Persbreidel in Indonesië Beschermingsmiddel t egen ondermijning gezocht „Keng Po" was veel te goed 23 Egyptische-Syrische unie waarschuwt Israel Uitdagende activiteit van vliegtuigen Diplomatieke activiteit in de West duit se hoofdstad Amerikaanse en Russische ambassadeur bij Adenauer Lancering van Vanguard- raket weer uitgesteld Spoetnik II weer te zien Vliegtuig neergestort in een zandstorm: 8 doden Bourguiba herinnert Parijs aan de datum van 20 maart Radar waakt in Engeland over maximum snelheid A utomatische registratie van overtredingen Burgerlijk huwelijk wordt een probleem in Rome In Haarlem 3000 kiezers meer dan in 1958 Tram Voorburg-Den Haag door bus vervangen Jonge Kerk in Schoten „hoort" drie partijen Scheepvaart UIT STAD EN STREEK Perzische miniaturen in Het Huis Van Looy Gereformeerde predikanten komen in Bentveld bijeen ZATERDAG 8 MAART 195 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft voor zijn vertrek naar Ma nilla, waar hij de bijeenkomst van de Raad van de Z.O.-Aziatische Verdrags organisatie (ZOAVO) zal bijwonen, ge zegd, dat de conferentie zal onderzoeken hoe de bescherming van de leden van de ZO AVO tegen „communistische ondermij ning en agressie" kan worden versterkt. MANILLA (UP) De president van de Phillippijnen, Carlos Garcia, heeft de Z.O.- Aziatische Verdragsorganisatie uitgenodigd het hoofdkwartier van Bangkok naar Ma nilla over te plaatsen. De president ziede voorts op een pers conferentie, dat hij vreemde troepen op de Philippijnen zou toelaten wanneer dit, in het kader van een regionaal collectief defensieverdrag, noodzakelijk zou zijn. Meer en nieuwe wapens KOULA LUMPOER (UP) De Austra lische minister van Luchtmacht, F. M. Os borne heeft verklaard, dat de Australische DAMASCUS (Reuter) Het legerhoofd kwartier van de Verenigde Arabische Re publiek te Damascus heeft verklaard dat Israëlische vliegtuigen in de afgelopen 24 uur een „uitdagende activiteit" boven Syrisch-Egyptisch gebied hadden bedre ven. Er is bevel gegeven terstond elk Is raëlisch vliegtuig dat boven gebied van de Verenigde Arabische Republiek ver schijnt, neer te schieten. Volgens een woordvoerder van het hoofdkwartier te Damascus zijn twee Israëlische vliegtui gen donderdag diep het Syrische lucht ruim ingevlogen. Een derde had enkele malen laag over de streek van Gaza en het schiereiland Sinaï gevlogen. Nasser in Gaza GAZA (UP) In aanwezigheid van pre sident Nasser is vrijdag in Gaza herdacht dat de Israëlische troepen een jaar gele den het gebied verlieten. Er was een mili taire parade en een redevoering van de Egyptische gouverneur van Gaza, gene- raal-majoor Hassan Abdel Latif, die on der meer uitriep: „Wij zullen terugkeren", daarbij doelend op zijn gehoor van Pales tijnse vluchtelingen. De burgemeester van de stad heeft een telegram gezonden naar secretaris-generaal Hammarskjoeld om hem te danken voor zijn aandeel in het terugtrekken der Israëlische troepen, en aan president Nasser, waarin diens bege nadigd leidersschap geprezen werd. DAMASCUS (Reuter) De Verenigde Arabische Republiek heeft zich bereid ver klaard een door koning Saoed van Saoedi- Arabië ingestelde commissie te ontvan gen. die een onderzoek moet instellen naar een samenzwering die tegen president Nas ser en de Egyptisch-Syrische Unie zou zijn beraamd. Volgens een officiële woordvoer der wil de republiek de commissie ook al le documenten en faciliteiten verschaffen die nodig zijn voor de vervulling van haar taak. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer wijdt zich. na de terugkeer van een vakantie van vijf weken aan de Franse Riviera, in het pa leis Schaumburg weer aan de problemen van de grote politiek. Het heeft de aan dacht getrokken dat hij vrijdagmiddag an derhalf uur met de Sovjet-ambassadeur Smirnov heeft gesproken. Smirnov had om dat onderhoud gevraagd. Daarna heeft Adenauer een langdurige bespreking met de Amerikaanse ambassadeur Bruce ge had, vermoedelijk inzake het Russische voorstel betreffende onderhandelingen over het vredesverdrag met Duitsland. Adenauer zal zich er nooit mee kunnen