het er lang over eens, dat Groot-Brittannie uit hoofde van zijn geo grafische en diplomatieke positie bemid delend moet optreden. Het gaat echter te ver het voor te stellen, zoals de Herald het doet, dat Groot-Brittannië zich aan het hoofd zou kunnen plaatsen van een derde macht, waarop premier Nehroe tijdens Macmillan's bezoek aan India heeft aangedrongen. De Britse regering gelooft dat het Westen verloren is als Londen en Washington met elkaar breken. Dit betekent echter niet dat de Britten geen zelfstandige voorbereidende stappen kunnen nemen tot een topgesprek, nu Washington blijft aarzelen. Grondslag van zowel de conservatieve als de socialisti sche defensie- en ontwapeningspolitiek blijft handhaving van het machtseven wicht tussen Oost en West. Sandys heeft, toen hij minister van Wo ningbouw was, een twaalfdaags bezoek aan de Sovjet-Unie gebracht. Volgens de He rald zou hij de volgende agenda voor zijn besprekingen in Moskou hebben opge steld: openhartige gedachtenwisseling over ontwapening, een nieuwe mogelijk heid om de vestiging van raketbases in Groot-Brittannië als onderhandelingsob ject te gebruiken en de toekomst van Duitsland. Socialistische actie De leiders van de Labourpartij en de Britse vakbeweging hebben in een geza menlijke verklaring over een topgesprek en de kernbewapening gezegd een topcon ferentie noodzakelijk te achten als eerste stap om de impasse te doorbreken en om na te gaan of de Sovjet-Unie oprecht is. Verder wordt onmiddellijke stopzetting van de waterstof bomproeven geëist, voor een beperkte periode, als inleiding tot een internationale overeenkomst. De verkla ring richt zich tegen patrouillevluchten met waterstofbommen en eist uitstel van de oprichting van raketbases tot na een topgesprek. Verder wordt een „vredes- zone" in Europa verlangd en wercldont- wapenint in etappes. De partijleiders aanvaardden de H- bom, die zij, evenals de Britse regering, vooral beschouwen als een middel tot in ternationale politieke medezeggenschap tegenover de Verenigde Staten. De ver klaring vormt de grondslag voor een nationale campagne voor het officiële par tij-standpunt. Hiermee beoogt men de wind uit de zeilen te nemen van de linkse groep, welke zich „overwinning voor het socialisme" noemt en die eveneens een campagne is begonnen voor eenzijdige kernontwapening door Groot-Brittannië Hiermee verbonden is de vierdaagse pro testmars naar het laboratorium voor kernonderzoek in Aldermaston in het graafschap Berkshire met Pasen. Macmillan achter Dulles De Labour-fractie heeft Macmillan in het Lagerhuis bezworen in elk geval aan te sturen op een topgesprék. Hugh Gait- skell, de leider van de oppositie, betoog de, dat indien vorderingen moeilijk zou den zijn, een conferentie wenselijk was om het ijs te breken. Macmillan antwoordde dat welke manier van voorbereiding ook wordt gekozen de regering alleen een topconferentie wil, wanneer er een redelijke kans op succes bestaat, hoe klein ook. Er zal voor dienen te worden ge waakt dat de conferentie niet van het be gin af tot mislukking gedoemd is door onvruchtbare debatten. Uit Macmillan's antwoord blijkt, dat de Britse regering, die verdeeld is ovei minister Dulles' afwijzing van de door de Russen voorgestelde, beperkte conferentie van ministers van Buitenland se Zaken, in feite het Amerikaanse stand punt dekt. Londen voelt er ook niet voor nu al concessies te doen, die de Russen als zwakheid zouden kunnen opvatten. Macmillan zei, dat een eenzijdige stopzet ting van de H-borhproeven zoals de oppo sitie wil, „slechte diplomatie en slechte psychologie" zou zijn. ADVERTENTIE CULTIVé PARELS 3UWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS DJAKARTA (ANP) De vakbond van Indonesisch varend personeel in dienst van de K.P.M. heeft er vrijdag bjj de Indone sische regering op aangedrongen de K.P.M op huurkoop-basis over te nemen. In een door de 700 leden aangenomen resolutie wordt de regering verzocht een nationale commissie in het leven te roepen om onderhandelingen met de K.P.M. te voeren. In de resolutie wordt gezegd, dat het be staan van de archipel afhangt van de in- tersulaire scheepvaart. Voorts wordt er bij de K.P.M. op aangedrongen met de re gering samen te werken. De voorzitter van de vakbond, P. Kawilarang, deelde mede, dat de resolutie er ook bij de K.P.M. op aandringt een Indonesische directeur te benoemen als eerste stap op de weg naar nationalisatie. Voorts wordt de benoeming bepleit van een regeringscommissaris bij de K.P.M. in Djakarta om leiding te geven aan de scheepvaartpolitiek voor de pe riode, dat de K.P.M. haar diensten in de Indonesische wateren zal uitvoeren. De adviseur van de bond, F. P. Lach, verklaarde dat voorkeur moet worden ge geven aan huurkoop boven directe aan koop van