Haarlemse politie slaags met opgewonden jeugd Hogere melkproduktie moet niet worden bevorderd Twee goede beurten van „Sursum NAAIMACHINES Jazz-uitvoering als slot van de Interscholaire MAANDAG 10 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 MINISTER VONDELING: DUINLANDSCHAP IN DE SNEEUW Producenten moeten zich richten naar de vraag Mej. dr. M. E. Nolte vraagt ontslag als rectrix Geschil met curatorium van „Sancta Maria' De heer K. Blaauw veertig jaar ambtenaar Röntgen-kwartet in Heemstede Jules de Corte weer in het Pauzetheater Utrechtse universiteit nodigt Hongaar uit Rumoerige tafrelen op Verwulft en Oude Gracht Deel van gevel stort omlaag Burgerlijke Stand van Haarlem Nieuwe oefenschool voor gehandicapten watersport-tentoonstelling IN HET RAI-GEBOUW AMSTERDAM Aardige opvoering van bekende thriller Inbraak in kantoor van confectiefabriek Expositie in de Galerie Espace verlengd N.Z.H.-bus komt tegen gevel tot stilstand J. H. M. van Eeghen ter aarde besteld „Het Is noodzakelijk, dat alle prikkels tot een hogere melkproduktie uit het land bouwbeleid worden geweerd. Dat is voor een nieuwe minister een nare boodschap, maar toch moot hij die brengen. Omdat het in het bijzonder om de boter gaat, mag dc melkprijs niet meer alleen naar vetgehalte bepaald worden. Maar hoe het precies moet, is nog een zaak van overleg. Ander zijds moet de afzet van melkvet bevorderd worden. Daarom Is straks volle melk ver krijgbaar. Als die nu ook maar gekocht wordt!" Dit zei de nieuwe minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. Vondeling, zaterdag in de te Leeuwar den gehouden algemene vergadering van de Friese Maatschappij van Landbouw. De bewindsman verklaarde, dat men niet over de gehele lijn pessimistisch behoeft te zijn over de afzet van landbouwprodukten. Voor de pluimveehouderij, de sierteelt en de afzet van vee en vlees zijn de vooruit zichten gunstig, voor groenten en fruit niet ongunstig. De afzet van pootaardappelen verloopt goed. Over de consumptieaardap pelen heerst ontevredenheid, omdat inder tijd een exportstop is afgekondigd. Thans lijkt het alsof er een overschot zal zijn, want de exportquota zijn nog maar voor een deel opgenomen. Dat er kansen op uitvoer ongebruikt zijn gebleven, bestreed de minister. Ongunstig noemde de minister de voor uitzichten voor de zuivel, vooral voor de boter. Bij de nu vastgestelde garantieprijs voor de melk komt een kilo boter op zes gulden, maar soms wordt er in Engeland slechts een rijksdaalder voor betaald. Bo vendien stimuleren de omringende landen de melkproduktie nog. De garantieprijs Na verklaard te hebben dat de school- melk tweeëneenhalf percent zal bevatten, ging de minister in op de bezwaren tegen de nieuwe garantieprijs. Hij i van mening, dat de belofte van een redelijk inkomen voor de boer daarbij volledig is nageko men. De prijs gaat, vergeleken bij vorig jaar, ongeveer een halve cent omhoog. Er is geen sprake van woordbreuk in verband met de aftrek voor de pacht. Er was al een vergoeding gegeven in de garantieprijs voor de hogere pacht, die echter nog niet ingevoerd werd. Daarmee i- rekening ge houden. Overigens is de pacht lang niet zoveel verhoogd als het Landbouwschap eerst wenste toen het „de ruk aan de bel" gaf. Toch noemde de minister de verhoging nog „aan de stijve kant". De vraag is nu nog, hoe het verschil tussen opbrengst en garantieprijs verdeeld moet worden. Het Landbouwschap schijnt voor een advies meer tijd nodig te hebben dan verwacht werd. Daarom is het de vraag, of de minis ter binnen de gestelde termijn (veertien dagen na verschijning van de melknota) zijn beslissing bekend kan maken. Tenslotte wekte de minister de boeren op