Mode STA IN DE WEG Voor de invaliden Minister Witte: „Weinig plannen ingediend in eerste helft 1957" Kamerlid de Kadt over Indonesië B. en W.: „Projecten vroegtijdig met provinciale directe besproken Jubileum Stadsgezichten Oostduitsen vluchtelingen Mannequins Van mensen en dingen onder de Damiaatjes ZATERDAG 8 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEMSE WONINGBOUW 6e$1e vliend widewüï&i POTTER'S LINIA Dienstplichtigen bij een sollicitatie uitgesloten Bij hoge uitzondering" zeggen B. en W. van Haarlem V.Z.O.D. 35 jaar Opvoering van „Het zevende gebod" watersport-tentoonstelling IN HET RAI-GEBOUW AMSTERDAM (3) Botsing tussen zeven auto's bij Nieuw Vennep Opnieuw polioprikken voor Haarlemse kleuters Jan Gijzenschool hield ouderavond „Mechanische ezel" De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zal, mede op grond van het advies van de hoofdingenieur-directeur van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in de provincie Noordholland, voor het plan van 176 woningwetwoningen in Parkwijk voor St. Bavo Oost machtiging verlenen, zodra de aannemer met het plan van 136 woningen voor „Patrimonium" zover gevorderd is, dat hij met een redelijke mate van continuïteit tot de uitvoering van het andere plan kan overgaan. Dit heeft mi nister Witte meegedeeld in antwoord op de hem ter kennis gebrachte motie van 27 november 1957 van de Haarlemse raad, waarin werd gesteld, dat het verlenen van machtiging tot gunning van de 176 woningen voor St. Bavo Oost dringend nood zakelijk was. In het antwoord van de minister wordt verder de verantwoordelijkheid voor het trage tempo van de woningbouw in Haar lem van de hand gewezen. De minister is van mening, dat in plaats van het in de motie genoemde aantal van 267 woningen, waarvoor premie is verleend, niet juist is. Dit zou moeten zijn: 338 woningen. De brief geeft verder een overzicht van het indienen van plannen voor woningbouw door de gemeente Haarlem. Nadat op 9 januari 1957 voor twee plannen van 60 en 120 woningen machtigingen tot gun ning waren verleend, waren geen aan vragen voor woningwetwoningplannen op het ministerie aanwezig. Pas op 3 juli 1957 is weer een woningwetplan. namelijk voor 110 woningen van St. Bavo Noord, bij de provinciale directie ingediend. Op 8 augus tus is hiervoor machtiging verleend. Daar na heeft het tot 20 september 1957 ge duurd, alvorens opnieuw plannen waren ingediend, namelijk voor respectievelijk 136 en 176 woningen in Parkwijk. „Het is my niet bekend", aldus gaat de brief verder, „wat de oorzaken zyn van de geringe voortvarendheid waarmede in het eerste halfjaar 1957 plannen voor de bouw van woningwetwoningen in uw gemeente zjjn voorbereid, doch het valt zeer te be treuren, dat uw gemeente geen gebruik heeft kunnen maken van de mogelijk heden, die tot het midden van dit jaar voor de woningwetbouw open stonden". Wat de premiebouw betreft merkt de minister op, dat aan alle aanvragen om premiën voldaan is, zodat op het ogenblik geen aanvragen meer op het ministerie aanwezig zijn. De minister dringt er bij B. en W. van Haarlem op aan, te willen bevorderen, dat zoveel mogelijk initia tieven van particuliere zijde tot ont plooiing komen. Antwoord van B. en W. B. en W. zijn voornemens de minister een uitgebreid antwoord te doen toekomen, waarin onder meer het volgende gezegd wordt: De cijfers in de motie vervat be rustten op in Haarlem beschikbare ge gevens. Het plan voor de 110 woningen van St. Bavo Noord is voor de eerste keer op 5 november 1956 bij de provinciale