Keer terug tot het spel bij opvoeding en onderwijs 8 e ^lÜeek IE RIK ID ilmó va ...elke flag een zondag „Bolsjoi-Bcillet" 5 Wethouder Geluk tot jeugdleiders Dr. W. H. C. van Esveld overleden Burgerlijke Stand van Haarlem Examens Èm3 Prachtige filmdocumentaire in het Studiotheater Aasgieren Het schandaal Meineed m,m m m mmmrn m.mimmd Graaf van Monte Christo Sissi lil Vrouwen en spionnen Vogelvrij verklaard .1 our na als Bijeenkomst reclasserings- raad van Haarlem Gevelrestauratie aan Gedempte Oude Gracht ZATERDAG 8 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Wij hebben in ons leven tussen spelen en leren een scheiding gelegd die niet juist is. Bij de opvoeding en het onderwijs zul len wij meer de waarde van het spel voor de ontwikkeling van het scheppend vermo gen moeten inzien. In onze moderne maat schappij hebben wij de relatie tussen kind en volwassene verloren. Omdat wij ons te weinig met het kind bemoeien houden wij ook te weinig rekening met de belangen en de noodzakelijke behoeften van het kind in onze samenleving. De volwassene zal er goed aan doen deze weg terug naar het spel cn het kind te vinden". Dit was de kern van het betoog getiteld: „Spelen leren beroepskeuze", dat de Haarlemse wethouder van onderwijs, sport-en jeugdzaken, de heer D. J. A. Ge luk, vrijdagavond in de aula van de H.B.S.- A. aan de Zijlvest in Haarlem voor jeugd leiders en -leidsters heeft gehouden. Het was de derde in de reeks lezingen, die onder de naam „Haarlem, onze stad, ons- werk, ons leven" door de Haarlemse Raad voor de Jeugd is voorbereid. De inleider stelde voorop dat de opvoe ding van het kind in de eerste plaats een ouderlijke taak is, dit is niet alleen een plicht maar ook een recht. Indien de ouders om de een of andere reden in deze taak tekort schieten zal de overheid daar in de helpende hand dienen te bieden. In de natuur neemt het moederdier de opvoeding van haar jong voor haar reke ning door het door middel van het spel wat levenservaring op te laten doen. Ook bij primitieve volken zien wij deze vorm van opvoeding zonder dat daarbij de hulp van buiten aan te pas komt. Met het meer inge wikkeld worden van de maatschappij is ook de taak van de opvoeders steeds moei lijker geworden. Nog geen tweehonderd jaar geleden voltrok de opvoeding van het kind zich nog langs een betrekkelijke na tuurlijke weg. Van onderwijs in de vorm zoals wij die thans kennen was toen nauwe lijks enige sprake. De opvoeding en het bijbrengen van kennis concentreerde zich voornamelijk in het huisgezin zelf en op het beroep van de vader. Voor het spel was een behoorlijke plaats ingeruimd, waarbij de ouderen zich ook niet onbetuigd lieten. In onze moderne tijd is daar kennelijk noch tijd, noch ruimte voor, waarbij uit het oog verloren wordt van hoeveel betekenis het spel voor een goede geestelijke en lichame lijke ontwikkeling is. Het bouwen van ste den, 't scheppen van voldoende woonruim te en het aanleggen van wegen en straten vindt men de gewoonste zaak van de we reld maar de noodzaak van voldoende speelruimte voor de jeugd wordt bij vele uitbreidingsplannen maar al te vaak niet of niet genoeg ingezien. In flatgebouwen als bijenkorven en volgepropte woonwij ken zoekt de jeugd vergeefs naar wat vrije ruimte om aan haar natuurlijke drang naar spel en beweging gevolg te kunnen ge ven. Daarbij komt nog de schrikbarende toeneming van het verkeer. Op de over heid rust hier de zware en verantwoordelij ke taak te zorgen dat in nieuwe stads-uit- breidingsplannen genoeg ruimte voor sport en spel wordt gereserveerd, niet al leen voor de sportverenigingen maar ook voor de niet georganiseerde jeugd. In de woonwijken moeten kleine open speelter- reintjes komen waar vaders na volbrach te dagtaak even met hun zoon genoeglijk een balletje kunnen trappen. Onlangs is in Den Haag weer eens een comité tot bestrijding der jeugdbalda- digheid opgericht. Ik geloof echter dat men hier de koe niet bij de horens maar bij de staart pakt. Het probleem van de jeugdbal- dadigheid lost men niet op door vermanin gen en preken. Men moet het kwaad uit roeien waar het in werkelijkheid zit: het Te Bloemendaal is in de leeftijd van achtenzeventig jaar overleden dr. W. H. C. van Esveld, oud-conrector en oud- plaatsvervangend rector van het Kenne- mer Lyceum te Óverveen. De thans overledene is op 5 oktober 1879 te Amersfoort geboren, doorliep het gym nasium aldaar en studeerde daarna aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Na zijn promotie tot doctor in de klassieke talen was dr. Van Esveld enige jaren werkzaam aan de Godelindeschool te Hilversum. In 1911 werd hij benoemd tot leraar aan het gymnasium te Sneek en twee jaar later volgde zijn' benoeming tot conrector van het gemeentelijk gymnasium te Leeuwar den. Tijdens zijn arbeid te Sneek was dr. Van Esveld secretaris van de openbare leeszaal en in Leeuwarden eerst be stuurslid en daarna voorzitter van de openbare leeszaal aldaar. