Mijnongeluk geen aanleiding tot extra veiligheidsmaatregelen „Mercurius H." strandde op Engelse kust door vergissing van stuurman Walrus en Zeeleeuw weer thuis Caravelle Staatstoezicht had desbetreffende kolenpijler nog niet onderzocht SLOT DEFECT? Navigatiesysteem aan boord veroordeeld üadio Moors Zwaartekrachtmetingen in de Stille Oceaan Parijs decreteert ZATERDAG 8 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 STAATSSECRETARIS PR. VELDKAMP Vijf verstekelingen op de „Groote Beer" Kerkelijk Nieuws Vijf doden in het verkeer Dodenherdenking op zaterdag 3 mei Nederlandse expositie in de Franse hoofdstad RAAD VOOR DE SCHEEPVAART hM Adviescommissie voor grond- en pachtprijspeil Doorbreking van isolement der Ambonezen „Mississippi Lloyd" te New Orleans ontvangen de nieuwe lijn Louis Pierlot Leonard Pseudo-advocaat aangehouden Margarinefabrikanten tegen opheffing mengverbod Tsjechische manifestaties op Wereldtentoonstelling Periodiek voor de jeugd van het Rijksmuseum Het onderzoek door de opzichters van de staatsmijnen en het onderzoek, dat het staatstoezicht op de mijnen nog moest in stellen, in de op 3 maart ingestorte pijler van de mijn Maurits, waren gebruikelijke routine-onderzoeken, zo heeft de staats secretaris van Economische Zaken meege- deld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid dr. ir. Tans (P.v.d.A.). De staatssecretaris zegt in zijn antwoord voorts, dat het gebruikelijk is, aan het aantrekken van nieuwe pijlers extra aan dacht te besteden. Het staatstoezicht op de mijnen wordt steeds vooraf op de hoogte gesteld van het aantrekken van pijlers en voert dan in de aanloopperiode een speciale routine-con trole uit. Om mijnbouwtechnische en an dere redenen is het noodzakelijk met het werk in een pijler te beginnen ongeacht het tijdstip waarop het staatstoezicht het desbetreffend onderzoek verricht. Aan de staatssecretaris is niet gebleken, dat niet alles is gedaan om de veiligheid in de pijler, waar het ongeluk plaats vond, te verzekeren. De strekking van een op merking van een lid van de directie van de staatsmijnen tijdens een persconferen tie over een verkeerd beoordeelde situatie is, dat alle terwille van de veiligheid nood zakelijke voorzorgen ook in dit geval waren genomen, doch dat zich in het ge steente boven de kolen-laag een afwijking bevond, die menselijkerwijs gesproken niet van te voren kon worden ontdekt. Overi gens wacht de staatssecretaris het resultaat van het onderzoek van het staatstoezicht op de mijnen af. De instructeurs, onder wier leiding de drie verongelukte Italianen in de pijler werkten, beheersten de Italiaanse taal vol doende om deze arbeiders de nodige aan wijzingen te geven. De staatssecretaris merkte verder op, dat bij de Limburgse mijnen een voortdurende intensieve aandacht bestaat voor de veilig heid van allen die bij de mijnarbeid zijn betrokken. Hij is, in afwachting van het resultaat van het onderzoek, voors hands van oordeel dat het gebeurde geen aanleiding geeft tot verscherping van de ADVERTENTIE Het s.s. „Groote Beer" is vrijdagavond met 790 repatrianten en vijf verstekelingen vier jonge Indonesiërs en één Joegoslaaf uit Surabaja in Amsterdam aange komen. Het komt bijna nooit voor, dat een zo groot aantal verstekelingen op één schip meekomt. De marechaussee haalde het vijftal van boord en bracht hen per auto naar het hoofdbureau van politie, waar zij aan de Vreemdelingendienst zijn over gegeven. Vandaag zal worden beslist wat er met hen zal gebeuren. De Joegoslaaf was al vijf maanden aan boord van de „Groote Beer". In Cuxhaven verstopte hij zich aan boord. Hij heeft een reis naar Australië vice versa meegemaakt. Toen de „Groote Beer" met Hongaarse emigranten op 19 oktober uit Cuxhaven