het tempo van de tijd bij te houden. Mej. dr. M. E. Nolte rectrix van het r.k. Lyceum voor Meisjes „Sancta Maria" aan de Dreef te Haarlem, zal wegens een principieel verschil van mening met het curatorium haar ontslag aanbieden. Van de zijde van het curatorium werd ons medegedeeld, dat mej. dr. Nolte telefonisch dit voornemen te kennen heeft gegeven, maar nog geen ontslagaanvraag heeft in gediend. Dc rectrix, die tevens wethouder van Onderwijs is van de gemeente Bloemen- daal, maar zich destijds voor deze functie niet herkiesbaar stelde, had ernstige be zwaren tegen de werkwijze van een der docenten. Het bestuur, ofschoon erkennend dat de adviezen van de rectrix steeds diep gaande overweging verdienen, kon niet meegaan met haar wens, dat de docent niet langer zou worden gehandhaafd. De vraag van de competentie werd aan de orde gesteld, toen mej. dr. Nolte stelde, dat haar als rectrix de verantwoordelijk heid voor een juiste taakvervulling toe kwam en dat, wanneer die door de werk wijze van een docent niet mogelijk was, deze niet zou worden gehandhaafd. Het curatorium daarentegen- vestigde er de aandacht op, dat alleen het bestuur het recht heeft van benoeming en ontslag. Dit heeft tot de ontslagaankondiging van mej. dr. Nolte geleid. Op de hoek van de Botermarkt en de Gedempte Oude Gracht overmeesteren twee agenten (in cirkel) een der bel hamels. In het vuur van de strijd heeft rechtse politieman zijn witte pet al verspeeld. De snelle veranderingen in de economie vragen een groot aanpassingsvermogen van alle producenten. De produktie moet zich richten naar de vraag, want de klant is koning en de boer is ondernemer. In ver band daarmede moet hij ook de eerste verantwoordelijkheid dragen. Dit betekent, dat er geen kostprijspolitiek gevoerd moet worden, maar dat een redelijk inkomen op goed geleide bedrijven verdiend moet kun nen worden. Vandaag herdenkt de heer K. Blaauw, hoofdambtenaar op de algemene secreta rie van de Provinciale Griffie te Haarlem, het feit. dat hij veertig jaar geleden in dienst van de provincie kwam. Vanmorgen om ongeveer tien uur, werd hij, in de grote commissiekamer in het gebouw van de Provinciale Griffie, gehul digd. waarbij verscheidene sprekers het woord voerden. De heer D. Hazekamp. chef van de heer Blaauw, bood, met een kort toespraakje, de jubilaris namens de afdeling een horloge aan. Als tweede richtte de heer A. Andries- Zijtha enige woorden van waardering tot de heer Blaauw. De oud-directeur van de Provinciale Waterstaat, ir. C. Thomese. overhandigde, na een korte toespraak, de jubilaris een boekwerk. Vertegenwoordigers van ver schillende verenigingen, waaronder de Ne derlandse Vereniging van Bibliothecaris sen. feliciteerden de heer Blaauw ver volgens. Na het officiële gedeelte bleef men op de receptie nog even gezellig bijeen. In het „Huis met de Sleutels" aan de Bronsteeweg in Heemstede wordt zaterdag 15 maart door het Röntgen-kwartet een uitvoering gegeven. Op het programma staan composities van Purcell, Bartok en Ravel. Ter aanvulling op het programma, dat het Leedy-trio dinsdagmiddag als onder deel van de manifestaties van het Pauze theater ten gehore zal brengen zal Jules de Corte gedurende twintig minuten liedjes met conférences verzorgen. Het Leedy-trio speelt muzikale parodieën. IIet duinlandschap langs dc Zeeweg tussen Bloemendaal en het strand bood zondag een vorstelijke aanblik, zijn heuvels en dalen getooid met de ornamenten van de winter. De theologische faculteit van de Rijks universiteit te Utrecht heeft prof. L. J. Pap te Boedapest, een bekend oud-testamenti- cus en oud-leerling der faculteit te Utrecht, die thans niet in staat is zijn lessen aan de