di rectie ingediend. Een langdurig overleg met deze directie en met de aannemer is gevolgd, teneinde tot een aanvaardbare prijs te komen, waardoor pas op 3 juli 1957 de officiële aanvrage kon worden inge diend. De plannen voor de 312 woningen in Parkwijk werden als gebruikelijk vroeg tijdig met de provinciale directie bespro ken, onder meer tijdens een gesprek tus sen de wethouder van Openbare Werken ADVERTENTIE dit is Potter's Linia, welke mij zo vlug van mijn verkoudheid af helpt. Eén enkel tabletje in de mond is voldoende. Handige blik- doosjes a 55 cent bij Apothekers en Drogisten. I Bij zware verkoudheid, bronchitis o catarrh neem dan Potter's Catarrh Pastilles, per doos tl 1.10 De rode pas tilles met de snelle werking. Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM B. en W. van Haarlem hebben thans ge antwoord op vragen van het raadslid A. N. P. Pielage (Arb.) betreffende het uit sluiten van dienstplichtigen van sollicita ties naar een functie ter secretarie. Op de vraag of zij het niet ongewenst achten dienstplichtigen bij voorbaat uit te sluiten van mededinging bij het sollicite ren antwoorden B. en W. dat zij dat in derdaad ongewenst achten en dat dit ook geenszins in hun bedoeling ligt. Op de vraag of het hun bekend is dat het vrijwel onmogelijk is op een leeftijd van omtrent 20 jaar zijn dienstplicht te hebben vervuld, zeggen B. en W. dat zoiets toch niet geheel is uitgesloten. „Het komt namelijk voor, dat dienstplichtigen op hun verzoek vervroegd worden opgeroepen. Bij de marine is dienstneming reeds mogelijk op 17-jarige leeftijd", aldus B. en W. De heer Pielage had een advertentie uit de dagbladen van 11 februari aangehaald, waarin een jongeman werd gevraagd voor werkzaamheden ter secretarie, leeftijd on geveer 20 jaar, waarin de volgende zin voorkwam: „Sollicitanten moeten vrij zijn van militaire dienst of hun dienstplicht reeds hebben vervuld". B. en W. antwoor den, dat deze conditie in dit verband bij hoge uitzondering is gesteld „in verband met de bijzon '.ere aard der te vervullen unctie welke zo spoedig mogelijk diende .3 worden vervuld". en de hoofdingenieur-directeur van deze directie op 20 mei 1957. De plannen voor de eerste beoordeling werden op 12 juni 1957 aan de provinciale directie gezonden, waarbij opnieuw werd meegedeeld, dat dit het tweede complex was van een con- tinu-bouwplan en dat, naar verwachting, in september met het heiwerk zou kun nen worden begonnen. De officiële aan vrage om toekenning uit 's rijks kas werd op 18 september 1957 na beëindiging van het vooroverleg bij de provinciale directie ingediend. Deze directie zou door B. en W. tijdig zijn ingelicht over het tijdstip waar op de plannen besteksklaar zouden zijn. Een eerdere officiële indiening was niet mogelijk omdat de architect niet eerder met zijn werkzaamheden klaar kon zijn en bovendien omdat de aannemer met het oog op de continubouw niet eerder met de bouw zou hebben kunnen beginnen. Dringend beroep Het was voor B. en W. een teleurstelling te vernemen, dat het niet mogelijk was om voor de 176 woningen in 1957 machti ging tot gunning te verlenen. Hierdoor is een gedeelte van het contingent 1957 voor Haarlem verloren gegaan, zonder dat het vooruitzicht bestaat dat daarvoor in 1958 compensatie kan worden gevonden. B. en W. doen een dringend beroep op de minister om mede met het oog op de ook in het rayon Haarlem ongewoon grote werkloosheid in de bouwnijverheid, er voor te willen zorgen, dat op zo kort mo gelijke termijn alle thans aanhangig