Pan da in het Wilde Westen Fa. B. ENGELENBERG Aanhoudend koud weer Russen boeken succes met hun propaganda voor topgesprek Wereldnieuws TccU ia het zo J 2 Washington aarzelt voorstellen te doen die tot de verbeelding van de massa kunnen spreken OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Binnenscheepvaart maakt zeer moeilijke periode door Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Communistische winst bij Franse tussenverkiezing Vliegtuigen uit Bone, zonder wapens, terug naar Israel Rusland hield in februari drie zware kernproeven Vrouw bestal haar man en fingeerde herover Kind verbrand Mr. D. A. Delprat benoemd tot lid der Eerste Kamer Interparlementaire Benelux- raad in Den Haag bijeen Een der verdachten heeft het land verlaten Kerkelijk Nieuws Is Bejaarde vrouw aangereden door begrafenisauto Drie doden in het verkeer Sneeuwballengevecht liep af met twee arrestaties Examens UW HAAR IS UW KROON MASSON OEP1EMANS Rijkdommen van Sheba MAANDAG 10 MAART 1958 (Van onze correspondent in Washington) Deskundigen van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken slaan de kansen, dat er dit jaar een top-confe- rentie zal worden gehouden, lager aan dan Britse diplomaten. Zowel in de Verenigde Staten als in Groot-Brittannië, maar in Groot-Brittannië in sterker mate, zijn de belastingen hoog ten gevolge van de be wapening en is de bevolking beducht voor de catastrofe van een moderne oorlog. De reactie van het Amerikaanse publiek is: „als onze regering dan zo moeilijk met de Russen kan opschieten, laat zij dan althans proberen de zaak op het hoogste niveau uit te praten". Maar wat in persoonlijke betrekkingen voor de hand ligt en kans op succes zou bieden, is minder lonend in de betrekkingen tussen wereldmachten. Van „de zaak uitpraten" komt in de diplomatie ke praktijk van de top-conferentie niet veel terecht. Zulk een conferentie duurt slechts kort en van een discussie is nauwelijks sprake. De staatshoofden of eerste minis ters houden een aantal zorgvuldig voorbe reide toespraken en in een slot-communi- qué pleegt men de tegenstellingen wat bij te vijlen of te verdoezelen, om de wereld niet somberder te stemmen. Het Amerikaanse publiek verwacht min der heil van een top-conferentie dan het Britse. Ten dele kan men dit verklaren uit het feit, dat in Groot-Brittannië de oppo sitie-partij sterk aandringt op zulk een conferentie, terwijl geen der twee Ameri kaanse partijen voortvarend in die richting stuwt. Op het State Department geloven vele beroepsdiplomaten niet dat de Russen werkelijk streven naar vermindering van de spanningen door middel van een top conferentie. Men heeft de indruk, dat de Russen voornamelijk agenda-punten wen sen te bespreken, waar zij voordeel van verwachten. Men geeft wel toe, dat de Russen, door zo sterk aan te dringen op de conferentie, een propaganda-winst van belang boeken. Om deze propaganda-winst te niet te doen, wordt tweeërlei tegen-actie bepleit. ADVERTENTIE Doelstraat 3? - Haarlem - Tel. 15232 VERFSPUITREVOLVERS Ladingaanbod zeer gering (Speciale berichtgeving) De laatste maanden gaat er opmerke lijk weinig om bij de binnenscheepvaart. Op de Rotterdamse schippersbeurs, Ne derlands drukste binnenvaartcentrum, werd dezer dagen een laagterecord be reikt sinds vele maanden, met een aan tal van niet meer dan eenentwintig be vrachtingen. Wel is waar was er toen een bijzondere omstandigheid in de vorm van zeer hoog water, maar een ernstige han dicap voor de vaart vormde deze toch eigenlijk niet. Op de Rotterdamse schippersbeurs over treft thans het aanbod van scheepsruimte het ladingaanbod aanzienlijk. In het bij zonder voor de kleine schepen nemen de wachttijden thans verontrustend snel toe. Verreweg de belangrijkste ooi-zaak is het