theologische academie der hervormde Kerk van Hongarije te geven, uitgenodigd naar Uti-echt te komen en daar zijn weten schappelijke arbeid voort te zetten. Het is echter nog niet zeker of prof. Pap de uit nodiging kan aanvaarden, daar de Hon gaarse regering hem nog geen toestemming heeft gegeven om naar het buitenland te gaan. Zaterdagmiddag is het in de omgeving van het Verwulft en de Botermarkt in Haarlem geruime tijd zeer rumoerig ge weest als gevolg van het provocatieve op treden van een grote groep jongelui, waarschijnlijk middelbare scholieren, die kennelijk op een relletje uit waren. De jongens en meisjes, zeker vijftig in getal, waren omstreeks halfvier samengestroomd in de „discobar" op de vijfde verdieping van een groot warenhuis. Zij gedroegen zich daar echter zo hinderlijk, dat de em ployés van het warenhuis hun verzochten, het gebouw te verlaten. Toen aan dit ver zoek niet vlug genoeg werd voldaan, wer den de jongelui met zachte drang naar de trap gewerkt. De meesten gingen toen zon der verdere protesten naar beneden maar enkelen vonden het nodig, zich te verzet ten, waarbij zelfs enkele klappen vielen. Om erger te voorkomen in het overvolle trappenhuis, heeft het warenhuisperso- neel toen een der belhamels meegenomen en de politie opgebeld, hetgeen luide nro- Een motoragent maakt korte metten met een jongeman die geweigerd heeft aan het bevel dóórlopengehoor te geven. Het publiek kijkt in spanning toe, of het „knokken" zal worden. testen bij de overigen uitlokte. De groep verzamelde zich tenslotte weer op het trottoir tegenover het warenhuis in de Gierstraat, waar even later een motor agent arriveerde die de arrestant op zijn duo zette om hem naar het politiebureau te brengen. Even leek het erop, alsof de jongelui tot een aanval op de motoragent zouden overgaan, maar op dat ogenblik kwamen vijf agenten opdagen, die de joe lende en schreeuwende jongens en meis jes uit de Gierstraat wegjoegen. Inmiddels was er zeer veel publiek samengestroomd, waaronder ook een aantal opgeschoten jongens, die niets met het opstootje te ma ken hadden, maar zich er gretig in meng den. Op de hoek van de Botermarkt en de Gedempte Oude Gracht kwam het tot een handgemeen tussen twee agenten en een stel bijzonder recalcitrante jongelui, waar bij aan weerszijden rake klappen vielen. Andere agenten, die hun collega's te hulp wilden snellen, werden aan hun jaspanden vastgehouden en op een gegeven ogenblik waren er drie. vier kluwen politiemannen tegelijk in een gevecht gewikkeld met hun jeugdige belagers, terwijl de witte petten van de agenten, onder luid gejoel van de massa, hoog door de lucht zeilden. Her mandad gaf echter geen krimp en binnen een kwartier moest de jeugd het veld rui men. Tegen twee jongelui, zestien en ze ventien jaar oud, is op het politiebureau proces-verbaal opgemaakt. Op het Ver wulft en in de drukke Grote Houtstraat bleven groepjes jongens en meisjes nog geruime tijd de politie „jennen", maar de echte animo was eraf en tot nieuwe op stootjes kwam het niet meer. Een der afdelingschefs van het waren huis zei ons later, dat vele van deze jon gens en meisjes „geen onbekenden" voor hem waren. „Het is een groepje, dat wel vaker 's zaterdagmiddags branie komt schoppen in ons gebouw", vertelde hij, „en dat wij al eens eerder hebben moeten ver wijderen. Ditmaal echter waren zij met zovelen, dat het kennelijk een georgani seerde „stunt", of misschien wel een „wraakneming" was". Voor de leden van de Bloemendaalse Christelijke Muziekvereniging,, Sursum" moet het een aangename gewaarwording zijn geweest, dat er voor het concert, dat zij zaterdagavond in de grote zaal van ho tel Vreeburg hebben gegeven, nog