Tweede Kamer behandelt Geneesmiddelenwet Tevreden! r ian Vijftig jaar geleden Nieuwste Amerikaanse atoom duikboot naar Rotterdam lil Van dag tot dag J. J. VAN K00TEN 3 Persbreidlel Vlaggen op de Dom Utrecht heeft thans 250.000 inwoners „DE KLEINE AUTO" Onvoorzichtige expediteuren veroordeeld NA ZES JAAR Meerderheid voor verkoop van verpakte genees middelen uitsluitend door gediplomeerden Economisch belang of volksgezondheid voorop grijze haren? Examens De natuur boeit ons de natuurzuivere pepersv 0p de <~Praatótcel Uit Haarlems Dagblad van 7 maart 1908 VRIJDAG 7 MAART 1958 Critiek op het regeringsbeleid is een van de essentiële factoren van het democrati sche bestel en de mogelijkheid om deze cri tiek straffeloos te uiten binnen de per ken, door de wet gesteld vormt een steunpilaar van de hechte vloer, waarop zich de wisselwerking tussen regering en geregeerden kan afspelen. Het parlement is niet de enige plaats, waar deze critiek tot uiting kan komen. De pers vormt een spreekbuis van alle, bij het landsbestuur betrokken, partijen, dat betekent van iedereen die ten aanzien van het beleid iets van belang te zeggen heeft. Als zodanig vormt de pers een wezenlijk deel van het parlementah--democratische stelsel en daarom is iedere geweldpleging tegen haar een geweldpleging tegen de de mocratie. Des te betreurenswaardiger is het, dat in democratisch geregeerde landen nog steeds maatregelen tegen de persvrij heid moeten worden geconstateerd, die duiden op een veronachtzaming van de uit drukkelijk vastgelegde volksvrijheid van meningsuiting. Hoe fraai ook vaak de ar gumenten zijn geformuleerd, waarmee een regering de mond snoert van haar onwel gevallige critici, een feit blijft het dat zij daarmee blijk geeft van een neiging tot willekeur, die twijfels doet rijzen aan de oprechtheid en de democratische geaard heid van haar ganse beleid. Een regering die bereid is de vrijheid van meningsuiting te beknotten, moet ge acht worden bereid te zijn het gehele com plex van grondwettelijke vrijheden te min achten, als dat in haar kraam te pas komt. Dat is een ernstige beschuldiging aan het adres van de regeringen, wie deze schoen past. Doch zij moet geuit worden en moet geuit blijven worden, zolang het verschijn sel zich blijft manifesteren, omdat het be leid van de regeringen-in-kwestie van het grootste belang is voor de internationale ontwikkelingen en de volken er recht op hebben, deze ontwikkelingen en hun eigen aandeel erin zo zuiver mogelijk te zien. Reeds te vaak zijn naties door eigenmach tige en oncontroleerbare daden hunner re geerders in nameloze ellende gesleept, na dat de oren en ogen des volks waren dicht- gestopt. „Persbreidel" is aan de orde van de dag, niet enkel in de dictatoriaal geregeerde landen die er een systeem van hebben gemaakt doch ook daar, waar men vrij heid zou verwachten. Zelfs de hachelijkste nationale situaties rechtvaardigen niet, dat men de stem van de oppositie en de critici verst iktbovendien is het de stem van hen, die in hachelijke situaties lijdend voorwerp zijn en dan het volle pond van fouten en vergissingen mede zullen te dragen krijgen. In Utrecht is gistermiddag de 250.000ste inwoner geboi-en. Het is Cornelia Okhuij- sen, dochter van het echtpaar A. Okhuij- sen-Rijkse. Toen de heer Okhuijsen vanmorgen aan gifte van de geboorte kwam doen werd hij in de burgemeesterskamer ontvangen, waar Utrechts burgemeester, jhr. C. J. A. de Ranitz, hem gelukwenste. De fa milie Okhuijsen woont achter de Sint Pie- ter 22 en bestaat nu uit vader, moeder en vijf kinderen. Burgemeester De Ranitz had talrijke ge schenken voor de jonggeborene, onder meer een rentespaarbrief van 250.