naar Australië vertrok bleken er niet min der dan zeven «verstekelingen aan boord te zijn. Twee gingen in Triëst van boord In Australië werden drie verstekelingen officieel toegelaten, één ging illegaal aan land. Toen bleef er nog één over, de 29- jarige Joegslaaf. Hij was uit Joegoslavië via allerlei omzwervingen in een kamp in Duitsland terechtgekomen. Zijn plan was naar Australië te gaan, maar daar wilde men hem niet toelaten. Zo moest hij nood gedwongen twee reizen meemaken, die vijf maanden duurden. Hij werd in de scheepswasserij aan het werk gezet. Bij aankomst in Amsterdam kreeg hij een brief van zijn in Joegoslavië achter gebleven vrouw, die hem berichtte, dat hij voor de tweede keer vader was geworden van een dochter. Hij wil nu zo spoedig mo gelijk naar Joegoslavië terug en hoopt, dat de Nederlandse autoriteiten hem daarbij behulpzaam zullen zijn. De andere verstekelingen, vier Indone siërs onder de 30 jaar, zijn aan boord bij het personeel ingedeeld om zo een kleine tegenprestatie te leveren voor hun kost en overtocht. Tijdens de reis mochten zij zich vrijelijk over het schip bewegen. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Donkerbroek W. Dijkstra te Appelscha. Beroepbaarstelling. De heer J. H. D. Louwerse, vicaris te Dalfsen, Ruitenborgh- straat 71, is beroepbaar. Geref. Kerken Beroepen te Harmeien N. J. Goris, kand. te Apeldoorn te Noorden-Zevenhoven J. W. Genuït, kand te Sprang-Capelle. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Enumatil (2de maal) E. Koop te Zaandam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Klundert J. C. van Raven- swaaij te Schevenigen. Rcmonstr. Broederschap Tweetal te Sommelsdijk F. Palmboom te Lochem en S. Rosingh, proponent te Leiden. Baptisten Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Zuid B. Posthu mus te Noordbergum (Fr.). Geref. Gemeenten Beroepen te Middelburg W. Hage te Nunspeet. veiligheidsvoorschriften in het mijnbedrijf. Het is niet juist, dat het jeugdige Neder landse slachtoffer tewerk werd gesteld, zonder voldoende vooropleiding. Na de ver eiste vooropleiding werd de 17-jarige jonge man in december '57, onder leiding van een instructeur, in een pijler tewerk gesteld. Ook ten tijde van het ongeval werkte hij onder toezicht van een ervaren instructeur. ADVERTENTIE Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. [Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers, i Rouwkamers, Aula en Koffiekamers De 24-jarige G. de Groot, melkhandelaar te Wijtgaard (Fr.) is te Nijbeets veronge lukt, toen hij met zijn bromfiets tegen een langs de weg geparkeerde vrachtauto bot ste. Het zevenjarig zoontje van de familie Buisman te Groningen is onder een ge meentebus geraakt en door een der achter wielen overreden. Het kind was op slag dood. Het ongeluk gebeurde, doordat het jongetje, dat speelde bi.i een groepje kin derenk, dat op de schoolbus stond te wach ten, plotseling struikelde en op de rijweg viel. Op de Rijksweg ter hoogte van de leger plaats Kamp Crailoo zijn twee auto's tegen elkaar gebotst, waarbij de 37-jarige heer E. Annema uit Putten op slag werd gedood. De heer G. J. Reeuwijk uit Terneuzen is met zijn auto, waarin tevens zijn vrouw en zijn zoontje gezeten waren, op de weg naar IJzendijke geslipt tengevolge van de glad heid van de weg. De wagen kwam met de linkerzijde in volle vaart tegen een boom. De bestuurder moet vrijwel op slag ge dood zijn. De vrouw en het kind werden door een passerende automobilist naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. De heer Reeuwijk was 36 jaar oud en was veertien dagen geleden uit Indonesië, dwaar hij als werktuigkundige werkzaam was, gerepa trieerd. De vrouw liep een shock op. Het kind kreeg een schedelbasisfractuur en een gebroken been; voor zijn leven wordt gevreesd. Bij een aanrijding met een bestelauto heeft de 27-jarige motorrijder M. Polleman uit Hengelo een schedelbasisfractuur opge lopen. Hij moest worden opgenomen in het Koningin Juliana Ziekenhuis te Hengelo, waar hij aan zijn verwondingen is overle den. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De Commissie Nationale Herdenking heeft de burgemeesters meegedeeld, dat de dodenherdenking dit jaar zal worden ge houden op zaterdag 3 mei. De commissie geeft voor deze herdenking weer de vol gende aanwijzingen: De vlaggen worden halfstok gehesen van 18.00 uur tot zons ondergang. De stille tochten beginnen te 19.30 uur zonder toespraken, vlaggen of vaandels. Alle kerkklokken luiden van 19.45 uur tot 30 seconden vóór 20.00 uur, waarna om 20.00 uur twee minuten volko men stilte in acht moeten worden geno men. Daarna beginnen herdenkingsbijeen komsten in kerken of andere gebouwen. Voorts is het gewenst dat van 18.00 uur tot 21.00 uur geen openbare vermakelijk heden worden gehouden. De Nederlandse Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant, Café- en Aanverwante Bedrijven „Horecaf', de Nederlandse R.-K. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en slijters „Hocres" en de Nederlandse Bond van Horeca- en Aanverwante Bedrij ven hebben hun leden geadviseeerd, van 19.00 tot 21.00 uur vooral het cafébedrijf tot de kleinst mogelijke omvang te beperken, de buitenverlichting te doven en geen an dere muziek ten gehore te brengen dan die van de officiële Nederlandse radiopro gramma's. De Nederlandse Bioscoopbond heeft zijn leden geadviseerd de theaters van 18.00 tot 21.00 uur te sluiten en gedu rende die tijd alle lichtreclames te doven. In het museum voor Moderne Kunst in Parijs is een tentoonstelling van „Neder landse kunst sedert Van Gogh" ingericht, waarop zeventien Nederlandse schilders met tweeënnegentig werken vertegenwoor digd zijn. Er zijn dertien werken van Van Gogh en stukken van Breitner, Jan Wie- gers, Charley Toorop, Jan Sluyters, Her man Kruyder en Van der Leek van Does burg. De tentoonstelling is georganiseerd ter gelegenheid van het Frans-Nederlandse Culturele Akkoord. Het Parijse dagblad „Figaro" schreef dat zij „een lange beschouwing verdient, omdat zij juist die hele kunststroming van heden illustreert waarbij de wens geen conformist te zijn de hoofdrol speelt". De criticus van de „Figaro", Raymond Cog- niat, nam nota van commentators, die van mening zijn, dat Van Gogh het beste zou zijn geweest, terwijl hij in Nederland werkte. „Wij geloven echter" .schrijft hij, „dat zijn contact met Frankrijk hem erg verrijkt heeft en de prachtige doeken, die ons vandaag getoond worden, doen ons niet van mening veranderen". Zeventien schilders zijn met tweeënnegentig werken vertegenwoordigd. EEN KAPITALE BLUNDER was de stranding van de Nederlandse kustvaarder „Mercurius" op 26 november bij Dungeness aan de Engelse zuidoostkust geweest. Dit is de mening van de inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, die de Raad adviseerde zowel de kapitein A. H. uit Rotterdam als de stuurman A. A. B. uit Groningen te straffen. De heer Metz veroordeelde in zijn requisitoir het navigatie systeem aan boord van de kustvaardér, wat twee weken ontzegging van de bevoegd heid om als kapitein te varen voor kapitein A. H. opleverde en voorts de grote ver gissing van stuurman A. A. B., die mede een gevolg was van het aan boord gevolgde systeem. Stuurman B. zag het licht van Dungeness voor het „Varne"-lichtschip aan en stuurde de „Mercurius H" aldus recht in de wal. De heer Metz adviseerde de raad om de bevoegdheid van de stuurman voor de tijd van twee maanden in te nemen. ADVERTENTIE