FLIT 3 Boeiende sluitingsronde in strijd om damtitel van Kennemerland Schoon ma alc Stichter van schijn-vennootschap tot f 1500,- boete veroordeeld Jaarverslag Dierenbescherming klaagt: onvoldoende inkomsten Bestuur wenst pension-dieren, maar meerderheid der leden niet Atoomonderzeeër en commandant Kort en bondig V Berlijns studentenkoor zingt in Bakenesserkerk DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs ft Commissie voor opstelling agrarisch plan Burgerlijke Stand van Haarlem Nederlandse planters uit Sumatra Verschillen in de cijfers van C.B.S. en N.E.D. daar komt FLIT aan te pas! f Economische politierech ter Jongeman, die met politie vocht, kreeg 2 maanden Tegenbezoek na toernee van Nederlands Studentenorkest Hillegom leent een miljoen voor waterleiding St. Bavo wint vier- dorpentoernooi DINSDAG 11 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ook al was het onder drie verschillen de besturen, de Vereniging tot bescherming van dieren voor Haarlem en omstreken heeft blijkens het jaarverslag over 1957 goed gefunctioneerd: er werden 1621 kat ten binnengebracht, voor 757 daarvan werd er een tehuis gevonden. Het aantal bin nengebrachte honden bedroeg 790, waar van er 764 een nieuwe baas vonden. De beheerder verleende hulp aan verscheide ne in nood verkerende dieren: twee keer moest een zwaan in het Brouwerskolkje van een ingeslikte vishaak worden be vrijd, zowel koeien als paarden moesten uit het water worden gehaald, evenals een hond uit een riool en katten uit de boom. Het verbouwde en verbeterde dierente huis aan de Ridderstraat werd in het ver slagjaar in gebruik genomen en in het jaarverslag wordt hulde gebracht aan de architect K. J. Aanstoot, die in zijn voor zittersperiode belangeloos deze verbete ringen ontwierp, welke thans zo uitste kend voldoen. De isoleerafdeling vraagt echter volgens het jaarverslag dringend om voorzieningen vooral omdat men daar juist doorheen moet om in het asiel te ko men. In het asiel hebben dan ook blijkens het verslag weer besmettelijke ziekten ge heerst, waarvan verscheidene dieren het slachtoffer werden. Verbeteringen kosten voorshands teveel geld. De vereniging is tot contributieverhoging overgegaan, maar ook daarmee komt men er niet. Over het versterken van de kas blijkt uit het verslag dat zich op de jongste vergadering een meerderheid kantte tegen het voor stel van het bestuur (mevrouw Strebe, de heren Van Oosterhout, Van der Hoeven en Bierens de Haan) om pensiondieren te gaan houden „zoals dit in vrijwel alle asiels in het land geschiedt". Afwijzend advies „Met de Haarlemse dierenartsen heeft het bestuur over dit onderwerp gespro ken", aldus het verslag, „zij achten de te genwoordige indeling van het asiel voor pension zeer af te raden. In de vergade ring van oktober werd het oordeel van de leden hierover gevraagd en in de op eind november voortgezette vergadering werd het voorstel met een meerderheid van stemmen verworpen. Wel besloot het be stuur om de inkomsten te verhogen door zo mogelijk een hogere prijs te vragen voor de afgehaalde nonden, daarbij toch steeds ver beneden de handelsprijs blij vende. Het bestuur achtte het immers geen bezwaar dat sommige honden wat meer opbrachten om daarmee hun minder ge slaagde soortgenoten het verblijf in het asiel mogelijk te maken. Hoewel het nemen van dit besluit zeer nodig was vond het toch nog van vele zijden tegenkanting". Wel werd er op deze vergadering een bezuinigingscommissie ingesteld, bestaan de uit mevrouw Rechsteiner, mevrouw Van Mourik en de heren A. Honing en D. W. van Brouwershaven. Ook de penningmees ter klaagt in zijn