- voor de kleine Cornelia en een zilveren drink- bekertje, beide geschenken van het Utrechtse gemeentebestuur. De stichting Nederlandse Textieljaar- beurs zond een babyuitzet, de plaatselijke middenstand een kinderwagen en een grote speelgoed beer. Ook de wethouders en de gemeentese cretaris kwamen de heer Okhuijsen feli citeren, waarbij volgens Oudhollands ge bruik een glaasje kandeel werd geschon ken. Direct na het bekend worden van het bericht gingen de vlaggen op de Domtoren. De beiaard, bespeeld door stadsbeiaardier Chris Post, speelde kinderliedjes. Plet Utrechtsch Nieuwsblad liet twee vliegtui gen boven de stad cirkelen, waarachter een tientallen meters lange sleep, waarop men de komst van de 250.000ste kon afle zen. ADVERTENTIE BEZOEKT onze tentoonstelling PIOUTPLEIN 18, waarbij u ook een verscheidenheid van scooters, motoren, bromfietsen en rijwielen zult aantreffen. De tentoonstelling is geopend van des morgens 9 uur tot des avonds 10 uur en wel van 8 tot en met 15 maart, be halve zondag 10 maart. De rechtbank te Groningen heeft twee expediteurs uit 't Zandt tot een maand ge- angenisstraf voorwaardelijk en 150.- boete veroordeeld. Door hun onvoorzich tigheid is een motorrijder om het leven ge komen. Bij het lossen van een kraan van hun vrachtauto hadden zij een draad dwars over de weg gespannen. De motor rijder is hier tegenaan gereden en aan de gevolgen overleden. (Van onze Kamerverslaggever) Blijkens de steun van de woordvoerders van de A.R, de C.H.U., de S.G.P. en de V.V.D. aan een amendement van de heer Bachg (K.V.P.), wenst de meerderheid van de Tweede Kamer in de nieuwe Geneesmiddelenwet vast te leggen, dat buiten de apotheken, populaire verpakte geneesmiddelen in het belang van de volksgezondheid alleen mogen worden verkocht door winkeliers, die in het bezit zijn van het diploma drogist. Degenen, die op grond van historische rechten thans drogisterij-artikelen verkopen, maar geen vakdiploma bezitten, zouden drie jaren de tjjd krijgen alsnog het diploma te behalen. Eventueel zou deze overgangsperiode kunnen worden ver lengd tot ten hoogste zes jaar. Alleen de woordvoerders van de P.v.d.A. verklaarden zich tegen het amendement- Bachg, omdat de mogelijkheid bestaat, dat over zes jaar duizenden verkopers van verpakte geneesmiddelen economisch schade lijden. Zij waren het eens met mi nister Suurhoff, dat deze verkoop moet worden geregeld via de Vestigingswet, die de verkoop tot bepaalde bedrijven kan be perken. In de Geneesmiddelenwet wil mi nister Suurhoff de verkoop van verpakte geneesmiddelen echter vrijlaten. Volgende week dinsdag zal hij het wetsontwerp ver dedigen. Het is niet onmogelijk, dat in de verschillende fracties enkelingen een af wijkende mening hebben over 't amende- ment-Bachq, maar de minister moet er toch rekening mede houden, dat een meer derheid tegenover hem staat. Misschien vindt hij argumenten om mej. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D) tot andere gedachten te brengen, omdat zij slechts „geneigd" was het amendement-Bachg te steunen en de voorkeur zou geven aan een vergunning stelsel, waardoor uitzonderingen mogelijk zouden zijn voor plattelandsgemeenten, waar slechts één enkele winkel populaire geneesmiddelen verkoopt. De wet, waarop thans nog in ons land de verkoop van geneesmiddelen is geba seerd, is in werking getreden in 1865 en dus bijna honderd jaren oud. Aanpassing aan gewijzigde omstandigheden is dus hard nodig. In de vorige eeuw waren het alleen apothekers, die volgens recept, pre cies afgepast voor de behoefte van een patiënt, een geneesmiddel bereidden. Dat ADVERTENTIE Overal ter wereld schrijven specialisten Stilbèpan haartonicum voor, omdat het een vaststaand feit is, dat niets zó daad werkelijk haaruitval, roos en vroegtijdige vergrijzing bestrijdt! Stilbèpan is geen gewoon haargroeimiddel Stilbèpan is een biologisch haartonicum met hormonale werking. Koop vandaag nog een fles! I E M E N D A G R A N. V was „maatwerk". Maar de laatste vijftig jaar zijn steeds meer verpakte geneesmid delen (confectie) populair geworden. Want de wet van 1865 liet iedere fabrikant vrij, een nieuw geneesmiddel verpakt op de markt te brengen en er reclame voor te maken. De nieuwe Geneesmiddelenwet, die thans in de Tweede Kamer aan de orde is, stelt als eis, dat verpakte geneesmid delen moeten worden ingeschreven