HEEMSTEEDS KOLENBEDRIJF FILATELIE Verkiezingsvergaderingen van A.R. en P.v.d.A. in Zandvoort DE BEURS z>an gisteren ,;Test" speelt weer twee stukken van Ionesco 7 HAARLEMMERMEER Inzameling voor invaliden Krediet gevraagd voor douches in zwembad Motorclub houdt wandeltocht Christelijke filmactie Aanbesteding Kustbrigades bijeen Raadsvergadering De medische verzorging tijdens het weekeinde Scooterclub Telefoon 39000 Avond van Blindenbond in Nieuw Vennep Evenementen tijdens het bollenseizoen Directeuren A.L.C.U. in vrijheid gesteld Nieuwe koers in landbouw beleid teleurstellend" Petitie tegen raketbases Twee Belgische schilders exposeren in Den Haag Jongens berecht die taxichauffeur overvielen Lisse spaart HILLEGOM Bollenwandeltochten op 12 en 13 april Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 3 tot en met 7 maart Nederlandse plantages in Indonesië Nederlandse evacués in Melbourne Branden op plantages ZATERDAG 8 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Broederlijk vereend onder een dak hiel den de afdelingen Zandvoort van de anti revolutionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje" en de Partij van de Arbeid vrijdagavond een verkiezingsbijeenkomst in restaurant Zomorlust, eerstgenoemde namelijk in de kleine, de laatste in de grote zaal. Voor de a.r. sprak het Tweede Ka- meriid dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot uit Aerdenhout over het onderwerp: „En kele algemene politieke vraagstuk ken." Spreker belichtte hierbij speciaal de geestelijke achtergrond van de huidige politieke situatie en kwam tot de conclu sie, dat de politieke toestand zowel natio naal als internationaal bedroevend en on- heilsvol is. Na uitvoerig te hebben be handeld, hoe deze situatie was ontstaan en zich had ontwikkeld, stelde spreker vast, dat het neutralisme hiervan de oor zaak was op nationaal en internationaal terrein. Daarbij wil men niet weten van christelijke beginselen. De a.r. kan en mag echter vele „eeuwige beginselen" niet loslaten, bijvoorbeeld het beginsel, dat de overheid de dienares van God is. Politiek bedrijven uit naastenliefde, zoals velen dat willen, achtte spreker geen richtsnoer, want in de politiek gaat het om het recht en is de liefde ver. Een staat, die de liefde maakt tot overheids taak, een staat, die naastenliefde gaat be drijven, dreef volgens spreker af naar een totalitaire staat met alle gevaren daar aan verbonden, want het ethisch hande len behoort aan het individu en niet aan de staat. Het probleem blijft, dat de a.r. staat tegenover het neutralisme, doch politiek moet blijven steunen op de chris telijke beginselen van het recht. Spreker achtte het daarom zeer noodzakelijk, dat de a.r. meer en meer beseft, dat zij een eigen geluid zowel nationaal als interna tionaal heeft te laten horen. Na een ge animeerd debat ging daarop de vergade ring onder leiding van voorzitter van P. Brüne over tot een besloten bijeenkomst. Partij van de Arbeid In de grote zaal stond de vergadering van de Partij van de Arbeid onder leiding van de voorzitter, de heer G. J. Sterren burg. Allereerst sprak hier de heer A. P. N. Pielage, voorzitter van het gewest Noordholland-zuid van de P.v.d.A., en voorzitter van de katholieke werkgemeen schap in de P.v.d.A. afdeling Haarlem. In zijn onderwerp: „Verkiezingen 1958," motiveerde spreker hoofdzakelijk de re den, waarom hij tot de P.v.d.A. was over gegaan, niet ondanks, maar juist omdat hij een gelovig rooms-katholiek was. Mr. W. Glastra, voorzitter van de pro testants christelijke werkgemeenschap in de P.v.d.A. voor gewest Noordholland- zuid belichtte daarna het onderwerp: „Christendom en socialisme botsing of ontmoeting." Spreker stelde daarbij vast, dat hier uitsluitend van een ontmoeting kon worden gesproken en hij was het in grote trekken met de vorige spreker eens en verklaarde zich als protestants cristen volkomen thuis te gevoelen bij de P.v.d.A. omdat hier de partij niet gezien wordt