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben hem toen belast met de aankoop van werken voor de belangrijke, door dr. Buma gestichte, klassieke bibliotheek. Daarbij nam hij het initiatief tot de samenstelling van de sys tematische catalogus. Kort na de oprichting van het Kenne- mer Lyceum te Ovcrveen, namelijk in 1921, werd dr. Van Esveld benoemd tot conrector van de afdeling gymnasium. Tot 1946 is hij aan de school verbonden geweest en hij doceerde klassieke talen. De thans overledene was belast met de leiding van het gymnasium en heeft dat op een bijzondere wijze gedaan. Dr. Van Esveld is verder een groot aan tal jaren lid en voorzitter geweest van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs te Bloemendaal. Vandaag is zijn stoffelijk overschot in stilte verast. HAARLEM, 7 maart 1958. GEHUWD: 7 maart: L. F. Stoute en J. an Putten. BEVALLEN van een zoon: 5 maart: M. E. A. Boei-Van Dijk; 6 maart: M. F. Los-Molenaar; J. C van Kessel-Wijfjes; Daalhuizen-Bleijswijk: 7 maart: C. M. Warners-Kottman; M. J. Haan-Stam. BEVALLEN van een dochter: 4 maart: "yi. J. J. Weekenborg-Van Heertum; 1 maart: A. M. Eeken-Smal; 6 maart: A. C. M. van Es-Bierings; E. Adenaar-Avé; 3. C. de Graaf-Woolthuis; A. G. C. Jonge- Pier-Haslinghuis. OVERLEDEN: 5 maart: M. E. van de Wall-Wesselius, 83 j., Kenaupark; 6 maart: C. Scheveers. 77 j., Amsterdamsevaart. grote gebrek aan speelruimten waar de jeugd door zijn spel vergeet kattekwaad uit te halen", aldus de heer Geluk. Uitvoerig stond de spreker stil bij de ver schillende vormen van onderwijs en typen van scholen, waarbij hij ook hier de taak van de overheid in 't licht stelde. De over heid kan de ouders bij de keuze van de school of het beroep voor hun kind terzijde staan. „Helaas koesteren nog talrijke ouders het ideaal hun kind zo hoog moge lijk op de maatschappelijke ladder te doen stijgen zonder zich af te vragen of de capa citeiten en het karakter van hun kind daar mede in overeenstemming zijn. Tengevol ge van ons huidige onderwijssysteem komen nog teveel kinderen op de voor hen verkeerde scholen terecht". De inleider meende ook dat de waarde van de intelletuele vorming wonderlijk wordt overschat. Gelukkig breekt de ge dachte hoe langer hoe meer baan dat men ook met een technische opleiding in het le ven kan slagen en gelukkig worden. Dit blijkt wel uit de verdubbeling van het aan tal hogere technische scholen in Nederland na de oorlog. Het aantal lagere technische scholen is tweeënhalf maal zo groot ge worden. De overheid heeft ook op dit terrein een taak te vervullen hetzij door het stichten van bureaus voor school- en beroepskeuze hetzij door middel van subsidiëring van particuliere instellingen. Een goed ad vies kan zowel het kind als de ouders veel teleurstelling besparen nog daargelaten de kosten die het vergeefs gegeven onderwijs van de gemeenschap heeft gevergd. Een van de „huisorkesten" van de Haarlemse Jazz Club bekend onder de naam „The Wanderers", verleende aan de avond een apart accent door een zevental repertoirestukken ten gehore te brengen. De bijeenkomst was geopend door de ge meentelijke inspecteur van lichamelijke opvoeding, de heer S. Heyers jr., die ook een slotwoord sprak. Amsterdam. Gem. Universiteit. Kandidaatsexa men Frans: mej. A. de Roos, Amsterdam. Docto raalexamen Frans: W. van Eeden. Amsterdam. Doctoraalexamen economie: Lim Eng Sek. Am sterdam. ADVERTENTIE MAART Z-A-T C R D A fl aan boord van de Noordam of écn van de andere passa giersschepen van de Holland- Amerika Lijn Bar m.s. Noordam Een bezoek aan familie in Canada of de Verenigde Staten betekent op de heenreis voorpret, op de terugreis tijd om na te genieten. aan boord: vakantiestemming en gezelligheid óver boordalle zorgen Op familiebezoek met de „U vaart er