Horen en zien r BUMBEL EN DE WENSHOORN EEN WOELIGE TIJD DANKBAAR SPEELSTUK VAN HANS KEULS P.v.d.A.-congres besprak de problemen van het noorden r Agenda voor Haarlem Kort en bondis 5 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Snelmaai' niet spannend Artiesten en mensenredders Journaals over en weer De radio geeft dinsdag Televisieprogramma „PLANTAGE TAMARINDE" Linnaeushof opent in begin april Ds. J. v. Leeuwen niet naar Utrecht Amerikaans bezoek aan onze havens Rectificatie ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG MAANDAG 10 MAART 1958 In Europa hoeft men zaterdagmiddag grote belangstelling getoond voor de eind strijd om het wereldkampioenschap zaal handbal in de Werner Seelenbinder-Halle in Oost-Berlijn, doordat een groot aantal landen dé rechtstreekse uitzending van de ontmoeting Zweden-Tsjechoslowakije overnamen. C ik in ons land v/as de fina le te zien en Ko Hogendoorn verzorgde het commentaar van de doelpuntrijke strijd. De cameramensen hadden geen ge makkelijke taak, omdat het spel zich snel verplaatste en het moeilijk was de bal in het beeld te houden. Met behulp van tele lenzen slaagden zij in hun taak, waardoor een goede reportage ontstond van deze overigens niet spannende wedstrijd. De Zweden wonnen gemakkelijk. De familieavonden van de N.C.R.V. op zaterdag hebben weer een wijziging ten goede gehad, doordat de wedstrijd „Uit te gen thuis" (een Haarlemse familie bond de strijd aan tegen een Bussumse) ge scheiden was gehouden van het variété programma. Daardoor kwam de wedstrijd beter tot zijn recht, hoewel hij geruime tijd in beslag nam, een half uur langer dan aangekondigd was. De wedstrijdlei- de. Goos Kamphuis was gul in het uitde len van handjes en kreeg gelegenheid eni ge mensen te laten vertellen over hun moedig optreden. In de eerste plaats wa ren er een echtpaar en zijn zoon, die een groot aantal moeders en kinderen uit een te water geraakte autobus hadden gered allerlei zakenlieden boden later telefo nisch geschenken aan en daarna ver scheen een gepensioneerde Haagse tram bestuurder Reeder, die een halve eeuw geleden een aanrijding heeft voorkomen, waardoor het leven van Koningin Wilhel- mina en Prins Hendrik werd gespaard. Zijn verdiensten zijn door de Koningin er kend en daarom kan de Hagenaar zich rid der, redder en rijder Reeder noemen. Het variétéprogramma stond weliswaar op een hoog peil maar geheel geboeid heeft het toch niet. De vier vrolijke Franse zan gers „Les quatr'e Jeudis" (die vorig jaar in Hoofddorp voor de televisie zijn opge treden) brachten in Bussum een nummer, dat zij reeds destijds gezongen hadden. Bijzonder geslaagd waren het optreden van de jongleur Paul Berny wiens num mer zeer geschikt is voor een uitzending en het spel van „Les marionettes Em pire." De debutanten van deze avond wa ren twee meisjes uit Beverwijk en Heems kerk, die vlot en vrij op de accordeon speelden. Het muzikale gedeelte was weer toevertrouwd aan het orkest onder leiding van Juan Pet.ro, met medewerking van de harpiste Lien Doets en het koor „Sneeuwklokjes". Evenals op andere zaterdagavonden van de N.C.R.V. verzorgde Jelle de Vries het lied van de maand en voerde Pi Scheffer een gesprek met enkele musici onder wie de vermaarde pianist Alexander Uninsky en met zangertjes, van wie „pas" grammofoonplaten „geperst" zijn. Beeldschermer De Britse Commerciële Televisie en het Amerikaanse Columbia Broadcasting Sys teem gaan in samenwerking een dage lijkse journaaldienst aan andere tv-sta- tions in de wereld leveren. De Britse on derneming verwacht van deze dienst een belangrijke bron van inkomsten te kun nen maken en zij wil de winst gebruiken om de kwaliteit van haar eigen program ma's op te voeren. Zij zal in hoofdzaak verantwoordelijk zijn voor de levering van journaals uit Engeland, Europa, het Midden Oosten en landen van het Geme nebest. CBS zal Noord- en Zuid-Amerika, het Verre Oosten, de Pacific en andere gebieden voor zijn rekening nemen. De Britse onderneming zegt momenteel met de Russen over de uitwisseling van jour naals te onderhandelen. Reeds koopt zij journaalfilms in Rusland en zij hoopt nu ook aan de Russen journaals te kunnen taan leveren om een deel van de kosten verbonden aan de aankoop van Russische journaalfilms te dekken. HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianoduo. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr. 1. Kente ring op het platteland. 2. Wij bezoeken een nieu we voorlichtingswoning in Kampen. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Viool en piano. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Gram. 17.40 Accordeonspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Journ. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous par- le. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconc. 19.15 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Pianovoordr. 22.35 Experimentele muz. 22.55 Ik geloof, dat.. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 School radio 10.50 Gram. 11.00 Voor de Vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 middagklolk - noodklok. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Platennieuws. 13.25 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de plat telandsvrouwen. 14.40 Pleidooi voor een non, hoorsp. 15.20 Gram. 15.35 Promenade-ork. en ver teller. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings uitz.: Rijksdelen Overzee: mr. J. A. J. van Gor- kom: Districten van Suriname. 18.00 Lichte muz. 18-20 Zang. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 19.45 Acl. 20.00 Lijdensmeditatie. 21.00 Instrum. sextet. 21.25 Koor, kamerork. en sol. 22.50 Nieuws. 23.05 —24.00 Hier helpt alleen maar bidden, hoorspel. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerbericht. 1234 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Vlaamse muziek. 16.30 Omroeporkest en sol. 17.00 Nieuws. 17.10 Cellorecital. 17.45 Boekbespr. 18.00 •Jeugdconc. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. '9.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Voor de vrouw. 20.15 Gram. 21.30 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Barok muziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG VPRO: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Gesprek aan de schrijftafel. 20.25 Oude films. 20.45 Al mijn zoons, toneelstuk. Zich terecht op het standpunt stellend, dat men van een werkelijk gezond toneel leven in ons land niet kan spreken zolang er geen eigen dramatische litteratuur be staat en men derhalve het publiek vrijwel alleen moet bedienen met vertalingen van buitenlandse stukken, afgestemd op andere zeden en gevoelens, blijft „Theater" zien inspannen om werken van Nederlandse auteurs een dergelijke kans te bieden. Men heeft bij andere gezelschappen wel eens de indruk, dat een dergelijke activiteit voor namelijk ontwikkeld wordt als een soort plichtpleging jegens de subsidiegevende overheid. Niettemin zijn gedurende kor tere of langere tijd bij herhaling de namen van Hugo Claus, Max Croiset de Haagse Comedie heeft een nieuw spel van hem in voorbereiding en Ed. Hoornik op de affiches verschenen. De laatste tijd heeft men van Jef Heydendael en Jan de Hartog niets nieuws gezien en eigenlijk moeten ook Ary den Hertog en Ben van Eyssel- steijn als vertegenwoordigers van een vo rige generatie hieraan worden toegevoegd. Van veel weerklank is nog geen sprake. De directies nemen met deze politiek een l'iink risico, dat voornamelijk veroorzaakt wordt door de op wantrouwen gelijkende afwachtende houding van het publiek. In Arnhem men herinnert het zich met dankbaarheid had ook de première van „Herodes" van Abel Herzberg plaats. Jongstleden zaterdag had in de Gelderse hoofdstad een in zekere zin merkwaardige gebeurtenis plaats, te weten de eerste op voering van „Plantage Tamarinde" van mr. Hans Keuls, directeur van het Internatio naal Bureau voor Auteursrecht te Amster dam, zoon van de voorname dichter, als schrijver in ons land reeds door het veel gelezen boek „Het Engelse toneel in oor logstijd" bij de wezenlijk belangstellenden bekend. Deze gebeurtenis mag merkwaar dig heten, omdat dit stuk in 1956 werd be kroond in een prijsvraag van de Bond van Nederlandse Toneeluitgevers en de Neder landse