als een verlengstuk van de kerk, maar ge heel los daarvan, in tegenstelling tot an dere christelijke partijen die kerk en par tij als één geheel willen zien. In de loop van deze maand zal ook in de gemeente Haarlemmermeer een col lecte worden gehouden, waarvan de op brengst wordt bestemd voor het werk van de Algemene Nederlandse Invalidenbond, welke vereniging ten doel heeft de licha melijk gehandicapten zoveel mogelijk ter zijde te staan. Dit geschiedt in verschil lende opzichten, bij voorbeeld hen in zo verre valide te maken, dat zij weer geheel of ten dele in staat zijn voor zichzelf of hun gezin in het onderhoud te voorzien. Tot hen, die onder deze bond vallen, behoren onder meer slachtoffers van oorlog en ver zet, zij die aan kinderverlamming hebben geleden enzovoort. Het bestuur van de Bad- en Zweminrich- ting „Hoofddorp" heeft zich tot het ge meentebestuur van Haarlemmermeer ge wend, teneinde te kunnen komen tot de bouw van een tweetal douches bij het zwembad. Men wil het bedrag, dat hier mede is gemoeid, in de vorm van een geldlening van het gemeentebestuur ont vangen. Verder zal men de installaties be nutten om er door middel van een slangaansluiting de badhokjes mee te reinigen. Gezien de noodzaak van deze onmisba re aanvulling van het zwembad, hoopt men dat de raad zijn medewerking wil geven, en dat eveneens gedeputeerde sta len toestemming verlenen. Men zal dan de douches .nog vóór het komende zwemsei- zoen kunnen aanbrengen. De Motorclub „Haarlemmermeer" te Hoofddorp organiseert regelmatig puzzel en andere orientatieritten, welke uiter aard alleen kunnen worden gereden door bezitters van een auto, motorrijwiel of scooter. Gezien echter de belangstelling van vele anderen voor dergelijke sport evenementen heeft 't bestuur besloten een zeer bijzondere oriëntatietocht op touw te zetten, een „wandeloriëntatietocht", waarmede het winterseizoen 1957-'58 wordt besloten. De start is bepaald bij ••De Beurs" in het centrum van Hoofd dorp. Verder zal alles toegaan als bij een autorit: er zijn geheime controles, er wordt met een bepaalde snelheid gelopen, hetgeen door speciale tijdcontroleposten wordt gecontroleerd en de wandelaars met 'en blanco strafregister of de minste trafpunten komen in aanmerking voor ren prijs. Om er tevens een lentewande- ng van te kunnen maken besloot het be- uur de tocht op dinsdagavond 11 mei te >en houden. Zaterdag 15 maart geeft de Christelijke lmactie voorstellingen in Halfweg en in reuw-Vennep. In Halfweg vindt de ver- 'oning plaats van „Good bye, mr. Chips" m de Gereformeerde Kerk. In Nieuw-Ven nep wordt in de Vicon-cantine een verto ning gegeven van „Verbroken tralies". Tenslotte sprak de heer W. Thomassen burgemeester van Zaandam over het on derwerp: „Noordholland vandaag en mor gen." Aan de hand van een drietal kaar ten wees deze spreker erop, dat de Neder landse samenleving bezig is te verande ren. Vroeger waren de gemeenten op zich zelf staand, thans door de angstwekken de groei der steden practisch aan elkaar gebouwd. In 1980 zullen er vele nieuwe steden zijn, ook in Noordholland en het recreatievraagstuk vraagt zowel hier als in Zuidholland de grootste aandacht. Men sen moeten deze toekomstige ontwikke ling leiden, ook provinciaal, omdat, naar een oud rijmpje, Staten en Rijken kun nen vergaan, doch dorpen en steden blij ven bestaan. Spreker wees erop, dat het besturen van dorpen, steden en provincies een blijvende taak is en zette uiteen wat de zes leden van het provinciaal bestuur tot taak hebben. Uitermate belangrijk achtte spreker het tenslotte, dat de uit werking der streekplannen in de provinci ale staten, die het sterkst de aandacht vra gen in Noord- en Zuidholland, in handen zijn van de socialistische vertegenwoor digers in deze colleges, omdat deze streek plannen moeten beslissen over de nabije toekomst van een uitermate belangrijk ge bied van ons land. Na een geanimeerd debat, in hoofdzaak het onderwijs betreffende, sloot