wèl bij" Wendt U voor nadere inlichtingen tot één onzer Agenten. De Russen hebben met groots gemon teerde kleurenfilms tot dusver vergeefs geprobeerd ons een werkelijk bevredigen de indruk van hun fameuze verrichtingen op het geoied van de danskunst te geven, slechts boeiend of frapperend namelijk door technische stunts of door onderdelen van een rolvertolking. Maar nu is er een film in circulatie gekomen, sinds vrijdag in het Studiotheater in Haarlem te zien, die niet meer wil zijn dan een gewone re portage, doch misschien juist daardoor naar twee zijden overtuigt: zowel cine matografisch als uit het oogpunt van de balettomaan. Het betreft hier een oogge- tuigeverslag van enkele der voorstellin gen, die door het beroemde gezelschap van 't Bolsjoi-Theater uit Moskou in Lon den gegeven werden door middel van een speciaal systeem (met telelenzen) van dr. Paul Czinner, die ook voor het eindresul taat verantwoordelijk is. Natuurlijk mist men de kwaliteit van de levende vertoning en de ruimtelijke begrenzingen, maar voor het overige ziet men als het ware door de toneelkijker van een ideale toe schouwer, niet alleen van iemand die een van de beste plaatsen inneemt, maar te vens van een man met gevoel voor be weging. Voor leken op balletgebied is het groot ste deel van deze Engelse film een sprook jesachtig kijkspel. .Voor de meer gevor derden is het een unieke documentaire, waaruit men meer dan levensgrote we tenschap kan opdoen aangaande het bij zondere gebruik van de klassieke dans- techniek in Rusland voor expressieve doel einden en omtrent de daar heersende stijl beginselen. Het mag wel eens met extra waardering gezegd zijn, dat de makers zich hebben onthouden van iedere truca ge, zoals bij voorbeeld de beeldverdubbe ling of het gelijktijdig doorgeven van to talen en details, waarmee bij voorbeeld televisieregisseurs gewoonlijk het karak ter van het ballet aantasten. Het enige na deel is een soms op de voorgrond heer sende onscherpte, maar doorgaans krijgt men een beter inzicht dan in een schouw burg mogelijk is. De kleuren zijn over het algemeen aantrekkelijk tot hun recht ge komen. Representatief voor de stand van zaken der Russische danskunst is deze film door de wat eenzijdige samenstelling van het programma niet, althans in zoverre niet dat hedendaagse choreografieën ontbre ken, waarschijnlijk omdat men aan deze rolprent de kans op ideologische propa ganda heeft willen ontnemen. De roman tiek viert hoogtij: het eerste deel bestaat uit enige revueachtige divertissementen, waarvan enkele met een folkloristische in slag, het tweede is een vrij omvangrijk uittreksel van „Giselle" uit 1840 in een werkelijk prachtige herziening. Maar goed, reeds uit de films van de Russen zelf was men tot de conclusie gekomen, dat men in Moskou de beste resultaten be haalt met voortzettingen van in de tsaris tische tijd tot bloei gebrachte tradities. In de „Walpurgisnachtscènes" uit „Faust" van Gounod komt aardig wat voor, dat wij kitsch plegen te noemen, waarbij ook de ouderwetse presentatie opvalt, maai- er is toch ook wel veel genietbaars. Er wordt vaak gewerkt bij het sensationele af en ook dat is eigenlijk typisch voor de ro mantische instelling. Als het erom gaat ontroering .te wekken, zoals met „De stervende zwaan" bij voorbeeld, schiet de registratie uiteraard tekort en komt men slechts tot ten hoogste koele bewondering. Maar deze „Giselle" is ondanks en kele ingrijpende coupures, die het ver haal vrij onbegrijpelijk maken boven alle lof verheven. Deze uitvoering is wei nig minder dan een wonder. Een zodani ge interpretatiekunst in het ballet, als hier wordt gedemonstreerd, heeft men nooit eerder meegemaakt. Door een welover wogen gebruik van een volledig beheers te, zeer - natuurlijk aandoende pantomime krijgen de uiteenzettingen der gebeurte nissen een zeldzame helderheid. De Al- brecht is een sterke, nobele danser, de Ko ningin van de willis is een openbaring. De (Frans Halstheater) Aasgieren van het westen. Ergens in de Ameri kaanse staat Wyoming opereert een bende „youngsters", die zich bezig houdt met vee-, bank- cn treinroven. In de verfil ming van deze „aasgieren" in volle actie treffen wij op de achtergrond in een café speelhol een ondernemende en aantrekke lijke vrouw aan, in wier opdracht al deze kerels opereren. Zij is officieel veehande laarster, maar houdt