jaarverslag over de on voldoende middelen die naar zijn mening een beperking van de hulpverlening in De Commissaris van de Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen, zal vrij dagmiddag in het Provinciehuis in Haar lem de Centrale commissie agrarisch plan voor Noordholland installeren. Deze com missie heeft tot doel een provinciaal plan voor de landbouw op te stellen. In de commissie hebben zitting: Dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, voor zitter, mej. mr. A. E. Ribbius Peletier, P. Blaauboer, ir. W. J. L. J. Merx, leden van Ged. Staten van Noordholland, W. van Zadelhoff, voorzitter van de gewestelijke raad voor Noordholland van het Land bouwschap, prof. dr. Th. L. M. Thurlings, voorzitter van de sectie welvaart, prof. dr. H. D. de Vries Reilingh, voorzitter van de sectie ruimte, dr M. A. J. Visser, hoofd van de afdeling streekonderzoek van het Landbouw-Economisch Instituut, ir. D. S. Tuynman, secretaris-penningmeester van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, drs. N. H. M. W. van Wersch, alge meen secretaris-penningmeestr van de Ka tholieke Land- en Tuinbouwbond, J. Aan- tjes, secretaris-penningmeester van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond Hol land-Brabant, L. C. Douma, provinciaal vertegenwoordiger van de Algemene Ne derlandse Agrarische Bedrijfsbond, H. Bosman, secretaris van de Nederlandse Katholieke Landarbeidersbond St. Deus- dedit, C. van Dalen, provinciaal vertegen woordiger van de Nederlandse Christelijke Landarbeidersbond, ir. F. L. A. Maandag en dr. ir. C. Rietsema, vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, adviserende leden, D. H. Franssens, planoloog bij het Landbouw schap, en dr. D. van der Wel, chef van de afdeling 2 b Provinciale Griffie, secreta rissen. HAARLEM, 10 maart 1958. ONDERTROUWD: 10 maart. P. P. H. M. van Deursen en M. Blaas. F. A. Wagner en A. Barthel. C. van Dansik en A. A. van Heijs. H. de Vries en C. P. Schlöffel. GETROUWD: 10 maart. J. O. A. Billert en A. J. Stevenhagen. BEVALLEN van een zoon: 7 maart, E. J. Schapink-Ten Cate, M. J. Herber- Rosenberg. H. J. de Wal-Kleefstra. J. C. Kalff-Thiel; 8 maart, A. Jordan- Wezenaar. T. B. van der Hulst-Grooten- dorst; 9 maart, C. R. van Bakel-Van Schaik, P. C. J. H. M. Koster-Kessels, J. A. M. van Arkel-Marcelle, A. Vermeer- Rosman. Van een dochter: 7 maart, L. G. C. Abbink-Noordzij; 8 maart, A. C. G. van Gool-Stol,M. Elzinga-Donkervliet, C. A. M. Twickler-Zethof, W. H. Balm-Jansen, W. E. Joosten-Sanders, C. M. T. Nieuwpoort- Wijninga, I. Swanevelt-Lurz, A. M. J. A. Koppers-Meijer; 9 maart, K. Esveld-De Vries, C. v. Steenis-Vis; 10 maart, B. C. M. van de Reep-Dijkman Dulkes, A. C. van Hall-Cannegieter. OVERLEDEN: 7 maart, N. J. M. de Groot, 60 j., Hazepaterslaan; 8 maart, T. W. Cazander, 68 j., Kamperstraat; 9 maart, H. A. van Doornik, 83 j., Bataviastraat, M. M. Stegenga, 65 j., M. v. Heemskerk straat. 1958 ten gevolge heeft. Over het financieel beheer zegt hij onder meer: „Of wij gaan eerst eisen stellen wat wij aan dierenbe scherming en aan de inrichting van ons asiel behoren te doen, om later eens te zien hoe wij financieel zijn uitgekomen, of wij beginnen uit te rekenen hoeveel geld wij beschikbaar hebben en baseren daarop ons beheer. De laatste jaren werd volgens het eerste principe gewerkt. Ter illustra tie diene, dat in 1957 aan effecten en hypotheek voor een bedrag van rond 44.300 werd opgeruimd, terwijl de bank- schuld (minus kas- en girosaldo nog 9.900 bedroeg (eind 1956 24.400). In to taal verdwenen dus in 1957 rond 29.800 aan middelen. Buitendien betekent deze liquidatie ieder