de voor zitter, de heer Sterrenburg de bijeen komst met een woord van opwekking voor en actief medeleven met de komende ver kiezingen. Het bestuur van de stichting „Kennemer Sportpark" te Zandvoort zal op vrijdag 21 maart aanbesteden het bouwen van een kantoor voor de kampleiding en twee toi letgebouwen op het nieuw te stichten kam peerterrein aan de Kennemerweg. Begin april zal dan met de bouw worden begon nen, opdat men hiermede zo mogelijk nog voor het komende seizoen gereed zal zijn. De Koninklijke Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen heeft de kust brigades opgeroepen voor een vergadering, welke in Haarlem zal worden gehouden op zaterdag 15 maart. De heer P. van der Mije te Zandvoort stelt zich als voorzitter, na periodieke aftreding, wederom herkiesbaar. De eerstvolgende openbare bijeenkomst van de raad der gemeente Zandvoort is vastgesteld op dinsdag 25 maart des avonds te 8 uur. WEGGEROEPEN De heer H. A. Wormgoor zou in het ka der van het winterprogramma van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling te Zandvoort op vrijdag 14 maart een lezing houden over het onderwerp „Ruimtevaart". Daar de spreker echter plotseling voor werkzaamheden naar Saoedi-Arabië werd geroepen, moest deze lezing tot een nog nader te bepalen datum worden uitgesteld. BELGISCHE AUTORENNERS OP HET CIRCUIT. Leden van de „Ecurie Nationale Beige" zullen vandaag van 104 uur op het cir cuit van Zandvoort met sport- en renwa- gens komen trainen. HAARLEM Artsen: Men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma J. Mathot, tel. 11990. Dierenartsen: J. Beyers, Raamsingel 28, tel. 13164. Tandartsen: mej. dr. I. Mosier, Staten Bolwerk 8, tel. 14464; A. Haye, Leeuwe riklaan 1, Aerdenhout, tel. 27272. Apotheken: Park-apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793; Centraal apotheek, Grote Houtstraat 78, tel. 10500; Bos en Vaartapotheek, Bos en Vaartstraat 26, tel. 13290. BLOEMENDAAL Artsen: Dokter C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17, Bloemendaal, tel. 54003; Overveen: Dokter C. R. Post, Gillis Schoolmeesterlaan 2, Haarlem (post Overveen), tel. 10367; Aerdenhout: Dok ter C. Kroon, Burg. Den Texlaan 12, Aerdenhout, tel. 26073. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tel. 12698 en zuster A. G. Haagsma, Spiege- lenburghlaan 31, Aerdenhout, tel. 26994, bgg. 27343 (Aerdenhout en Bennebroek). Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn voor spoedeisende gevallen tot zaterdagmorgen 15 maart geopend de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaal seweg 85, Bloemendaal, tel. 57903; Apo theek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tel. 02560-8284 en de Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 162, Aerdenhout, tel. 26772. ZANDVOORT Artsen: Dokter J. van der Meer, Juliana- weg 1 a, tel. 2499. Wijkverpleegsters: Zuster S. M. de Wilde Zeestraat 67, tel. 2720. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tolweg 6, tel. 2816. Dierenarts: J. Beyers, Raamsingel 28, Haarlem, tel. K 2500-13164. Apotheken: Van zaterdag 8 t.m. vrijdag 14 maart na 7 uur 's avonds: avond-, nacht- en zondagsdienst: De Zeestraat apotheek, M. J. Kerkhoven-Nieuwenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Echter uitsluitend voor doktersrecepten en spoedgevallen. De diensten wisselen :s zaterdagsavonds om 7 uur. BENNEBROEK Arts: Dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 34, tel. 02502-430. Wijkverpleging: Zuster A. G. Haagsma, Spiegelenburghlaan 31, Aerdenhout, tel. 02500-26994, bij geen gehoor 27343. HILLEGOM Artsen: C. M. Wijkmans, tel. 5771. LISSE Artsen: A. J. Duymaer van Twist, Here- weg 295, tel. 3453. HALFWEG Artsen: A. Hoekstra, tel. 454. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Bult, tel. 6320. Badhoevedorp: dokter Faber, tel. 2377. Nieuw-Vennep: dokter Nugteren, tel. 220. Zwanenburg: dokter A. Hoekstra, tel. 454. De scooterclub „De Bollenstreek" heeft het volgende programma voor het jaar 1958 bekend gemaakt: 9 maart: Openings- showrit, start half 4 „Het Witte Huis, Vlas hoven, Noordwijkerhout; 30 maart: Bloe- menrally; 20 april Vraagtekenrit; 17 mei:Elf-dorpentocht; 15 juni: Tourtocht; 12 juli: Molentocht; 19 juli: Intern, .ster- rit en behendigheidswedstrijden op de Boulevard te Noordwijk aan Zee. onder de naam „Dolfijn-festijn";-16. en-17 augustus: Weekend-trip; 11 september: Ringrijde- rij; 20 september: Avondrit; 19 oktober: Slipjacht; 16 november: Sluitingsrit. ADVERTENTIE 1e soort ANTRACIET III (20/30 mm) ƒ11.55 per hl BINNENWEG 9 (naast Twentsche Bank) - HEEMSTEDE De Nederlandse Blindenbond heeft vrij dag in hotel „De gouden leeuw" te Nieuw- Vennep een bijeenkomst belegd, waaraan medewerking werd verleend door het dubbelmannenkwartet „Onderling Kunst genot". De bekende bondspropagandist Johan van den Berg hield op deze avond een toespraak, onderhoudend en geestig, een ware getuigenis van blijmoedige lotsaan- vaarding, van werkelijkheidszin en van levensdurf. Zijn woorden werden de in leiding voor de film „De stoute schoenen" volgens het scenario van de blinde predi kant Jan Wit, welke voor de pauze werd vertoond en waarin de mogelijkheden voor een eigen, zelfstandige levenspositie en levensvorm voor de blinden overtui gend werden aangetoond. Later op de avond hebben de aanwezigen nog genoten van een fraaie film over het „Mount Rai nier National Park" (waarbij de heer Van den Berg met verbluffende precisie de toelichting gaf). Met voldoening kan het optreden van hét zangkwartet vermeld worden. Na het openingswoord van dokter G. Nugteren. arts te Nieuw-Vennep, vertolkten de acht zangers van het ensemble onder leiding van zijn dirigent, de heer G. van 't Hof. vier vocale werkjes van religieuze inhoud, waaronder het bekende „Ecce quomodo moritur". Het kwartet bestond uit man nenstemmen van jeugdige sonoriteit, welke de dirigent tot een goede eenheid wist te verenigen. Eenvoudige expressie en met smaak toegepaste nuancering maakten de voordrachten bijzonder sympathiek. Het optrekken der tonen en het „halen" bij toonverbindingen nu en dan moet men echter gaan onderdrukken, want deze manier van zingen haalt het peil naar beneden. Een tweede optreden van het kwartet, bracht 't negro-spiritual „Nobody knows" met een goed gezongen baritonsolo. het slavenkoor uit „Nabucco" van Guiseppe Verdi, dat ik voor de kleine bezetting van acht zangers niet z0 geschikt acht. Voorts werd er nog een grappig lied gezongen over „De vissen en de jager". En tenslotte kwam de beroemde ode van Johann Strauss aan de „blauwe" Donau. Dokter E. v. d. Weg, arts te Nieuw- Vennep zou nog een slotwoord spreken, waarmede dan deze geslaagde propa- ganda-avond een einde zou nemen. P. Zwaanswijk De Keukenhof-sterrit 1958 zal op zondag 20 april gehouden worden. De organisatie is toevertrouwd aan de Motor- Auto- en Bromfietsclub „Bloembollenstreek". Ook voor dit toeristische evenement is restau rant „Treslong" de finish.. VVV wil de gemeente op de dag van het bloemencorso met vele mozaïeken doen tooien. De deelnemers kunnen dingen naar plaats- en streekprijzen. Demonstratietuin In de demonstratietuin „Treslong" kun nen de bezoekers zich niet alleen aange naam verpozen, maar door hun keuze te bepalen op één van de vele variëteiten van tulpen en hyacinten kan men in het bezit komen van een prachtig pakket bloembol len, dat belangeloos door de handel be schikbaar wordt gesteld. Informatiekantoor Gedurende het gehele bloemenseizoen zal .door het VVV een informatiekantoor worden ingericht in huize „Bloemlust", naast de St. Jozefkerk. De R.K. Jongeren organisatie zal als ontvangende instantie optreden. De versiering zal nog niet in de perfectie uitgevoerd kunnen worden omdat hiertoe de nodige middelen nog ontbreken, maar onder artistieke leiding hoopt men toch tot een goede oplossing hiervoor te komen. „Tulip Drive" De bridgeclub Bloembollenstreek houdt op 27 april