verenigen dat die onderhandelingen zowel met vertegenwoordigers van de Westduit- se bondsrepubliek als met afgevaardigden van Oost-Duitsland worden gevoerd, om dat dit hoogstwaarschijnlijk zou beteke nen, dat de verdeeldheid van Duitsland blijft voortbestaan. Men verwacht in Bonn dat Smirnov de zer dagen naar Moskou gaat, om verslag uit te brengen van zijn gesprek met Adenauer. Verontwaardigd De bondskanselier is verontwaardigd dat de debatten over de buitenlandse politiek die de volgende week woensdag in de Bondsdag zouden beginnen, tijdens zijn afwezigheid, met het oog op de inter nationale politieke situatie, werden uit gesteld zonder zijn medeweten en op initiatief van zijn eigen partij. Zijn partij genoot dr. Gerstenmaier, de voorzitter van de Bondsdag, heeft echter verklaard, dat de debatten eerst grondig moeten worden voorbereid. Men heeft dat niet kunnen doen, omdat de bondskanselier in Frank rijk was, de minister van Buitenlandse Za ken Von Brentano in Rome en de minister van Defensie Strauss in de Verenigde Sta ten. De mogelijkheid bestaat evenwel dat de debatten op Adenauers verlangen toch nog voor het einde van deze maand in de Bondsdag zullen worden gehouden. WASHINGTON (UP) Het Ameri kaanse departement van Defensie heeft be kendgemaakt, dat de derde poging tot het lanceren van de Vanguard-satellietraket „wegens kleine technische moeilijkheden" opnieuw is uitgesteld. De raket, die uit drie trappen bestaat zal bij deze proef 'n proef- satelliet bevatten. LAS VEGAS. De Amerikaanse com missie voor kernenergie bereidt proef nemingen voor ter ontwikkeling van een door kern-energie aangedreven raket. De bedoeling is een raket te ontwikkelen met een nagenoeg onuitputtelijke voorraad brandstof waarmee een ruimteschip naar de maan en nog verder kan worden voort gedreven. De proefnemingen zullen dit jaar beginnen. De proeven op de grond zullen twee tot drie jaar in beslag nemen. luchtmacht in Malakka uitgebreid zal wor den met een squadron Canberra-straal- bommenwerpers en twee squadrons jacht vliegtuigen. De bommenwerpers komen op 1 juli, de jagers tegen het eind van het jaar. LONDEN (UP) Het Russische dag blad „Izvestia", aldus een uitzending van Radio-Moskou, betoogt dat de aanstaande conferentie van de ZOAVO in Manilla speciaal beoogt, steun te verlenen aan de Indonesische revolutionairen. De Verenig de Staten, aldus het blad, zullen proberen de stationering van „Missiles" in landen van de ZOAVO op de voorgrond te schui ven, daarmede „opzettelijk de situatie in Azië ernstiger makend". De conferentie in Manilla, en de recente militaire oefeningen van de Zevende Amerikaanse vloot bij Indonesië zijn, volgens Radio-Moskou, ge richt op het veroorzaken van een splijting van de Indonesische republiek. De tweede Russische kunstmaan, die ge durende enkele weken niet te zien is ge weest, zal, volgens mededeling van de Sterrenwacht te Utrecht, de komende da gen weer goed zichtbaar zijn. Zij verschijnt op alle dagen 's morgens op ongeveer het zelfde tijdstip, ongeveer tien voor zes en is dan in het noord-oosten te zien, gaande van noord naar oost. Zondag zal zij een hoogte hebben van 35 graden, op 10 maart zal zij op 45 graden te zien zijn. Op 11 maart bereikt zij reeds een hoogte van ongeveer 50 graden. Naar schatting zal zij aan het eind van de vol gende week recht over Nederland vliegen. (Van onze correspondent in Djakarta) Nu het in de Indonesische taal ver schijnende, door Chinezen geredigeerde dagblad „Keng Po" door de militaire gezaghebber van Djakarta voor onbe paalde tijd is verboden, is een van de redactioneel en zakelijk best geleide dag bladen in Indonesië voorlopig van het toneel verdwenen. De „Keng Po" is niet het eerste dagblad in Indonesië ,dat dit lot treft; voor haar werden van diverse andere regerings- en oppositiebladen en van beide persbureaus de deuren voor korter of langer tijd geslo ten. In bijna al deze gevallen werd als motivering gegeven, dat de betrokken pers organen een van de bepalingen voor de pers, van kracht onder de staat van oorlog en beleg, hadden overtreden. In