jaar een inkomstenderving van 1000. Ledenvergadering Voor dinsdag 25 maart, des avonds om acht uur is een algemene ledenvergadering uitgeschreven, te houden in de Leeuwerik te Haarlem. Betreffende de dan te houden bestuursverkiezing wordt medegedeeld, dat de heer L. W. Bierens de Haan zich herkiesbaar stelt en de heer A. J. van der Hoeven niet. De raad van bestuur van de N.V. Ver enigde Deli-Maatschappijen, heeft gezien het feit dat het beheer en het beschikkings recht over haar ondernemingen en verde re bezittingen in Indonesië haar tegen haar wil zijn ontnomen, besloten haar uit Europa uitgezonden personeel uit Indone sië terug te roepen en te evacueren, het geen inmiddels is uitgevoerd. Dezelfde maatregel is ook door de directie van de N.V. Cultuur Maatschappij „de Oostkust" genomen. De dezer dagen verschenen publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende de buitenlandse migraties be vatte ook cijfers over de repatriëring van eerder uit ons land vertrokken Nederlan ders. Van de in de jaren 1951 tot en met 1956 naar Australië, Canada en Nieuw- Zeeland geëmigreerden was volgens het C.B.S. tot en met 31 december 1956 rond vijf percent blijvend teruggekeerd. Dit percentage ligt hoger dan datgene, dat het Commissariaat voor de Emigratie en de Nederlandse Emigratie Dienst hebben be rekend. Volgens deze diensten bedraagt het percentage teruggekeerden van de Nederlandse emigranten, die in de jaren 1951 tot en met 1956 naar Canada, Austra lië en Nieuw-Zeeland emigreerden, iets minder dan drie percent. Voor de naai de Unie van Zuid-Afrika geëmigreerden. die blijvend terugkeerden, bedraagt het percentage rond acht. Het verschil is gelegen in het begrip emigrant. Voor de berekening van het C.B.S. vallen daaronder diegenen, die ons land blijvend verlaten of voor onbepaalde tijd, doch voor langer dan 360 dagen. Voor de Nederlandse Emigratie Dienst is de emigrant diegene, die ons land via de emigratiekanalen verlaat. Zo zullen bij voorbeeld velen, die voor langer dan een jaar bij een Nederlandse onderneming in het buitenland werken, bij de berekening van het C.B.S. onder de emigranten vallen. Zo zijn er dus onder de cijfers van het C.B.S. Nederlanders, die geen emi grant zijn. maar van wie bekend is, dal zij na enige tijd zullen terugkeren. Dan is er een aantal Nederlanders, dat tijdelijk terugkeert naar ons land. Deze laatsten worden in de berekening van het C.B.S. als teruggekeerden opgenomen, hoewel zij in de meeste gevallen hier toch maar een bepaalde tijd blijven. Het aantal geëmi greerden naar Canada in de periode 1951 tot en met 1956 bedroeg volgens het C.B.S.: 91.668, volgens de Nederlandse Emigratie Dienst 89.516. Het aantal geëmigreerden naar Australië en Nieuw-Zeeland was in die periode volgens het C.B.S.: 85.849, vol gens de N.E.D. 83.437. De door nucleaire energie voortge dreven Amerikaanse onderzeeër Ska teis in Cherbourg aangekomen, zal daar vier dagen blijven en dan naar Rotterdam vertrekken. Hierboven: de „Skate" en zijn commandant kapitein luitenant ter zee James F. Calvert. Verschillende belangwekkende partijen vormden het slot van de voorwedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Kennemerland. Dit toernooi, voor 't eerst centraal gespeeld, heeft zowel wat betreft het vertoonde spel als de groeiende be langstelling, alle verwachtingen overtrof fen. De voor de hoofdklasse gespeelde partijen leverden de volgende resultaten op: Groep A: H. G. Teunisse—L. van Steen- bex-gen 11; J. Bus, die moest winnen om zich bij de finalisten te scharen, kon, on danks uiterste krachtsinspanning tegen W. van Wort, niet verder