een „Tulip Drive", waarvan de baten ten goede zullen komen aan het Rode Kruis. Voor deze wedstrijden ver wacht men een deelneming van zeker 400 personen. De huisvesting De huisvesting zal ook dit jaar wel een groot probleem opleveren. Men rekent echter op de medewerking van vele inge zetenen. Naar het ANP verneemt zijn de beide directeuren van de A.L.C.U., een smelt- en raffineerbedrijf te Utrecht, N. L. J. W. uit Zeist en J. M. van D. uit Leidschendam, die vrijdag 28 februari gearresteerd werden, in vrijheid gesteld. Zij werden verdacht van fraude bij het afwerken van een contract met het Directoraat Materieel Landmacht De rechtbank heeft hen in vrijheid gesteld door schorsing 'an het hechtenisbesluit. Voorzitter Friese Mij. van Landbouw: In de algemene vergadering 'van de Friese Maatschappij van Landbouw, welke heden in Leeuwarden is gehouden, heeft de voorzitter, de heer N. Nammensma, de nieuwe melkprijsgarantie en de aange kondigde koerswijziging in het landbouw beleid in veel opzichten teleurstellend ge noemd. Hoewel hij begrip had voor de moeilijkheden van de minister en van de regering om vooral in deze tijden een melkprijsbeleid te voeren, dat in alle op zichten bevredigt, is thans naar zijn me ning van zulke essentiële onderdelen van het landbouwbeleid afgeweken, dat dit onaanvaardbaar moet worden genoemd. De heer Nammensma was van mening, dat de agrarische produktie zich moet aanpassen bij de gewijzigde omstandig heden op de wereldmarkt. Wat dit betreft vreesde hij, dat de verantwoordelijkheid van de ondernemer in de landbouw te veel naar de overheid is verlegd en dat de ondernemer daardoor in de afzetmoei- lijkheden is geraakt. Aangezien verwacht mag worden, dat het landbouwbeleid poli tieke weerstanden zal oproepen bij andere bevolkingsgroepen, achtte de heer Nam mensma het wenselijk dat de boeren zo veel mogelijk persoonlijke invloed gaan uitoefenen op de politiek, om de agrarische belangen te verdedigen. Hij was van me ning, dat, hoewel tijdens het bewind van minister Mansholt veel bereikt is voor de landbouw, het landbouwbeleid toch niet in alle opzichten bevrediging heeft gebracht en zelfs in bepaalde opzichten tekort is geschoten. AMSTERDAM De drastische discontoverlaging in Amerika door de Federal Reserve Board van 2Vi pet. tot 214 pet. was voor Amsterdam een stimulans. Gistermiddag werd voor uitgelopen op hogere koersen, die men in Wallstreet verwachtte, omdat daar de di - contoverlaging pas na beurs bekend werd. De verlaging heeft als hoofdzakelijk doel, de economische toestand in Amerika te verbeteren. Aangezien de Europese beurzen in grote mate afhankelijk :ijn van het koersverloop in Amerika, is bet van het grootste belang, dat het bedrijfsleven in Amerika floreert. Aandelen Koninklijke Olie lagen vast in de markt ingevolge Wallstreet. Hard wordt er in Amerika gewerkt om de aan houdende prijsdalingen van de olieproduk- ten een halt toe te roepen en om van de te grote voorraden af 'te komen. Een en ander heeft tot gevolg, dat de koersen van de oliewaarden in New York 'de laatste da gen aan de vaste kant zijn. Voor Koninklij ke Olie werd op het Damrak ruim 155 ge noteerd, tegen donderdag 151, een koers winst derhalve van ruim vier gulden ofwel ruim 20 punten op de oude basis. Aandelen Philips ontmoetten wederom belangstelling van Londen en konden een koerswinst van vijf punten noteren. Het Unileverconcern, dat met de Vita n.v. wil gaan samenwerken op het gebied van de diepvriesprodukten als groente, fruit, vis, etc., maakte een goede beurt ter beurze. De aandelen stegen ruim vier punten. AKU, donderdag reeds drie punten hoger, deed het kalm aan en steeg een half per cent. Voor de aandelen K.L.M. blijft er in Amerika aanhoudende belangstelling be staan. De koers in Amsterdam was dien tengevolge 3.50 hoger en kwam weer op de introductieprijs van 110. Scheepvaar ten waren verdeeld en cultures onregelma tig. HVA Jiep op van 22*4 tot 90, tegen don