de zaak van de „Keng Po" volstond de woordvoer der van het Djakarta-commando echter met de mededeling dat de maatregel ge nomen was „in het licht van de huidige situatie" en dat is even weinigzeggend als het nochtans tegelijkertijd even veelzeg gend is!. c [- Zoekt men naar de achtergronden van het verbod, dan moet men allereerst in aanmerking nemen dat het blad ook al sprak het zich de laatste tijd weinig in hoofdartikelen uit zeker niet aan de zijde van de regering stond. Het was in elk geval anti-communistisch en vanuit dat gezichtspunt bekeken, viel het niet in de gunst van degenen, die naar nauwe be trekkingen met het communistische regime van Peking streven. Het heette verder dat het blad, al werd het geredigeerd door Indonesische staatsburgers van Chinese af komst, eigendom zou zijn van Chinese niet-Indonesiërs. Doch dit is door het blad ontkend en met een lijst van namen der aandeelhouders gestaafd. Best-geïnformeerd Als de voornaamste oorzaak van het ver bod van de „Keng Po" beschouwt men echter in Djakarta de financiële en econo mische berichtgeving van het blad. op welk terrein het wel het best-geïnformeerde dagblad in Indonesië was. Die bericht geving accentueerde de huidige deplora bele financiële en economische situatie van het land en dat was uiteraard bepaalde kringen niet welgevallig. Het verbod van de „Keng Po" is uitge vaardigd voor „onbepaalde tijd". Welinge lichte kringen menen in dit verband, dat het er voor de „Keng Po" niet rooskleurig uitziet Men voorziet voor het 35 jaar oude blad, dat met zijn ongeveer 50.000 abonnees het meest-gezochte advertentiemedium en de wellicht financieel sterkste Indonesische dagbladonderneming was, een lange perio de van gedwongen rust. CAIRO (UP) Acht personen zijn ge dood, toen een Egyptisch passagiers-vlieg tuig, dat van Athene naar Alexandrië on derweg was, in een verblindende zand storm bij Port-Said neerstortte en in brand vloog. Onder de slachtoffers bevinden zich vier Egyptische leden van de bemanning, drie Griekse passagiers en een Amerikaan. Er waren 26 passagiers aan boord. De echtgenote van de Amerikaan ligt in het ziekenhuis met snijwonden in het gezicht en aan de benen. Haar leven is niet in gevaar. NEW YORK (UP) President Bourgui ba van Tunesië heeft tegenover verslag gevers van het Amerikaanse omroepstation C.B.S. verklaard dat „vele dingen" kun nen gebeuren" wanneer de Franse troepen niet vóór 20 maart uit Tunesië worden te ruggetrokken, als het Tunesische volk zijn onafhankelijkheidsdag viert. Hij herhaalde zijn eisen volledige evacuatie door de Franse troepen, ook van de marinebasis Bizerta en volledige onafhankelijkheid voor Algerije, alvorens Noord-Afrika de onderhandelingen met Frankrijk zal her openen. Bourguiba zei geen tijdslimiet te willen stellen voor de goede diensten van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, maar merkte op dat „de nog resterende tijd kort is". Bourguiba is niettemin optimis tisch gestemd ten aanzien van de goede diensten, voornamelijk als gevolg van de druk der wereldopinie en „in weerwil van de houding van de Franse regering". De meest sombere voorspelling, die wij hoo den, was dat het onder het huidige bewind geen kans op een herverschijning heeft. Door het verschijningsverbod tegen de „Keng Po" is een aanval, die het links- gerichte dagblad „Pemuda" enige dagen tevoren op de „Keng Po" deed, in een bij zonder licht gekomen. De „Pemuda", spreekbuis van de regering en in het bijzonder van het ministerie van Voorlichting, noemde de „Keng Po" een spreektrompet van de verboden Banteng- en Garuda-raden en van de Permesta- beweging. Het wierp de „Keng Po" verder voor de voeten, dat het in de revolutietijd de naam van het republikeinse leger heeft bezoedeld en daarmee de koloniale Neder landers heeft gesteund. Na de soevereini teitsoverdracht is het blad aldus de „Pemuda" actief geweest bij pogingen om de separatistische gevoelens te verster ken en het publiceerde voortdurend be richten, die ten doel hadden de economie van het vrije Indonesië in de warmte sturen. Het doel van de „Keng