ge maakte plannen, tot een totaal van 575 woningen, kunnen worden gegund. Daar door zou de Haarlemse bouwcapaciteit voor een groot gedeelte kunnen worden gebruikt zonder noemenswaardige over schrijding van het Haarlemse richtcon- tingent. Tot slot geven B. en W. de verzekering, dat alles in het werk zal worden gesteld om de bouw van premiewoningen in de gemeente zoveel mogelijk te stimuleren. B. en W. verzoeken de ragd zijn in stemming met dit voorgenomen antwoord uit te spreken. Het valt niet moeilijk zich de voldoening voor te stellen van een hard werkende amateurtoneelgroep, die in stede van een klein toneel, eens de Bühne kan bespelen van de Stadsschouwburg. De toneelvereni ging V.Z.O.D. overkwam dat vrijdagavond. Ik gunde het haar van harte. Het mag wel eens: de loftrompet steken op een groepje dilettanten, dat altijd zo bescheiden en zo consciëntieus zwoegt op iedere voorstelling die ze onderneemt. Onder spelleider Th. Dammiaans heeft V.Z.O.D. immer blijk ge geven zichzelf op de juiste waarde te kun nen schatten. De bescheidenheid was er een, die uit wijsheid voortkwam. Men reik te bij V.Z.O.D. nooit hoger dan men kon. Die kennis van eigen kracht, gelegen in de kennis van eigen beperking, heeft menige vruchtbare toneelvoorstelling opgeleverd. Bij het 35-jarig bestaan van V.Z.O.D. con stateer ik dat met blijdschap. Ik steek mijn sympathie voor deze vereniging dan ook niet onder stoelen of banken. Zelfs al komt de lezer in mijn beschouwing van het ge- presteeerde tijdens de jubileumavond criti- sche notities tegen, hij zal er ook uit kun nen opmaken, dat die critiek stoelt op de waardering voor de gezonde geest en het gezonde inzicht, dat door de opvoering heen zichtbaar is. Voor Herman Heijermans' komedie „Het zevende gebod" kwam V.Z.O.D. uit in een bezetting, welke een zorgvuldige keuze naar type en karakter verried. Ware het tempo hoger geweest, de verdiensten zou den duidelijker aan het licht zijn gekomen. Nu speelde dit tekort aan tempo de spelers in hun dialogen parten, want de vele abrupt afgebroken zinnetjes, waaraan Heijermans' tekst zo rijk is, werden niet doorgespeeld. Het effect ging teloor. Wat mij trof in de opvoering was de zuiverheid van intentie. Die was er bij Riek v. d. Meer als de dochter Gaaike misschien zelfs te ver doorgedreven, maar ze was er dan toch maar. Bij Henk Bruyn was ze het meest natuurlijk en gevoelig. Leen van Meerem en Annie Heijerman speelden hun rol als echtpaar met een duidelijk accent op het verschil in aard helder uit. De jonge pastoor van Wim de Bruin was zeker niet slecht opgezet, maar onzekerheid omtrent de tekst verzwakte zijn optreden. Annie Opdam gaf de jonge Lotte een warm hart mee, gevoelig en oprecht. De verdere rollen waren met Engel (Rie Dammiaans) aan het hoofd, zeer verzorgd. De opvoering droeg het stempel van een nauwgezette voorbe reiding. Haar zuiverheid was haar grootste kwaliteit en dat is heel veel als men er van uitgaat, dat Heijermans spelen beslist geen sinecure is. P. W. FRANSE Huldiging Na afloop van de voorstelling van „Het Zevende Gebod" werden spelers en speel sters van V.Z.O.D. op een bijzondere wijze gehuldigd. Zij werden toegesproken door de voorzitter van de vereniging, de heer H. Bruyn, die de dames bloemen en de heren sigaretten overhandigde. Vervolgens kwam de secretaris van de N.A.T.U. afde ling Haarlem, de heer A. Peper, de ver eniging gelukwensen met haar jubileum en overhandigde aan de voorzitter van V.Z.O.D. een geschenk onder couvert. Een extra felicitatie viel de heer J. de Bruin te beurt Hij speelt nu reeds veertig jaar toneel en wordt daarom zo gewaardeerd door zijn collega's, omdat hij altijd elke rol, of het nu een hoofd- of een bijrol is, met plezier speelt, een prijzenswaardige eigen schap, dat wellicht voor meer leden van V.Z.O.D. geldt. ADVERTENTIE 7 t/m 16 maart 1958 Geopend van 10-17 u. en van 19.30-22.30 u. 