komen dan remise. A. de Jong boekte door fijn positiespel een overwinning op W. van Leuffen. De eindstand luidde: 1. H. Schuringa 6 3 3 0 9 2. A. de Jong 6 3 2 1 8 3. J. Bus 6 2 3 1 7 4. W. v. Leuffen 6 3 0 3 6 5. W. v. Wort 6 1 3 2 5 7. L. van Steenbergen 6 0 3 3 3 6. H. G. Teunissen 6 0 4 2 4 De nummers 1 en 2 komen in de finale. De nummers 6 en 7 degradeerden naai de eerste klasse. Group B. A. Douma kreeg een reglemen taire overwinning toegewezen tegen L. Fopma. De spelers J. Drayer en J. H. Meure, respectievelijk uitkomende tegen L. Visser en J. van Straten, speelden scherp op winst om alsnog een plaats in de finale te veroveren. Eerstgenoemde slaagde er in een schijf te winnen en daarna de partij. J. H. Meure kwam naar gelang zijn partij vorderde voordeliger te staan. In een stand van 5 om 5 schijven moest worden afge broken in een positie, die uitstekende perspectieven biedt voor Meure. De stand luidt: 1. J. Drayer 6 3 2 1 8 2. J. J. Warmerdam 6 3 2 1 8 3. J. H. Meure 5 2 2 1 6 4. A. Douma 6 2 3 1 7 5. J. v. Straten 5 0 4 1 4 6. L. Visser 6 0 4 2 4 7. L. Fopma 6 0 3 3 3 Indien J. H. Meure zijn afgebroken partij wint, zullen de nummers 1, 2 en 3 moeten herkampen om twee finaleplaatsen. De nummers 5, 6 en 7 degraderen dan naar de eerste klasse. Groep C. De partij Th. TielrooyN. Blom was voor beiden van groot belang. Tielrooy moest winnen om zich van een finaleplaats te verzekeren, terwijl N. Blom moest win nen om degradatie te ontgaan. Er ontwik kelde zich dan ook een boeiende strijd, waaruit Tielrooy tenslotte zegevierend te voorschijn kwam. De afgebroken partij H. v. d. VossenG. Zeeuwe, werd zonder uit te spelen door Zeeuwe gewonnen ge geven. Interessant was ook het gevecht tussen H. Willemse en C. Schelfaut, die in een voor beiden verdiende puntenver deling eindigde. De eindstand luidde: 1. Th. Tielrooy 6 3 3 0 9 2. H. v. d. Vossen 6 3 3 0 9 3. G. Postma 6 3 2 1 8 4. H. Willemse6 1 4 1 6 5. C. Schelfaut6 0 5 1 5 6. N. Blom 6 1 1 4 3 7. G. Zeeuwe 6 0 2 4 2 ..De nummers 1 en 2 gaan over naar de finale. De nummers 6 en 7 degraderen naar de eerste klasse. De voor de eerste klasse gespeelde par tijen resulteerden in: Groep A: J. ter HaakW. Persoon 20; L. v. d. WerfJ. Oorthuis 02; F. LangeveldR. J. Kroes 20. De eindstand luidt: 1. J. ter Haak 6 5 1 0 11 2. F. Langeveld 6 3 0 3 6 3. J. Oorthuis 6 2 2 2 6 4. L. v. d. Werf 6 2 2 2 6 5. A. Mast 6 1 3 2 5 6. W. Persoon 6 2 1 3 5 7. R. J. Kroes 6 1 1 4 3 De nummers 2, 3 en 4 zullen herkampen om vast te stellen wie van hen, gezamen lijk met J. ter Haak naar de finale gaan. R. J. Kroes degradeert naar de tweede klasse. Groep B: H. Ie NobleTh. v. Wort 11; P. Knopper—J. Beliën 0—2; Th. Bot— P. Venema 02. De eindstand luidt: 1. J. Beliën 6 4 1 1 9 2. P. Venema 6 3 3 0 9 3. Th. Bot 6 1 4 1 6 4. P. Knopper 6 2 2 2 6 5. H. Ie Noble 6 2 2 2 6 6. Th. v. Wort 6 1 3 2 5 7. J. Post 6 0 1 5 1 De nummers 1 en 2 veroverden een fi naleplaats. J. Post degradeerde naar de tweede klasse. Groep C: A. MastelingC. Beliën 11; C. DrayerA. F. van Leuffen 11 en F. v. IpenburgA. Smit 0—2. De eindstand luidt: 1. C. Beliën 6 5 1 0 11 2. A. Masteling 6 3 2 1 8 3. M. Bosma 6 2 2 2 6 4. C. Drayer 6 1 4 1 6 5. A. F. van Leuffen 6 1 3 2 5 6. A. Smit 6 1 3 2 5 7. F. van Ipenburg6 0 1 5 1 C. Beliën en A. Masteling gaan over naar de finale. F. van Ipenburg degradeerde naar de tweede klasse. De deelnemers tweede klasse bereikten de volgende resultaten: G. ter Wolbeek A. van Sabben 02; C. v. d. DoesI. Ris- seeuw 11; H. DiemeiJ. Ovas 20. Met nog twee ronden te spelen heeft A. van Sabben met 11 punten uit zes partijen de leiding genomen. Hij wordt op de voet gevolgd door H. Diemei. die tien punten uit zes wedstrijden verzamelde. Naturalisatie. In een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp wordt de naturalisatie voorgesteld van dr. H. H. Zwillenberg, consul-generaal van Nicara gua en van San Marino te Amsterdam. Dr. Zwillenberg, die Duitser van geboorte is, ontvluchtte in 1939 zijn geboorteland en vestigde zich met zijn gezin in ons land. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot consul van Nicaragua en in 1943 kreeg hij de Nicaraguaanse nationaliteit. Hij werd met zijn gezin door de Duitsers wegge voerd. Na afloop van de oorlog keerde hij naar Nederland terug. Botsing met smokkelaar. Bij Turn hout in België is maandag een auto van een botersmokkelaar ingereden op een patrouille-auto van de Belgische douane. Hierbij zijn vier Belgische douaniers ge wond, twee van hen ernstig. De bestuur der van de smokkelauto wist te ontsnap pen. Later is in Turnhout evenwel een man aangehouden, die zich met verwon dingen bij het ziekenhuis in de stad had gemeld. ADVERTENTIE 9 9 4 DDT Het voorjaar lacht U alweer toe. De schoonmaak misschien niet, maar „wat moet, dat moet"het huis vraagt om een extra grote beurt en de winterkleren kunnen gelukkig weer opgeborgen worden. Daar komt onherroepelijk Flit aan te pas! Flit voor Uw meubelen, gordijnen, bed- degoed, tapijten en waar de motten zich nog meer aan te goed zouden kunnen gaan doen. Flit ook voor de winterkleren, die U na de zomer weer onbeschadigd te voorschijn moet kunnen halen! Geen motten! Dat betekentFlit! Verkrijgbaar in flessen van f 1.40 af bussen van f2.40 af; aerosol: één druk op de knop! f 4.SO Tl PRODUKT: BENT U BETER MEE UIT Voor de Haarlemse economische politie rechter, Mr. J. D. Vink, stonden maandag middag drie Aalsmeerse bloemenkwekers, resp. 63, 25 en 23 jaar oud, terecht. Hun was ten laste gelegd dat zij opzettelijk valselijk een acte betreffende een tussen hen te stichten commanditaire vennoot schap hadden doen opmaken, uitsluitend met het doel op deze wijze een erkenning als bloemkwekers te verkrijgen. Nadat zij de acte hadden getekend en deze aan het Productschap voor Siergewas sen hadden gestuurd waren zij inderdaad in het bezit van de erkenning gekomen. Bij nadere controle was echter komen vast te staan dat voor de gestichte com manditaire venootschap geen aparte boek houding werd gevoerd noch dat de twee jongere „vennoten" enig recht uit hun „mede-vennootschap" konden ontlenen. Op dezelfde dag waarop de stichtings- acte was opgemaakt was namelijk een contra-acte opgesteld, waarin was vast gelegd dat alle winsten en verliezen van de commanditaire vennootschap voor de oudste van het drietal waren. De 25-jarige verdachte, 'n neef van de oudste verdach te, was in de „vennootschap" opgenomen omdat hij als enige van de drie in het bezit is van een erkenning als bloemkweker. De oudste en de jongste verdachten zijn vader en zoon. De oudste verdachte deed het tegenover mr. Vink voorkomen alsof de „comman ditaire vennootschap" uitsluitend in het leven was geroepen om de toekomst van zijn mede-vennoten te verzekeren. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, repliceerde echter met deze verdachte aan de contra-acte te herinneren, welke de inhoud van de oprichtingsacte weer onge daan maakte. „Het is nooit de bedoeling van deze ver achte. ggvyeest om zijn zoon em neef in de winst te doen delen", aldus mr. Wiar da, die de gewraakte manupulaties een „ernstige knoeierij" noemde en de oudste verdachte als de hoofdschuldige be schouwde. „Op deze manier is getracht het erkenningstelsel, dat in het belang van de bloemkwekers zelf is ingevoerd, te ont duiken. Ik heb sterk de indruk dat deze verdachte alles geënsceneerd heeft ten einde in het bezit van de vereiste erken ning te komen. De contra-acte heeft hij Het Amsterdams gerechtshof heeft he denmorgen een 27-jarige Haarlemse grossier die door de Haarlemse rechtbank tot zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld, een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek opgelegd, overeenkomstig de eis van de procureur-generaal. De grossier, lie twee politiemannen aan gevlogen had toen deze hem op de Zeeweg in Overveen stoorden terwijl hij met zijn verloofde in zijn auto zat, had een uitste kende naam, waarmee de procureur-gene raal rekening zei te willen houden. De po litiële interventie noodzakelijk wegens een begane verkeersovertreding had de jonge grossier zo woedend gemaakt, dat hij niet alleen de agenten danig had gehinderd, maar ook de boel kort en klein had geslagen op het Bloemendaals politie bureau. Woensdagavond treden in de Bakenes serkerk in Haarlem op het koor, het ka merorkest en solisten van de cantorij der Evangelische studentengemeenschap aan de vrije universiteit van Berlijn. Hun komst hier maakt deel uit van een programma waarvan zeven steden in Nederland zul len profiteren. Men kan deze serie uitvoe ringen opvatten als een tegenbezoek voor het optreden van hét Nederlands Studen tenorkest :n Berlijn, drie weken geleden. Er stond een bezoek aan Polen op het pro gramma, maar daarvoor werden ter elf der ure geen visa verstrekt. Daarop be sloot de cantorij in tegengestelde richting te reizen. De cantorij, bestaande uit eenenvijftig koor- en zestien orkestleden, welke laat sten in a capella-composities ook meezin gen, komt in de Bakenesserkerk de vol gende werken uitvoeren: motetten van Palestrina en Schütz (a capella), solocon cert van Buxtehude voor tenor en orgel, cantate voor sopraan en tenor met vrou wenkoor en instrumenten (1952) van Igor Strawinsky en de Cantate nr. 140 van Jo- hann Sebastian Bach: „Christ lag in To- desbanden". Het geheel staat onder leiding van Al- brecht Wellmer. Solistische medewerking wordt verleend door de sopraan Heidi Fredersdorf, de tenor Kurt Kehrwieder en de bas August Wilhelm Welp, die optreedt in een aria in de cantate van Bach. Als organist werkt mede J. Wachingér. doen opmaken om heer en meester op het bedrijf te blijven en zijn mede-vennoten als onmondige knapen te kunnen behan delen". Uit de stukken bleek dat verdachte, zonder in het bezit van de vereiste erken ning te zijn, in kassen van in totaal 1865 m2, bloemen had geteeld die een be drag van 22.000 hadden opgebracht. De officier achtte de opzet om een schijn- commanditaire vennootschap te stichten wettelijk en overtuigend bewezen en eiste een boete van 5000, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, subsidiair zes maanden hechtenis. Hij wilde ten aanzien van de andere ver dachten aannemen dat zij onder invloed van de oudste verdachte hadden gehan deld en eiste tegen elk van hen een boete van vijftig gulden, subsidiair tien dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde de 63- jarige bloemkweker tot een boete van f 3000, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De an dere verdachten werden conform de eis van de officier veroordeeld. Prijsverhoging water te vent achten De gemeente Hillegom is thans in de gelegenheid bij de n.v. Bank i'oor Neder landse Gemeenten een bedrag van een miljoen gulden te lenen ten behoeve van de verbetering der drinkwatervoorziening. Deze lening wordt beschikbaar gesteld te gen een rente van 5% percent met een loop tijd van dertig jaar. B. 