derdag 86'/>. Senembah daarentegen daal de van 57'/2 tot 56'/2, tegen donderdag -814 De verlaging van het daggeld (call-mo ney) van 3 tot 2% pet. werd ter beurze als logisch beschouwd, nu de geldruimte is toegenomen. Niettemin deed deze verla ging haar invloed gelden op de koersen van de staatspapieren. Reeds direct na opening prevaleerde de vraag en in het verdere beursverloop bleef dit zo. De koer sen stelden zich doorelkaar genomen cir ca pet. boven de vorige slotprijzen. Pro longatie 4Va pet. (A.N.P.). NEW YORK Berichten over een gestegen auto-omzet in de laatste week van februari had een goede invloed op de autowaarden in een overigens onregelmatige markt. Chrysler sloot meer dan een dollar hoger en andere verbeterden fractioneel. General Motors behoorde tot de meest actieve fondsen Voor de rest werd de beurs beheerst door individuele fondsen, geselecteerd uit de olie- metaal-, chemie- en staalgroepen. Winstnemingen op kleine schaal toonden vele van de leidende fondsen in nadat hel industriegemiddelde voor de vijfde achter eenvolgende maal monteerde. De indus triewaarden verflauwden korte tijd. maar hernamen toen de stijging. Hun gemiddel de kwam van 450,96 op 451,49; dat voor spoorwegen van 104,89 op 104,69 en dat voor openbare nutsbedrijven van 72,90 op 73,05. De omzet bedroeg 2.130.000 aandelen (vorige dag 2.470.000). Van de 1.147 ver handelde fondsen sloten er 505 hoger en 376 lager. Du Port sloot meer dan een dollar ho ger, evenals Kennecott in de kopersector. Bij de olies stegen Richfield. Skelly en Sun stegen meer dan een dollar. (UP). De Nederlandse Vredesraad heeft kort geleden het initiatief genomen tot het voe ren van een petitionnementsactie tegen het vestigen van raketbases in ons land. Op voorstel van enige ondertekenaars werd besloten om deze petitie te doen uit gaan van een aantal personen van uiteen lopende levensbeschouwing, teneinde deze actie het nationale karakter te verlenen, dat zij verdient. De initiatiefnemers hiertoe waren: dr. W. H. van Dobben te Wageningen, prof. dr. A. D. Fokker te Beekbergen, prof. dr. J. de Graaf te De Bilt, prof. dr. H. M. J. Olde- welt te Amsterdam, prof. dr. A. J. Rasker te Oegstgeest, ds. Kr. Strijd te 's Hertogen bosch en dr. A. J. Westerman Holstijn te Amsterdam. De tekst van de petitie luidt: „Aan de Nederlandse regering en volksvertegen woordiging. Wij dringen er bij u op aan niet toe te staan, dat op Nederlands grond gebied raketbases voor strategische raket ten met atoomlading worden gevestigd." Mevr. A. M. Weber-De Hondt, Hensbroe- kerstraat 14, Amsterdam, voert de admini stratie der adhesiebetuigingen. In het Beneluxhuis heeft de heer J. R. van der Bloock, eerste secretaris van de Belgische ambassade, namens de Belgische ambassadeur donderdag een expositie ge opend van werken van de Belgische schil ders Jean Jacques Gaillard en Maurits Cantens, die beiden binnenkort zeventig jaar worden. Zij behoren dus tot een gene ratie, die vele „ismen" heeft zien geboren worden en sterven. Gaillard behoort tot de eerste groep ab stracte schilders in België, die, van 1920 tot 1926, aan de spits van de avant-garde stond. Later keerde hij tot de figuratieve kunst terug. In 1921 won hij de prijs van de provincie Brabant en in 1957 werd hem de prijs Baron René Steens toegekend. Cantens schilderde onder andere stil levens, volkstaferelen en landschappen, nu eens in heftige kleuren, dan weer in ge dempte tinten. In de late avond van Koninginnedag van verleden jaar overvielen twee jongens onder Ridderkerk een taxichauffeur. De taxi reed tegen een boom en de chauffeur hield een van de knapen vast tot er hulp kwam opdagen. De ander ontsnapte en werd later in België gepakt, nadat hij daar een fiets had gestolen. Beide knapen ston den thans terecht voor de Dordtse recht bank. Tegen de 18-jarige timmerman P. B. uit Hendrik Ido Ambacht eiste de officier een jaar gevangenisstraf, tegen de 15-jarige A. L. van O. vorderde hij zes