Po" aldus ging „Pemuda" voort is nu voldoende duide lijk geworden, namelijk opstandige bewe gingen als van SjafruddinHusein bevor deren. Eenzelfde geluid wordt ook door andere spreekbuizen ten gehore gebracht. De „Pemuda" spreekt de hoop uit, „dat God ons de kracht en het recht zal geven om maatregelen te nemen tegen spreekbuizen van de soort van de „Keng Po". Drie dagen nadat dit artikel in de „Pe muda" was verschenen, werd de „Keng Po" verboden! Wie volgen? Op grond van het slot van bedoeld ar tikel in de „Pemuda", waarin maatregelen tegen andere bladen worden bepleit, wacht men nu in Djakarta met belangstelling af, welke bladen zullen volgen. De namen worden genoemd van het onafhankelijke „Indonesia-Raya", waarvan reeds een aan tal redacteuren stads- of huisarrest hebben Mochtar Lubis al meer dan een jaar!! van het socialistische blad „Pedoman" en van het persbureau PIA. Dit laatste heeft enige tijd geleden reeds een felle aanval van de „Peduma" te verduren gehad (Van onze correspondent in Londen) Ondanks de protesten van de automo biel-organisaties heeft de Britse verkeers politie langs verscheidene hoofdwegen in de bebouwde kommen, waar de maxima le snelheid vijftig kilometer bedraagt, ra dar-vallen opgezet, die overtredingen op het scherm registreren. Als bezwaar te gen deze methode werd aangevoerd, dat de radar verre van nauwkeurig zou zijn. Met de automobilist Leonard M. Still uit Londen is een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van het motorvoertuig begon nen. Hij is de eerste die door de rechter veroordeeld werd op grond van hetgeen het radar-oog waarnam. Met behulp van deze elektronische snelheidsmeter werden op de Theemskade op een winterochtend, toen het verkeer zeer matig was, vijf auto mobilisten gevangen. Still had een snel heid van 65 kilometer en kreeg vijftien gulden boete en een aantekening op zijn rijbewijs. De overtreders waren niet in de zaal aanwezig. Om het bekeurde automobilis ten gemakkelijk te maken, ontvangen zij van dé politieman, die hen op de bon zet, een formulier waarop zij kunnen verkla ren schuldig te zijn. Ze krijgen dan de re kening van de boete thuis. Voor de rech ter worden deze zaken nu dagelijks aan de lopende band behandeld. Het aantal ongelukken is in Groot-Brit tannië naar verhouding geringer dan op het vasteland, omdat de verkeersdiscipli- ne groter is en omdat er op de grote we gen veel minder fietsers, bromfietsers en scooters rijden. Van alle weggebruikers is de automobilist het minst beschermd, van daar zijn wellevendheid voor voetgangers en wielrijders. Een nadeel in Groot-Brit- tannië vormen de smalle en bochtige we gen, de chaotische situaties in vele bin nensteden, het ontbreken van viadukten en opritten. Op slechts enkele buitenwe gen, waar de snelheid onbeperkt is, kan men werkelijk zonder gevaar opschieten. Acht Belgen met aangeboren hart afwijkingen zijn van het Brusselse vliegveld Meisbroek naar New York vertrokken om in het Bostonse „chil- drens hospital" operaties te ondergaan. De groep - drie meisjes, drie jongens en twee mannen - wordt vergezeld van twee chirurgen, die een studie zullen maken van het gebruik van een mechanisch hart. Ook de secretaresse van prinses Liliane, echtgenote van koning Leopold, Anna Passagez, reist meePrinses Liliane heeft de reis, te zamen met het Belgische ministerie van Gezondheid gefinancierd. Verle den jaar werd de vijftienjarige prins Alexander in het Bostonse ziekenhuis geopereerd ter correctie van een ver nauwing van de aorta. Het Belgische koninklijke paar heeft onlangs een mechanisch hart besteld om hart operaties, die in Boston met succes worden verricht, ook in België moge lijk te maken. Prinses Liliane bracht, samen met de moeder, een van de meisjes naar het vliegtuig. ROME (AFP) De vertegenwoordigers van de minderheidspartijen in de gemeen teraad van Rome zullen voortaan weige ren als plaatsvervanger van de christen democratische burgemeester, Urbano Cioccetti, bij burgerlijke huwelijken als ambtenaar van de burgerlijke stand op te treden. De sociaal-democraten, commu