van ouds bekend - TeL 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM Na de stranding heeft men eerst getracht op eigen kracht vlot te komen. Weldra waren echter ook sleepboten in de nabij heid: de „Jean Bart" uit Duinkerken en de „Cycloop" van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden. De „Cycloop" slaagde er na enige tijd in de „Mercurius H" vlot te brengen. Hiertoe moest ondermeer een deel schroot uit het achterste deel van het ruim naar voren worden verladen. Verwisseling De „Mercurius H" voer op 26 november aan de zuidkust van Engeland ter hoogte van Beachy Head, toen de kapitein 's nachts om twaalf uur de wacht overgaf aan de stuurman. Hij gaf aanwijzingen om het lichtschip „Royal Souvereign" op ongeveer anderhalve mijl aan bakboord te passeren. Daarna zouden de vuren van Dungeness doorkomen. De stuurman moest dan koers houden op het volgende vuurschip, de „Varne". Een vuur op de wal bij Dunge ness is door de stuurman echter voor dit tweede lichtschip aangezien. „Een schaapachtig geval", meende de voorzitter der Raad, de heer Dirkzwager. Terwijl de kustvaarder doorvoer heeft de stuurman nog naar het „lichtschip" ge roepen Hij kreeg geen antwoord. Even later strandde de „Mercurius H". Volgens de raad had de stuurman al veel eerder kunnen constateren dat het hier geen licht schip betrof. Een dergelijk licht heeft geen rode sector, hetgeen hier wel het geval was op de wal bij Dungeness. De heer Metz verweet de kapitein, dat hij geen koers en geen tijden in de kaart had bijgehouden. Hoewel de stuurman volgens zijn verklaringen precies wist waar hij op het moment van de overdracht der wacht was, stond er niets in kaart. De vergissing van de stuurman bij Dun geness was volgens de heer Metz niet mo gelijk geweest wanneer met lijnen in de kaart was gewerkt. Geen verrassing Ook op zee liggen de fouten vaak in kleine hoekjes, aldus de heer Metz. In een goed passend navigatiesysteem aan boord kunnen ook fouten worden gemaakt. Houdt men zich echter niet aan het onderwezen systeem, dan kan men bij een stranding als die van de „Mercurius H" niet meer zeg gen, dat men voor een verrassing staat, omdat de rest in orde was. Dit foutieve systeem van navigatie op de „Mercurius H" er werd volkomen op zicht gevaren was de aanleiding tot het maken van de vergissing, aldus de heer Metz. Het komt maar al te vaak bij de kleine handelsvaart voor, dat koerslijnen en peilingen niet op de zeekaart worden bijgehouden ÜW v, - - U - ggt ''«S V. ,J$X Na een reis van viereneenhalve maand naar de Nederlandse Antillen en de Stille Oceaan, waar belangrijke onderzoekingen zijn verricht op het gebied van de geofy sica, zijn gisteren de onderzeeboten Hr. Ms. Walrus en Zeeleeuw op de onderzeeboot basis Waalhaven teruggekeerd. Ter begroe ting waren o.m. aanwezig de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal H. H. L. Pröpper en prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, die deze wetenschappelijke expe ditie heeft voorbereid. In een korte toespraak gewaagde vice- admiraal Pröpper van de be^ngrijke bij drage, die Nederland met deze onderzoe kingen aan het internationale geofysische jaar heeft geleverd. Hij bracht hulde aan officieren en manschappen voor de grote toewijding die zij op deze oefenreis heb ben betoond. Beide onderzeeboten vertrok ken op 21 oktober van het vorig jaar naar de Nederlandse Antillen. Zij hebben onder meer in de Caraïbische Zee geoefend, te zamen met Hr. Ms. fregat Van Speyk, aan welke oefening tevens werd deelgenomen door vliegtuigen van het vliegtuigsquadron van de marineluchtvaartdienst op Curagao. Gedurende deze oefenreis zijn aan boord van Hr. Ms Walrus in het kader van het geofysische jaar een serie zwaartekracht