niet van al te hoge vraagprijzen, zodat zij, wanneer er een kudde ter verkoop in aantocht is, er ^erst haar jongens met hun zesschieters heen dirigeert, tenemde op die manier een lagere prijs te bedingen. De barbaarse scho ne komt echter onder de bekoring van een jongeman, die heel wat mans is en verandert spontaan in een behoeftig en af hankelijk wezen. Nu zit ze met het pro bleem om zich los te wikkelen uit de klu wen van de bende. Helaas, de held van het verhaal, sleept haar er niet levend uit. Een opmerkelijk goede boevenrol in deze film levert de langharige Scott Brady. (Luxor). „Het schandaal van Clo- chemerle" is een nogal gemoedelijk schan daal. Het is dan ook Fernandel, die er de gekke gezichten bi; trekt, hier als een ronde goeierd in een klein Frans dorp, die een grote hekel heeft aan werken en dat onder zijn ijverige medeburgers zo char mant speelt, dat zij hem met steun van de gemeenteraad officieel erkennen als hun „dorpswerkloze". Dat is het hele verhaal. Sinds de grote Franse komiek de wereld in „De kleine wereld van Don Camillo" aan het lachen heeft gemaakt of in ieder geval op een persoonlijke manier heeft weten te boeien zijn er meer films met Fernande! vervaardigd dan goed was voor diens re putatie. „Het schandaal van Clochemerle" is weer één van de betere films. Fernan- del put er zijn talent volledig in uit en staat daarin niet alleen. Behoudens het slot, dat wat sterk aan conventionele ef fecten is aangepast, ziet men een amusan te dorpsgeschiedenis tussen werkelijkheid en persiflage. L i d o „Meineed" is een film, waar van het scenario ons herinnert aan de ouderwetse, stevige boerenroman, zoals wij die uit de befaamde Scandinavische trilogieën kennen. Het verhaal gaat over het bezit van een boerderij, die door een boer aan zijn niet onbesproken vrouw wordt nagelaten. Het testament, waarin dit alles omschreven is, wordt echter door een stiefbroer van de overleden boer ver duisterd, die voor de rechtbank een mein eed pleegt door te zeggen, dat hij niets van een testament afweet. Het gevolg is, dat de vrouw en haar twee kinderen de boerderij moeten verlaten en naar een als ongunstig bekend staand grenscafé trek ken. Tien jaar later keert echter alles ten goede, doordat de zoon van de meinedige boer verliefd wordt op de dochter uit het grenscafé. De film is zeker niet slecht gemaakt, al kost aandacht wordt in hoofdzaak gericht op de titelheldin, als hoedanig Galina Oelanova ook op een scherm in een bioscoop haar nu reeds legendarische reputatie glans rijk bevestigt. Deze in alle opzichten vol ledige creatie mag men niet missen. Er zijn ook in ons land tienduizenden, die met tranen in de ogen de aandoenlijke ge schiedenis van het levenseinde van Anna Pavlova in boeken en tijdschriften heb ben gelezen zonder ooit een optreden van haar te mogen meemaken. Welnu, thans kan men het zelfs op een film buitenge wone dansen van wellicht de grootste bal- letkunstenares aller tijden als een onver getelijke ervaring ondergaan. David Koning .lut regisseur Jügert de nodige inspanning op de zwaarte van het verhaal te over winnen. De noeste, wrokkige boer wordt gespeeld door Attila Hörbiger. (Minerva). Het avontuur van de graaf van Monte Christo heeft reeds me nigeen geboeid bij lezing van Alexander Dumas' roman. De Franse filmbewerking, geeft de bioscoopbezoeker evenzeer het volle pond. Een vooral spectaculaire aan gelegenheid. die enige uren actie en harte lijke opwinding garandeert. De film draait tot en met zondagavond. In de zondags matinee vertoont dit theater de Duitse fantasiefilm „De vliegende klas". Maandag volgt de reprise van de fraaie Italiaanse film „La Strada". Donderdag wordt een hervertoning gegeven van de film van Pabst „Vrouw achter tralies". (Rembrandt). Voor de derde week het derde deel van Sissi. Na wat wij over de film hebben geschreven behoeven wij aan deze aankondiging slechts toe te voe gen dat de prolongatie ons niet verbaast. Zelden heeft een film het grote publiek .zo gepakt als de Sissi-reeks. (Cine m a) Een internationale boeven- bende „organiseert" een auto-ongeluk in de omgeving van Parijs om een belang rijke militaire uitvinding in handen te krijgen, die zij vervolgens aan de meest biedende te koop aanbiedt. Ook de gedu peerde Franse regering is onder de reflec tanten en een jonge agent van de gehei me dienst (Henri Vidal) krijgt