's zondags uitsluitend van 10-18 u. entree I 1.50 (Show», snufje» en alle» wat verde* In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) In een sprookjesachtige omgeving heeft de Haarlemse modezaak l'Abcille gisteren haar nieuwe voorjaarscollectie ten tonele gebracht. Terwijl de natuur door Koning Winter betoverd werd, zagen we in de za len van „Duin en Kruidberg" de creaties van mevrouw Oltshoorn de ontwerpster van l'Abeille, gestalte aannemen, om gra tie te verkrijgen in de ogen van het criti- sche publiek. Er was veel moois, al was het dan lang niet allemaal draagbaar, maar dat is tenslotte een privilege, dat aan mode-shows toekomt. Hyperslanke mannequins, die met élan de gedurfde ont werpen lanceren en vaak met zo'n geraf fineerd gemak dat het bij velen de illusie wekt, dat ook zij dat kunnen dragen. Men vergeet dan maar al te graag, dat een „vol slank figuur" een „slecht figuur" slaat in bollende rokken, ingewikkelde draperieën en smalle kokerrokjes, die daarbij dan nog maar nauwelijks de knie raken. Veel van de tailleurs waren echter zeer goed: ze suggereerden de ligne flou, de lijn, die niets accentueert en alles wazig houdt. De jasjes waren wijdvallend met rijk geva rieerde halsverwerkingen: afstaand, plat liggend of met reverskraag, de knoop- garnering nam vaak een belangrijke plaats in; de rokken toonden zich één in hun strakheid en lengte, en de loopwijdte werd steeds op charmante wijze met waaierplooitjes opgelost. De materialen waren zacht en soepel en de tinten va rieerden van diverse tinten bleu, manda rin, olijfgroen en allerlei nuances beige tot de zo flatteuze combinatie marine blauw-wit toe. Zeer geslaagd hierin was een blauw deux pièces met een witte blouse van dunne wollen stof. Ook zonder dé frisheid van het wit, werden er met blauw mooie effecten bereikt, zo als bij een japon met afstaande hals, waarvan de geplooide rug met een band op heuphoog te bij elkaar werd genomen en de rok van voren geplooid en van achteren glad was. De neiging naar een blousende rug von den we in de hele collectie terug. Veel japonnen en deux pièces suggereerden een opgeblazen rug die laag onder de taille door een vaak strakke band bijeen geno men werd. Dit bollende effect kwam het meeste tot zijn recht in de fijn geplooide en geplisseerde ruggen. De sluike lijn van de ligne sac was op ingenieuze wijze on derbroken door een lange sjerp van hals tot onder, bij een chique zwarte japon, of door een bandeau op het lijfje, die de ruimte van de Grieks aandoende ge plisseerde shantung jurk bijeen nam. De lichte materialen van de mantels werden vaak onnodig verzwaard door een grote zilvervos of nertz kraag, die de statige en rechte lijn verdoezelde; de afstaande hals lijn en een ceintuur die op heuphoogte door lussen was gehaald, waren de hoofdthe ma's waaromheen de mantel was ge componeerd. De voor het merendeel gro te hoeden van Toon Smit flatteerden bij zonder tegen de achtergrond van dwar relende sneeuwvlokken, maar zullen het op een zomerse dag op het hoofd van een lange draagster nog beter doen. Katy De derde „Sta in de weg" wijkt, in zoverre ai van de twee voorgaande dat dit. obstakel gezocht