Vereniging van Toneelschrijvers ten behoeve van hetamateurtoneel. Nu is het zo, dat de meeste amateurverenigin gen hun verantwoordelijkheid ten opzichte van de dramatische kunst niet beseffen en doorgaans huiverig zijn iets te wagen door deze miskenning van de in algemene zin te boeken winst. Dat het beroepstoneel het goede voorbeeld gaf, is een onverwachte reden tot vreugde. De vertoning heeft be wezen, dat de onderneming niet vergeefs is geweest. Ondanks het hachelijke slot reageerde het talrijke publiek trouwens met langdurige blijken van geestdrift. De handeling van het stuk voltrekt zich op het eiland Curasao, waar de auteur ge durende enige jaren als advocaat geves tigd is geweest, eerst in 1938, dan kort na de wereldoorlog en tenslotte in 1948. Het hoofdthema is de aanpassing van een oude koloniaal bij de nieuwe maatschappelijke verhoudingen. Aan de veelzijdigheid van dit vraagstuk, dat op allerlei manieren met het persoonlijke leven is verbonden, dankt dit spel een boeiende aspectwisseling, die het onderscheidt van soortgelijke drama's over het conflict tussen „stad" en „land" van Jan Fabricius en zijn navolgers, waar mee men toch evenzeer door de schilde ring van de in eigen recht opgaande „tro- penadel" een duidelijke verwantschap voelt. Ook hier namelijk botsingen door toenemende industrialisatie in een overwe gend agrarisch gebied. Plantagebezitter Sjon Jan, stammend uit een oud geslacht van pioniers, ziet het erfgoed van acht ge neraties ten onder gaan door het weg trekken van arbeiders, die op „Isla Stinkie" gaan werken, omdat de oliemaatschappijen veel hogere lonen betalen. Halsstarrig wei gert hij alle winstgevende aanbiedingen om grond voor boringen af te staan. Zijn be kentenis aan het slot, dat hij de bezitting boven de mens heeft gesteld, klinkt in de melodramatische enscènering, door dc schrijver zo gewild, helaas als een tirade uit een brok ouderwets volkstoneel. Niette min is deze groei naar inzicht behoorlijk verantwoord. Er is in principe het komt niet helemaal tot zijn recht een knappe wisselwerking tussen uiterlijke gebeurte nissen en innerlijke noodzaak. Ondanks de geforceerde haast om tot een gelukkig slot over de hele linie te komen, wil men ge loven in de rijping tot inzicht. Een vage gelijkenis met de probleem stelling in het Amerikaanse „Van ander ras" vertonend is het boeiend doorgewerkte motief van de discriminatie en emancipa tie van kleurlingen. De instelling hier tegenover wordt geconcretiseerd door het huwelijk van de blanke dochter Maria met de in Nederland gestudeerd hebbende en na zijn terugkeer als arts gevestigde Philip, een onechte zoon van de negerin Jaja, de oude getrouwe keukenmeid met haar be minnelijk aanpassingsvermogen bij alle omstandigheden. Op werkelijk buitenge woon suggestieve wijze, door een welover wogen accentuering van schilderachtige en humoristische détails, is Keuls erin ge slaagd de eigenaardige sfeer van Curagao op te roepen, waardoor de personen zoveel reliëf krijgen, dat men niet ernstig wordt gehinderd door het schematische van hun karakters. De naar verfijning strevende regie van Cruys Voorbergh was voorbeel dig afgestemd op wat er aan levensvat baarheid in de papieren typeringen stak. Prima opvoering In een bijzonder mooi décor van Wim Vesseur de veranda van een „hoog, koel en ruim huis naar het model van een Spaanse hacienda" in een royaal door de natuur gezegend heuvellandschap aan de Carabaïsche oceaan werd er een sterke opvoering van dit prijzenswaardige Neder landse werk gegeven. Geen regisseur, zelfs niet een zo vindingrijke als de huidige, kan ergens meer uithalen dan erin zit en dat dwingt, gezien het frisse en levendige resultaat, tot de conclusie dat wij met een eenvoudig, maar knap speelstuk te doen hebben. Cruys Voorbergh vertolkte zelf met indrukwekkende beheersing en scherpe nuanceringen de starre grondbezitter, zo danig dat men voortdurend een tegenstrij dig gevoelsleven aanwezig wist. Zelfs de „wederopstanding" van zijn ziekbed na de katastrofe maakte hij bijna geloofwaardig. Peronne Hosang was zijn warmhartige echtgenote, Marijke Bakker zijn