uitblijven van kolentransporten. De aan voer van Amerikaanse kolen is zeer ge ring. De elektriciteitscentrales en het be- dx-ijfsleven beschikken mede door de zach te winter, over zeer aanzienlijke kolen- voori-aden en ook de voorraden bij de Europese kolenmijnen worden steeds gro ter, zodat zelfs bij de Duitse mijnen reeds een inkrimping van de produktie aan de orde is. Ook de ertstransporten worden minder, zodat de gehele Rijnvaart minder wei-k heeft, hetgeen er toe leidt dat meer Rijn schepen zullen trachten onder de beschut ting van de evenredige vi-achtverdeling werk te vinden bij de binnenlandse vaart. Het gevolg is dat de overcapaciteit lang zamerhand niet meer beperkt blijft tot de kleinste scheepstypen, in welke categorie zij structureel is, maar ook voelbaar wordt bij de grotere typen. Op andere gebieden dan het kolenver- voer is de terugslag wel is waar minder ernstig, maar toch ook merkbaar, vrijwel over de gehele lijn; met uitzondering wel licht van het graanvervoer, dat thans in wel zeer sterke mate de kurk vormt waar op de binnenscheepvaart drijft. Het stuk- goederenvervoer bijvoorbeeld neemt ook duidelijk af. Vooral in Amsterdam-Indo- nesië is dat zeer goed merkbaar. Niet onvermeld mag blijven dat er ook nog een geheel andere oorzaak is van het grote aanbod van scheepsruimte op de Rotterdamse schippersbeurs, namelijk het feit dat de noteringen te Rotterdam geruime tijd hoger wax-en dan elders. Twee verlagingen kort na elkaar gaan hierin nu wel verandering brengen mede omdat de terugslag elders niet zo groot is als in de zeehavencentra. Een ongunstige uitzondering vormt daarbij Geldei-land dat ook bij de binnenvaart zand- en grint- vervoer de gevolgen van de bestedings beperking zeer sterk gevoelt. Een wel zeer gering aantal van vijfendertig be vrachtingen in dit district in de laatste week van febi-uai-i, minder dan de helft van het aantal van de overeenkomstige week van het vorig jaar, stemt ook al weer niet erg hoopvol. Naar het ANP verneemt zal de heer E. G. Stij- kei, chef van het kabinet van de vice-president der Hoge Autoriteit der E.G.K.S., de heer Spie renburg, worden benoemd tot directeur van de afdeling technologische en economische diensten van de Europese Gemeenschap voor Kernenergie. Onder het werkterrein van deze afdeling van Euratom vallen de vraagstukken die verband houden met investering, geemenschappelijke on dernemingen en de gemeenschappelijke markt. (Voor de beurs zie pagina 4) Sommigen zijn van mening dat het Westen dan maar voorstellen moet doen, die tot de verbeelding van de massa spreken. Men noemt als mogelijkheid de suggestie alle verdere kernproeven te doen uitvoeren door het internationale agentschap voor kernenergie, dat ernaar zou moeten stre ven proeven zonder radio-actieve neerslag te bereiken. Anderen betogen: laten we zo spoedig mogelijk een top-conferentie hou den met de gi-ootst mogelijke publiciteit om te laten zien dat we geprobeerd hebben wat we konden. Wanneer men Eisenhower en Dulles over een eventuele top-conferentie hoort spre ken, moet men ex-kennen dat hun inzichten vrijwel overeenkomen, maar toch krijgt men, uit het verschil in betoogtrant, de indruk dat Eisenhower wat welwillender over zulk een conferentie denkt dan zijn minister. Dulles gaf dezer dagen in zijn persconferentie een bijzonder heldere, maar tevens een zeer schampere ontleding van het streven der Russen. Eisenhower zei het geheel met Dulles eens te zijn, doch hij sprak met een zekere erkentelijkheid en warmte over de Russische bereidheid om naar Washington te komen voor een conferentie. Plannen van Stassen (Reuter) Harold Stassen, voormalig adviseur van px-esident Eisenhower in ont wapeningskwesties, heeft een permanente UNO-politiemacht, uitgerust