de maatschappij omdat Neder landse koopvaardjjofficieren nog steeds onmisbaar zijn en dat zij wellicht zullen repatriëren als de K.P.M. zou worden overgenomen. Anonymus Het getuigt van verstand, als men zijn slimheid weet te verbergen. De indruk, die de toestand in Indonesië op de buitenwereld maakt, is weinig hoop gevend. Niet omdat diegenen buiten Indo nesië, die Sukarno's politiestaat voor een kaartenhuis hielden dat bij de minste beweging zou ineenstorten, ongelijk heb ben gekregen; hun ongelijk was te voor zien. Maar wél is het bijster weinig hoop gevend, dat de redelijke elementen in de Indonesische natie die voor Sjafruddin en de zijnen zoal geen materiële dan toch minstens een morele steun hadden kunnen zijn - er zich tot dusver zo angstvallig toe bepalen, de kat uit de boom te kijken. De „tegenregering", die half februari in Midden-Sumatra is geproclameerd, regeert - na drie weken van haar bestaan - praktisch nog nergens anders dan in Midden-Sumatra. Het enige andere gebied dat haar erkent, Noord-Celebes, moet zij aan zijn lot overlaten omdat het haarzelf zowel als het bestuur van Noord-Celebes ontbreekt aan middelen om, hetzij over zee of door de lucht, bruikbare verbin dingen tot stand te brengen. In Sumatra zelf hebben de andere gebieden, die wél gemakkelijk bereikbaar zijn, zich tot dus ver niet onder de vlag van Padang durven scharen. De „rebellie" van sommige dezer gebieden tegen Djakarta uit zich hoog stens in een vaag soort van neutraliteit. De rest van Indonesië doet er helemaal het zwijgen toe. De bombardementen en beschietingen die, al zijn ze tot dusver voor moderne begrippen van zeer bescheiden omvang geweest, in Midden-Sumatra en Noord- Celebes toch een aantal doden en gewon den hebben veroorzaakt, hebben nergens tot protestbetogingen tegen Djakarta, tot uitingen van verontwaardiging, of zelfs maar tot verklaringen van sympathie met de landgenoten in de aldus „bestrafte" ge bieden geleid. Ook daarmee wordt blijk baar gewacht tot de kat uit de boom is, althans tot men meer zekerheid heeft omtrent de mogelijke overwinningskansen van Padang. Het kan niemand verwon deren dat die kansen op het ogenblik laag worden aangeslagen, want een regering die alleen over een miniatuur-landlegertje beschikt (en niet eens over een paar kanonneerboten die haar vitale handel met Singapore zouden kunnen bescher men) zal zich in militair opzicht moeilijk lang kunnen handhaven tegenover een regering die èn een groter leger, èn enige oorlogsscheepjes en vliegtuigen bezit. Maar dat militaire aspect van de kwes tie had van veel minder belang kunnen zijn dan het nu waarschijnlijk zal worden, als die redelijk-denkende elementen, waarvan wij zojuist spraken, niet nog steeds zouden aarzelep, kleur te bekennen. Sjafruddin en zijn medestanders hebben er danook stellig op gerekend, dat het nooit tot een militair conflict zou komen omdat zij aannamen dat de vorming van een vijandig ideologisch front voldoende zou zijn om de regering Djuanda, toch al onder de druk van grote economische moeilijkheden, ten val te brengen. Dat ideologische front nu is niet tot stand ge komen, vermoedelijk in de eerste plaats omdat de groep in Padang het psychologi sche ogenblik voor een beslist en beslis send optreden ongebruikt heeft laten voorbijgaan; want dat ogenblik was er toen Sukarno zich verplicht zag, onder politiek-benarde omstandigheden zijn „ge- zondheidsreis" naar het buitenland aan te kondigen. En in de tweede plaats is dat front niet ontstaan omdat, blijkbaar juist dóór dat aarzelen van Padang, de anti-communistische politici op hun beurt aan het aarzelen zijn gegaan. Hatta zelf heeft zich, naar het schijnt, voortdurend onthouden van het geven van openlijke steun aan Padang omdat hij vreesde dat dit het sein kon worden voor een burger oorlog; maar achteraf lijkt de conclusie gewettigd, dat een resoluut kleur-beken- nen van Hatta er veeleer toe zou hebben geleid, dat het nu dreigende militaire con flict zou zijn voorkomen (al zou er op Java misschien wél een communistische actie op zijn gevolgd). Intussen is het gevolg van dit alles, dat de „tegenregering" zich nu, buiten haar eigen beperkte gebied, vrijwel verstoken ziet van volgelingen, althans van een volksmassa, die haar werkelijk gezag geeft en waardoor zij de regering Djuanda ont zag zou inboezemen. En tegenover deze leiders-zonder-massa in Midden-Sumatra ziet men een massa-zonder-leiders elders in Indonesië, een massa immers die zich waarschijnlijk wel in sterkere mate aan de zijde van Padang had willen scharen als haar politieke voormannen haar daar toe hadden geraden. Maar aarzeling heeft geleid tot verdere aarzeling, en de beste kansen lijken nu verkeken te zijn. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1