maanden tuchtschool. De beide knapen waren op Koninginne dag naar Rotterdam gegaan, waar zij een auto wilden stelen. Dat lukte echter niet en daarom namen zij een taxi. Hun plan was de chauffeur onderweg neer te slaan met een door de oudste vervaardigde gummistok. Zij wilden voorts een politie man overvallen om diens pistool af te pakken, met dat pistool .een chauffeur van een grotere auto tot stoppen te dwingen en met die auto naar het buitenland te gaan. Die plannen liepen bij Ridderkerk vast tegen een boom, omdat de taxichauf feur niet volgens hun plannen reageerde op de klap. De president vond het allemaal „erg Amerikaans". „Ik heb zo'n beroving wel eens op de film gezien," zei de oudste. Op 21 maart zal de rechtbank uitspraak doen. ryococccoococoococ^ccrrococcooco^ WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Gedurende de maand februari is op het postkantoor te Lisse op de Rijkspostspaar bank ingelegd 39.010,40 en opgenomen 34.459,86. De V.V.V. Hillegom heeft er ook dit jaar voor gezorgd, dat er tijdens het bloemen seizoen verscheidene evenementen zullen plaats hebben. De liefhebbers van de wandelsport krij gen op 12 en 13 april de gelegenheid om deel te nemen aan de traditionele „Bloem bollenwandeltochten" waarvan de start zal plaats vinden voor restaurant „Treslong". Als bijzonderheid voor deze tochten geldt, dat het parcours dit jaar door de „Lin- naeushof" te Bennebroek zal leiden, waai de wandelaars vrij kunnen vertoeven. De organisatie van de tochten is in handen van de wandelsportverenigingen „Onder Door" uit Haarlem en „Ons Genoegen" uit Hillegom. Het geheel onder auspiciën van V.V.V. Hillegom. Men verwacht 2500 deel nemers voor dit evenement. vrijdag 7 maart 1958 Laagste Hoogste Laatste Koersverschi koers koers tijdvak t.o.v. 28 febr. 148'/a 153 152% 2*6 Van Berkel's Patent 1891-4 1921/2 1921/2 3% Van Gelder Zonen 172 174 174 2 274 285 285 10% Ned. Kabelfabriek 225 226% 226 1 255 263 262% 9 334 339 33816 2*6 Wllton-Fijcnoord 203 207%. 206 1 'Con. Petro'eum 144,70 f 155,30 f 155,10 -f 10,85 Holland- merika Lijn 131 »/2 1351/2 1331/2 7 Kon. Ned. Stoomboot Mij. I2U/2 125% 1231/2 - I6I/2 Ned. Scheepvaart Unie 110 114 113*6 3% 19214 198 198 6% 4 61/2 481/z 48 IV2 H. V. A 82% 90 891/a 6% Ver. Deli Maatschappijen 61 63% 63 2% 3V2% Staffellening 1947 87*/is 88*6 889/i« 3% Invest, cert. Nederland 92% 9213/« 92*6 3% Nederland 1962—64 DO'/M 91% 90ls/ie 5% Nat. Woningbouwlening '57 106*6 10814 106*6 2*6 Dmzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 5.889.485,- Obligaties 14.388.610.- Deze week (voorl.) Aandelen 7.608.982,- Obligaties 1 13.642.164, cooocooooc VERENIGDE STATEN- Ter gele genheid van de 100ste geboortedag van dr. Liberty Hyde Bailey, een befaamd botanicus, en ter ere van de organisa ties op het gebied van de tuinbouw, verschijnt 15 maart een postzegel van 3 cents (groen). De zegel geeft een sym bolische voorstelling van de vruchtbare aarde: een vrouwenfiguur met de hoorn van overvloed. In de rechterbovenhoek van de zegel zijn een roos en een akelei aangebracht, de meest populaire bloe men in de Verenigde Staten. Dr. Bailey doceerde van 1888 tot 1951 als profes sor in ed plantkunde aan de Cornell- universiteit. Hij was rector-magnificus van het New York State College of Agriculture en directeur van het L. H. Bailey Hortorium. Hij schreef talrijke boeken over de land- en tuinbouw. VERENIGDE ARABISCHE REP. - Voor het Afrikaans-Aziatisch oogheel kundig congres, dat op 1 maart j.l. in Cairo is gehouden, heeft de Egyptische postadministratie een postzegel van 10 5 mills oranjein omloop gebracht met als motief een kaartje van de we relddelen Afrika en Azië, waarboven gen oog. Het is de eerste postzegel met het opschrift U.A.R. (United Arab Re public), Ook de postzegels van Syrië zullen voortaan dit opschrift dragen. PORTUGAL. - Binnenkort geven de Portugese posterijen een serie postze gels van twee waarden, 1 esc. en 3.301 esc. uit, naar