en moeten voldoen aan bepaalde voorwaar den, die blijvend worden gecontroleerd. Ook kan paal en perk worden gesteld aan de wijze van reclame. Die controle wil het amendement-Bachq ook uitoefenen bij de drogisten, die in het ontwerp niet worden vermeld, omdat minister Suurhoff de dro gisten niet wil betrekken bij een wet, die te maken heeft met de volksgezondheid. De meerderheid van de Kamer wenst de verkopers van verpakte geneesmiddelen wel een positie toe te kennen in de wet, maar hen dan ook te controleren. Het col lege, dat over de inschrijving van een nieuw geneesmiddel beschikt, onderzoekt of het geacht kan worden de aangeprezen werking te bezitten, of het niet schadelijk is voor de gezondheid bij gebruik over eenkomstig de bijgevoegde voorschriften en of het voldoet aan nader te stellen eisen. Een dergelijke wettelijke controle be staat reeds in bijna alle Westeuropese lan den. Ook met het oog op onze vrij grote export van geneesmiddelen is daarom de Nederlandse registratie en controle van belang. Overigens zal het nog jaren duren voordat de nieuwe wet in werking kan treden omdat eerst nog vele uitvoerings besluiten moeten worden opgesteld. Pas daarna zou de overgangsperiode volgens het amendement-Bachg in werking treden. Degenen, die het vakdiploma-drogist be zitten, zullen ook volgens het wetsont werp niet alle geneesmiddelen mogen ver kopen. Er komt 'n „U.A.-lijst" van genees middelen, die uitsluitend bij apothekers mogen worden verkocht. Deze officiële U.A.-lijst wordt vastgesteld door een ge neesmiddelencommissie, waarin deskun digen en vertegenwoordigers van diverse belangengroepen' zitting zullen hebben. De gehele Kamer steunde het amende ment van de heer De Wolf (K.V.P.) om de mogelijkheid van beroep op de Kroon open te stellen, wanneer bijvoorbeeld de drogisten er bezwaar tegen zouden heb ben, dat een geneesmiddel op de U.A.- lijst is geplaatst. Voorlopig dient tot volgende week dins dag te worden afgewacht wat het lot zal zijn van de nieuwe Geneesmiddelenwet. In 1931 is een poging de oude wet van 1865 te moderniseren, in de Tweede Kamer mislukt. Het thans in behandeling zijnde ontwerp werd reeds op 12 maart 1952 bij de Kamer ingediend. I.pidon. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „The geo logy and petrology of the Trois Seigneurs Massif" de heer J. H. Allaart, geboren en wonende te Lei den. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift getiteld „Paramagne- tische relaxatie bij lage temperatuur en lage fre quenties" de heer L. C. van der Marei, geboren en wonende te Katwijk. Doctoraalexamen kunst geschiedenis: W. P. Martens, Den Haag. ADVERTENTIE Nog zijn de bomen kaal. maar in het gras heeft de natuur haar belofte reeds vervuld. Ook in de natuurzuivere KING pepermunt komt zij haar belofte na. In KING schenkt zij nieuwe inspiratie, door de opwekkende en verkwikkende eigenschappen van het natuurproduct, waaruit KING bereid is. Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking De Amerikaanse atoomonderzeeboot „Skate" (SSN 578) die een oefenreis maakt in de Europese wateren zal van 15 tot 21 maart een niet-officieel bezoek bren gen aan Rotterdam. Zij is de nieuwste van de drie door atoom-energie voortge stuwde onderzeeboten die de Amerikaan se marine op het ogenblik in gebruik heeft. De Skate zal ligplaats nemen aan de Rot terdamse Parkhaven. Er zijn negen offi cieren en 86 onderofficieren, korporaals en manschappen aan boord. Het schip staat onder bevel van kapitein-luitenant ter-zee James F. Calvert. De houw van de Skate1', die" 2400 tón meet en een lengte over alle? heeft van 265 vbët; Was van bijzondere betekenis, omdat hij het begin vormde van een serie- produktie van atoomonderzeeboten voor de Amerikaanse marine. Het Amerikaan se Congres keurde de bouw van de SSN 578 begin 1955 goed en op 21 juli van dat jaar, enige uren voordat de tweede atoomonderzeeboot „Seawolf" te water gelaten, werd de kiel voor de „Skate" ge legd. Op 16 mei 1957 verrichtte mevrouw Lewis