zoveel belangstelling getoond werd. Want de weersomstandigheden waren verre van aanlokkelijk om dc beschuttende intensi teit van de huiselijke haard te verlaten en een moeizame tocht door de Kennemer- landse sneeuwgebieden te gaan onderne men ten einde een muziekuitvoering bij te wonen. „Sursum" bezit blijkbaar een kern van ware vrienden die wat van de vereniging verwachten en die op grond daarvan geen verstek willen laten gaan. Nu, zij zijn in hun verwachting niet teleurgesteld. Het korps is inderdaad goed voor de dag be komen, hoewel het de strijd moest aanbin den tegen een vrij ongunstige akoestiek, die de muzikanten in geen enkel opzicht terwille was en met pijnlijke nauwgezet heid elke oneffenheid zou hebben geaccen tueerd. „Sursum" heeft er echter voor ge zórgd, dat daartoe vrijwel géén kans ge boden werd. Onder leiding van dirigent C. Fijma waren de uitvoeringen uitstekend voorbereid, met een prijzenswaardige ze kerheid van spel, doeltreffende nuances in klanksterkte en klankkleur en muzikale uitdrukking als resultaat. Daar was bijvoorbeeld de Romance van de thans overleden oud-dirigent van het korps J. A. Meng, die met bijzondere toe wijding en met een loonvorming van goede stabiliteit werd gespeeld. Prettig was het voorts te luisteren naar de programmati sche suite „De gouden bruiloft" van A. Del- haye, waarin de trombonist en de pistonist goed solospel lieten horen en waarin de slotwals, met fijn licht ritme uitgevoerd, een fraaie klankkleur kreeg door het bu geltimbre. Maar ook moet de goede so praan saxofoonsolo genoemd worden in het derde deel, de meditatie. Een verdien stelijke indruk maakte het korps nog met de fraaie Ciaconna antiqua, gecomponeerd en voortreffelijk voor fanfarebezetting ge ïnstrumenteerd door G. Boedijn, waarna „Sursum" met een vlotte mars zijn optre den besloot. De grote verrassing van de avond werd door het tamboerkorps van „Sursum" ge bracht. Even werd een indruk gegeven van de eerste jaren van zijn bestaan. Toen ver scheen het tamboerkorps, keurig geüni formeerd, in zijn tegenwoordige bezetting van kleine trommen, roertrommen en grote trom op het toneel om onder leiding van in structeur Van Roosmalen met knappe be heersing der ritmiek en de slagtechniek een paar marsen te slaan. Het verdienste lijke korps van jeugdige trommelslagers werd als beloning een stel vlaggen namens de ouders aangeboden, zodat men het bin nenkort werkelijk „met vliegende vaan dels en slaande trom" langs Bloemendaals wegen zal kunnen zien marcheren. P. Zwaanswijk Tot grote schrik van voorbijgangers stortte zondagmorgen een deel van de stenen daklijst aan de gevel van het per ceel Grote Houtstraat 92 in Haarlem, waarin een parfumeriezaak is gevestigd, naar omlaag. Er werd echter niemand door het vallende gesteente getroffen. De brandweer was spoedig met een ma- girusladaer ter plaatse om het overige deel van de daklijst te onderzoeken en maatregelen te nemen wanneer de toe stand daarvan dit noodzakelijk maakte. Zij constateerde echter, dat de overige stenen goed vast zaten en geen gevaar op leveren. ONDERTROUWD: 8 maart: N. Bakker en H. M. Mulder. GEHUWD: 8 maart: K. Kooijman en H. J. Gottlieb. H. A. Spanhak en A. J. Aber- son. J. Kunst en W. Smit. B. J. Fruitema en C. G. Strijbosch. BEVALLEN van een zoon: 7 maart: M. P. M. KuijsVan Waas, K. P. A. Aarts Honijk, J. F. M. WarmenhovenServaas. BEVALLEN van een dochter: 7 maart: A. C. GrootjesVan Dam, J. Pauwels Warmerdam, 2 dochters, W. M. van den BoogaardPollet, C. A. van Nimwegen Altena. 