met kleine kernwapens, voorgesteld. Stassen stelde verder voor een UNO-orgaan voor ruimte problemen op te richten. Het zou de eerste mens de wereldruimte inzenden en de eerste aardsatelliet voor inspectie door middel van foto's lanceren. Deze UNO- projecten zouden voorafgegaan moeten worden door een Amerikaans-Russische overeenkomst over opschorting van de kernproeven gedurende twee jaar, aldus Stassen. Eisenhower in de Pravda MOSKOU (Reutex-) De Russische bla den Pravda en Izvestia hebben de vol ledige tekst gepubliceex-d van Eisenhowex-s boodschap van 15 februari en het ant woord daarop van premier Boelganin. Eisenhowers boodschap is een van de scherpst gestelde brieven, die naar Mos kou zijn gezonden ter voorbereiding van een topconferentie. Niet alleen bevat deze boodschap verwijzingen naar de „over heersende" positie van de Russen in de Oosteuropese landen, doch ook wordt er in gezegd dat het Russische volk geen in lichtingen krijgt over de toestand in de wereld, behalve dan in het geval de Rus sische leiders verstrekking hiervan toe staan. Radio-Moskou heeft verklaard dat niets nuttelozer kan zijn dan een einde te ma ken aan de produktie van splijtbaar mate riaal, omdat de Verenigde Staten enorme reserves aan splijtbaar materiaal hebben. Het Amerikaanse voorstel om de produk tie te staken zou, ondanks een formele overeenkomst op dit punt, de bewape ningswedloop met kernwapens en de voor bereidingen voor een oorlog met kernwa pens niet tegenhouden, aldus radio-Mos kou. RIJSSEL (UP) In een tussentijdse verkiezing te Rijssel voor een zetel in de Nationale Vergadering heeft de commu nistische kandidaat ruim veertig percent der stemmen gekregen. Hij had een grote voorsprong op zijn voornaamste rivaal, een socialist, en men mag aannemen dat hij op 23 maart de tweede ronde zal winnen en afgevaardigde zal worden. Sedert de verkiezingen van 1956 blijken de commu nisten hier 3.4 percent aan stemkracht ge wonnen te hebben. In een tussentijdse verkiezing in Mar seille op 16 februari, won ook een com munist. Daar ging het communistisch per centage met 2.7 percent vooruit. Een com munist heeft voorts een grote voorsprong in de eerste ronde van een tussentijdse verkiezing in het departement Nièvre be haald. Percentsgewijze gingen de commu nisten daar 2.4 vooruit. Men verwacht dat de vijf andere kan didaten in Rijssel niet zullen meedoen aan de tweede x-onde en hun steun zullen geven aan de socialist, om op die manier te trachten de communist alsnog de neder laag te bezorgen. forten" van het type B-17 zijn, zonder wa pens, uit Bóne in Algerije naar Israel te ruggevlogen. Een van beide toestellen was tien dagen geleden met drie ton wapens aan boord uit Israel in Bóne geland. Het tweede toestel was met reserve-onderdelen voor het eerste naar Bóne gevlogen. Van Israëlische zijde was bekendgemaakt dat het eerste toestel, dat met wapens onder weg was naar Zuid-Amerika, door slecht weer en motorstoornis gedwongen was in Bóne te landen. WASHINGTON (UP) Volgens de Amerikaanse commissie voor kernenergie hebben de Russen verleden maand drie zware kernontploffingen teweeg gebracht; de eerste op 23 februari en op 27 februari de twee volgende. TOKIO (Reuter) Volgens Japanse ge leerden zijn de Russische proeven geno men op het eiland Nova Zembla in de noordelijke IJszee. LONDEN (UP) Honderdvijftig man schappen van de Britse luchtmacht zijn per vliegtuig vertrokken naar Christmas- eiland, waar de Britse kernwapenproeven worden gehouden. Volgens de „Sunday- express" zou er, „indien de omstandig heden daartoe gunstig zijn", voor het einde van de maand een waterstof-bomproef worden genomen. De 50-jarige mevrouw W. R. - K., wo nende te Dordrecht, bracht in de avond van 18 april 1957 haar buren in