opdracht, dc verdwenen documenten via een tussen persoon van de dieven terug te kopen. Reeds is deze vreemde transactie beklon ken en de koopsom betaald, als de agent èn de tussenhandelaar tot de ontdekking komen.dat zij beiden bedrogen zijn: er man keert een essentieel onderdeel aan de ge stolen paperassen, dat inmiddels aan een vreemde mogendheid vei'kocht blijkt te zijn. Dat „neemt" de man van de gehei me dienst niet: moederziel alleen trekt hij ten strijde tegen het schurkencomplot, dat hij tenslotte, na een reeks van span nende achtervolgingen en schietpartijen ontmaskert en tot capitulatie dwingt. Ge begrijpt hieruit reeds, dat „Vrouwen en spionnen" in de eerste plaats een sensa tiefilm is. Sluipmoorden, nachtelijke revol verduels in verlaten pakhuizen en derge lijke zijn aan de orde van de dag, en al is de geloofwaardigheid van al die bloe derigheden dikwijls ver te zoeken de in trige zit goed in elkaar en het geraffineer de camerawerk levert vaak scènes van adembenemende spanning. (R o x y) - Een eenzaam man keert terug naar de plaats waar hij met zijn vrouw en kind heeft gewoond. Hij ontmoet er zijn zoon, maar welkom is hij niet. Hij is een verdrevene, een vogelvrij verklaarde. Is hij werkelijk zo slecht als iedereen gelooft? Zijn zoon leert dat anders zien. Om zijn bevindingen is het in deze harde Western begonnen. Wij zullen u niet vertellen hoe de oude man bewijst dat hij uit het goede hout is gesneden. Dat daaraan vaak de revolver te pas komt en de kogels vriend en vijand treffen, behoeft geen betoog. De in dit genre films gespecialiseerde bezoe ker vindt alle elementen van de vurige wild-west verenigd. Van maandag tot vrijdag begeven we ons met drie matrozen naar een eiland on der de tropenzon en daar Dorothy Lamour te ontmoeten en een aantal inboorlingen, die het niet al te goed met de blanke gasten voor hebben tot ze in een der ma trozen de god van hun eiland menen te herkennen. „Bij ons op Hawaii" luidt de titel van deze dwaze geschiedenis. ZONDAG 9 MAART 1958. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. Joh. Brons geest, Bed. H. Doop. 7: Ds. C. J. Lasschuit, Ziekenhuispredikant. Noorderkerk, Velser- straat. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerf- kamer. Zondag 10.30: Dr. G. Snijders. 7: Ds. R. Bijl. Onderwerp: De enige Troost, VI: „Eeuwige zekerheid". Oosterkerk, Zomer- kade. 10: Ds. W. M. van Asperen, Bed. H. Doop. Bakenesserkerk. Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk, dhr. C. Wijnberger. 10.30: Jeugd dienst, kand. R. Hengstmangers. Onderwerp: Joh. 13: „Een verschil van dag en nacht". Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinder kerk. Ds. A. J. van Rhijn. 10.45: dhr. J. de Vries, hulppred. te Heemstede. Aula Chr. Lyceum. Emmakade, ingang Van Merlenstr. 10.45: dhr. J. W. van Nieuwenhuijzen, van Heemstede. Gebouw Vrijz. Hervormden. Jacobstraat. 10.30: Ds. J. Heidinga. Bed. H. Doop. Janskapel, Jansstraat 36. 10.30: Ds. R. Bijl. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan 24. 9.30: Ds. J. van der Wiel. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraal. 10.30: dhr. J. E. van Epen. Oost, Zomerkade. 10: dhr. W. C. de Groot. West. Leidsestraat. 10: dhr. J. de Smalen. Centrum, Oude Groenmarkt. 10: dhr. J. Jóng- kind. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. 10 h. 30: Service preside par le Pasteur J. F. Baudraz, Baptème. Deutsche Ev. Gemeinde, Waalse Kerk, Begijnhof. 20 Uhr: Gottesdienst, Pfar- rer D. Stein. Christian Science, First Church of Christ. Scientist. Jansstraat 74. 10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Woensdag. Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Alle- Dag-Kerk. Maandag 19.30 en woensdag 15: Contactbijeenkomsten met gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk. Parklaan 32. Dinsdag 15: Rondetafelbijbelbespreking in de Broederkerk, Parklaan 34. Herv. Evangeli satie op Geref. Grondslag, Nassauplein 8. 10 en 5: dhr. M. de Vos, van Haarlem. Stads- Evangelisatie, Lange Heerenstraat 6. 10 en 7: Evangelist F. v. d. Horst, van Leiden, met kwartetzang. Woensdag 8: Bijbellezing en Bidstond. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. 10: dhr. Joh. van Oostveen. Evangelist te Drie bergen. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamen komst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Herman Spoor. Opwekkingssamenkomsten, Zuider kapel, Zuiderstraat 15. Donderdeg 8: dhr. D. J Bruijn, Wassenaar. Maranatha-lezing. Vrije Evangelische Gemeente. Parklaan 21. 6.30 'kapel): Ds. A. H. van Gent. Donderdag 8.15: Bijbellezing. O.R.G. Centrum. Westerhout- park IA. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Broeder gemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Litur gische zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool. Ev. Luth. Gem., Witte Heerenstraat. 10.30: Ds. D. Solinger. 10.30: Ds. G. Kroes. Jeugdgebouw Schoter- weg. hoek Pijnboomstraat. Woensdag 8: Ge meente-avond in het wijkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, Ged. Oude Gracht 104. Geref. Kerk. Wilhclminakcrk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. C. Goeman. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. D. J. Roos. Cyceum-Aula, ingang Van Merlenstraat. 9: Ds. C. Goeman. 5: Dr. P. J. Richel. Woensdag 12 maart (Bidstond gewas en arbeid). Wil- helminakerk 8: Ds. D. J. Roos. Zuid-Ooster kerk 8: Ds. L. Hoorweg. Lyceum-Aula 8: Ds. C. Goeman. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. .J P. Geels. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 3.45: leesdienst. 4.30: Ds. A. Bos. Remonstr.- Gereformeerde Gemeente. 10.30: Ds. J. W. Wrrv (T K O P-di?nsfC Gem. in Nederland. Parklaan 21. 10 en 4.30: leesdienst Ger. Gemeeme, L. Margai euiaslraai. 10 en 4.30: leesdienst, Oud-Kath. Kerk, Kinderhuis singel 76. 10: Hoogmis. 5: L-of met meditatie. Woensdag 9.30: H. Mis. Verenigde Doopsgez. Gemeente. Gr. Houtstraat 43. 10.30: Ds. A. J. Snaayer. Peuzelaarsteeg 3. 10.30: Jeugddienst o.l.v. W. Dorrepaal. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heili gingssamenkomst. 6.45: Openluchtsamen komst. 7.30: Verlossingssamenkomst, onder leiding van Kapitein P. Vons. Vergadering van Gelovigen, Oude Gracht 10: Samenkomst 'broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Koudenhorn 46A rood Dinsdag 8: Samenkomst. De Christengemeen schap. Wilhelminastraat 60. 10: Mensenwij- dingsdienst. Donderdagmorgen 8.30: Mensen- wijdingsdienst. Gem. des Heren. L. Molen straat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Gemeente (Pinkstergemeente) Elim-kapcl, Paul Krugerstraat 36. 10: Op- drachtdienst. Spr. dhr. Jac. Zeegers. 12-13: Zondagsschool. 7: Opwekkingssamenkomst, verschillende sprekers. Donderdag 8: Gebeds samenkomst voor gemeenteleden. Immanuël- kapel. Nw. Kruisstraat 14. 10: dhr. J. Ver steeg. Haarlem. Bed. H. Avondmaal. 10: Zon dagsschool. 7.30: dhr. J. de Koning, Evange list te Amsterdam. Woensdag 7: Jeugddienst. 8-14 jaar. 7.45: Jeugddienst, 15-30 jaar. Don derdag 8: Bidstond. Vrijdag: 7.30: Bijbelklas. Pinkster-geloofsgemeenschap, Nassauplein 8 10: dhr. P. Klaver. 5: dhr. E. Schuurman. Woensdag meisjesclub. Colensostraat 2. Bid stond. Schotersingel 99. Zondag 10.30: Zon dagsschool. Colensostraat 2. Apostolische Ge meente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Zevcnde-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeenschappelijke Bijbelstudie. 11: Predi king. Zevendedags-Baptisten Gemeente. Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: Prediking Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Jehovah's Ge tuigen. Wolstr. 7. 's Zondags 7.30-8.30. 's Don derdags 7.30-9.30. Fentecostal Filadelfia Ge meente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst Woensdag 7.30: Bidstond. Bethel Fentecostal Temple. Inc., Voorhelmstraat 3. 15: Dienst met H. Avondmaal. Vrijdag 19.30: Bidstond t. h. Spoorwègstraat 4 rd. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Ds. G. W. IJzerman, van Beverwijk. Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. H. v. d. Loos. Jeugd kapel (Jeugdhuis. Schoterweg). 10: dhr. K. H. Oosterhagen. Zondagsschool. 12: Marnix- school, jeugdhuis en kleuterschool Colenso straat. Sionskerk. Eksterstraat (Spaarndam- West). 10.30: Ds. Jac. Poort. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. Kapel Sionskerk. 9.30: Jeugddienst G2-16 jaar). 10.30: Oppasdienst (4-6 jaar). Zondagsschool. (6-12 jaar). 10.30: Kon. Em- maschool (Raafstraat). Charl. de Bourbon- school (Jan Prinslaan), Elout van Soeter- woudeschool (Muiderslotweg)Zuiderkapel, afd. Noord. Verenigingsgebouw volkstuin „Zonder werken niets". Verlengde van de Geusevesperstraat. 