metingen verricht ten behoeve van de Rijkscommissie voor de Geodesie. Hiertoe is de reis meegemaakt door ir. G. Bakker van de Technische Hogeschool te Delft en ir. L. Otto, verbonden aan het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut te De Bilt. De expeditie stond onder leiding van de divisie-commandant luitenant ter zee I. J. Fennema. De Walrus voer via het Panamakanaal naar Guayaquil, de havenstad van Ecua dor., vervolgens naar Puntarenas, de ha venstad van Costa Rica en vandaar door het Panamakanaal terug naar Willemstad. Op deze tocht, die gemaakt werd tussen 18 november en 23 december, werden met het door prof. Vening Meinesz gecon strueerde slingertoestel 81 zwaartekracht metingen verricht. De Zeeleeuw is in de Antillen gebleven voor oefeningen. Beide schepen hebben elkaar in Willemstad weer ontmoet. Gezamenlijk hebben de beman ningen daar Kerstmis èn oud en nieuw ge vierd. De onderzeeboten Walrus en Zeeleeuw zijn vrijdag te Rotterdam teruggekeerd van een oefenreis naar de Nederlandse Antillen. Aan boord van de Walrus werden in de Stille Oceaan belangrijke wetenschappelijke onderzoekingen verricht. Prof. Vening Meinesz zei dat deze reis van de Walrus wetenschappelijk van grote betekenis is geweest. Er is namelijk een gebied onderzocht dat tot dusver nooit aan een onderzoek onderworpen is geweest. Nederland heeft daarmee dus de primeur. Het onderzoek heeft temeer waarde omdat het onderzochte gebied bijzonder beweeg lijk is. De resultaten van het onderzoek zullen vermoedelijk over een half jaar kunnen worden gepubliceerd. Door het onderzoek te laten verrichten met een onderzeeboot die in rustig water kan dalen, kon de grootste nauwkeurigheid worden bereikt. Prof. Vening Meinesz gaf uiting aan zijn grote waardering jegens ir. Otto en ir. Bakker alsmede jegens de comman dant, officieren en manschappen van de Walrus, voor de grote medewerking die zij aan dit wetenschappelijk onderzoek heb ben verleend. Sinds 1923 heeft Nederland, dat daar het eerste mee begon, met de thans verrichte metingen mee 925 zwaartekrachtmetingen gedaan. De Koninklijke Marine heeft hier mee aan de wetenschap belangrijke dien sten bewezen. Met dit verkeerde navigatiesysteem als achtergrond wilde de heer Metz ook de blunder van de stuurman zien. De stranding was in hoofdzaak aan de stuurman te wijten, maar de heer Metz wilde de kapitein niet vrij uit laten gaan, omdat hij tenslotte verantwoordelijk is voor het gevolgde navigatiesysteem op de „Mercurius H". Vandaar, dat d"e heer Metz tot de al genoemde strafmaat kwam. „Ik heb dit niet verdiend," merkte kapi tein H. tenslotte op. „Ik neem er geen genoegen mee. Een kapitein op een schip heeft ook rust nodig en nu moet ik boven dien volgens de inspecteur-generaal nog schooltje spelen". De stuurman verklaarde, dat hij de schuld voor de stranding voor de volle honderd percent op zich wilde nemen. Binnenkort zal de Raad voor de Scheep vaart schriftelijk uitspraak doen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling heeft donderdag dé commissie van advies voor het grond- en pachtprijspeil, inge steld volgens artikel 155 van de nieuwe pachtwet, geïnstaleerd. De taak van de commissie, die uit veertien leden bestaat (waarvan acht voorgedragen door het agra rische bedrijfsleven), is allereerst de re gering van advies te dienen over de pacht normen, welke op grond van artikel 3 van de wet bij algemene maatregel van be stuur worden vastgesteld. Daarnaast zal de commissie de ontwikkeling van het ni veau der grond- en pachtprijzen nauw lettend volgen, eventueel ongewenste ont wikkelingen zo vroegtijdig mogelijk moe ten signaleren om te komen tot voorstel len, die er toe strekken de ontwikkeling in juiste banen te leiden. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot lid-voorzitter prof.dr. J. Pen te Groningen en tot leden de heren drs. P. C. W. Bo- gaerds te Laren, drs. H. W. J. Bosman te Tilburg, drs. W Hessel te Amsterdam, prof. dr. J. Horring te Den Haag, ir. L. Troost te Hoofddorp, G. R. Meyer te Kloos terburen, Chr. van den Heuvel te Leiden, Jos Zegers te Schayk, D. Tiggelaar te Bilt- hoven, B. Doolaard te Oosterbeek, A. P. C. Gulick te Haarlem, C. D. Grijns te Utrecht en mr. H. C. van der Woerdt te Meppel. Als secretaris is aan de commissie toegevoegd drs. A. Verhagen van de directie van de voedselvoorziening (Eerste van de Bosch straat 4) te Den Haag. Het aantal Ambonezen in Nederland, dat in juli 1951 12.600 personen bedroeg, is, uitsluitend door geboorten, thans toe genomen tot ruim achttienduizend. Wat hun huisvesting betreft, men wil trach ten. daaraan het kampidee te ontnemen. De bedoeling is, de ruim zeventig Ambo nezen-woonoorden op den duur te maken tot wijken van de gemeenten, waarin zij gevestigd zijn, zoals dit bij een nog te openen nieuw woonoord in Leerdam al verwezenlijkt is. Dit vertelde de commissaris voor de Ambonezenzorg, drs. A. J. van Raalte, vrijdagmiddag op een persconferentie ter gelegenheid van de opening van een nieuw woonoord te Capelle aan de IJsel, opge richt om de mensen die een betrekking hebben in Rotterdam en omgeving, dich ter bij hun werk te huisvesten. Het aan tal voor arbeid geschikte mannen onder de achttienduizend Ambonezen bedraagt ongeveer 3800, van wie eind vorig jaar 2500 een baan hadden. Getracht zal wor den, meer Ambonezen in het zuidelijke deel van de Randstad Holland werk te verschaffen, voor wie dan nog woonruim te in het nieuwe woonoord „IJsseloord voorhanden is. De woningen en de andere gebouwen in IJsseloord zijn in systeembouw uitge voerd, volgens de modernste principes, en vrij gemakkelijk uitneembaar. Zelfs de funderingen kunnen naar elders worden vervoerd als eens het woonoord kan wor den opgeheven. Maar omdat daarvan in een afzienbare toekomst wel geen sprake zal zijn, oordeelde de regering het verant woord, voor de bouw van „IJsseloord ongeveer 3 miljoen te besteden. Drs. van Raalte wees er nog op, dat de term „woonoord" zo moet worden opgevat, dat de bewoners in hun doen en laten volkomen vrij zijn. Zoals ge zegd, is het streven erop gericht de afgeslotenheid zoveel mogelijk in te perken, doch men moet ook rekening houden met de wensen van de Ambo nezen zelf, die als groep gaarne zo veel mogelijk bij elkaar willen blijven. De „Mississippi Lloyd", het nieuwste schip van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, is bij het binnenvaren van de ha ven van New Orleans begroet door de machtig spuitende waterkanonnen van een gepavoiseerde drijvende brandspuit, waar op een enorme wimpel met „Welcome, Mississippi Lloyd" woei. Een naamwim- pel van het schip werd onder de Ameri kaanse vlag aan de grote vlaggestok voor het kantoor van de havencommissaris ge hesen. Kapitein Va.. Broekhuisen werd tot ere-burger van New Orleans benoemd, waarbij hem de gouden sleutel van de stad werd overhandigd. Op zijn beurt ver eerde de Nederlandse gezagvoerder de Amerikaanse burgemeester met een fraaie kristallen vaas uit Leerdam. ADVERTENTIE 99 99 Het Syndicat de la Haute Coiffure Frangaise et Coiffure Creation heeft tijdens de op 5 maart te Parijs gehouden internationale persconferentie de nieuwe lijn voor de haar mode Voorjaar en Zomer 1958 bekend gemaakt. „Caravelle" is de toepasselijke benaming van deze coiffure, genoemd naar het eerste Franse straalvliegtuig. De vorm lijkt dan ook op die van een straalvliegtuig. In drie- hoeksvorm gebracht, voldoet het aan de mo derne opvatting, is vrouwelijk, levendig