moet worden in Aerden hout terwijl Vóórts niet de automobilisten, motorrijders oj fietsers er hinder van hebben maar vooral de voetgangers. Bij de viersprong van de Zandvoortselaan, Zandvoorterweg, Boekenrodeweg en Nicolaas Beetslaan in Aerdenhout bevindt, zich namelijk een wellicht eeuwenoude boom. Natuur vrienden zijn rvaarschijnlijk van oordeel dat dit gevaarte de toegang tot Heemstede bijzonder aantrekkelijk maakt en zij hebben daarbij gelijk. Maar deze boom is bovendien zondei meer levensgevaarlijk. Hij staat namelijk precies op het zuidelijk trottoir van de Zandvoortselaan en de voetgangers zijn gedwongen bij het passeren van dit obstakel het voetpad te verlaten en zich op de rijbaan te begeven. Nu zou dit nog niet zo erg zijn indien de weg op dat punt een normale breedte zou hebben. Het tegengestelde is echter waar. Juist op deze plaats is de Zandvoortselaan bijzonder nauw, de auto's schuiven als het ware langs elkaar heen en er blijft nauwelijks plaats over voor de voetganger die geen enkele uitwijkmogelijkheid heeft. En juist op dit punt waar winke lende moeders met kinderwagens, spelende schoolkinderen en rustig stappende bejaarden dagelijks passeren is een op lossing een dringende noodzakelijkheid. De heer K. Blauw, admi nistratief hoofdambtenaar bij de provinciale griffie, zal maandag 10 maart zijn veer tigjarig ambtsjubileum vie ren. Op 10 maart 1918 trad de jubilaris als klerk in dienst bij de provincie. Hij doorliep diverse rangen en sinds 1930 is hij chef van het provinciaal archief. De heer Blauw heeft bijzonder ver dienstelijk werk verricht op bestuurhistorisch gebied. In vele tijdschriften versche nen artikelen van zijn hand. In 1952 werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De jubilaris zal op 10 maart des morgens om tien uur in interne kring gehuldigd worden. Hij reci- pieert van elf tot twaalf uur in het griffie-gebouw. Een groep van tien huis vrouwen, vluchtelingen uit Oost-Duitsland, zal van 17 maart tot 1 april te gast zijn bij tien gezinnen in Haarlem en omgeving. Deze vrouwen zijn met haar familieleden ondergebracht in een groot doorgangskamp te Wentdorf nabij Hamburg en zij wach ten daar tot er voor hen een definitieve bestemming ge vonden zal zijn. Voor velen van hen is dat echter een zeer lange wachttijd. De Christen Jonge Vrou wen Federatie (C.J.V.F.), de Nederlandse afdeling van de Y.W.C.A., heeft contact ge kregen met enkele sociale werksters uit het Wentdorf- kamp en deze verzochten de C.J.V.F. behalve groepen kinderen ook groepen huis vrouwen gastvrijheid aan te bieden in Nederland en di verse plaatselijke afdelingen in ons land zijn dan ook als gastvrouw opgetreden. Ook in Haarlem en omge ving heeft men nu tien fami lies gevonden die bereid zijn zo'n Oostduitse huis vrouw twee weken te ont vangen. De weldadige rust van een gewone huiskamer, een eigen slaapkamer, een kopje thee op bed, een ge dekte tafel en meer van deze betrekkelijke kleinigheden zullen de huisvrouwen het tamelijk primitieve en over volle barakkenkamp, naar men hoopt, gedurende twee weken doen vergeten. De Oostduitse gasten zul len door de ontvangst-com missie van de C.J.V.F. wor den beziggehouden en bo vendien moet de reis betaald worden van de grens naar Haarlem en terug, terwijl er tenslotte nog enkele kleine uitstapjes op het programma staan. Er is dus geld nodig en zij die niet in de gelegen' heid zijn een Oostduitse gast in huis op te nemen en die toch hun sympathie willen betuigen kunnen hun giften storten op gironummer 