staat van alarm door hun hevig overstuur mee te delen, dat zij bezoek had gehad van een gemaskerde man, die min of meer haar geld of haar leven had geëist. De man had uit het bureau van haar echtgenoot een geldkistje met 350 gehaald en meegeno men. Dit geld was van een vakvereniging, waarvan haar man penningmeester was. De politie, die terstond door de buren werd gewaarschuwd, speurde naar een man, die als berqver van eerzame huis vrouwen optrad. Na enige tijd kwam men er echter achter, dat de vrouw het hele verhaal verzonnen had om in het bezit van de 350 te komen. De officier van Ju stitie bij de rechtbank te Dordrecht, waar voor mevrouw R. terecht moest staan, noemde haar daad een bizar geval. Hij eis te drie maanden voorwaarlijk met twee jaar proeftijd en een boete van ƒ100 subsi- dair 1 maand. De rechtbank heeft haar veroordeeld tot drie maanden voorwaar delijk met twee jaar peftijd en onder toe- zichtstelling. Een tweejarig jongetje is door brand om het leven gekomen toen zaterdag in de woning van de familie H. in de Biezen Dwarsstraat te Nijmegen een fles met ben zine ontplofte. De fles stond op een plank in de te warme keuken. Er ontstond bij explosie een binnenbrandje. Het ruim tweejarig zoontje, dat toevallig in de keuken was, kreeg zulke ernstige brand wonden, dat het moest worden overge bracht naar het Canisiusziekenhuis, waar het aan de gevolgen van de brandwonden is overleden. Daar mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, die in de vacature van prof. mr. G. de Grooth (VVD) benoemd was ver- klaax-d tot lid van de Eerste Kamer, deze benoeming niet heeft aanvaard, heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard, mr. D. A. Delprat te Amsterdam, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam en oud-direc teur van de maatschappij „Nederland". (Van onze parlementaire redacteur) De samenwerking tussen Nederland, België en Luxembui'g moet niet alleen een zaak zijn van de regeringen. De geest van samenwerking moet ook doordringen in het volk. Mede daarom is tegen het ein de van 1955 de Raadgevende Interparle mentaire Beneluxraad in het leven geroe- pen, waarin 21 Nederlandse, 21 Belgische en 7 Luxemburgse parlementariërs zitting hebben om op allerlei gebied de regerin gen van advies te dienen. Deze parlemen taire adviezen zijn ook van belang omdat verdragen tussen de drie landen, die door de nationale parlementen moeten worden goedgekeurd, moeilijk nog kunnen worden geweigerd nadat zij eenmaal bij de ka mers zijn ingediend. In december 1957 is het raadgevende Beneluxparlement voor het eerst bijeen geweest te Brussel onder voorzittex'schap van de heer Van Cauwe- laert. Vandaag vergadert de Interparlemen- taire Beneluxraad voor het eerst in Den Haag, nu onder leiding van mr. J. W. Bur ger, ter bespreking van het gemeenschap pelijke buitenlandse beleid, waarvoor als basis diende een inleiding van minister Luns, die de openhartige uitwisseling van denkbeelden, opvattingen en doelstellin gen tussen drie afzondei-lijke landen, zon der voorbeeld noemde in de wereld. Het is de bedoeling na een discussie tenslotte tot bepaalde aanbevelingen aan de rege ringen te komen op het gebied van de ge meenschappelijke buitenlandse politiek. De schrootaffaire Naar aanleiding van de geruchten dat de hoofdvex-dachte in de schrootaffaire, waarbij een hoofdambtenaar van het de partement van Economische Zaken be trokken is, met een bedrag dat in de ton nen loopt naar het buitenland zou zijn uit geweken, vernemen wij van de officier van Justitie in Den Haag, dat in dit ge val niet van ontvluchting mag worden ge sproken. De verdachte B. M., directeur van een metaalmaatschappij te Vlissingen is onlangs, samen met de beide andere directeuren van deze maatschappij op last van hot Haagse gerechtshof uit voor lopige hechtenis ontslagen. Van dat ogen blik af waren de drie verdachten vrij om te gaan en te staan waar zij wilden. De zaak tegen B. M. komt binnen enkele we ken voor de Haagse rechtbank. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Opheusden L. Vroegindewey te Gameren. - te Mantgum (Fr.) K. G. de Noord, kand. te Wehe (Gron.). Aangenomen het beroep als pred. voor buitengew. werkz. (secr. Oecumenische Jeugdraad) A. H. v. d. Heuvel, kand. te Utrecht. Bedankt voor Ederveen (toez.) J. Smit te Groot-Ammers. Geref. Kerken Beroepen te Ulverstone-Penguin (Tas- manië) (Ref. Church) G. Veeneman te Amersfoort. Geref. Gemeenten Beroepen te Middelharnis H. Rijksen te Vlaardingen. In vrijwel geheel Europa heeft het de afgelopen nacht gevroren. De laagste temperaturen werden gemeld uit noord- Eropa waar minimumtemperaturen werden gemeten van 20 tot 30 graden on der nul. In midden- en west-Europa daal de de tempei'atuur op vele plaatsen 5 tot 10 graden onder het vriespunt. In Spanje en noord-Italië kwam lichte vorst voor. In ons land meldde het station Ypenburg met 11 graden de laagste minimumtempe- ratuur. Plaatselijk ging de sterke nachte lijke afkoeling met mist en rijpvorming gepaard. De huidige weerstoestand ondergaat nog maar weinig vei'andex-ing. Lagedruk- storingen volgen thans een baan, die loopt van de Golf van Biscaye, via het Middel- landsezeegebied en de Balkan naar west- Rusland en het Oostzeegebied. Wolkenvel den van deze storingen kunnen ook tot ons land doordringen waardoor de nachtelijke afkoeling wordt getemperd. In de komen de nacht zal er echter in ons land op vele plaatsen weer matige vorst voorkomen. WEERRAPPORTEN Dinsdag 11 maart Zon op 7.05 uur-, onder 18.36 uur. Maan op 1.09 uur, onder 10.06 uur. Maanstanden 12 maart 11.48 uur laatste kwartier. 20 maart 10.50 uur nieuwe maan. 28 maart 12.18 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 11 maart Hoog water 7.46 en 20.11 uur. Laag water 3.20 en 15.49 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- t>o Ofl en binnenlandheden i C morgen 7 uur. Neerslag: ■a-5 e- r- r~ f* 2 laatste 24 uur. 5-c Helsinki sneeuw no -12 0,3 Stockholm geheel bew. n -11 0,2 Oslo half bew. windst.-12 0 Kopenhagen half bew. nno -4 0,2 Aberdeen sneeuwbui w 4 Londen licht bew. nw -6 0,1 Amsterdam mist windst. -8 0 Brussel geheel bew wzw -2 0,1 Luxemburg zwaar bew no -7 2 Parijs geheel bew w -2 0,3 Bordeaux mist wzw -1 2 Grenoble sneeuw nnw -2 1 Nice licht bew n 1 0 Berlijn zwaar bew ono -2 0,1 Frankfort sneeuw windst. -3 2 München zwaar bew. zw -6 0,2 Zürich zwaar bew. wnw -7 1 Genève zwaar bew. zzw -3 0 Locarno geheel bew. windst. 2 0 Wenen zwaar bew zo -4 0 Innsbruck poolsneeuw windst. -4 1 Rome sneeuw w 2 IR Ajaccio zwaar bew wnw 6 5 Madrid licht bew. w 2 Mallorca onbewolkt w 9 2 Algiers onbewolkt zw 4 11 Den Helder half bew. zzw -4 1 Ypenburg dichte mist windst.-ll 0,5 Vlissingen /.waar bew. zw -2 2 Eelde licht bew. wzw -6 0,1 Twente "ht bew. windst. -5 0 De Bilt dichte mist windst. -6 0 Eindhoven geheel bew. windst. -3 0,4 Vlv. Z.-Limb. sneeuw z -4 1 10. Toen Jolliepop aankwam, maakte het schip zich juist langzaam van de kade los. Maar nog deed de trouwe knecht een ver twijfelde poging, om zijn kleine meester te waarschuwen. „Meneer Panda!!", riep hij met overslaande stem, „meneer Pan da!!" Het werd gehoord! Op de achterste ven dook Panda op, die verbaasd omlaag tuurde. „Jolliepop!", riep hij, „wat is er?!" „Ik kom u waarschuwen!"schreeuwde Jolliepop. „Notaris Goudblut is...". De rest van zijn woorden ging verloren in een uitbundig geschreeuw en geratel. Dit lawaai was afkomstig van notaris J. Goud blut, die plotseling naast Panda op het achterdek was verschenen. „Dag Jollie