nisten, republikeinen en nenni-socialis- ten vervulden tot dusver deze functie om dat de burgemeester en de christen-demo cratische gemeenteraadsleden dit „om principiële redenen" niet wilden doen. In Italië worden gewoonlijk de huwelijken voor de rooms-katholieke kerk gesloten en zij gelden dan tevens voor de wet. Van de mogelijkheid alleen voor de wet te trouwen maken in Rome per jaar onge veer duizend paren gebruik. Door de actie van de minderheidspartijen zullen de christen-democraten wel genoodzaakt zijn aan deze huwelijken hun medewerking te verlenen. Er is een verzoek ingediend tot ophef fing van de parle'mentaire onschendbaar heid van het parlementslid Luigi Longo, vice-secretaris van de communistische partij, om hem te kunnen vervolgen we gens belediging van Paus Pius XII. Longo heeft in een weekblad, dat hij leidt, een spotprent laten afdrukken waarop de Paus, staande op een pantserwagen, de zegen geeft aan tot aan de tanden gewa pende westelijke staatslieden. Wanneer op 26 maart de verkiezingen voor de Provinciale Staten en op 28 april die voor de gemeenteraden worden gehou den, zullen 102.855 Haarlemse ingezetenen hun stemplicht vervullen. Dit is een kleine drieduizend meer dan in 1956 toen de ver kiezing van de leden der Tweede Kamer plaatsvond. Deze stijging van b t aantal kiesgerech tigden is niet in hoofdzaak het gevolg van de vermeerdering van het aantal inwoners van Haarlem. Het verschil tussen het aan tal ingezetenen op 1 januari 1956 en dat op 1 januari 1958 bedraagt namelijk 686. De oorzaak van het grote verschil tussen het aantal kiezers dit jaar en dat in 1956 moet voornamelijk gevonden worden in de om standigheid dat in de loop van 1957 velen die van het kiesrecht uitgesloten waren (vroegere politieke delinquenten, perso nen die in de oorlogsjaren in vreemde krijgsdienst zijn geweest), weer in het kies- register werden opgenomen. Het aantal bureaus in Haarlem waar men zijn stem kan uitbrengen bedraagt 113, dat is twee meer dan in 1956. Nieuwe stembureaus zullen worden ge vestigd in de Prinses Marijkeschool aan de Dinkelstraat 4 in „Delftwijk" in Haar lem-Noord en in de St. Gerardus Mayella- school aan de Diepenbrockstraat 4 in Haar lem-Oost. De lokaaldienst Voorburg (viaduct)Den Haag (Carel van Bylandtlaan) van de N.Z.H. te Haarlem, zal met ingang van 11 mei worden gestaakt. In het lokale vervoer zal worden voorzien door een door de H.T. M. in te stellen autobuslijn Voorburg— Scheveningen. N.Z.H.-plaatsbewijzen in de relaties Carel van Bylandtlaan en Scheve ningen zullen met ingang van die datum niet meer verkrijgbaar zijn. Jonge Kerk „Schoten" heeft enkele jon geren van de C.H.J.G., de A.R.J.O.S. en „Nieuwe Koers" (P.v.d.A.) uitgenodigd om maandagavond 10 maart „iets over hun partij te komen vertellen" in het Jeugd huis aan de Schoterweg. Aagtekerk, 7 te Mombasa. Albireo, 7 rede Karachi. Alblasserdljk, 7 v. Hamburg n. Antwerpen. Alcyone. 7 te Hampton Roads. Algenlb, 7 te Santos verwacht v. Rio de Janeiro. Algol, 7 190 m. n.o. Fern. Noronha n. L. Palmas. Almdljk, 7 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alwaki, 7 te Suez. Amerskerk. 7 v. Marseille n. Antwerpen. Ampenan, 7 v. Las Palmas n. Kaapstad. Amsteldiep, 7 v. Sayreville n. Mobile. Amstelkroon, 7 te St. Johns. Antonia. pass. 7 Singapore n. Pladju. Appingediik, 7 te Cristobal. Argos, pass. 7 Finisterre n. Malta. Arkeldijk, 7 50 m. z. Socotra n. Penang. Artemis, 7 te Cape Haitien. Astrid Naess, 9 te Port Said verwacht. Attis, 6 v. Turks Island n. Baltimore. Axeldijk, 7 v. Port of Spain n. Rio de Janeiro. Barumun, 7 te Bahrein verwacht v. Ummsald. Bengalen. 7 v. Belawan n. Aden. Billiton, 7 v. Cagayan n. Magallanes. Blitar. 8 te Bangkok. Bloemendael, 7 v. Kaapstad n. Dakar. Bloemfontein. 7 v. Amsterdam n. Durban. Bonita, 7 te Guayaquil verwacht. Britsum, 6 40 m. z.w. Kp. Finisterre n. A'dam. Calamares. 7 te Almirante verwacht. Calt. Leiden, pass. 7 Kuria Muria eil. n. St.holm. Caltex Nederland. 7 te Port Said. Camitia. 26 in Panamakanaal verw. n. Curagao. Castor. 