110001, Twentse Bank te Heemstede ten bate van me vrouw S. J. Kleyes-Van Wijk. Op het strookje moet dan vermeld worden „Oostduitse vluchtelingen". Van de heer C. W. Schaap, Hatertseweg 477 in Nijmegen ontvingen wij een vriende lijk briefkaartje waarin hij ons schrijft dat hij een stuk of twintig bijzondere oude kaarten (stadsgezichten) van Haarlem in zijn bezit heeft van omstreeks 1900. De heer Schaap vertelt ons voorts dat deze kaarten voor hem wei nig waarde hebben en hij stelt de kaarten dan ook ter beschikking van iemand in Haarlem die van het verza melen van dergelijke prent briefkaarten een hobby heeft gemaakt. In januari verscheen in de dagbladen een advertentie waarin medegedeeld werd dat de mannequinschool Ger- linde in februari met een nieuwe cursus voor manne quins zou beginnen en nu, ruim een maand later zijn wij in het Jeugdhuis aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem eens gaan kijken wat de aspirant-mannequins er na vijf lessen van af brachten. Dat was niet wei nig. Bij het geluid van een hard aangezette grammofoon wandelden de dames op voortreffelijke wijze het zaaltje op en neer terwijl de leidster van de school aller lei nuttige aanwijzingen gaf. Tot nu toe werd er een keer in de week een uur geoefend waarbij behalve aan het lopen ook aandacht werd ge schonken aan de gehele hou ding en de make up. In maart volgen er twee lessen per week omdat de manne quins in april reeds hun eer ste show gaan lopen. En waarschijnlijk niet zonder succes want te oordelen naar de resultaten na vijf weken zal het „eindexamen" door alle kandidaten met glans gehaald worden. En dat heb ben zij dan aan de hard wer kende Gerlinde te danken. De welhaast traditioneel geworden collectes van de afdeling Haarlem en omstre ken van de Algemene Neder landse Invaliden Bond zullen binnenkort weer plaats heb ben. In Bennebroek wordt de collecte gehouden in de-week van 17 tot 22 maart, in Haar lem, Heemstede, De Glip, Vogelenzang, Bentveld, Aer denhout, Overveen, Bloe- mendaal en Spaarndam in de week van 24 tot 29 maart en in Zwanenburg, Badhoeve dorp, Hoofddorp, De Lijnden, Vijfhuizen, Nieuw Vennep en Abbenes in de week van 31 maart tot 5 april. Het doel van de collectes is geld in te zamelen voor het in standhouden van een revalidatiefonds waaruit de middelen geput kunnen wor den ter ondersteuning in dringende behoeften van ge handicapten. Voorts wil men het bruikleen-invalidenpark vernieuwen en uitbreiden, verder kan men de gelegen heid scheppen tot het beoefe nen van het „medisch zwem men" onder ervaren en des kundige leiding en tenslotte wil men met dit geld de mo gelijkheid tot training in een oefenschool voor mensen met verlammingen etc. trachten uit te breiden. Dat de invaliden niet zelf kunnen collecteren ligt voor de hand en daarom doet het afdelingsbestuur een drin gend beroep op de burgerij haar medewerking aan de collectes te verlenen. Zij die zich als collectante of collec tant beschikbaar willen stel len kunnen zich opgeven bij de administrateur de heer J. Philippo, Dolfijnstraat 16, Haarlem (tel. 53005) of bij het secretariaat, Koninginneweg 46 rd, Haarlem (tel. 13443). Ook het bekende kinder- circus „Lambertha" onder leiding van mevrouw (tante Gusta) van der Gracht zal meehelpen om de actie ter versteviging van de kasposi- tie van het revalidatiefonds te steunen. Op woensdag 12 maart geeft dit circusje na melijk een voorstelling in ge bouw St. Bavo in Haarlem, welke avond gratis toegan kelijk is voor alle leden, do nateurs, begunstigers, mede