L. Strauss, echtgenote van de voor zitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, de tewaterlating. De „Skate", die te Groton in de Amerikaan se staat Connecticut is gebouwd, maakte op 27 oktober 1957, zijn eerste proefvaart een half jaar eerder dan men verwacht had. Op 23 december werd het schip in dienst gesteld. Ofschoon de atoomcentrale van de „Skate" evenals die van de eerste atoom onderzeeboot „Nautilus" een hogedruk- waterreactor is, wijkt het voortstuwings mechanisme toch af van dat van zijn veel besproken voorganger. De reactorruimte van de „Skate" is zowel naar vorm als naar inrichting volgens geheel nieuwe prin cipers ingericht. Bovendien is de reactor- bedieningsapparatuur naar een nieuw ont werp vervaardigd, hetgeen de flexibiliteit en de betrouwbaarheid ten goede is geko men. De „Skate" is de eerste van een klasse van vier door kernenergie voortbewogen onderzeeboten in aanoouw. De andere drie zijn de .,Swordfish„' de „Sargo" en de „Seadragon." Het .totale aantal in aan bouw zijnde Amerikaanse atoomonder zeeboten is ,;enige malen" groter. De „Skate'! is de derde Amerikaanse onderzeeboot, die deze naam draagt. De eerste „Skate," later omgedoopt tot F-4 was reeds voor de eerste wereldoorlog in gebruik, de tweede „Skate," de SS 305, was gedurende de tweede wereldoorlog een geducht jager op groot wild. Hij bracht namelijk tien Japanse schepen tot zinken, waaronder een kruiser, een torpedoboot- jager en een onderzeeboot. Na de oorlog overleefde de „Skate" twee proefnemin gen met atoombommen op Bikini. Later werd het schip afgevoerd en gesloopt. PORTUGESE DICHTER ALFONSO DUARTE OVERLEDEN De bekende Portugese dichter Alfonso Duarte is woensdag in zijn woning bij Coimbra in Portugal overleden. Hij is als lid van de „Esoterische groop" van Coim bra mede verantwoordelijk geweest voor het invoeren van de moderne poëzie in Portugal. 9 Op de Taag voor Lissabon liggen enkele tientallen drie- en viermastschoeners klaar voor vertrek. Een enorme me nigte heeft zich langs de ri vier verzameld. Er staat er gens een tribune, waarop ker kelijke en wereldlijke hoog waardigheidsbekleders heb ben plaatsgenomen. Dit is een belangrijke dag voor Portu gal: de kabeljauwvloot vaart uit en van het welslagen van de vangst zal afhangen of het land het volgend jaar vol doende voorraad zal hebben voor het traditionele gerecht bacalhao. De vrouwen en andere naaste familieleden van de vissers hebben ereplaatsen. Zij verdienen hun bevoor rechte positie, want nu al, nog voor de schepen zijn vertrok ken, staat vast dat niet alle opvarenden zullen terugkeren. Geen visvangst is zo gevaar lijk als die op kabeljauw, ten minste volgens de methode, die de Portugezen nog steeds trouw blijven. Een functionaris van de voorlichtingsdienst brengt mij in contact met de oude vis ser, Antonio Lopes. Hij kan niet meer mee en wil nu ten minste nog afscheid nemen van de jongere generatie. Met zijn barete op ,een soort slaap muts met afhangende punt, staat hij een beetje afgezon derd naar de drukte te kij ken. Ons gesprek wordt her haaldelijk onderbroken door passerende vissers, die hem de hand komen drukken. „Daar gaat hij", zegt hij een tikje weemoedig, terwijl hij een branie nakijkt, tot hij tussen de mensen is ver dwenen. „Zal ik hem in het najaar terugzien?" Het. nationale Portugese gerecht is bacalhao stokvis. Men beweert er wel honderd recepten voor te hebben. Een belang rijk deel van de kabeljauw wordt door Portugese vissers onder vaak onmenselijk moeilijke omstandigheden op de visgronden bij Newfoundland en Groenland gevangen. „U hebt zeker wel de nodige avonturen beleefd?" vraag ik om hem af te leiden. „Avonturen? Dit bedrijf is een en al avontuur". En dan noteer ik in brokstukken zijn verhaal, sober verteld: een epos van de zee. „De laatste jaren wordt de kabeljauwvangst hoe langer hoe meer gemechaniseerd. Het is kinderwerk geworden in trawlers met netten te vtssen, zoals de Noren doen. Wij en ook nog wel de Canadezen houden vast aan de oude