'en W. stellen de gemeenteraad voor deze lening aan te gaan. In zijn vergadering van donderdag avond zal de gemeenteraad hierover be slissen. In zijn vergadering van 19 juli 1957 heeft de gemeenteraad een bedrag van veertig duizend gulden beschikbaar gesteld voor het leggen van een koppelleiding van War mond naar de Leidse waterleiding. In Sassenheim en Warmond bleek de druk op het water, dat vanuit Hillegom een gro te afstand moet afleggen, in een warme periode namelijk onvoldoende. Er moest dan ook bij de gebruikers op worden aan gedrongen om zo zuinig mogelijk met het water te zijn. De koppelleiding van Warmond naar Leiden zal in tijden van droogte kunnen worden ingeschakeld, waardoor mede water van het Leidse be drijf kan worden betrokken. De wensen voor verbetering van de drinkwatervoorziening dateren reeds van lange tijd terug. Aanvankelijk werd een plan ter verbetering opgesteld, dat 1.4 miljoen gulden zou vergen. Dit bedrag hebben Gedeputeerde Staten echter ver kleind. Thans zijn zij er mee akkoord ge gaan, dat een miljoen gulden voor de noodzakelijke verbeteringen wordt uitge trokken. Het ligt in de bedoeling verbeteringen aan te brengen in het pompstation en aan de transportleiding. De machinerieën zul len worden verbeterd, waardoor een bete re zuivering van het water tot stand wordt gebracht en de capaciteit zal kun nen worden opgevoerd. Het is te verwach ten, dat deze verbeteringen uiteindelijk een verhoging van de waterprijs in de bollenstreek tot gevolg zal hebben. Bij verdere voorstellen aan de raad is een plan om de apparatuur van de vrij willige brandweer uit te breiden met twee schijnwerpers en een aluminium schuif- ladder. Tevens wordt voorgesteld enige percelen grond in het plan „Weerestein" en aan de prinses Irenelaan te verkopen. Door een overwinning van 15-5 op de damclub Hillegom heeft de damclub St. Bavo beslag weten te leggen op de eerste plaats in het vierdorpen-toernooi. Doordat Sassenheim en Noordwijk de punten deelden, ziet de eindstand er als volgt uit: 1. St. Bavo 10 punten uit 6 wedstrijden; 2. Noordwijk 7 punten uit 6; 3. Hillegom 5 punten uit 6; 4 Sassenheim 2 punten uit 6 wedstrijden. De prijsuitreiking zal op een nader te bepalen datum plaats vinden. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Johannes Leonardus Petrus, z. van A. J. van de Reep en I. Burger; Da vid Hendrik, z. van S. Porcelijn en J. A. van Kampen. ONDERTROUWD: P. C. G. M. van Uden en P. A. M. Hattink; G. de Bruin en J. Rovers. OVERLEDEN: G. P. Tiesie, 83 jaar,, wo nende te Haarlem. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 17 vette varkens. Notering pei kg levend gewicht: lichte varkens: 1.76, 1.79 ên 1.81; zeugen 1.52 tot 1.58. Handel vlot De scheepvaart ondervond grote belang stelling. Het gepubliceerde dividendvoor- stel van de Rotterdamse Lloyd van 12V2 pet. in contanten lokten vele kopers voor deze aandelen in de markt. Maar wie ge dacht had dit fonds om en nabij de vorige slotkoers te kunnen kopen, kwam echter bedrogen uit. Direct bij de opening van de aandelen Rotterdamse Lloyd stelde de koers zich een 10 punten hoger dan de slot koers van vrijdag. Gehandeld werd op 131 a 132 tegen de vorige slotprijs van 121. De vaste stemming voor deze papieren had tot gevolg, dat er ook vraag los kwam voor de overige scheepvaartpapieren. Hiervan pro fiteerden aandelen KPM plus drie en aan delen scheepvaartunies plus 4 pet. De overige fondsen verbeterden een tot twee punten. De toestand in Indonesië geeft geen enkele aanleiding tot speculaties in de cul tuurfondsen. De markt lag onder zeer