10: dhr. L. G. Sussenbach. Dinsdag 8: Bijbelbespreking. Maasstraat 8. Woensdag 8: Opwekkingssamenkomst. Spr. dhr. B. Greevink. evangelist te Rijsoord. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. Mr. G. D. Boerlage. Geref. Kerk. Kloppersingcl- Het filmjournaal „Spiegel van Neder land" brengt onder meer een aantal sug gestieve opnamen van de overstroming in het land van Maas en Waal, een goede re portage van de terugkeer van Prinses Bea trix op Schiphol en enkele sfeerrijke beel den van het Boekenbal in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Polygoon besteed deze week in het journaal uiteraard extra aandacht aan de overstromingen, waarvan de gebieden om en tussen de grote rivieren al dagen last ondervinden. Het onderwerp is troosteloos maar de cameramannen en de tekstschrij vers vonden er toch aanleiding in om in woord en beeld een paar leuke kwinksla gen te lanceren. Uitstekend is ook de slot- reportage van het bezoek van Prinses Bea trix aan de West, het afscheid daar van de bevolking en de thuiskomst op Schiphol. Polygoon weet aan de weergeving van zulke evenementen toch wel bijzondere al lure te verlenen. kerk, Kloppersingel 55-57. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. H. W. Wierda. Sionskerk. Ek sterstraat. 8.45: Ds. H. W. Wierda. 3.30: Ds. P. de Ruig. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijk- straat. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10.30: Ds. D. H. Biesma. 5: Ds. D. H. Biesma. Woens dag 12 maart. Biduur voor gewas en arbeid. 8: Ds. D. H. Biesma. Deze dienst is gecombi neerd met Santpoort. Geref. Kerk, gebouw N.P.B., Berkenstraat 10. 8.30 en 2.30: Ds. A. Bos, H. Avondmaal. Jehovah's Getuigen, ge bouw N.P.B., Berkenstraat 10. 6.45-7.45 en woensdag 7.30-9.30. HEEMSTEDE. Ncd. Herv. Kerk. Wilhel- minapiein. 10: Ds. Van Dijl. Kapel Nieuw- Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels. 19: dhr. en mevr. Hinlopen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Van Nieuwenhuijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. De Klerk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, Voorg. v. d. Afd. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Pink sterkerk. 10: Dr. A. Dondorp. 5.30: Ds. L. Hoorweg. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. Doopsgezinde Kring „De Olijftak". 10.30: Prof. Dr. Mr. J. A. Ooster- baan. Jehovah's Getuigen, Binnenweg 79c. 2-3: Gezamenlijke Bijbelstudie. Maandag, Ir. Lelylaan 63. 8-9: Huisbijbelstudie. Woens dag 7.30-9.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evangelie. Donderdag, Crayenestersingel 7. 8-9: Huisbijbelstudie. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Dr. Ch. de Beus. Voor kinderen van 5-12 jaar, 10.30:'Th. v. Eeghen-Instituut. Religieuze Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Ds. W. Mackenzie, Rem., Amsterdam. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. H. Stelma. 10.30: Dr. J. H Stelma. Jeugd kapel. 9: in Maranatha. Zondagsscholen. 10.30: Kleuterschool, Boslaan 26 en Jeugdhuis, Donkerelaan 10. 10.30: Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek, Herv., Amsterdam. Geref. Kerk. 2: Ds. G. Toornvliet. 2: Kinderdienst (voor kinde ren van 6-12 jaar) in de consistorie van de oude kerk, Vijverweg 14. 3.45: Ds. G. Toorn vliet. 8.30: Ds. G. N. Lammens, van Rotter dam-Oost 'dienst voor belangstellenden). Vrij-Kath. Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdagavond geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. Zondagavondstilte: 19.30-19.45: Orgel spel door de heer Egbert Vos. 19.45-20.15: Ds. S. M. A. Daalder. Doopsgez. Pred. te Haarlem. Zondagsschool. Ramplaankwartier. 12-13: Ge bouw Irene, Elswoutslaan 1 en Beatrixschool. G. Schoolmeesterlaan. Julianakwartier. 10.15- 11.15: Kon. Wilhelminaschool, Dompvloeds- laan. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. J. Veenendaal. Hille- gom. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Hoornstra. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. Veenendaal. 5: Ds. F. Brouwer. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. K. Krabbe. Chr Geref. Kerk. 10 en 5: leesdienst. Jehovah's Getuigen, Nuts- gebouw. v. d. Endelaan. 2.30-3.30: Gemeen schappelijke Bijbelstudie. Dinsdag 8-10: Prak tische opleiding voor de prediking. Donder dag. Oosteindelaan 42. 8-9: Huisbijbelstudie. Donderdag. Gele Vinkestr. 61, Nw.