methode. Wij gaan de kabel jauw opzoeken tussen de rot sen en klippen waar geen trawler kan komen en netten van geen nut zijn". De schoeners nemen elk tientallen platte bootjes mee, de dories, die op de dekken als nesten schalen zijn opge tast. Daarmee wagen de zoge naamde hand-liners of dorie- mannen zich ver van het moederschip. Een waagstuk, want de planken van de do- rie zijn tamelijk los aan el kaar genageld, 's Morgens in de vroegte rollen zij 't zeiltje uit en vertrekken, elk voor zien van een houten kist met handvat, waarin mondvoor raad, tabak, een pijp, soms een horloge worden meegenomen. Zelden komt het voor, dat zij nog dezelfde dag kunnen te rugkeren. Daarop hebben zij gerekend en de achtergebleve nen maken zich dan ook niet ongerust, wanneer zij zich na drie, vier, vijf dagen nog niet hebben gemeld. Behalve als er plotseling een storm op steekt en dat kan in het noordelijk deel van de Atlan tische Oceaan, de beruchte scheepvaartroute waar het vaak verschrikkelijk spookt. „Het is enorm vermoeiend werk. De hele dag sta je in het wankele bootje rechtop te vissen. Elke dorieman heeft een lange lijn bij zich met wel honderd mootjes haring eraan. Dat is het aas". Zoals alle mensen, die aan gevaren gewend zijn, moeten hem de bijzonderheden over de risico's van het vak uit de mond worden getrokken. Och. die horen er nu eenmaal bij. Hij kende ze al, voordat hij eraan begon. Ook hij heeft eens als achttienjarige zijn eerste reis van vijf, zes maan den gemaakt en op de plaats van bestemming elke dag urenlang benedendeks gezeten. Daar wordt de aangevoerde kabeljauw meteen schoonge maakt en gezouten. En hij heeft er met zijn kameraden ongeduldig gewacht op het tijdstip waarop hijzelf in een van de ranke bootjes mocht uitvaren. Het grootste gevaar ontstaat bij een exceptioneel goede vangst. De verdiensten van de dorieman worden bepaald door het gewicht van de door hem aangebrachte kabeljauw. Wanneer hij geluk heeft, is hij al gauw geneigd te veel te wagen, wat in dit geval be tekent: zijn bootje te zwaar te laden. Een plotselinge ver raderlijke windstoot kan hem dan fataal worden één golf water is in staat de dorie te doen kapseizen en dan is de visser reddeloos verloren. Zijn zware laarzen en dikke olie- kleding trekken hem mee dogenloos naar de bodem van de zee, nog afgezien ervan, dat het ijskoude water hem al spoedig verstijft. „Zou het niet veel veiliger zijn wat meer zeewaardige bo ten te gebruiken en bijvoor beeld met z'n tweeën erop uit te trekken?" Antonio Lopes heeft zijn aandacht een ogenblik nodig gehad voor de plechtige zege ning van de schoeners door de patriarch van Lissabon. Hij heeft er zijn muts voor afge zet. De schippers staan trots en zelfbewust rond te kijken. Zij zijn de helden van deze dag. Of zijn het hun vrouwen, van wie slechts enkelen hun ontroering tonen? „Misschien hebt u gelijk", erkent de oude man, „maar dat doen we nu eenmaal niet". Hij kent geen grote woorden, anders zou hij hebben gezegd: daarvoor zijn wij te veel in dividualisten. De traditie wil, dat elk voor zichzelf zorgt en elk dus zijn eigen gevaren trotseert. De gemiddelde jaarlijkse aanvoer bedraagt ver boven een miljoen balen van zestig kilo. Geleidelijk is het aan deel van de Portugese kabel- jouwvloot hierin gestegen; thans wordt ongeveer twee derde van de nationale be hoefte door eigen produktie gedekt. Eenendertig schoeners, elk met een bemanning van veer tig tot vijftig koppen, gaan dezer dagen weer de tocht naar de Noordatlantische wateren ondernemen. In het late najaar zullen zij binnen lopen in de havens van Lissa bon, Aveiro, Figueira da Foz en Viano do Castelo, waar krachtige hoofden de balen aan wal zullen dragen. De schepen worden veelal door vrouwen gelost, iets doodge woons in Portugal. Zij han teren deze vrachten schijn baar met speels gemak en men ziet ze vele uren achter een over de loopplank gaan, in regelmatige rijen, zestig kilo op het hoofd. Daar heb ben zij hun soepele gang aan te danken, zegt men. De ceremonie