kalme handel eerder lager. Voor Verenigde Deli en HVA beide min lpct. De internationale waarden trokken zich niet veel aan van het voorstel van presi dent Eisenhower om ruim 11 miljard dol lars te vragen om het bedrijfsleven te sti muleren en zodoende de werkloosheid in Amerika te bestrijden. Van anticiperen op hogere koersen in Wallstreet was in Amsterdam geen sprake. Aandelen Kon- Olie noteerden rond de 154.40 en bleven zodoende 0.60 onder de koers van vrij dag en een gulden onder pariteit New York. Aandelen Unilever verloren op een prijs van 336 ongeveer 2 punten evenals de aandelen AKU. Deze aandelen hadden van aanbod te lijden, in verband met ruilorders, namelijk verkopen AKU in aankopen Phi lips. Laatstgenoemde aandelen profiteer den hiervan en konden zich 2 punten op 265 verbeteren. KLM bleef op 110.— on veranderd. De staadsfondsen lagen wederom, vooral bij opening, vast in de markt. Tegen het slot ging er van de winst iets af, maar de k.P^Ïs?.n, v<|n.de staatspapieren bleven alle boven die van vrijdag. Het rendement wordt door de steeds stijgende koers van deze obligaties lager, hetgeen voor de aan staande grote 5 1/4 pet. lening van 100 mil joen gulden ten laste van de Bank voor Nederlandse Gemeenten, gunstig is. Van Gelders Papierfabrieken stellen een dividend voor van 12V2 pet. in contanten tegen vorig jaar 12V2 pet. waarvan 10 pet. in aandelen. Op de aanstaande algemene jaarvergadering van de n.v. Cultuurmaat schappij Tjilangkap zal aan aandeelhou ders worden voorgesteld de n.v. te liqui deren. In de koers van de aandelen kwam geen notering. Prolongatie 41/? pet. (ANP). NEW YORK Een klein groepje geselecteerde fondsen bracht met koersstijgingen van 1 tot 3 dollar wat leven in de beurs, die over het algemeen licht fluctueerde met de slot- koersen als hoogste dagwaarden. Twee fotofondsen, Bell and Howell en Polaroid, trokken het sterkst de aandacht met winsten van meer dan drie dollar. Eastman Kodak moest een fractie prijs geven. Het bedrijfsnieuws bleef matig, maar er waren gunstige berichten over verhoging van overheidsuitgaven, belastingverlagin gen, wat meer vraag naar koper, verhoog de staalproduktie en wat goed corporatie- nieuws. Wat dat laatste betreft: Pittsburgh Plate Glass boekte in 1957 een winst van 5,86 dollar per aandeel (v.j. 5.62 dollar). De autowaarden waren prijshoudend tot vast. Bij de staalwaarden sloot Lukens 2 dollar hoger. Bij de koperfondsen steeg Kennecott meer dan een dollar. Het industriegemiddelde kwam van 451,49 op 451,90; dat voor spoorwegen van 104,69 op 104.31 en dat voor openbare nuts bedrijven van 73,05 op 73,06. De omzet be droeg 1.980.000 (v.d. 2.130.000). Van de 1128 verhandelde fondsen sloter er 468 hoger en 397 lager. (UP). Slotkoers Heden gisteren 13 45 uur 3-3%°/o Nederl. '47 88% 88% 3% Nedl. 1962/64 91 91 A. K. U 151% 152% Calvé Delft 300 300 Van Gelder Zonen 175% 180 K. N. Hoogovens 292 292 Nederl. Ford 169 170 N. Kabelfabriek 228% 228 gew.Philips Gloeil. 265 264 Pref.Phil ipsGloeil. 146% 146% Unilever 336 334 Wilton Feyenoord 208 208 Dordtsche Petrol 647 642 Kon. Petroleum 154,60 153.50 Billiton 180% 180 A'dam Rubber 47% 47 K. L. M 109 109 Holl. Amer. Lijn 134 133 K. N. S. M 123% 123% N. Scheepv. Unie 117 117 v. Nievelt Goudr. 148 148 Phs. v. Ommeren 199 199* H. V. A 85% 85 Verg. Deli Mij en 61% 62 Amsterd. Bank 197 197% Nat. Handelsbank 77% 77 Ned. Handel Mij 149% Rotterd. Bank 170 170 Twentse Bank 157 157* Anaconda Copper 43b/ib 44% Bethlehem Steel.. 40% 40 U.S. Steel 61% 61 leneraal Motors. 35% 35 Shell Unio 1 65% 66% 23% 33 X

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 10