-Vennep. 8-9: Huisbijbelstudie. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. Pettinga. 5: Ds. J. H. I-I. Pop. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. M. Drayer, Drachten. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Geref. Kerk. Prinsessestraat. 10 en 4.30: leesdienst. Oud- Ger. Gemeente. 9.30, 3 en 7.30: leesdienst. N.P.B. Geen dienst. 12 maart, Biddag voor het gewas. Ned. Herv. Gem. 7.30: Ds. G. Pet tinga. Geref. Kerk. 7.30: Ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk. 7.30: Ds. H. W. Eerland. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Geref. Kerk. Prinsessestraat. 7.30: Ds. J. Verleur. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: leesdienst. N.P.B. geen dienst. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. D. C. v. Wijngaarden. Woensdag 12 maart, 7.30: Ds. C. v. Wijngaarden, bidstond voor het gewas. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. Woensdag 12 maart, 7.30: Ds. M. Ros, bidstond voor het gewas. Doopsgezinde Ge meente. 10.30: Mr. J. A. Schletter, Nieuwer- Amstel. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. P. Moerenhout, van Katwijk. 3: Ds. W. v. Beem. van Lijnden. Dinsdag 11 maart, 7.30: Ds. J. A. van Boven, bidstond voor het gewas. Ahhenes. 9.30: Ds. J. A. van Boven. 3.30: Ds. H. Brans. Dinsdag 11 maart, 7.30: Ds. H. Brans, bidstond voor het gewas. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. H. Avond maal cn dankzegging. Woensdag 12 maart, 7.30: Ds. IJ. v. d. Zee. bidstond voor het gewas. Chr. Geref. Kerk. Zaterdag 8 maart, 7: Ds. J. A. van Boven, interkerkelijk avond gebed. Zondag 9.30 en 3: Ds. Floor. SANTPOORT. Ncd. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. Van Willenswaard. 19: Ds. P. J. Mackaay, Oegstgeest. Advcntskerk (Zieken- huiskerk). 10: Ds. Ter Steege. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. M. W. J. C. de Kluis. Bidstond voor het gewas. Chr. Geref. Kerk. 9: Ds. D. H. Biesma. 3: Ds. J. P. Geels. Woensdag 12 maart om 8 uur dienst in Haarlem-Noórd. Biduur voor gewas en arbeid. Remonstr.- Doopsgezinde Gemeenten, Gebouw „Spaarn- berg. Wüstelaan 75. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. SPAARNDAM. Ncd. Herv. Kerk. Oude Kerk. 10' Ds. J. Kroon. 7: Ds. W. Glashou wer. Amsterdam 'Watergraafsmeer). Onder werp: „Hoe kom je tot geloof?" Solist: dhr Do Moor. Bijzondere dienst. ZAND VOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 10.30: Ds. R. H. Oldeman. 19: geen dienst. 10.30: Jeugdkapel in gebouw Dorps plein 2. Spr. Mej. E. M. Hoogland. Kapel Woodbrookers, Bentveld. 10.45: Ds. C. de Ru. Kapel „Het Huis in de duinen". 19.30: Dra. W. H. Buijs 'uitsluitend voor bewoners van het tehuis). Geref. Kerk. Julianaweg. 10: Ds. A de Ruiter. H. Avondmaal. 17: Ds. A. de Ruiter, H. Avondmaal en dankz. N.P.B., Brugstraat 15. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder, van H'lem. Parochie II. Agatha. Gr. Krocht. 7.30 en 11: H.H. Missen. 9: Hoogmis. 7: Lof. In de week: 7 en 7.45: H.H. Missen. 7.30: Lof. Ned. Chr. Gemeensch.bond. Dinsdag 3 n.m.: Samenkomst in huize „Pniël". Zuiderstraat 3. Spr. dhr. H. Veldkamp, evangelist te Den Haag. De reclasseringsraad Haarlem houdt op dinsdag 11 maart in hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat een bespreking over het opnemen van reclassenten in het arbeids proces. Er zullen korte inleidingen gehou den worden over dit onderwerp door mr. ir. E. R. Deves, directeur van het geweste lijk arbeidsbureau in Haarlem, dr. J. van der Grient, en de heer W. A. M. de Rijck van der Gracht van het ministerie van Justitie. De zeventiende eeuwse gevel van perceel 42 aan de Gedempte Oude Gracht, waarin de handel in elektrische en huishoudelijke artikelen en rijwielen van de heer P. Wil kes is gevestigd, zal door deze gerestau reerd worden. De restauratie gaat f 20.550 kosten, waarin B. en W.. blij met deze zorg voor een van vóór 1628 daterend pand, twintig percent van de kosten tot een maximum van 4110 bijdragen. Het pand wordt als monument en voor het stadsbeeld van het hoogste belang geacht. De eigenaar heeft gezegd, dat hij met een dergelijke bijdrage de restauratie zou volvoeren, ook al is er geen rijksbijdrage te verwachten. Daarom hebben B. en W. de bijdrage ook niet van d;e van het rijk afhankelijk willen stellen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9