werkers en collectanten van de afdeling Haarlem en om streken van de Algemene Invaliden Bond. Bovendien zal deze avond gebruikt worden voor de openbare uitreiking van een vervoermiddel aan een licha melijk gehandicapte. De heren mr. G. C. van der Wil ligen, burgemeester van Haarlemmermeer en dr. D. Heymans, directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst van Haarlem zullen beiden op deze avond het woord voeren over de problemen samen hangend met de invaliditeit. Automobilisten, die bereid zijn invaliden van huis naar de zaal en terug te brengen zijn van harte welkom en kunnen zich telefonisch op geven bij de administrateur. Het lid van de Tweede Kamer de heer J. de Kadt heeft gisteravond in een open bare vergadering in het Minerva Theater voor de afdeling Heemstede van de Par tij van de Arbeid gesproken over „de In donesische kwestie." Na te zijn ingeleid door de afdelings voorzitter, de heer B. Rijpstra, gaf de heer De Kadt een overzicht ,van de ge beurtenissen in Indonesië na de tweede wereldoorlog. Hij wees er op dat de soe vereiniteitsoverdracht zonder oplossing met betrekking tot Nieuw-Guinea niet ge heel overeenkomstig de wens van de P.V.D.A. was; het was echter wel het maximum dat toen te bereiken was. Voor het koppig vasthouden van Nieuw- Guinea werden telkens andere redenen op gegeven; naar sprekers mening zijn zij in feite alleen maar prestige-argumenten. Intussen hebben de gebeurtenissen in In donesië, zoals die zich kort na de soeve reiniteitsoverdracht tot heden hebben voor gedaan, het voor de P.V.D.A alleen maar heel wat moeilijker gemaakt bij haar zoeken naar een werkelijke oplossing. Wanneer in Indonesië een constructieve democratische regering komt, moet van Nederlandse zijde worden gepoogd met Indonesië tot overeenstemming te komen, aldus spreker. Hij wist echter niet, hoe die overeenstemming er wel uit zou zien, noch of een werkelijk constructieve Indo nesische regering wel zou weten, wat zij zou moeten doen met Nieuw-Guinea. De toenmalige minister van Financiën mr. Lieftinck heeft eens gezegd: „Mijn colle ga dr. Sjafruddin en ik hebben één ding ge meen: wij willen Nieuw-Guinea niet heb ben.". Wordt Indonesië een door communisten geregeerd land, dan behoort men in Ne derland de realiteit te zien: een Nieuw- Guinea als bastion tegen het communis me is geen taak die Nederland in staat is op zich te nemen en te volbrengen; zo iets zou toch ook geen specifiek Nederlandse taak zijn, eerder een zaak voor Australië, de Verenigde Staten, de ZOAVO (Z. O. Aziatische Verdragsorganisatie). Neder lands belangen liggen in de eerste plaats in Nederland, in Europa, in alle wereldde len, maar voor het allerkleinste deel in Nieuw-Guinea. Als men dit beseft, dan zal een realistische oplossing mogelijk zijn, al zal die toch nog moeilijk genoeg zijn te vinden, aldus besloot de heer De Kadt. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door velen gebruik gemaakt. Met betrekking tot een dier vragen zei de heer De Kadt, dat de verwijten uit het Ne derlandse zakenleven gericht tot de Ne derlandse regering naar aanleiding van de door de Indonesische regering genomen represailles in verband met de „Nieuw- Guinea-kwestie" onjuist waren. De zaken lieden zijn voordien hardnekkig voor een vasthouden van Nieuw-Guinea geweest; toen zij nadeel ondervonden, waren zij plotseling voor een „weggeven zonder meer" van Nieuw-Guinea aan Indonesië. Op de Weteringweg bij Nieuw Vennep, de verbindingsweg tussen Rijksweg 4A en Rijksweg 4, waarvan druk