pop!'', loeide de notaris door een scheeps roeper, „aardig, dat ge ons nog even goeiendag komt zeggen! Fideel van u! De groeten thuis! Vergeet niet de plantjes water te geven! Dag Jolliepop! Dag Jollie pop!" „Stil toch even, notaris!", riep Panda, „zo kan ik Jolliepop niet verstaan! Hij wil me wat zeggen!" Maar toen dit eindelijk tot notaris Goudblut doordrong, ivas het schip al zover verwijderd, dat Jolliepop het niet meer kon beschreeuwen. Een begx-afenisauto heeft te Soest de 70-jax-ige mevrouw T. uit Soest aangere den. Zij kwam op de motorkap van de auto en werd nog een eind meegevoerd voor zij er af viel. De chauffeur van de auto vervolgde snel zijn weg in de richting Amersfoort. De auto reed op de Birkstraat te Soest, komende uit de x-ichting Amsterdam. Door nog onbekende oorzaak zwenkte de auto plotseling naar rechts waar mevrouw T. op de rand van het trottoir stond. Zij was juist uit een winkel gekomen. Het slachtoffer, dat hevig aan het hoofd bloed de, werd naar het ziekenhuis „De Lichten berg" in Amersfoort vervoerd. De begra fenisauto werd aan de voorzijde en aan de kap beschadigd. De wagen is nog niet door de politie opgespoord. In het ziekenhuis „Ziekenzorg" te En schede is overleden de 27-jax-ige M. Pol leman uit Hengelo die op de hoek van de Troelstrastraat en de Bornsestraat met zijn motor tegen een bestelauto was ge botst. Zijn broer, die als duo-passagier meereed, de heer P. Polleman, is ernstig gewond in het Koningin Juliana ziekenhuis in Hengelo opgenomen. De 45-jarige motorrijder P. Hendriks is op de hoek Dommers van Poldersveldweg en Hengstdaleweg te Nijmegen aangere den door een bestelauto van de P.T.T. en gedood. De heer H. verleende op de hoek van twee wegen geen voorrang aan de bestelauto. Zes arbeiders, op weg naar hun werk, vonden een motorrijwiel in de bocht van het rijwielpad van Terneuzen naar Sluis kil, nabij het Zevenaar-dok. De gemeente politie stelde een onderzoek in en in een naast het rijwielpad liggende sloot vond zij het lijk van de 22-jarigé varensgezel F. P. de Werk uit Axel. De vex-moedelijke oorzaak van diens verongelukken is een te grote snelheid in de bocht. Een wat al te ruwe smijtpartij met sneeuwballen is de afgelopen nacht in de Reguliersdwarsstraat te Amsterdam ge ëindigd met enkele waarschuwingsscho ten van de politie en met de arrestatie van twee jongelui. Even na het nachtelijk sluitingsuur van de café's in de hoofdstad wierpen een aan tal baldadige opgeschoten jongens sneeuwballen naar voorbijgangers. Een harde ijsbal verwondde een in burger ge klede brigadier van politie. Deze maande tezamen met een collega, de jongelui tot ophouden, nadat zij zich als politieman nen hadden gelegitimeerd. De uitwerking was averechts, want de jongens namen een dx-eigende houding aan. Mede dank zij de hulp van enkele geüniformeerde agen ten slaagde men erin de gemoederen te kalmeren. De knapen lieten de brigadiers echter niet met rust en even verder in de straat drongen zij opnieuw op de politiemannen in, gesteund door een talrijk opgekomen publiek. De brigadiers zaten dermate in het nauw, dat ze elk drie waarschuwings schoten in de lucht moesten lossen en één der agenten zijn' sabel moest trekken,' al vorens ze zich konden bevrijden. De poli tie heeft twee jongelui meegenomen naar het bureau. I.piden. Doctoraalexamen geneeskunde 2: mej. H. M. Bakker, Nuenen; mej. M. M. van Harme ien, Den Haag: P. van Genderen Stort, Den Haag: H. Ponssen, Den Haag; L. F. J. M. Theunissen, Grevenbicht; R. T. R. Wentges, Rotterdam. Semi- artsexamen: mej. T. Bakhoven, Rotterdam; A. A. Wehrmann, Katwijk aan Zee. Artsexamen: R. Dijkstra, Den Haag; H. M. Greebe, Den Haag; R. Portheine, Oegstgéest: R. F. Roodenburg, Was senaar; W. J. J. M. Vaessen, Heerlen. Kandidaats examen klassieke taal- en letterkunde: R. B. C. Huygens, Den Haag. ADVERTENTIE Ook wij brengen de nieuwe haarlijn „C A R A V E l l E" 19 5 8 met een permanent-wave voor iedere beurs. WASSEN en WATERGOLVEN 3.