7 dw. Landsend n. Emden. Crtago, 8 v. Pto. Barrios n. Mobile. Charis, 8 te Paramaribo. Cinulia. 21 te Durban verwcht. Cistula, 14 te Singapore verw., verm. n. Abadan. Cleodora, 17 te Singapore verwacht n. Saigon. Congokust, 7 te Amsterdam. Cottica. 9 te New York. Corilla. 15 te Singapore verwacht n. Abadan. Cradle of Liberty, 7 v. Ph.delphia n. Pta. Cardon. Crania. 15 te Birkenhead verwacht n. Ince. Dongediik. 7 te Londen. Dorestad. 6 1000 m. w.n.w. Kp. Verd. eil. n. Londen. Doris. 8 te Amsterdam. Eenhoorn. 9 te Patras verwacht. Ena, 16 te Curagao verwacht. Fravizo, 8 te Rotterdam. Friesland, pass. 7 Wight n. Antwerpen. Gaasterland. 8 te Bahia. Gabonkust. 7 te Amsterdam. Ghanakust, pass. 7 Finisterre n. Dakar. Groote Beer, 7 te Amsterdam. Groote Kerk, 8 te Amsterdam. Gooiland, 7 rede Rio Grande n. Pto. Alegre. Guineekust. 7 te Amsterdam. Hathor, pass. 7 Gibraltar n. Hamburg. Hector, 7 te Amsterdam. Heemskerk. 8 te Cebu. Helicon, 7 v. New York n. Kp. Haitien. Hoogkerk, 7 v. Kaapstad n. Las Palmas. Hydra. 8 te Antwerpen. Iberia, 7 v. Hornillo n. IJmuiden. IJssel. 7 v. Pto. Cortez. 8 te Laceiba. Ivoorkust, 7 60 m. z. Abidjan n. Lagos. Japara. 7 200 m. n.n.w. Kp. Finisterre n. Houston. Kabylia. 16 te Bandarmashur verwacht n. U.K. Kalvdon. 9 te Turku verwacht. Kara. 10 bij Landsend verw., verm. n. Thameshav. Katelysia, 8 te Boston verw., verm. n. S. Lorenzo. Kelletia, 7 Hoek v. Holland n. Rotterdam. Kenia, 7 te Singapore verwacht n. Suez, A'dam. Keniemerland, 7 v. Santos n. Rio de Janeiro. Kermia, 9 te Curagao verw., verm. n. Cardon. Khasiella, 8 v. Curagao. 9 te Trinidad verwacht. Kieldrecht, 7 te Nacala v. Mozambique. Kloosterdijk, 7 te Rotterdam. Koningswaard, 5 te Curagao n. Hamburg. Kopionella, pass. 7 Kp. Guardafui n. Singapore. Koratia, 7 v. Philadelphia n. Curagao. Korenia, 13 te Curagao verw.. verm. n. S. Lorenzo. Kryptos, 18 te Bere verwacht. Kylix. 9 te Rotterdam verwacht, n. Duitsland. Langkoeas, 7 te Singapore. Larenberg. 8 te Barranquilla. Lekhaven, 8 te Santos. Lemsterkerk. 7 ten anker rede Damman. Leopoldskerk, 8 te Odense. Leuvekerk. 8 te Amsterdam. Liberty Bell. 8 te Port Said. Lieve Vrouwekerk, 8 v. Band. Shapur n. Abadan. Lindekerk, 7 v. Ummsaid, 8 te Bahrein. Lombok, 7 te Beira. Loosdrecht, 7 v. Damman n. Basrah. Maas, 7 v. Amsterdam n. West-Indic. Macoma, 8 te Yokohama verwacht n.Kobe. Malea. 7 te Miri verw. n. Singapore. Mentor, 8 v. Pto. Cabello n. Cumana. Merwelloyd, 8 te Bahrein. Mijdrecht, pass. 7 Str. Ormoes n. San Francisco Mitra. 7 v. Curagao n. Rotterdam. Molenkerk, 9 te Vizagapatnam verwacht. Moordrecht, 7 180 m. n.w. Dieddah n. Mena. Munttoren. 7 te Buenos Aires. Naess Commander, 8 te Suez. Nestor. 7 v. Pto. Ordaz n. Port of Spain. Nieuw Amsterdam, 8 v. Havana te New York. Noordzee, 7 350 m. z.z.o. Bermuda n. Algiers. Oberon, 7 te Punta Cabello. Oldekerk, 8 te Casablanca. Omala, pass. 7 Tobago n. Recife. Ondina. 7 te Shominoseki. Oraniefontein, 6 320 m. z.w. Lissab. n. South.ton. Oranjestad, 8 v. Trinidad n. Grenada. Osiris, 6 540 m. z.o. Azoren n. Emden. Ouwerkerk, 8 te Amsterdam. Parkhaven, 7 v. Buenos Aires n. Las Palmas. Penlrecht. pass. 7 Kreta n. Napels. Perna. 8 v. Mena Al Ahmadi n. Abadan. Phrontls, 7 te Semarang verw. v. Makassar. Poseidon, 7 te Rotterdam n. Amsterdam. Prins Alexander. 7 26 m. z.z.o. Wight n. Limassol Prins Casimir, 7 v. Castellon, 8 te Barcelona. Prins Frederik Willem. 7 te Gandia. Prins der Nederlanden, 7 te Amsterdam. Prins Willem V. 7 v Bergen n. Halden. Purmerend. 7 v. Londen n. Stanlow. Pygmalion, 6 50 m. z.o. Flores n. Barbados Raki. pass. 7 Colombo n. Penang. Saidia. 8 gereed dokken te Singapore. Sarangan. 8 te Pt. Elizabeth. Sarpedon, 7 v. La Guaira n. Pto. Cabello. Schie. 7 v. Limassol n. Alexandrië. Schouten, 7 v. Lorenco Marques n. Beira. Senegalkust, 7 te Amsterdam. Sibajak, 9 te Wellington verwacht. Sirrah. 7 75 m. n.o. Aden n. Bandarmashur. Slamat, 7 te Rotterdam. Solon, 7 te La Guaira verwacht. Stentor. 5 te San Juan n. Santiago. Stad Rotterdam. 7 v. Narvik n. Rotterdam. Stad Schiedam, 7 v. Rotterdam n. Bagnoli. Stanvac Benekat, 7 te Singapore v. Palembang. Stanvac Djirak. 