lieve dochter en Siem Vroom zijn lichtzinnige zoon. Tweemaal een „open doekje" kreeg Elly van Stekelenburg voor haar inderdaad verrukkelijke creatie van Jaja, die naar alle kanten het gebruikelijke clichéwerk doorbrak en verre overtrof. Paul Storm maakte als de even schilderachtige opge zette Wancho met plezierige handigheid gebruik van de kansen tot komische be drijvigheid. Bob Goedhart was zeer goed op zijn plaats als Philip door een nobele bescheidenheid en bedwongen hartstocht. Piet Eelvelt droeg een geestige pastoor en Piet van der Meulen een wat kleurloze ingenieur bij. De prima opvoering maakt „Plantage Tamarinde" dubbel aanbevelenswaardig. Een stuk zonder pretenties, met een niet geheel geslaagde derde akte, maar met in zicht in de eisen van het theater geschreven en treffend door authenticiteit. David Koning Marijke Bakker en Bob Goedhart als de geliefden en Cruys Voorbergh als de weerbarstige vader in „Plantage Tamarinde" van Hans Keids. De Linnaeushof in Bennebroek zal in be gin april zijn poorten weer openstellen. Over de openingsdatum wordt thans nog overleg gepleegd, maar vaststaat, dat de ze voor de paasdagen valt. In tegenstel ling tot vorig jaar zal de bloementuin dit maal zonder onderbreking geopend zijn tot oktober. Er zijn weer ruim een miljoen bloembollen opgeplant. Bijzondere zorg is aan de aanleg van de bloementuin be steed. De directeur van de Linnaeushof de heer H. W. Roozen, verwacht dit jaar veel bezoek, in het bijzonder van buiten landers. Ds. J. v. Leeuwen, gereformeerd predi kant te IJmuiden, heeft het beroep naar Utrecht niet geaccepteerd. De beslissing over het beroep naar Den Haag is nog in beraad. De kapitein stond nog altijd verbouwereerd te staren naar De Vrije Vogel. Bum,bel lachte en trok hem aan zijn arm mee. „Kom, kapiteinWe gaan gauw aan boord; nu kunnen we weer varen en hier vandaan gaan!" Toen kwam kapitein Molla weer 'n beetje bij van zijn verbazing; ze stapten in de sloep en roeiden naar het schip. 119-120 De voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer E. Vermeer, heeft in het za terdag te Assen gehouden bijzondere con gres van de Partij van de Arbeid gezegd dat de groeiende werkloosheid velen zorg baart, in het bijzonder in de provincies Groningen, Friesland en Di-ente. Sommigen geven de bestedingsbeperking de schuld van de werkloosheid. Zij is er echter op gericht, de economie in haar evenwicht terug te brengen, in tegenstelling tot in de dertiger jaren, toen men zei dat de crisis maar moest uitzieken, aldus de heer Vermeer. Drie inleiders, de Tweede-Kamerleden drs. A. R. Vermeer en drs. H. M. Franssen, en de heer J. Lageveen, secretaris van het N.V.V., spraken over „werken, wonen en leven in Noord-Nederland". Industrialisatie Drs. A. R. Vermeer betoogde onder meer, dat in de noordelijke provincies ver dere industrialisatie en ontwikkeling van de dienstensector noodzakelijk zijn, wil men de thans aan de gang zijnde ontwikkeling stuiten, waarbij het gebied gedraineerd wordt door een eenzijdige migranten- stroom, die bevolkingsopbouw, sociale structuur en welvaartshoudingen scheef trekt. Bij de industrialisatie zal gestreefd moeten worden naar regionale concentra tie en daarvoor zal een reeks op elkaar af gestemde maatregelen nodig zijn, te onder scheiden in die welke gericht zijn op ver betering van het economische, sociale en culturele klimaat en die welke meer direct de vestiging van bedrijven stimuleren. De huidige werkloosheid, die in de noor delijke provincies relatief hoog is, vestigde volgens de heer Vermeer opnieuw de aan dacht op de structuur van dit gebied, die ondanks de na de' oorlog genomen maat regelen nog zeer zwak blijkt te zijn. Werkgelegenheid De heer Lageveen merkte eveneens op, dat de werkgelegenheidssituatie in het noorden sinds 1950 ondanks industrialisatie en migratie niet wezenlijk is verbeterd. De „natuurlijke" werkgelegenheid neemt in het noorden nog voortdurend af door de toenemende mechanisatie, de sanering van de bedrijfsgrootte en de extensivering in de landbouw en de teruggang in het veen- bedrijf. Volgens de heer Lageveen verdiende het ernstig