en jeugdig en toepasselijk in onze moderne jachtende tijd. Het karakteristieke van deze coiffure is dat de haren kort tot zeer kort gehouden zijn, maar toch vol opgewerkt. Hoofdzaak is een technisch goed uitgevoerde coupe. Het Syndicat telt in Ne derland 25 vooraanstaan de dameskappers onder zijn leden, kenbaar aan nevenstaand embleem. In Haarlem zijn deze: Zijlstraat 88 Wagenweg 29 De Rotterdamse politie heeft een 47-jari- ge Amsterdammer aangehouden, die ver dacht wordt van flessetrekkerij en oplich ting. Hij had in een groot hotel in Rotter dam een kamer betrokken, die hij even wel niet betaalde. Hij bediende zich van de meestertitel, en noemde zich mr. Kel- lerman, mr. Slotemaker, mr. Van Alke made of mr. Pomper. Hij vertelde aan het gerechtshof in Den Haag verbonden te zijn en het zeer druk te hebben. Behalve dat hij zijn hotelrekening niet betaalde, had hij ook een in Rotterdam gehuurde'fiets voor 25 verkocht. In een vergadering in Utrecht van de bond van Nederlandse margarinefabri kanten is het voornemen van de regering besproken om de opheffing van het meng verbod van boter en margarine te bevor deren. De vergadering heeft zich tegen dit voornemen uitgesproken. De bond ver wacht namelijk van de verkoop van melan ge geen vermindering der boteroverschot- ten, doch eerder het tegendeel, omdat een aanzienlijk deel van de roomboterver- bruikers over zal gaan op melange. Het uit driehonderd leden bestaande operagezelschap van het Nationale Theater in Praag zal op de Tsjechoslowaakse dagen van de Wereldtentoonstelling - 23 en 24 juli - als gast in Brussel optreden met „De verkochte bruid" van Smetana en met de opera „Haar pleegmoeder" van Janatsjek. Tsjechoslowaakse kunstenaars zullen trou wens in Brussel ruimschoots vertegen woordigd zijn want ook het Tsjechisch Philharmonisch Orkest, dat in 1956 in Nederland concerteerde, het volksdans ensemble „Lucnica" van de Slowaakse universiteit, de beste Tsjechische kamer orkesten en de kapel van het Tsjechoslo waakse leger, zullen uitvoeringen geven. Aan de voorbereiding van de Tsjechoslo waakse inzending hebben twintig vooraan staande beeldende kunstenaars meege werkt, zo werd de expositie „kinderen en poppen" ontworpen door makers van de poppenfilm „Jiri Trnka". Naast de publikaties, die het Rijksmu seum in Amsterdam ten behoeve van een uitgebreid kring van belangstellenden het licht doet zien, zal de educatieve dienst van dit museum voortaan ook voor de jeugdige museumbezoekers speciaal scholieren maandelijks een uitgave sa menstellen. Deze zal bestaan uit een toe lichting op een kunstwerk in het museum, vergezeld door een reproduktie in zwart wit van het besproken schilderij of voor werp. Elke eerste van de maand zal deze toelichting verschijnen en in het museum tegen betaling van een kleine bedrag ver krijgbaar zijn. De jeugd zal op deze wijze een verzameling kunnen aanleggen, die zo zien het de initiatiefnemers het ka rakter zal dragen van een kunsthistorische gids met illustraties. De eerste aflevering voor de maand maart, die inmiddels is verschenen, behandelt een schilderij van W. J. van Troostwijk: het Raampoortje in de sneeuw (1809). De eerstvolgende maan den verschijnen: een beeldje van Erasmus door Albert Vinckenbrinck, een recente aanwinst van het museum: De boom van Jesse door Geertgen tot Sint Jans en ook zullen stukken van meesters zoals Rem brandt, Hals en Vermeer aan de beurt komen. Voor scholen buiten Amsterdam, die gebruik wensen te maken van de reeks toelichtingen met reprodukties, kan des gewenst zo wordt van de zijde van het museum meegedeeld een afzonderlijke regeling worden getroffen in de vorm van een collectief abonnement.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13