— 2 keer per maand 5.— Geopend van 8.30 tot 17.30 uur. Medisch gcdipl. haarkundige Gierstraat 69, let op no. 69 - Tel. 21736 Verzet. Prinses Margaretha van Zweden en Robin Douglas-Home zullen zich vermoedelijk in mei verloven. Douglas- Home vliegt vandaag terug naar En geland. Hij zal in het voorjaar opnieuw naar Stockholm komen. In kringen, die nauwe relaties met het hof onderhou den, is vernomen dat Douglas-Home een uitstekende indruk aan het hof heeft gemaakt, in het bijzonder op ko ning Gustaaf. Het uitstel van de verlo ving wordt geweten aan het verzet van prinses Sybilla, de moeder van prinses Margaretha. Treinongeluk. Bij het treinongeluk dat za terdag in Brazilië is gebeurd zijn 58 personen omgekomen. Drie treinen die door een hagelstorm vertraging onder vonden werden door een vierde trein geramd. Bergluchtmachine. Dankzij een „berg luchtmachine" is het absenteïsme in verscheidene kolenmijnen tot de helft verminderd, zo meldt het Russische vakbewegingsorgaan „Troed". Het ap paraat, dat „zuui-stofionen" produ ceert, helpt silicose voorkomen en het kan bijdragen tot de genezing van ast ma, bronchitis, kinkhoest en t.b.c.-ge- vallen in een eerste stadium. Ook kan het verlichting brengen bij bepaalde hart- en vaatziektes. Ondergronds. Galo Gonzalez, secretaris- generaal van de Chileense communisti sche partij, is op 64-jarige leeftijd in Santiago, de hoofdstad van Chili, over leden. Hij heeft „ondergronds" ge leefd sedex-t de partij tien jaar geleden werd verboden. Tegenspraak. De regering van de Britse Afrikaanse kolonie Kenia heeft ont kend, dat een vertraging van het ver trek van het toestel der Britse koningin moeder uit Mauritius om veiligheidsre denen is geschied. De verklaring volg de op geruchten over een komplot om de koningin-moeder in Naix-obi, na haar aankomst uit Mauritius, te vermoorden. Een woordvoerder van de regering van Kenia zei, dat het vliegtuig een ernsti ge motorstoring had. Koningin-moeder Elizabeth, die op weg is naar Engeland, heeft een bezoek gebracht aan Austra lië. Bezoek. Na het bezoek van de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Pineau aan Saigon, is in een gemeenschappe lijk communiqué bekendgemaakt, dat president Ngo Dinh Diem van Zuid-Viet- nam een uitnodiging van president Coty van Frankrijk voor een officieel bezoek aan Frankrijk heeft aanvaard. Concurrentie. De Amerikaanse marine heeft bekendgemaakt, dat zij water vliegtuigen met kernaandrijving wil bouwen, die tegen 1965 in dienst gesteld zouden kunnen worden. Volgens het Russische persbureau Tass hebben Russische ingeniers een zweefvliegtuig met een ronde vleugel gebouwd die met succes beproefd is. Beter. De arbeiderscommissies, die na de gebeurtenissen in Polen en Honga rije in de laatste maanden van 1956 in Oostduitse fabrieken mochten worden gevormd, zullen worden ontbonden, al dus meldt het Oostduitse partijblad „Neues Deutschland". Het vakverbond en afgevaardigden van fabrieken zijn van oordeel, dat de arbeiders het bést aan de leiding van de fabrieken kun nen deelnemen door middel van de vakbonden. Schending. In Panmoendjom hebben Noordkoreaanse journalisten verklaard dat de Amerikaanse straaljagex-piloot die donderdag door Noordkoreaans luchtdoelgeschut is neergeschoten een „menswaardige" behandeling krijgt in Noord-Kox-ea. De Noordkoreanen heb ben een zitting van de militaire be standscommissie gevraagd, om te pro testeren tegen deze „schending" van hun luchtruim. Vermaakt. De tachtigjax-ige oliemagnaat Sexton uit Texas, die nooit gehuwd is geweest, heeft