overweging of het verlenen van de industrievestigingspremie niet zou kun nen worden uitgebreid van de thans als ontwikkelingsgebieden aangeduide delen der provincies tot het gehele noorden. Financiering Drs. Franssen betoogde, dat het noorden van Nederland het westen niet zijn Delta werken, tunnels en Europoort misgunt. Die passen alle in de structuur van het westen en verhogen indirect het welvaartspeil van het noorden. Wel verlangt het noorden be grip voor de voorzieningen, die noodzake lijk zijn om het noorden zijn eigen plaats in de Nederlandse samenleving te laten be houden en mede te laten delen in de toene ming van de welvaart. Voorzover het noor den zelf niet bij machte is deze structuur verbetering te bekostigen, heeft de rege ring de plicht mede in de financiering te voorzien. Zij dient echter het noorden grote zelfstandigheid te geven, opdat zijn eigen verantwoordelijkheid in deze tot haar recht kan komen. Donald Lowe, de voorzitter van het be stuur van de Newyorkse haven, vertrekt op zeventien dezer naar West-Europa waar hij achttien belangrijke havensteden waaronder Rotterdam en Amsterdam, zal bezoeken. Het belangrijkste doel van de reis is de ontwikkeling van de handel tus sen Europa en de haven van New York. In het rechtbankverslag van vrijdag maart over duizenden kilo's verf, die aan de staat werden onttrokken, is een hinder lijke fout geslopen. In het verslag werd gemeld, dat de bussen verf in de koffer ruimte van de personenauto van de uit voerder werden afgevoerd. Dit moet zijn de personenauto van de schilderspatroon. ADVERTENTIE Prijsverhoging Hofstra grotendeels door RENAULT-fabriek en agenten opgevangen Renault vier Luxe Renault Dauphine GARAGE 4995.— i.p.v. 5165.- 5995.— i.p.v. 6240.- D E N HOUT 94. Salomon Heine lachte ook. „Als ik alles bij mijn leven weggeef, blijft er na mijn dood niets te erven. Nu kunnen jullie je nog op mijn dood verheugen!" Naderhand zei hij in ernst tegen zijn neef: „Je vrouw is bijzonder charmant. Ik zal maken, dat ze nooit van de honger behoeft om te komen. Mocht jij of ik sterven, zij zal haar toelage behouden, daarvoor zal ik maatregelen treffen. Niemand zal kunnen zeg gen, dat Salomon Heine de vrouw van zijn neef liet verhongeren!" Zijn moeder zat er meestal zwijgend bij, als Eugenie druk babbelde. Ze zat graag bij de oude vrouw. De stad Hamburg boeide haar niet en urenlang kon ze bij Heine's moeder zitten babbelen. Deze zei tot haar zoon: „Je vrouw is ij del en dol op uiterlijk vertoon en bovendien praat ze veel te veel, maar ze heeft een goed hart en dat is heel belang rijk". En ze voegde eraan toe: „Omdat zij van jou houdt, wil ik ook van haar houden". Heine werkte hard in die dagen. Zijn nieuwste ge dichten kwamen bij Campe uit en evenals vroeger deed hij zelf het correctiewerk. Eugenie moest ech ter plotseling naar Parijs terug. Haar moeder was ziek geworden. Heine bleef. Het drukken van zijn gedichten vorder de langzaam. Toen hem het gerucht ter ore kwam dat de Pruisische regering wegens zijn medewerking aan Marx' blad in Parijs, een arrestatiebevel tegen hem zou uitvaardigen besloot hij echter ook te vertrekken. Hij wilde niets riskeren. Buiten raasde een storm, toen hij zijn moeder dit besluit mededeelde. Ze larstte in tranen uit. „Dat je je bij dit weer op zee waagt, Harry! Als je werkelijk van me houdt, blijf je hier tot de zon weer schijnt". Hij bezweek voor haar tranen en stelde zijn ver trek uit. Maar tenslotte kwam toch het moment, dat hij voor de laatste maal haar oude handen over zijn wangen voelde strelen. Met moeite maakte hij zich uit haar omhelzing los. Met hese stem zei hij: „Weet dit, lieve moeder, ik dank mijn leven en èlles aan u. Of ik nu in Parijs ben of elders, ik ben toch altijd bij u!" De deur viel achter hem dicht. Zijn ogen waren vol tranen. Zo snel mogelijk verwijderde hij zich. Het weerzien met Eugenie was een grote vreugde. Vol innigheid omhelsden ze elkaar en duizend-en-een dingen hadden ze elkaar te vertellen. Het was thans bijna winter. Met ongeduld wachtte Heine op de toezending van zijn nieuwe boek. Einde lijk kwam het pakket van Campe in Parijs