8 te Sungeigerong v. Buatan. Statendam, 8 te Bangkok. Statue of Liberty, pass. 7 Pt. Sudan n. Mena. Steven. 7 v. Londen n. Grangemouth. Straat Banka. 8 v. Melbourne n. Adelaide. Straat Madura, 8 v. Melbourne n. Sydney. Straat Soenda. 9 et Balikpapan verwacht. Talisse, 7 45 m. n.o. Oran n. Port Said. Tamo, 8 te Bremen. Taria. 11 te Abadan verw.. verm. n. L. Marques. Tawali, 7 te Hamburg v. Bremen. Tegelberg, 8 te Kaapstad. Teirecias. 7 v. Singapore n. Port Swettenham. Telamon, 7 v. Barranquila n. Haiti. Tero. 7 v. Rosario, 8 te Buenos Aires. Thaletas, 6 v. Palermo n. Oran. Themis. 8 te New Orleans. Theobaldius. 7 45 m. z. Bandar Abbas n. Gibraltar. Theobaldius. 21 in Suezkanaal verw. n. Gibraltar. Titan, 7 te Belem verwacht. Tjibadak, 7 v. Tsamkong n. Makassar. Tjikampek. 7 te Kobe verwacht v. Moji. Tjiluwah, 8 te Belawan. Tomori. 8 te Penang. Trajanus. 8 te Antwerpen. Transporter V, 7 te Baltimore. Trompenberg, 7 te Bremen. Van Noort. 7 v. Lvttleton n. Dunedin. Vasum, pass. 7 Malta n. Portland. Vivipara. 17 bij Landsend verw.. verm. n. R'dam. Vlist. 7 180 m. w.z.w. Lissabon n. Savona. W Alton Jones. 7 50 m. z.w. Kuria Muria n. Mena Waterman. 8 te Walvisbaai. Westerdm, 10 te New York verwacht. Westland, 7 90 m. z.w. Scillies n. Rio Grande. Wieldrecht, 7 te Puerto La Cruz verwacht. Willem Ruys. pass. 7 Socotra n. Suez. Witmarsum, 8 v. Savannah n. Le Havre. Wonosari, 8 te Colombo. Zeeland, 7 250 m. w.n.w. Finisterre n. Maracaibo. Zonnekerk, 8 te Adelaide. KLEINE VAART Alcetas, 6 te Famagusta n. Rotterdam. Atlas, 6 te Gothenburg n. Amsterdam. Bab T, 6 v. Bayonne te Barry. Bloemgracht, 7 te Londen. Boreas, 6 te Aalborg n. Randers. Brouwersgracht, 7 25 m. n.o. Bornholm n. Abö. Flevo, 6 v. Amsterdam n. Bordeaux. Ilias, 6 te Ouessant n. Rotterdam. Inspecteur Melema. 7 bij Goeree n. Newross. Kaap Falga, 4 v. Partington n. Randers. Kaap St. Vincent, 6 v. Cardiff te Rouen. Lucas Bols I, 7 v. Amsterdam n. Stettin. Lucas Bols II. 7 v. Oxelosund n. Mantyluoto. Manto, 6 v. Barcelona n. Valencia. Midas. 6 25 m. n.w. Bucaroni n. Algiers. Philetas, 6 v. Fredericia n. Kopenhagen. Ponza, 4 v. Barcelona n. Goole. Prinsengracht, 6 v. Nemours n. Casablanca. Tilly, 5 v. de Tyne te Sevilla. Nietttvs in het kort Struiken-diefstal. Bij de Haarlemse politie is reeds diverse keren door de dienst voor Hout, plantsoenen en begraaf plaatsen aangifte gedaan van diefstal van rozenstruiken en andere heesters. Onlangs werden bij het pas aangelegde plantsoen bij de Slangenkruidlaan enkele rozenstrui ken vermist en een dezer dagen groeven onbekenden op het Phoenixterrein opnieuw enkele heesters uit. Programma I. v. A. O. De afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling houdt op 17 maart een con certavond met medewerking van het Haar lems Bach Ensemble. Op 20 maart spreekt Lode van Gent over het onderwerp „Tus sen Berbers en Arabieren". Op 22 en 23 maart volgt het winterfeest op „Banjaert" en op 26 maart spreekt de heer H. J. Stu- vel over „De triomf der Ardennen". Ploegsporcn. Op donderdagavond 13 maart houdt de werkgroep Kennemerland van de Archaeologische werkgemeenschap voor westelijk Nederland in café Brink- mann te Haarlem een bijeenkomst waarbij de heer H. J. Calkoen uit Velsen, algemeen voorzitter van de A.W.W.N. zal spreken over het onderwerp: „Wat de pre- en vroeghistorische ploegsporen, gevonden vooral in het westen van ons land, ons te vertellen hebben". Christen-Vrouwenbond. Op dinsdag avond 11 maart komt de afdeling Haarlem- Noord van de Nederlandse Christen-Vrou wenbond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Schoterweg 83 bijeen, om zich na een causerie van mevrouw J. C. Valderpont- Wierts van Coehoorn uit Rotterdam te beraden over „Onze landgenoten, de Indi sche Nederlanders". Negro-spirituals. Voor wijk I en wijk V van de Hervormde Gemeente van Haar lem wordt dinsdagavond 11 maart in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht een avond gewijd aan negro-spirituals, ge zongen door de tenor F. Diekerhof en in geleid en toegelicht door diens broer, de luchtmachtpredikant luit.