vijf familieleden in zijn wilsbeschikking afgescheept met ieder honderd dollar en naar schatting vijf miljoen dollar vermaakt aan de direc trice van een rusthuis, waar hij twee jaar heeft vertoefd, voor vier nichten hem naar het rusthuis brachten, waar hij gestorven is. „Ik vertrouw mijn fa milie niet", aldus het testament. Duel. Db Peruviaanse minister van Binnen landse Zaken Fernandez, heeft zondag bij zonsopgang een bloedig duel ge houden met senator Sologuren. De se nator, die de minister van lafheid be schuldigd had, werd ernstig gewond in het sabelgevecht, dat werd afgebroken op bevel van de aanwezige doktoren. Het verluidt dat Fernandez even is af getreden als minister teneinde zijn offi ciële ambt niet, door het verboden duel, in diskrediet te brengen. IN II Kron. 9 1 lezen we, dat de konin gin van Scheba met „een zeer groot gevolg en met kamelen, die specerijen, goud in overvloed en edelgesteente droegen" naar Israël was gereisd. Een paar verzen ver der wordt verteld, dat die koningin aan Salomo 120 talenten goud gaf, benevens „specerijen in groten overvloed", alsmede edelgesteente. Nu weten we wel. dat het verre van behoorlijk is de waarde van geschenken te taxeren, maar uit het voor gaande mogen we toch in ieder geval wél opmaken, dat de koningin van Scheba er warm pjes bij heeft gezeten en dat zij vooral over specerijen in ruime mate kon beschikken. Trouwens, in de Bijbel wordt daar nog eens extra de nadruk gelegd, waar gezegd wordt „nooit was er zulke specerij als die, welke de koningin van Scheba aan koning Salomo gaf". Wat de giften betreft, kunnen we er dus wel van op aan, dat de zaak in orde was. Een andere vraag is, hoe de koningin van Scheba, of laten we liever zeggen, hoe het land Scheba (Arabisch Saba) aan die welstand kwam. Zuid-Arabië, dat thans een verzengende woestijn is, kende in oude tijden een uitgebreid irrigatiesysteem, op gebouwd met ruime waterreservoirs en machtige dammen. Daardoor konden de Zuid-Arabische staten niet alleen produ centen zijn van kostbare metalen, maar ook van aromaten, zoals wierook, mirre, reukwerken en alle mogelijke specerijen Door deze economische omstandigheden liepen door het land, dat thans zoveel mo gelijk gemeden wordt, de karavanenbanen die Indië en Afrika met Egypte, Syrië en Mesopotamië verbondenEn de politiek die de Sabaeërs voerden was met dit alles in overeenstemming, want zij zorgden er wel voor dit handelsverkeer veilige en gunstige voorwaarden te verschaffen. Al dus genoot Scheba (zoals de Hebreeuwse naam luidt) de grootste faam en bekend heid onder de grote staten van Arabië. Het land tag in Zuidwest-Arabië (Midden-Je men) en had de sprookjesach tige metropolis Marib tot hoofdstad. Behalve Scheba be stonden in Arabië nog andere staten, zoals Had.ram.out, Kata- ban en Minea, doch geen dezer staten heeft een zo grote roep genoten als Scheba. Tot voor kort was er van Arabische wereld uit de zo goed als niets bekend, een Fransman (in 1870) die hele oudheid Wel wisten en later een Oostenrijker in Jemen door te dringen, waarna zij er in slaag den copieën van inscripties naar bui ten te smokkelen, en ook namen hande laars wel eens oude inscripties op hun karavaantochten mee, maar desondanks bleef Arabië een duistere geschiedenis. Thans zijn ongeveer 4500 in steen gebei telde of uit brons gegoten inscripties uit Arabië bekend, waardoor het mogelijk is geworden de contouren van de geschiede nis van dat gebied in wat duidelijker lijnen te trekken. De namen der specerijrijken: Minea, Kataban, Hadramout en Scheba worden in die inscripties genoemd en bij Marib zijn opgravingen verricht, die al het voorgaande bevestigen. Daarover een volgende keer. H. Pétilloii (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2