8 maart: M. T. M. van den BerekenWillemse. OVERLEDEN: 7 maart: D. Meester— Visser, 64 j., Spaarndamseweg. A. W. Gran- dia, 47 j., Magdalenastraat. Ruim zes jaar heeft de afdeling Haar lem en omstreken van de Algemene Ne derlandse Invaliden Bond een zogenaam de „loopschool voor verlamden en voor personen met kunstledematen" in de Fiihrhopschool in Haarlem-Noord. Reeds lang was gebleken dat de toenmalige op zet te iel was geschied en dat de mogelijk heden, die een goed geoutilleerde loop- school behoeven, nimmer in de bestaande vorm bereikt zouden kunnen worden. Het bestuur van de afdeling Haarlem en Omstreken van de Algemene Neder landse Invaliden Bond heeft de gemeen teraad financiële medewerking gevraagd om haar plannen voor een geheel nieuwe opzet van een loopschool te helpen reali seren. De raad besloot medewerking te verlenen. Getracht zal worden de nieuwe loop school, genaamd „Oefenschool Lichame lijk Gehandicapten O.L.G." einde maart dan wel begin april officieel te doen open stellen. Dé oefenschool zal worden onderge bracht in het Gebouw van de Gemeente lijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst Nieuwe Gracht 124 Haarlem. Bovendien is de medewerking verkregen van de te Haarlem en omgeving gevestigde ortho- paeden en chirurgen en ook de Samen werkende Algemene Ziekenfondsen te Haarlem hebben hun steun en medewer king toegezegd. De medische leiding zal worden toever trouwd aan de provinciale revalidatie-arts voor Noord-Holland, J. G. van der Sluys spreekuren in het Gebouw van de GG GD, iedere tweede en vierde dinsdag in de maand, van 2 tot 4 uur. De technische leiding zal komen te berusten bij de mas- seur/physiotechnicus, Ferd. H. Wernik. ADVERTENTIE 7 t/m 16 maart 1958 Geopend van 10-17 u. en van 19.30-22.30 u. s zondags uitsluitend van 10-18 u. entree 1.50 Rijkskweekschool Onder grote belangstelling hebben leer lingen van de Rijkskweekschool in Haar lem zaterdagavond in de gemeentelijke concertzaal een opvoering gegeven van „Boeven en madeliefjes", een komische thriller van George Batson. De regie werd gevoerd door één der leraren van de school, de heer J. de Bruin. Het werd een aannemelijk spel, waarmee leerlingen, leraren en ouders zich uitstekend hebben geamuseerd. De moeilijkste rol, die van een lerares plant- en dierkunde, verdient al lereerst vermelding dank zij een zeer vlot te vertolking. Ook de rollen van de grim mige huisknecht, van David Brewster, van dies verloofde, van de veldwachter, en van de beide leerlingen der genoemde lerares werden alle verdienstelijk op de planken gezet, slechts die van de pseudo- rechercheur deed ons minder overtuigend aan. Het publiek heeft de spelers met een hartelijk applaus beloond. Daarna volgde een bal met medewerking van „The old fellow's jazzmen" onder leiding van Jan Burghout. Met alle respect voor het wonder, dat mens heet, zijn me toch ook een paar te kortkomingen opgevallen Aan de vraag, waartoe wratten, blinde darmen, meeëters en amandelen dienen, voorbijgaand, kan elk enigszins geoefend oog al dadelijk vaststellen, dat er spille benen, kegelkuiten, heupen, waarop je een vaas met bloemen kunt laten staan, te over zijn. Tegen al deze euvelen nu bestaat doel matige gymnastiek maar er is toch nog een lichaamsdeel, dat je in de wereld zo bitter nodig hebt, en waaraan, ten on rechte, te weinig aandacht wordt besteed. Verbetert uw figuur! Ontwikkelt uw biceps! Wordt een persoonlijkheid!" roe pen de advertenties je dagelijks toe en dan blijkt, dat je moet gaan boksen, pillen slikken zonder honger te lijden, je adem verfrissen, je gezicht vol met klei smeren of in het openbaar moet. leren spreken. In feite tekent het de problemen der vergeten sidletjes wel, dat fabrikanten in hun lijden brood zien. Desondanks schieten al hun raadge vingen aan hun doel voorbij. Want hebt u ooit gelezen, dat u