-kol. ds. H. J. Diekerhof. Jongeren bijeen. De jongeren-afdeling van de V.U.-Haarlem, „De Twintigers", zal zaterdagavond in café-restaurant Brink- mann aan de Grote Markt in Haarlem haar tweede feestelijke bijeenkomst sinds de op richting van deze afdeling houden. „The Dixie Sailors" zullen de dansmuziek ver zorgen. Bovendien zal Marijcke van der Eist enige Franse chansons ten gehore brengen. De heer B. Levi zal een toelich ting op het Franse chanson geven. De avond is besloten en alleen toegankelijk voor leden en introducés. Onmiddellijk nadat de tentoonstelling van de Interscholaire was opgeruimd is in het Huis van Looy in Haarlem een nieu we expositie ingericht, één van kunst uit het oosten, bestaande uit reproducties van tweeëndertig Perzische miniaturen en acht Perzische muurschilderingen uit de keizerlijke bibliotheek in Teheran, date rend uit de vijftiende, zestiende en zeven tiende eeuw. Vrijdagmiddag werd de ope ning verricht door de heer D. van Arend, secretaris van de „Utrechtse Unesco- commissie". De tentoonstelling staat na melijk onder auspiciën van UNESCO, wel ke organisatie zich, zoals bekend is, be ijvert op een veelsoortig terrein de vol ken nader tot elkaar te brengen. Deze ex positie van Perzische miniaturen werd in gericht op grond van de gedachte, dat de westerse volken de cultuurschatten van het Oosten vaak niet of ternauwernood kennen en dat in het westen gemakkelijk wordt vergeten, dat de landen, die tot de onderontwikkelde gebieden worden gere kend, dikwijls in het verleden een verfijn de cultuur hebben gekend. De heer Arend vestigde hierop de aandacht in een korte toelichting, die ook is opgenomen in de catalogus. Op deze expositie zijn miniaturen te ■''en uit verschillende Perzische klassieke werken, in de eerste plaats uit het „Sjah Nameh" (het Boek der Koningen), een heldendicht. Dit boek is sedert 1931 be kend. In dat jaar stuurde de keizerlijke bibliotheek i Teheran het naar een ten toonstelling in Londen. Het bevat een groot aantal miniaturen, die onder lei ding van een Perzische prins werden ver vaardigd. Verder ziet men reproducties uit „Kalila en Dimna" (het Boek der Fabels), uit „Muraqqa Gulshan (het Boek van de Bloementuin), uit .Chamsa" (Helden dichten en romantische werken) en uit „Djamial-Tararikh" (Geschiedenis van Djengis Khan en zijn opvolgers). De muurschilderingen zijn vermoedelijk uit de periode van Abbas II, omstreeks 1650. De slechte weersomstandigheden waren waarschijnlijk oorzaak van de beperkte belangstelling bij de opening van deze belangwekkende, tot 2 april te bezichti gen, tentoonstelling. De Gereformeerde predikanten in Noord holland zullen 28 en 29 mei aanstaande in het conferentie-oord van de Woodbroo- kers te Bentveld in conferentie bijeen komen. Referenten zullen zijn de hoog leraren prof. dr. H. N. Ridderbos van Kampen, prof. dr. J. T. Bakker eveneens van Kampen en prof. dr. J. H. Bavinck van Amsterdam. Ds. J. L. Wielenga van Hilversum zal de preek houden. OFFIClël.E PUBLICATIE Faciliteiten bij Herbouw of Herstel Het Ministerie van Financiën deelt, in aan sluiting aan reeds vroeger voor andere ge deelten van het land gepubliceerde maat regelen mede: Aanvragen om financiële faciliteiten, welke in verband staan met de besteding van een bijdrage in oorlogsschade, geleden aan ge bouwd onroerend goed, hetwelk in een der gemeenten 's-Gravenhage of Zandvoort is of was gelegen, moeten zijn ingediend voor 1 oktober 1958, indien de bijdrage vóór 1 april 1958 is ingeschreven in het Grootboek voor de Wederopbouw of toegekend op grond van art. 9 van de Wet op de Materiële Oorlogs schaden; in gevallen, waarin de bijdrage op of na 1 april 1958 is ingeschreven of toege kend sluit de aanvragetermijn 6 maanden na inschrijving of toekenning. Was tegen de vaststelling beroep aangete kend. dan sluit de termijn zes maanden, na dat de beschikking op het beroepschrift in kracht van gewijsde is gegaan, doch niet voor 1 oktober 1958. In andere beschikkingen gestelde termijnen blijven onverlet

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15