gebruik wordt gemaakt door verkeer dat van de nieuwe weg van Rotterdam afkomt zijn vrijdag zeven auto's tegen elkaar gereden. Er ont stond uitsluitend materiële schade. De weg was geruime tijd geblokkeerd. De botsin gen ontstonden door de gladheid van de weg. In de week van 14 tot en met 19 april 1958 zal in Haarlem wederom worden be gonnen met de vaccinaties tegen kinder verlamming, waartoe de in Haarlem wo nende kinderen van de geboortejaren 1949, 1950, 1951, 1956 en 1957 zullen wor den opgeroepen. Evenals het vorig jaar het geval was, zal op drie punten in de ge meente gelegenheid tot inenting worden gegeven, en wel in het gebouw van de geneeskundige dienst aan de Nieuwe Gracht 124, in de dagopenluchtschool aan de Rijksstraatweg 245 in Haarlem-noord en in het gebouw van de speeltuinvereni ging „Het Oosterkwartier" aan de Ber nard Zweersstraat nr. 2. De immunisatie bestaat uit een reeks van drie injecties, waarvan de eerste in het bovenvermelde tijdvak zal worden verricht en voor de tweede de week van 19 tot en met 24 mei 1958 is vastgesteld. De derde injectie ge schiedt in het najaar op een nog nader bekend te maken tijdstip. De kinderen van de jaargangen 1952, 1953, 1954 en 1955, die in het najaar van 1957 reeds twee injecties ontvingen, zullen voor hun derde injectie worden opgeroe pen in het tijdvak van 6 tot en met 10 mei 1958. Een aantal kinderen van deze laatste geboortejaren, die door ziekte of andere redenen in 1957 slechts één of in het geheel geen injectie kregen, zullen aangezien zij opnieuw moeten beginnen tegelijk met de nieuwe jaarklassen wor den „meegenomen", althans voorzover hun ouders daartoe de wens te kennen geven. De ouders of verzorgers van kinderen, die in de hiervoren vermelde jaren wer den geboren, ontvangen allen ongeveer een week voor de voor hun kind vastge stelde vaccinatie-datum een persoonlijke oproeping. Vrijdagavond hield de Haarlemse Jan Gijzenschool een ouderavond in de Wet houder Westerveldschool aan de Overton- straat in Haarlem Noord. De talrijke ou ders konden tijdens deze avond bandop namen horen, die geheel door hun kinde ren uit verschillende klassen verzorgd wa ren. Zang, declamatie en muziek kon men op deze wijze beluisteren en vaak zag men één van de aanwezigen met het hoofd knik ken, wanneer h«. stemgeluid van zoon of dochter herkend werd. De heer C. Geurts, hoofd van de Jan Gijzenschool, hield tus sen de verschillende bandopnamen door een causerie, over onderwerpen de school betreffende. Hij wees daarbij op de nood zaak van een goede samenwerking tussen de ouders en de leerkrachten. Nadat alle klassen zich door middel van de band ge presenteerd hadden, hield tenslotte de heer Geurts zijn tweede causerie, met als onderwerp: „Een mooi plekje ergens in Europa". Spreker vertelde hierbij iets over „Haute Savoie", over een bezoek aan Chamonix, en tenslotte iets over de be klimming van de Mont Blanc. De heer Geurts vertoonde bij deze causerie enkele kleurendia's, die nog eens duidelijk lieten zien, wat er behandeld was. De Citroen-autofabrieken heeft een spe ciale 2 CV geconstrueerd, die met twee motoren is uitgerust, waarvan één de voor wielen en de andere de achterwielen aan drijft. Deze wagen die „mechanische ezel" wordt genoemd is speciaal ontworpen voor gebruik bij de oliewinning in de Sahara, waar terreinomstandigheden het rijden met normale auto's vrijwel onmogelijk maken. Deze speciale CV 2 kan zelfs in mul zand hellingen van 40 pet overwir-en.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 10