speciale oefeningen moest doen ter ontwikkeling der elle boogspieren? En daar gaat het toch maar om. Onderzoekingen hebben namelijk on omstotelijk vastgesteld, dat bij zielige stakkerds de elleboog niet of slechts rudi mentair ontwikkeld was, terwijl bij die genen, die in de wereld als geslaagd wor den beschouwd, dit lichaamsdeel zeer ge prononceerd aanwezig bleek te zijn. Uit deze interessante constatering blijkt dat, naast de tong, de elleboog een zeer voorname functie heeft. Het verdient aanbeveling, met het ver nieuwen van het onderwijs hiermede re kening te houden. Want een kind wordt het bezitten van ellebogen nog maar al te vaak als een kwaad voorgesteld. „Moet je er soms nog een paar elle bogen bij hebben?" vroeg mijn moeder al tijd, als ik met die lichaamsdelen op tafel leunde. Had ik toen maar ja gezegd! Maar ergens op aarde bevindt zich een vrouw, die het heel ver gebracht heeft. Ze werd wereldberoemd, en door alle eeuwen heen gold zij als het symbool der volmaakte schoonheid. Toch bezit zij geen ellebogen. De geleerden zijn het er nog steeds niet over eens, of ze die ooit heeft gehad. Ik ben maar een domme vrouw maar i k geloof, dat de beeldhouwer, die haar maakte, het expres heeft gedaan. vaula Spotter ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 Tel- 14444 Bij voldoende deelneming Als sluitstuk van het Haarlems Inter- scholair Jeugdtoernooi zal bij voldoende deelneming op 14 april 's avonds in het Haarlems Concertgebouw door scholieren een demonstratie van jazzmuziek worden gegeven. Er is gelegenheid tot deelnemen voor solisten en kleine ensembles. Gega- dieden dienen zich in verbinding te stellen met het Bureau Culturele Zaken op het Stadhuis in Haarlem of met dr. J. R. H. de Smidt aan de Spaarnelaan. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in het kantoor van een con fectiefabriek in de Phoenixstraat te Haar lem. De dader(s) moet(en) via een openstaand w.c.-raampje naar binnen geklommen zijn. Uit een stalen kast in het kantoor, die opengewrikt werd, wordt een bedrag van vierhonderd gulden vermist. De tentoonstelling van tekeningen en gouaches van Lucebert in de Galerie Espace aan het Kleine Heiligland in Haar lem is verlengd tot zondag 16 maart. De bewoners van het perceel Leidsevaart 518 in Haarlem moeten vanmorgen om streeks half acht flink geschrokken zijn Op dat tijdstip kam namelijk een NZH-bus met een hevige klap tegen de gevel van ge noemd perceel tot stilstand. Waarschijnlijk tengevolge van het gladde wegdek slipte een vrachtauto, die in noor delijke richting op de Leidsevaart reed, reed daarna een van tegenovergestelde richting komende bus van de NZH aan. Na de aanrijding schoof de NZH-bus het trottoir op, vernielde een tuinmuurtje en botste tenslotte met luid geraas tegen de voorzijde van genoemd perceel. Deze laat ste botsing was zo hevig dat de gevel van het huis werd ontzet en scheurde. Persoolijke ongelukken kwamen niet voor. De vrachtauto werd licht, de NZH- bus zwaar beschadigd. De laatste moest met een takelwagen worden weggesleept. Onder grote belangstelling is zaterdag het stoffelijk overschot ten grave gedragen van de heer J. H. M. van Eeghen, in leven erelid van HFC en Rood en Wit. Een zeer groot aantal sportvrienden volg den de baar naar de groeve op de alge mene begraafplaats in Heemstede. Dr. Ch. de Beus, hervormd predikant te Overveen, hield een korte toespraak, waarin hij de grote liefde van de heer Van Eeghen voor het spel in het bijzonder de cricketsport naar voren bracht. Dr. De Beus eindigde zijn toespraak met het Onze Vader. Een neef van de overledene dankte voor de be langstelling.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5