aanleiding van de Wereld tentoonstelling in Brussel. Beide zegels vertonen het tentoonstellingsembleem en een gestileerde figuur die de wereld bol ondersteunt. Ze zijn ontworpen door j José de Almada Negreiros. De oplage van de 1 esc. bedraagt 8 miljoen en van j de 3.30 esc. 2 miljoen exemplaren. JAPAN. - Als propaganda voor de derde Aziatische Spelen, die van 24 mei tot 1 juni in Tokio zullen worden ge houden, verschijnt op de openingsdag een serie postzegels van vier waarden, namelijk 5, 10, 14 en 24 yen. Op de 5 yen ziet men een maquette van het in Tokio in aanbouw zijnde nationale sta dion, op de 10 yen de Olympische vlam, op de 14 yen een hardloper en op de 24 yen een zwemmer bij het schoon- springen. HONGARIJE. - Om meer bekend heid te geven aan het feit, dat ook Hongarije televisie heeft, is een post zegel van 2 ft. (roodviolet) in circulatie i gebracht, waarop het zendstation te Boedapest is afgebeeldDeze zegel is ook in met goud omrand blokje uitge- geven. De waarde hiervan bedraagt eveneens 2 ft., maar de kleur is gewij zigd in groen. cxxaccooocxxjocooccoosoocwco^oooasMcocttcoscooosaocccocco De experimentele toneelgroep „Test" zal in de tweede helft van maart in Amster dam de première geven van „Jacques, of de onderwerping" van Eugène Ionesco, ge volgd door „De kale zangeres" van dezelf de toneelschrijver. Onder regie van Kees van Iersel werken hieraan mee Els Bouw man, Sonja Brill, Marijke Hoving, Riëmke van IerselVan der Voort, Dini de Neef, Pdny van Slingelandt, Sieto Hoving, Her- bert Joeks, Ton Lensink, Willy Ruys en Henk van Ulsen. Vorig jaar is de toneel groep „Test" met voorstellingen van expe rimenteel begonnen. Het gezelschap speel de toen ook twee stukken van Ionesco, te weten „De stoelen", dat men later in hef Holland Festival nog eens zag gespeeld door het Théatre des Champs Elysées uit Parijs, en „Slachtoffers van de plicht". UITSLAG PRIJSVRAAG VOOR FANFAREWERKJES De uitslag van een nationale prijsvraag voor Nederlandse harmonie- en fanfare composities die vorig jaar oktober door twee muziekuitgeverijen (Les éditions in- ternationales Basart n.v. in Amsterdam en A. Dreissen en Tierolff muziekcentrale in Roosendaal) was uitgeschreven, is nu be kend gemaakt. Onder de concertwerken werd de eerste prijs van duizend gulden toegekend aan de „Valerius-epigrammen" van Kors Monster in Dordrecht, de tweede prijs van vijfhonderd gulden aan „Scènes de ballet" van Oscar van Hemel in Hilver sum en de derde prijs van tweehonderd vijftig gulden aan „Twee stukken voor harmonie-orkest" van F. H. Schorer, even eens in Hilversum. Bij de marsen werd de eerste prijs toegekend aan Mathy Niël in Maastricht voor zijn „Marche concentri- que". De jury bestond uit Jurriaan An- driessen, mr. Guillaume Landré, Jos Moe renhout, G^ Nieuwland en Hans M. Schei fes. Er werden bijna honderd werken in gezonden. DJAKARTA (UP) „Het zal van de houding van Nederland afhangen of de onder regeringstoezicht geplaatste Neder landse plantages woi-den genationaliseerd of geconfisqueerd", aldus heeft de Indone sische minister van Landbouw Sadjarwo tegenover een verslaggever van het pers agentschap Antara verklaard. De minister wenste niet nader in te gaan op zijn verklaring. MELBOURNE (R<uter) Met het pas sagiersschip „Oceania" zijn ongeveer twin tig Nederlandse évacué's uit Indonesië in Melbourne aangekomen. Onder hen bevin den zich enige zakenmensen en admini strateurs van cultuur-ondernemingen met hun gezinnen. DJAKARTA (ANP) Een fermenteer- schuur van de „Klambir Lima" (oostkust van Sumatra) tabaksplantage is kort ge leden afgebrand. De schade wordt geschat op 55.000 rupiahs. De brand ontstond in de struiken bij de schuur. Eerder brandde de fermenteerschuur van de „Medan estate" af; het vuur vond toen zijn weg langs de zijkant van de schuur. De schade hiervan werd geschat op 200.000 rupiahs. Beide gevallen worden thans onderzocht.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11