aan. Ze nuwachtig scheurde Heine het open. Steeds weer door trilde hem een gevoel van opwinding, als hij een nieu we uitgave van zijn werk in handen hield. Campe had hem ditmaal verrast: hij had bijzonder mooi papier voor zijn boek gekozen. Met een liefde vol gebaar streek hij over de bladzijden. Hij bladerde er in, daar stond de ondertitel: „Deutschland ein Wintermarchen". Hij voelde zich duizelig worden. De letters dansten voor zijn ogen, schenen dan weg te vagen en het vol gende ogenblik was het beeld verdwenen... Hij liet het boek uit zijn handen vallen en tastte naar zijn ogen. Béide ogen ware), thans blind... Opnieuw werd dr. Sichel de oogspecialist, geraad pleegd. Wekenlang moest Heine in een donkere ka mer liggen en niemand mocht hem bezoeken. Lang zaam keerde een vaag licht in zijn ogen terug, maai de stekende pijn bleef. Eugenie verzorgde hem vol liefde. Campe stuurde hem allerlei kranten met waarderen de kritieken. Er verscheen een Franse vertaling van zijn laatste boek. Dit toppunt van zijn roem beleefde hij echter in duisternis. •In januari begon hij zich langzamerhand wat beter te voelen. Hij wandelde weer rond, kon weer wat zien en schreef korte brieven. Op een dag bracht de post een zwaar verzegelde enveloppe. Carl Heine stel de hem in een plechtige brief op de hoogte van de dood van zijn vader en had een uittreksel van diens testament bijgevoegd: 8000 Mark in contanten voor Heinrich Heine en zijn vrouw. Geen woord over een jaarlijkse toelage. Dit testament deed hem opnieuw ineenstorten. Hoe was dit mogelijk? Had Salomon Heine hem niet een jaarlijkse toelage beloofd, die na zijn dood zou voort duren en ook op Eugenie zou overgaan? Hij schreef naar Hamburg om een nadere vork-Uiring Het ant woord kwam: het testament was van zéér recente datum en alle vóórgaande beschikkingen waren waar deloos Carl Heine had dus wraak genomen. Carl Heine, die zo bang was geweest, dat de Hamburgse Heines in zijn Memoires zwart gemaakt zouden worden... Via zijn uitgever bereikte Heine de mededeling, dat Carl Heine bereid zou zijn hem wederom een toelage te geven, wanneer hij zijn „Memoires" éérst aan zijn neef ter beoordeling zou voorleggen. Familie-cen- suur naast de censuur van de Pruisische regering! Daaraan zou Heine zich nooit onderwerpen! Al deze emoties deden zijn gezondheid geen goed. De verlamming van zijn lichaam schreed voort. Hij bewoog zich met de grootste moeite. De blindheid van zijn ogen keerde telkens terug. Eugenie was steeds vol liefde aan zijn zijde en ver pleegde hem met eindeloos geduld. In de zomer begaf hij zich naar Montmorency, even buiten Parijs. Daar zochten allerlei vrienden hem op. In het groene gras liggend discussieerde men over diverse problemen. Heine was nog steeds vol goede moed. Nog steeds had hij vele plannen. Hij werkte ondanks alles. De raadgevingen van zijn dokter sloeg hij in de wind, het noodlot was toch niet meer te ontkomen. De volgende zomer verbleef hij in de badplaats Ta- bres. Daar bereikte hem een exemplaar van de „Augs- burger Allgemeine Zeitung", waarin gemeld werd, dat Heinrich Heine gestorven was...! Er kwam een bitter lachje om zijn mond. Nóg leefde hij! En was het niet een merkwaardige speling van het lot, dat dege ne, die doodgewaand werd, een lang leven beschoren was? De tijding van Heine's dood verbreidde zich snel in Duitsland. Ook Carl Heine kwam 't ter ore. En opeens kwelde hem berouw. Toen naderhand bleek, dat zijn neef nog leefde, verklaarde hij zich bereid om de jaarlijkse toelage door te betalen en. voor het geval Heine werkelijk zou sterven, de helft vanhet bedrag aan Eugenie te zullen geven. Ondanks zijn voortschrijdende ziekte, bleef Heine's geest helder. Als een toeschouwer volgde hij de ver schillende symptomen van zijn kwaal. Hij wist niet, hoe lang 't nog zou duren, maar wel wist hij hoe het einde zou zijn... (Slot volgt) Schoonmaakbedrijven. Het schoon maken van gebouwen, met uitzondering van particuliere woningen, door schoon maakbedrijven, valt met ingang, van 9 maart onder de sociale verzekeringswetten, ook als er geen arbeidsovereenkomst is aangegaan. Het personeel van schoon maakbedrijven is derhalve voortaan steeds verzekerd ingevolge de ongevallenwet, de ziektewet, het ziekenfondsenbesluit, de kinderbijslagwet en de werkloosheidswet. Verkeerstechnische leergang. Voor de vierde keer zal de ANWB een verkeers technische leergang organiseren, ditmaal op 1, 2 en 3 april te Utrecht. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, zal de opening verrichten. De ANWB or ganiseert deze leergangen voor technici van rijk, provincies, gemeenten en water schappen die bemoeiing hebben met het uitwerken van wegenplannen en het be heer van wegen, en voor politiefunctiona rissen wier werkterrein ligt op het gebied van het verkeer. Schaapherder overleden. Thomas To bias Janssen, waarschijnlijk de laatste schaapherder van Zuid-Limburg, is vrij dagavond overleden. Spoedig na de aanleg van het vliegveld Zuid-Limburg kwam hij daar met zijn kudde. Hij ging er iedere dag met zijn kudde heen tot vóór drie weken, toen zijn werkgever hem thuis hield, omdat de herder zich niet, goed voelde. Tobias Janssen trok reeds van zijn veertiende jaar af met schapen op. De Hiswa. De belangstelling voor de Hiswa, de watersporttentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, is ge zien de cijfers van het bezoekersaantal, tot dusver aanzienlijk groter dan vorig jaar. Zondag telde men op de expositie 12.137 bezoekers tegen 8.000 op de eerste zondag vorig Jaar, toen de tentoonstelling (in tegenstelling tot dit jaar) ook des avonds geopend was. Het aantal bezoekers is thans, de eerste drie dagen na de opening, de 20.000 reeds overschreden. Sigarettendiefstal. In een Rotterdamse sigarettenfabriek is ingebroken en een partij van enige tienduizenden sigaretten weggenomen. Muntenveiling. Handelaren uit de gehele wereld zijn de afgelopen week in Amsterdam bijeen geweest op een veiling van munten, numismatische boeken, pen ningen en dergelijke bij de veilinghouder Jacques Schulman. Diverse munten en penningen werden voor veel hogere prij zen verkocht dan de geschatte waarde. Het geveilde materiaal was voor een groot deel afkomstig uit de verzameling van wijlen de heer A. O. van Kerkwijk, oud-directeur van het Koninklijk Kabinet van Munten, Penningen en Gesneden Stenen en uit die van wijlen mr. J. C. P. E. Menso. De totale opbrengst van de veiling bedroeg ongeveer 400.000. A DVE^TENTTE MAANDAG 10 MAART TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling repro- dukties Perzische miniaturen 1921.30 uur. Bibliotheek aan Prinsenhof: Fototen toonstelling over de ontwikkeling van Ned. musea 1921.30 uur. FILMS Cinema Palace: „Vrouwen en spionnen", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Aasgieren van het Westen", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Die Sünderin vom Ferner-Hof", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het schandaal van Clo- chemerle" 14 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „La Strada", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Sissi, keizerin en moeder", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Thea ter: „Bij ons op Hawaii", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Het Bolsjoi-ballet", a.l., 19 en 21.15 uur. DINSDAG 11 MAART Minerva Theater: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest, tweede abonne mentsconcert, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis van Looy: Tentoonstelling repro- dukties Perzische miniaturen 917 en 19.3022 uur. Bibliotheek aan Prinsenhof: Fototentoonstelling over de ontwikkeling van Ned. musea 1012.30 uur. FILMS Cinema Palace: „Vrouwen en spionnen", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Aasgieren van het Westen", 14 jr., 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „Du bist Musik", al., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het schandaal van Clochemerle", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Thea ter: „Sissi, keizerin en moeder", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Bij ons op Hawaii", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Het Bolsjoi-ballet", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7