is intussen geëindigd en men maakt zich aan boord van de schoeners gereed voor vertrek.. Lang zaam loop ik met Antonio Lo pes de kade af. Hij maakt een berustend gebaar in de rich ting van de schepen en spuwt onverschillig voor zich uit. „Er zullen er wel weer blij ven", zegt hij. „Op het kerk hof van Holsteinsborg in Groenland of ergens in New foundland. Als het maar nooit meer zo'n ramp wordt als een jaar of tien geleden. Dat was een van mijn laatste reizen. We verloren toen in één nacht tweehonderd doriemannen". Wederwoord Ik heb de onaardige gewoonte om lange en volkomen verzonnen conversaties te houden met afwezige personen. Deze ge sprekken worden van mijn kant gevoerd met scherpe agressie. Ik ben bepaald on aardig tegen deze hulpeloze, gedachte per soonlijkheden. Ze antwoorden natuurlijk mijn aanvallen met verdedigende argu menten. Maar met één snel gevonden wederwoord leg ik hun het beschaamde zwijgen op. Kom ik zo'n persoon dan in werkelijk heid tegen, dan ben ik uiterst beleefd en verlegen. In de werkelijkheid tracht ik namelijk vriendelijk en bescheiden te zijn. In mijn hart ben ik dat blijkbaar niet en ik vraag me af, of het niet beter ware mijn inner lijk tot uiterlijk te keren en gewoon on aardig, onbeleefd, onbescheiden en natuur lijk te zijn. Als je op straat loopt en een heel gek gezicht trekt, valt dat niemand op. Hoe kunnen de voorbijgangers weten, dat dat niet je echte gewone dagelijkse gezicht is? Evenmin zou het opvallen, als je keurig heid en terughoudendheid liet varen en luidruchtig, onbetaamd en ellebogend ver der door het leven ging. De eerste miljoen gulden kan zo mis schien ingepalmd, worden en alle miljo nairs weten, dat het eerste miljoen verre weg het moeilijkste is. De eerste weken zou het wellicht wat lastig zijn. Maar alles went. En als het werkelijk mijn innerlijke natuur is, dan zou de rol mij niet moeilijk vallen, „Wat is er toch met hem aan de hand?", zou bevriende of familiaire relatie misschien zeggen. Vroeger zo gezeglijk en hartelijk en nu kil en harteloos". Mensen, in romans en films, gaan door zulke veranderingen. Oom Fred was een lieve man. Maar door die teleurstelling met Anemarie is hij nu een hardvochtige oude vrek; weduwen en wezen snoert hij de penningen af. Totdat op kerstavond Of ook omgekeerd. De hardvochtige vrekkige oude meneer Fred en Miepepiep, het vijfjarig dochtertje van de behoeftige weduweIk bedoel, met een brede grin nik ziet oom Fred op. De weduwe mag in het huisje blijven iconen en als hij dood- oaat, oom Fred, loopt het dorp achter de baar en Miepepiep erft zeventigduizend gulden of dollars al naar gelang de auteur. Wat oom Fred kan, kan ik ook. Wat Sagan kan. kan ik ook. Wat Onassis kan, kan ik ook. Wel, wie durft nee te ant woorden? U soms? Laat mij u dan ver tellen, waarde lezer, dat... Maar daar ga ik weer. Zei ik niet dat ik lange en volkomen verzonnen nutteloze conversaties houdt met afwezige personen? TI. B. Fortuin ADVERTENTIE Vanaf 15 maart ook verkrijgbaar in 10 stuks 45 ct J. J. F. Kemming m nlllll^ LONDEN Het is geen onvermengd genoegen Sjah te zijn in Perzië en het is bovendien levensgevaarlijk. Dat heeft thans Sjah Ali Mirza ondervonden, die zijn leven te danken heeft aan het feit, dat hij niet gezeten was in een auto mobiel, maar in het daarachter gaande rijtuig. In een nauwe straat in de hoofdstad werden van een plat dak twee bommen op de automobiel ge worpen, waarin behalve de chauffeur niemand zat. De wagen werd vernield, maar de chauffeur kreeg wonder boven wonder geen ernstige kwetsuren. In den eersten schrik schoot het escorte van den Sjah er maar op los, waarbij drie dooden en twintig ge kwetsten, allen onschuldigen, vielen. Het onderzoek ter opsporing van de werkelijke daders heeft geen resultaat opgeleverd. Dat de politieke hartstochten fel woe den in Perzië, blijkt, behalve uit dezen aanslag, ook uit de vermoording, kort geleden, van den gehaten grootvizier Emin-es-Sultan.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5